Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #150 στις: 27/02/05, 17:36 »
Τζελε λίγο απόλιτο σε βρίσκω. Ας πιάσουμε τουλάχιστον τη ροκ. Δεν αξίζουν δηλαδή τρύπες (θα μου πεις τελείωσαν) αλλά πχ τα διάφανα κρίνα κάτι έχουν να πούν. Αναφέρω τιχαία τα ονόματα απλά τα πρώτα που μου ήρθαν.Και υπάρχουν και αρκετοί άλλοι από διαφορα είδη ου αξίζουν. Αλλά η πλιοψιφία στην ελλάδα ακολουθεί αυτό που λες περι τραγουδιών με ημερομινία λήξης
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Con Sugar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' fuckin Roses
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #151 στις: 23/09/05, 16:20 »
...ξαλαφρωνει την τσεπη μου", λενε πολλοι ανθρωποι.. Κανοντας τωρα το "δικηγορο του διαβολου" ρωτω.. Μηπως εχουν καποιο δικιο; Μηπως θα πρεπει να υπηρχε ενας τροπος ωστε να μπορει να αγοραζει και ο πιο αδυναμος οικονομικα κοσμος "μουσικη".. "Μουσική" οχι απ' τον οποιοδηποτε πλανοδιο και θυμα εκμεταλευσης των παρανομων κυκλωματων αλλα απο τα αυθεντικους δισκους των καλλιτεχνων.. Τι εχετε να προτεινεται ωστε να καταπολεμηθει η πειρατεια αλλα χωρις να σταματησει να ακουει ο κοσμος μουσικη;
Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία, εγώ μετράω την ουσία κι ονερεύεομαι...

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #152 στις: 23/09/05, 16:27 »
Καθόλου δεν σκοτώνει την μουσική ... ίσα ίσα που την διαδίδει και κάνει τους καλλιτέχνες γνωστούς, με αποτέλεσμα να γεμιζουν τα μαγαζιά και να παίρνουν μεροκάματα τρελά, επίσης κάνει συναυλιακούς χώρους να γεμίζουν ασφυκτικά για κανένα extra εισοδηματάκι.....
Το μόνο που ζημιώνει είναι οι εταιρίες παραγωγής δίσκων, οι οποίες αν δεν απατόμαι εισπράτουν την μερίδα του λέοντος (.... και είναι μεγάλη γ**ώτο  αυτή η μερίδα...)

Tini

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #153 στις: 23/09/05, 16:31 »
Νομίζω ότι είναι σαφές πως αν η τιμή που πωλείται ένα cd ήταν πιο προσιτή και όχι, κατά μέσο όρο, 20€ ίσως να μην είχαμε φτάσει στο σημείο της διακίνησης μουσικής από το internet, αν και πάλι κάποια "σπάνια" κομμάτια θα διακινούνταν.Εγώ ακολουθώ άλλη τακτική...Παλιότερα πιθανόν για ένα και μόνο τραγούδι, αγόραζα ολόκληρο το cd, πλέον κατεβάζω από το δίκτυο.Υπάρχουν όμως μπάντες ή τραγουδιστές που πραγματικά λατρεύω και προτιμώ να έχω τη δισκογραφία τους σε original έκδοση, με ένθετο βιβλιαράκι, οπότε και αγοράζω το cd τους.
Δυστυχώς και η μουσική τραβάει ό,τι τραβάει από τις άδειες τσέπες, εδώ με το ζόρι οι περισσότεροι Έλληνες ικανοποιούν τις βασικές ανάγκες τους, η διασκέδαση μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, χρήματα για cd θα δώσουμε?

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #154 στις: 23/09/05, 16:40 »
Μεγάλο θέμα,πραγματικά.
Προσωπικά,διαφωνώ κάθετα με το "η πειρατεία σκοτώνει την μουσική".
Ποια "μουσική" εννοούμε;
Την "μουσική" του κάθε χοντροβάρελου διευθυντή δισκογραφικής εταιρείας,που προωθεί εφήμερα σαβουροτράγουδα;Το κοινό γνωρίζοντας την έννοια του "σουξέ" δεν θα δώσει 15-20 euro για κάτι που θα ξεχαστεί σε κάποια γωνιά μετα από 3-4 μήνες.
Προσωπικά,δεν έχω δει κανένα πλανόδιο να πουλάει πειρατικό cd με το "Χαμόγελο της Τζοκόντα" του Χατζιδάκη,πχ.Θα γίνει λοιπόν,οργανωμένη πειρατεία σε ευρείας κατανάλωσης εφήμερο υλικό.Όποιος ακούει μουσική για την μουσική,θα αγοράσει το original.Οι υπόλοιποι,οτιδήποτε σε χαμηλή τιμή.
Στο εξωτερικό ελάχιστες εταιρείες ασχολούνται με την πειρατεία.
Πολλά group και καλλιτέχνες,μέσα από τα site τους προωθούν με samples και δωρεάν mp3 την δουλειά τους.Εδώ;Το artwork παίζει μεγάλο ρόλο επίσης:Τα περισσότερα είναι προσεγμένα αισθητικά,έτσι ώστε να γίνουν ανταγωνιστικά ως προς τα αντίστοιχα πειρατικά.Εδώ στην Ψωροκώσταινα,η αισθητική της θήκης ενός cd είναι πολλές φορές εφάμιλλη του πειρατικού.
Κομμένες λοιπόν οι μπαρούφες των δισκογραφικών εταιρειών για "πειρατείες" και λοιπές παπαρούπες.
Η μουσική δεν έχει φοβηθεί τίποτα.
Οι εταιρείες,πολλά.Ας αλλάξουν πολιτική λοιπόν.
Περαστικά τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/05, 16:42 από VASILISHARA (Εκδοροσφαγεύς-Πολιτειολόγος) »

Αποσυνδεδεμένος Con Sugar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' fuckin Roses
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #155 στις: 23/09/05, 16:41 »
Δηλαδη εισαι υπερ της πειρατειας; Της κλοπης προσωπικων δισκων ενος καλλιτεχνη και πολλαπλασιαση τους με παρανομα μεσα; Της εκμεταλευσης του καθε φουκαρα μεταναστη; Εδω με βρισκεις αντιθετο.. Νομιζω οτι το προβλημα πρεπει να χτυπηθει και οχι με συλληψεις των μικροπωλητων αλλα των ισχυρων κεφαλιων.. Και για να γυρισω παλι πισω στην ερωτηση πρεπει να "πεσουν" οι τιμες..
Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία, εγώ μετράω την ουσία κι ονερεύεομαι...

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #156 στις: 23/09/05, 16:46 »
Λάθος κατάλαβες friend...
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΓΡΑΦΩ.
Επαναλαμβάνω:Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ.
"Καλλιτέχνες" όπως η ανεκδιήγητη Βανδή,που συχνά-πυκνά κάνει περατζάδα με μπάτσους για να συλλάβει πλανόδιους,καθώς και διευθυντάδες.
ΑΥΤΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
Μείωση στις τιμές,όχι στην ποιότητα.
Αυτό γενικά προτείνω.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #157 στις: 23/09/05, 16:48 »
Εγώ ναι είμαι υπερ της πειρατίας... δεν μπορώ να δίνω 20 ευρώ για να αγοράζω 1 τραγούδι και καμιά 10αριά ακόμα πατάτες....
Αν πρόκειται για πραγματικά ένα καλό cd τότε μάλιστα... αλλά και πάλι με μαύρη καρδιά γιατί ξέρω ότι οι καλλιτέχνες (..εκτός από τα πολύ ηχηρά ονόματα..) πέρνουν ψίχουλα για την δουλειά τους.....

Αποσυνδεδεμένος Con Sugar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' fuckin Roses
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #158 στις: 23/09/05, 16:59 »
Την "μουσική" του κάθε χοντροβάρελου διευθυντή δισκογραφικής εταιρείας,που προωθεί εφήμερα σαβουροτράγουδα;Το κοινό γνωρίζοντας την έννοια του "σουξέ" δεν θα δώσει 15-20 euro για κάτι που θα ξεχαστεί σε κάποια γωνιά μετα από 3-4 μήνες.
Προσωπικά,δεν έχω δει κανένα πλανόδιο να πουλάει πειρατικό cd με το "Χαμόγελο της Τζοκόντα" του Χατζιδάκη,πχ.Θα γίνει λοιπόν,οργανωμένη πειρατεία σε ευρείας κατανάλωσης εφήμερο υλικό.Όποιος ακούει μουσική για την μουσική,θα αγοράσει το original.


Κατσε ρε συ υπαρχουν και καλλιτεχνες που πωλουνται τα cd τους πειρατικα και αξιζουν.. Αλλωστε καθε νεα επιτυχια γινεται πειρατικη.. Ν' αναφερθω σε Φραγκουλη και Χ. Αλεξιου σου φτανει;
Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία, εγώ μετράω την ουσία κι ονερεύεομαι...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #159 στις: 23/09/05, 17:03 »
Καθόλου δεν σκοτώνει την μουσική ... ίσα ίσα που την διαδίδει και κάνει τους καλλιτέχνες γνωστούς, με αποτέλεσμα να γεμιζουν τα μαγαζιά και να παίρνουν μεροκάματα τρελά, επίσης κάνει συναυλιακούς χώρους να γεμίζουν ασφυκτικά για κανένα extra εισοδηματάκι.....
Το μόνο που ζημιώνει είναι οι εταιρίες παραγωγής δίσκων, οι οποίες αν δεν απατόμαι εισπράτουν την μερίδα του λέοντος (.... και είναι μεγάλη γ**ώτο  αυτή η μερίδα...)

Ναι αλλά αν η εταιρία δε πουλήσει αρκετά cd ώστε να καλύψει τα έξοδα της και να έχει και κέρδος (γενικά ο κλάδος περνάει πολύ μεγάλη κρίση εκτός από απειροελάχιστα παραδείγματα) δε θα ξαναβγάλει cd στον εκάστοτε καλλιτέχνη παρόλο που ο δεύτερος μπορεί και γεμίζει συναυλιακούς χώρους...Με αυτό το τρόπο σκοτώνεται η μουσική και επιβιώνουν μόνο κάποιοι συγκεκριμένοι πάνω στους οποίους επενδύονται τρελά ποσά για διαφημιση.Οι υπολοιποι, που ως επι το πλείστον είναι του πιο ποιοτικού τραγουδιου και δε διαφημίζονται, είναι καταδικασμενοι...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #160 στις: 23/09/05, 17:17 »
Την "μουσική" του κάθε χοντροβάρελου διευθυντή δισκογραφικής εταιρείας,που προωθεί εφήμερα σαβουροτράγουδα;Το κοινό γνωρίζοντας την έννοια του "σουξέ" δεν θα δώσει 15-20 euro για κάτι που θα ξεχαστεί σε κάποια γωνιά μετα από 3-4 μήνες.
Προσωπικά,δεν έχω δει κανένα πλανόδιο να πουλάει πειρατικό cd με το "Χαμόγελο της Τζοκόντα" του Χατζιδάκη,πχ.Θα γίνει λοιπόν,οργανωμένη πειρατεία σε ευρείας κατανάλωσης εφήμερο υλικό.Όποιος ακούει μουσική για την μουσική,θα αγοράσει το original.


Κατσε ρε συ υπαρχουν και καλλιτεχνες που πωλουνται τα cd τους πειρατικα και αξιζουν.. Αλλωστε καθε νεα επιτυχια γινεται πειρατικη.. Ν' αναφερθω σε Φραγκουλη και Χ. Αλεξιου σου φτανει;

Πάλι δεν πρόσεξες.
ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ORIGINAL.Η ΑΛΕΞΙΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΟΠΙΑΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ.ΔΕΣ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΑΒΕ ΘΕΣΗ.
Δεν μπορώ να τα ξαναλέω.
Ουφ...

Αποσυνδεδεμένος Con Sugar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' fuckin Roses
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #161 στις: 23/09/05, 17:27 »
Τι λες ρε αδερφε η Αλεξιου κι ο Φραγκουλης ειναι δυο απ' τα προσωπα που μου ηρθαν στο μυαλο.. Και η ερωτηση ειναι: Ποσα cd μπορει καποιος να αγορασει; Οσο για τους παγκους εχουν και Αλεξιου δυστυχως..
Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία, εγώ μετράω την ουσία κι ονερεύεομαι...

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #162 στις: 23/09/05, 18:21 »
Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά τες πα. Βασικά εσείς αναφέρεστε μόνο σε μια μορφή πειρατίας τα αντεγραμένα cd.Υπάρψει όμως και μια ακόμα μορφή. Το να κατεβάζεις τραγούδια από το ιντερνετ και αυτό το κάνουμε όλοι λίγο ή πολύ οπότε δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι δε συμφωνεί με την πειρατία απαξ και συμετέχη. Η γνώμη μου είναι αγοράστε κάτι που αξίζει σε αυθεντικό. Άμα θέλετε να δείτε αν αξίζει κάντε πρώτα την πειρατία σας αλλά αν πραγματικά αξίζει αγοράστε το γιατί δεν υπάρχει μόνο η βανδή η βύση και οι υπόλοιποι του είδος αλλα΄και πολύ που Δημιουργουν με Δ κεφαλαίο και δεν έχουν μία επειδή κάποιοι δεν σκέφτονται το ότι ο καλητέχνης πρέπει και αυτός να καλύψη ανάγκες
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #163 στις: 24/09/05, 11:55 »
Εγώ τώρα που να απαντήσω, εδώ ή στο άλλο; Τελος πάντων.
Η οποιασδήποτε μορφής κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (γιατί αυτό είναι) δε με βρίσκει σε γενικές γραμμές σύμφωνο. Όμως τα πράγματα δε γυρίζουν πίσω. Και ειδικά η διακίνηση μέσω ιντερνετ τώρα πια σχεδόν καταργεί τις πωλήσεις των cd. Κι αυτό είναι μια πραγματικότητα. Η άποψή μου (και πρότασή μου σε γνωστούς και φίλους) είναι η εξής. Ωραία, όλοι κατεβάζουμε , ανταλλάσουμε κλπ τραγούδια. Τουλάχιστον στις περιπτώσεις εκείνες που η δουλειά κάποιου καλλιτέχνη μας εκφράζει και μας ευχαριστεί τότε μπορούμε αυτά τα (λίγα έτσι κι αλλιώς) πραγματικά καλά cd να τα αγοράζουμε (έστω και μετά την ακρόασή τους, έστω και αν τα έχουμε ήδη σε mp3). 'Ετσι στηρίζουμε τη προσπάθεια των λίγων που παλεύουν με το "τέρας" για να συνεχίσουν να υπάρχουν όπως πολύ σωστά είπε η Ελένη πιο πάνω. Έτσι δίνουμε τη δυνατότητα να ξεχωρίσουν οι καλοί. Άλλωστε πόσα cd βγαίνουν κάθε χρόνο που αξίζουν την προσοχή μας και είναι συνολικά καλές δουλειές; Ελάχιστα. Όχι στην πειρατία των εταιριών εις βάρος μας και εις βάρος των καλλιτεχνών αλλά και όχι στη δική μας παγερή αδιαφορία προς όλα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #164 στις: 25/09/05, 01:30 »
Cd καλλιτεχνών που εκτιμώ τα αγοράζω αυθεντικά όλα τα υπόλοιπα όμως προέρχονται είτε από φίλους είτε απ το διαδίκτυο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει εγώ να αγοράσω αυτοκίνητο στο διευθυντή της δισκογραφικής.Ας ρίξουν τις τιμές να δουν πως θα ανεβούν οι πωλήσεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #165 στις: 25/09/05, 10:31 »
Γενικα ειμαι του αυθεντικου...ετσι, για να μην πεταω τα λευτα μου, προτιμω να τα ακουω πρωτα και μετα να τα αγοραζω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #166 στις: 26/09/05, 08:54 »
Καλημέρα αδέρφια. Κάποιος φίλος στο forum έχει μια καταπληκτική υπογραφή: "Η πειρατεία σκοτώνει την ναυσιπλοϊα", ή κάπως έτσι ;D Σύμφωνοι, είναι άδικο να αγοράζεις "λαθραία" την πνευματική δημιουργία κάποιου. Σύμφωνοι,με τα "πειρατικά" δεν τα "κονομάνε" οι φουκαράδες λαθρομετανάστες, αλλά κάποιοι επιτήδιοι. Σύμφωνοι, υπάρχει το ενδεχόμενο, μέσω της "πειρατείας", να αδικούνται κάποιοι καλλιτέχνες, κυρίως νέοι. Αλλά...
Δεν είναι επίσης άδικο να είσαι υποχρεωμένος να καταβάλλεις ένα μεροκάματο για να αγοράσεις ένα αυθεντικό CD που εμπεριέχει ένα καλό τραγούδι και 9-10 "φόλες", μόνο και μόνο για να αγοράσει ο "εταιριάρχης" νέο μοντέλο κότερου; Παλιότερα, σε εποχές πιό δύσκολες αλλά και πιό αγνές, τα τραγούδια πρώτα τα αγαπούσε ο κόσμος και μετά γράφονταν σε δίσκο. Τώρα, αρέσουν, δεν αρέσουν, στα "φοράνε" απ' τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις και τα επιβάλλουν, για να "κονομάνε" οι εταιρείες, τα "μαγαζιά", αλλά και κάποιοι, ο θεός να τους κάνει, "καλλιτέχνες".
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο guitarlover. Το μουσικό κοινό διαθέτει αλάνθαστο αισθητήριο και κρίση. Όταν μια δουλειά αξίζει, πουλάει (σε αυθεντικά CD). Κατά τα άλλα, όπως σε κάθε περίπτωση αισχροκέρδιας κι εκμετάλλευσης, έχουμε δικαίωμα να αντισταθούμε και να αντιδράσουμε, με όποιον τρόπο μπορούμε. Και δεν μπορώ να ακούω τις ηθικολογικές τρίχες των εταιρειών, που νοιάζονται, τάχα μου τάχα μου, για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας και των νέων καλλιτεχνών. Χα,χα,χα (Αχ! Πού'σαι ρε μεγάλε Στέλλιο;).

« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/05, 09:51 από parpen »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

stavros75

  • Επισκέπτης
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #167 στις: 02/11/06, 13:28 »
http://www.afm.org/public/departments/leg_issues_05.php
Ειναι ενα μεγαλο θεμα. Συμφωνα με στοιχεια, τα online downloads των mp3, εχουν μειωσει κατα πολυ τις πωλησεις δισκων παγκοσμιως, και αυτο εχει σαν συνεπεια την ελλατωση των εσοδων των καλλιτεχνων και των δισκογραφικων εταιριων. Πιστευετε οτι η κριση στη μουσικη (ελλειψη νεων δισκων) σχετιζεται με το φαινομενο της πειρατειας?

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #168 στις: 02/11/06, 13:37 »
είμαι κάθετη. Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική, όχι η πειρατεία.
Οι ισολογισμοί, οι.."παραγωγοί'-λογιστές, η πολυεθνική ισοπεδωτική αισθητική..
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι υπέρ της πειρατείας, για άλλους λόγους.Για τα δικαιώματα-των δημιουργών, όχι των τραγουδιστών τόσο- για τη δυνατ'οτητα που προσφέρεται σε μικρά σχήματα να διαπραγματευτούν καλύτερες συνθήκες και να εξασφαλίσουν βιωσιμότητα , αν αγοράζονται οι δουλειές τους κτλ. Αλλά δεν σκοτώνεται η μουσική με την πειρατεία. Πλήττεται ο..ισολογισμός! Άσε που τελικά, υπήρξε η αφορμή να πέσουν κάπως οι υπερβολικές τιμές των cd, άπως έπρεπε να συμβεί αυτό επιτέλους!
Το τραγικό είναι ότι το μεγαλύτερο πόλεμο στην πειρατεία τον κάνουν καλλιτέχνες, οι οποίοι στην πράξη μόνο οικονομικό αντίκτυπο έχουν απ αυτήν-συνεχίζουν να επιβιώνουν μουσικά χάρη στις παχυλές αμοιβές..Δυστυχώς , κάποιες φορές,δεν σκοτώθηκε κανένός η.μουσική του.!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #169 στις: 02/11/06, 13:58 »
σιγουρα δεν ειναι σωστο αυτο που γινεται με την πειρατεια. Αλλα! μεγαλο αλλα! ας αφησουμε την τιμη που ειναι εξωφρενικα μεγαλη, ας αφησουμε την βιομηχανια που παραγει καθε χρονο μαιντανους και τους υπερκοστολογει για να καλυψει διαφημισεις και προωθησεις, για να αγοραζουν οι αδαεις εφημεροι, ανεβαζοντας ετσι τις τιμες, ας αφησουμε τα ποσοστα των κερδων απο μεσαζοντες, ας αφησουμε ολα αυτα...εγω που θελω να ακουσω κατι που δνε υπαρχει στηνελλαδα η ειναι δυσκολο να βρεθει πρεπει να γινω πειρατης; ε να γινω πειρατης...θυμαμαι οταν ειχαν βγει τα μπ3 καπου εγραφαν οτι τα κατεβαζεις και μετα τα σβηνεις και καλα αν δεν θες η τα αγοραζεις αν σαρεσουν. μετα βγηκαν οι μεταλλικα :P. Κατα της πειρατειας; οχι. Κατα της εκμεταλευσης ναι...Υπερ της ποιοτητας! που βγαζει ο καθε αχρηστος δισκο για ψυλλου πηδημα και χωρις προσπαθεια και εγω πρεπει να πληρωσω 20Ε για να τον ακουσω! Τα ποιοτικα cd πιστευω κυκλοφορουν περισσοτερο αυθεντικα. Αλλα οταν μπαινεις στο δισκαδικο και εχει πρωτη μουρη το νεο cd τηε καλομοιρας και του βεζυρακη, ε ανοιγω το πισι και ξεσκιζομαι...Οταν λες να κανεις μιαπαραγγελια ενος cd και η εταιρια στην ελλαδα θελει 35Ε για να το φερει...το κατεβαζεις και τελειωνεις...και δεν σε νοιαζει...κακη η πειρατεια...χειροτερη η κοροιδια..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #170 στις: 02/11/06, 14:03 »
Στο άρθρο που αναφέρεται παραπάνω και σε χιλιάδες άλλα παρόμοια, αναφέρεται ότι πρέπει το κοινό να "ενημερωθεί και να διαφωτιστεί", και στην ανάγκη να τιμωρηθεί δια της βίας...

Μου θυμίζουν τις διάφορες θλιβερές συντεχνίες, που και αυτές προσπαθούν να "διαφωτίσουν" τον κόσμο για τα κεκτημένα τους, γιατί στην ουσία γι αυτό πρόκειται...

Ας το πάρουν όλοι απόφαση, "Ο καλός Θεός έκανε την πληροφορία να αντιγράφεται τόσο εύκολα, γιατί σίγουρα είχε κάποιο σοβαρό λόγο γι αυτό..." ;D ;D ;D
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #171 στις: 02/11/06, 20:18 »
Και εγώ διαβάζοντας τον τίτλο νόμιζα ότι θα συζητάγαμε για τους Running Wild
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος lukather

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Lobotomy Home page
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #172 στις: 02/11/06, 22:05 »
Και εγώ διαβάζοντας τον τίτλο νόμιζα ότι θα συζητάγαμε για τους Running Wild

Τα σπασε


PROG PORN

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #173 στις: 03/11/06, 03:20 »
για μένα αν το original cd έκανε 10-12 ευρώ και όχι 25 θα το αγόραζα. τώρα κατεβάζω τα πάντα από το ίντερνετ τσάμπα και αγοράζω κάτι μόνο αν πραγματικά αξίζει πολύ!! παλιά αγόραζα cds κάθε βδομάδα. Τώρα είναι ζήτημα αν αγοράζω 2-3 τον χρόνο. είναι τόσο απλό.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #174 στις: 03/11/06, 06:23 »
για μένα αν το original cd έκανε 10-12 ευρώ και όχι 25 θα το αγόραζα. τώρα κατεβάζω τα πάντα από το ίντερνετ τσάμπα και αγοράζω κάτι μόνο αν πραγματικά αξίζει πολύ!! παλιά αγόραζα cds κάθε βδομάδα. Τώρα είναι ζήτημα αν αγοράζω 2-3 τον χρόνο. είναι τόσο απλό.


ακριβώς το ίδιο ισχύει και για εμένα.
κατεβάστε και το παρακάτω αρχείο (2,5 Mb) για να ακούσετε γιατί "η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική"
http://rapidshare.com/files/1766048/de_skotonei_h_peirateia_th_moysikh.zip.html

Υ.Γ. admins μην σβήσετε το Link. το συγκεκριμένο αρχείο δημιουργήθηκε για να διανέμεται free.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/06, 06:27 από penoktonos »
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia