Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 89799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #75 στις: 13/07/03, 11:48 »
Εγω δεν αντιγραφω cd απλος τα κατεβαζω απο το kazzaa που κανονικα ουτε αυτο δεν θα επρεπε να κανω αλλα δυστυχως το κανω.Απο την πειρατεια πιστευω ομος πως χανουν και οι κλιτεχνες/ τα συγκροτηματα. :-\
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #76 στις: 13/07/03, 12:21 »
 alli mia apopsi pou etyxe na akousw,pou mou fainetai kapws paralogi,einai oti oi etairies prow8oun tin peirateia gi auto kai den tous polukunhgoun autous pou poulane cd.Mia fora pou agorasa ena cd autos pou to poulouse mou edwse kai ena xartaki me ti dieu8unsi tou mipws 8elisw na kanw allagi se periptwsi pou den mou arese to cd!!
 Pantws oi times twn au8entikwn cd paraeinai upsiles... >:( Etsi loipon an agorazoume peiratika cd  kai snomparoume ta au8entika isws anagkastoun oi etairies na meiwsoun tis times ;D
Allwste emeis oi katanalwtes exoume to panw xeri.An den uphrxame kai emeis ta koroida pou agorazoume ta panta xwris na to poluskeftomaste oloi 8a peinousan
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #77 στις: 13/07/03, 15:02 »
δεν κανουμε καμια πορεια στην αθηνα εμεις που αγοραζουμε cd με το συνθημα ''ΟΙ ΕΤΑΙΡ(Ι)ΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ''

τις αποκαλω ετσι γιατι μεγαλυτερες π******ς απο της δισκογραφικες δεν υπαρχουν......
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #78 στις: 13/07/03, 16:11 »
Η πειρατεία, βοηθάει τη μουσική!! Αν δεν υπήρχε η πειρατεία, δε θα αγοράζαμε το CD κάποιου καλλιτέχνη και ισως να μην τον μαθαίναμε!
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #79 στις: 13/07/03, 16:13 »
Κάθε άλλο. Το μόνο που σκοτώνει η πειρατεία είναι τα υπερβολικά και άδικα κέρδη των δισκογραφικών και της ξεφτιλοΑΕΠΙ....Άρα επιτελεί λειτούργημα η πειρατεία...Η δισκογραφικες επρεπε να βγαζουν ενα μικρο ποσοστό και τα πολλά να τα παιρναν οι καλλιτεχνες...Τότε και 30 ευρω που λεει ο λόγος να χε το σιντι θα το αγόραζα με χαρά...Ενω τωρα ξερω οτι δίνω 20 ευρώ εκ των οποιων το μεγάλυτερο ποσοστό παίρνει η δισκογραφική και η ΑΕΠΙ και ο καλλιτεχνης παίρνει ψίχουλα. Επίσης η πειρατεία βοηθάει στη διάδοση της μουσικής και σε αυτούς που επ ουδενι δεν περισσεύουν 20,00 για σιντι...Αυτοί δεν είναι άνθρωποι? Δεν έχουν πνευματικές ανάγκες?
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #80 στις: 13/07/03, 16:54 »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.Η πειρατεία σκοτώνει τις δισκογραφικές.Και καλά κάνει...Αν ήταν τα λεφτά να τα παίρνει ο καλλιτέχνης, εγώ προσωπικά θα έδινα 20 ευρώ για τα αγαπημένα μου CD.Τι να το κάνω αμα τα 19 τα παίρνει η δισκογραφική?
Η πειρατεία βοηθάει τη μουσική.

Avgi

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #81 στις: 13/07/03, 17:02 »
Θελοντας να κανω τη συνηγορο του διαβολου θα ηθελα να ρωτησω το εξης :Μηπως δεν ειναι εφικτο να χαμηλωσουν οι τιμες των CDs;

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #82 στις: 13/07/03, 19:01 »
Οι δισογραφικές σκοτώνουν το πορτοφόλι μας.....η πειρατεία σκοτώνει τις δισκογραφικές....Άρα..... Ζήτω η πειρατεία!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/03, 20:48 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #83 στις: 13/07/03, 20:38 »
Eίχα γράψει κι εγώ παρόμοιο thread κάποτε... Όλα είναι στο χέρι των δισκογραφικών... Μειώστε τις τιμές, να μειώσουμε την πειρατεία... Καταργήστε τις τιμές, να καταργήσουμε την πειρατεία... ;D

Υ.Γ.: Αν η πειρατεία σκότωνε μόνο τις εταιρείες, θα ήμουν τώρα αρχικαπετάνιος, κουρσάρος, κοκκινογένης πειρατής! Αλλά δυστυχώς ζημιώνουν και οι καλλιτέχνες, γι' αυτό θα αρκεστώ στο να είμαι ο παπαγάλος του πειρατή ;D Εν πάσει περιπτώσει, εξακολουθώ να πιστεύω ότι καλά κάνουν κάποιοι και ''κτυπούν'' τις δισκογραφικές...

''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #84 στις: 13/07/03, 21:41 »
Εγω δεν αντιγραφω cd απλος τα κατεβαζω απο το kazzaa που κανονικα ουτε αυτο δεν θα επρεπε να κανω αλλα δυστυχως το κανω.Απο την πειρατεια πιστευω ομος πως χανουν και οι κλιτεχνες/ τα συγκροτηματα. :-\

Αυτό δεν ειναι πειρατεία που κάνεις δηλαδη? Η' για την ακρίβεια που κάνουμε όλοι κάποια στιγμή...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #85 στις: 13/07/03, 21:45 »
Θελοντας να κανω τη συνηγορο του διαβολου θα ηθελα να ρωτησω το εξης :Μηπως δεν ειναι εφικτο να χαμηλωσουν οι τιμες των CDs;

Μπορείς να μου το εξηγησεις αυτό?
Γιατι το κόστος ενός Σιντιού δεν ξεπερνάει τα 2 ευρώ (ειδικά αν είναι εμπορικό το ΣιΝτι και βγαίνει σε πολυ μεγάλες ποσότητες είναι ακόμα πιο μικρό το κόστος).
Και τωρα με τα χάρτινα εξώφυλλα είναι ακόμα πιο φτηνά...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #86 στις: 14/07/03, 10:25 »
File dshakes, min ksexnas oti to kostos den einai mono sto diskaki. Skepsou posoi ergazontai gia na kykloforisei ena diskaki... 1)o kallitexnis, 2) o mixanikos/paragwgos, 3) o ixoliptis, 4) oi sessionmen, 5) o idioktitis tou studio, 6) o synthetis (an den einai melos tou sigkrotimatos i o idios o kallitexnis), 7) o manager tou kallitexni, 8) o designer tou eksofyllou, booklet klp., 9) i etairia pou tha prowthisei to album, kai telos 10) o dianomeas kathe xwras stin opoia tha kykloforisei to album... Nomizw loipon oti to kostos paragwgis enos album prepei na vgainei kati... psila parapanw apo 2 euro. Gia na min anaferw kai tous mesazontes opws magazi pou tha to poulisei (kyriws), metaforikes, etairies pou parexoun prwtes yles opws to idio to diskaki, i thiki tou, xarti, ektypwsi...

Ki egw pistevw oti einai psiles oi times. Alla den lew kai oti oi etairies vgazoun kai 17 euro apo kathe diskaki...
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #87 στις: 14/07/03, 10:42 »
Τα περισσότερα cd που κυκλοφορούν με 15 τραγούδια μέσο όρο, ζήτημα είναι αν ακούγονται ευχάριστα τα μισά (λέω τώρα). Υπάρχουν τραγουδιστές/στριες και συγκροτήματα από τα οποία μου αρέσουν μεμονομένα 2-3 κομμάτια, γιατί να πάω λοιπόν να χώσω 20 ευρώπουλα το λιγότερο για 2-3 κομμάτια τα οποία θα τα κατεβάσω από το Kazaa και θα τα ακούσω 2-3 μήνες και μετά πάπαλα? Αγοράζω σπάνια cd  και μόνο όταν ξέρω ότι όλα τα κομμάτια αξίζουν. Πειρατία ξε-πειρατία εγώ αντιγράφω αβέρτα cd και κατεβάζω απίστευτες ποσότητες mp3 απο το Kazaa...
Στην τελική ας μειώσουν τις τιμές για να μειώσουμε και εμεις την πειρατία ;D
I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #88 στις: 14/07/03, 10:53 »
H peirateia skotwnei thn mousiki .... opws epishs kai oi times twn au8entikwn cd skotwnoun thn tseph mas  >:(

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #89 στις: 14/07/03, 13:09 »
File dshakes, min ksexnas oti to kostos den einai mono sto diskaki. Skepsou posoi ergazontai gia na kykloforisei ena diskaki... 1)o kallitexnis, 2) o mixanikos/paragwgos, 3) o ixoliptis, 4) oi sessionmen, 5) o idioktitis tou studio, 6) o synthetis (an den einai melos tou sigkrotimatos i o idios o kallitexnis), 7) o manager tou kallitexni, 8) o designer tou eksofyllou, booklet klp., 9) i etairia pou tha prowthisei to album, kai telos 10) o dianomeas kathe xwras stin opoia tha kykloforisei to album... Nomizw loipon oti to kostos paragwgis enos album prepei na vgainei kati... psila parapanw apo 2 euro. Gia na min anaferw kai tous mesazontes opws magazi pou tha to poulisei (kyriws), metaforikes, etairies pou parexoun prwtes yles opws to idio to diskaki, i thiki tou, xarti, ektypwsi...


Ki egw pistevw oti einai psiles oi times. Alla den lew kai oti oi etairies vgazoun kai 17 euro apo kathe diskaki...

Πιστεύω οτι όλα αυτα που λες συμπεριλαμβάνονται στα 2,00 που ειπε ο Διονύσης...Αντε να ναι 3.....Τοσα χιλιάδες σιντι βγαίνουν...Κανε υπολογισμούς και θα δεις οτι ετσι ειναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/03, 14:05 από Erevos »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος corazon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Εγω ειμαι ο καλος!! ο αλλος ειναι ο κακος!!!
    • Προφίλ
    • Studio Corazon..Flower Design
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #90 στις: 14/07/03, 13:11 »
ερωτηση..???!!!!!!
....
Εγω εχω-δουλευω σε καποια δισκογραφικη...(υποθετικα ετσι.)
γιατι να μην κοψω καμια 1000-2000 cd,  να τα σπρωξω στην αγορα μαυρα , να γλυτωσω και τα ποσοστα σε  ΑΕΠΙ, τραγουδιστες  εφοριες κ.α..?
μηπως η πειρατεια ξεκιναει απο τις ιδιες τις εταιρειες???

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #91 στις: 14/07/03, 15:37 »
corazon..auto pou les einai mia apopsi pou etyxe na akousw kai egw..(des ligo parapanw ti egrapsa)
alla mou fainetai kapws paralogi..DEn kserw tipota parapanw sxetika me auto
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Avgi

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #92 στις: 14/07/03, 16:50 »
File dshakes, min ksexnas oti to kostos den einai mono sto diskaki. Skepsou posoi ergazontai gia na kykloforisei ena diskaki... 1)o kallitexnis, 2) o mixanikos/paragwgos, 3) o ixoliptis, 4) oi sessionmen, 5) o idioktitis tou studio, 6) o synthetis (an den einai melos tou sigkrotimatos i o idios o kallitexnis), 7) o manager tou kallitexni, 8) o designer tou eksofyllou, booklet klp., 9) i etairia pou tha prowthisei to album, kai telos 10) o dianomeas kathe xwras stin opoia tha kykloforisei to album... Nomizw loipon oti to kostos paragwgis enos album prepei na vgainei kati... psila parapanw apo 2 euro. Gia na min anaferw kai tous mesazontes opws magazi pou tha to poulisei (kyriws), metaforikes, etairies pou parexoun prwtes yles opws to idio to diskaki, i thiki tou, xarti, ektypwsi...


Ki egw pistevw oti einai psiles oi times. Alla den lew kai oti oi etairies vgazoun kai 17 euro apo kathe diskaki...

Πιστεύω οτι όλα αυτα που λες συμπεριλαμβάνονται στα 2,00 που ειπε ο Διονύσης...Αντε να ναι 3.....Τοσα χιλιάδες σιντι βγαίνουν...Κανε υπολογισμούς και θα δεις οτι ετσι ειναι...

Oλα αυτα στα 2 ευρω????Θα ηθελα να κανεις εσυ τους υπολογισμους , με ενδιαφερει να δω πως το βγαζεις αυτο το ποσο και δεν το λεω με ειρωνια.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #93 στις: 15/07/03, 00:35 »
File dshakes, min ksexnas oti to kostos den einai mono sto diskaki. Skepsou posoi ergazontai gia na kykloforisei ena diskaki... 1)o kallitexnis, 2) o mixanikos/paragwgos, 3) o ixoliptis, 4) oi sessionmen, 5) o idioktitis tou studio, 6) o synthetis (an den einai melos tou sigkrotimatos i o idios o kallitexnis), 7) o manager tou kallitexni, 8) o designer tou eksofyllou, booklet klp., 9) i etairia pou tha prowthisei to album, kai telos 10) o dianomeas kathe xwras stin opoia tha kykloforisei to album... Nomizw loipon oti to kostos paragwgis enos album prepei na vgainei kati... psila parapanw apo 2 euro. Gia na min anaferw kai tous mesazontes opws magazi pou tha to poulisei (kyriws), metaforikes, etairies pou parexoun prwtes yles opws to idio to diskaki, i thiki tou, xarti, ektypwsi...


Ki egw pistevw oti einai psiles oi times. Alla den lew kai oti oi etairies vgazoun kai 17 euro apo kathe diskaki...

Πιστεύω οτι όλα αυτα που λες συμπεριλαμβάνονται στα 2,00 που ειπε ο Διονύσης...Αντε να ναι 3.....Τοσα χιλιάδες σιντι βγαίνουν...Κανε υπολογισμούς και θα δεις οτι ετσι ειναι...

Oλα αυτα στα 2 ευρω????Θα ηθελα να κανεις εσυ τους υπολογισμους , με ενδιαφερει να δω πως το βγαζεις αυτο το ποσο και δεν το λεω με ειρωνια.

Δλδ αμα ενα σιντι πέσει σε χαμηλη τιμη, πχ 6 ευρω που εχω πάρει απο μεγάλο δισκαδικο, πως βγαίνουν....Και μη μου πεις οτι ειναι κατω του κόστους.....2-3 ευρω οπως προείπα φαίνεται λογικό....Ακομα και 4,00 να ναι η ουθσία μένει ιδια...Το κόστος ειναι απειρως μικρότερο απο την τιμή στην οποία πωλείται...Βασικα προκειται για αισχροκέρδεια..
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #94 στις: 15/07/03, 00:52 »
Αντιγράφω από ένα post του Μάνου Ν. (ελπίζω να μην έχει πρόβλημα :)) στο φόρουμ του Avopolis.gr, σχετικά με τις τιμές και το κόστος παραγωγής ενός cd:

1. Kostos kataskeuis cd.
 
Auto kymainetai gyro sto 1 euro kai kapws parapanw an to cd einai se digipak morfi. Synithizetai teleutaia. Se auto prepei na prosthesoume kai kapoio poso gia tin mitra, fpa kai metafora (ta kyriotera ergostasia einai stin Komotini kai Volo).

2. AEPI.

Akoma na katalavw to rolo tis. Den nomizw kapoios kallitexnis lamvanei pososta apo tin AEPI, asxeta an i idia ta ‘pairnei’ apo pantou (kafeteries, radiofwnikous stathmous...). Vasika leitourgei san ena organo prostasias kallitexnwn se periptwsi klopis enos tragoudiou kai mono gia analogous poinikous logous.

Gia na kykloforiseis ena cd, prepei opwsdipote na grafteis stin AEPI (to idio kai to sygrotima) kai na tis apodideis (san etairia) ena pososto. Auto to pososto to pairnei i AEPI vevaia, to sigrotima tipota (h ena midamino poso).

3. Promotion.

Ta panta ginontai in-house apo ypallilous tis etairias. Den eimaste Ameriki h Agglia pou plironontai publicists gia na ta proothisoun. Ara to promotion einai kathara sto xeri tis etairias kai to poso exei diktywthei (me tin kali kai me tin kaki ennoia).

Se auto den prosthetoume kai ena poly sevasto poso (min pw megalo) gia diafimiseis se periodika kai radiofwno. Edw vevaia, isxyei to : "An den valeis diafimisi, den grafoume tipota gia sena. An valeis, tote tha se proseksoume."

I parapanw kouventa pleon ginetai entelws psyxra kai kynika. That’s business ypothetw! It works!

Na valw sto promotion kai to typwma enos arithmou promo cd (apo 100 mexri 350), kapoia live – parousiaseis diskwn kai diafora alla mystiria (kali thesi twn cd sou se kentrika diskadika klp – auto kata anagi den simainei oti plirwneis alla sigoura tous kaneis apisteuta megales ekptwseis stin xondriki timi – kai polla alla ‘dwrakia’ se diaforous ‘athanatous’ tis ellinikis skinis).

Boreis na eisai kai tyxeros vevaia kai na eisai filos me pollous diskokritikous h radiofwnikous paragwgous (kai to kyriotero an eisai kai esy enas apo autous). Akoma kai an o diskos sou einai xalia, tha proothithei katallila. Xalame xatiri se filous?

4. Studio.

Synithws to idio to sygrotima plirwnei to megalytero meros tis hxografisis (ektos an vriskontai se polyethniki, an kai akoma kai ekei ‘paizetai’ – eidikotera an einai debuto album) kai apla I etairia symvalei me ena poso + to mastering (oute auto kata anagi to kalyptei I etairia).

5. Xondriki timi.

Etsi ftanoume se ena cd na kostizei (panw-katw) gyrw sta 3.5-4 euros (h kai parapanw an plirwthei studio).
Oi polyethines kai polles anexartites exoun diko tous diktyo dianomis (pwlites) kai etsi exoun sta xeria tous ena cd pou tous kostizei px. 4 euros

Pws auto to cd ftanei na pwleitai sto katastima 17-19 euros???

Einai kathara thema etairias pisteuw. To cd twn 4.5 euros boreis na to pouliseis sto diskadiko  sta 8.5-9 euros  + 18% FPA = 10-10.5 euros (kata prosegisi) kai to diskadiko me tetoia timi den tha to dwsei panw apo 14.5 euros.

An omws to dwseis sto diskadiko se timi px. 11-12 euros (+ 18 % FPA) tote sigoura I timi tha paei panw apo  17-18 euros, poso exofreniko.

Kapoies poly mikroteres etairies (PopArt, Poeta Negra klp) exoun dwsei tin dianomi se alles etairies kai etsi ekei anagastika bainei mesa stin diadikasia kai trito ΄proswpo’ peran tis etairias kai diskadikou, ara prepei na kerdisei  kai o endiamesos (kai etsi prepei na ginei).

Se auti tin periptwsi i timi xondrikis sigoura anevainei kapws.

Apo tin alli omws, xerw oti oi perissoteres xenes diskografikes dinoun ta cd tous se times pou den xepernane ta 6.5-7.5 euros (kai akoma pio xamila gia polyethnikes), ara tithetai to erwtima : Pws oi xenoi mas poulane to cd tous xondriki sta 6.5-7.5 euros kai emeis ta dika mas se 11 ??? Kai autoi exoun exoda promotion, pososta stous kallitexnes klp.

Edit: Και δύο αρκετά ενδιαφέροντα άρθρα πάλι σχετικά με το ζήτημα...The Recording Industry Association of America και How the Big 5 Record Companies Stole From You.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/03, 01:17 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #95 στις: 15/07/03, 17:27 »
File Erevos, ta cd pou agorazeis me 6 Euro i 7 Euro (perysi pira to Pleased To Meet You twn James me 7.30E)  einai kapoies eidikes prosfores pou ginontai otan kapoia diskakia stamatane na poulane enw i posotita tous sto stock einai megali. Skepsou oti exeis ena diskopwleio, kai exeis paraggeilei 1000 kommatia apo ena cd. An mesa se 1 xrono pouliseis ta 800, tote ta ypoloipa ta vazeis se ligo xamiloteri timi (opws kai ginetai - ta diskakia pou perysi ekanan 19E, fetos exoun 14-15 se genikes grammes). An omws apo ta 1000 pouliseis se ena xrono ta 50, prokeimenou na sou meinoun sto stock tha ta vgaleis se megali prosfora gia na ta 'diwkseis'. Gi afto allwste kai legontai 'prosfores'.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #96 στις: 15/07/03, 22:55 »
Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι η τιμή είναι πολύ λογική διότι πλέον έχει επικρατήσει ο όρος "άλμπουμ". Δηλαδή εκτός από τους συνθέτες, τους στιχουργούς και τον τραγουδιστή πρέπει να πληρωθεί ο φωτογράφος, ο μακετίστας (κάπως έτσι τον λένε) αυτός που ζωγραφίζει το εξώφυλλο, αυτός που ντύνει τον καλλιτέχνη, αυτός που τον χτενίζει κ.τ.λ. Δεν καταλαβαίνουν οι εταιρείες ότι εμένα που αγοράζω το CD του Σφακιανάκη (τυχαίο το όνομα, έτσι;) με ενδιαφέρουν τα τραγούδια του και μόνο; Με αφήνει παγερά αδιάφορο το εξώφυλλο να γυαλίζει και να αλλάζει χρωματισμούς όταν το περιστρέφω!! Δεν το καταλαβαίνουν; Κι εγώ για να ακούσω 10 τραγουδάκια πληρώνω το Σφακιανάκη σε 10 διαφορετικές πόζες, πληρώνω κάτι γελοίες ζωγραφιές και τους στίχους γραμμένους με καλλιγραφικά. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ! Η αλήθεια πάντως είναι ότι η εταιρία δεν μπορεί να ανταγωνιστεί στην τιμή τον πειρατή γιατί ο πειρατής δεν έχει κόστος. Αν όμως η τιμή του CD είναι σε λογικά πλαίσια, τότε όλοι θα προτιμήσουν το γνήσιο, κι ας είναι λίγο πιο ακριβό. Δηλαδή αν η εταιρεία πουλάει στα 2500δρχ. ο πειρατής μπορεί να κατέβει και στις 800. Αλλά η διαφορά είναι μικρή και τότε θα αγοράζουμε το γνήσιο. Αφήστε αυτούς τους φιόγκους να πουλάνε τρέλα στην τηλεόραση και να προσπαθούν να με πείσουν ότι κι εγώ που αγοράζω πειρατικό διαπράττω έγκλημα μαζί με τον πειρατή. Πλάκα κάνετε? Η εταιρεία δεν με κλέβει όταν αισχροκερδεί εις βάρος μου πουλώντας 3 φορές πάνω από την αξία?
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #97 στις: 16/07/03, 15:49 »
PAIDIA EPEIDI MOY ARESAN OI APOPSEIS SAS ESTEILA TIS KALYTERES ANWNYMA STO MAD.GR KAI MOY APANTISAN OTI OI DISKOGRAFIKES PAIRNOYN LIGA... XAXAXAXA EDW GELANE ;D ;D ;D
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #98 στις: 17/07/03, 11:26 »
Αν πιστεύουν φίλε ότι παίρνουν λίγα τότε ας κλείσουν. Πλάκα μας κάνουνε; Άσε ρε Fendera μην την ψάχνεις αυτοί δεν παίζονται με τίποτα. Θα μας πουν ότι πεινάνε κιόλας.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #99 στις: 17/07/03, 14:01 »
exeis dikio alla i elpida pethainei teleytaia
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
2988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia