Σελίδες:
  • #51 από Spartan Amplifications στις 02 Apr 2009
  • Γιατι στα 37 μου χρονια, οταν "πιανω" την Heritage www.heritageguitar.com H-150 CM Ultra μου, λέω... "Θεε μου, κοψε μου της ζωης το νημα... Μα, ΟΧΙ το κα(υ)λωδιο!!!" Αυτα τα ολιγα, Spartan.
  • #52 από studio54 στις 02 Apr 2009
  • Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι Les Paul δεν είναι μονο οι Gibson.... πλέον.
    Ρεπλίκες Japan που γαζώνουν, κλπ αντίγραφα.
    Όσο παιρναν τα χρονια η τεχνολογία κάνει όλες τις κιθάρες όλο και καλύτερες (νέα υλικά, έρευνα κλπ).
    Η διαφορά Les Paul - Strat είναι στην κλίμακα, και στους μαγνήτες, εκεί λοιπόν η κάθε μια κιθάρα έχει το "κοινό" της και απευθύνετε σε αυτό.
    Πλέον οι διπλοί μαγνήτες σε μέγεθος μονού, οι noiseless κλπ έχουν αλλάξει κάπως τα δεδομένα.
    Αν δοκιμάσει κανείς να βάλει 2 - 3 διπλούς σε strat θα καταλάβει τι λέω......
    Το βαρύ συμπαγές μαόνι και το set neck έχει τον ήχο του όπως και να το κάνουμε....
    To poplar (προαναφέρθηκε στις strat) είναι παρεξηγημένο ξύλο, κατ εμέ διότι και καλές ηχητικές ικανότητες έχει αλλά και δεν το χτυπάνε αρρώστειες (σαράκι κλπ).
    Η καλύτερη Les Paul που είχα ποτέ είναι μια Burny Custom 1980.
  • #53 από Baroness στις 02 Apr 2009
  • Παιδια προτεινω το επομενο ξεθαμμα αυτου του θρεντ να γινει το 2011 αφου το παμε ανα 2 χρονια οπως το βλεπω (2005-2007-2009) :P
  • #54 από studio54 στις 02 Apr 2009
  • Πολλοί από εμάς δεν είμασταν μέλη ούτε το 2007... Αυτό τι σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να εκφράσουμε άποψη???  ;)
  • #55 από Baroness στις 02 Apr 2009
  • Oχι βεβαια, αλλα θα μπορουσε καποιος να ανοιξει ενα καινουριο θρεντ  ;)
  • #56 από lordi13 στις 01 Sep 2009
  • εμενα μ αρεσουν παρα πολοι οι λπ δε ξερω γιατι μ αρεσουν τοσο...ειναι βολικες για μενα τουλαχιστον πιο βολικες απ τις στρατ εχουν πλουσιο ηχο κλπ κλπ
  • #57 από Καρχαρίας στις 01 Sep 2009
  • σωστά ανοίξτε ένα νέο θέμα, να σας την πούμε τότε γιατί ανοίγετε νέο θέμα ενώ υπάρχει ήδη αυτό το θέμα.
  • #58 από Nosferatu στις 26 Jul 2011
  • Επειδη καποιος ζητησε το 2011 να το ξεθαψουμε το κανω εγω.. les paul .. γιατι μου αρεσουν σε ομορφια και ηχο..
  • #59 από jsideris στις 17 Aug 2011
  • Καθε κιθαρα εχει τα υπερ και τα κατα της. Γιαυτο εχω και τις δυο. Μολις τις δοκιμασετε σε λαμπατους ενυσχητες, θα καταλαβετε τις διαφορες.... Ειτε με full gain, ειτε καθαρά... Εχει να κανει με τα ξύλα και τις αρμονικες τους. Αυτό που κανει περισσοτερο τη LP να διαφερει ειναι ο μεστος της ηχος και το pressence που εχει το οργανο, μεχρι κι οταν παιζεις 2η κιθαρα χαμηλόηχα, φτανει σε σημεια να ακουγετε μονο απο τις αρμονικες της. Διστυχως η Strat υστερει καπως εκει και θελει gain boost να φτασει να ακουστει σωστα. Στα δικα μου χερια(μικρα δακτυλα) η Strat ειναι ευκολοτερη στα solo και κυριως κατω απο το 14 τάστο, μιας και LP με αναγκαζει να αλλαζω θεση στον καρπο παιζοντας εκει κατω.
     
    18 χρονια εχω τη Les Paul, 6 τη Strat. Δε μετανιωσα τα λεφτα που εδωσα ουτε μια στιγμη(ειδικα στη LP). Αλλα δε γινετε να συγκρινεις τα δυο αυτα εργαλεια χωρις να τα ακους καλα.
     
    Well, ειναι 2011, οποιος ψαχνετε για Vintage ηχο και οργανο και τα δυο ειναι καλα, αναλογα τα μουσικοπτικοακουστικα γουστα.....
     
     
  • #60 από denisgiann στις 17 Aug 2011

  •        De paizoume kana mats podosfairiko Anw Fenderadwn me katw Gibsonades na teleiwnoume giati exoume na pame kai sthn anastash? 

    χεχεχεχε..φοβερος!!! εγω πάντως ειμαι μεσα για ενα τετοιο ματσ!!  ;)


    Συμφωνω και ο νικητης με τους...superstratakηδες....που τα εχουν ολα και...συμφερουν ;) .
Σελίδες: