Σελίδες:
  • #1 από mn8 στις 29 Aug 2004
  • kalispera magkes...epsaxna prin liges meres ena diafimistiko apo to Naka gia ilektrikes kithares , kai ws arxarios pou eimai exo kapoies apories :) tha imoun eugnomon an mou tis lunate...

    Sta xaraktiristika tis kathe kitharas anefere ti tastiera exei i kathe mia. px eida tastiera rosewood , triantafullia ktl. an den kano lathos i tastiera einai to legomeno maniki?kai an nai , ti rolo paizei ston ixo?

    h allh mou [kai kurios] aporia einai ti paizei me tous magnites. magnites 4 , 3 ,2 ,1 , monoi , diploi ktl. ti rolo paizoun oi magnites ston ixo?

    genikotera , pote mia ilektriki legetai kali?antikatoptrizetai mono stin timi auto?giati an einai etsi , kaikame...
  • #2 από Σιδηρόπουλος στις 29 Aug 2004
  • πρωτα απο ολα δεν υπαρχουν καλες ή κακες.. εκτως απο ακρεες καταστασεις..

    αν σου καθετε καλα στο χερι ( ο λεμος) και στο αυτι ο ηχος ειναι καλη για σενα..

    διαταξη τον μαγνητων.. 1 2 3 4 δεν σημαινει τιποτα.. ειναι απλα μερικες επιλογες ηχων..
    οι διπλοι εχουν πιο ογκωδες ηχο πιο γεματο και πιο μπασατο.. και φυσικα βγαζουν περισσοτερα γκαζια απο τους μονους.. οι μονοι ειναι πιο καλοι στα καθαρα και εχουν περισσοτερα και πιο καθαρα πριμα απο τους διπλους..

    η διαταξη με μονους διπλους ειναι καθαρα θεμα για το τι μουσικη θελεις να παιξεις και τι ηχος σου αρεσει..
  • #3 από Johnie Darko στις 29 Aug 2004
  • Σαφως και υπαρχουν καλες και κακες κιθαρες !!!
    Αλοιμονο !!!
    Και ναι , τις περισσοτερες φορες , οτι πληρωνεις παιρνεις.
    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να δωσεις μια περιουσια για να παρεις μια καλη κιθαρα (ειδικα αν εισαι αρχαριος).
    Αυτη την στιγμη εξαλλου , αφου εισαι σχετικα καινουριος στο αθλημα , λιγο πολυ ολες ιδιες θα σου φαινονται.
    Το θεμα των ξυλων στις κιθαρες , εκτος φυσικα απο το εμφανισιακο , εχει να κανει και με τον ηχο. Βεβαια το σημαντικοτερο ρολο τον παιζει το σωμα και οχι η ταστιερα , αλλα ακομα κι αυτη παιζει το ρολο της στον συνολικο ηχο μιας κιθαρας ...
    Ο πιο ευκολος τροπος για να δεις τις διαφορες ειναι να αφησεις το διαφημηστικο φυλλαδιο και να πας στο Νακα και σε αλλα μαγαζια.
    Παρε να δοκιμασεις μια κιθαρα και αν εχει ταστιερα rosewood, ρωτα αν το ιδιο μοντελο το εχουν και με ταστιερα απο Maple (και το αντιθετο). Παιξε και με τις δυο , με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις και θα καταλαβεις ...
    Παντως οι μαγνητες , τα ξυλα του σωματος και ο τροπος κατασκευης μιας κιθαρας (bolt on , set-neck , με τρεμολο ή χωρις κτλ) παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο στον ηχο μιας κιθαρας.
    Τωρα οσον αφορα τους μαγνητες , οι διπλοι ειναι σαν να εχεις 2 μονους μαζι: Βγαζουν πολυ μεγαλυτερη εξοδο σηματος , δεν βγαζουν θορυβο (hum) και συνηθως βγαζουν ηχο πιο γεματο , πιο μπασσο και μεσαιο , ετσι ειναι ιδανικοι για παραμορφωση (ειδικα για μουσικη metal , hard rock κτλ). Οι μονοι βγαζουν λιγοτερη εξοδο , ειναι πιο καθαροι και στακατοι , πριμοι , πιο περιορισμενοι τονικα και κανουν περισσοτερο για καθαρο ηχο ή για ημι-καθαρο και mild παραμορφωση. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να παιξουν και metal κτλ, αναλογως με την ποιοτητα τους και τα τονικα τους χαρακτηριστικα. Επισης συνηθως βγαζουν και θορυβο (και ειδικα τα φτηνα μοντελα), που οταν χρησιμοποιεις παραμορφωση γινεται περισσοτερος φυσικα ...
    Υπαρχουν και διπλοι μαγνητες σε μορφη μονου ,για να χωρανε σε κιθαρες που εχουν θεση μονο για μονους , οπως η Stratocaster , χωρις να χρειαζεται να σκαψεις την κιθαρα ...
    Εγω θα σου προτεινα καταρχην να θεσεις τις οικονομικες σου δυνατοτητες και να πεις : μεχρι αυτα τα λεφτα δινω για κιθαρα , 50€ πανω κατω, οχι παραπερα.
    Μετα απο αυτο , σκεψου τι ειδος μουσικης θα παιζεις περισσοτερο.
    Εαν πχ παιζεις αποκλειστικα metal , πηγαινε για μια κιθαρα με διπλους μαγνητες , 22 ή 24 ταστα , τρεμολο (κατα προτιμηση lock) κτλ. Εαν θες πιο ροκακια και μπλουζ φαση , μπορεις να παρεις και μια μονο με μονους και χωρις τρεμολο.
    Παντως η γνωμη μου ειναι να παρεις μια κιθαρα πασπαρτου , ωστε να μπορεις να παιζεις τα παντα.
    Πχ μια κιθαρα με 1 διπλο και 2 μονους (η 2διπλους και 1 μονο) μαγνητες , τρεμολο (οχι απαραιτητα lock).
    Τωρα οσον αφορα την εμφανιση , το σχημα , το χρωμα , αυτο ειναι εντελως υποκειμενικο θεμα ... διαλεγεις και παιρνεις ....
    Τελος επειδη μαλλον θα το ρωτησεις σου λεω οτι το lock τρεμολο ειναι σχεδιασμενο ετσι ετσι ωστε να "κλειδωνει" τις χορδες (απο την μια μερια στο τρεμολο και απο την αλλη στον καβαλαρη στην ταστιερα) ωστε να μην ξεκουρδιζονται οταν το χρησιμοποιεις και γενικοτερα οταν παιζεις.
    Αυτο βεβαια παλι εξαρταται απο την ποιοτητα του τρεμολο και απο το αν σου κανουν (η αν κανεις εσυ ο ιδιος) σωστο setup στην κιθαρα. Γενικοτερα ειναι πολυ πιο πολυπλοκο (στο σεταρισμα) απο τα απλα τρεμολο και θελει λιγο παιδεμα οταν αλλαζεις χορδες μαχρι να το ρυθμισεις και να κουρδισεις σωστα , αλλα αν ξερεις τι κανεις και αν το τρεμολο ειναι καλης ποιοτητας (πχ floyd rose pro) , τοτε κουρδιζεις μια φορα την κιθαρα οταν αλλαζεις χορδες , τις "κλειδωνεις" και μετα την ξανακουρδιζεις οταν ξαναλλαξεις χορδες !!! (εκτος απο λιγες μικρορυθμισεις που μπορεις να κανεις καθε φορα , χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωνεις τις χορδες).
    Γενικοτερα , αν αγορασεις τετοια κιθαρα , να τους ζητησεις να σου δειξουν πως θα το χρησιμοποιεις και θα αλλαζεις σωστα χορδες και εγω θα σου προτεινα να αγορασεις και κανενα βιβλιο για το θεμα ...
    Α! και για τις θεσεις που αναφερεις 1, 2, 3, 4 κτλ , ειναι οι δυνατες θεσεις επιλογης λειτουργιας των μαγνητων καθε φορα.
    Πχ μια κιθαρα με 3 μαγνητες και με 5θεσιο επιλογεα σου δινει τις εξης επιλογες (και φυσικα διαφορετκα τονικους ηχους καθε φορα) :
    Θεση 1 (τερμα πισω) : Παιζει μονο ο μαγνητης στην γεφυρα
    Θεση 2 : Παιζουν η γεφυρα και ο μεσαιος
            3: ο μεσαιος μονος του
            4: ο μεσαιος και αυτος που ειναι στο λαιμο
            5: μονο ο λαιμος

    Ετσι εχεις 5 διαφορετικους ηχους (η καλυτερα τονους) να διαλεξεις ...
  • #4 από mn8 στις 04 Sep 2004
  • euxaristo polu paidia , eisastan katatopistikotatoi!!!xilia euxaristo kai pali!!!
  • #5 από Winmmisterakias στις 20 Jan 2005
  • λοιπον κατ'αρχην η τριανταφυλλια στην ταστιερα νομιζω οτι ειναι απαραιτητη σε μια κιθαρα!!!! :) εχω μια που δεν εχει και η ταστιερα απο το παιξιμο εχει γινει χαλια εχει αρχισει να κανει τρυπες!!!! ;D Μια προσωπικη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι να προσεξεις να μην σε κοροιδεψουν οτι και καλα ειναι τρυαναταφυλλια: θα την ξυσεις σε ενα σημειο και θα δεις αν ασπριζει! αμα ασπριζει δεν ειναι τριαναταφυλλια αν οχι ειναι!!! ενα ακομα ειναι : η τριανταφυλλια ειναι πιο ανοιχτο χρωμη!!! ;D ;D

    Μια ακομα συμβουλη ειναι:
    ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΝΑΚΑ 
    εκτος αν θελεις να παρεις Washburn!!!! πολυ καλες κιθαρες.....

    θα πρεπει να κοιταξεις επισης η κιθαρα να ειναι μαλακη για να μην κουραζεσαι στο παιξιμο!!!!


    για τους μαγνητες τωρα πιστευω οτι μια κιθαρα με δυο διπλους και εναν τριθεσιο επιλογεα κοντα στα 200ε ειαναι οτι καλυτερο!!! μην ξεχνας οτι και η παραμορφωση παιζει σημαντικο ρολο και δεν εξαρταται απολυτα απο τους μαγνητες!!!! αν παλι διαθετεις money θα ελεγα να παρεις μια κιθαρα  με EMG μαγνητες που ειανι οτιθ καλυτερο!!! ;D ;D ελπιζω να βοηθησα!!! ;)
  • #6 από Σιδηρόπουλος στις 20 Jan 2005
  • λοιπον κατ'αρχην η τριανταφυλλια στην ταστιερα νομιζω οτι ειναι απαραιτητη σε μια κιθαρα!!!! :) εχω μια που δεν εχει και η ταστιερα απο το παιξιμο εχει γινει χαλια εχει αρχισει να κανει τρυπες!!!! ;D Μια προσωπικη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι να προσεξεις να μην σε κοροιδεψουν οτι και καλα ειναι τρυαναταφυλλια: θα την ξυσεις σε ενα σημειο και θα δεις αν ασπριζει! αμα ασπριζει δεν ειναι τριαναταφυλλια αν οχι ειναι!!! ενα ακομα ειναι : η τριανταφυλλια ειναι πιο ανοιχτο χρωμη!!! ;D ;D

    Μια ακομα συμβουλη ειναι:
    ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΝΑΚΑ
    εκτος αν θελεις να παρεις Washburn!!!! πολυ καλες κιθαρες.....

    θα πρεπει να κοιταξεις επισης η κιθαρα να ειναι μαλακη για να μην κουραζεσαι στο παιξιμο!!!!


    για τους μαγνητες τωρα πιστευω οτι μια κιθαρα με δυο διπλους και εναν τριθεσιο επιλογεα κοντα στα 200ε ειαναι οτι καλυτερο!!! μην ξεχνας οτι και η παραμορφωση παιζει σημαντικο ρολο και δεν εξαρταται απολυτα απο τους μαγνητες!!!! αν παλι διαθετεις money θα ελεγα να παρεις μια κιθαρα με EMG μαγνητες που ειανι οτιθ καλυτερο!!! ;D ;D ελπιζω να βοηθησα!!! ;)

    1) γιατι το rosewood απαραίτητο? εγώ το βρίσκω πιο 'άχαρο' απο άλλα ξύλα π.χ maple + ebony
    2) οχι και πολυ καλες οι washburn :P
  • #7 από Winmmisterakias στις 21 Jan 2005
  • Παράθεση

    1) γιατι το rosewood απαραίτητο? εγώ το βρίσκω πιο 'άχαρο' απο άλλα ξύλα π.χ maple + ebony
    2) οχι και πολυ καλες οι washburn :P

    Παράθεση
    θα συμφωνησω για το ξυλο στην ταστιερα   ;) ;) αλλα η συγκεκριμενη washburn που ειδα και επαιξα και τρελαθηκα  :o ηταν ολα τα λεφτα για την ακριβεια 880ευρα.... ;D ;D μπορει να εφταιγε βεβαια και ο spider.... πολυ καλος ενισχυτης μεγαλε!!!!!!!
  • #8 από Σιδηρόπουλος στις 21 Jan 2005
  • περιμενε.. πριν λιγο ειπες οτι ειναι απαραιτητη.. τωρα λες πως συμφωνεις μαζι μου.. αποφάσισε :P
  • #9 από Αύγουστος στις 22 Jan 2005


  • 1) γιατι το rosewood απαραίτητο? εγώ το βρίσκω πιο 'άχαρο' απο άλλα ξύλα π.χ maple + ebony
    2) οχι και πολυ καλες οι washburn :P



    Συμφωνώ με την ποιότητα του ξύλου σχετικά με τον ήχο, όμως έχεις δει πολλές κιθάρες κάτω των 1000 ευρώ με ebony? Συνήθως στα πανάκριβα μοντέλα το βλέπω... Το maple δε θα το σχολιάσω, βρίσκεται στην αντίπερα όχθη. Πάντως αν το δεις στατιστικά, για να παίζουν οι περισσότεροι επαγγελματίες με rosewood κάτι θα ξέρουν.

    Δείτε κι αυτό το κουκλί  ;D http://www.gibsondigital.com/. Πρώτη φορά το είδα σήμερα...
  • #10 από Σιδηρόπουλος στις 22 Jan 2005
  • ειπα οτι εμένα μου φαίνεται πιο άχαρο απτα αλλα 2( ebony + maple ) τα οποια μου αρέσουν περισσότερο στο χέρι και στον ήχο..
    πες στον κλαπτον να μην ξαναβαλει maple ταστιερα :P
  • #11 από Αύγουστος στις 22 Jan 2005
  • Το 'αντίπερα όχθη' δε σημαίνει χειρότερο απ' τ' άλλα δύο. Απλά το maple έιναι λουστραρισμένο ενώ τα άλλα δύο τοποθετούνται όπως είναι. Αυτό έχει ως συνέπεια τη διαφορετικότητα στο παίξιμο, εκτός από τον ήχο.
    Πάντως μου φαίνεται περίεργο που η maple ταστιέρα του Winmmisterakias έκανε τρύπες. Έχω την εντύπωση πως είναι πολύ σκληρό ξύλο. Με τη rosewood μια μέρα όπως έπαιζα (λίγο νευρικά  :P ) την έξυσα λιγάκι με το νύχι μου κι έφυγε κομματάκι.
  • #12 από naruto στις 22 Feb 2005
  • to maple einai skliro xylo kai to ebony einai m***ko kai ontws exoun ginei zhmies to rosewood einai stin mesi kai bolevei otan paizeis kai alla stil, enw bolevei kai sto xeri .pantws ola mia idea einai ektos kai an eisai epaggelmatias mono tote vlepeis diafora ston ixo enw to paiximo sinithizete kapws pantws mia bc rich assasin me  maoni soma quilted top ebeno tastiera kai maple maniki kanei 800 e sto doremi exei omws floyd rose
  • #13 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 20 Apr 2005
  •    Ειναι ομως καποια πραγματα, μου ελεγε ο φιλος μου ο Νικολας, που δεν χρειαζεται να τα ξερει ο κιθαριστας, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!
       Ο συνδιασμος των ξυλων δεν ειναι και οτι πιο ευκολο και μην πεφτετε στην παγιδα οτι ο εβενος εχει καλυτερο ηχο απο το κελεμπεκε ή η 30φυλλια απο το σφενδαμο! Το θεμαι εινα ο συνδιασμος τοων υλικων η τεχνοτροπια και αλλα πολλα που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ξερει ο κιθαριστας!

       Φιλαρακο mn8 δοκιμασε 5-6 ή 100 κιθαρουλες κοντα στα λεφτα που διαθετεις και μη σε απασχολει τι κανει η 30φυλια η βελανιδια ή η κερασια! Πιστεψε με ακομα και να μαθεις δεν θα σε κανει καλυτερο κιθαριστα!
       ...και φυσικα ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ να ξυνεις τις ταστιερες
    Παράθεση
    ...να προσεξεις να μην σε κοροιδεψουν οτι και καλα ειναι τρυαναταφυλλια: θα την ξυσεις σε ενα σημειο και θα δεις αν ασπριζει! αμα ασπριζει δεν ειναι τριαναταφυλλια αν οχι ειναι!!!
    ...Θεε μου τ αλλο θα ακουσω εδω μεσα? ? ?  :o :o :o ::) ??? :'( :'( :'(
  • #14 από pureanalog στις 29 Apr 2005
  • Παράθεση
    ...Θεε μου τ αλλο θα ακουσω εδω μεσα? ? ?       
     

    Μη παραξενευεσαι τοσο πολυ.  ;) Εχω δει ξυλο βαμμένο μαύρο που μοιαζει με Έβενο ειδικα σε καποιον που δεν ξερει πολλά από ξυλα.

    Αλλά συμφωνώ. Πάρε απλά μια καλή κιθάρα (όχι υπερβολικά φτηνη) συντήρησε την και πρόσεχε την και μαθαινε να παίζεις. Καλη τύχη!
  • #15 από marcius στις 01 May 2005
  • Τι άλλο θα ακούσεις; Εδώ βγάζει η Gibson digital guitar.. Θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή..  ??? ??? ???
  • #16 από daron malakian στις 08 Jun 2005
  • τι αλλο θα ακουσεις? κι ομως η κιθαρα μου ειναι απο πλαστικο η ανθρακονημα η κατι τετοιο, μονο ξυλο δεν ειναι παντως δε βλεπω τιποτα τρομερη διαφορα σε σχεση με τον ηχο μιας Fender telecaster γνισια που εχω ;D ( δεν ειναι δικια μου, δανεισμενη ειναι :'( )
  • #17 από dunkan στις 12 Jun 2005
  • tin simeron imeran file me ena poliefe kaneis oti goustareis ston ixo.twra san kithara stin xroia tou ixou paizei rolo to swma.sto sustain kai stis armonikes paizei rolo o tropos kataskevis kai to tremolo.sto sima exodou oi magnites.an thes rock blues katastaseis i poli prima gia solo tha pareis mia me alder swma.an thes vari metal ixo stil nightwish i akoma pio vari stil obituary tha pareis me basswood pou einai kai pio kalo poiotika apo to alder.iparxoun kai alles liseis px ash kai ebony stin tastiera alla pas makria oikonomika.magnites ennoeite seymour dunkan.meta to chaos :).genika na xereis pws oti plirwneis pairneis
  • #18 από daron malakian στις 13 Jun 2005
  • oti plirwneis pairneis
    στην περιπτωση του νακα δε νομιζω (sorry :-X)
  • #19 από OrionSreign στις 15 Jun 2005
  • Γειά σας, η απορία μου είναι πώς επηρεάζει το ξύλο της ηλεκτρικής κιθάρας τον ήχο. Εφόσον έχουμε μαγνήτες και ο ήχος δημιουργείται με την αυξομείωση του ρεύματος στα πηνία εξαιτίας της μεταβολής του μαγνητικού πεδίου (ταλαντώσεις χορδής), τι δουλειά έχει το ξύλο της κιθάρας....Δεν είναι ακουστική που βγαίνει φυσικός ήχος...Μήπως τελικά τα ξύλα στις ηλεκτρικές κιθάρες είναι ένα κόλπο των εταιρειών για να πουλάνε τα διάφορα μοντέλα τους???

    www.orionsreign.com

  • #20 από master of puppets στις 15 Jun 2005
  • Παίρνουμε δύο κιθάρες....Μια yamaha (οποιοδήποτε μοντέλο) και μια esp (οποιοδήποτε μοντέλο) και βάζουμε και στις δυο emg μαγνήτες....Θα ακούγονται το ίδιο ή μήπως η yamaha θα είναι καλύτερη?? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P :P :P :P
  • #21 από Bassopoika στις 15 Jun 2005
  • Και τα ξύλα πάλλονται αδερφέ και επηρεάζουν τον ήχο...To σχήμα επίσης...

    http://www.kettering.edu/~drussell/guitars/index.html
  • #22 από OrionSreign στις 15 Jun 2005
  • Πού να ξέρω...μπορεί να ακούγονται και ίδιες αν έχεις ίδια όλα τα άλλα (ενισχυτές κτλ...). Το θέμα είναι πώς ο παράγοντας ξύλο μπαίνει μέσα στον ήχο που δημιουργείται από τους μαγνήτες...Επιστημονικά τεκμηριωμένο, οχι πήγα και έπαιξα μια φορά με yamaha και δεν μου αρεσε κτλ...
  • #23 από OrionSreign στις 15 Jun 2005
  • ναι, πάλλονται τα ξύλα, το ξέρω, φυσικός είμαι.... αλλά μπορεί ο μαγνήτης να μεταφέρει τον ήχο που βγάζουν τα ξύλα? δε νομίζω...μάλλον χάνεται....
  • #24 από Bassopoika στις 15 Jun 2005
  • Φυσικός δεν είμαι αλλά αν κατάλαβα καλά το site υποστηρίζει ότι ο ήχος των χορδών επηρεάζεται από την αρχή, από το είδος του ξύλου και το σχήμα της κιθάρας.
  • #25 από djkostas στις 15 Jun 2005
  • Gia sou synadelfe ;D

    Oi xordes kathos pallontai paragoun kai hxhtika kymata.
    Ta kymata ayta anaklontai sto soma ths kitharas me tropo pou eksartatai kyrios apo to yliko tou kai epistrefontas allhlepidroun me tis xordes ephreazontas ton tropo pou pallontai kai epomenos ton tropo pou pou epidroun oi xordes stous magnhtes.
Σελίδες: