Αποστολέας Θέμα: Αποριες για ξυλα και μαγνητες ηλεκτρικης κιθαρας.  (Αναγνώστηκε 44498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Πεστα ρε μεγαλε..Οντως στο μπασο παιζουν μεγαλυτερο ρολο τα ξυλα απο οτι στην κιθαρα, αλλα οχι κι καθολου...Αν ηταν ετσι θα παιρναμε ενα κομματι πλαστικο, θα του κοτσαραμε χορδες, καβαλαρη, locking κλειδια και 3 διμαρζιο και θα το λεγαμε κιθαρα......

Αποσυνδεδεμένος takis79

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • http://poethouse.x10.mx
    • Προφίλ
    • Poets House Villa Apartment Holidays in Corfu,Greece
dunkan εγραψε:
Παράθεση
an thes vari metal ixo stil nightwish i akoma pio vari stil obituary tha pareis me basswood pou einai kai pio kalo poiotika apo to alder.
Παράθεση

αληθεια αυτο το συμπερασμα απο που το εβγαλες;

Παράθεση
magnites ennoeite seymour dunkan.meta to chaos
Παράθεση

και τους μαγνητες  Lindy fralin,του suhr,τους kinman,τους WCR,τους τους τους...που τους βαζεις;;;

εγω ετσι απλα για να πω την γνωμη μου ειναι πια 100% αποδεδειγμενο οτι τα ξυλα σε μια κιθαρα ειναι το 40%(οκ τα...%στο περιπου ε; :D) του ηχο με το αλλο 40% να ειναι οι μαγνητες και μετα η γεφυρα,τα κλειδια κτλ..
οποιος δεν μπορει να ακουσει την διαφορα απλα δεν μπορει.και σημαντικο ειναι οτι αυτες οι διαφορες ακουγονται οταν παιζεις μονο σε ΜΕΓΑΛΗ ενταση και εχεις και ενα καλο λαμπατο ενισχυτη.ας φτιαξει καποιος μια les paul και αντι για mahogany να βαλει alder ξυλο και αν ακουστει σαν ..LES PAUL θα ..καψω την δικια μου LES PAUL 8)


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
και σημαντικο ειναι οτι αυτες οι διαφορες ακουγονται οταν παιζεις μονο σε ΜΕΓΑΛΗ ενταση και εχεις και ενα καλο λαμπατο ενισχυτη.ας φτιαξει καποιος μια les paul και αντι για mahogany να βαλει alder ξυλο και αν ακουστει σαν ..LES PAUL θα ..καψω την δικια μου LES PAUL 8)

Επιτέλους.. αυτό λέω εδώ και πόσο καιρό...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος loomis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σας παίδες..Έχω ένα πρόβλημα..Σκοπεύω να αγοράσω τη δεύτερη μου κιθάρα..Η b.c. rich που έχω έχει φοβερό τόνο και ήχο(έχω αλλάξει και μαγνήτες) αλλά η ταστιέρα μου δεν είναι τόσο ''γρήγορη''..Θα θελα κάποιες συμβουλές για το πώς θα καταλάβω αν η ταστιέρα της κιθάρας που θα πάρω θα ναι ''γρήγορη''..Εννοώ λεπτή,ευκολόπαιχτη κτλ...Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο εκάστοτε μαγαζί για να την δοκιμάσω γιατί θα την πάρω μέσω internet..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..Περιμένω τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Φίλε μου,κοίτα να δεις...Γρήγορα αυτοκίνητα υπάρχουν,γρήγορεσ ταστιέρες όχι.Τι βολεύει τον καθένα είναι το ζήτημα.Πχ πολλοί shredders παίζουν με IBANEZ,λόγω του λεπτού μπράτσου που έχουν,αλλά άλλοι,όπως ο Ιμπελιτέρι παίζει με μια Fender του 72.Αφού δεν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις την κιθάρα που θα αγοράσεις(πράγμα πολύ κακό,κατά τη γνώμη μου),θα σου πρότεινα να πάρεις μία που να έχει παρόμοια ταστιέρα με την δικιά σου.......

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Γιατί δεν πηγαίνεις σε ένα μουσικό κατάστημα να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες? Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις κιόλας, δοκίμασε μόνο. Μίλα με τους πωλητές μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν, γενικά δοκίμασε. Μέσα από ένα φόρουμ μπορείς να μάθεις μόνο πληροφορίες, οι οποίες πολλές φορές είναι παραπληροφόρηση.
Δεν κατηγορώ, αλλά πολλές φορές οι υποκειμενικές απόψεις κάποιου γίνονται αντικειμενικές απόψεις πολλών, λάθος!

Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος loomis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Σου λέω ρε συ δεν παίζει αυτή η δυνατότητα..Δε μένω κέντρο αλλά επαρχία..Τεσπα,ευχαριστώ αλλα μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο πιο συγκεκριμένα?

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν θελεις μια πιο οπτικοποιημενη version των περιγραφων για τα Ξυλα , κοιτα στo www.warmoth.com/Bass/Options/WoodDescriptions.aspx & και στο www.warmoth.com/Bass/Necks/BassNeckWoods.aspx απο'κει και περα πολυ "ψαξιμο"!... Πολλα Τεστ & δοκιμες στα μαγαζια με διαφορετικου τυπου ηλεκτρικες κιθαρες (Strat, Tele, Les Paul, SG, Explorer, Flying V, Soloist...), πολυ "ψαξιμο" με μαγνητες, πολυ "ψαξιμο" με matching κιθαρας - ενισχητη (για αρχη...), με stomp boxes (πεταλακια) επειτα, με καμπινες, με καλωδια, με χορδες, με πενες... loomis, Αν δεν μας γραψεις τη κιθαρα "ψαχνεις" (& "ψαχνεσαι"), και τι θελεις να "παιξεις" με αυτη, δεν θα μπωρεσουμε να σου δωσουμε μια "σωστη" απαντηση, καθως η περιγραφη σου ειναι πολυ γενικη... Οπως, σωστα το εθεσε ο Κώστας γ**άτος (Καρχαρίας), μονο απο την προσωπικη σου επαφη - δοκιμη, θα μπωρεις να ξερεις αν μια κιθαρα σου κανει η' οχι... Αυτα τα ολιγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Γεια σας παίδες..Έχω ένα πρόβλημα..Σκοπεύω να αγοράσω τη δεύτερη μου κιθάρα..Η b.c. rich που έχω έχει φοβερό τόνο και ήχο(έχω αλλάξει και μαγνήτες) αλλά η ταστιέρα μου δεν είναι τόσο ''γρήγορη''..Θα θελα κάποιες συμβουλές για το πώς θα καταλάβω αν η ταστιέρα της κιθάρας που θα πάρω θα ναι ''γρήγορη''..Εννοώ λεπτή,ευκολόπαιχτη κτλ...Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο εκάστοτε μαγαζί για να την δοκιμάσω γιατί θα την πάρω μέσω internet..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..Περιμένω τις απαντήσεις σας
 

Aπο επαρχια ειπες οτι εισαι εεε???  που ακριβως????  εγω ειμαι απο τρικαλα θεσσαλιας.  εχω μια Ιbanez rg350ex  κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα παντα γυρω απο αυτην. Οπως αναφερουν κ οι υπολοιποι αν δεν δοκιμασεις μην αγορασεις γιατι θα το μετανιωσεις κ σιγουρα!!! το μαγικο μανικι της ΙΒΑΝΕΖ ειναι μυθος αν παιζεις με τροπο που εχεις μαθει με ολες τις αλλες κιθαρες κ απο δασκαλους-ωδεια-κτλ περι του πως κρατας μια κιθαρα μπροστα στο μανικι με το αριστερο σου χερι. αν παιζεις εχοντας παντα τον καρπο σε ευθεια με το χερι κ (δηλαδη αντιχειρας να φτανει απο πανω απο την ταστιερα σχεδον σε μονιμη φαση παιζοντας, οπως κρατοντας μια συγχορδια ρε για παραδειγμα) τοτε το λεπτο μανικι της θα σου ειναι αχρηστο. διοτι θα δημιουργεις κενο σημειο με την παλαμη του χεριου σου κ το ακριβως πισω σημειο (στο οποιο ειναι λεπτοτερες οι ΙΒΑΝΕΖ).  στην ουσια μια αχρηστη αγορα θα σου ειναι που θα σε ταλαιπωρει κ το floyd-type tremolo της με τα set-up του. το μανικι της ΙΒΑΝΕΖ εχει αυτα τα 2 προτερηματα= λεπτο κ βολικο για λιγους στο πισω μερος της και jumbo ταστα τα οποια σε διευκολυνουν απιστευτα στο γρηγορο παιξιμο κ στα σολο. τα οποια jumbo ταστα τα εχουν κ πολλες αλλες κιθαρες στην αγορα οπως πχ οι ESP. Οποτε χωρις δοκιμη ξεχασε την την αγορα απο το internet. εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω την ΙΒΑΝΕΖ με τροπο που αξιοποιω της δυνατοτητες του μανικιου της διοτι ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα κ εχω μαθει πανω σε αυτην. σε αλλη κιθαρα με χοντρο μανικι δυσκολευομαι να παιξω τα σολο, απιστευτα. σε βαθμο να ξενερωνω κ να λεω ελεος με αυτα τα μανικια-κουπια. αλλα ετσι ειμαι εγω... αν εσυ παρεις ΙΒΑΝΕΖ μπορει το μονο καλο που να καταλαβεις να ειναι τα γρηγορα ταστα της κ να μην παρεις χαμπαρι η κ να σε ενοχλει κιολας το λεπτο της μανικι...  αν παντως καταφερεις να δοκιμασεις ΙΒΑΝΕΖ παρε μια bolt-on με αβερνικοτο μανικι για να δεις πως γλιστρας πανω σε ολη την ταστιερα σαν πατινερ στην πιστα!! ελπιζω να βοηθησα!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιόν ελπίζετε να βοηθήσατε ρε παιδιά!??
Αυτόν που πόσταρε πριν 3 χρόνια!!??... ::)........ ;D ;D
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
18679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 16:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
17196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
25 Απαντήσεις
9705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/07, 15:09
από gers
4 Απαντήσεις
13800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
1 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:40
από Fourier
5 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
29 Απαντήσεις
8768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 22:26
από Dimitris80
0 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis