Αποστολέας Θέμα: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 65245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #100 στις: 15/05/06, 11:30 »
Προφανώς η συζήτηση μας έχει μετατραπεί σε άτυπο δικαστήριο γιατί έχουμε αρχίσει να παίζουμε με τις λέξεις...

Δηλαδή αν δεν παίζαμε με αυτές, δε θα μιλούσαμε για "άτυπο δικαστήριο"; Δεν είμαι βέβαιος πως κατανοώ το σκεπτικό σου. Αν έχει καμία σημασία πάντως, δε θεωρώ παιχνίδι ούτε την υπερβολή, ούτε τη σάτιρα.

Παράθεση
Αυτή η σάτιρα είναι που μειώνει τη σημασία αυτών που λένε. Και στην τελική ας μη ξεχνάμε πως υπάρχει και κάποιο δίκιο σε όλα αυτά που ειπώθηκαν άσχετα αν το παράκαναν όπως λες. (Αν και έχει περάσει τόσος καιρός που με το ζόρι θυμάμαι ακόμα και τα τραγούδια...)

Αν εγώ διά της υπερβολής χάνω το δίκιο μου, τότε τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση των συγκεκριμένων που έγραψαν τα κείμενα.

Μπορεί να έχει περάσει καιρός όπως υποστηρίζεις, αλλά αυτό δε σε εμπόδισε να μπεις λάβρος στο παιχνίδι της συζητήσεως, θιγμένος προφανώς από τα όσα σχολιάστηκαν. Πως ήσουν τόσο βέβαιος για το δίκαιο της αγανάκτησής σου, αν δε θυμάσαι καλά καλά ούτε καν τα τραγούδια;

Παράθεση
Αυτά, συν το ότι η "τοπικιστική εμμονή" σου φάνηκε ενοχλητική συντελούν στο ότι οι εντυπώσεις είναι εντελώς υποκειμενικές και επομένως κανένας απ τους δυο μας δεν μπορεί να βρεί 100% το δίκιο του.

Προσωπικά δεν αναζητώ κανένα δίκιο. Καταθέτω τη ματιά μου και την αισθητική μου και μόνο αυτά. Η ζωή είναι ωραία γιατί έχει ποικιλία. Εσένα σου φάνηκαν αποδεκτά και θεμιτά τα όσα εξελίχθηκαν, εμένα πάλι με ξένισαν ως στοιχεία κομπλεξισμού και στείρας τοπικολατρείας. Για τους διοργανωτές το πλέον ουσιώδες σε επίπεδο πληροφόρησης για τον εκάστοτε καλλιτέχνη ήταν η καταγωγή του, γι' αυτό και φρόντιζαν να μας ενημερώνουν σε κάθε ευκαιρία από που ήταν. Έχασα το μέτρημα στο πόσοι ήταν οι Θεσσαλονικείς καλλιτέχνες. Και να σου πω την αλήθεια, ουδόλως με ενδιαφέρει κι όλας, όπως δε θα με ενδιέφερε να μάθω αν ο τάδε ήταν από την Πρέβεζα, τη Δραπετσώνα, το Χολαργό ή την Καππαδοκία. Δεν επικεντρώνομαι λοιπόν στην πόλη, αλλά στο φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #101 στις: 15/05/06, 11:51 »
Ασχετο.Τελικα εχουν βγει σε ψδ (cd) τα τραγουδια?
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #102 στις: 15/05/06, 12:54 »
Φίλε μου δε ξέρω αν έχει βγει σε σιντί...

Θέλω να πω ότι παίζοντας με τις λέξεις κάνουμε σαν δικηγόροι...

Δεν χρειάζεται να θυμάμαι καθόλου το φεστιβάλ τραγουδιού γιατί αυτό που με ενόχλησε είναι αυτά που γράφτηκαν εδώ και κυρίως ο τρόπος που γράφτηκαν. Όσο δίκιο και να έχουν, αυτά τα εριστικά σχόλια και χαρακτηρισμοί είναι κατά τη γνώμη μου απαράδεκτα.

Παράθεση
Προσωπικά δεν αναζητώ κανένα δίκιο. Καταθέτω τη ματιά μου και την αισθητική μου και μόνο αυτά. Η ζωή είναι ωραία γιατί έχει ποικιλία. Εσένα σου φάνηκαν αποδεκτά και θεμιτά τα όσα εξελίχθηκαν, εμένα πάλι με ξένισαν ως στοιχεία κομπλεξισμού και στείρας τοπικολατρείας.

Έρχεσαι λοιπόν στα λόγια μου ότι το πράγμα είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Μπορείς λοιπόν να καταθέτεις την αποψή σου με πιο μετριοπαθές ύφος και χωρίς έντονους χαρακτηρισμούς αφού δεν έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες.

Τολμώ να πω, ελπίζοντας να μη με παρεξηγήσεις, ότι με κούρασε αυτή η συνεχής αντιπαράθεση απόψεων... Ας συνεχίσουμε τη συζήτηση μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο. Πάντως αν θέλεις οπωσδήποτε να πεις τη τελευταία κουβέντα, θα σου κάνω το χατήρι...  ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #103 στις: 15/05/06, 14:51 »
Έρχεσαι λοιπόν στα λόγια μου ότι το πράγμα είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Μπορείς λοιπόν να καταθέτεις την αποψή σου με πιο μετριοπαθές ύφος και χωρίς έντονους χαρακτηρισμούς αφού δεν έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες.

Το πως θα γράψω θα το κρίνω ο ίδιος...το μόνο που με περιορίζει δεν είναι αν θα γίνω αρεστός ή θα ενοχληθούν οι "πατριωτικές" ευαισθησίες του εκάστοτε άλλου, αλλά οι κανόνες του forum στο οποίο συμμετέχω. Όλα τα υπόλοιπα, λυπάμαι, αλλά μου μοιάζουν με ανούσιες διδαχές.

Παράθεση
Πάντως αν θέλεις οπωσδήποτε να πεις τη τελευταία κουβέντα, θα σου κάνω το χατήρι...

Να 'σαι καλά...είσαι και μεγαλόψυχος! :P

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #104 στις: 15/05/06, 16:31 »
Αλλάζω θέμα, γιατί πριν λίγο ξαναδιάβασα ολόκληρο το θέμα αυτό και τις απόψεις όλων και, θεωρώντας ότι ο χρόνος είναι τελικά πολύ δίκαιος κριτής..επανέρχομαι.
Αλήθεια λοιπόν, τώρα που πέρασε ένας χρόνος...τα "διαμαντάκια" (δεν έχει ειρωνεία Φιλουμένα μου, το ότι είναι γραπτό το κάνει πιο έντονο.. :-*) που ακούστηκαν πέρυσι, ποιός τα θυμάται ή τα αναζητά?
Γιατί τα καλά τραγούδια, τα βρίσκει κανείς..Να θυμήσω πχ ότι οι "Στιγμές" του Παπαζογλου, ακούστηκαν μια δυο φορές, μόνο από το ραδιόφωνο και την ταινία, πριν βγει το σι ντι και ήδη στο φόρουμ τα αναζητούσε πολύς κόσμος.Το πρόσεξε εννοώ.Και το "ψήφισε" κατά κάποιο τρόπο. Αυτό λοιπόν το φεστιβαλ, ανέδειξε τραγούδια? Πουντα? Και μη μου πείτε ότι δεν προβλήθηκαν μετά...Πείτε μου αν μας έλλειψαν ως ακροατές...
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #105 στις: 15/05/06, 18:07 »
Κάνε λίγη υπομονή κι έρχεται κι η επόμενη φουρνιά που θα συνταράξει τα λιμνάζοντα νερά του εντεχνο-λαϊκο-ροκ ελληνικού τραγουδιού. ;D

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω απόλυτα. Το φεστιβάλ πάντως ήταν μια καλή ευκαιρία για το Νιόνιο να καταθέσει το φιλιππικό του, αλλά και για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε πως μερικές φορές η επίσημη δισκογραφία ορθώς δεν προβάλλει προς τα έξω κάποιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #106 στις: 15/05/06, 19:52 »
Κάνε λίγη υπομονή κι έρχεται κι η επόμενη φουρνιά που θα συνταράξει τα λιμνάζοντα νερά του εντεχνο-λαϊκο-ροκ ελληνικού τραγουδιού. ;D

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω απόλυτα. Το φεστιβάλ πάντως ήταν μια καλή ευκαιρία για το Νιόνιο να καταθέσει το φιλιππικό του, αλλά και για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε πως μερικές φορές η επίσημη δισκογραφία ορθώς δεν προβάλλει προς τα έξω κάποιες περιπτώσεις.

...Κι όμως..μην το γελάς καθόλου.Το ότι η πρώτη βαρύγδουπη διοργάνωση ήταν κατώτερη των προσδοκιών, μου ΄δίνει μια ελπίδα ότι μπορεί η δεύτερη φορά να είναι πολύ καλύτερη. Βλέπεις, δεν είμαι κακοπροαίρετη ως προς τις προθέσεις..Και μετά από μια γερή κριτική, σαν αυτή που υπέστησαν οι διοργανωτές για το φαιδρό του θεσμού, μπορεί η επόμενη προσπάθεια να είναι εντυπωσιακή.Από τα λάθη μαθαίνει κανείς. Και αν έχω μία βεβαιότητα, αυτή είναι ότι στο χώρο του τραγουδιού υπάρχουν ταλαντούχοι άνθρωποι.Πάντα υπήρχαν.Εύχομαι να πετύχει ΄κάτι καλύτερο το φεστιβάλ, το εννοώ. Το προτιμώ χίλιες φορές από κάτι φούσκες του τύπου FAME STORY/dream show και γενικώς ό,τι περιέχει πολύ έκθεση για το τίποτα.
Υπενθυμίζω ότι κάποτε ο Χατζιδάκις επισήμανε "το ταλέντο είναι τα εξής τρία πράγματα.Δουλειά, δουλειά, δουλειά". Όχι με το ψαρωτικό του ονόματος, αλλά με τον εύστοχο χαρακτήρα της επισήμανσης αυτό. Υπάρχουν δροσερές παρουσίες στο τραγούδι που μυρίζουν μεράκι. Απλά ας ασχοληθούμε και μ αυτούς.
Αυτά, από μένα την γκρινιάρα... Για άλλη μια φορά πάντως, φίλε schizm , η άποψή σου με βρίσκει κατ αρχήν σύμφωνη!!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #107 στις: 16/05/06, 00:51 »
Παράθεση
Το φεστιβάλ πάντως ήταν μια καλή ευκαιρία για το Νιόνιο να καταθέσει το φιλιππικό του


???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #108 στις: 16/05/06, 01:06 »
Μακάρι llorona να είναι όχι απλώς καλύτερο το δεύτερο, αλλά να αποτελέσει τον ουσιώδη μουσικό θεσμό που θα έπρεπε. Διατηρώ απλώς τις επιφυλάξεις μου για την αποτελεσματικότητά του, κυρίως γιατί αμφισβητώ την καλή αισθητική και τη σύγχρονη ματιά της πλειονότητας των κριτικών επιλογής των κομματιών, αλλά κι επειδή είναι προφανές πως δύσκολα θα ξεφύγει από τις αγκυλώσεις του μουσικού χώρου που προανέφερα.

Κλείνω με το "μακάρι" πάντως...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #109 στις: 16/05/06, 01:20 »
Παράθεση
Το φεστιβάλ πάντως ήταν μια καλή ευκαιρία για το Νιόνιο να καταθέσει το φιλιππικό του

Δεν το κατάλαβα αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/06, 01:22 από DHMHTROS »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #110 στις: 17/05/06, 00:35 »
Λυπάμαι, αλλά δεν έχω τη διάθεση να το επεξηγήσω. Νομίζω πάντως πως είναι αρκετά κατανοητό, ακόμα και για κάποιον που δε συμφωνεί.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #111 στις: 17/05/06, 01:11 »
και γω λυπαμαι...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #112 στις: 17/05/06, 11:30 »
Βρε καλό μου.... μήπως είσαι ο...Σαββόπουλος?
Την άποψή του λέει , γιατί γίνεσαι εριστικός?Ακόμη και αν διαφωνείς, είπες τα επιχειρήματά σου. Αφήστε και καμιά κουβέντα να πέσει κάτω ρε παιδιά. Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του. Κανένας πια δεν είναι στο απυρόβλητο εδώπέρα. Μπορούμε να λέμε γνώμες-ακόμα και γνώμες που εκνευρίζουν..Έλεος!!!!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος ΤΕΟΣ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #113 στις: 10/03/07, 01:41 »
PU THA BROUME PLIROFORIES GIA TO FESTIBAL KANA THLEFONO KAI HMEROMINIES

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #114 στις: 10/03/07, 08:45 »
Θελεις πληροφοριες για ενα Φεστιβαλ που ηδη εχει γινει;

Τεο, θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρους και ελληνικους χαρακτηρες!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/02, 09:35
από Britney
13 Απαντήσεις
9134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 16:01
από maria
46 Απαντήσεις
17505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 13:46
από pimami
75 Απαντήσεις
25505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 14:31
από Costa Ex@rho
14 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 10:46
από Δημήτρης (Gear)
7 Απαντήσεις
5171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:57
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/10, 18:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 17:07
από krios80
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 22:59
από krios80