Σελίδες:
  • #301 από Dark_kronos στις 20 Jan 2008
  • Ο Ντουκας στα Ιωαννινα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος και η κιθαρα κανει περιπου 305€ χωρις τρεμολο.Στην Αμερικη κανει 450$.  http://www.guitars.gr/HTML/schecterpricelist.html
    Dark_kronos   οταν λες τη δοκιμασες και ειναι βαρια,εννοεις σε ήχο ή είναι βαριά σε κιλά.Να την αγορασω  λες;




    Σε ηχο ενοω, σε βαρος ειναι σαν μια οπιαδηποτε αλλη κιθαρα.  Χτες την δοκιμασα για την ακριβια (οποτε ειναι φρεσκο το βιωμα) και πραγματικα αν ητανε το μοντελο με το τρεμολο θα την ειχα παρει εκεινη την στιγμη.  Δοκιμασα μια Ibanez (δεν ξερω μοντελο να σου πω δυστιχος), αμεσως μετα μια Ltd Mh-400 και μετα αυτην, και ηχιτικα ητανε στο ιδιο στυλ με την ltd αλλα με καπος διαφορετικο ηχο (θα ελεγα πως η ltd εχει λιγο πιο βαθυ ηχο, εχει ομως και emg...) και απο ταστιερα, φαντασου οτι η Ibanez μου φανηκε δυσκολη σε σχεση με αυτην... Και γενικοτερα σαν κατασκεβη, αψογη!
    Για εμενα ομως δεν κανει γιατι θελω τρεμολο οποσδηποτε, αν ομως θες κιθαρα χωρις τρεμολο σου λεω, εγω θα την ειχα ηδη στα χερια μου
  • #302 από Απόλλων στις 20 Jan 2008
  • ...αν δεν κανω λαθος, η cort φτιαχνει και τις schehter και τιοος dean! Οποτε και υπεθεσα αμεσως το Λογοθετη!! :)

    H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...
  • #303 από m@ster k@frer στις 20 Jan 2008
  • ...αν δεν κανω λαθος, η cort φτιαχνει και τις schehter και τιοος dean! Οποτε και υπεθεσα αμεσως το Λογοθετη!! :)

    H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...
    ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
  • #304 από Crossroad στις 20 Jan 2008
  • Ο Ντουκας στα Ιωαννινα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος και η κιθαρα κανει περιπου 305€ χωρις τρεμολο.Στην Αμερικη κανει 450$.  http://www.guitars.gr/HTML/schecterpricelist.html
    Dark_kronos   οταν λες τη δοκιμασες και ειναι βαρια,εννοεις σε ήχο ή είναι βαριά σε κιλά.Να την αγορασω  λες;




    Σε ηχο ενοω, σε βαρος ειναι σαν μια οπιαδηποτε αλλη κιθαρα.  Χτες την δοκιμασα για την ακριβια (οποτε ειναι φρεσκο το βιωμα) και πραγματικα αν ητανε το μοντελο με το τρεμολο θα την ειχα παρει εκεινη την στιγμη.  Δοκιμασα μια Ibanez (δεν ξερω μοντελο να σου πω δυστιχος), αμεσως μετα μια Ltd Mh-400 και μετα αυτην, και ηχιτικα ητανε στο ιδιο στυλ με την ltd αλλα με καπος διαφορετικο ηχο (θα ελεγα πως η ltd εχει λιγο πιο βαθυ ηχο, εχει ομως και emg...) και απο ταστιερα, φαντασου οτι η Ibanez μου φανηκε δυσκολη σε σχεση με αυτην... Και γενικοτερα σαν κατασκεβη, αψογη!
    Για εμενα ομως δεν κανει γιατι θελω τρεμολο οποσδηποτε, αν ομως θες κιθαρα χωρις τρεμολο σου λεω, εγω θα την ειχα ηδη στα χερια μου


    Σε ποιο καταστημα τη δοκιμασες; Τιμή που εδινε;
  • #305 από Evangelos 123 στις 20 Jan 2008
  • Παράθεση
    H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...

    κάποιες αποδείξεις γι' αυτό?  ???
  • #306 από Απόλλων στις 20 Jan 2008
  • Δεν είμαι σίγουρος τι αποδείξεις ζητάς. Θα ήταν εξωφρενικά γελοίος ο ισχυρισμός αν δεν είχε κάποια τουλάχιστον δόση αλήθειας. Πάντως επειδή το έψαξα κι εγώ γιατί μού φάνηκε περίεργο, μπορείς να βρεις σχετικές αναφορές αν ψάξεις λίγο το διαδίκτυο. Για παράδειγμα στο άρθρο της Wikipedia για τις κιθάρες Cort, αναφέρεται ότι εταιρίες όπως η Ibanez, η G&L και η Schecter έχουν σύμβαση με την Cort η οποία παράγει κάποια από τα μοντέλα τους. Κοίτα επίσης αυτή την ιστοσελίδα όπου αναφέρεται ότι η Cort κατασκευάζει κιθάρες για τη Fender και την Ibanez, ενώ εδώ κάνοντας λόγο για το εργοστάσιο της Cort στην Κορέα λέει ότι all parts are manufactured to the highest quality standards in the industry. Μany of the most popular names in acoustic and electric guitar manufacturers use the Cort factories as their source of labor and materials. Τέλος αν ψάξεις λίγο τα reviews στο Harmony Central, θα δεις ότι πολλοί επαναλαμβάνουν αυτούς τους ισχυρισμούς.

  • #307 από Dark_kronos στις 20 Jan 2008

  • Σε ποιο καταστημα τη δοκιμασες; Τιμή που εδινε;

    Σε ενα μαγαζι στην Ροδο, στα 299 νομιζω την δινει. Δεν εδωσα βαση στην τιμη γιατι δεν με ενδιαφερει...
  • #308 από Solstafir στις 21 Jan 2008
  • Όντως, τα mid/mid-high μοντέλα τής Ibanez κατασκευαζονται στό ίδιο εργοστάσιο με τίς Cort (νομίζω και οι S Prestige Korea κατασκευάζονται πλέον). Η Ιαπωνία έχει κυρίως τίς RG Prestige, J-Custom και Signatures.
  • #309 από grigorinio στις 04 Dec 2008
  • ρε παιδια να σας ρωτησω και εγω κατι?παιζω εδω και ενα χρονο κλασσικη...καλη η κλασσικη αλλα με εχει κερδισει για τα καλα η ηλεκτρικη.την κλασσικη εχω μαθει να την παιζω με τα δαχτυλα και οχι με πενα οποτε δυσκολευομαο στο θεμα πενας.τεσπα.αλλο θελω να ρωτησω.θελω να παρω ηλεκτρικη αλλα δε γνωριζω τπτ απο ηλεκτρικες ουτε απο μαγνητες ουτε απο μονους και διπλους και τα σχετικα που διαβαζω εδω.με 300 ευρω τι παιρνω ετσι για να παιζω για την γκαβλα μου?συγκρκριμενα μου αρεσουν τα σολο που ακουω στους queen και στους scorpion...hotel california,guns and roses, πανω κατω τετοια τραγουδια ακουω.τι ηλεκτρικη θα μου προτεινατε???
  • #310 από armagedon στις 14 Dec 2008
  • Δεν ξερω απο κιθαρες (εννοω οτι εχω εδω και χρονια 2 απο τις καλλιτερες ηλ κιθαρες και δεν χρειαστηκε να ψαξω για αντικατασταση).Αυτο ομως για την ηλικια, ουτε να το ξανασκεφτεις.ξεκινα, αγαπησε την κιθαρα σου κανε την προεκταση του εαυτου σου.δεν ειναι δυσκολο απλως θελει πλλη προσπαθεια για αρχη. ;)
Σελίδες: