Σελίδες:
  • #1 από aljam στις 07 Jul 2006
  • Τι χορδες να βαλω στην κλασικη
    μου?βασικα πιο πολυ παιζω ελληνικα εναλλακτικα,εντεχνα και ροκακια οποτε θελω καποιες χορδες που να μην χανουν γρηγορα τον μεταλλικο τους ηχο
    πως μπορω να διατηρησω πιο πολυ τον ηχο τους?
    κανει να τις ξεκουρδιζω καθε τοσο οταν δεν παιζω για 2-3 μερες?
  • #2 από fugue στις 07 Jul 2006
  • Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή (προσωπική μου άποψη βέβαια) η καλύτερη σειρά που κυκλοφορεί είναι η Hannabach Gold.
    Έχουν φοβερά καθαρό ήχο και κρατάνε πολύ περισσότερο απο όσες έχω δοκιμάσει.
    Το κακό είναι ότι είναι ακριβούτσικες και ότι δεν τις βρίσκεις παντού.
    Όσο για το ξεκούρδισμα κάθε τόσο...για δύο - τρεις μέρες δεν κάνει και ιδιαίτερη διαφορά οπότε δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι...για παραπάνω μέρες καλό θα ήταν να μην το κάνεις γιατί με τον καιρό όταν είναι πολύ χαλαρές οι χορδές τα παίζει λίγο το τάστο (ανάλογα και τι κιθάρα έχεις βέβαια)..εγώ την είχα πατήσει με την πρώτη μου κιθάρα αλλά ήταν της πλάκας...
    Αυτά
  • #3 από Bάγια στις 07 Jul 2006
  • Η δική μου γνώμη είναι να βάλεις D’ addario.
    Eγώ τις χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (15 και βάλε). Εχω δοκιμάσει κι άλλες αλλά πάντα επιστρέφω στις D’ addario. Το μέταλλο στις χορδές είναι απαραίτητο είτε παίζει κανείς ελληνικα εναλλακτικα,εντεχνα και ροκακια, είτε …οτιδήποτε άλλο. Κοινώς, χορδές που χάνουν κάποιο χαρακτηριστικό του ήχου τους, πάνε για άλλαγμα, ότι είδος και να παίζεις. Το κάθε πότε θα τις αλλάζεις έχει να κάνει με το πόσο τις χρησιμοποιείς. Τον ήχο μπορείς να τον διατηρήσεις μόνο αν ΔΕΝ παίζεις. Σχετικά με το ξεκούρδισμα που λες στο τέλος, τι να σου πω. Ακούω διάφορα κολπάκια κατά καιρούς, ωστόσο δεν έχω δει αποτέλεσμα με κανένα. Απλά πράγματα. Κουρδίζεις, παίζεις, ξανακουρδίζεις, παίζεις κτλ.
    Ωστόσο να σου πω πως θα πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου με διάφορες μάρκες και να καταλήξεις σύμφωνα με το τι ικανοποιεί το δικό σου αυτί.
    Γνώμες θα ακούσεις πολλές...
  • #4 από zappas στις 07 Jul 2006
  • Eγώ τις χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (15 και βάλε).  ??? ??? ??? :o :o :o τοσα  χρονια!! μπραβο  αντοχες!!!! :P ::) ;D :-*
  • #5 από Bάγια στις 07 Jul 2006
  • Ναι βρε!!!
    Τόσα χρόνια!!!
    Που το βλέπεις το περίεργο?
    Είμαι 30 και παίζω από τα 7 μου (βέβαια μέχρι τα 13 προφανώς δεν είχα γνώμη για τις χορδές τις κιθάρας μου. Αναλάμβαναν οι δάσκαλοι… ;D)
    Όσο για τις αντοχές, καλά το έθεσες… ;D
  • #6 από fugue στις 07 Jul 2006
  • Η δική μου γνώμη είναι να βάλεις D’ addario.
    Eγώ τις χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (15 και βάλε). Εχω δοκιμάσει κι άλλες αλλά πάντα επιστρέφω στις D’ addario. Το μέταλλο στις χορδές είναι απαραίτητο είτε παίζει κανείς ελληνικα εναλλακτικα,εντεχνα και ροκακια, είτε …οτιδήποτε άλλο. Κοινώς, χορδές που χάνουν κάποιο χαρακτηριστικό του ήχου τους, πάνε για άλλαγμα, ότι είδος και να παίζεις. Το κάθε πότε θα τις αλλάζεις έχει να κάνει με το πόσο τις χρησιμοποιείς. Τον ήχο μπορείς να τον διατηρήσεις μόνο αν ΔΕΝ παίζεις. Σχετικά με το ξεκούρδισμα που λες στο τέλος, τι να σου πω. Ακούω διάφορα κολπάκια κατά καιρούς, ωστόσο δεν έχω δει αποτέλεσμα με κανένα. Απλά πράγματα. Κουρδίζεις, παίζεις, ξανακουρδίζεις, παίζεις κτλ.
    Ωστόσο να σου πω πως θα πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου με διάφορες μάρκες και να καταλήξεις σύμφωνα με το τι ικανοποιεί το δικό σου αυτί.
    Γνώμες θα ακούσεις πολλές...


    Είναι καλές και οι D' addario αλλά δεν κρατάνε τόσο πολύ..τουλάχιστον στα δικά μου χέρια...το καλό βέβαια με αυτές τις χορδές είναι ότι σου δίνει μια εναλλακτική 3η χορδή για διαφορετικό ήχο...

    Πάντως συμφωνώ ότι αν δεν δοκιμάσεις ποιές σου ταιριάζουν θα ακούσεις πολλές διαφορετικές γνώμες...εγώ κατέληξα εκεί μετά απο πολλές αλλαγές...τι σκληρές τι μαλακές όλα τα είδη...αυτές είναι κάτι ενδοιάμεσο και έχουν ήχο καμπάνα!
  • #7 από aljam στις 07 Jul 2006
  • και με την σκληροτητα των χορδω τι παιζει?
    hard,normal,medium κλπ?
    ενταξει μπορει να χρειαζεται να εχεις σκληραγογιμενα δαχτυλα για τις σκληρες χορδες
    με τον ηχο ομως τι παιζει?
  • #8 από fugue στις 07 Jul 2006
  • και με την σκληροτητα των χορδω τι παιζει?
    hard,normal,medium κλπ?
    ενταξει μπορει να χρειαζεται να εχεις σκληραγογιμενα δαχτυλα για τις σκληρες χορδες
    με τον ηχο ομως τι παιζει?

    οι medium πάντα είναι η μέση λύση...και ειδικά για αρχή νομίζω ότι αυτές πρέπει να βάλεις. μη μάθεις σε πολύ μαλακές γιατί μετά δύσκολα τις αλλάζεις.

    Κατά τη γνώμη μου οι hard έχουν πολύ καλύτερο και "σταθερό" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω) ήχο.
  • #9 από aljam στις 07 Jul 2006
  • μαλλον για hard  με κοβω
    βασικα παιζω αρκετα χρονια αλλα δεν εχω αλλαξει πολλα σετ για να μαθω τα ειδη
    και κατι ακομα
    θελω να βαλω και στην 2η κλασσικη μου ενα σετ το οποιο να ειναι εξισου καλο αλλα να ειναι και φθηνο
    υπαρχει καμια προταση?
  • #10 από fugue στις 07 Jul 2006
  • μαλλον για hard  με κοβω
    βασικα παιζω αρκετα χρονια αλλα δεν εχω αλλαξει πολλα σετ για να μαθω τα ειδη
    και κατι ακομα
    θελω να βαλω και στην 2η κλασσικη μου ενα σετ το οποιο να ειναι εξισου καλο αλλα να ειναι και φθηνο
    υπαρχει καμια προταση?

    Αν δεν έχεις δοκιμάσει hannabach στις προτείνω..έχει και πιο φτηνή σειρά απο την gold έτσι για να τις δεις
     
    Για την 2η κλασσική σου δοκίμασε τις D' addario έχουν αρκετά χαμηλή τιμή..νομίζω γύρω στα δέκα € έχουν..έχω και καιρό να πάρω έχω χάσει λίγο τις τιμές...
  • #11 από aljam στις 07 Jul 2006
  • βασικα επειδη δεν παιζουν λεφτα
    ελεγα για την καλη να παρω d adario και για την αλλη καποιες πιο φθηνες χορδες αλλα δεν ξερω ποιοες
    ειχα αγορασει καποιες με 5-6 € που ειχαν βγει αρκετα καλες αλλα δεν θυμαμαι ποιες ηταν
  • #12 από fugue στις 07 Jul 2006
  • Δεν ξέρω να σου πω...έχω πολύ καιρό να αγοράσω χορδές...πάντως αν πας σε ένα μαγαζί θα τις δεις και θα τις θυμηθείς  ;)

    Δοκίμασε τις hannabach αξίζει μια φορά να τα χαλάσεις έτσι για να δεις τη διαφορά
  • #13 από Πέτροc στις 07 Jul 2006
  • Ernesto Palla από την Ernie Ball ... Τελεία.

    Δεν πρέπει να υπάρχουν καλύτερες χορδές ... τόσο σε απόδoση (απείρως καλύτερες από d'addario) αλλά και στην σχέση απόδoσης/τιμής  ;D ... και έχω δοκιμάσει ΠΟΛΛΕΣ ...  8)

    /nEwBiE  8)
  • #14 από Gabriel6th στις 07 Jul 2006
  • Εγώ συνήθως Aranjuez βάζω.
  • #15 από aljam στις 10 Jul 2006
  • υπαρχουν τιποτα καλες χορδες με 5-6 € για κλασσικη?
  • #16 από Bάγια στις 10 Jul 2006
  • βασικα επειδη δεν παιζουν λεφτα
    ελεγα για την καλη να παρω d adario και για την αλλη καποιες πιο φθηνες χορδες αλλα δεν ξερω ποιοες
    ειχα αγορασει καποιες με 5-6 € που ειχαν βγει αρκετα καλες αλλα δεν θυμαμαι ποιες ηταν

    Μήπως να πήγαινες μια βόλτα σε κανένα μαγαζί?
    Λέω...
    Δεν ξέρω... ::)
    Ίσως αν τις έβλεπες να τις θυμώσουν  ::)
  • #17 από aljam στις 10 Jul 2006
  • δηλαδη δεν υπαρχει καμια προταση?
  • #18 από {SLASH} στις 15 Jul 2006
  • ego re file xrisimopoio stin klasiki sxetika fthines kati dadario classic nylon 7 europoula ena xrono me vgazoun ego omos me ilektriki asxoloume mono an varieme paizo me klasiki ara akou ti gnomi ton allon pou paizoun pio poli klasiki
  • #19 από paran0id στις 15 Jul 2006
  • martin darco: κρατανε λιγο αλλα παιζουν υπεροχα
Σελίδες: