Αποστολέας Θέμα: Τι ακουστική ή ηλεκτρακουστική να αγοράσω εώς 200€ ?  (Αναγνώστηκε 80478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #25 στις: 27/10/04, 12:24 »
H seira apx ths yamaha einai kalh seira gia hlek/akoustikes.......dinoun bebaia perissotero baros ston "hlektriko" hxo o opoios einai arketa kalos gia ta lefta ths.Ston akoustiko tomea tha prepei na kaneis kapoies paraxwrhseis toso se thema entashs(logw skafous) oso kai se thema poiothtas.Etsi an se endiaferei kuriws na paizeis amplified einai polu kales. Symfwnw ki egw....meine makria apo to naka...oxi aparaithta apo th suggekrimenh kithara.

Αποσυνδεδεμένος teo87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #26 στις: 27/10/04, 14:47 »
Η καλυτερη επιλογε για μενα ειναι μια Gibson Εpiphone.εγω προσφπικα εχω μια gibson12xordh κ ειναι αρκετα καλη στην κατηγορια της.αλλα καλυτερα να ψαξεις λιγο παραπανω στο internet  σε κανενα site με αγγελιες η να ερθεις κανα ταξιδακι στην αθηνα παρα να πας στον Νακκα... :D ;)
Give me a whisper and give me a sight
Give me a kiss before you tell me goodbye..
AND PLEASE DON'T CRY TONIGHT...
Afierwmeno se mia fili pou efuge toso grigora

Αποσυνδεδεμένος Crazy_guitarist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #27 στις: 27/10/04, 22:50 »
Πστευω οτι δεν πρεπει να αρκεστεις στα προιοντα του ΝΑΚΑ αλλα να κανεις τον κοπο να πας και προς  τον Στολλα.Εκει θα εχεις πολλες καλες επιλογες
Metal Crazy,
Είμαι κάτι σαν τον Slash

Αποσυνδεδεμένος LUCIA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #28 στις: 28/10/04, 20:28 »
KALISPERA SE OLOUS!!!THA HTHELA SAS PARAKALW POLY NA ME PLHROFORHSETE SXETIKA ME AKOUSTIKES KITHARES.SKOPEYW NA AGORASW AMESA KITHARA GYRW STA 600EURWPOULA! :)
PAIZW GENIKA ROCK & ENTEXNO.
EXW AKOUSEI OTI OI AMERIKANIKES KAI KANADEZIKES KITHARES EINAI POLY KALES.
BEBAIA DEN EXW KAN APOFASISEI AN THA PARW AKOUSTIKH H' HLEKTRAKOUSTIKH.
THELW NA RWTHSW KATARXAS AN YPARXEI SHMANTIKH DIAFORA SE O,TI AFORA THN AKOUSTIKOTHTA.
H HLEKTRAKOUSTIKH EKTOS ENISXYTH AKOUGETAI OPWS H AKOUSTIKH?
ANYWAY, THA HTHELA NA MOY PEITE MARKES KAI MONTELA!!!!
THANKS PROKATABOLIKA!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #29 στις: 28/10/04, 21:09 »
Κοιτα με βαση τη λογικη , για να σου προσφερει καποιος 2 κιθαρες , η μια ακουστικη και η αλλη ηλεκτρακουστικη , στην ιδια τιμη , σημαινει οτι τα ξυλα και η ποιοτητα ειναι μαλλον καλυτερη στην "σκετη" ακουστικη κιθαρα , γιατι για να καλυφτει το κοστος των ηλεκτρικων στην ηλεκτ/κη , πρεπει απο καπου αλλου να κοπουν ...
Και επειδη ο ρολος της ακουστικης ειναι να παιζει σωστα χωρις ενισχυτη , συνηθως ειναι σχεδιασμενη με πιο πολυ προσοχη , ωστε να βγαζει καλο ακουστικο / φυσικο ηχο.
Απ'την αλλη , μια ηλεκ/κη κιθαρα , εχει σαν πρωταρχικο στοχο να ακουγεται καλα ειτε μεσω ενισχυτη , ειτε μεσω κονσολας κτλ, αρα δεν ειναι και τοσο μεγαλη αναγκη να ειναι τοσο "ψαγμενη" οσον αφορα το φυσικο της ηχο ...
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι αν παρεις 2 τετοιες κιθαρες στην ιδια τιμη , η μια θα ακουγεται καλα μονο απο ενισχυτη ή κονσολα και η αλλη μονο φυσικα ... Καθε αλλο ... Εξαλλου τα λεφτα που δινεις δεν ειναι λιγα (ουτε πολλα ομως...) για να παρεις κιθαρα με "κακη" ποιοτητα ...
Εγω παντως θα προτεινα , αν δεν εχεις βλεψεις για πολλα Live σε μεγαλους χωρους , και αν δεν εχεις προβλημα να τοποθετεις μικροφωνα μπροστα απο την κιθαρα σου σε τετοιες καταστασεις, να πας για μια ακουστικη ...
Δινοντας τα λεφτα που λες σε μια ακουστικη , θα παρεις μια κιθαρα με καλυτερη ποιοτητα ξυλων και πιστευω και ηχου απο οτι αν δωσεις τα ιδια λεφτα για μια ηλεκ/κη ...
Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου βεβαια ... ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #30 στις: 28/10/04, 22:05 »
Auto to terastio dilhma eixa ki egw mexri prin apo mia bdomada pou agorasa th dikia mou!Apofasisa telika gia akoustikh meta apo polles gnwmes kai skepsh!Phra mia Norman kanadezikh(einai h idia etaireia pou ftiaxnei tis godin!)  sta 400 euro!Simfonw me ton prolalisanta!To basiko sthn h/a einai an pragmati exeis anagh kai an tha th xreiasteis se live alliws me kleista matia akoustikh.Sta idia lefta briskeis mia poly kalyterh akoustikh apo mia hlektrakoustikh.H magia me mia akoustikh einai oti mporeis ana pasa stigmh me poly xamhlo kostos na thn kaneis hlektrakoustikh otan exeis anagh me apotesma otan theliseis, na exeis ena poly kalytero hl/akoustiko organo apo auto pou tha epairnes an apofasizes sta idia euro thn hl/a!Se symbouleuw epishs na dokimaseis osa perissotera organa mporeis prin pareis telikh apofash,na breis authn pou sou paei ganti.A!Epishs megalo rolo paizoun oi xordes an einai elixir!Mporei na akougetai teleia sto magazi kai otan spiti sou gia kapoio logo baleis alles xordes na piaseis th mish apodosh!Thn epatha etsi otan akousa to idio akribws modelo Cort se 2 diaforetika magazia!Me tis elixir htan pragmatika 100 fores kalyterh,allo organo!Auta...good luck!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #31 στις: 28/10/04, 22:13 »
Kai merikes kales markes!Martin kai Takamine einai oi koryfaies alla ksekinane apo 1000 euro kai panw!Oi Norman einai poly kales milwntas kai apo proswpikh peira!Epishs o diamantopoulos sth Solwnos fernei kati poly wraies tsexikes alla den thimamai dystixws to onoma!Apsoges se hxo,to mono pou me xalase htan to terastio mpratso kai genika to oti to olo sxhma tis efairne se klassikh.Telos h Cort einai mia kalh kai sxetika ftinh lysh mono pou proswpika den mou aresoun.Dokimase kai ibanez ston Trimh htan arketa kales gia ta lefta tous!Oles oi parapanw ektos apo tis 2 prwtes einai sta lefta pou thes!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #32 στις: 28/10/04, 22:20 »
Φοβερες ακουστικες κιθαρες , εφαμιλλες των Martin ειναι οι Guild ...
Εχω μια 12χορδη την οποια τωρα χρησιμοποιω σαν 6χορδη με το καταλληλο σεταρισματακι  ;) και η κιθαρα πεταει !!!
Σκεφτομουν να την πουλησω κι ολας ... αν και δεν το βλεπω γιατι ειναι κορυφαια ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος seadog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #33 στις: 28/10/04, 23:28 »
 ;)Κοιτα τιμες στον thomann.de.100% + απο Ελλαδα,με εγγυηση 30 ημερων επιστροφης χρηματων αν δεν μεινεις ικανοποιημενη απο το προιον.
Οι low end Martin , κατα την γνωμη μου (μαπα)αρχιζουν απο 500 ευρω.
Τaylor 110 gb μασιφ καπακι-εβενο ταστιερα-καβαλαρη
πολυ καλη κιθαρα 670ευρω αν θυμαμαι καλα.
Υamaha ll-16 Χειροποιητη- μασιφ engelman spruce καπακι-μασιφ EI Rosewood πλαινα και πισω-Εβενινη ταστιερα και καβαλαρη καθως και εξαιρετικα κλειδια+πολυ καλη θηκη της Yamaha.599 ευρω.Την πηρα πριν μια εβδομαδα και νομιζω οτι διεπραξα κλοπη
599 ευρω?????Εξαιρετικα υλικα και ηχο που δυσκολα θα βρεις σε αμερικανικη κατω απο 1500ευρω στη αμερικη η στη γερμανια.
Απο καναδα πολυ καλες ειναι οι larivee αν υπαρχουν εδω.
εχουμε λοιπον yamaha L-series,taylor,(martin προσεξε τις low end απο ξυλοσκονη σε υψηλη πιεση να εχει τουλαχιστον μασιφ καπακι) ,guild,Καποιος γραφει για κατι τσεχικες τσεκαρε αν ειναι οι stanford τις ξερω,πολυ καλες.

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #34 στις: 29/10/04, 00:59 »
εγώ ψηφίζω ηλ/κη παιδιά. Όλο και κάπου θα χρειαζστεί να βάλεις το βύσμα και να παίξεις, είτε στο άμμεσο είτε στο έμμεσο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #35 στις: 29/10/04, 01:01 »
Ακομα κι αν χρειαστει κατι τετοιο , μπορει αν το κανει μια χαρα με μικροφωνο ή αργοτερα να βαλει εναν καλο ακουστικο μαγνητη στην ακουστικη του ...
Οπως και να εχει ομως , θα εχει καλυτερη κιθαρα αν δωσει ολα τα λεφτα για σκετη ακουστικη ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #36 στις: 29/10/04, 09:21 »
Διάβασε εδώ:
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=45;action=display;threadid=1189
και εδώ:
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=45;action=display;threadid=8328

Επίσης συνεννώθηκαν όλα τα θέματα που μπήκαν πρόσφατα και αφορούσαν την αγορά ακουστικής/ηλεκτρακουστικής κιθάρας...

« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/04, 00:34 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #37 στις: 29/10/04, 10:26 »
Βλέποντας συνεχώς να ανοίγονται νέα θέματα με ερωτήσεις για αγορά ακουστικής κιθάρας , σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα μόνιμο θέμα ώστε να μην υπάρχει διασπορά απόψεων και απαντήσεων και έτσι χάνονται μερικές χρήσιμες πληροφορίες.
Να δώσω επίσης και το Link της υποκατηγορίας μέσα στα FAQ στα οποία μπορεί κάποιος να αναζητήσει και να βρει πληροφορίες για ακουστικές - ηλεκτρακουστικές κιθάρες πριν ίσως εκφράσει απορία..

http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=45;action=display;threadid=1189

Επίσης να πω , ότι υπάρχει  ειδικό θέμα για κριτική μοντέλων ακουστικής-ηλεκτρακουστικής κιθάρας , και αν έχετε να κάνετε κριτική κάντε την εκεί , ώστε να μείνει και να μην χαθεί μέσα στα διάφορα θέματα...

http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=45;action=display;threadid=3889

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #38 στις: 01/11/04, 12:59 »
Παιδιά μπορώ να σας ξενερώσω λίγο εως πολύ με την ασχετοσύνη μου? Δεν έχω ιδέα απο κιθάρες και πολύ περισσότερο απο μουσική. ΄Μπορεί σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι είδους κιθάρα να αγοράσω για να ξεκινήσω σαν αρχάριος? Κάποιος σαν και μένα ξεκινάει με ακουστική ή κλασσική (ειλικρινά δεν ξέρω ούτε την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο). Για να σας διευκολύνω, θα ήθελα να σας πώ ότι ενδιαφέρομαι να παίζω κομμάτια (κάποια μέρα, χαχαχα) του Λοϊζου και γενικά αυτού του είδους, για την παρέα μου και γιά μένα φυσικά.
Επίσης μπορείτε να μου πείτε κυμαινόμενες τιμές για την "κλάση" μου?
Ένα τελευταίο, είναι οτι είμαι 27 χρονών, αλλά έχω μεράκι. Να μην απογοητευθώ ε?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #39 στις: 02/11/04, 09:39 »
Παιδιά μπορώ να σας ξενερώσω λίγο εως πολύ με την ασχετοσύνη μου? Δεν έχω ιδέα απο κιθάρες και πολύ περισσότερο απο μουσική. ΄Μπορεί σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι είδους κιθάρα να αγοράσω για να ξεκινήσω σαν αρχάριος? Κάποιος σαν και μένα ξεκινάει με ακουστική ή κλασσική (ειλικρινά δεν ξέρω ούτε την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο). Για να σας διευκολύνω, θα ήθελα να σας πώ ότι ενδιαφέρομαι να παίζω κομμάτια (κάποια μέρα, χαχαχα) του Λοϊζου και γενικά αυτού του είδους, για την παρέα μου και γιά μένα φυσικά.
Επίσης μπορείτε να μου πείτε κυμαινόμενες τιμές για την "κλάση" μου?
Ένα τελευταίο, είναι οτι είμαι 27 χρονών, αλλά έχω μεράκι. Να μην απογοητευθώ ε?

Όχι να μην απογοητευτείς...εγώ ξεκίνησα στα 35 μου..
Σε ότι αφορά την κιθάρα . Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ κλασσικής και ακουστικής.
Έχουμε και λέμε..

 Η ακουστική έχει συρμάτινες χορδές ενώ η κλασσική έχει 3 πλαστικές και 3 συρμάτινες.
Έτσι ο ήχος της κλασσικής είναι πιο γλυκός ( π.χ νέο κύμα κλπ ) ενώ της ακουστικής πιο Rock .
Φυσικά και μπορείς να παίξεις ότι θέλεις με όποια κιθάρα και να πάρεις..
Επίσης η ακουστική είναι πιο σκληρή στο πάτημά των χορδών ( κάτι που στην αρχή θα σε προβληματίσει λιγάκι ). Η κλασσική  έχει πιο φαρδύ μπράτσο ( άρα απαιτεί μεγαλύτερη διάταση στα δάχτυλα ) μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των χορδών ( άρα προσφέρεται για να παίζεις με δάχτυλα και όχι τόσο με πένα ).
Η ακουστική είναι κυρίως για να παίζεις με πένα και ανάλογα το μοντέλο η απόσταση των χορδών ( πλάτος μπράτσου ) μπορεί να από κοντά στην κλασσική ( φαρδύ ) έως κοντά στην ηλεκτρική (στενό).

Εγώ προσωπικά έχω ακουστικη κιθάρα , αν και τα πρώτα μου βήματα τα έκανα με κλασσική. Εξαρτάται και πως θα μάθεις κιθάρα και τι θέλεις να μάθεις..Εγώ π.χ ήθελα να παίζω τραγούδια οπότε ξεκίνησα να παίζω ακόρντα μόνο χωρίς να με ενδιαφέρουν άλλα πράγματα...
Εαν κάποιος θέλει να μάθει όμως κιθάρα και θεωρίες κλπ ίσως καλύτερα κλασσική για αρχή...

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος soko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • There's a red house over yonder baby...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #40 στις: 08/11/04, 02:43 »
Ένα άλλο πλεονέκτημα των ηλεκτρακουστικών είναι ότι κάποια μοντέλα έχουν κόψιμο (cutaway) που βοηθάει πολύ όταν παίζει κανείς χαμηλά. Με την εξέλιξη των software εξομοίωσης ενισχυτών σε PC αξίζει μια ηλεκτρ/κη, την συνδέεις στην κάρτα και μπορείς να πειραματιστείς.

Αποσυνδεδεμένος Carpe_Diem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • -Πελάτης:Θέλω ADSL. -Ο.Τ.Ε.:Aχαχαχαχα!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #41 στις: 08/11/04, 11:09 »
KALISPERA SE OLOUS!!!THA HTHELA SAS PARAKALW POLY NA ME PLHROFORHSETE SXETIKA ME AKOUSTIKES KITHARES.SKOPEYW NA AGORASW AMESA KITHARA GYRW STA 600EURWPOULA! :)
PAIZW GENIKA ROCK & ENTEXNO.
EXW AKOUSEI OTI OI AMERIKANIKES KAI KANADEZIKES KITHARES EINAI POLY KALES.
 

Για κιθαρα στα 600 ευρα συνιστω ανεπιφυλακτα SIMON & PATRICK LUTHIER απο τον Λιολιο στη Σαλονικα! Πολυ καλες καναδεζικες κιθαρες σε καλη τιμη, ηλεκτρακουστικες η μη!  :)
Οταν ο Ο.Τ.Ε μας φερει DSL δεν θα τη χρειαζομαστε γιατι θα εχει ανακαλυφθει το το μηχανημα της τηλεμεταφορας!!

Αποσυνδεδεμένος Carpe_Diem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • -Πελάτης:Θέλω ADSL. -Ο.Τ.Ε.:Aχαχαχαχα!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #42 στις: 16/11/04, 14:39 »
ΣΥν τοις αλλοις με την ακουστικη στεκεσαι καλυτερα μονος σου π.χ. αν παιζεις μονο εσυ σε μια παρεα!! Για να παιζεις ακορντα και να τραγουδας προτεινεται, ενω η κλασσικη δεν γεμιζει τοσο τον ηχο σε μετρημα. Αντιθετα η κλασσικη εχει πολυ πιο γλυκο ηχο σε δακτυλισμους!
Αν προσεξεις τα πιο πολλα τραγουδια σε accompaniamento εχουν ακουστικη.

Βεβαια σε σχεση τιμη-ποιοτητα οι ακουστικες ειναι πιο φθηνες ενω για να παρεις μια "καλη" κλασσικη ειναι πιο αλμυρη η τιμη της!!

Εγω προτεινω μια ακουστικη στα 300 ευρα!!  :)
Οταν ο Ο.Τ.Ε μας φερει DSL δεν θα τη χρειαζομαστε γιατι θα εχει ανακαλυφθει το το μηχανημα της τηλεμεταφορας!!

Αποσυνδεδεμένος P_H_PANOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #43 στις: 02/12/04, 19:57 »
Neo melos... ...

Parvn... ;D


Loipon tha parw ta pragmata apo thn arxh... Eimai teleios asxetos me thn moysikh... An kai tha me endiefere na asxolhthw... H aformh dothike apo thn mikrh moy adelfh h opoia moy zhthse gia dwro xristoygenvn mia kithara... Meta apo arketes wres anazhthshw sto net brika kapoies oi opoies tairizoyn kai me to gousto alla kyrios me to budget mou... Ypopsifies einai mia hlektrkoustikh Stagg a 2006 kai mia akoustikh fender dg5... apo esas me thn empeiria sas tha hthela na mathw ean prokeitai gia "ajiologes epiloges" kathgoria-timh kai merikes protaseis poy isws moy diefygan... Arxika skopeya na dapanhsw ews 300E...

Eyxaristw ek twn protairwn P_H_PANOS...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #44 στις: 02/12/04, 20:06 »
300Ε για μικρή αδερφή? καλοοοος..
εγω ψηφίζω φεντερ DG-5 .

την εχω δοκιμάσει και ειναι πολύ αξιόλογη φτηνή κιθάρα
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ostr-Artemis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #45 στις: 30/12/04, 04:52 »
paidia egw pantws lew AKOUSTIKH me xilia
eixa 2 klasikes kai to xiliometaniosa!!!
poli liana kai katanoita
an thes na paikseis BACH kai MOTZARD
tote prepei na paris klassikh alliws pare akoustikh(apopsh mou)
hlektroakoustikh an prokeite na kaneis syvavlies!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #46 στις: 09/01/05, 18:30 »
Επειδή πρόσφατα έκανα έρευνα αγοράς στις ηλεκτροακουστικές στα μαγαζιά της θεσσαλονίκης κατέληξα σε 2 μοντέλα στα 500€ που τα προτείν: Η πρώτη έναι μια Art & Lutherie απο του Λιόλιου με φοβερό μπάσο-πρίμο ήχο και προενισχθση godin και την Takamine EG-530,531(η πρώτη σε natural, μπλέ,κόκκινο, η δεύτερη σε μαύρο) πολύ ισσοροπημένη κιθάρα με φοβερή ταστιέρα και ηλεκτρικό. Κρίνοντας απ τις ανάγκες μου επέλεξα τη Takamine EG-531
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #47 στις: 09/01/05, 18:45 »
με 300€ Αrt & Lutherie από Λιόλιο η κιθάρα δεν παίζεται! έχω μια Fender dg-4 και καμία σχέση. μασίφι ξύλο, μάτ σε πολλά χρώματα καναδική κατασκευή (λέει πανω χειροποίητη). η κιθάρα έχει το απίστευτο μπάσο!!!!!!!
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #48 στις: 11/01/05, 00:11 »
με 300€ Αrt & Lutherie από Λιόλιο η κιθάρα δεν παίζεται! έχω μια Fender dg-4 και καμία σχέση. μασίφι ξύλο, μάτ σε πολλά χρώματα καναδική κατασκευή (λέει πανω χειροποίητη). η κιθάρα έχει το απίστευτο μπάσο!!!!!!!

Kόψε...κόψε!!! Τις έχω ακούσει , τις έχω δοκιμάσει..Καλές είναι για τα χρήματά τους και Καναδέζικες (όχι made in Korea )..αλλά μέχρι εκεί...Μην γράφουμε ότι ναναι...Ούτε μασίφ ξύλα έχουν ούτε και χειροποίητες είναι...και μάλλον δεν έχεις ακούσει το απίστευτο μπάσο!!! Και εφόσον πηγαίνεις στον Λιόλιο πες του Βαλάντη να δοκιμάσεις μια Larrivee να αποκτήσεις αίσθηση του απίστευτου όγκου...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #49 στις: 11/01/05, 13:36 »
Παιδιά, πρόσφατα αγόρασα μια ακουστική Fender DG-10 με 220 ευρώ...
Μου φάνηκε φτηνή αλλά με ενθουσίασε τόσο εμφανισιακά όσο και ακουστικά...
Πιστεύετε ότι η τιμή της οφείλεται στο ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά ήταν φτηνή..
Απ'τον Καγμάκη τη πήρα (Εξάρχεια).. ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/03, 05:38
από Vas180
75 Απαντήσεις
88914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 09:31
από Μelexdy
18 Απαντήσεις
15804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
18 Απαντήσεις
18374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 19:34
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
26 Απαντήσεις
9765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
5397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:50
από Thanos9
7 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
2 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 20:57
από Thanos9
15 Απαντήσεις
4609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 23:53
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 17:39
από DEMMY