Αποστολέας Θέμα: Τι ακουστική ή ηλεκτρακουστική να αγοράσω εώς 200€ ?  (Αναγνώστηκε 80474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #75 στις: 30/04/05, 13:05 »
Εγώ θα σου πρότεινα την epiphone pr-100.μαόνι σώμα καπάκι έλατο όλα μασίφ,μαόνι μπράτσο και rosewood ταστιέρα και κλειδιά χρώμιο.αν θες μετά να βάλεις σύστημα με equalizer πάει γύρω στα 250-300ε.αν θες να βάλεις απλά ένα κρύσταλλο όπως έκανα εγώ παέι γύρω στα 90ε ένας καλός αμερικάνικος για καλό ήχο.

Αποσυνδεδεμένος P_Z14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #76 στις: 08/05/05, 11:55 »
Εγώ θα σου πρότεινα μια φθηνή ηλεκτρακουστική Cort, την οποία έχω γω. Είναι πολύ καλές κιθάρες. ;)
Old loves they die hard, old lies they die harder...

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #77 στις: 16/05/05, 13:41 »
Γενικα ποια ειναι η αποψη σας για τις Takamine. Για την Takamine EG 560 C και 568 C ξερει κανεις τιποτα; Επισης θα ηθελα να ρωτησω για την Fender DG-20 CE, Τakamine EG 540 SC
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #78 στις: 16/05/05, 22:44 »
Αρκετά καλά μοντέλα το σκάφος τους είναι nex περίπου σαν πιο μικρή jumbo προτίμησε με μασίφ καπάκι γιατί εγώ είδα σημαντική διαφορά.Γενικά ο ήχος του διαφέρει απο τις Dreadnough που είναι περισσότερο "γεμάτος", και είναι περισσότερο "σολιστικός". Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο να συνοδεύεις με ακόρτα δές καλύτερα τις 530,531,510 SC σόλιντ cutaway δηλαδή...Ως ιδιοκτήτης μιας 531SSC είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όσο για τη fender είναι και πιό ακριβή και δεν είναι και τόσο "γεμάτος" ο ήχος της μου έδινε την εντύπωση οτι παρά το καλό ξύλο της πνiγόταν απ τη λάκα(αυτή που αναφέρεις μάλλον δεν έχει μασίφ καπάκι εκτός κι αν λέει SCE). Όσο για τα ηλεκτρικά τακα και πάλυ τάκα( στο λέω γιατί είχα και μια dg-4ce). Ελπίζω να βοήθησα...
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος good vibrations

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #79 στις: 23/08/05, 19:14 »
Καλησπέρα.
Είμαι καινούριος στο σάιτ και μιλάμε έχω πάθει την πλάκα μου τόσο από τις πληροφορίες που υπάρχουν εδώ μέσα όσο και από την προθυμία των μελών να αλληλοβοηθιούνται.
Ψάχνοντας προηγούμενα θέματα είδα πολλούς αρχάριους να ρωτάν ποια είναι η καλύτερη επιλογή για ακουστική κιθάρα για ξεκίνημα με τις τιμές να παίζουν στα 300 ευρώ.
Εγώ είμαι επίσης αρχάριος όμως θέλω να διαθέσω ένα μεγαλύτερο ποσό ας πούμε μέχρι 700 ευρώ.Δεν ξέρω όμως τι μάρκες είναι καλές και τι να κοιτάξω.
Από ότι κατάλαβα οι ελληνικές τιμές είναι τσιμπημένες.Δεν θα είχα πρόβλημα να βρω κάτι από το ίντερνετ(έχω παραγγείλει πολλά και διάφορα στο παρελθόν και έτσι δεν φοβάμαι για την αξιοπιστία) όπου φαντάζομαι ότι μια κιθάρα των 700 ευρώ σε ελληνικό κατάστημα μπορεί να κάνει 1000.
Όποιος το έχει ψάξει είτε στο www.thomman.de είτε σε άλλο κατάστημα (καλύτερα Ευρώπη να γλιτώσουμε και δασμούς) θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη του!
Ευχαριστώ ;D

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #80 στις: 23/08/05, 19:26 »
όπου φαντάζομαι ότι μια κιθάρα των 700 ευρώ σε ελληνικό κατάστημα μπορεί να κάνει 1000.
Όποιος το έχει ψάξει είτε στο www.thomman.de είτε σε άλλο κατάστημα (καλύτερα Ευρώπη να γλιτώσουμε και δασμούς) θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη του!
Ευχαριστώ ;D

Αυτό δεν είναι βέβαιο.Σε πολλά ο Thomann έχει καλύτερες τιμές από Ελλάδα (κυρίως σε Yamaha) αλλά σε άλλα όχι και τόσο που να σε κάνει να αγοράσεις από εκεί.
Τώρα να αγοράσεις κιθάρα χωρίς να την ακούσεις και ιδιαίτερα ακουστική , μάλλον πρέπει να το αποκλείσεις.
Στα χρήματα που διαθέτεις , μπορείς να δοκιμάσεις τις Simon&Patrick που είναι καναδέζικες χειροποίητες και τις φέρνει ο Λιόλιος.Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις Fender ( έχουν αρκετά μαγαζιά ) τις Cort τις Garrison τις Art&Luthier...
Σε αυτά τα χρήματα εγώ προσωπικά ως πρώτη επιλογή θα έβαζα τις Simon&Patrick.
Καλές αγορές...

Υ/Γ αφού είσαι αρχάριος όπως λές..γιατί δεν αγοράζεις μια φθηνή ( 200-250) ώστε αν τελικά σου αρέσει το άθλημα , να την κρατήσεις για τις εκδρομές και παραλίες και αγοράζεις αργότερα μια πιο ακριβή που θα έχεις αποκτήσει και εμπειρία.

Όλοι όσοι έχουμε μείνει στις ακουστικές κιθάρες κάποια στιγμή βάλαμε το χέρι στη τσέπη και φτάσαμε τα 1500 ευρώ ( για τιμές Ελλάδας μιλάω ) , διότι κάτω από αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις όργανο που να ξεφεύγει από την μετριότητα ( όσο καλή και να είναι αυτή )...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος good vibrations

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #81 στις: 23/08/05, 19:40 »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε parpen!Αν θέλεις μπορείς να μου πεις ποιές ακουστικές είναι καλές  στα 1500++ ευρώ έτσι για τα υπόψη.
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή δεν έχει νόημα να "πετάξεις" 700 ευρώ για μια μέτρια κιθάρα αλλά να κάνεις οικονομία για να πάρεις μια πραγματικά καλή.
Όσο για το ότι καλό είναι για αρχάριο να πάρει κιθάρα φθηνή(σύνηθης συμβουλή) συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι η πιο συνετή επιλογή.
Παρόλαυτα εγώ στην φάση που βρίσκομαι το βλέπω λίγο αλλιώς.Δηλαδή δεν θέλω να παίζω για την παρέα (εκδρομές κλπ),δεν θέλω να μάθω να παίζω σε 1 μήνα 10 τραγούδια (ούτε φυσικά να γίνω  σταρ του πενταγράμμου) είναι κατά κάποιο τρόπο για προσωπική χρήση και έκφραση.Επίσης όσο πιο καλό είναι το όργανο τόσο πιο πολύ κέφι θα σου κάνει να ασχολείσαι μαζί του (φαντάζομαι) ενώ θα έχεις και αναστολές να το αφήσεις έχοντας σκάσει ένα κάρο λεφτά(αστειεύομαι!)


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #82 στις: 23/08/05, 19:45 »
Ναι...αλλά ξέρεις τι γίνεται? Όταν θα αποκτήσεις εμπειρία θα ανακαλύψεις και τι ήχο θα ήθελες από το όργανο διότι δεν βγάζουν όλες οι κιθάρες τον ίδιο ήχο , όσο και καλές να είναι.Οπότε αν πάρεις από τώρα καλό όργανο ίσως αργότερα να διαπιστώσεις ότι με τα ίδια χρήματα θα έπαιρνες κάποιο άλλο εξίσου καλό , αλλά με ήχο που να σου ταιριάζει περισσότερο.
Anyway στα 1500 έχεις επιλογές σε Larrivee , Tacoma,Lakewood, Taylor, Tacamine , Martin και σε άλλες μάρκες που μου διαφεύγουν..
Βέβαια αν ανεβείς λίγο παραπάνω μπορείς να δεις και Guild...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/05, 19:51 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #84 στις: 23/08/05, 20:04 »
http://www.liolios.gr

Αλλά σου ξαναλέω...αν δεν παίξεις μην αγοράσεις κιθάρα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #85 στις: 23/08/05, 20:17 »
Αν πας σε Taylor θα έλεγα όχι κάτι λιγότερο από αυτήν
http://www.thomann.de/thoiw2_taylor_310ce_westerngitarre_prodinfo.html?sn=55af917efa93124b1f31615ee36e5d12
με το καταπληκτικό Es ηλεκτρικό της σύστημα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #86 στις: 23/08/05, 20:23 »

Τώρα να αγοράσεις κιθάρα χωρίς να την ακούσεις και ιδιαίτερα ακουστική , μάλλον πρέπει να το αποκλείσεις
Υ/Γ αφού είσαι αρχάριος όπως λές..γιατί δεν αγοράζεις μια φθηνή ( 200-250) ώστε αν τελικά σου αρέσει το άθλημα , να την κρατήσεις για τις εκδρομές και παραλίες και αγοράζεις αργότερα μια πιο ακριβή που θα έχεις αποκτήσει και εμπειρία.

Ναι...αλλά ξέρεις τι γίνεται? Όταν θα αποκτήσεις εμπειρία θα ανακαλύψεις και τι ήχο θα ήθελες από το όργανο διότι δεν βγάζουν όλες οι κιθάρες τον ίδιο ήχο , όσο και καλές να είναι.Οπότε αν πάρεις από τώρα καλό όργανο ίσως αργότερα να διαπιστώσεις ότι με τα ίδια χρήματα θα έπαιρνες κάποιο άλλο εξίσου καλό , αλλά με ήχο που να σου ταιριάζει περισσότερο.
Συμφωνω απολυτα.Ακου τον παλιο φιλε μου,για να μην τρεχεις μετα...Εκτος βεβαια και αν σου περισευουν οποτε τι να λεμε τωρα...
Υπαρχουν πολλα site με reviews το www.harmony-central.com εχει για σχεδον ολα τα οργανα αν 8ες να δεις
Bye  8)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #87 στις: 23/08/05, 20:28 »
Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει, αλλα πουλαω μια ακουστικη GUILD Αμερικανικη 12χορδη (την οποια ομως εχω σεταρει και χρησιμοποιω σαν εξαχορδη, απλα πηρα 12χορδη για να εχω την δυνατοτητα να την χρησιμοποιω οποτε θελω ειτε ως εξαχορδη ειτε ως 12χορδη)...
Την ειχα παρει λιγα χρονια πριν απο Λογοθετη... Ειναι παρα πολυ καλη κιθαρα και οι Guild USA γενικοτερα ειναι σχεδον ισαξιες με τις Martin USA... Εχει πολυ ζεστο και δυνατο ηχο, ειτε ως εξαχορδη ειτε ως 12χορδη... Περιττο να πω οτι ειναι σε τελεια κατασταση και μαζι με την θηκη/βαλιτσα της...
Εαν ενδιαφερεσαι, στειλε μου PM... Την δινω 800€ γιατι χρειαζομαι χρηματα αμεσα...
Ελπιζω να μην σου κατεστρεψα το post με την "παρεμβαση" μου...

Ωριστε και κριτικες για το μοντελο απο το Harmony Central... http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Guild/D4_12_NT_HR-1.html
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/05, 20:33 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #88 στις: 23/08/05, 20:33 »
Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει, αλλα πουλαω μια ακουστικη GUILD Αμερικανικη 12χορδη (την οποια ομως εχω σεταρει και χρησιμοποιω σαν εξαχορδη, απλα πηρα 12χορδη για να εχω την δυνατοτητα να την χρησιμοποιω οποτε θελω ειτε ως εξαχορδη ειτε ως 12χορδη)...
Την ειχα παρει λιγα χρονια πριν απο Λογοθετη... Ε>ιναι παρα πολυ καλη κιθαρα και οι Guild USA γενικοτερα ειναι σχεδον ισαξιες με τις Martin USA... Εχει πολυ ζεστο και δυνατο ηχο, ειτε ως εξαχορδη ειτε ως 12χορδη..
Εαν ενδιαφερεσαι, στειλε μου PM... Την δινω 800€ γιατι χρειαζομαι χρηματα αμεσα...
Ελπιζω να μην σου κατεστρεψα το post με την "παρεμβαση" μου...

Μμμμμ..εξαιρετική περίπτωση θα έλεγα....πολύ εξαιρετική.Αν είχα τα χρήματα θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/05, 20:35 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος good vibrations

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #89 στις: 23/08/05, 20:48 »
Έστειλα pm..
Parmen επειδή με έχεις ως τώρα βοηθήσει πολύ μπορείς να μου πεις τι εννοούμε σετάρισμα 12χορδης για 6χορδη;Υπάρχει και ένα σχετικό θέμα θα το τσεκάρω!

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #90 στις: 24/08/05, 00:51 »
Θα σου έλεγα αντί για ακουστική να πάρεις ηλεκροακουστική (πιο ευέλικτη, μελλοντικά βγαίνεις και απο μικροφωνική-ενισχυτη, γράφεις κτλ).

Με 600-700 Euro υπάρχουν ηλεκτροακουστικές όπως Epiphone, Takamine, Fender κτλ, που για τα λεφτά τους ακούγονται αρκετά καλά (όσες έχω δοκιμάσει, πλήν 1-2 εξαιρέσεων).

Καλό θα ήταν επίσης να πάς με κάποιον γνωστό σου που ξέρει από κιθάρες, γιατί αν επιλέξεις κάποια εταιρία να ξέρεις ότι μοντέλο απο μοντέλο έχει μεγάλη διαφορά...μερικές φορές και το ίδιο μοντέλο...

Εκεί ένα ποιό έμπειρο αυτί θα σου χρειαστεί...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #91 στις: 26/08/05, 01:22 »
File vibrations sta lefta (700eyropoula) pou diatheteis koita se fender kai takamine.Takamine pairneis apo tis fthines kales kithares.Epishs kai Fender exei arketa kala montela eidikotera vevaia kati se dreadnought styl.Jumbo an den kanw lathos pane parapanw.
An apofasiseis gia 1500 des sigoura Taylor (den eimai sigouros an ta montela se ayta ta lefta einai a3iologa...apo oso gnwrizw gia Taylor hl/kh prepei na 3efigeis sta 2500 kai anw.).
Guild me xilia(kapou ekei 3ekinane mou fainetai).Takamine poli kales se ayta ta lefta.Gibson me dyskolia tha vreis.
Ovation vriskeis poli kales alla ws gnwston den akougontai poli kala telios unplgged.Se enisxyth lene polla,apisteyta grhgorh tastiera.Poli wraies kithares sto paiksimo.Fysikos hxos mountos.
Simferei oti kai an pareis na nai hl/kh ki oxi apla akoustikh.
Opws katalavaineis ta kala montela 3ekinane apo 1500 stis akoustikes/hlakoustikes...opote an eisai arxarios as perimeneis ligaki protou dwseis tosa lefta.Ayta.Kales agores!Ciao!

P.S Koita gia montela stock se magazia opws Zozef klp...enas filos pire Ovation Anniversairy apo 2500 eyrw - 1300...kalo e?:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #92 στις: 26/08/05, 08:45 »

P.S Koita gia montela stock se magazia opws Zozef klp...enas filos pire Ovation Anniversairy apo 2500 eyrw - 1300...kalo e?:)

Καθόλου καλό δεν θα έλεγα...Ακόμη μια ένδειξη για το ποσοστό κέρδους με το οποίο δουλεύουν και μας δουλεύουν!!! >:(
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #93 στις: 30/08/05, 00:42 »
nai ontws etsi fainetai poso mas douleyoun...alla oso kai na to kaneis afou etsi einai oi sinthikes pou epikratoun sthn ellada kai tis apodexesai apo th stigmh pou apofasizeis na agoraseis kithara edw einai kalh lysh an thes na dwseis liga kai na pareis prwto prama...an eisai tyxeros vevaia...twra ti na pw...mia idea eriksa...:) C ya!

P.S H sigkekrimenh kai sto musiciansfriend eixe 2000$ peripou...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος seadog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #94 στις: 07/10/05, 12:11 »
Οντως οι ακουστικες ακομα και στο ιδιο μοντελλο εχουν διαφορες στον ηχο και ειναι ρισκο η αγορα online αλλα ο thomann δινει εγγυηση 30 ημερων για επιστροφη αν δεν μεινεις ικανοποιημενος απο το προιον.Οποτε αν βρεις κατι που να συμφερει αρκετα,αξιζει να δοκιμασεις.Εγω πηρα την yamaha LL16 με 599 ευρω (ειχα παιξει με L-serie παλιοτερα,και ηξερα τι περιπου ειναι και λογω του συνδυασμου των ξυλων),αλλα το καλλιτερο πιστευω ειναι να γυρισεις τα μαγαζια και αφου παιξεις αυτη που θα σου κατσει καλλιτερα,κανεις τη συγκριση τιμων και ισως παραγγειλεις απο του thomann.
H taylor 110 και 214 παντως ειναι χειροτερες απο την LL16.Επειδη εχω να μπω καιρο στο site και δεν ξερω τι παιζει,οι κιθαρες που μου αρεσαν (απο αυτες που εχω ακουσει)ηταν οι guild (και οι κινεζικες) νομιζω πως η 50 παιζει στα λεφτα σου,μαρτιν που ειναι ομως υπερτιμημενες (προσεξε να μην παρεις τις φολες απο πεπιεσμενη ξυλοσκονη)taylor σειρα 300 και ανω,larivee που ειναι πιστευω εξαιρετικες για τα λεφτα τους αλλα δεν τις ειχε ο thomann.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #95 στις: 02/12/05, 09:51 »
Εγώ πήρα μια φτηνή Tanglewood το πιο φθηνό μοντέλλο, ακουστική, ως δευτερη κιθάρα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Σε σύγκριση με την ηλ/ακουστική Fender DG22CE που έχω είναι πάρα πολύ καλή.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #96 στις: 02/12/05, 18:57 »
Τελικά κατέληξα στην Walden G630CE. Δεν είχα ακούσει τίποτα για τις εν λόγω κιθάρες. Τις ανακάλυψα σε κάποιο μαγαζί ψάχνωντας και μ'άρεσε περισσότερο από τις υπόλοιπες της ίδιας "κατηγορίας".
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #97 στις: 16/02/06, 08:48 »
Υπάρχει ένα κατάστημα λέγεται Νικολαϊδης (είναι σε μια στοά στην Σταδίου αν δεν κάνω λάθος) νομίζω και ξεπουλάει κάποιες ακουστικές Cort πολύ φθηνά διότι θα πουλάει μόνο όργανα κλασικής μουσικής στο κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #98 στις: 29/08/06, 22:10 »
Παιδια εφτασε ο καιρος που θα παρω και εγω κιθαρα...

Λοιπον, καταρχην λετε να παρω στην αρχη ακουστικη η ηλεκτρακουστική;
Ενας φιλος, που ασχολειται πολυ (μαεστρος ειναι και εχει και γ**ω την εμπειρια) λεει να παρω ηλεκτρακουστικη ωστε να μπορω να εχω πληθωρα επιλογων (και με και χωρις ενισχυση). Με το οποιο και συμφωνω...

Η απορια μου τωρα ειναι σχετικα με τη διαφορα κλασικης/ακουστικης κιθαρας. Εδω και λιγο καιρο ειχα την εντυπωση οτι η κλασικη κιθαρα ειναι για να παιζεις μονο νοτες (μελωδιες) ενω η ακουστικη ειναι αλλος τυπος και ειναι για να παιζεις συγχορδιες. Ο φιλος αυτος μου ειπε οτι ειναι λαθος αυτο τελειως, και οτι κλασικη/ ακουστικη ειναι το ιδιο πραμα, δηλαδη η κιθαρα που βγαζει ηχο "μονη της", κοινως η "μη-ηλεκτρικη"! Σωστο;

Με 400-450 Ευρω περιπου τι λετε να παρω; (οχι για μοντελα, δεν σκαμπαζω μια). Μια καλη που θα μου κρατησει πολυυυυυυυυ καιρο, η μια που να ειναι φθηνη ετσι ωστε μετα με σχετικη εμπερια να μπορεσω να παρω μια καλυτερη; Εγω πιστευω το πρωτο.
Υποψιν εμενα το ονειρο μου ειναι να μαθω κιθαρα (και κλασικη, και ηλεκτρικη), αλλα η αγαπη μου ειναι το μπασο, και θελω να ασχοληθω πιο πολυ με αυτο. Παντως κιθαρα θελω απο μικρος οπωσδηποτε να μαθω. Ετσι καλυτερα να κανω την πρωτη επιλογη (της προηγουμενης παραγραφου), ετσι ωστε μετα τα οποια λεφτα να τα διαθεσω για ηλεκτρικη κιθαρα και μετα για μπασο! Ετσι λεω εγω... Εσεις τι λετε;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής-ηλεκτρακουστικής
« Απάντηση #99 στις: 05/09/06, 12:54 »
Με 400-450 Ευρω περιπου τι λετε να παρω; (οχι για μοντελα, δεν σκαμπαζω μια). Μια καλη που θα μου κρατησει πολυυυυυυυυ καιρο, η μια που να ειναι φθηνη ετσι ωστε μετα με σχετικη εμπερια να μπορεσω να παρω μια καλυτερη; Εγω πιστευω το πρωτο.

Συνήθως όταν καταπιάνεσαι με κάποιο όργανο και όσο εξασκείται το αυτί σου καταλαβαίνεις ότι αυτό που έχεις δεν σε καλύπτει. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να μην σου αρέσει το όργανο και να το παρατήσεις. Εδώ είναι το σημείο που σκέφτεσαι τις προτεραιότητές σου και αναλόγως πράττεις. Αν νομίζεις ότι θες να μάθεις κιθάρα απλώς για να παίζεις και δεν πρόκειται να το ψάξεις παραπάνω ποτέ, πάρε μια "καλή που κρατάει" που λες και εσύ. Αλλιώς πάρε κάτι πιο φτηνό για να αρχίζεις να το ψάχνεις και να σου μείνουν κάποια λεφτά για την επόμενη. Λες ότι η μεγάλη σου αγάπη είναι το μπάσο αλλά μην είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε τραβήξει η κιθάρα και βιαστείς να κάνεις το πρώτο.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/03, 05:38
από Vas180
75 Απαντήσεις
88907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 09:31
από Μelexdy
18 Απαντήσεις
15804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
18 Απαντήσεις
18374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 19:34
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
26 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
5397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:50
από Thanos9
7 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
2 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 20:57
από Thanos9
15 Απαντήσεις
4608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 23:53
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 17:39
από DEMMY