Αποστολέας Θέμα: Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?  (Αναγνώστηκε 88907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Να 1) για την Ovation που λέει ο Θοδωρής (είχε μια παρόμοια ένας φίλος) πολύ σκληρός και δυνατός ήχος δεν τον έβρισκα καλό ούτε σε κονσόλα αντίθετα με ότι λέγεται (συγκριτικά με την τιμή της πάντα) , δε μου άρεσε και δε θα την έπαιρνα.
2) Για πολλά χρόνια είχα (και την έχω ακόμα δηλαδη) μια Ovation celebrity cc0068 (μάλλον από εκεί προέρχεται και η απέχθειά μου για τις Ovation). Πολύ μα πάρα πολύ σκληρή κιθάρα όταν έχεις 12ρες και αν βάλεις 10ρες ας πούμε χάνεις το μισό ήχο. Στην κονσόλα ουρλιάζει , δεν έχει καθόλου γλύκα και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς το έχω δει σε όλες σχεδόν τις Ovation (γνήσιες ή μη) που έχω πιάσει. Πλέον μόνο για καυσόξυλο θα την έπαιρνα. Άσε που τις βρίσκω ακριβές συγκριτικά με αυτό που προσφέρουν.
 

Ovation εκτός από την Adamas που γράφω πριν...είχα δοκιμάσει κάποια μοντέλα όταν έψαχνα για κιθάρα.
Συνοπτικά λοιπόν , τα μοντέλα που ήταν made in korea είναι ανάξια λόγου.
Το πρώτο μοντέλο που μου άρεσε και το σκεφτόμουν σοβαρά ήταν η Elite Special Made in USA που εδώ είχε περίπου 1500-1600 Ευρώ. Αυτό ήταν καλό και στον ήχο αλλά και ευκολόπαιχτο.
Οι Ovation αποκτούν ενδιαφέρον πάνω από αυτό το επίπεδο τιμών.
Βέβαια στην Αμερική η συγκεκριμένη κιθάρα είχε περίπου στα 900 $ δηλαδή με την τότε ισοτιμία περίπου στα μισά χρήματα από εδώ...Αλλά τι να κάνουμε...

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Vester VSD - 536
Τιμη Αγορας: 130,000 δρχ

Η πρωτη κιθαρα την οποια πηρα πριν 3-4 χρονια..(δε θυμαμαι παντως ειχαμε δραχμες τοτε). Ως ασχετος τοτε πηγα με ενα φιλο μου κιθαριστα, ο οποιος μου εδειξε και τα πρωτα ακορντα. Η κιθαρα με κερδισε ως εμφανιση αρχικα, καθοτι δεν ηξερα να κρινω απο ηχο. Ειναι στο χρωμα του πευκου με καφε σκουρα ταστιερα και μαυρα τελειωματα και χρυσα κλειδια. Αποδειχθηκε πολυ καλη κιθαρα για πρωταρη, λογω του πολυ βολικου της μπρατσου. Λεπτο και ευκολοπεχτο.Επισης διαθετει και "cutaway". Ο ηχος της ειναι καπως ξερος, δεν εχει πολυ ογκο και εκταση...Το προβλημα διορθωνεται ελαφρως με 12αρες χορδες...Εκει που η κιθαρα εχει τα φορτε της ειναι τα ηλεκτρικα, οπου εχει παρα πολυ καλη αποδοση συνδεομενη σε ενισχυτη...Εχει πληρες equalizer με προενισχυτη και ρυθμιστες για Volume, Bass, Treble, Middle, Pressure.

Γενικοτερα ειναι μια πολυ καλη κιθαρα για τον αρχαριο ή για παιξιμο με ενισχυτη. Στο απαιτητικο αυτη ομως θα φανει πολυ "λιγη".
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/04, 12:44 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
To thread είναι για ακουστικές ή ηλεκτρακουστικές...Όσα μηνύματα δεν αναφέρονται σε τέτοιου είδους κιθάρα θα διαγράφονται...

« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/04, 09:23 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Εγώ έχω μία washburn D-46SCE. Έχει πολύ καλό ήχο, πλούσιο και ακόμα και στα σόλο είναι ικανοποιητική. Στον ενισχυτή ακούγεται πολύ καλά και καθαρά.
Cutaway φυσικά, σώμα από έλατο και μεταλλικά κλειδιά. 3 χρόνια περίπου την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
'προσφατα΄ πηρα τη 12χορδη Fender DG16 12
μαυρη..

απο τα σχετικα φτηνα μοντελα (600 νομιζω δολλαρια). ομως ο ηχος της ειναι εκπληκτικος. τα λευτα τα αξιζει. ο ηχος ειναι πολυ ζεστος, και precise και δεν ειναι πολυ δυσκολη στο χερι. δυστυχως δεν εχει καταγουει. με ενισχυτη σπερνει, και που δοκιμασα αλλες πιο ακριβες, δεν με ικανοποιησαν οσο αυτη..

Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
έχω μία yamaha F-310PTBS...την πήρα περίπου 200ευρό και έβγαλε τα λεφτά με το παραπάνο αλλά δεν θα την συνιστούσα σε κανένα! ::) :o
προβλήματα με τα τάστα, ο ήχος κάτι πάει να πει όταν έχεις καλές χορδές.. αλλα τα προβλήματα περισσότερα απ'τα καλά! καλή για καμιά κατασκήνοση καλοκαιρινή με τη παρέα.. εκεί την χρησιμοποιώ εγώ! χεχε!
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
έχω μια  Guild Jumbo JF30 που με έχει υπηρετήσει πιστά πολλά χρόνια.είναι φοβερή για ηχογραφήσεις μια και σχεδιαστικά είναι φτιαγμένη για λιγότερα μεσαία και πολλά μπασα - πρίμα, δεν κομπρεσάρεται με τίποτα.Κάνει γύρω στα 2.000 ευρώ.
έχω επίσης και μια καινούργια Grand Auditorium Lakewood MP1 που την αγόρασα καινούργια μόνο 1000 ευρώ και είναι φανταστική κιθάρα με φοβερή κατασκευή και ξύλα (τώρα κάνει γύρω στα 1500 ευρώ πολύ φθηνή για τόσο καλής ποιότητας χειροποίητη κιθάρα).

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
ααααχ μωρο μου ατελειωτο
πρινλιγες ωρες ηρθε στο χερι μου, η κιθαρα που παραγκειλα..
Larrivee D-03E
χειροποιητη αν δεν κανω λαθος απο τον Καναδά..
1500Ε νομιζω..

τετοια κιθάρα δεν εχω ξαναδει..
απο εμφανιση.. κουκλα, φτιαγμενη αψογα, χωρις οτιδηποτε ατελειες..

απο ηχο..
τι να σας πω..
βαθυς, με μπολικο ογκο και μπασα.. ( που θες να χτυπας μονο τη Μι ξαπλωμενος με την κιθάρα πανω σου.. ενα περιπου οτι ειπε ο Παραπεντε)

και πανω απο ολα ΓΛΥΚΟΣ ΗΧΟΟΟΣ
εχω τρελλαθει..

η κιθαρα ηρθε στοκ με ελιξιρ ολοκαινουριες χορδες 11ρες νομίζω..
και ο λεμος ειναι παραπολυ μαλακός.. τις 11ρες τις νιωθω σαν 10ρες ηλεκτρικής που έχω.. πολυ ανετος..

και το τελευταιο καλο, ειναι οτι δεν εχει αυτο το buzz που έχουν οι περισσότερες ακουστικές πανω στο λεμό.. (buzz = τριξιμο , όχι buzz feiten)
ολες σχεδον που εχω παιξει τριζουν, αυτη καθολου..

μακαρι να αντεξει..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
η κιθαρα ηρθε στοκ με ελιξιρ ολοκαινουριες χορδες 11ρες νομίζω..

Χε..χε...σου φαίνεται!!!
Η κιθάρα , σου ήρθε με 12άρες!! Αυτό είναι το αρχικό setup της από την εταιρία.Το γράφουν και στο επίσημο site τους..Απλά είναι τόσο μαλακή που νόμισες ότι είναι 11άρες... ;)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

legolas_gr

  • Επισκέπτης
takamine
πολυ ακριβη για αυτα που προσφερει.
καλη σε κονσολα αθλιο ηχο σκετη,η απολιτα κουραστικη κιθαρα ομορφη αλλα δεν αξιζει 640Ε σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος BlueLabel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Έχω μία Υamaha F340BL ακουστική και είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε σχέση με τί πληρωσα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα και μία ηλεκτρ/ακουστ..Fender JG12ce 12 χορδη. Αυτή
είναι άπαικτη. Φυσικά δεν ξανάπαιξα πριν σε 12 χορδη αλλά έχει πολύ ωραίο ηχο και παιξιμο αν και προσπαθω να συνηθίσω το λαιμό που είναι λιγο πιο πλατύς και τα μικρα διαστήματα αναμεσα στις χορδές. Αν δεν έπαιρνα την Yamaha περίπου με τα ίδια λεφτά
θα έπαιρνα μια Washburn ΕΑ16 ηλεκτρ./ακουστ. που είναι αρκετά καλή και στη δέυτερη έκδοση χρησιμοποιούν και ηλεκτρονικά  BBand (εχω ακούσει τα καλύτερα λογια για τα ηλεκτρονικά). Αλλά αν καποιος βρει καμια OVATION σε ευκαιρία ειναι κορυφή. Την δοκίμασα σε ένα φίλο και...........!!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
2 ηλεκτρακακουστικές μια takamine eg530sc και μία fender dg-4ce. Η πρώτη πολύ ισσοροπημένη κιθάρα με πολύ καλή ταστιέρα και μασίφ καπάκι. ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει σε μαγαζί. Η δεύτερη ακουστικά μέτρια και ηλεκτρικά αρκετά καλή αλλα η ταστιέρα είναι πολύ μαλακή. πωλείται... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=13082.0 ή ανταλλάσεται...με άλλο έγχορδο
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Επειδή στο post μου νο 24 είχα πει ότι θα δοκίμαζα 11άρες χορδές στην Stagg και θα επανέλθω , λέω ότι πράγματι το δοκίμασα εδώ και πολύ καιρό και δεν πήρα τίποτα περισσότερο. Αντιθέτως η κιθάρα σκλήρυνε πάρα μα πάρα πολύ , δυσανάλογα για την μικρή διαφορά που έχει το ένα επιπλέον νούμερο. Ως εκ τούτου τις έβγαλα πολύ σύντομα.Το συμπέρασμα αυτό ήρθε να μου επιβεβαιώσει το γεγονός ότι δεν μπορούμε σε οποιαδήποτε κιθάρα να βάλουμε ότι νούμερο χορδές θέλουμε..
Καλύτερα να μένουμε σε αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής. Ιδιαίτερα χια μέγεθος μεγαλύτερο από 11 θα έλεγα ότι μόνο οι καλές και σχετικά ακριβές κιθάρες μπορούν να το σηκώσουν..
Συμπληρώνοντας πάντως την κριτική μου για το παραπάνω μοντέλο θα έλεγα ότι τελικά πρόκειται για μια άριστη αγορά. Όσοι δοκίμασαν την κιθάρα δεν πίστευαν ότι την αγόρασα μόνο με 190 ευρώ και σίγουρα ήταν πρόθυμοι να δώσουν ακόμη και 500 για αυτό το μοντέλο..
Αποτελεί άκρως συμφέρουσα πρόταση για αυτές τις κατηγορίες....

Προσφάτως δε , αγόρασα ακόμη μια για έναν φίλο..Παρόλο που πρόκειται ακριβώς για το ίδιο μοντέλο , εντόπισα κάποιες διαφορές ακουστικά , πέραν του γεγονότος ότι τρίζει και λίγο. Ίσως με τον καιρό και αυτή να ανοίξει κάπως και να ακούγεται όπως η δική μου. Επιβεβαιώνεται και εδώ ότι ιδιαίτερα στα βιομηχανικά μοντέλα παραγωγής κιθάρα με κιθάρα μπορεί να έχει σημαντικές διαφορές για αυτό δεν συνίσταται η αγορά κιθάρας χωρίς πρώτα να έχουμε παίξει με αυτήν....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Takamine Ltd2002 http://www.takamine.com/?fa=detail&mid=345&sid=352#

Είχα την τύχη να μου την αφήσει ένας γνωστός μου για ένα Σ/Κ.
Η κιθάρα με κέρδισε από την πρώτη στιγμή που την έβγαλα από την θήκη της. Είναι πανέμορφη όπως άλλωστε μπορείτε να διαπιστώσετε από το Link που σας παραθέτω. Dreadnought με Venetian Cutaway και αρκετά βαθύ σκάφος ( από 107 μέχρι 123 χιλιοστά ).
Ήταν σεταρισμένη τέλεια και φορούσε 12άρες χορδές Alchemy της Dean Markley.
Ήχος γεμάτος , με όγκο , ένταση και δύναμη. Απόλυτα ισορροπημένος με εξαφανισμένο το πρόβλημα των μεσαίων και των αντηχήσεων. Ζεστός και γλυκός κερδίζει αμέσως το αυτί ακόμη και του μη ειδήμονα. Πολύ ευκολόπαιχτη με στενό μανίκι δεν προβληματίζει στο παίξιμο σε καμία περίπτωση παρόλο το 12άρι σετ που φοράει.

Solid Sitca spruce Top ,  Solid  Indian Rosewood Back , Rosewood sides , Ebony Fingerboard και καταπληκτικά inlays και ζωγραφιά γύρω από το ηχείο της. Κλειδιά από χρώμιο και πέρλα...

Όποιος την βρει ( Limited ) αξίζει τα 2000 περίπου Ευρώ για να την αποκτήσει...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
όγκος και γλύκα συγκριση με την λαρ?

Δεν μπορώ άμεσα να απαντήσω σε αυτό εξαιτίας του γεγονότος ότι η Larrivee μου με αυτήν φοράνε εντελώς διαφορετικές χορδές. Ειδικά οι Alchemy που φορούσε η Takamine βγάζουν πιο μουντό και πιο μπάσο ήχο. Αυτό το θυμάμαι καλά όταν τις είχα βάλει και στην Larrivee. Περιμένω τώρα να μου στείλει ο Έρ..από Θεσίνκη Alchemy να βάλω στην Larrivee οπότε θα μπορώ να βγάλω άμεσο συμπέρασμα..
Αυτό που στα σίγουρα μου έκανε εντύπωση πάντως ήταν ότι στα ηλεκτρικά της , ενώ φαίνεται να φοράει πιο απλό προενισχυτή με ρυθμίσεις μόνο σε πρίμα, μεσαία, μπάσα και ένταση , το αποτέλεσμα που πήρα στην κονσόλα ήταν καλύτερο από την Larrivee που φοράει τον Fisman A5.
Η Larrivee στο βύσμα εμφανίζει υπερβολικά μεσαία σε σημείο ενοχλητικό και όσο και αν έχω παίξει με ρυθμίσεις ακούγονται ξερά. Αυτο έλειπε εντελώς από την Takamine η οποία έβγαλε πολύ γλυκό και ισορροπημένο ήχο ακόμη και στο βύσμα..
Έχω κάνει ηχογράφηση και θα σου στείλω να ακούσεις κάποια στιγμή...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Par, B-band A5 ειναι.. όχι fishman.. fishman είχαν τα παλιά μοντέλα..
τουλάχιστον το δικό μου εχει bband και ειναι αρκετά καλο μεσα απο DI σε κονσόλα..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Silega

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • And I hear rumours about angels…
    • Προφίλ
Λοιπον εγω εχω μια YAMAHA F-340 (Β) ακουστικη! Δεν ειναι ευκολο να πεις οτι η YAMAHA εχει τις καλητερες κιθαρες.... Πιστευω πως ειναι μια αρκετα μετρια κιθαρα! Με το βασικο προβλημα που εχουν οι κιθαρες της!Την αποσταση ταστου-χορδης!Νομιζω πως ειναι μια σχετικα καλη επιλογη για πρωτη ακουστικη για καποιον που δοκημαζει τωρα τις δυνατοτητες του ατην ακουστικη μουσικη....

Σε γενικες γραμμες ομως νομιζω πως ειναι μια καλη κιθαρα(απλα ισως κουραστουν λιγο τα χερια του στην αρχη)
I will never beg for mercy - I will never kiss your feet
I will never ask forgiveness and all of that I want to keep!
I will guide the blind in darkness though I cannot see myself
I will whisper in a deaf ear while I know you cannot speak

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Εχω μια Ovation ηλεκτροακουστικη εδω και τρια χρονια και πιστευω πως ειναι πολυ καλη-δεν την αλλαζω οχι μονο γιατι την βρησκω πολυ καλη αλλα επειδη ειναι η πρωτη μου κιθαρα και υπαρχει συναισθηματικο δεσιμο ;)
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Εχω μια Ovation ηλεκτροακουστικη εδω και τρια χρονια και πιστευω πως ειναι πολυ καλη-δεν την αλλαζω οχι μονο γιατι την βρησκω πολυ καλη αλλα επειδη ειναι η πρωτη μου κιθαρα και υπαρχει συναισθηματικο δεσιμο ;)

Αν πρόσεξες το θέμα , λέει τι κιθάρα έχετε και πως την κρίνετε..Το να έχεις μια Ovation χωρίς να λες ποιό μοντέλο αλλά και 2-3 πράγματα που σε κάνουν να την θεωρείς πολύ καλή , δεν έχει κάποιο νόημα πέραν του +1 που έχει Ovation..
Αν θέλεις άλλαξε το μήνυμά σου και γράψε κάτι που να έχει ουσία. Εδώ είναι Faq και όλα τα post καλό είναι να έχουν κάποιο νόημα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Εχεις δίκαιο και επανορθώνω :)
Το μοντέλο είναι ovation applause AE 228 και πιστευω πως εχει πολυ καλο ηχο
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος tassarass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • αν κρεμάσουν τους κιθαρίστες .... εγώ θα πάω άδικα
    • Προφίλ
εγώ μια κλασσική  ισπανική 
cuenca
πάρα πολύ καλή.
την έδωσα σε ένα φίλο που παίζει λατινοαμερικάνικα....
κι όταν την πήρα κι έφυγα..απαγοητεύτηκε...
αλλά κλασσική.
όταν υπάρχει θέληση....υπάρχει και τρόπος

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Έχω μια ακουστική seagull S6 των 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Παιδιά το όργανο είναι άψογο. Μιλάμε έπαιξα με κιθάρες τω 1000 ευρώ γιατί δεν είχα πρόβλημα να διαθέσω τόσα λεφτά και είδα ότι αυτή ήταν πολύ καλύτερη. Τουλάχιστον για μένα ο ήχος είναι άψογος. Αν και την έχω πολύ για τον π***** επειδή είναι φτηνή πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη αγορά που μπορούσα να κάνω
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος StRiNgBrEaKeR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον ... εχω μια epiphone aj-18sce ηλεκτροακουστικη,
αγορα πριν απο 2 χρονια, τιμη αν θυμαμαι καλα γυρω στα 600€

αρκετα καλη κιθαρα για τα λεφτα της, παρα πολυ καλο ηχο με ή χωρις κονσολα,
ομορφη εξωτερικη εμφανιση, πλουσιο equalizer, με εξοδους hi-z και low-z bal.

δυστηχως ειναι πολυ σκληρη κιθαρα, πραγμα που μου πηρε πολλους μηνες
μεχρι να τη συνηθισω, αλλα καλο ειναι καποιες φορες να ξεκινας απο τα δυσκολα,
αμα πιασω αλλη κιθαρα αισθανομαι οτι παιζω πανω σε βελουδο.

ειναι καλη προταση, δεν μπορω να πω, και πιστεψτε με ...
αντεχει σε κραδασμους και χτυπηματα, δοκιμασμενη !!!

Αποσυνδεδεμένος soko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • There's a red house over yonder baby...
    • Προφίλ
Έχω μία ηλεκτρακουστική Fender DG-14SCE, έχει κάπου 300-320 τώρα.
http://www.fender.com/products/search.php?partno=0951405021
Έχει μασίφ έλατο καπάκι, maple (σφένδαμο) πλαινά και πλάτη, rosewood ταστιέρα, μαγνήτη Fishman με equalizer και cutaway.
Έχει αρκετά δυνατό bright "μεταλλικό" ήχο θα έλεγα, πολύ ισορροπημένο και καθαρό.
Οι χορδές της είναι σχετικά ψηλά αλλά συνηθίζεται και δεν τρίζει κιόλας.
Τα κλειδιά της είναι ποιοτικά και ακριβή, ξεκουρδίζεται πολύ δύσκολα και κουρδίζεται εύκολα.
Έχει λεπτό ματ βερνίκι που αφήνει το ξύλο να ταλαντώνεται πιο ελεύθερα όπως λέει η εταιρία, και όντως δίνει μια τέτοια αίσθηση, και δείχνει και πιο όμορφη κατά τη γνώμη μου από τις άλλες με γυαλιστερό παχύ βερνίκι.
Το μπράτσο της είναι πιο λεπτό και έχει λιγότερο πλάτος από άλλες φθηνές Fender, που δικαιολογημένα τις ψιλοθάβουνε, αν και έχουν συμπαθητικό ήχο για την τιμή τους.
Στον ενισχυτή ακούγεται πολύ καλά λόγω του ποιοτικού μαγνήτη αλλά και unplugged είναι εξίσου καλή.
Αν την δείτε σε μαγαζί μην βασιστείτε στον ήχο της με τις άθλιες χορδές της Fender που έχει επάνω, είναι πολύ καλύτερη με D'adarrio 11αρες πχ. που βάζω.
Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο, την συστήνω ανεπιφύλακτα στην τιμή των 300 και κάτι ευρώ, όποιος σκέφτεται να αγοράσει μια φθηνή κιθάρα ας ψάξει να την ακούσει, είναι πιστεύω πολύ καλύτερη από Ibanez, Cort, Stagg, φθηνή Takamine. Από πολλές που άκουσα πιο πολύ μου άρεσε μόνο η Seagull S6 που αναφέρει ένα παιδί πιο πάνω, πολύ όμορφη και ποιοτική κιθάρα μόνο που δεν είχε μόνο 300 ευρώ που αναφέρει, είχε θυμάμαι τουλάχιστον 400 στον Τρίμη που τις φέρνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/05, 00:58 από soko »

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Δεν θυμάμαι σε πιο μαγαζί την πήρα αλλά ειμαι σίγουρος ότι την πήρα 300 ευρώ άτνε σου λέω 350 γιατι μου είχε κάνει πολύ εντίπωση
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
25722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
130 Απαντήσεις
80473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 18:37
από Machiavelli
2 Απαντήσεις
26098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
10 Απαντήσεις
6916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
25 Απαντήσεις
22257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
26 Απαντήσεις
9763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
7 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
0 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/14, 19:28
από Sabbath_Prayer