Αποστολέας Θέμα: αλλαγη χορδων  (Αναγνώστηκε 34170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #25 στις: 23/06/08, 12:15 »
Το ενδεδειγμενος τροπος που αναφερεις ειναι σχετικο....

Αλλοι κοβουν τη μπιλια στη μια ακρη και υπολογιζουν περιπου 2-3 στροφες απο την αλλη και την ξανακοβουν...
Αλλοι τοποθετουν τη μπιλια στη μερια που ειναι τα κλειδια και κοβουν μια μονο φορα....
Αναλογα τι σε βολευει...
Ακομα και στο δεσιμο εχω δει 3-4 διαφορετικους τροπους....

Εσυ τι εννοεις ενδεδειγμενος???

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #26 στις: 23/06/08, 12:25 »
Aν δεν μπερδεύεται η χορδή στα τυλίγματά της στο κλειδί συνήθως δεν έχεις πρόβλημα. Από κεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι που "κλειδώνουν" ουσιαστικά τη χορδή στα κλειδιά (σε νορμάλ κλειδιά, κάτι σαν περίεργα τυλίγματα είναι) έτσι ώστε να μην ξεκουρδίζεται εύκολα. Συνήθως το ξεκούρδισμα όμως έχει να κάνει και με το nut. Αν δεν είναι καλά κομμένο, αν δεν "γλυστράει" άνετα η χορδή στις εγκοπές (γι'αυτό στα tremolo χωρίς locking nuts βάζουν nut γραφίτη) συνήθως ξεκουρδίζεται πιο εύκολα. Εκτός αυτού, υπάρχει και μια περίπτωση να'ναι πρόβλημα της γέφυρας (κακή/"loose" ρύθμιση).

Γενικά πάντως δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος - ειδικά σε τρέμολο, τα οποία είναι σχεδιασμένα κυρίως για dive, άρα δεν έχουν και την τεράστια τάση που μπορεί να έχουν τα floyd rose π.χ.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #27 στις: 23/06/08, 12:49 »
Ναι αυτο ισχυει, αν δε μπουν σωστα υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να ξεκουρδιστει. Κυριως οταν κανει στροφες η χορδη πανω στο κλειδι δεν πρεπει να ανεβαινει πανω στον εαυτο της. Εγω παντως βαζω τελευταια την μπιλια πανω στο κλειδι κ δεν εχω προβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/08, 12:51 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #28 στις: 24/06/08, 15:28 »
Aν δεν μπερδεύεται η χορδή στα τυλίγματά της στο κλειδί συνήθως δεν έχεις πρόβλημα. Από κεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι που "κλειδώνουν" ουσιαστικά τη χορδή στα κλειδιά (σε νορμάλ κλειδιά, κάτι σαν περίεργα τυλίγματα είναι) έτσι ώστε να μην ξεκουρδίζεται εύκολα. Συνήθως το ξεκούρδισμα όμως έχει να κάνει και με το nut. Αν δεν είναι καλά κομμένο, αν δεν "γλυστράει" άνετα η χορδή στις εγκοπές (γι'αυτό στα tremolo χωρίς locking nuts βάζουν nut γραφίτη) συνήθως ξεκουρδίζεται πιο εύκολα. Εκτός αυτού, υπάρχει και μια περίπτωση να'ναι πρόβλημα της γέφυρας (κακή/"loose" ρύθμιση).

Γενικά πάντως δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος - ειδικά σε τρέμολο, τα οποία είναι σχεδιασμένα κυρίως για dive, άρα δεν έχουν και την τεράστια τάση που μπορεί να έχουν τα floyd rose π.χ.


Ανέβασα μερικές φωτογραφίες. Το nut το έχω αλλάξει.Είναι ειδικό για κιθάρα με τρέμολο. Τις χορδές τις έχω βάλει σωστά στα κλειδιά όμως?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #29 στις: 24/06/08, 15:32 »
Σωστά φαίνονται, εφόσον δεν τυλίγεται η μια πάνω στην άλλη, αλλά να ξέρεις πως η χορδή πρέπει να'ναι σε μια ευθεία από τη γέφυρα μέχρι την κεφαλή και το αντίστοιχο κλειδί της. Δηλαδή δεν είναι καθόλου καλό να την τυλίγεις με κατεύθυνση που κάνει γωνία μετά το nut. Πρέπει η χορδή μέχρι να φτάσει στο κλειδί να είναι σε μια ευθεία γραμμή.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #30 στις: 24/06/08, 15:48 »
Είσαι σίγουρος οτι δεν πρεπει να κάνει κλίση η χορδή μετά το nut? Για να γίνει αυτό, πρέπει να τυλίξω τη χορδή έτσι ώστε ο κόμπος να είναι κάτω κάτω, και να βγάλω τις χορδές Μι και Σι από το μεταλλικό πιαστράκι

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #31 στις: 24/06/08, 15:51 »
Τις χορδές σωστά τις έβαλες, εννοούσα να μην παίρνει κλίση όπως αν τις τύλιγες π.χ. από την άλλη μεριά. Τουλάχιστον έτσι ξέρω. Παρεμπιπτόντως, το string tree είναι λίγο χαμηλά ή είναι ιδέα μου?  ???

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #32 στις: 24/06/08, 16:21 »
Α εννοείς να μην κάνει γωνία με το nut.  Εγώ κατάλαβα γωνία με το neck. Οχι δεν κάνει γωνία.
To string tree δε το πείραξα από τότε που την είχα αγοράσει. Τώρα το ανέβασα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος jimkatsag

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #33 στις: 29/06/09, 00:40 »
EGW EXW IBANEZ RG 350 KAI EINAI H PRWTI FORA POU PROSPATHW NA PERASW XORDES ALLA DEN TA KATAFERNW BOREI NA ME BOH8ISEI KAPOIOS? :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #34 στις: 30/06/09, 03:58 »

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
6 Απαντήσεις
4587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
5 Απαντήσεις
3911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
5563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
4 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
2 Απαντήσεις
10505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
5 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)