Αποστολέας Θέμα: Χορδες για κλασσικη,ακουστικη,ηλεκτρικη και μπασο ( προτασεις )  (Αναγνώστηκε 67212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Επειδη δεν καταλαβα πολυ απο αυτην την σελιδα ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτους τους τυπους χορδων???
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fuzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Οι χορδές αποτελούνται απο δύο σύρματα το κορμό (ας το πούμε έτσι) και το δέυτερο τυλίγεται γύρω του.
Στις roundwounds το δεύτερο είναι στρόγγυλο ενώ στις flatwounds πλακέ. Απόσο ξέρω αυτό έχει και επιπτώσεις στις αρμονικές που παράγει η χορδή αλλά δε ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Πρακτικά:

round wounds: πιο πολύ attack,sustain και επιθετικότητα. Σχεδόν όλοι οι μπασίστες τέτοιες χρησιμοποιούν.

flat wounds: γλυκά χαμηλά, λιγότερο definition, καθόλου σκάσιμο. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε άταστα μπάσα, ή σε p-basses όπου προσεγγίζουν τον ήχο της motown(απλά δύο βασικά παραδείγματα)

ground wounds: Τις έχω δει να χρησιμοποιούνται πιο εκτενώς από άταστους παίκτες, που χρειάζονται λίγο πιο πολύ sustain. Ένας από αυτούς είμαι και εγώ! Πολλές nickel χορδές είναι ground.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Ο Παντελής μου έκανε και την εξής επίδειξη. Είχε στο ράφι μια ιαπωνική κλασσική των 150 ευρώ με αυτές τις χορδές απάνω και ο ήχος ακουγόταν 1000 φορές πιο γεμάτος απο τη δικιά μου που κάνει 180 ευρώ.

    ...δλδ τα €30 κανουν τη διαφορα ωστε η δικια σου κιθαρα αν και "ακριβοτερη" παιζει λιγοτερο καλα? Μμμμαλιστα!

Κατά 'ρχήν οι Elixir δεν είναι και τόσο καινούργιες σαν προιόν.
Η τιμή τους είναι περίπου στα 21-23 Euro.
Πράγματι κρατάνε περισσότερο ( από 3-5 φορές ανάλογα την χρήση ) και συνεπακόλουθα από οικονομικής άποψης συμφέρουν.
Τις χρησιμοποιώ για τις ακουστικές μου κιθάρες.
Έχουν πολύ καλό τόνο και sustain. Σαφώς και φθίρονται και αυτές και μαυρίζουν αλλά με πολύ ποιό αργό ρυθμό από τις κοινές.
Βγάζουν αρκετά bright ήχο ( στο μπάσο τους όμως οι Daddario μου έδωσαν κάτι περισσότερο ).
Για να δώσω ένα παράδειγμα να πω ότι ενώ οι κοινές χροδές σε 10 μέρες χάνουν ένα μέρος από το brightnest αυτές ίσως και για 2-3 μήνες να έχουν σταθερή απόδοση.
..και τέλος τις προτείνουν αρκετοί κατασκευαστές.
Σε ότι αφορά το "οποιοδήποτε μαγαζί " , μαλλον  δεν ισχύει.
Στην Θεσ/νίκη για παράδειγμα τις έφερνε μόνο ο Τσέλιος και τελευταία τις Βρήκα και στον Λιόλιο.
Εδώ Καβάλα πουθενά....

   ...πολυ σωστα αυτα!

1. Οι elixir δεν κάνουν 23 εωρώ. Μπορείς να βρείς και με 15.
2. Οντως κρατάνε λίγο παραπάνω και έχουν λιγότερα σκασίματα αλλα αυτό δεν λέει τίπποτα. Είναι προτιμότερο με τα ίδια λεφτά να πάρεις 3 σετ κανονικές χορδές και να τις αλλάζεις πιο συχνά. Οι καινούργιες χορδές των 5 ευρω έχουν καλύτερο ήχο  από τις elixir των 3 εβδομάδων , αν παίζεις 2 ώρες τη μέρα.
3. Δεν αξίχει τον κόπο να πληρώνεις 15 - 20 ευρώ για χορδές , εκτός και αν έχεις λεφτά για πέταμα. Καλυτερα φτηνότερες χορδές και περισσότερες αλλαγές.


   και εδω συμφωνω, αλλωστε το χω πει και πιο πανω! Ισως το καλλιτερο θα ηταν να τις βαλεις μονο στις ακουστικες που οι αλλαγες ειναι και λιγοτερο συχνες!

Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Φορεσα και γω στην δικια μου αυτες τις black diamond και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ καλες. 'Ελαστικες' θα τις ελεγα! Κανουν ευκολα bend και δν χανουν το κουρδισμα τους. Γλιστρανε ωραια. Απο ηχο πιστευω οτι οι ernieball που ειχα πριν, στην αρχη ηταν ελαφρα πιο bright, αλλα μετα εχασαν αυτην τους την ιδιοτητα και ηταν στα ιδια επιπεδα με τις black diamond.
Το μονο κακο ειναι οτι εκει που βρισκει η πενα, εχουν χασει την επιστρωση κ ειναι ασημενιες! Αλλα αυτο ειναι λογικο, το αναφερει και ενα χαρτακι μεσα στο πακετο της συσκευασιας. Και ναι ειναι πολυ μουρατο να εχεις μαυρες χορδες. :D

Στην αρχη οταν επαιζα βραδυ δν τις εβλεπα, και πατουσα οπου ναναι  :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Φορεσα και γω στην δικια μου αυτες τις black diamond και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ καλες. 'Ελαστικες' θα τις ελεγα! Κανουν ευκολα bend και δν χανουν το κουρδισμα τους. Γλιστρανε ωραια. Απο ηχο πιστευω οτι οι ernieball που ειχα πριν, στην αρχη ηταν ελαφρα πιο bright, αλλα μετα εχασαν αυτην τους την ιδιοτητα και ηταν στα ιδια επιπεδα με τις black diamond.
Το μονο κακο ειναι οτι εκει που βρισκει η πενα, εχουν χασει την επιστρωση κ ειναι ασημενιες! Αλλα αυτο ειναι λογικο, το αναφερει και ενα χαρτακι μεσα στο πακετο της συσκευασιας. Και ναι ειναι πολυ μουρατο να εχεις μαυρες χορδες. :D

Στην αρχη οταν επαιζα βραδυ δν τις εβλεπα, και πατουσα οπου ναναι  :P

Eίναι πολυ περισσότερο μούρη να έχεις και μια 7η χορδή ασημένια..... :P :P :P :P :P :P :o :o :o :o :o
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Πιο μουρη ειναι να πηγαινουν ενναλαξ  :P Μαυρη-ασημενια-μαυρη-ασημενια... :P

Αποσυνδεδεμένος larsson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Real eyes-Realize-Real lies
    • Προφίλ
Re paidia o Nakas exei Black Dianond?Poso kostizun?exw akousei arketa kala logia kai thelw na tis dokimasw...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Black Diamond θα βρείς στο Τρίμη, στη Χαριλάου Τρικούπη, και Πανεπιστημίου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος larsson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Real eyes-Realize-Real lies
    • Προφίλ
Thanks Μεταβαρόνος Isnogood alla eimai apo larissa kai dystyxws de kserw katholou pou na psaksw...kai mono o nakas eina ih "firma" apla elega mhpws glitwsw to psaksimo!

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Eίναι πολυ περισσότερο μούρη να έχεις και μια 7η χορδή ασημένια..... :P :P :P :P :P :P :o :o :o :o :o


 :o :o :o :o wtf? που την ειδες την εβδομη χορδη???? 6 χορδες δεν εχει η κιθαρα?Και απο εκει και περα παμε σε 8χορδες,12χορδες κλπ...Η εβδομη που κολαει???
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Υπάρχουν και 7χορδες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Eίναι πολυ περισσότερο μούρη να έχεις και μια 7η χορδή ασημένια..... :P :P :P :P :P :P :o :o :o :o :o


 :o :o :o :o wtf? που την ειδες την εβδομη χορδη???? 6 χορδες δεν εχει η κιθαρα?Και απο εκει και περα παμε σε 8χορδες,12χορδες κλπ...Η εβδομη που κολαει???
Υπάρχουν και 7χορδες.
Και μια απο αυτές είναι δίπλα μου...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vivakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Black Diamond θα βρείς στο Τρίμη, στη Χαριλάου Τρικούπη, και Πανεπιστημίου.


επισης το adagio εχει black diamond http://www.adagio.gr/product_list.php?catid=33


oι gibson οι χορδες λενε τιποτα ή gtp

Αποσυνδεδεμένος strawhats7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
    • STRAW HATS
   Δεν ξερω εσεις τι λετε μα εγω χρησιμοποιω τις GHS Boomer τις 10ρες κι εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Δεν μου εχουν σπασει ποτε παρολο που τις καταπονω παρα πολυ...Μαυρισμα?Xρησιμοποιω το fast fret και γυαλιζουν...και φυσικα δεν εχω μουντο ηχο!....καντε μια δοκιμη....η 6αδα κανει 8ευρω
στο rockinger.de θα τις βρες με 3.5 ευρω

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Eίναι πολυ περισσότερο μούρη να έχεις και μια 7η χορδή ασημένια..... :P :P :P :P :P :P :o :o :o :o :o


 :o :o :o :o wtf? που την ειδες την εβδομη χορδη???? 6 χορδες δεν εχει η κιθαρα?Και απο εκει και περα παμε σε 8χορδες,12χορδες κλπ...Η εβδομη που κολαει???

megaaaale! Που ζεις?  :o :o ;D :P ::) ???
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Κατά κανόνα, Gibson BriteWires και DR High Beams, 10άρες. Οι Ernie Balls πολύ καλές, οι GHS... μού'χαν κάτσει τρία σέτ πολύ άσχημα, με τή G και τή B να έχουνε εμφανίσει "μαυρισματάκια". Οί Gibson είναι λίγο σκληρές, αλλα μετά τή βδομάδα αφού στρώσουνε, είναι τέλειες, και μάλιστα είναι τρομερά ανθεκτικές σε bends και ακροβατικά με το tremolo, ίσως υπερβολικά ανθεκτικές άν σκεφτείς ότι είναι Gibson!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Παιδες οι ghs μου σπαωε τα νευρα γιατι απο ποιοτητα δν λενε πολλα και δν κρατανε και πολυ.
Αρκετα καλλες μου φανηκαν οι La Bella καθως και οι Dean Markley.
elixir εν εδωσα καν λ7 για να βαλλω...

Πιστευετε οτι αξιζουν περισσοτερο απο το να παρω 2 σετ απο καποιες αλλες?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...koita ι elixir απευθυνονται σε κυριως σε μουσικους που δεν αλλαζουν συχνα χορδες! Απο κει και
περα ειναι καλες χορδες γιατι η brian moore μου, ηρθε μ'αυτες επανω, και παρολο που απο την Αμερικη,
μεχρυ και εδω, επαιξαν 10αδες ατομα η κιθαρουλα ακουγοταν τελεια!
   Εγω αλλαζω σχετικα συχνα χορδες, περιπου καθε 20 μερες ή 3 φορες το 2μηνο και ετσι δεν εχω λογο
να αγοραζω elixir.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
   ...koita ι elixir απευθυνονται σε κυριως σε μουσικους που δεν αλλαζουν συχνα χορδες! Απο κει και
περα ειναι καλες χορδες γιατι η brian moore μου, ηρθε μ'αυτες επανω, και παρολο που απο την Αμερικη,
μεχρυ και εδω, επαιξαν 10αδες ατομα η κιθαρουλα ακουγοταν τελεια!
   Εγω αλλαζω σχετικα συχνα χορδες, περιπου καθε 20 μερες ή 3 φορες το 2μηνο και ετσι δεν εχω λογο
να αγοραζω elixir.
Ακριβως σε αυτο αναφερομαι...
Τις ακουσα σε κιθαρα φιλου και δεν με τρελανε κιολας ο ηχος....
Εχουν Μππορω να πω περιπου ιδιο ηχο για μενα ισως και χειροτερο απο τις Dean Markley....
Δηλαδη αξιζει να βασιζομαι στη διαρκεια τους η να προτιμω 2 σετ απο καποιες αλλες χορδες που τελικα θα ειναι και καινουριες στο μισο χρονο και με τα ιδια λ7?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    ...εαν δεν σου αρεσει και ο ήχοε τους δεν βλεπω λόγο να τις αγορασεις, αλλα ουτε και
λογο να "σκοτιζεσαι" αλλα με τις elixir.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Αρκετα καλλες μου φανηκαν οι La Bella καθως και οι Dean Markley.

Τσεκαρε και τις Dean Markley - Blue Steel.
Προσωπικα εχω σοβαρο προβλημα με τον ιδρωτα μου γιατι ειναι απιστευτα οξειδωτικος και ομως ειναι οι μονες που μου κρατανε για ενα μηνα τουλαχιστον με συχνο παιξιμο.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Daddario___ για κλασικη
DR___για ηλεκτρικη, για ακουστικη  παιζουν διαφορα για να διαλεξεις...(ε, οπως και για τις αλλες αλλα τεσπα)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Αρκετα καλλες μου φανηκαν οι La Bella καθως και οι Dean Markley.

Τσεκαρε και τις Dean Markley - Blue Steel.
Προσωπικα εχω σοβαρο προβλημα με τον ιδρωτα μου γιατι ειναι απιστευτα οξειδωτικος και ομως ειναι οι μονες που μου κρατανε για ενα μηνα τουλαχιστον με συχνο παιξιμο.




   ωραιες χορδες, αλλα λογω τις επεξεργασιας τους, ειναι πιο "ευθραστες", σπανε, γενικά πιο ευκολα απο τις αλλες.
Τουλάχιστο αυτο θυμαμαι πριν απο χρονια, που τις εβαζα και γω, για τον πιο λαμπερο ηχο και τη μεγαλυτερη
διαρκεια που ειχαν απο τις αλλες! Ομως, για μενα, οι καλλιτερες ειναι οι ΕRΝΙΕ BALL σειρα slinky. Oi stainless stell,
γενικά, δεν μου αρεσουν! Θα βάλω μονο για ξεχωριστα πραγματα, οπως πχ να ηχογραφισω κατι που πραγματικα να
εχει "μεταλλικό" ήχο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
22768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/03, 20:07
από sourwtiri
24 Απαντήσεις
40381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:59
από dgkik
116 Απαντήσεις
98551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
1 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
7 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
8979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 20:50
από harrisxr650