Σελίδες:
  • #1 από Αύγουστος στις 31 Dec 2006
  • Προειδοποίηση: Λίγο χαζό το θέμα που ακολουθεί

    Αγόρασα σήμερα ένα guitar stand το οποίο δεν έχει κάτω στηρίγματα για το σώμα. Όλο το βάρος λοιπόν κρεμιέται από το headstock. Λέτε αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα και να ξυπνήσω μια μέρα και βρω μόνο το headstock κρεμασμένο? Ν' αρχίσω ν' ανησυχώ?
  • #2 από Απόλλων στις 31 Dec 2006
  • Μού είναι δύσκολο να φανταστώ πώς είναι αυτό το stand, αλλά δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Σε πολλά μαγαζιά οι κιθάρες είναι κρεμασμένες στους τοίχους από το headstock, χρησιμοποιώντας στηρίγματα όπως αυτό ή αυτό.
  • #3 από Αύγουστος στις 31 Dec 2006
  • Έχεις δίκιο Απόλλων αλλά δε με νοιάζει τι κάνουν αυτοί με τις κιθάρες τους. Η δικιά μου μην πάθει τπτ και είναι through το λαιμουδάκι της  ;D

    Πάντως είναι περίεργο και αξιοσημείωτο το πως κολλάνε τα ξύλα (φτερά, headstock+μανίκι) και αντέχουν σα να είναι ένα...
  • #4 από Baroness στις 31 Dec 2006
  • E χρησιμοποιουν δυνατες κολλες απλα, που ειναι το αξιοπεριεργο ???

  • #5 από ship_me_out!!! στις 31 Dec 2006
  • Δεν υπαρχει προβλημα με το guitar stand σου. Και εγω, αν καταλαβα καλα πως ειναι το δικο σου,ενα τετοιο εχω.



    Πάντως είναι περίεργο και αξιοσημείωτο το πως κολλάνε τα ξύλα (φτερά, headstock+μανίκι) και αντέχουν σα να είναι ένα...

    Αυτό ειναι μια ααααλλη ιστορια ;D


  • #6 από Gabriel6th στις 31 Dec 2006
  • Τα 4 κιλά της κιθάρας, μπροστά στα 100 κιλά τάσης χορδών που αντέχει η κιθάρα δεν είναι τίποτα....
  • #7 από tasos__ στις 31 Dec 2006
  • προσοχή ακολουθεί ηλίθιο σχόλειο  ;D(όχι σχολείο αλλά ποτέ δεν έμαθα πως γράφεται  ::)) :

    Ο λαιμός μπορεί να αντέχει 100 κιλά τάση αλλά βάλε και τα άλλα 4 που θα κρατάει αν τη κρεμάσεις !?!?! 104 μπορεί να σηκώσει ?!?!?!?!??
  • #8 από sotoman στις 31 Dec 2006
  • Παράθεση
    Ο λαιμός μπορεί να αντέχει 100 κιλά τάση αλλά βάλε και τα άλλα 4 που θα κρατάει αν τη κρεμάσεις !?!?! 104 μπορεί να σηκώσει ?!?!?!?!??
    ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D
  • #9 από Gabriel6th στις 31 Dec 2006
  • Άσε που είναι δυνάμεις με διαφορετική φορά οπότε δεν μπορούμε να τις πάρουμε αθροιστικά.

    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα η κιθάρα.
  • #10 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 31 Dec 2006
  • Μού είναι δύσκολο να φανταστώ πώς είναι αυτό το stand, αλλά δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Σε πολλά μαγαζιά οι κιθάρες είναι κρεμασμένες στους τοίχους από το headstock, χρησιμοποιώντας στηρίγματα όπως αυτό ή αυτό.


     Και εγώ τα ίδια χρησιμοποιώ σπίτι μου. Τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα
  • #11 από Nexis στις 31 Dec 2006
  • κάποιος φίλος μου κιθαρίστας έχει ανάλογο stand και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε οτι αυτά τα stand είναι καλύτερα γιατί βοηθάνε να μένει ίσιο το μπράτσο. Δέν ξέρω άν είχε δίκιο πάντως κακό σίγουρα δέν κάνεις. Και οι δυο δυνάμεις νομίζω είναι αντίθετες οπότε είναι 100-4 και όχι 100+4
  • #12 από Αύγουστος στις 31 Dec 2006
  • Τα 4 κιλά της κιθάρας, μπροστά στα 100 κιλά τάσης χορδών που αντέχει η κιθάρα δεν είναι τίποτα....

    Δεν το χα σκεφτεί αυτό...  100 κιλά??  :o
  • #13 από ship_me_out!!! στις 01 Jan 2007
  • Τα 4 κιλά της κιθάρας, μπροστά στα 100 κιλά τάσης χορδών που αντέχει η κιθάρα δεν είναι τίποτα....

    Σοβαρα τωρα :o, ψαγμενο :o, ή ετσι το γραφεις??? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
  • #14 από Αύγουστος στις 01 Jan 2007
  • Είναι λίγο υπερβολικό πιστεύω. Αν είναι όντως 100 κιλά πώς κάνεις bend τις χορδές? Πώς χρησιμοπιέις το tremolo. Εντάξει δε λέω, στο tremolo παίζουν ρόλο και οι ροπές, αλλά τι ροπή είναι αυτή?

    Ίσως εννοεί ο Gabriel ότι είναι φτιαγμένη ν αντέχει τόσο ή ίσως να είδε από specs χορδών πόσο βάρος αντέχει η κάθε χορδή πριν σπάσει και να έκανε έτσι το συνειρμό. Ξέφυγε πάλι το θέμα...  :)
  • #15 από Απόλλων στις 01 Jan 2007
  • Φυσική δεν διδάσκουν πλέον στα Ελληνικά σχολεία...; ::)

    Έχει διαπιστωθεί ότι κάθε χορδή ασκεί τάση περίπου 15 κιλών στο μπράτσο της κιθάρας. 15x6=90. Bέβαια αυτό εξαρτάται και από το πάχος των χορδών. Επομένως όταν κάνεις bend δεν μιλάμε για αντίσταση 90 κιλών, ούτε καν για 15, γιατί αυτή η τάση έχει διεύθυνση και φορά παράλληλη με το μπράτσο της κιθάρας, ενώ το bend γίνεται κάθετα σε αυτό τον άξονα. Γιατί μπερδευόμαστε τόσο πολύ;
  • #16 από ship_me_out!!! στις 01 Jan 2007
  • Μεγαλε ΑΠΟΛΛΩΝ!!!!!!! 8) 8) 8) 8) 8)

    ΕΓΡΑΨΕΣ παλι!!!




    Ναι ομως αν ειναι ετσι τοτε γιατι σκευρωνουν οι κιθαρες οταν το μπρατσο λογω βρεξιματος η θερμανσης διαστελεται???
  • #17 από Αύγουστος στις 01 Jan 2007
  • Sorry Απόλλων, βιαστική απάντηση... έπρεπε να παραθέσω γράφημα με τις συνισταμένες συναρτήσει της γωνίας.   :P

    Ωραία, τώρα αυτό με το tremolo πώς το εξηγείς? Μη μου πεις έχεις ροπές κ ελατήρια που βοηθάνε γιατί απλά βγάζοντας τις χορδές μπορώ χαλαρά να φέρω το tremolo στην ευθεία με μόνη αντίσταση τις δυνάμεις των ελατηρίων. Κι αυτό σπρώχνοντας με τα δάχτυλα το στήριγμα των ελατηρίων και όχι το χερούλι του tremolo (Σίδερα μασάει ο κουταλιανόοοοος....). Εντάξει θα μου πεις έχεις μία ροπούλα εκεί, αλλά και πάλι 100 κιλά μου φαίνονται πολλά. Τεσπα δείτε αυτό. 47 κιλά τα βγάζει ο μάστορας με τις συγκεκριμένες χορδές. Πάντως ρε παιδιά με τις μπάρες δεν τα πάω καλά, αλλά κ πάλι δε μου φαίνονται τόσα τα κιλά  ;D

    Για να επανέλθουμε στο θέμα, δεν υπάρχει πρόβλημα με το κρέμασμα, όπως σωστά είπαν οι προλαλήσαντες, μιας και υπάρχει το truss rod που σε συνδυσμό με τις χορδές κρατάνε το λαιμό ίσιο και το headstock στη θέση του. Οπότε μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος  ;D
  • #18 από Απόλλων στις 01 Jan 2007
  • Ναι ομως αν ειναι ετσι τοτε γιατι σκευρωνουν οι κιθαρες οταν το μπρατσο λογω βρεξιματος η θερμανσης διαστελεται???


    Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου. Πάντως ένα κομμάτι ξύλο λογικό είναι να σκευρώσει όταν εκτεθεί σε ακραίες συνθήκες θερμοκρασίας ή υγρασίας. Το γεγονός ότι οι χορδές ασκούν τόσο σημαντική τάση παράλληλα προς τον άξονα του μπράτσου είναι ο λόγος που το μπράτσο συνήθως σκευρώνει και γίνεται σαν τόξο με το κοίλο μέρος προς την πλευρά των χορδών (ακριβώς όπως ασκεί τάση η χορδή ενός πραγματικού τόξου).


    Ωραία, τώρα αυτό με το tremolo πώς το εξηγείς? Μη μου πεις έχεις ροπές κ ελατήρια που βοηθάνε γιατί απλά βγάζοντας τις χορδές μπορώ χαλαρά να φέρω το tremolo στην ευθεία με μόνη αντίσταση τις δυνάμεις των ελατηρίων. Κι αυτό σπρώχνοντας με τα δάχτυλα το στήριγμα των ελατηρίων και όχι το χερούλι του tremolo (Σίδερα μασάει ο κουταλιανόοοοος....). Εντάξει θα μου πεις έχεις μία ροπούλα εκεί, αλλά και πάλι 100 κιλά μου φαίνονται πολλά. Τεσπα δείτε αυτό. 47 κιλά τα βγάζει ο μάστορας με τις συγκεκριμένες χορδές. Πάντως ρε παιδιά με τις μπάρες δεν τα πάω καλά, αλλά κ πάλι δε μου φαίνονται τόσα τα κιλά ;D


    Κατ' αρχήν να διευκρινίσω, (αν όντως χρειάζεται) ότι τα 90 κιλά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου ούτε διεξήγαγα σχετικά πειράματα ο ίδιος. Κάπου το διάβασα κι εγώ. Πιθανόν το συγκεκριμένο νούμερο να αφορά σε ακουστική κιθάρα, με την οποία ασχολούμαι κυρίως. Εξάλλου και από το άρθρο που παραθέτεις προκύπτει ότι αν χρησιμοποιηθούν χορδές διαφορετικού διαμετρήματος, π.χ. 11άρες ή 12άρες, η συνολική τάση των χορδών θα είναι μεγαλύτερη από 47 κιλά.

    Όσο για το τρέμολο, φαντάζομαι ότι χρειάζεται μια πολύ μικρή αλλαγή στο μήκος της χορδής προκειμένου να επέλθει μεταβολή στη συχνότητα. Ή κάνω λάθος...; Και χωρίς να έχω πρόθεση να κάνω γραφήματα με όλες τις δυνάμεις που ακούνται πάνω στο μπράτσο, έχω την αίσθηση ότι αυτή η "ροπούλα" στην οποία αναφέρεσαι έχει μεγάλη σχέση στην εξισορρόπηση της τάσης των χορδών είτε αυτή είναι 50 είτε 90 κιλά.
  • #19 από Απόλλων στις 01 Jan 2007
  • Παραθέτω από αυτη την ιστοσελίδα.

    String tension: The classic guitar has a string tension of 75-90 pounds whereas the steel-string has a string tension of 150-200 pounds.

    Αν διαιρέσεις τις παραπάνω τιμές με 2.2 για να βρεις την αντιστοιχία σε κιλά, θα διαπιστώσεις ότι στην περίπτωση της ακουστικής κιθάρας μιλάμε για 70-90 κιλά περίπου...
  • #20 από Αύγουστος στις 01 Jan 2007
  • Παραθέτω από αυτη την ιστοσελίδα.

    String tension: The classic guitar has a string tension of 75-90 pounds whereas the steel-string has a string tension of 150-200 pounds.

    Αν διαιρέσεις τις παραπάνω τιμές με 2.2 για να βρεις την αντιστοιχία σε κιλά, θα διαπιστώσεις ότι στην περίπτωση της ακουστικής κιθάρας μιλάμε για 70-90 κιλά περίπου...


    Μια χαρά τα λες Απόλλων. Απλά, παίζοντας αποκλειστικά ηλεκτρική και έχοντας αλλάξει αρκετές φορές χορδές δεν είχα αίσθηση του μεγέθους των δυνάμεων που ασκούν...! Και να διευκρινίσω ότι όσα προείπα δεν ήταν με σκωπτική διάθεση ούτε διαφώνησα με κάποιον/κάτι. Ήμουν λίγο σκεπτικός με τα 100 kg.
  • #21 από Απόλλων στις 01 Jan 2007
  • Δεν σε αδικώ. Κι εγώ είχα επιφυλάξεις όταν άκουσα για πρώτη φορά (σε αυτό το forum αν θυμάμαι καλά) ότι οι χορδές της κιθάρας μου ασκούν στο μπράτσο τάση περίπου ίση με το σωματικό μου βάρος... :-X
  • #22 από profsokin στις 01 Jan 2007
  • κάποιος φίλος μου κιθαρίστας έχει ανάλογο stand και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε οτι αυτά τα stand είναι καλύτερα γιατί βοηθάνε να μένει ίσιο το μπράτσο.

    Ναι, είναι σαν το μονόζυγο.. Τη βοηθάει και να ψηλώσει..
  • #23 από Gabriel6th στις 01 Jan 2007
  • Τα περίπου 50 κιλά είναι τιμή για κλασσική κιθάρα. Και μετά τα 15 χρόνια, οι περισσότερες κλασσικές σκευρώνουν ακριβώς γιατί δεν έχουν βέργα. Πολύ περισσότερο συμβαίνει αυτό στα μπουζούκια που έχουν μεταλλικές χορδές χωρίς βέργα...Και οι τάσεις αυτές είναι μετρημένες με δυναμόμετρο και φυσικά ανάλογες του πάχους των χορδών. Τα σετ της daddario για κλασσική γράφουν μάλιστα πάνω πόση είναι η τάση κάθε χορδής.

    Όσο για το bend, δεν τραβάς σε καμία περίπτωση 100 κιλά, πάντως οι αρθρώσεις του καρπού και των δακτύλων, επειδή ελέγχονται από τένοντες που είναι πολύ σκληρότεροι από τους μυς έχουν τεράστια δύναμη που ο μέσος άνθρωπος εκμεταλλέυεται μόνο ένα μικρό ποσοστό του. Δείτε τους αναρριχητές που πολλές φορές κρέμονται κυριολεκτικά από 4 δάχτυλα στο κενό.

    Στο τρέμολο δεν τραβάς απευθείας τις χορδές αλλα χρησιμοποιείς το block ή τον μηχανισμό του bigsby ή ότι άλλο τελοσπάντων σαν σύστημα μοχλός-υπομόχλιο και πολλαπλασιάζεις έτσι τη δύναμή σου.

    Όσο για τη διαστολή συστολή. Επειδή το ξύλο είναι πορώδες υλικό και περιέχει από τη στιγμή της κοπης του ένα ποσοστό νερού η συστωλή/διαστολή δεν είναι τόσο έντονη όσο των μετάλλων και τον υλικών με μεγαλύτερο ειδικό βάρος (άλλωστε το ξύλο είναι ένας σκελετός χημικών ενώσεων ενώ το σίδερο πχ ειναι ένα στοιχείο/κράμα αμιγές). Γιαυτό και τα πατώματα μάς μένουν χειμώνα καλοκαίρι στην ίδια θέση και δεν κάνουν βουνά  ;D
  • #24 από Symeon στις 14 Feb 2007
  • Μεγαλε ΑΠΟΛΛΩΝ!!!!!!! 8) 8) 8) 8) 8)
    ΕΓΡΑΨΕΣ παλι!!!
    Ναι ομως αν ειναι ετσι τοτε γιατι σκευρωνουν οι κιθαρες οταν το μπρατσο λογω βρεξιματος η θερμανσης διαστελεται???

    Μαλλον γιατι οταν εχει υγρασια ποτιζει το ξυλο και οταν εχει ζεστη κουρδιζεις...με την ζεστη οι χορδες εχουν διασταλει και κουρδιζοντας οταν επανερχονται στην κανονικη θερμοκρασια τραβανε πολύ περισσοτερο...σαν να κουρδιζεις σε F...η και παραπανω...πιθανως...και μετα ειναι και το rod στην μεση..αλλα λεπτομερειες...παντως το 100 κιλα των χορδων ειναι εσωτερικη δυναμη δεν εχει σχεση με το κρεμασμα...αρα δεν τιθεται θεμα προσθεσης η αφαιρεσης τιμων...τωρα τα bends χοντρικα ειναι γυρω στο κιλο...
  • #25 από s0uL R3b3L στις 08 Jan 2009
  • δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...
    και στα μαγαζιά (π.χ. Νάκας) αν προσέξεις, τις κιθάρες και τα μπάσα από το neck τα στηρίζουν σε κάτι βάσεις που νομίζεις ότι θα πέσουν...
    οπότε, ούτε πρόβλημα στην κιθάρα θα έχεις, ούτε από το βάρος... ;) ;) ;)
Σελίδες: