Αποστολέας Θέμα: Περί CORT ο λόγος...  (Αναγνώστηκε 23712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Περί CORT ο λόγος...
« στις: 11/09/03, 13:44 »
Γιατί τόσο κακά λόγια για τις Cort??
Ρε παιδιά έριξα πολύ ψάξιμο για να αγοράσω τελικά την Cort G290,μια κιθάρα κλάσεις ανώτερη από τις fender  gibson της ίδιας τιμής και κλάσεις ανώτερη στον δείκτη απόδοσης/τιμής συγκριτικά με πολλές άλλες κιθάρες!!!
Έχετε ακούσει την συγκεκριμένη κιθάρα ποτέ...Εγω τέτοιο ήχο δεν ακουσα σε fender...Θελω απόψεις γιατί απ' αυτά που βλέπω φόβάμαι μήπως έκανα λάθος επιλογή....
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/03, 13:44 από Pangeopal »
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Re:Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #1 στις: 11/09/03, 14:48 »
Kata ti gnwmh mou oi cort einai pareksighmenes san organa. kata thn gnwmh mou einai timia organa kai aksizoun ta lefta tous kai exoun kai polu kali sxesh timhs/apodoseis to montelo pou phres nomizw pws to exw dokimasei kai mou fanike poly kalo. twra an exoun oi cort kalitero hxo apo tis fender kai tis gibson den kserw giati milame gia dyo markes poy apoteloun to oneiro kathe kitharista opote......
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/03, 15:02 από jimaras »
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #2 στις: 11/09/03, 14:58 »
Και γω δοκίμασα πρόσφατα μια Cort και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση για την τιμή της (πολύ προσεγμένο προϊόν μου φάνηκε !). Επίσης, αν σ΄αρέσει εσένα Pangeopal, τότε .. στους άλλους περισσεύει !  ;D /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #3 στις: 03/09/07, 20:32 »
Λοιπον συνεχιζεται το οργανωμενο σχεδιο μου προς αγοα ηλεκτρικης(εντελως ασχετος να προσθεσω 8)) με τουτο εδω το ποστ.Εψαξα και τις 5 σελιδες και νομιζα οτι δεν υπηρχε θεμα για κορτ αλλα τελικα νατο...
Αντε ρε παιδια πειτε τιποτα για τις κορτ εχει μερικα μοντελα(κατω απο 300 ευρω..) που σαν σχημα/χρωμα κλπ μου αρεσουν παρα πολυ.Ομως απο τη μια κανενας δεν εχει κορτ(εκτος απο roufus,kli kli μπασο :P)απο την αλλη δεν εχω δει και κανενα συγκροτημα να εχει(οχι οτι με νοιαζει) αλλα και δεν συζητατε καθολου για αυτες.Θελω γνωμες και τις θελω τωρα ;D ;)
Επισης θα ηθελα να ξερω αν  στα μαγαζια εδω στην Αθθηνα εχει καθολου cort..Στο arco ατη γλυφαδα εχει αλλα μου φαινεται καπως τσιμπημενο απο αποψη τιμων.. ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #4 στις: 03/09/07, 20:37 »
Έχω και γω τη G290 που έχει και ο Pangeopal και είναι όντως πολύ καλή σε σχέση απόδοσης τιμής, όπως και γενικά οι Cort. Η σύγκριση βέβαια με Gibson Fender στα ίδια λεφτα είναι λίγο αδόκιμη μιας και σε αυτά τα λεφτά (γύρω στα 1000€ δηλαδή) υπάρχουν οι "θυγατρικές" (Epiphone και Squier). Anyway είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κιθάρα και πριν την αγοράσω είχα δοκιμάσει και τη Μ600 που είναι επίσης πολύ καλή.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #5 στις: 03/09/07, 20:41 »
Άκουσα πάρα πολύ καλά λόγια για τις Κορτ από άτομο με μεγάλη εμπειρία στις κιθάρες και τις ηχογραφήσεις (ιδιοκτήτη στούντιο που παίζει και ο ίδιος κιθάρα πολλά χρόνια και έχει ακουμπήσει χιλιάρικα και χιλιάρικα € σε διάφορες κιθάρες). Η προσωπική μου εμπειρία, αν και καλή, είναι πολύ σύντομη...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #6 στις: 03/09/07, 20:51 »
Έχω και γω τη G290 που έχει και ο Pangeopal και είναι όντως πολύ καλή σε σχέση απόδοσης τιμής, όπως και γενικά οι Cort. Η σύγκριση βέβαια με Gibson Fender στα ίδια λεφτα είναι λίγο αδόκιμη μιας και σε αυτά τα λεφτά (γύρω στα 1000€ δηλαδή) υπάρχουν οι "θυγατρικές" (Epiphone και Squier). Anyway είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κιθάρα και πριν την αγοράσω είχα δοκιμάσει και τη Μ600 που είναι επίσης πολύ καλή.
H m600 ειναι κουκλα παντως..Αλλα εγω δεν μπορω να διαθεσω τοσα :-\..γυρω στα 250..με τιμες thomann..Μπας και μπορεις να δωσεις λινκ για την g290?

Εσυ κιθαρωδε ποια εχεις?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #7 στις: 03/09/07, 21:02 »
Ακουστική Cort έχει κανείς;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #8 στις: 03/09/07, 21:28 »
Aυτό που μού έχουν πει και το οποίο δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι η Cort κατασκευάζει και κιθάρες για αρκετές από τις πιο δημοφιλείς μάρκες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #9 στις: 03/09/07, 22:09 »
Aυτό που μού έχουν πει και το οποίο δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι η Cort κατασκευάζει και κιθάρες για αρκετές από τις πιο δημοφιλείς μάρκες...
Στον Τσέλιο μου είπαν ότι διαθέτει τα εργοστάσιά της για την κατασκευή του 30% των εγχόρδων παγκοσμίως(Νομίζω μάλιστα ότι οι Ιμπανέζ κατασκευάζονται στα εργοστάσιά της)... Κατά συνέπεια αγοράζει πάμφθηνα τεράστιες ποσότητες ξύλου, ηλεκτρικών κλπ, συν το ότι δεν πληρώνει κανέναν άλλον επειδή τις κατασκευάζει μόνη της και πουλάει ξέρω εγώ κάτι κιθάρες 800Ε σετ νεκ.. Πολύ καλές κιθάρες..
Μόνο αρνητικό είναι το καθαρά ψυχολογικό ότι είναι κιθάρες χωρίς παράδοση και προσωπικότητα εμφανισιακα, εννοώντας ότι τα σχέδιά τους δεν είναι πρωτότυπα, αλλά έχουν ας πούμε κιθάρες τύπου λεσ πολ, τύπου στρατ,τύπου prs, τύπου jackson κλπ Ολα όμως είναι στο μυαλό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #10 στις: 18/11/07, 06:43 »
Για μένα οι cort είναι από τις καλύτερες κιθάρες, ειδικά στα λεφτά που διατίθενται. Πολύ καλές κατασκευές, πολύ καλά ηλεκτρικά, κορυφαία ποιότητα και "σκυλιά" γενικώς. Θα τις συνέστηνα ανεπιφύλακτα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #11 στις: 18/11/07, 09:52 »
ηλ/ακουστική αγόρασα εγω προσφτατα ( το καλοκαίρι ), την πιο διαδεδομένη μάλλον σε αυτα τα λεφτα MR710. η οποία....χωρις παραπάνω λόγια, πιστεύω βάζει κάτω πολλλλλλεεεες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά ( 300ε ). ΑΝ έδινα κάτι παραπάνω θα αγόραζα πιθανώς η κάποια καλύτερη της σειράς η να πω την αλήθεια ( μιλάμε για ~600 ) κάποια tanglewood. Αλλά σε αυτά τα λεφτά , είναι πολύ προσεγμένη αν και απλή, με όμορφο ( υποκειμενικό, αλλα τον ήχο που έψαχνα για αυτα τα λεφτά τον βρήκα...) ήχο που είναι πιο καθαρός και με περισσότερο presence απο άλλες " επωνυμες " ...μια δοκιμή θα σας πείσει...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #12 στις: 18/11/07, 10:14 »
ηλ/ακουστική αγόρασα εγω προσφτατα ( το καλοκαίρι ), την πιο διαδεδομένη μάλλον σε αυτα τα λεφτα MR710. η οποία....χωρις παραπάνω λόγια, πιστεύω βάζει κάτω πολλλλλλεεεες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά ( 300ε ). ΑΝ έδινα κάτι παραπάνω θα αγόραζα πιθανώς η κάποια καλύτερη της σειράς η να πω την αλήθεια ( μιλάμε για ~600 ) κάποια tanglewood. Αλλά σε αυτά τα λεφτά , είναι πολύ προσεγμένη αν και απλή, με όμορφο ( υποκειμενικό, αλλα τον ήχο που έψαχνα για αυτα τα λεφτά τον βρήκα...) ήχο που είναι πιο καθαρός και με περισσότερο presence απο άλλες " επωνυμες " ...μια δοκιμή θα σας πείσει...

Συγγνώμη, αλλά πού τη βρήκες αυτή την κιθάρα με 300 Ευρώ...; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #13 στις: 18/11/07, 10:51 »
Μιας και ειμαι επισης κατοχος μιας MR-710F ,να πω οτι σε σχεση με ολες τις αλλες σ αυτα τα λεφτα ειναι πολυ περισσοτερο ποιοτικη. Απιστευτη δουλεια στα ταστα. αψογο φινιρισμα (πολυμερες με αρκετο παχος που σιγουρα κλεβει λιγο απο τισ δυνατοτητες του οργανου), πολυ καλα κλειδια δεν ξεκουρδιζεται, εμενα ηρθε στο μαγαζι που την αγορασα στη πατρα απο το λογοθετη σεταρισμενη με εξαιρετικο action (απο το εργοστασιο δεν ηταν βεβαια....). Ο ηχος ικανοποιει με μετρια ενταση αν σκεφτει κανεις οτι ειναι cutway,ειδικα plugged με το fishman, με καλο σκασιμο , οχι ομως τοσο γλυκος οσο θα τον ηθελα. Γενικα πολυ ποιοτικη κατασκευη handcrafted στη Κορεα... 380euro

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #14 στις: 18/11/07, 12:26 »
Μού φαίνεται περίεργο που η κιθάρα αυτή κοστίζει τόσο λίγο στην Ελλάδα. Σε όσα μαγαζιά την έχω δει εδώ, η τιμή της κυμαίνεται γύρω στις 300-350 λίρες Αγγλίας, ενώ η φτηνότερη τιμή που την έχω βρει είναι 270 λίρες στο Βοnners Musicstore.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #15 στις: 18/11/07, 12:32 »
Παρεμπιπτόντως, στο Bonners γίνεται κανονικά η παραγγελία και το πάρε-δώσε? Ή παίζει κι εκεί κανένας φόρος? Αν και δεν νομίζω, Αγγλία είναι... Sorry για το off-topic.  :)

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #16 στις: 18/11/07, 12:53 »
Μού φαίνεται περίεργο που η κιθάρα αυτή κοστίζει τόσο λίγο στην Ελλάδα. Σε όσα μαγαζιά την έχω δει εδώ, η τιμή της κυμαίνεται γύρω στις 300-350 λίρες Αγγλίας, ενώ η φτηνότερη τιμή που την έχω βρει είναι 270 λίρες στο Βοnners Musicstore.


http://www.thomann.de/nl/cort_mr710tf.htm


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #17 στις: 18/11/07, 13:01 »
Παρεμπιπτόντως, στο Bonners γίνεται κανονικά η παραγγελία και το πάρε-δώσε? Ή παίζει κι εκεί κανένας φόρος? Αν και δεν νομίζω, Αγγλία είναι... Sorry για το off-topic. :)


Φόροι από Αγγλία δεν υπάρχουν, έχω όμως την εντύπωση ότι το Bonners δεν αποστέλει εκτός Αγγλίας.

http://www.thomann.de/nl/cort_mr710tf.htm


Ναι, ακόμα και στον Thomann κοστίζει 300 Ευρώ. Εξάλλου το συγκεκριμένο link το είχα δώσει κι εγώ όταν παρέθεσα αυτή τη λίστα με ακουστικές κιθάρες. Απ' ότι φαίνεται όμως, η τιμή της στην Ελλάδα είναι πιο χαμηλή απ' ότι στα Βρετανικά και Γερμανικά καταστήματα, πράγμα το οποίο με εκπλήσσει κάπως...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #18 στις: 18/11/07, 14:03 »
οταν εψαχνα για ηλ/ακουστικη 12χορδη γυρισα καποια μαγαζια και ακουσα διαφορες κιθαρες. Κατεληξα στη Cort του σιμου στο 12χορδο (530 ευρω). Απλα μου αρεσε περισσοτερο ο συνδιασμος του ηχου και το πως μου καθοταν στα χερια. και ειμαι ακομα, μετα απο ενα χρονο, πολυ ευχαριστημενος και σε λαιβ και σε παρεες... Α και να επισημανουμε οτι οι περισσοτερες κορτ φορανε fishman...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #19 στις: 18/11/07, 18:50 »
http://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm paidia...απο εδω την πηρα....με 300 ευρα...χωρις μεταφορικα χωρις τπτ...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #20 στις: 21/11/07, 19:17 »
exω δει αυτη και σκεφτομαι να την παρω! Πριν παω, ομως στον Λογοθετη (την εχει €470) να την δοκιμασω, μηπως ξερετε γενικα
οι CORT τι λενε? Παντως η "ιστορια" της Cort ειναι μεγαλη και σαν κατασκευαστρια φτιαχνει μοντελα και για αλλες
εταιριες, πχ DEAN, SCHECTER και αλλες!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #21 στις: 21/11/07, 19:27 »
exω δει αυτη και σκεφτομαι να την παρω! Πριν παω, ομως στον Λογοθετη (την εχει €470) να την δοκιμασω, μηπως ξερετε γενικα
οι CORT τι λενε?


Ωωωω... η Katana... Μεγάλος έρωτας... Την είχα δοκιμάσει πρώτη φορά στον Τσέλιο σε ένα από τα συχνά ταξίδια μου στην συμπρωτεύουσα και μπορώ να πω οτι ήταν love at first sight. Βέβαια μου πούλησε την μούφα οτι είναι neck thru, που δεν είναι αλλά και το string thru body κάνει κάλα τη δουλειά του.

Αυτό που με είχε παραξενεύσει τότε ήταν που ο Τσέλιος την πουλούσε με EMG πάνω (81 και 85 αν θυμάμαι καλά) ενώ το official site δεν έδινε ποτέ τέτοια specs. Κατέβηκα λοιπόν μια βολτούλα στον Λογοθέτη, όπου το εξυπηρετικότατο παλικάρι που είχε εκεί μου εξήγησε οτι το συγκεκριμένο μοντέλο το παραλαμβάνει από την Cort και μετά πάει και του αλλάζει τους μαγνήτες και το πουλάει η το στέλνει στον Τσέλιο να το πουλήσει.

Anyway, εν τέλει δεν την πήρα γιατί το γύρισα στο blues και μου φαινόνταν πολύ μεταλλιάρικη αλλά μου έχει μείνει απωθημένο ακόμα οπως φαίνεται...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #22 στις: 21/11/07, 19:46 »
ηλ/ακουστική αγόρασα εγω προσφτατα ( το καλοκαίρι ), την πιο διαδεδομένη μάλλον σε αυτα τα λεφτα MR710. η οποία....χωρις παραπάνω λόγια, πιστεύω βάζει κάτω πολλλλλλεεεες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά ( 300ε ). ΑΝ έδινα κάτι παραπάνω θα αγόραζα πιθανώς η κάποια καλύτερη της σειράς η να πω την αλήθεια ( μιλάμε για ~600 ) κάποια tanglewood. Αλλά σε αυτά τα λεφτά , είναι πολύ προσεγμένη αν και απλή, με όμορφο ( υποκειμενικό, αλλα τον ήχο που έψαχνα για αυτα τα λεφτά τον βρήκα...) ήχο που είναι πιο καθαρός και με περισσότερο presence απο άλλες " επωνυμες " ...μια δοκιμή θα σας πείσει...


Συγγνώμη, αλλά πού τη βρήκες αυτή την κιθάρα με 300 Ευρώ...; ???

Apoolona...

http://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #23 στις: 21/11/07, 20:11 »
exω δει αυτη και σκεφτομαι να την παρω! Πριν παω, ομως στον Λογοθετη (την εχει €470) να την δοκιμασω, μηπως ξερετε γενικα
οι CORT τι λενε?


Ωωωω... η Katana... Μεγάλος έρωτας... Την είχα δοκιμάσει πρώτη φορά στον Τσέλιο σε ένα από τα συχνά ταξίδια μου στην συμπρωτεύουσα και μπορώ να πω οτι ήταν love at first sight. Βέβαια μου πούλησε την μούφα οτι είναι neck thru, που δεν είναι αλλά και το string thru body κάνει κάλα τη δουλειά του.

Αυτό που με είχε παραξενεύσει τότε ήταν που ο Τσέλιος την πουλούσε με EMG πάνω (81 και 85 αν θυμάμαι καλά) ενώ το official site δεν έδινε ποτέ τέτοια specs. Κατέβηκα λοιπόν μια βολτούλα στον Λογοθέτη, όπου το εξυπηρετικότατο παλικάρι που είχε εκεί μου εξήγησε οτι το συγκεκριμένο μοντέλο το παραλαμβάνει από την Cort και μετά πάει και του αλλάζει τους μαγνήτες και το πουλάει η το στέλνει στον Τσέλιο να το πουλήσει.

Anyway, εν τέλει δεν την πήρα γιατί το γύρισα στο blues και μου φαινόνταν πολύ μεταλλιάρικη αλλά μου έχει μείνει απωθημένο ακόμα οπως φαίνεται...  ;D


Baσικα τη Μ600 θελω, αλλα ο "Θωμας" δεν την εχει στο χρωμα που θελω και ουτε μπορει να τη φερει! Θελω ενα οργανο χωρις τρεμολο για το στουντιο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί CORT ο λόγος...
« Απάντηση #24 στις: 21/11/07, 22:19 »
Παράθεση
Apoolona... http://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm


Ναι φίλε sotriani, το είδα. Όπως είπα και παραπάνω (απάντηση #14), νόμιζα εκ παραδρομής ότι αναφέρονταν σε Ελληνικό μαγαζί. Αυτό το link το είχα ήδη υπόψιν μου. Δες εδώ... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/06, 00:40
από mzeta27
11 Απαντήσεις
6689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 21:14
από ogyon21
12 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
10 Απαντήσεις
6163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 23:18
από m@ster k@frer
13 Απαντήσεις
6893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
5 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 11:01
από Rosstrobon
2 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 01:59
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:43
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/13, 00:33
από ivikos
0 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 18:17
από krios80