Σελίδες:
  • #1 από ikatsoun στις 17 Oct 2003
  • Ρε παίδες.. μια βοήθεια.. έχω κολλήσει τώρα σε ένα ρεμπέτικο σχήμα και σε κάθε πρόβα μου σπάνε τρεις-τέσσερις χορδές... όσοι ξέρουν από ρεμπέτικο καταλαβαίνουν.. επιβάλλεται "άγρια χρήση" με δυνατό και στακκάτο παίξιμο. Το θέμα είναι ότι έτσι δεν κάνουμε δουλειά... Αν αλλάξω τις χορδές σε σκληρότερες θα διορθωθεί; Το ξέρω ότι θα γίνει δυσκολότερη και πιο κουραστική η κιθάρα και ειδικά για τις ώρες που παίζω.. αλλά δεν με πειράζει.. με ενδιαφέρει να έχω όγκο, και φυσικά διάρκεια στις χορδές.. Χθες για παράδειγμα μου έσπασε δύο φορές η Σολ και ξέμεινα... Τι μπορώ να κάνω; Μιλάω για ηλεκτροακουστική (άρα θέλει ρύθμιση η κιθάρα αν αλλάξω χορδές) τώρα φοράω 12άρες... Μια συμβουλή ζητάω, γιατί θα αργήσω να πάω στο μάστορα...
  • #2 από Witchking στις 18 Oct 2003
  • Ρε συ...το setup της κιθάρας ειναι μια χαρά....
    Οι χορδές 12άρες καλές....


    Μάθε να παίζεις!!!!!!!!!

    Μεταξύ μας αν το διάβαζε ο Βαγγέλης θα έσκαγε από τη  ζήλεια του!!! ;D ;D ;D
  • #3 από ikatsoun στις 18 Oct 2003
  • 1) Ο Βαγγέλης ποιος είναι;
    2) Ο μπουζουξής ο τριχορδάς το θεωρεί φυσιολογικό, γιατί λέει έτσι γίνεται στο ρεμπέτικο.. επιπλέον γίνεται τις τελευταίες δύο εβδομάδες που άρχισα να παίζω τέτοια... οπότε μάλλον δεν είναι δική μου υπαιτιότητα... με τα λαϊκά άλλαζα μόνο όταν περνούσε λίγος καιρός και ποτέ δεν έσπαγαν...
  • #4 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 18 Oct 2003
  •    ...βαλε πιο μαλακη πενα! κατι σε μιντιουμ ας πουμε! καλυτερα να σου σπανε οι πεννες παρα οι χορδες!
  • #5 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 18 Oct 2003
  • Παίζε με πιο μαλακή πένα. Επίσης, παίζε πιο μακριά από τον καβαλάρη. Φυσικά, με αυτά ο ήχος σου μπορεί να μην είναι τόσο στακάτος, ίσως όμως να μπορείς λίγο να τον φτιάξεις από τον ενισχυτή...
  • #6 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 18 Oct 2003
  •    ...τσιτα τα μεσαια και ξερα χωρις βαθος!
  • #7 από emilio στις 18 Oct 2003
  • den ksero ti marka xordes foras alla tha sou protina na baleis to xeraki ligo pio bathia stin tsepi mia kai tha plironese tora me to sxima pou akoloutheis.
    ego agorasa mia kitharoula ilektrakoustiki tis fender i opoia forage xordoules phosphor bronze 10. tis exo poly kairo kai parolo pou tis paideuo polles ores kathe mera den katalabainoun tipota.na sou po tin alithia den eimai poly ikanopoiimenos me ta mpasa parolo pou einai kataskeuasmenes gia na dinoun zesto ixo.toulaxisto antexoun!!!
  • #8 από ikatsoun στις 19 Oct 2003
  • Λοιπόν το έψαξα λίγο παραπάνω... Φίλε emilio μπάσα θέλω πολλά... είναι απαραίτητο να έχω γερά μπάσα οπότε μάλλον δεν θα με βοηθήσει... πράγματι το ένα αίτιο ήταν η πολύ σκληρή πένα που χρησιμοποιούσα. Το δεύτερο και σημαντικότερο ήταν ότι ταλαιπώρησα πολύ τον καβαλάρη με το πολύ δυνατό παίξιμο και έκανε αυλάκια. Για το λόγο αυτό έσπαγαν και πάνω στον καβαλάρη οι χορδές. Τώρα θα "φάω" λίγο τον καβαλάρη ή θα τον αλλάξω τελείως γιατί από εκεί μάλλον είναι...
  • #9 από Βραζίλης στις 20 Oct 2003
  • δεύτερο και σημαντικότερο ήταν ότι ταλαιπώρησα πολύ τον καβαλάρη με το πολύ δυνατό παίξιμο και έκανε αυλάκια. Για το λόγο αυτό έσπαγαν και πάνω στον καβαλάρη οι χορδές. Τώρα θα "φάω" λίγο τον καβαλάρη ή θα τον αλλάξω τελείως γιατί από εκεί μάλλον είναι...

    Ναι, αυτό με τον καβαλάρη είναι σημαντικό. Ιδίως αν έχει κανείς ηλεκτρική με τρέμολο και φαγωμένο καβαλάρη... όσο πιο πολύ το παίζεις (το τρέμολο), τόσο πιο εύκολα κόβεται η χορδή.
    Λοιπόν, άλλαξε όλον τον καβαλάρη, καλύτερα μη τον "φας" με τη λίμα, μάλλον τελικά θα "αγριέψει" και δεν θα λειανθεί (ιδίως αν δε ξέρεις από "τριψίματα")
  • #10 από ikatsoun στις 20 Oct 2003
  • Δεν θα τον φάω εγώ μόνος μου! Σε μάστορα θα το πάω...
  • #11 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 20 Oct 2003
  •    καλυτερα αλλαξε το! Δεν εχει και πολυ μεγαλο κοστος!
  • #12 από Καρχαρίας στις 20 Oct 2003
  • sigoura i lysi einai m***ki pena. Kai prospathise na paikseis kai esy poio m***ka, den einai anagki na poronesai kai granka-grounka (<--koryfaio!) na baras!
    mipos kourdizeis poli sfikta kiolas?
  • #13 από ikatsoun στις 25 Oct 2003
  • Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε... έφαγα τον καβαλάρη (χαμήλωσαν βέβαια λίγο οι χορδές), παίζω λίγο πιο πολύ προς το ηχείο (έπαιζα προς τον καβαλάρη) και επιπλέον δουλεύω άλλη πένα, πιο μαλακή. Το μειονέκτημα είναι ότι με τα δύο τελευταία χάνω εκείνη την οξύτητα που είχα πριν.. αν σας δίνω να καταλάβετε...
  • #14 από Βραζίλης στις 27 Oct 2003
  • Βαλε πιο χοντρες χορδες (αν αντεχουν τα δαχτυλα σου)
  • #15 από ikatsoun στις 27 Oct 2003
  • 12άρες φοράω.. πιο χοντρές; Αυτός μου είπε ότι το παρακάνω και ότι και να βάλω θα τις σπάω, πρέπει να καλμάρω...
  • #16 από Alchimistis στις 27 Oct 2003
  • Ετσι ειναι τα ρεμπετικα .....πορωτικα ;D ;D
  • #17 από Βραζίλης στις 29 Oct 2003
  • 12αρες και τις σπας; πωπω... Δοκιμασε μια φορα να παρεις ακριβες χορδες, εχουν βγει καποιες με περιεργα κραματα μεταλλων και ειδικη επεξεργασια.
  • #18 από ikatsoun στις 29 Oct 2003
  • Αυτή ακριβώς ήτανε και η απορία του παιδιού στο service...
  • #19 από Καρχαρίας στις 29 Oct 2003
  • Ε, τότε δεν εξηγήτε απλώς!!! Πάμε ποιό μαλακή πένα και οπωσδήποτε μάθε να παίζεις ποιό μαλακά/ήρεμα!
    Εδώ εγώ παίζω με 9 ή 10 και βαράω πολύ βασανιστικά αλλα ΔΕΝ τις σπάω. Έχω σπάσει μέχρι και κιθάρα επι σκηνής (άνα "κουπί" ήταν για την ακρίβεια) αλλά χορδές όχι. Έντάξη καμία σπάζει αλλά όχι και συνέχεια.
    Οι 12άρες όμως είναι σκέτο συρματόσκηνο ρε αδερφέ! Δοκίμασε χορδές μπάσου σε κιθάρα. Αν της σπάσεις και τότε άλλαξε όργανο. Μάθε φλάουτο!
  • #20 από ikatsoun στις 29 Oct 2003
  •  ;D ;D Τις τελευταίες ημέρες που διόρθωσα τον καβαλάρη και παίζω πιο ήρεμα (σημείωση : ο μπουζουξής μου λέει ότι ξαναγύρισα στο λαϊκό παίξιμο!! πάντα έπαιζα ήρεμα και εδώ και καιρό προσπαθούσε να μου περάσει "σκληρό" παίξιμο) δεν έχω σπάσει μία.. βέβαια να ομολογήσω ότι το αποτέλεσμα ακουστικά διαφέρει... τέλος πάντων.. έτσι και δεν λυθεί το πρόβλημά μου, παρατάω την κιθάρα και ασχολούμαι πλέον με το ψάρεμα!!
  • #21 από astrios στις 09 Nov 2003
  • Φίλε ikatsoun,
    από ότι κατάλαβα θέλεις δυνατό, στακάτο και οξύ ήχο. Σωστά;
    - Η ένταση λοιπόν λύνεται με το volume. Απλά κι ωραία!
    - Το στακάτο με τον σωστό έλεγχο των χορδών κατά το παίξιμο και όχι με το "πριόνισμα" που ανέφερε και ένας φίλος. Αυτό μπορείς να το επιτύχεις καλύτερα με σκληρή πένα.
    - Η οξύτητα του ήχου μπορεί να διορθωθεί άπό τον ενισχυτή.
    Πρόσεξε όμως, η κιθάρα δεν είναι ούτε βιολί ούτε φλάουτο να έχει τόσο ψιλές νότες και μην ξεχνάς ότι κρατάς συναδεία. Τώρα αν ο μπουζουξής σας έχει συνηθίσει τον ήχο από ενισχυτή solider, πες του να ξεχάσει αυτά που ήξερε!!!
    Το ρεμπέτικο τραγούδι μπορεί να είναι πορωτικό αλλά όχι και καταστροφικό. Παίζοντας έτσι όπως θέλει ο "μαέστρος" θα χαλάσεις και το παίξιμό σου και την κιθάρα αλλά και τα λεφτά σου σε χορδές!

    "ήρθε ο χειμώνας κι ο κοσμάκης τα χει χάσει
    και παλτουδιά καινουργια τρέχει ν' αγοράσει..."
  • #22 από ikatsoun στις 09 Nov 2003
  • Δεν παίζουμε στο ρεύμα.. αν παίζαμε εντάξει ήμασταν.. για σκέτα μιλάμε, unplugged που λέμε και εμείς οι αγγλομαθείς!
  • #23 από astrios στις 11 Nov 2003
  • Τότε φίλε μου θα τα έχεις αυτά τα "προβλήματα". Τι να πω και γω που σε ένα σχήμα έπαιζα με κλασσική; Εκεί να δεις "πίκρα" με την ένταση και τη χροιά, αν και οι μπάσες ήταν το κάτι άλλο!
  • #24 από ikatsoun στις 11 Nov 2003
  • Με κλασσική φυσικά, έχεις κάτσε καλά μπάσα, αλλά ακούγεται γλυκανάλατα. Τα μπάσα όμως, κοπανάς!
Σελίδες: