Αποστολέας Θέμα: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;  (Αναγνώστηκε 5184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pindrops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά παιδιά, μπήκα να διαβάσω το φορουμ γιατί παράγγειλα μόλις ένα προενισχυτή και δεν ήμουν απολύτως σίγουρος ότι έκανα τη σωστή επιλογή. Για όσους θέλουν να τον δουν... http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3338

Αν και τελικά η διαφωνία στο φορουμ δε με έκανε να καταλάβω και πολλά, ο λόγος για τον οποίο τον πήρα είναι επειδή έχω ήδη ένα τρανζιστοράτο ενισχυτή και είναι αρκετά θορυβώδης και ήθελα κάτι λαμπάτο. Ωστόσο, επειδή όπως όλοι ξέρουμε είναι αρκετά ακριβοί και δε μπορώ να διαθέσω τόσα πολλά, πήρα αυτό το μαραφέτι με σκοπό να το συνδέσω στον ενισχυτή των ηχείων μου, αλλά και στον υπολογιστή. Ασχολούμαι με ηλεκτρονική και θέλω να σαμπλάρω κιθάρα στο reason.
Εν αρχή, σκεφτόμουν να πάρω ένα multi - effect αλλά έλεγαν ότι βγάζει πολύ θόρυβο. Οπότε...

Το ερώτημα είναι... καλά έκανα;
Feed my eyes, now you 've sewn them shut. Jesus Christ, deny your maker. He who tries, wiil be wasted

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #1 στις: 07/07/08, 21:16 »
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι πολυ καλός για να συνδέσεις απευθείας κιθάρα και μικρόφωνο στον υπολογιστή σου. Προφανώς ομως δεν έχει gain και equalizer όπως αυτά ένός προενισχυτή κιθάρας. Το πολυ εφφέ θα σου έδινε ήχους ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτών. Το Art απλά θα σου δώσει καλής ποιότητας καθαρό σήμα στην κατάλληλη ένταση και αντίσταση...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #2 στις: 07/07/08, 21:29 »
Eλπίζω να μην το αγόρασες από το κατάστημα που παραθέτεις. Αν θυμάμαι καλά ο Thomann το έχει λιγότερο από 100 Ευρώ... :(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pindrops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #3 στις: 07/07/08, 21:30 »
Σε ευχαριστώ αδερφέ αν και τελικά η έλλειψη ακρίβειας σε αυτό που θέλω με οδήγησε και στη λάθος παραγγελία και στο λάθος post. Ξέχασα να πω πως η κιθάρα μου είναι ηλεκτρική και να δω αν ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει κάποιου είδους παραμόρφωση. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει, ή όπως είπες και συ θα την πετύχω με πολύ εφέ.
Η κιθάρα μου δεν είναι ιδιαίτερα καλή, καθόλου μάλλον...επομένως είναι σαν να ζητάω τον απόλυτο ήχο και να αρνουμαι το μαλτι - εφέ, αλλά η κιθάρα μου να εξακολουθεί να είναι θορυβώδης.
Τελικά, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις και αυτό; Να τον πάρω ή να καταφύγω στο V - amp? Ξαναλέω ότι η κιθάρα μου είναι ήλεκτρική και θα ήθελα παραμόρφωση. Αν και στην πλειονότητα θα ασχολούμαι με το καθαρό γιατί είμαι φαν των μπλουζ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Feed my eyes, now you 've sewn them shut. Jesus Christ, deny your maker. He who tries, wiil be wasted

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #4 στις: 07/07/08, 21:48 »
Καλύτερα να πάρεις το V amp. ή κάποιο μεταχειρισμένο pod που είναι χτίσμένα γύρω από την κιθάρα και υποκαθιστούν την προενίσχυση της κιθάρας. Ακόμα και το καθαρό κανάλι έχει κάποιο gain το οποίο καρφί η κιθάρα σου σε κάποιον προενισχυτή μικροφώνου σαν τον Art δε θα έχει. Είναι σαν να συνδέεις την κιθάρα σου σε κάποια κονσόλα χωρίς τίποτα ενδιάμεσο για να καταλάβεις.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος pindrops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #5 στις: 07/07/08, 22:07 »
Σε ευχαριστώ και πάλι. Αύριο το πρωί θα πάρω να την αλλάξω με το V - amp. Από ότι φαίνεται ο μοναδικός τρόπος είναι ο λαμπάτος ενισχυτής αλλά δε με παίρνει. Και μια καλή κιθάρα. Θα μαζέψω λεφτά από το μεγάλο live που θα κάνω και θα αγοράσω το ποθητό σετ. Ευχαριστώ.
Feed my eyes, now you 've sewn them shut. Jesus Christ, deny your maker. He who tries, wiil be wasted

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #6 στις: 07/07/08, 23:08 »
Pod, οχι V-amp... δεν συγκρινονται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #7 στις: 07/07/08, 23:15 »
Σε ευχαριστώ και πάλι. Αύριο το πρωί θα πάρω να την αλλάξω με το V - amp. Από ότι φαίνεται ο μοναδικός τρόπος είναι ο λαμπάτος ενισχυτής αλλά δε με παίρνει. Και μια καλή κιθάρα. Θα μαζέψω λεφτά από το μεγάλο live που θα κάνω και θα αγοράσω το ποθητό σετ. Ευχαριστώ.

O μοναδικός τρόπος είναι να βελτιώνεσαι, να παίζεις με καλορυθμισμένα όργανα ανεξαρτήτου αξίας και εφόσον δεν έχεις πολλά χρήματα οι αγορές σου να ακολουθούν τις ανάγκες σου. Υπάρχουν φτηνές και ακριβές κιθάρες που ακούγονται καλά, φτηνοί και ακριβοί λαμπάτοι και τρανζοστοράτοι ενισχυτές που ακούγονται καλά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #8 στις: 08/07/08, 01:10 »
Η συγκεκριμένη προενίσχυση είναι πάρα πολύ καλή...Το έχω δουλέψει σαν ηχολήπτης αλλά κυρίως με ακουστικά όργανα...

Αποσυνδεδεμένος pindrops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #9 στις: 08/07/08, 01:59 »
Pod, οχι V-amp... δεν συγκρινονται...
Καμιά καλή πρόταση πάνω στο Pod? όχι πολύ ακριβή όμως.
Feed my eyes, now you 've sewn them shut. Jesus Christ, deny your maker. He who tries, wiil be wasted

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #10 στις: 08/07/08, 02:21 »
Λαμπάτο preamp βοηθάει τρομερά στον ήχο, έκανες καλή κίνηση. Εγώ το χρησιμοποιώ (engl 530)  κατευθείαν πάνω στην πεταλιέρα μου, κάνοντας bypass το δικό της preamp και το σήμα το στέλνω κατευθείαν στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Έτσι δεν χρησιμοποιώ ενισχυτή για recording και δεν χάνω καθόλου από ``λαμπάτο`` ήχο...

Αν μπορούσα να διαθέσω παραπάνω ρευστό, αυτή την στιγμή δεν θα έπαιρνα πολύ καλό λαμπάτο ενισχυτή, αλλά preamp. Συγκεκριμένα το mesa boogie rectifier recording preamp... :D :D

Αποσυνδεδεμένος pindrops

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προενισχυτής λαμπάτος...αξίζει;
« Απάντηση #11 στις: 08/07/08, 02:26 »
Εννοείς να κρατήσω τον λαμπάτο preamp και να πάρω και μια μεταλιέρα για παραμόρφωση;
Πάντως, αυτό που ζητάω είναι ότι καλύτερο με το πολύ 150 ευρώ. Το pod από ότι είδα τώρα είναι λίγο πιο ακριβό. Αν κρατήσω αυτό που παράγγειλα και πάρο ένα φτηνό πεταλάκι αξίζει; Ή να προτιμήσω το multi - effect;
Feed my eyes, now you 've sewn them shut. Jesus Christ, deny your maker. He who tries, wiil be wasted

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προενισχυτής

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

4 Απαντήσεις
3569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 09:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
10951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
13 Απαντήσεις
5758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 21:33
από pureanalog
19 Απαντήσεις
16474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 12:24
από vangelis
24 Απαντήσεις
9841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
4067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:34
από paolo_guitar
5 Απαντήσεις
3199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 20:07
από Jezus
4 Απαντήσεις
5823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/12, 10:32
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
9857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/18, 07:13
από STEFANOS604