Σελίδες:
  • #1 από pindrops στις 07 Jul 2008
  • Γεια χαρά παιδιά, μπήκα να διαβάσω το φορουμ γιατί παράγγειλα μόλις ένα προενισχυτή και δεν ήμουν απολύτως σίγουρος ότι έκανα τη σωστή επιλογή. Για όσους θέλουν να τον δουν... http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3338

    Αν και τελικά η διαφωνία στο φορουμ δε με έκανε να καταλάβω και πολλά, ο λόγος για τον οποίο τον πήρα είναι επειδή έχω ήδη ένα τρανζιστοράτο ενισχυτή και είναι αρκετά θορυβώδης και ήθελα κάτι λαμπάτο. Ωστόσο, επειδή όπως όλοι ξέρουμε είναι αρκετά ακριβοί και δε μπορώ να διαθέσω τόσα πολλά, πήρα αυτό το μαραφέτι με σκοπό να το συνδέσω στον ενισχυτή των ηχείων μου, αλλά και στον υπολογιστή. Ασχολούμαι με ηλεκτρονική και θέλω να σαμπλάρω κιθάρα στο reason.
    Εν αρχή, σκεφτόμουν να πάρω ένα multi - effect αλλά έλεγαν ότι βγάζει πολύ θόρυβο. Οπότε...

    Το ερώτημα είναι... καλά έκανα;
  • #2 από Gabriel6th στις 07 Jul 2008
  • Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι πολυ καλός για να συνδέσεις απευθείας κιθάρα και μικρόφωνο στον υπολογιστή σου. Προφανώς ομως δεν έχει gain και equalizer όπως αυτά ένός προενισχυτή κιθάρας. Το πολυ εφφέ θα σου έδινε ήχους ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτών. Το Art απλά θα σου δώσει καλής ποιότητας καθαρό σήμα στην κατάλληλη ένταση και αντίσταση...
  • #3 από Απόλλων στις 07 Jul 2008
  • Eλπίζω να μην το αγόρασες από το κατάστημα που παραθέτεις. Αν θυμάμαι καλά ο Thomann το έχει λιγότερο από 100 Ευρώ... :(
  • #4 από pindrops στις 07 Jul 2008
  • Σε ευχαριστώ αδερφέ αν και τελικά η έλλειψη ακρίβειας σε αυτό που θέλω με οδήγησε και στη λάθος παραγγελία και στο λάθος post. Ξέχασα να πω πως η κιθάρα μου είναι ηλεκτρική και να δω αν ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει κάποιου είδους παραμόρφωση. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει, ή όπως είπες και συ θα την πετύχω με πολύ εφέ.
    Η κιθάρα μου δεν είναι ιδιαίτερα καλή, καθόλου μάλλον...επομένως είναι σαν να ζητάω τον απόλυτο ήχο και να αρνουμαι το μαλτι - εφέ, αλλά η κιθάρα μου να εξακολουθεί να είναι θορυβώδης.
    Τελικά, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις και αυτό; Να τον πάρω ή να καταφύγω στο V - amp? Ξαναλέω ότι η κιθάρα μου είναι ήλεκτρική και θα ήθελα παραμόρφωση. Αν και στην πλειονότητα θα ασχολούμαι με το καθαρό γιατί είμαι φαν των μπλουζ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  • #5 από Gabriel6th στις 07 Jul 2008
  • Καλύτερα να πάρεις το V amp. ή κάποιο μεταχειρισμένο pod που είναι χτίσμένα γύρω από την κιθάρα και υποκαθιστούν την προενίσχυση της κιθάρας. Ακόμα και το καθαρό κανάλι έχει κάποιο gain το οποίο καρφί η κιθάρα σου σε κάποιον προενισχυτή μικροφώνου σαν τον Art δε θα έχει. Είναι σαν να συνδέεις την κιθάρα σου σε κάποια κονσόλα χωρίς τίποτα ενδιάμεσο για να καταλάβεις.
  • #6 από pindrops στις 07 Jul 2008
  • Σε ευχαριστώ και πάλι. Αύριο το πρωί θα πάρω να την αλλάξω με το V - amp. Από ότι φαίνεται ο μοναδικός τρόπος είναι ο λαμπάτος ενισχυτής αλλά δε με παίρνει. Και μια καλή κιθάρα. Θα μαζέψω λεφτά από το μεγάλο live που θα κάνω και θα αγοράσω το ποθητό σετ. Ευχαριστώ.
  • #7 από Johnie Darko στις 07 Jul 2008
  • Pod, οχι V-amp... δεν συγκρινονται...
  • #8 από Gabriel6th στις 07 Jul 2008
  • Σε ευχαριστώ και πάλι. Αύριο το πρωί θα πάρω να την αλλάξω με το V - amp. Από ότι φαίνεται ο μοναδικός τρόπος είναι ο λαμπάτος ενισχυτής αλλά δε με παίρνει. Και μια καλή κιθάρα. Θα μαζέψω λεφτά από το μεγάλο live που θα κάνω και θα αγοράσω το ποθητό σετ. Ευχαριστώ.

    O μοναδικός τρόπος είναι να βελτιώνεσαι, να παίζεις με καλορυθμισμένα όργανα ανεξαρτήτου αξίας και εφόσον δεν έχεις πολλά χρήματα οι αγορές σου να ακολουθούν τις ανάγκες σου. Υπάρχουν φτηνές και ακριβές κιθάρες που ακούγονται καλά, φτηνοί και ακριβοί λαμπάτοι και τρανζοστοράτοι ενισχυτές που ακούγονται καλά.
  • #9 από Ibanezακιας στις 08 Jul 2008
  • Η συγκεκριμένη προενίσχυση είναι πάρα πολύ καλή...Το έχω δουλέψει σαν ηχολήπτης αλλά κυρίως με ακουστικά όργανα...
  • #10 από pindrops στις 08 Jul 2008
  • Pod, οχι V-amp... δεν συγκρινονται...
    Καμιά καλή πρόταση πάνω στο Pod? όχι πολύ ακριβή όμως.
  • #11 από Littlejohn στις 08 Jul 2008
  • Λαμπάτο preamp βοηθάει τρομερά στον ήχο, έκανες καλή κίνηση. Εγώ το χρησιμοποιώ (engl 530)  κατευθείαν πάνω στην πεταλιέρα μου, κάνοντας bypass το δικό της preamp και το σήμα το στέλνω κατευθείαν στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Έτσι δεν χρησιμοποιώ ενισχυτή για recording και δεν χάνω καθόλου από ``λαμπάτο`` ήχο...

    Αν μπορούσα να διαθέσω παραπάνω ρευστό, αυτή την στιγμή δεν θα έπαιρνα πολύ καλό λαμπάτο ενισχυτή, αλλά preamp. Συγκεκριμένα το mesa boogie rectifier recording preamp... :D :D
  • #12 από pindrops στις 08 Jul 2008
  • Εννοείς να κρατήσω τον λαμπάτο preamp και να πάρω και μια μεταλιέρα για παραμόρφωση;
    Πάντως, αυτό που ζητάω είναι ότι καλύτερο με το πολύ 150 ευρώ. Το pod από ότι είδα τώρα είναι λίγο πιο ακριβό. Αν κρατήσω αυτό που παράγγειλα και πάρο ένα φτηνό πεταλάκι αξίζει; Ή να προτιμήσω το multi - effect;
Σελίδες: