Αποστολέας Θέμα: Βράσιμο χορδών  (Αναγνώστηκε 31633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος larsson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Real eyes-Realize-Real lies
    • Προφίλ
Βράσιμο χορδών
« στις: 12/12/03, 00:54 »
paidia exw akoysei apo basistes oti otan mayrizoyn oi xordes tis bazoyn na brasoyn!toys rwthsa an isxyei ayto gia kithara kai moy pane pws tis bazoyn sto oinopneyma!! lserete tipota gia th diadikasia??(poso oinopneyma gia posh wra klp)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/03, 22:47 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Dominius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μας χ....ς ρε Νταλάρα???
    • Προφίλ
Re:brasimo xordwn klp..
« Απάντηση #1 στις: 12/12/03, 12:44 »
Nai ,,polloi kitharistes brazoun kai autoi tis xordes otan maurisoun!!! Ego protimw na brazw ta makaronia kai tis xordes apla tis allazw! Den soy sunistw loipon to brasimo,,,ektos an thes na gineis kaluteros mageiras,,,para kitharistas!!!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Re:brasimo xordwn klp..
« Απάντηση #2 στις: 12/12/03, 14:32 »
Thelw na pisteuw oti mporeis na diatheseis kapoia xrhmata gia na pareis kainourgies xordes!Einai ligo chipia na tis vrazeis kai na tis xsanaxrisimopoieis!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Re:brasimo xordwn klp..
« Απάντηση #3 στις: 12/12/03, 14:35 »
No offence...

Αποσυνδεδεμένος Dominius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μας χ....ς ρε Νταλάρα???
    • Προφίλ
Re:brasimo xordwn klp..
« Απάντηση #4 στις: 12/12/03, 21:08 »
larson,,,no offence gia to mageiras e>??? APla opos egrapse kai o flea den nomizw na min mporeis na diatheseis liga xrhmata gia na allakseis xordes,,,mia fora to 3mino,,,ante kanto 6mino an den tin xrhsimopoieis poly suxna!!!  

Aaaaa kai mia symboulh se osoys neoys Kitharistes sebontai ton euato tous,tin kithara tous kai ton hxo tous!!! Kala einai otan mia xordh spaei na allazoume olo to set...eidika osoi paizoun se group kai pragmatopoioun live emfaniseis.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #5 στις: 23/12/03, 08:56 »
Τις χορδές τις βράζουν στο ξύδι και όχι στο οινόπνευμα.
Εγώ βάζω ένα κατσαρολάκι σχεδόν γεμάτο με νερό. Βάζο μπόλικο ξύδι και τις χορδές. Τώρα πόσο ξύδι βάζουμε τι να σου πω. Βάλε πράγμα αλλά μην το παρακάνεις. Ποιό πολύ νερό θέλει, η αναλογία να είναι πάντα ποιό πολύ προς το νερό. Όταν δεις το νερό να βράζει και να έχει μυρίσει όλο το σπίτι τότε είναι καλά. Κάντο 2-3 φορές και θα καταλάβεις αναλογίες και χρόνο.

Τώρα αν σέβεσαι το όργανο σου άλλαζε χορδές ανα 3 μήνες (μέσω όρο) και όπως είπε και ο Dominius αν σπάει μια χορδή από κάποιο (πολυ)παιγμένο σετ καλύτερα άλλαξε το όλο παρά μια χορδή.

Δυστηχώς αυτό το απολαμβάνει μόνο ο ντάμμερ μας, με το οποίο έχουμε κόντρα ποιος θα σπάσει λιγότερες χορδές ή μπακέτες αντίστοιχα... Ευτηχώς κερδίζω εγώ....
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #6 στις: 24/12/03, 09:15 »
etsi gi ana katalavo..
tis vgazete apo tin kithara, tis vrazete se 3idi kai tis 3anavazete pano stin kithara?
 E L E OSSS
imarton
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #7 στις: 24/12/03, 10:16 »
Βράσιμο;;;

Καθάρισμα μετά από το παίξιμο, κ αλλαγή κάθε 1-1,5 μήνα συνιστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/07, 13:54 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #8 στις: 29/12/03, 08:57 »
Οχι οινοπνευμα ρε παιδια, οξειδωνονται οι χορδες. Υπαρχουν τα ειδικα καθαριστικα χορδων, αν θελετε.

Αυτο με το βρασιμο σε χοντρες (και τυλιχτες) χορδες, το καταλαβαινω... φανταζομαι ειναι για να φευγει η λιγδα που μαζευεται αναμεσα στις σπειρες του τυλιγματος...

Αποσυνδεδεμένος zaeko75

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #9 στις: 06/06/04, 08:59 »
Όπως αναφέρθηκε ο μέσος όρος ζωής για τις χορδές (με σκούπισμα με πανάκι μια - μια μετά το παίξιμο) ποικίλει από 75 ώρες έως 1  - 1.5 μήνα. Μετά η χορδή "πεθαίνει", χάνει το bright της άσε που δεν έχει και την ίδια αίσθηση στο παίξιμο. Σε γενικές γραμμές, χορδές πρέπει να αλλάζει κανείς με την εμφάνιση έστω και ενός "σκούρου" σημείου πάνω στην χορδή (οξύδωση, λίγδα κτλ). Και τώρα μην γελιόμαστε 5,5 - 6 ευρώ τον μήνα για ένα σετ δεν είναι πολλά αν φανταστείς πως ο καφές που πίνεις έξω κάθε μέρα το ΣΚ φθάνει την ίδια τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #10 στις: 08/07/04, 20:42 »
Λοιπόν επειδή πολλά ειπώθηκαν και δεν στέκουν να πω τα εξής:
1.οι χορδές της κιθάρας δεν χρειάζονται βράσιμο.Έχουν ένα συγκεκριμένο μέσο όρο ζωής,συνήθως 1,5 μήνα.Αλλάζει αυτός ο χρόνος ανάλογα με το πόση ώρα παίζεις.Ειδικά οι χορδές της ηλεκτρικής/ακουστικής χρειάζονται άλλαγμα ακόμα συχνότερα,καθώς είναι τσίγγινες και σκουριάζουν!Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής:μετά από κάθε παίξιμο μπορείς να τις καθαρίζεις βρέχοντας ελάχιστα ένα πανί με κοινό οινόπνευμα!Δεν χρειάζεται να τις βγάζεις και να τις ξαναβάζεις.Προσοχή το οινόπνευμα να μην ακουμπάει πολύ την ταστιέρα γιατί αυτή το απορροφάει και δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει αυτό!
2.Το βράσιμο των χορδών αναφέρεται μόνο σε όργανα με χορδές χοντρές,όπως είναι το μπάσο και το κοντραμπάσο/βιολοντσέλο.Τα set των χορδών σε αυτά τα όργανα είναι ακριβά (γύρω στα 30 ευρώ νομίζω) και δεν συμφέρει να τα αλλάζεις σε τόσο τακτό διάστημα.Επιπλέον,οι χορδές του μπάσσου πιάνουν απλώς μια επιφανειακή σκουριά,η οποία φεύγει κατευθείαν με το βράσιμο!
Ελπίζω να σε κατατόπισα!
οντως ενα μετριας ποιοτητας σετ χορδων για μπασο ξεκιναει απο 25 ευρω και επιδη οι χορδες ειναι χοντρες κ εχουν πιο βαθια αυλακια μαζευουν πολυ νεκρο δερμα... ετσι χρειαζονται αλλαγμα κανονικα καθε 2 μηνες!!! Πραγμα πρακτικα θανατηφορο για την τσεπη και καθολου πρακτικο γιατι χρειαζονται στρωσιμο απο την αρχη. Αυτο το γλιτωνεις με το βρασιμο, αφου εχεις στρωμενες χορδες που παιζουν σαν καινουριες :P

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #11 στις: 19/09/04, 09:43 »
Πάντως για την κιθάρα είναι γυφτιά...
reveduncurieux.blogspot.com

ioanna17

  • Επισκέπτης
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #12 στις: 19/09/04, 10:12 »
Ο παλιος μου καθηγητής κιθάρας εβαζε καθαρο οινόπνευμα στα χερια του πριν παιξει για να μην βρωμίζουν τοσο γρηγορα οι χορδες...αλλα και παλι οχι σπουδαία πραγματα!!
Αλλα για βρασιμο :o??Πρωτη φορα το ακουω...Χαζομαρες...Τσιγκουνιες αλλού!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #13 στις: 20/09/04, 09:11 »
Αλλα για βρασιμο :o??Πρωτη φορα το ακουω...Χαζομαρες...Τσιγκουνιες αλλού!
Καλά... αν ποτέ σου χρειαστεί να πληρώνεις 40 ευρώ κάθε 2 μήνες για ένα σετ χορδές μπάσου, τότε θα δεις τι καλό είναι και το βράσιμο...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

ioanna17

  • Επισκέπτης
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #14 στις: 20/09/04, 23:26 »
Φιλτατε δεν αναφερομαι στις χορδες μπασου!ΔΕ μου πεφτει εκει λογος γιατι δε ξερω![παρολο που ειμαι παντογνώστρια :P]
για τη κιθαρα ελεγα... :o

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #15 στις: 28/09/04, 13:42 »
Παιδιά ας σοβαρευτούμε!Οι χορδές ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ δεν βράζονται (τα μακαρόνια πάντως όντως βράζονται :))

οι χορδές δεν καταστρέφονται μόνο από τη βρώμα αλλα και απλά από το παιξιμο μια και το μέταλο φθίρεται απο την ταλάντωση και η χορδη χάνει το intonation της.

Οι χορδές κιθάρας μένουν αξιόπιστες για 20-30 ΩΡΕΣ το πολύ οι χορδές μπάσου περισσότερο (πολλοί μπασίστες άλλωστε προτιμούν "πεθαμένες" χορδες).

ΠΑΡΕΜΠΙΤΟΝΤΩΣ μόνο οι ΚΛΕΦΤΕΣ στη ΕΛΛΑΔΑ πωλούν 30-40 ευρω τις χορδες μπάσου,σε ΟΠΙΟΔΗΠΟΤΕ online store κάνουν 16-23 ΕΥΡΩ.(ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ).    

Αποσυνδεδεμένος Friend

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #16 στις: 12/09/05, 21:27 »
Ρε παιδιά για μαγειρική μιλάμε η για μουσική; :D
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι 7 ευρώ το μήνα δεν είναι και πολλά για ένα σετ κουνούργιων χορδών. Εδώ τόσα και τόσα δίνουμε στα 7 ευρώ θα κολλήσουμε; Το θέμα δεν είναι τόσο τα λεφτά όσο η διαδικασία. Τράβα αγόρασε τις χορδές, πέρασέτες, μετά τράβατες για να 'ρθουν στα ίσια τους και περίμενε και λίγες μέρες μέχρι να μη ξεκουρδίζονται. Αυτό είναι το χρονοβόρο της υπόθεσης πιστεύω αλλά μπρος στον καλό ήχο τι είναι ο πόνος και η ταλαιπωρία έτσι; Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι ποιος μπορεί να καταλάβει την διαφορά του ήχου με παλιές χορδές και με νέες. Εδώ σε θέλω μάστορα... :)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #17 στις: 18/09/05, 21:53 »
Δεν γνωρίζω για το μπάσο αλλά καλό είναι οι χορδές της ηλεκτρικής να αλλάζονται κάθε 2-3 μήνες. Προσωπικά θεωρώ συμφέρουσα την αγορά 5-6 σετ χορδών κάθε φορά. Και φθινότερα έρχεται in the long run και δεν μένεις ποτέ από χορδές...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #18 στις: 28/10/05, 18:56 »
Επειδη με το να διαβασω αυτο το τοπικ αρχισα ν αψιλοανυσιχο. Νταξει, να τα δωσω μια φορα τον μηνα 6 ευρω δεν ειναι πολλα αλλα ειχα δει καπου οτι οταν αλλαζεις χορδες πρεπει να κανεις κατι και με το μπρατσο η κατι τετιο. Ισχυει; Αμα ειναι απλα να δινω 6 ευρω και να πρεπει να τις βαλω να το κανω, no prob (αρκει να μαθω πρωτα :P) αλλα αμα θελει τπτ δεν μπορω..
Πως ακριβος γινετε η διαδικασια;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος DELIQUM EST

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • deliqum est veritatem videamus
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #19 στις: 23/01/06, 22:06 »
1.ρε παιδιά, υπάρχει διαφορά στο κόστολόγιο .αν είσαι στην κιθάρα πάρε καινούριες και οκ. αν όμως είσαι στο μπάσσο και τα φράγκα είναι λιγοστά όχι μόνο βράσιμο και μαγκάλι τις κάνεις για να ξαναδουλέψουν στο τζαμπέ ολέ .θα συμφωνήσω με τον καρχα..μούθ ( κάπως έτσι μάλλον) ότι η αλλάγή είναι συχνη.
2.καλό θέμα βρήκαμε για πλακίτσα αλλα αυτή είναι η αλήθεια :no money, no honey ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ
με τους φίλους, φίλος ,με τους σκύλους, σκυλί, με τα αρνιά, αρνί και με τα ψώνια, ψώνιο

Αποσυνδεδεμένος makjunior

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάρβουναααα...
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #20 στις: 24/01/06, 02:55 »
Οσοι βράζεται τις χορδές για τσεκάρετε λίγο και τα τάστα σας...  με το βράσιμο ανοίγουν οι σπίρες με αποτέλεσμα κατα το παίξιμο να φαγώνονται τα τάστα...  όπου κάποια στιγμή θα χρειαστούν αλλαγή...  ::)  επίσης για δείτε και τα καθαριστικά χορδών που δεν είναι καθόλου ακριβά και κρατάνε πολύ καιρό...  (έχω δεί άτομο να βάζει rexona στα δάχτυλα για να μην ιδρώνουν λέει .. ΗΜΑΡΤΟΟΟΝ...)

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #21 στις: 31/01/06, 04:14 »
εγω εβρασα τις προαλλες τις χορδες της ηλεκτρικης μου που εχουν σχετικα μεγαλο gauge (αυτο το αναφερω επειδη γενικοτερα λεγεται οτι το βρασιμο το κανουν μονο σε χορδες μπασου), αφαιρεσα το βουτηρο της ταστιερας με συρμα για κατσαρολες(καινουριο... για ονομα!) και την περασα με καθαριστικο που εχει λεμονι ναι λεμονι...

το αποτελεσμα ηταν οι χορδες να λαμπουν και να τριζουν σαν καινουριες και σε συνδυασμο με την πεντακαθαρη ταστιερα η κιθαρα να δειχνει ολοκαινουρια. επρεπε να βγαλω φωτογραφιες...

οχι οτι δεν ειχα λεφτα για χορδες, ειχα ηδη ενα spare σετακι, απλα ημουν σιγουρος για το αποτελεσμα...

η διαδικασια εγινε σε μια maverick των 1000 euro και οχι σε καμια κιθαρα για πεταμα. τωρα αν ειχα καμια fender η gibson ουτε χορδες θα εβραζα ουτε πενες θα λιμαρα...

πλακα κανω για το λιμαρισμα :P :P :P
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #22 στις: 21/06/07, 15:15 »
Οσοι βράζεται τις χορδές για τσεκάρετε λίγο και τα τάστα σας...  με το βράσιμο ανοίγουν οι σπίρες με αποτέλεσμα κατα το παίξιμο να φαγώνονται τα τάστα...  όπου κάποια στιγμή θα χρειαστούν αλλαγή...  ::)  επίσης για δείτε και τα καθαριστικά χορδών που δεν είναι καθόλου ακριβά και κρατάνε πολύ καιρό...  (έχω δεί άτομο να βάζει rexona στα δάχτυλα για να μην ιδρώνουν λέει .. ΗΜΑΡΤΟΟΟΝ...)

- Όχι ρεξονα ... υγρο καθαριστικό για τα πιατα ... (σοβαρα) ;)

Αποσυνδεδεμένος alderbody

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • My gear
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #23 στις: 05/09/07, 13:43 »
Το καλυτερο καθαρισμα γινεται με ναφθα. Δηλαδη καυσιμο για Zippo.

Βαλτε λιγο σ'ενα βαμβακι και περαστε τις χορδες μια μια, αρκετες φορες πανω κατω.
Θα δειτε οτι το βαμβακι θα μαυρισει...

Και η ναφθα δεν πειραζει τα βερνικια (ιδιως το nitro, για τα vintage οργανα...)

προσωπικα παντως, τις αλλαζω συχνα και παντα τις σκουπιζω μετα απο καθε παιξιμο,
οποτε σπανια χρειαζονται "φρεσκαρισμα".



πραγματα που εχω (φτιαξει)
http://s11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/?

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Βράσιμο χορδών
« Απάντηση #24 στις: 05/09/07, 14:27 »
Αλλο ένα θέμα που αλλώς ξεκινάει και αλλιώς καταλήγει....
Δεν ξέρω αν η αρχική ερώτηση έγινε απο άγνοια η για πλάκα ,αλλά άξιζε πιο σοβαρής αντιμετώπισης .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 00:08
από blackie
25 Απαντήσεις
41390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 15:28
από Μητσάκος
35 Απαντήσεις
25429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 11:36
από mogli
7 Απαντήσεις
10692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
42 Απαντήσεις
32695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
25 Απαντήσεις
22257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
1 Απαντήσεις
3926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 11:25
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
13569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 18:58
από Αnthia
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 21:57
από SirBlackBass
3 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos