Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για PRS  (Αναγνώστηκε 39964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Γνώμες για PRS
« στις: 13/12/03, 23:20 »
     Γεια χαρα σε ολους !!!!
Με θυμαστε?Οχι?Καλυτερα γιατι σας ειχα πρηξει λιγο!!(??)
Λοιπον επεστρεψα γιατι μετα απο  ωρες αναζητησης της καταλληλης για μενα ηλεκτρικης κιθαρας  (τουλαχιστον απο εξωτερικη εμφανιση)
(oh yes!!) την βρηκα!!!Ειναι μια κιθαρα που δεν ξερω αν κυκλοφορει στην Ελλαδα!!Ειναι ενα μοντελο με το ονομα PRS .Λοιπον τη βρηκα!!
θελω αν την γνωριζετε να μου πειτε λιγο αν αξιζει!!και οτι αλλο -αν γνωριζετε-να μου πειτε!!Μου την εχει ''δωσει'' τωρα να την παρω!!
    αν ειναι να μου πειτε,φωτογραφιες μπορειτε να δειτε στην
   http://www.guitarsetc.net/guitar_el/prs.html
             Ευχαριστω εκ των προτερων!!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/04, 11:31 από Dave Murray »
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #1 στις: 13/12/03, 23:35 »
an kai den mporo na se voithiso poli gia tis PRS logo tou oti den xero pola gia tis sigkekrimenes kithares tha sou elega na min agorasis mia kithara mono apo to look tis.. nai fisika to look tha pexi rolo ala akou kai ton ixo.. tora an ise arxarios kala ine na paris kapio mazi sou pou xeri apo kithares.. esi na tou dixnis ti sou aresi kai ekinos na pezi kai na sou lei ti pisteui.... episis i epilogi kitharas vasizete kai sto ti mousiki thelis na pexis.. giauto tha elega vres kanena filo sou pou pezi kithara kai pigene se ola ta magazia pou mporis na pais.. kai dokimase oles tis kithares.. tote tha xeris ti pragmatika sou aresi.. elpizo na katalaves ti thelo na po... :P ;D hehe...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #2 στις: 13/12/03, 23:53 »
    Φιλε καταλαβα τι εννοεις!
Απλα...1ον ζω σε επαρχια και μαγαζια με μουσικα οργανα υπαρχουν το πολυ 5-6 στην πρωτευουσα του νομου!!
2ον εδω τα πραγματα ειναι δυσκολα στο χωριο μου οποιος ξερει κιθαρα το κρατα για τον εαυτο του (ασχετο)
Αλλα εγω ειδα αυτη την κιθαρα μ'αρεσε πολυ!αλλα δεν εχω πληροφοριες για τον ηχο της κτλ. Για αυτο ρωτω!!
τωρα εχω πει πως ακουω απο heavy metal εως rap-rock αλλα εγω θελω την PRS!
  ..........
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #3 στις: 14/12/03, 00:01 »
Oi Paul Reed Smith einai para para polu kales kithares......gia thn akribeia einai auto pou leme boutique kithares......apsogh poiothta exezhthmena xyla, sunduazoun polla apo ta pleonekthmata twn les paul me auta twn stratocaster xwris omws na peftei akribws se kapoia apo tis duo autes kathgories.Taytoxrona einai kai PANAKRIBES(an exairesoume thn tremonti se kai thn santana SE gia tis opoies omws den isxuoun ola ta kala logia pou anefera parapanw).Einai genikws kithares gia epaggelmaties h polu sobarous erasitexnes......kata sunepeia de xerw kata poso apeuthinontai se sena........H kithara oxi apla axizei alla einai apo tis koryfaies kithares (einai sth kathgoria tom anderson,suhr klp)an eisai sto xrhmathsthrio kai xtupas limitup tote agorase thn ....frontise omws na xereis kai na paizeis giati einai krima........diaforetika giati de dokimazeis kati allo kai otan megalwseis pairneis kai thn PRS??????  ;) ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/03, 00:05 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #4 στις: 14/12/03, 00:37 »
      Ευχαριστω για τις πληροφοριες !
κοιτα θα ψαξω και αλλο!θα δουλεψω και θα μαζευω χρηματα!το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι της γνωμης ''θελεις κατι?το θελεις ετσι?τοτε χωρις
χασιμο χρονο απο δω και απο κει θα ασχοληθεις εντελως και απο την αρχη με αυτο που θες!!'''και το θελω!!
     ευχαριστω παντως
               εξαλλου γνωμες λεμε ,δεν κοβουμε κεφαλια!!
      και oι PRS ειναι -για μενα-  κορυφη!
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #5 στις: 14/12/03, 02:13 »
Ela aderfe !!! O lalakis edw......koitaksa tis PRS kai einai tromeres
na oriste mia poly omorfh poy mporeis na pareis

http://www.guitarhangar.com/guitars/prsdrag3left.htm

Den thelw sxoleia......... :P

Kala na ste paides !!!!!!!!!
Etsi gia na gelasoyme oligo !  ;D ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #6 στις: 15/12/03, 23:06 »
Wraia kithara ontws kai aristeroxeirh!Aaaaaaaaaaax......
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος R-o-r-y

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rory
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #7 στις: 18/12/03, 01:15 »
oi PRS einai tromeres.an exeis kala lefta pare tin santana.(vrhkes fthinh kithara!!!!!!!)

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #8 στις: 18/12/03, 19:05 »
               Τελως παντων!σκεφτηκα τι θα κανω!α?Ευχαριστω για την βοηθεια,αλλα καταλαβα πως για να βρω πια ηλεκτρικη κιθαρα (παντα paul reed smith!!)θα πρεπει μαλλον αναγκαστικα να παω Αθηνα,στο καταστημα zozef(??) και εκει (αν επιτρεπετε!?) θα ζητησω επι τοπου ,να αγγιξω ,να παρω πανω μου την κιθαρα,να κανω πως παιζω τιποτα,για να ακουσω τον ηχο και τα  λοιπα!!Α?και θα ζητησω επι τοπου να μου τη ''συναρμολογησουν'' (ενισχυτες,ηχειο,κτλ..)
Τωρα, τα λεφτα ειπα δεν με νοιαζουν...αλλα δεν καταλαβα γιατι μια PRS  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να απευθυνεται σε μενα????
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #9 στις: 18/12/03, 19:19 »
  Φίλε όταν σου λένε ότι δεν απευθύνεται σε σένα δεν εννοούν ότι δε σου αξίζει να την έχεις. Απλώς επειδή είναι πολύ ακριβή κι επειδή εσύ προφανώς τώρα αρχίζεις δε θα ήταν πολύ φρόνιμο να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που δεν ξέρεις κατά πόσον θα σου αρέσει, αν θα το συνεχίσεις και αν θα το έχεις διαλύσει (λόγω κακής χρήσης και συντήρησης) μέσα στα επόμενα 2 ή 3 χρόνια που θα σου πάρει για να μάθεις να παίζεις σχετικά αξιοπρεπώς. Αν πάλι τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα όπως λες, τότε γιατί όχι ; Όρμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #10 στις: 19/12/03, 19:56 »
File milas gia prs, diladi peripou gia 3000 evropoula kai panw, giati vasika petixes na erwtefteis tis pio akrives ki8ares paragwgis! mono ftino montelo, 770 euro einai totremonti pou einai koukli, kai exei ton pio geamato ixo pou exw akousei se organo tetoias timis. Na 3ereis oti oi prs, genikws an kai panakrives exoun ti fimi oti a3izoun kai me to parapanw ta leftaq tous! Alla mia ki8ara opws auti pou 8es 8a fovasai na tin pareis na pai3eis se sinavlia, i estw 8a eprepe! einai high class ki8ares pou den apeu8inontai se poly kosmo genika.....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #11 στις: 20/12/03, 17:59 »
           Οχι οτι αλλαξα γνωμη!Ισα-ισα τωρα μετα απο οσα που μου ειπατε -αν και λογικα- θα εφευγα με κομπλεξ κατωτεροτητας απο το forum ,γιατι οι PRS δεν μπορουν να ειναι για ατομα σαν και εμενα!!!
Τελως παντων απο καθαρη περιεργεια θελω να μου πειτε πληροφοριες για την gibson -les paul studio,αν ξερετε τιποτα,γιατι αν και ακουω heavy-metal.... κτλ,εγω γραφω πιο απλου στυλ τραγουδια-πιο ελαφρια-και απο οτι εχω προσεξει -ισως κανω λαθος-,-κυριως στο εξωτερικο-,ολο το νεο αιμα(καλιτεχνες) της δηθεν rock και punk rock χρησιμοποιουν αυτη την κιθαρα.
αν ξερετε τιποτα πες τε μου!!!

 
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #12 στις: 20/12/03, 23:29 »
Λοιπον...

Κατ' αρχην η κιθαρα δεν κανει τον συνθετη. Δωσε σε οποιον Guitar God μια Squier χειριστης ποιοτητας και θα την κανει να βγαλει φωτιες...

Το οτι σου λενε οι υπολοιποι συν-forum-ιτες (πως λεμε συντοπιτες ;D) οτι αυτη η κιθαρα μπορει να μην σου κανει, εχει σχεση με ενα πραγμα... το οτι δοκιμαζεις το "αθλημα" για πρωτη φορα! Δεν λεω μπορει εσυ να θεωρεις οτι εισαι γεννημενος για κιθαριστας και οτι με αυτο το οργανο θα βγαλεις ολα αυτα που εχεις μεσα σου και σε ωθουν στο να συνθεσεις αλλα αυτο δεν ειναι κατ' αναγκη σωστο...

Παρε σαν παραδειγμα τον Peter "Peavy" Wagner η τον Steve Harris. Και οι δυο ειναι μπασσιστες κι οχι κιθαριστες αλλα γραφουν το 80%-90% του υλικου των συγκροτηματων τους... Ο ενας χρησιμοποιει μια απλη ακουστικη κιθαρα και ο αλλος τα πληκτρα για βοηθεια οταν συνθετουν και οχι το (μουσικο) τους οργανο!

Απο 'κει και περα ειναι κατα γενικη ομολογια προτινομενο, οταν αρχιζεις κατι και δεν ξερεις κατα ποσο θα το συνεχισεις να μην ξοδευεις παρα πολλα λεφτα σε αυτο (εν αρχη, παντα)... Οπως αμα αρχιζες π.χ. καρτ δεν θα παιρνες το ιδιο οχημα με τον παγκοσμιο πρωταθλητη διοτι δεν θα το αξιοποιουσες συν το οτι αν το σταματαγες μετα απο 2 μηνες θα 'χες δωσει εκατομυρια για κατι που ηταν περαστικη τρελλα...

Δεν λεω (ουτε 'γω ουτε αλλος απο αυτους που απαντησαν) οτι εισαι αταλαντος η οτι θα τα παρατησεις με την πρωτη δυσκολια απλα εκφραζουμε την προαναφερομενη (κοινη) σκεψη...

Απο 'κει και περα η συμβουλη μου, με την οποια μου πειρα ειναι η εξης:

1ον) Ψαξε στο Internet για κιθαρες.

2ον) Δες τιμες και αποφασισε ποσα διαθετεις.

3ον) Κανε μια λιστα, ρωτα εδωμεσα αν θελεις και κατεβα στην Αθηνα να ακουσεις (και να παιξεις) αυτες στις οποιες εχεις καταληξει.

ΜΗΝ αφησεις αλλον να σου διαλεξει κιθαρα!

Διαλεξε χρησιμοποιοντας οσες περισσοτερες αισθησεις μπορεις! (οραση, ακοη και αφη) Μην τη δαγκωσεις ;D

Θυμησου οτι μια κιθαρα θελει και τον αναλογο εξοπλισμο ο οποιος μπορει και να ξεπερασει το κοστος της ιδιας της κιθαρας!

Και τελος, μην ξεχνας οτι ολοι εδωμεσα (ανεξαρτητα απο προσωπικες αποψεις) θελουμε να βοηθαμε τους νεο-μυημενους στο "αθλημα"... Κανεις δεν απανταει για να μειωσει τον αλλο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #13 στις: 24/12/03, 10:53 »
       Γεια σας,αργοπορημενα απαντω η μαλλον εκθετω την νεα μου απορια(περιπου απορια).Εβλεπα και μια αλλη κιθαρα εκτος την PRS αλλα δεν ηξερα το ονομα της (!!!!!).τωρα το εμαθα ,ειναι μια ηλεκτρικη κιθαρα η Gibson SG Standard.την εχετε ακουστα??Αν γνωριζετε τιποτα για αυτην πεστε μου το.....εννοω ηχο,ποιοτητα,''αντοχη'',ευκολη στην χρηση......και προπαντων αν μπορω να την βρω στην Ελλαδα..????

   ευχαριστω,και καλες γιορτες!!
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #14 στις: 24/12/03, 11:34 »
pistevo pos i Gibson SG Standard tha ine ligo akrivi..
para poli kali kithara omos.. g*maei
kita3e ston kagmaki kai Armao, nomizo exun kai oi 2.

akoma kati..
an dis oti vgennei poli akrivi, des tin Gibson SG Faded. poli kali piotita ixou apla ine pio ftini.
na me sigxorisoun oi admins kai mods ma tha su valo 2 pics.
FADED:

STANDARD:


an den kano lathos i faded einai pio ligo epe3ergasmeni
pantos tha dialega mia SG sigoura anti PRS. den tis simpatho
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #15 στις: 26/04/05, 16:21 »
Τελως παντων!σκεφτηκα τι θα κανω!α?Ευχαριστω για την βοηθεια,αλλα καταλαβα πως για να βρω πια ηλεκτρικη κιθαρα (παντα paul reed smith!!)θα πρεπει μαλλον αναγκαστικα να παω Αθηνα,στο καταστημα zozef(??) και εκει (αν επιτρεπετε!?) θα ζητησω επι τοπου ,να αγγιξω ,να παρω πανω μου την κιθαρα,να κανω πως παιζω τιποτα,για να ακουσω τον ηχο και τα λοιπα!!Α?και θα ζητησω επι τοπου να μου τη ''συναρμολογησουν'' (ενισχυτες,ηχειο,κτλ..)
Τωρα, τα λεφτα ειπα δεν με νοιαζουν...αλλα δεν καταλαβα γιατι μια PRS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να απευθυνεται σε μενα????

Φίλε γεια!

Πήγα στο Ζοζεφ περσυ να δοκιμάσω PRS. Αν και πιστεύω ότι η όλη διαδικασία "δοκιμής κιθάρας σε κατάστημα" εδώ στην Ελλάδα είναι από τις πιο ηλήθιες, καταπιεστικές, αναποτελεσματικές διαδικασίες που έχω περάσει στη ζωή μου πήγα.
"Έπαιξα"(που λέει ο λόγος) με μια PRS Custom 22 χρώματος γκρι. Αφού πέρασαν 7-10 υπό το βλέμμα του υπαλλήλου που δήλωνε έμμεσα " Aσε ρε μ**** την πανακριβη κιθαρα που ειχα στη βιτρινα γιατι θελω να τη πουλησω και ελα να κατσουμε να κανουμε το διακανονισμο!!! Tελειωνε ρε μ**********" (και δεν μιλάω απαραίτητα για τον συγκεκριμένο υπάλληλο), κατάλαβα ότι αυτή είναι η πιο versatile κιθάρα που έχω πιάσει στη ζωή μου. Με τη μεταβολή μισού εκατοστού ενός κυκλικού ποτενσιομέτρου άλλαζε τελείως ο ήχος. Με μια PRS μπορείς να παίξεις τα πάντα!! Μάζεψε λευτά και τράβα πάρτην!! Μην ακούς τι λένε, εγώ αν ήμουν ένας Βαρδινογιάννης ή Κόκκαλης θα είχα καμμια 10ριά PRS μόνο για βιτρίνα στο δωμάτιό μου!!!




Σημειωση Αrg0: Σε παρακαλω να γραφεις πιο κοσμια και να αποφευγεις να γραφεις με κεφαλαια
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/05, 01:20 από Arg0 »

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #16 στις: 24/06/06, 23:10 »
ποια prs se μου προτεινετε? θελω γκιμπσονοηχο, για να καταλαβετε λεω να παρω καποια αντι για epiphone ταυρακι/λες πολ. Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #17 στις: 24/06/06, 23:18 »
SE Custom 700 euro από Γερμανία. Φανταστική κιθάρα σε πολυ καλή τιμή. Επίσης καλή είναι και η Santana αλλά προτιμώ 1000 φορές την Custom.
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #18 στις: 25/06/06, 00:13 »
Εγώ πάλι θα έλεγα την στάνταρ, αν δεν δίνεις σημασία στα φρου φρου καπάκια...

Άσε που δεν είναι κανονικό καπάκι, μια φλούδα κελεμπέκι είναι και δεν κάνει διαφορά στον ήχο

Αν κρίνω από την Soapbar μου, με άλλους μαγνήτες θα τρώει Gibson διπλάσιας+ τιμής για κολατσιό
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #19 στις: 25/06/06, 13:09 »
Τι θα επιλέγατε? PRS SE ή EPIPHONE Zakk Wylde? Είμαι σε δίλημμα...
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #20 στις: 25/06/06, 13:18 »
Τι θα επιλέγατε? PRS SE ή EPIPHONE Zakk Wylde? Είμαι σε δίλημμα...

Από εμφάνιση σίγουρα zakk wylde αλλά από ήχο prs δαγκωτό.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #21 στις: 25/06/06, 15:38 »
Εγώ πάλι θα έλεγα την στάνταρ, αν δεν δίνεις σημασία στα φρου φρου καπάκια...

Άσε που δεν είναι κανονικό καπάκι, μια φλούδα κελεμπέκι είναι και δεν κάνει διαφορά στον ήχο

Αν κρίνω από την Soapbar μου, με άλλους μαγνήτες θα τρώει Gibson διπλάσιας+ τιμής για κολατσιό

ειναι ωραια ομως τα φρου φρου καπακια (δες τοκαι) αν βεβαια συνοδευονται απο κανονικο καπακι απο κελεμπεκι κατω απο την φλουδα. Για παραδειγμα οι Επιφον Λεσπολ εχουν φλουδα αλλα δεν εχουν απο κατω το απαραιτητο καπακι. Με τις ΠΡΣ δεν ξερω τι παιζει.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος skalos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #22 στις: 25/06/06, 15:39 »
SE Custom 700 euro από Γερμανία. Φανταστική κιθάρα σε πολυ καλή τιμή. Επίσης καλή είναι και η Santana αλλά προτιμώ 1000 φορές την Custom.

+1

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #23 στις: 25/06/06, 16:52 »
Τι θα επιλέγατε? PRS SE ή EPIPHONE Zakk Wylde? Είμαι σε δίλημμα...


η zakk wylde ειναι η χειροτερη κιθαρα που εχω παιξει ποτε....μπορει να ειναι ωραια αλλα απο ηχο δεν λεει τπτ.τελειως τζιτζικι.........
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #24 στις: 25/06/06, 17:51 »
ειναι ωραια ομως τα φρου φρου καπακια (δες τοκαι) αν βεβαια συνοδευονται απο κανονικο καπακι απο κελεμπεκι κατω απο την φλουδα. Για παραδειγμα οι Επιφον Λεσπολ εχουν φλουδα αλλα δεν εχουν απο κατω το απαραιτητο καπακι. Με τις ΠΡΣ δεν ξερω τι παιζει.

Γιάννη η διαφορά είναι πως αν είναι cap (και όχι veneer) το φινίρισμα γύρω γύρω είναι πραγματικό ξύλο, δηλαδή το binding που βλέπεις είναι το πάχος που έχει το καπάκι στο λεπτότερο σημείο του.  ;)

Το venner είναι δέκατα του χιλιοστού και στην ουσία φτιάχνει μόνο ένα "φιλμ" χάριν ομορφιάς.

Η Τοκάι η δικιά σου για παράδειγμα ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Κάτι Harley Benton (έχω κι'εγώ μια τέτοια) με "flame maple" ανήκουν στη δεύτερη. Και υπάρχει και η "λύση" του... χαρτιού (φωτοφλεημ) όπως είναι αρκετές κινέζικες (π.χ. κάποιες OLP)

Εγώ λέω λοιπόν, σ'αυτά τα λεφτά, καλύτερα να φαίνεται το φυσικό ξύλο, που είναι μια χαρά, 3-4 κομμάτια μαονάκι.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 15:37
από Theater_Of_Pain
4 Απαντήσεις
3067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/07, 13:02
από King Lui
25 Απαντήσεις
9413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
6 Απαντήσεις
4120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
8 Απαντήσεις
5631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:51
από mace
4 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
5 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
5 Απαντήσεις
4031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
9 Απαντήσεις
4385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:55
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:23
από Jezus