Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα Κιθάρας σε ενοικιαζόμενο χώρο που να διαθέτε  (Αναγνώστηκε 12614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manolis12345

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι, είμαι καθηγητής Κιθάρας και αναρρωτιέμαι αν μπορώ σε ένα χώρο όπως είναι ένα ένα μαγαζί να βάλω απ έξω μία ταμπέλα επαγγελματικής ιδιότητας και να δουλεύω...δηλαδή να παραδίδω μαθήματα κιθάρας (εννοείται να εγραφώ εφορία και ΤΕΒΕ). Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι μέχρι τώρα δούλευα με ΙΚΑ σε Ωδεία όταν όμως χρειάστικα να δουλέψω σε Δημοτικό Ωδείο μου ζήτησαν μπλόκ παροχής και βέβαια για να έχεις μπλόκ παροχής υπηρεσιών θα πρέπει να έχεις έδρα...στην εφορία όταν ρώτησα μου είπαν "βάλε το σπίτι σου"...το σπίτι μου τότε ήταν νοικιασμένο και όχι σαν επαγγελματική στέγη αλλα απλή κατοικία...και έτσι δεν το έκανα...επίσης το κόστος ΤΕΒΕ + φόρος σε σχέση με αυτά που θα έπερνα απο το Ωδείο ήταν ασύμφορο...όμως θα ήθελα να δοκιμάσω...επαγγελματικό χώρο σαν δάσκαλος κιθάρας...τετοιο χωρο όμως που να μπορεί να βγάλει τα έξοδά του όπως είναι ένα μαγαζί...Στο υπουργείο παιδείας - πολιτισμού έχω στήλει πολλά emails με σχετικό Ερώτημα αλλά καμία απάντηση...ούτε καν αρνητική διότι το ΟΧΙ δε μου κανει....θελω να ξέρω ποιος νόμος το απαγορεύει...όλοι οι δάσκαλοι...έχουν δικαίωμα να κάνουν σε μία αίθουσα μάθημα εμείς γιατί πρεπει να μπούμε στη διαδικασία ίδρυσης Μουσικής σχολής ή Ωδείου με ειδικές κτιριακές προδιαγραφές κάτι το οποίο είναι υπερβολικά δύσκολο οικονομικά και έχει πολλούς οικονομικούς κυνδύνους ενώ από την άλλη δεν έχω καμία διάθεση να εκμεταλεύομαι κόσμο βάζοντάς τον να δουλεύει για μένα...δεν είμαι επιχειρηματίας ....δάσκαλος είμαι αλλα θέλω να το κανω χωρίς να με εκμεταλλεύονται....Αν μπορεί παρακαλώ κάποιος ας βοηθήσει....δε θέλω να εργοδοτήσω κάποιον θελω να καταλλάβω αν μπορώ να αναρτήσω ταμπέλα έξω απο ένα μαγαζί κατάλληλα διαμορφωμένο σε χώρο μαθημάτων και να δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας...η ταμπέλα βεβαια θα αναφέρει Ονοματεπώνυμο Ιδιότητα και ΑΦΜ αν θέλουν...Γνωρίζεται αν χρειάζεται καποια διαδικασία για άσκηση επαγγέλματος? Έχω δίπλωμα καλασικής κιθάρας απο το Ελληνικό Ωδείο και εργάζομαι αποδεδειγμένα 15 χρόνια ώς δάσκαλος κιθάρας σε Ωδεία..¨ομως βαρέθηκα..αυτή την αφαίμαξη..της ταμπέλας...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά για κάποιο διάστημα είχα μπλοκάκι και έδρα είχα δηλώσει το σπίτι μου που ήταν νοικιασμένο. Ήταν για δουλειά που γινόταν μόνο στο PC, χωρίς να μπαινοβγαίνει κόσμος ή τίποτα παρόμοιο. Θυμάμαι ότι είχα έρθει σε συνεννόηση με την ιδιοκτήτρια οπότε είχε ίσως χρειαστεί μια υπεύθυνη δήλωση ή κάτι παρόμοιο.
Δε χρειάζεται να στο πω εγώ αλλά το μπλοκάκι είναι μεγάλη πίκρα. Θα μου πεις και  τι δεν είναι στις μέρες μας ..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
εχουμε ως εξης!
Πας πρώτα στο τεβε-ΟΑΕΕ για προεγγραφή, με φωτοτυπία μισθωτηρίου και ταυτότητας. Επισης 2 υπευθ. δηλώσεις απο τον εκμισθωτή (μια για το τεβε,μια για την εφορία.).  Νομιζω πως δεν αναγκάζεσαι να γραφτείς σε επιμελητήριο!

πας ενα ωραίο πρωινο στην εφορία, πας στο τμημα μητρώου (χωρις να περιμενεις σε ουρά) και ζητάς ενα έντυπο εναρξης ατομικής επιχείρησης.
Συμπληρώνεις τα βασικά στοιχεία σου και πας στον Επόπτη Ελέγχου και ζητάς να σου ορίσει ελεγκτή για την αυτοψία (που δεν θα γινει ποτέ :) ). Σου ελεγχει τα εντυπα σου - ταυτοτητα, μισθωτηριο,δηλωση εκμισθωτή και προεγγραφή ΤΕΒΕ.  Καπάκια πας στο μητρώο ,τρως την ουρά και κανεις την έναρξη.

Στο επομενο στάδιο πας ξανα στο ΤΕΒΕ για οριστική εγγραφή, οπου και σου δινουν ενα χαρτι για την θεωρηση βιβλιων και στοιχείων.

Οταν εχεις στα χερια σου βιβλιο εσοδων εξόδων και Τιμ Παρ. υπηρεσιών πας στο τμημα ΚΒΣ της ΔΟΥ για την θεωρηση με ακομα μερικα χαρτιά, οπως Φ/Α ταυτότητας,οριστική εγγραφή ΤΕΒΕ, υπευθ δηλωση οτι δεν απασχολεις προσωπικό και Φ/Α της εναρξης σου στην εφορία.




ΑΥΤΑΑΑΑΑΑ
να σαι καλα ελλαδαρα με τη γραφειοκρατεια σου

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Να μπλέξεις εύκολο είναι. Να ξεμπλέξεις είναι το δύσκολο! Πάντως δεν έχει καμία σχέση ο δηλωθείς χώρος ως έδρα με επαγγελματική στέγη αν και αρκετοί μπερδεύονται. Στην ουσία ζητάς απ τον ιδιοκτήτη μία βεβαίωση που σου επιτρέπει στην ουσία να διατηρείς τα βιβλία της επιχείρησης στο σπίτι σου.
Όντως πολύ μεγάλη πίκρα το μπλοκάκι. Από αυτά που θα παίρνεις ανάλογα τη συνενόηση με τον "εργοδότη", το 43% θα στο τρώει η εφορία (23% ΦΠΑ και 20% παρακράτηση που κάποτε την έπαιρνες επιστροφή και τώρα παίρνεις.....) και καμιά 400άρα για αρχή κάθε 2μηνο στο γ@μωΤΕΒΕ...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
και οσονουπω  +28% επι των κερδών, ετσι για να μη ξεχνιομαστε ποιος ειναι ο νταβας.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος manolis12345

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Συγνώμη αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι κανένας δεν απαντά στο ερώτημα κατά πόσο μετά απο όλη αυτή τη διαδικασία....μπορώ έξω απο το χωρο αυτό να έχω ταμπέλε επαγγελματική με ονοματεπώνυμο και ιδιότητα και αν υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές αυτής της ταμπέλας...όλα τα άλλα περί γραφειοκρατίας και μπερδέματος είναι γνωστά...ουτε οι λογιστές ξέρουν ούτε καν το υπουργείο...ειναι πολύ εύκολο όμως το υπουργείο αν περάσω όλο αυτό το κανάλι να μου πει κύριε δεν έχεις μουσική σχολή δε μπορείς να κανεις μαθήματα εδώ δεν έχει προδιαγραφές...κλασικά προβλήματα να χάνεις λεφτά...


Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος manolis12345

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλα το Link παραπέμπει στην ιδρυση Μουσικής Σχολής κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που ρωτάω..Ο λόγος είναι διότι με την ιδρυση μουσικής σχολής αποκτάς δικαίωμα παροχής τίτλων σπουδών κάτι το οποίο δε με ενδιαφέρει...και βέβαια δικαίωμα πρόσληψης προσωπικού που επίσης δε με ενδιαφέρει...Αν όμως προβώ σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες έναρξης επαγγέλματος με έδρα ένα μαγαζί, τον διαμορφώσω ώς αίθουσα διδασκαλίας και απο έξω γράψω διπλωματούχος του ελληνικού Ωδείου παραδίδει μαθήματα κιθάρας το πλέον πιθανό είναι το πλησιέστερο ωδείο ή η μουσική σχολή να μου στείλει το Υπουργείο και να μου πει " κύριε δεν έχεις δικαίωμα να διδάσκεις εδώ διότι το κτίριό σου δεν έχει προδιαγραφές μουσικής σχολής....και αναρρωτιέμαι ποιος ν.όμος λέει ότι ένας μαθητής κιθάρας μπορεί να μάθει κιθάρα μόνο σε κτίριο με τις συγκεκριμμένες προδιαγραφές...λες και τα μαθήματα μουσικής που παραδίδονται σε κοντέινερ στα δημόσια σχολεία...έχουν προδιαγραφές..αλλα οκ...συνεχίζω να παρακαλώ όποιον γνωρίζει νόμο που να απαγορεύει μάθημα κιθάρας σε ένα απλό κατάστημα...με μία τουαλέτα ας πούμε και μία έξοδο όχι δύο όπως ζητούν...χωρίς χώρο στάθμευσης...για παράδειγμα και με ύψος 2,50 και οχι 2,65...σημειώστε ότι δε θέλω να βαλω παιδιά μέσα σε στάνη και να κάνω μάθημα...να ειστε σίγουροι οτι θα ειναι καλύτερο απο τις αίθουσες που κτίζει το κράτος αλλα τέλος παντων...σας παρακαλώ να μου πειτε αν ξέρετε κάτι σχετικό...και επίσης αν είναι εύκολο να διαβάζετε απο την αρχή το θέμα...μη λεμε τα ίδια....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφωνάκι από Δευτέρα στο Υπουργείο...να σε παραπέμψουν στο αντίστοιχο τμήμα...και να σου λύσουν όλες τις απορίες?

ζητάς κάτι αρκετά εξειδικευμένο και ίσως κάποιος συμφορουμίτης να μην το έχει ξανασυναντήσει....

αν είναι θέμα χώρου μήπως αφορά την Πολεδομία? μια ιδέα....

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
και αναρρωτιέμαι ποιος ν.όμος λέει ότι ένας μαθητής κιθάρας μπορεί να μάθει κιθάρα μόνο σε κτίριο με τις συγκεκριμμένες προδιαγραφές...λες και τα μαθήματα μουσικής που παραδίδονται σε κοντέινερ στα δημόσια σχολεία...έχουν προδιαγραφές..αλλα οκ...συνεχίζω να παρακαλώ όποιον γνωρίζει νόμο που να απαγορεύει μάθημα κιθάρας σε ένα απλό κατάστημα...με μία τουαλέτα ας πούμε και μία έξοδο όχι δύο όπως ζητούν...χωρίς χώρο στάθμευσης...για παράδειγμα και με ύψος 2,50 και οχι 2,65...σημειώστε ότι δε θέλω να βαλω παιδιά μέσα σε στάνη και να κάνω μάθημα...να ειστε σίγουροι οτι θα ειναι καλύτερο απο τις αίθουσες που κτίζει το κράτος αλλα τέλος παντων...σας παρακαλώ να μου πειτε αν ξέρετε κάτι σχετικό...και επίσης

Εύλογο το ερώτημά σου αναφορικά με τον τρόπο που μπορεί κάποιος να αυτοδιαχειριστεί την επαγγελματική του ιδιότητα,εν προκειμένω το πτυχίο κιθάρας.

Όμως καλώς πράττει το κράτος και ζητάει προδιαγραφές,όπως ζητάει και από φροντιστήρια,γυμναστήρια,κ.λ.π.
Τώρα το κατά πόσο τηρούνται είναι άλλου παπά Ευάγγελιο.

Όσο για τις ελλείψεις των δημόσιων κτιρίων έχω να σου πω ότι σε περίπτωση ατυχήματος η ευθύνη συνήθως πάει περίπατο.
Αν όμως γίνει κάτι στον δικό σου χώρο και ειδικά να δεν έχεις πλάτες,δεν σε ξεπλένει τίποτα.

Έχω πάει να δουλέψω σε Ωδείο και την δεύτερη βδομάδα το έκλεισαν για αντίστοιχους λόγους.
Πέρασε μια επιθεώρηση και το έκανε αναστολή λειτουργίας,ο ιδιοκτήτης δεν μπόρεσε να αλλάξει όσα του έλεγαν καθαρά εξαιτίας της διαμόρφωσης του χώρου και τελικά έκλεισε.
Τον νόμο δεν τον θυμάμαι αλλά συνέβη μπροστά μου.
Καρφωτή από ανταγωνιστή,έλεγχος ρουτίνας,δεν ξέρω..


Αλλά ακόμη και σε Δημόσιο σχολείο έχεις ατομική ευθύνη.
Σκέψου την πρώτη χρονιά που δούλεψα σε Μουσικό Σχολείο,επειδή όλες οι αίθουσες ήταν γεμάτες,πήγα να κάνω μάθημα
στο στούντιο...Τι πιο φυσικό για εκκολαπτόμενους μουσικούς να τους πηγαίνεις στο στούντιο του σχολείου..
Ε,το κράξιμο που έφαγα από την Διεύθυνση ότι πήγα τα παιδιά σε ένα "υπόγειο χώρο,δίχως παράθυρα για 50 ολόκληρα λεπτα" ήταν άνευ προηγουμένου..

Άμα είσαι από Αθήνα,πήγαινε στο Υπουργείο στο Μαρούσι και ψάξε την καλλιτεχνική επιτροπή ή το γραφείο των ΠΕ 16.00 και μη φύγεις αν δεν πάρεις έγγραφη απάντηση.



Αποσυνδεδεμένος manolis12345

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθειά σας, και ναι...ειναι ακριβώς όπως το φανταζόμουν και γι αυτό το λόγο δεν έχω επιχειρήσει τόσα χρόνια να ανοίξω μία δική μου μουσική σχολή, αν και αυτή τη στιγμή, όπως και όλ αυτά τα χρόνια, ζω μόνο από τα μαθήματα κιθάρας τα οποία έχω αναγκαστεί να κάνω πολύ πολύ μακρυά από την Αθήνα....στην Κύπρο...εδώ και 4 χρόνια...Δεν είναι άσχημα, αλλά δυστυχώς είμαι μακρυά από τα δικά μου παιδιά..αφού η σύζυγος δεν θέλει να ζήσει στη Κύπρο...Ο μόνος τρόπος λοιπόν να επανέλθω κοντά τους και να αντέξω σε αυτή την τρέλα που περνά όλη η Ελλάδα.,..ειναι να φτιάξω κάτι δικό μου, αποφεύγοντας έτσι το πραγματικά μεγάλο ποσοστό των ωδείων και θα ήταν ακόμα πιο ασφαλές αν κατάφερνα να το λειτουργίσω σε ιδιόκτητο χώρο...¨Τελος πάντων το θέμα ευτυχώς έχει σχηματιστεί κατά καποιο τρόπο στο μυαλό μου και ναι, ισως να ειναι σωστό να έχουν προδιαγραφές τα κτίρια, αλλά πώς μπορεί να ξεκινήσει ένας άνθρωπος που μια ζωή είναι σε αίθουσες και διδάσκει, να διαχειρίζεται όλους αυτούς τους λύκους,...διότι έτσι έχουν διαμορφωθεί στο μυαλό μου....των δημοσίων υπηρεσιών...μήπως υπάρχουν κάποιοι ειδικοί ας πούμε γι αυτές τις δουλειές?πιστεύετε ότι ένας δικηγόρος ή λογιστής θα αναλλάμβανε το τρέξιμο της έρευνας για τη νομοθεσία σχετικά με το χώρο?ή ακόμα και την εύρεση του χώρου?Δε ξέρω καθόλου....ή πρεπει μόνος να πω οτι παραμένω ένα μήνα ας πουμε Αθήνα και ψάχνω, Ρωτάω...και τα σχετικά.?..Διάβασα ότι τώρα πια οι άδεις λειτουργίας και η όλη διεκπεραίωση της διαδικασίας γίνεται και απο τα ΚΕΠ...Ισχύει?Επίσης διάβασα ότι οι άδεις λειτουργίας βγαίνουν από τους αρμόδιους Δήμους δεν έχω δει όμως κάτι σχετικό στα sites των Δήμων...τι συμβαίνει με αυτό γνωρίζει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
το θεμα αδειοδοτησης απο δημο ειναι αλλη μια πονεμενη ιστορία.  Να κανεις την αιτηση πρόεγκρισης, να καααανουν το συμβουλιο, να παραλλαβεις την προεγκριση, να την υποβαλεις σε αλλη υπηρεσια του δημου για την τελική έγκριση και @ @ καλαβρέζικα δυστυχώς.


εννοοειται πως εχεις να τους πας και χαρτουρα απο οτι ναναι δικαιολογητικα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παλιο θεμα ,αλλα μιας και βρεθηκα στην ιδια θεση πιστευω οτι μπορω να βοηθησω καποιον με την εμπειρια μου που θα εχει τα ιδια ερωτηματα.
Οσων αφορουν το κυριως θεμα. Μπορεις να κανεις εναρξη ατομικης επιχειρησης κανονικοτατα στην εφορια και στο ΤΕΒΕ (ΟΑΑΕΕ), να εχεις εναν δικο σου χωρο ορισμενο ως επαγγελματικη στεγη (ακομη και το ιδιο σου το σπιτι ,αλλα ειναι και σε ποια εφορια θε πεσεις. Μπορεις να σου ζητησουν μισθωτηριο επαγγελματικης στεγης) να βαλεις ως ΚΑΔ 85521200    "Υπηρεσίες μουσικών σχολών και διδασκάλων μουσικής" και να λειτουργεις ως μουσικο εργαστηρι με μπλοκακι παροχης υπηρεσιων μη θεωρημενο απο την εφορια, αλλα με βιβλιο μαθητων θεωρημενο. Δεν μπλεκεις με υπουργειο πολιτισμου και δημους αφου δεν αποσκοπεις σε αναγνωριση απο το κρατος.
Ετσι λειτουργησαμε με τη γυναικα μου 2 χρονια μεχρι να ειμασταν ετοιμοι για ολη την χαρτουρα για αναγνωριση απο το κρατος και χαρακτηρισμου ως μουσικη σχολη.
Ως προς το ερωτημα για την ιδρυση ωδειου/μουσικης σχολης, η διαδικασια γινεται μεσα απο συγκεκριμενα ΚΕΠ και οχι ολα. Κατεβαζεις την εγκυκλιο και προχωρας με τα δικαιολογητικα μονος σου και πας με τον φακελο στον δημο. Ο δημος μονο το ποινικο μητρωο αναζητα στελνει τα χαρτια στην περιφερεια, ερχεται επιτροπη, ελεγχει, αν ειναι ολα καλα τα χαρτια πηγαινουν πισω στον δημο τα υπογραφουν τα στελνουν σε δημοσιευση σε ΦΕΚ και απο Σεπτεμβρη καλες δουλειες. Το πιο δυσκολο μερος της διαδικασιας ειναι να βρεις κτιριο που πληροι τις προυποθεσεις για αλλαγη χρησης σε μουσικο εκπαιδευτηριοκαι το κοστος αυτου.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/13, 12:24 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος htsopelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
ευχαριστουμε για τη βοηθεια!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/16, 20:21
από nikos_ps
4 Απαντήσεις
9382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:18
από MusicHeaven.gr
2 Απαντήσεις
30782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/16, 22:19
από nikos_ps
3 Απαντήσεις
15163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
10 Απαντήσεις
31326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 22:22
από newGuitarMan
6 Απαντήσεις
7654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 16:31
από sofitia
9 Απαντήσεις
17583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/16, 22:20
από nikos_ps
0 Απαντήσεις
2588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 13:08
από Lefteris_Delirium
4 Απαντήσεις
5321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 14:45
από sonap2
0 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 19:41
από freemind