Αποστολέας Θέμα: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!  (Αναγνώστηκε 9622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« στις: 01/06/17, 13:25 »
Με ντεμπουτο στο NAMM 2017... νεα εταιρεια & πεταλιερα με Eleven DSP software...


http://www.headrushfx.com/


Στα χαρακτηριστικα φαινεται εντυπωσιακη, μενει να την ακουσουμε και απο κοντα και να δουμε την τελικη τιμη  ;)



Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #1 στις: 01/06/17, 15:12 »
Με ντεμπουτο στο NAMM 2017... νεα εταιρεια & πεταλιερα με Eleven DSP software...


http://www.headrushfx.com/


Στα χαρακτηριστικα φαινεται εντυπωσιακη, μενει να την ακουσουμε και απο κοντα και να δουμε την τελικη τιμη  ;)


κανα 1000 ευρώ να υπολογίζουμε.... με αυτά τα λεφτά παίρνω 2 roland synths.... + COSM

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #2 στις: 01/06/17, 15:21 »
Τα guitar synths ειναι τελειως διαφορετικη κατηγορια προιοντων... Η Headrush σε αυτη την τιμη παει να χτυπησει (πιθανολογω) τις next gen πεταλιερες Helix & Helix LT της Line6, καθως και την Ax8 της Fractal.


Οταν λες COSM αναφερεσαι στο amp modeling της Boss/Roland???
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #3 στις: 01/06/17, 15:36 »
Με ντεμπουτο στο NAMM 2017... νεα εταιρεια & πεταλιερα με Eleven DSP software...


http://www.headrushfx.com/


Στα χαρακτηριστικα φαινεται εντυπωσιακη, μενει να την ακουσουμε και απο κοντα και να δουμε την τελικη τιμη  ;)



Η τιμή έχει βγει στα 1.100 στον thomann οπότε εκεί γύρω θα παίξει παντού τουλάχιστον προς το παρόν. Ναι βγήκε για χτυπήσει στην ουσία το Helix και το AX8 όπως είπες που παίζουν στο +500 ευρώ περίπου. Μέχρι που έβγαλε η Line6 βγάζει το Helix Lt στα ίδια και λιγότερα χρήματα από Headcrush, οπότε για κάποιον που παίζει σε αυτή την κατηγορία χρημάτων έχει δύο πολύ καλές επιλογές. Η μία είναι πιο γνωστή (Helix) και από reviews κτλ, αλλά κυρίως γιατί την βρίσκεις και Ελλάδα (Νάκας). Η άλλη (Headrush) φαίνεται να έχει ένα ξεκάθαρο πλεονέκτημα στο easy of use, αλλά δεν φτάνει -σύμφωνα με ότι έχω δει στο utube- τις δυνατότητες του Helix στην παραμετροποίηση και τις δυνατότητες. Βέβαια στην τελική αυτο που νοιάζει είναι ο ήχος, και έχω ακούσει πολύ καλά δείγματα (πάντα από utube) και από τα δύο.


Σε αυτά τα unit, το ότι πλέον φορτώνεις 3rd party IR's είναι από μόνο του ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #4 στις: 01/06/17, 15:43 »
Οταν λες COSM αναφερεσαι στο amp modeling της Boss/Roland???

ναι. Βασικά θεωρώ οτι σήμερα η μουσική ακούγεται κυρίως :
a) ακουστικά
b) συναυλίες

πάει η εποχή του "Hi-Fi", νομίζω οτι πανω απο τα 200 EUR, δίνεις πάρα πολλά για να πάρεις συγκριτικά ελάχιστα. Άποψή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/17, 16:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #5 στις: 01/06/17, 15:45 »

Σε αυτά τα unit, το ότι πλέον φορτώνεις 3rd party IR's είναι από μόνο του ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

IR τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #6 στις: 01/06/17, 15:52 »

Σε αυτά τα unit, το ότι πλέον φορτώνεις 3rd party IR's είναι από μόνο του ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

IR τι είναι?
Είναι τα αρχικά του Impulse Response. Το χρησιμοποιείς στο cab block της εκάστοτε πεταλιέρας, αντί για τις δικές της προσομοιώσεις καμπίνας. Στην ουσία είναι snapshots ηχογραφημένης καμπίνας με συγκεκριμένα μικρόφωνα, preamps κτλ, τα οποία ακούγονται πιο ρεαλιστικά και "πραγματικά" από το απλό eq curve που χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες για τη δημιουργία του αντίστοιχου cab block. Εταιρίες όπως η Ownhammer και Red Wirez ειδικεύονται πάνω σε τέτοια IR's με εκπληκτικά αποτελέσματα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #7 στις: 01/06/17, 16:24 »

Σε αυτά τα unit, το ότι πλέον φορτώνεις 3rd party IR's είναι από μόνο του ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

IR τι είναι?
Είναι τα αρχικά του Impulse Response. Το χρησιμοποιείς στο cab block της εκάστοτε πεταλιέρας, αντί για τις δικές της προσομοιώσεις καμπίνας. Στην ουσία είναι snapshots ηχογραφημένης καμπίνας με συγκεκριμένα μικρόφωνα, preamps κτλ, τα οποία ακούγονται πιο ρεαλιστικά και "πραγματικά" από το απλό eq curve που χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες για τη δημιουργία του αντίστοιχου cab block. Εταιρίες όπως η Ownhammer και Red Wirez ειδικεύονται πάνω σε τέτοια IR's με εκπληκτικά αποτελέσματα.

ωραίος, ευχαριστώ, η πλάκα είναι οτι το cab sim που έχει στο Linux / Ardour το θεωρούσα ΚΟΡΥΦΗ! :) πόσο λίγα ξέρω....  ???

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #8 στις: 01/06/17, 17:39 »
Οταν λες COSM αναφερεσαι στο amp modeling της Boss/Roland???

ναι. Βασικά θεωρώ οτι σήμερα η μουσική ακούγεται κυρίως :
a) ακουστικά
b) συναυλίες

πάει η εποχή του "Hi-Fi", νομίζω οτι πανω απο τα 200 EUR, δίνεις πάρα πολλά για να πάρεις συγκριτικά ελάχιστα. Άποψή μου.


Εξαρτατε τι χρηση θες να κανεις.
Παντως και 1000€ για πολυεφε δεν ειναι και λιγα..
Γενικα μου την δεινει αυτο το ψιφιακο-τεχνολογικο.
Πλεων ολα ψιφιακα και ψευτικα ειναι.
Αν κατι δεν το πιανεις με τα χερια σου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #9 στις: 01/06/17, 17:54 »

Σε αυτά τα unit, το ότι πλέον φορτώνεις 3rd party IR's είναι από μόνο του ένα τεράστιο πλεονέκτημα.

IR τι είναι?
Είναι τα αρχικά του Impulse Response. Το χρησιμοποιείς στο cab block της εκάστοτε πεταλιέρας, αντί για τις δικές της προσομοιώσεις καμπίνας. Στην ουσία είναι snapshots ηχογραφημένης καμπίνας με συγκεκριμένα μικρόφωνα, preamps κτλ, τα οποία ακούγονται πιο ρεαλιστικά και "πραγματικά" από το απλό eq curve που χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες για τη δημιουργία του αντίστοιχου cab block. Εταιρίες όπως η Ownhammer και Red Wirez ειδικεύονται πάνω σε τέτοια IR's με εκπληκτικά αποτελέσματα.

ωραίος, ευχαριστώ, η πλάκα είναι οτι το cab sim που έχει στο Linux / Ardour το θεωρούσα ΚΟΡΥΦΗ! :) πόσο λίγα ξέρω....  ???


Αν και πολλά IR's τα αγοράζεις (τις δύο εταιρίες πχ που σου είπα πριν), υπάρχουν και εξαιρετικά IR's τα οποία είναι free. Ψάξε να βρεις ένα IR loader πρόγραμμα, και δοκίμασε να στείλεις το boss me χωρίς καμπίνα στην κάρτα ήχου σου, και από εκεί δοκίμασε IR's μέσω του loader (λογικά θα μπορείς να το φορτώσεις σαν vst μέσω του daw σου). Αν δεν βρεις μπορώ να σου στείλω μερικά IR's να δοκιμάσεις, έχω 3 σειρές της Ownhammer σε καμπίνες της Mesa και της Marshall και είναι εξαιρετικές.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/17, 17:58 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #10 στις: 01/06/17, 18:03 »
Αν και πολλά IR's τα αγοράζεις (τις δύο εταιρίες πχ που σου είπα πριν), υπάρχουν και εξαιρετικά IR's τα οποία είναι free. Ψάξε να βρεις ένα IR loader πρόγραμμα, και δοκίμασε να στείλεις το boss me χωρίς καμπίνα στην κάρτα ήχου σου, και από εκεί δοκίμασε IR's μέσω του loader (λογικά θα μπορείς να το φορτώσεις σαν vst μέσω του daw σου). Αν δεν βρεις μπορώ να σου στείλω μερικά IR's να δοκιμάσεις, έχω 3 σειρές της Ownhammer σε καμπίνες της Mesa και της Marshall και είναι εξαιρετικά.

Στο Ardour και γενικά στο Linux δεν υπάρχει μαμίσια εγγενής υποστήριξη για VST, καθότι τα VST είναι ουσιαστικά shared lib objects για Windows. Στο Linux έχουμε LADSPA και LV2 plugins. Μερικά cab sims είναι πολύ αξιόπιστα σε σχέση με το emulation που κάνουν. Θα δώ αν υπάρχει LADSPA / LV2 IR reader (μόλις κοίταξα : υπάρχει LV2 IR cab file reader ) και θα δοκιμάσω με αυτά τα cab files που θα μου στείλεις. Στην επόμενη ηχογράφηση θα σου στειλω PM. +1 για την βοήθεια φίλε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #11 στις: 01/06/17, 18:46 »
Αχηλαια,αν τα καταφερεις,κερνας τσίπουρα.Τωρα που ηρθε και το καλοκαιρι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #12 στις: 01/06/17, 20:49 »
Αχηλαια,αν τα καταφερεις,κερνας τσίπουρα.Τωρα που ηρθε και το καλοκαιρι..

έγινε !! θα φέρω πράμα τέλος Ιουνίου, αν και τι να λένε τα δικά μας μπρος τα μακεδόνικα :)

αν λες για το φρετ μάλλον δεν θα τα καταφέρω, αλλά το ίδιο είναι  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #13 στις: 01/06/17, 20:58 »
Για τις προσομιωσεις λεω.Καλα αν ερθεις προς τα δω,φερε να το αλλαξουμε το ταστο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #14 στις: 02/06/17, 09:31 »
@panixgr  αν το στησεις σε linux να παιξει VST IR loader (ειτε αυτονομο VST Host ή μεσω DAW ή μεσω Wine στην τελικη), σου εχω και τα παρακατω links για free IRs απο Μεταλλικα και Πετρουτσι  ;)  :


http://richardcookson.co.uk/Tattva/


http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=32&t=12398


(τα εχω ξαναποσταρει σε αλλο θεμα στο παρελθον)
Γενικα τα IRs βοηθουν να πλησιασεις παρα πολυ τον ηχογραφημενο ηχο της κιθαρας στους δισκους/στουντιο (αν αυτο ειναι το ζητουμενο...)



@sfanfan το Helix LT το πηρε το ματι μου στα 800 κατι στο Musicstore (αν δεν κανω λαθος...)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/17, 09:35 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: HEADRUSH - Νέα πεταλιερα!
« Απάντηση #15 στις: 02/06/17, 11:38 »
930 παίζει τώρα που το είδα στο Musicstore, μήπως ήταν κάποιο b stock? O Νάκας το έχει 955 και o Τhomann 935 έτσι με μία γρήγορη ματιά.
Πάντως προσωπικά, από τις 4 επιλογές (Helix, Helix LT, AX8, Headcrush) θα πήγαινα στη φθηνότερη, δλδ στο Helix Lt. Θεωρώ ότι έχει όλα όσα χρειάζομαι.
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
11 Απαντήσεις
4194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 08:38
από Rockdude
8 Απαντήσεις
4833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 19:18
από metalupyourass
4 Απαντήσεις
2126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 19:14
από metalupyourass
14 Απαντήσεις
6476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 18:01
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:32
από arisgate7
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από ritchieblackmore « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
15359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 17:50
από kbasilis
3 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 19:53
από hot_sauce (φλουτσ)