Αποστολέας Θέμα: Ομιλειτε Ελληνικα.  (Αναγνώστηκε 97390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #25 στις: 08/05/07, 21:05 »
Για να μην κάνω πολλές παραθέσεις και βγει τεράστιο το ποστ, δεν είναι ότι θεωρώ αυθεντία τον Μπαμπινιώτη - αν και κάποιοι γνωστοί μου φιλόλογοι τον εμπιστεύονται απόλυτα - απλά θεωρώ λογική την εξήγηση που δίνει. Και αναφέρει και τον όρο physical therapy που λέει ο Πάρης - δική μου παράλειψη στο προηγούμενο ποστ - ο οποίος επιβεβαιώνει ότι το σωστό είναι φυσικοθεραπεία.

Γιατί βρε Μαργαρίτα με ρίχνεις έτσι, τι ψυχή έχει ένα quote?  :-* ;D

Δεκτό αυτό που λες, ο Μπαμπινιώτης είναι λοιπόν αυθεντία λόγω κοινής αποδοχής (για κάποιους, όχι απαραίτητα για σένα). Με την ίδια λογική που ο Χατζηνικολάου είναι πρότυπο δημοσιογράφου, ας πούμε.  :)

Προσπαθώ να πω ότι η γλωσσολογία είναι μια επιστήμη που δεν περιορίζεται εύκολα από στεγανά και το τελευταίο που χρειάζεται είναι την αυθεντία και το αλάθητο.

Κάποια ιδέα σχετική με την Χημειο-(Χυμο-) θεραπεία?  :)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #26 στις: 08/05/07, 21:47 »
Κάποια ιδέα σχετική με την Χημειο-(Χυμο-) θεραπεία? :)


Υπάρχουν (στο net τουλάχιστον), δύο θεωρίες για τη Χημεία. Η 1η είναι αυτή που προανέφερες ότι προέρχεται από το χέω--->χυμός=κάτι που εκχύνεται . Η 2η είναι η εξής: Όταν οι 'Αραβες εισέβαλαν στην Αίγυπτο, την οποία ονόμαζαν Khem (Μαύρη Γη), τον 7ο αιώνα, ανακάλυψαν ότι οι Αιγύπτιοι γνώριζαν την τέχνη του χρυσού. Έτσι, ονόμασαν την επεξεργασία του χρυσού Al Kimiya, δηλαδή, "η τέχνη της Μαύρης Γης" (Αιγύπτου).

Άρα πιθανόν να μην είναι καν ελληνική λέξη.

Και για να μη μιλάω στο άσχετο, το λινκ είναι αυτό http://www.xrysalogia.gr/alkimiya.html
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #27 στις: 08/05/07, 22:07 »
Ακόμα όταν τα παιδιά μας από εδώ θα δίνουν πανελλήνιες, κανονικά δεν θα έπρεπε να τους λέμε ''καλή επιτυχία'', μιας και δεν υπάρχει ''κακή'' επιτυχία. ;) οπότε πρόκειται για πλεονασμό... Επιτυχία παιδιά!!! ;D
Όχι δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Επιτυχία σημαίνει η ομαλή έκβαση υποθέσεως. Συνεπως όπως λέμε κάλη χρόνια δηλαδή καλά να σου πάει η χρονια μπορείς να πεις και καλή επιτυχία δηλαδη κάλα επιτύχεις, η ομαλή έκβαση της υποθέσεώς σου να είναι καλή. Το ομαλή δεν ειναι ταυτόσημο του καλή.

Επίσης το σωστό είναι εξελέγη δήμαρχος και όχι εξελέγει δημαρχος διότι προκειται για παθητική φωνή.

Τελος θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, τί είναι σωστότερο "ορθοπεδικός" ή "ορθοπαιδικός"?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #28 στις: 08/05/07, 22:20 »
EισΙτήριο και όχι εισΗτήριο.

από την πρόθεση εις και το αρχαίο ρήμα είμι (όχι ειμί), που χρησιμοποιείται για μέλλοντα του έρχομαι.

Για αυτό χρησιμεύουνε τα αρχαία!   ;)
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #29 στις: 08/05/07, 22:26 »


Για αυτό χρησιμεύουνε τα αρχαία!   ;)
Συμφωνω απολυτα σε αυτο.

Επίσης, πολύ σημαντικό ειναι να γνωρίζουμε ότι στην ελληνιή γλώσσα ΔΕΝ υπάρχουν ταυτοσημες λεξεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 01:15 από Roufus Sensei »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #30 στις: 08/05/07, 22:45 »


Τελος θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, τί είναι σωστότερο "ορθοπεδικός" ή "ορθοπαιδικός"?

Τον όρο "ορθοπαιδική" έπλασε το 1741 ο Γάλλος γιατρός Nicolas Andry (1658-1742), καθηγητής στο πανεπιστήμιο των Παρισίων στο έργο του "Πραγματεία περί ορθοπαιδίας ή προλήψεως και θεραπείας των σωματικών δυσπλασιών στα παιδιά". Το έργο περιείχε γενικές οδηγίες και γνώσεις για τροφούς και παιδαγωγούς. Κατ' επέκταση, ο όρος χρησιμοποιήθηκε εν συνεχεία για ενηλίκους.

Ορθοπεδική. Ο όρος οφείλεται σε παρετυμολογική σύνδεση της λέξης είτε με το pes, pedis = πόδι της Λατινικής είτε με το ελληνικό "πέδη" (πβ. χειροπέδη, τροχοπέδη), οπότε ορθοπεδική είναι το να ορθώνεις τα οστά με πέδες = με δεσμά/επίδεση/επιδέσμους, κλπ.).

Άρα η ετυμολογικά ορθή γραφή είναι το "ορθοπαιδική" , όσο κι αν η ορθοπαιδική δεν είναι μόνο για παιδιά.

Τάδε έφη Μπαμπινιώτης πάλι, εγώ δε φταίω!  ;D
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #31 στις: 08/05/07, 22:50 »
Οντως, αν και το ειχα διαπιστωσει τυχαια πριν διαβασω τον λεξικο του Μπαμπινιωτη την ετυμολογια με αι. Η ορθοπαιδικη ασχολειτια λοιπον με την ορθη σταση του σωματος παιδιωθεν. Τωρα ειχαμε τσακωθει πολυ με εναν καθηγητη στο σχολειο για αυτο (φανατικος αντιμπαμπινωτικος ::)). Δεν γνωριζω απο ορθοπαιδικη αλλα η δευτερη ετυμολογια απλα μου φαινεται μη εγκυρη γιατι δεν ειναι μονο αυτο η ορθοπαιδικη.

Επισης ειναι "Μεσα μαζικης ενημερωσης" ή "μαζικα μεσα ενημερωσης"?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #32 στις: 08/05/07, 23:01 »
Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, δηλ. μέσα που ενημερώνουν μεγάλο αριθμό ανθρώπων, τις μάζες. Ομοίως λέμε μέσα μαζικής μεταφοράς.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #33 στις: 08/05/07, 23:08 »
Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, δηλ. μέσα που ενημερώνουν μεγάλο αριθμό ανθρώπων, τις μάζες. Ομοίως λέμε μέσα μαζικής μεταφοράς.
Συμφωνω. Ο αντιλογος, απο τον ιδιο καθηγητη ηταν οτι δεν μπορουμε να θεωρησουμε ενα πληθος ανθρωπων ως μαζα διοτι υποβιβαζουμε τον αθνρωπο (?). Συνεπως το μαζικος πρεπει να προσδιοριζει τα μεσα. Αρα ειναι μαζικα μεσα δηλαδη πολλα μεσα που ενημερωνουν. Διαφωνω καθετα με αυτην την αποψη διοτι δεν ειναι μαζικα τα μεσα, μαζικος ειναι ο πληθυσμος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #34 στις: 08/05/07, 23:49 »
Άλλο ένα συνηθισμένο λάθος είναι η πλατεία Βάθη. Πολλοί τη λένε πλατεία Βάθης, αφήνοντας δηλαδή το όνομα Βάθης στην ονομαστική αντί για τη γενική πτώση. Λέμε πλατεία Κοτζιά, όχι πλατεία Κοτζιάς. 8)

Επίσης πολλοί χρησιμοποιούν τη φράση "εξ απαλών ονύχων" θέλοντας να πούν "επιδερμικά" ενώ στην πραγματικότητα σημαίνει "απο μικρή ηλικία".
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 00:03 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #35 στις: 09/05/07, 00:12 »
ενα ακομα πολυ κραχτο ειναι το
καλύτερα
που το εχω δει γραμμένο με ενα εκατομμύριο τρόπους!!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #36 στις: 09/05/07, 00:13 »
Οντως, αν και το ειχα διαπιστωσει τυχαια πριν διαβασω τον λεξικο του Μπαμπινιωτη την ετυμολογια με αι. Η ορθοπαιδικη ασχολειτια λοιπον με την ορθη σταση του σωματος παιδιωθεν. Τωρα ειχαμε τσακωθει πολυ με εναν καθηγητη στο σχολειο για αυτο (φανατικος αντιμπαμπινωτικος ::)). Δεν γνωριζω απο ορθοπαιδικη αλλα η δευτερη ετυμολογια απλα μου φαινεται μη εγκυρη γιατι δεν ειναι μονο αυτο η ορθοπαιδικη.

Ωστόσο η "ορθοπαιδική" δεν είναι μόνο "η επιστήμη που ασχολείται με την ορθη σταση του σωματος παιδιώθεν". Επομένως και αυτή η γραφή δεν δικαιολογεί στην πληρότητά της την ετυμολογική ανάλυση. Μάλιστα κατά τη γνώμη μου η δεύτερη εξήγηση είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα της επιστήμης αυτής (όπως τη γνωρίζουμε εμείς, σήμερα).

Θα έλεγα ότι -και για να συνεχίσω το συλλογισμό της pascal περί Χημείας και Χυμείας- ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι, γιατί η προφορά και η γραφή κάθε λέξης δεν προέκυψε ως απόφαση κάποιας γλωσσολογικής επιτροπής (προεδρεύοντος του αξιότιμου κυρίου Μπαμπινιώτη  :P) αλλά από την καθημερινή χρήση και εμπειρία. Επομένως, ο "Χυμικός Γάμος του Κρίστιαν Ροζενκροϊτς", μπορεί να είναι και Χημικός Γάμος (εκ του Khem), μπορεί να έχει σαν ρίζα τη λέξη "Χυμός" (τα ελληνικά τα ήξεραν τότε οι Ευρωπαίοι καλύτερα από τους τότε Έλληνες).

Νομίζω ότι κυνηγάμε φαντάσματα αν προσπαθούμε να "αποδείξουμε" τέτοια πράγματα.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #37 στις: 09/05/07, 00:30 »
Άλλο ένα συνηθισμένο λάθος είναι η πλατεία Βάθη. Πολλοί τη λένε πλατεία Βάθης, αφήνοντας δηλαδή το όνομα Βάθης στην ονομαστική αντί για τη γενική πτώση. Λέμε πλατεία Κοτζιά, όχι πλατεία Κοτζιάς. 8)

Επίσης πολλοί χρησιμοποιούν τη φράση "εξ απαλών ονύχων" θέλοντας να πούν "επιδερμικά" ενώ στην πραγματικότητα σημαίνει "απο μικρή ηλικία".

Η πλατεία Βάθη από πού πήρε το όνομά της; δεν έχω ιδέα από Αθήνα, αλλά αυτά που λες με έβαλαν σε σκέψη...διότι στη Θεσσαλονίκη είναι η πλατεία Ναυρίνου για παράδειγμα και η πλατεία Ελευθερίας κοκ. μήπως είναι κάτι ανάλογο; κπ σχετικός να μας διαφωτίσει.

τέλειο το θέμα! άντε να το διαβάζουμε όλοι και να διορθωνόμαστε σιγά σιγά, για να μη βγαίνουν τα ματάκια μερικών!
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #38 στις: 09/05/07, 00:37 »


Edit για την απροσεξια μου συγνωμη actr δεν ηξερα για το ονομα Βαθης ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 00:48 από Roufus Sensei »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #39 στις: 09/05/07, 00:42 »
ενα ακομα πολυ κραχτο ειναι το
καλύτερα
που το εχω δει γραμμένο με ενα εκατομμύριο τρόπους!!!
Δεν είναι λάθος εν τέλει. Στη νεοελληνική έχει καθιερωθεί ως "καλύτερα" απο την παλιότερή του μορφή που ήταν το "καλλίτερα". Με δυο "λ" έχει περισσότερο νόημα βέβαια καθώς συνδέεται περισσότερο με το "κάλλος".


Νεφέλη
"Βάθης" είναι όνομα (επώνυμο για την ακρίβεια). Όπως λέμε Κοτζιάς κτλ. Οπότε στη γενική είναι του Βάθη, δηλαδή στην πλατεία Βάθη.
Οσο για το Ναυαρίνο και τα υπόλοιπα που ανέφερες Νεφέλη, δεν είναι όνομα προσώπου. Το Ναυρίνο - τού Ναυαρίνου. Συνεπώς η πλατεία θα λέγεται Ναυαρίνου. 8)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #40 στις: 09/05/07, 00:55 »
Ενα αλλο οχι τοσο διακριτο αλλ ακατα την γνωμη μου σημαντικο λαθος που γινεται. Εχουμε μπερδεψει λιγο το ρημα αγω και τα συνθετα του. Δηλαδη εχουμε κανει "συνωνυμες" τις λεξεις:

Εξαγω-εξαγαγω
Απαγω-απαγαγω
Διεξαγω-διεξαγαγω

Πρεπει να γνωριζουμε οτι οι διπλασιασμενοι τυποι με το αγαγ- (εξαγαγω, απαγαγω, διεξαγαγω κτλ) χρησιμοποιουνται για να δηλωσουν οτι η πραξη αυτη γινετια μια φορα και ειναι μη επαναλαμβανομενη. Δηλαδη απαγαγω καποιον, το κανω μια φορα και τελειωσε

Αντιθετα οι τυποι με το αγ- χρησιμοποιουνται για να δηλωσουν την επαναληψη. Δηλαδη εξαγω=μεταφερω κατι στο εξωτερικο επαναλαμβανομενα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #41 στις: 09/05/07, 00:56 »
 ;D Πολύ ωραίο νήμα!
Λοιπόν, πάντοτε με "βασάνιζαν" τα σύνθετα του ρ. βάλλω: αμφιβάλλω, μεταβάλλω, υποβάλλω κοκ.
Πότε γράφονται με ένα λ και πότε με δύο;
Λόγου χάρη, ποιό είναι σωστο: "Μήπως υπερβάλεις", ή "μήπως υπερβάλλεις";
Η απάντηση είναι, τελικώς, απλή: οι εξακολουθητικοί χρόνοι (ενεστώτας, παρατατικός, εξακ. μέλλοντας) γράφονται με δύο λ, ενώ οι στιγμιαίοι (στιγμιαίος μέλλοντας, αόριστος, παρακείμενος, υπερσυντέλικος) γράφονται με ένα.
Voila!
Τώρα θα μου πείτε, ποιός γνωρίζει τους χρόνους και την ορθή χρήση τους;
Έλα ντε!
Επίσης, κάποια που μου έρχονται στον νου:
Είναι ο λαός και γι' αυτό πρέπει να γράφουμε τον λαό κι όχι το λαό.
Είναι αμοιβή, αλλά αμείβω, αλοιφή, αλλά αλείφω.
Σάτιρα, αλλά σατυρικό δράμα.
Οφείλω, οφειλή, οφειλέτης, αλλά ωφελώ, ωφέλεια, ωφέλιμος.
Βαθύς, βαθύ, αλλά βαθιά
Μ' αρέσουν οι εκδρομές στο ύπαιθρο (κι όχι στην ύπαιθρο).
Βρόχος (για τη θηλιά), αλλά βρόγχος (για το πνευμόνι)
Επίσης, το σωστό είναι να λέμε (και να γράφουμε) στο πλαίσιο (π.χ. του οικονομικού προγράμματος) κι όχι στα πλαίσια. Ένα είναι το πλαίσιο.
Το ίδιο ισχύει και για τους ρυθμούς.
Το σωστό είναι: "στο πλαίσιο του αναπτυξιακού ρυθμού" κι όχι "στα πλαίσα των αναπτυξιακών ρυθμών".
Ρυθμούς έχουν μόνον οι τέχνες, όπως η μουσική.
Αυτά προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 01:15 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #42 στις: 09/05/07, 00:57 »
ενα δυστυχως πολυ γνωστο ..κακουργημα   ::)
ειναι το τελικο ς στα γυναικεια επιθετα..

η κυρια Παπαδακη..
στη Γενικη >> της κυριας Παπαδακης  ???
οχι βεβαια!!

τα γυναικεια επιθετα βρισκονται ηδη σε γενικη πτωση

για παραδειγμα ειναι σαν να λεμε η κυρια Μαρία (του) Παπαδακη (που ειναι σε πτωση Γενικη)

οποτε..της κυριας Παπαδακη

χωρις ς και τελειωσαμε.. ;)

και ενα ακομα.. η λεξη "καινουριος" δεν εχει μεσα το γ.μπορει να ακουγεται ετσι,αλλα δεν γραφεται με γ.



Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #43 στις: 09/05/07, 01:00 »
Παιδια χαιρομαι πολυ για την ανταποκριση που ειχε το θεμα. Δεν το περιμενα.  :D :D :D :D :D Και πιστευω οτι ειναι κατι πολυ χρησιμο να μην κανουμε εστω και μικρολαθακια στο λογο μας. Ελπιζω σε συνεχεια ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #44 στις: 09/05/07, 01:04 »
και ενα ακομα.. η λεξη "καινουριος" δεν εχει μεσα το γ.μπορει να ακουγεται ετσι,αλλα δεν γραφεται με γ.

Α, όχι, διαφωνώ.
Το καινούργιος προέρχεται από το καινουργής.
Οπότε δεν είναι λάθος να γράφεται καινούργιος, αν και στη δημοτική μπορεί να γραφεί και καινούριος (αν και, προσωπικά, δεν μου αρέσει).
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #45 στις: 09/05/07, 01:08 »
και ενα ακομα.. η λεξη "καινουριος" δεν εχει μεσα το γ.μπορει να ακουγεται ετσι,αλλα δεν γραφεται με γ.

Α, όχι, διαφωνώ.
Το καινούργιος προέρχεται από το καινουργής.
Οπότε δεν είναι λάθος να γράφεται καινούργιος, αν και στη δημοτική μπορεί να γραφεί και καινούριος (αν και, προσωπικά, δεν μου αρέσει).
Σωστα, το καινουργης ειναι απο το ρημα καινουργώ δηλαδη αναδημιουργω, ξεκινω κατι νεο-καινο+εργώ. Το καινουριος ειναι ηχητικη αποδοση οχι ετυμολογικη.

Επισης οσον αφορα το μυνημα #40 που ειπα για το αγω θα πρεπει να προσθεσω οτι το αγω ειναι αν θυμαμαι καλα το μονο ρημα που εχει συνθετα με 18 προθεσεις. Αναγω, απαγω, εισγω, εναγω, εξαγω, επαγομαι, καταγομαι, μαραγω, περιαγω, προαγω, προσαγω, συναγω, υπαγω, αναπαραγω, διεξαγω, παρεισαγω, περισυναγω, υπεισαγω.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 01:12 από Roufus Sensei »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #46 στις: 09/05/07, 01:11 »
Επίσης, πολύ σημαντικό ειναι να γνωρίζουμε ότι στην ελληνιή γλώσσα ΔΕΝ υπάρχουν συνώνυμες λεξεις....
Ρε Άρη...
Άννα Ιορδανίδου (επιμ.), ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΣΥΝΩΝΥΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, εκδ. Πατάκη.
22.000 λήματα, αδερφέ!
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #47 στις: 09/05/07, 01:15 »
Επίσης, πολύ σημαντικό ειναι να γνωρίζουμε ότι στην ελληνιή γλώσσα ΔΕΝ υπάρχουν συνώνυμες λεξεις....
Ρε Άρη...
Άννα Ιορδανίδου (επιμ.), ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΣΥΝΩΝΥΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, εκδ. Πατάκη.
22.000 λήματα, αδερφέ!
Συγγνωμη εννοουσα ταυτοσημες. Αλλωστε συνωνυμες λεξεις ειναι αυτες που εχουν περιπου την ιδια σημασια. Ταυτοσημες αυτες που εχουν ακριβως την ιδια ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 01:19 από Roufus Sensei »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #48 στις: 09/05/07, 01:22 »
Ένα ακόμη συχνό λάθος είναι στη φράση "δίνω το παρόν". Θέλω να δηλώσω την παρουσία μου δηλαδή ότι είμαι παρών. Οπότε σωστά γράφεται "δίνω το παρών".

Οι λέξεις "εξάρτηση" και "εξάρτυση" έχουν διαφορετική έννοια παρ'όλο που πολλές φορές τις συγχέουμε.
Η λέξη "εξάρτηση" προκύπτει απο το ρήμα "εξαρτώμαι" δηλαδή είμαι εξαρτημένος
ενώ η λέξη "εξάρτυση" προκύπτει απο το ρήμα "εξαρτύω"(=εφοδιάζω). Εξού και η εξάρτυση του στρατιώτη.

Επίσης είναι απαίσιο να λέει κάποιος "πιο καλύτερα". Το "καλύτερα" είναι ήδη στον συγκριτικό βαθμό οπότε το "πιο" είναι πλεονασμός.

Αυτά για σήμερα, αύριο το πρωί πάλι  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/07, 09:26 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #49 στις: 09/05/07, 01:25 »
ΑΛλο ενα ορθογραφικο ζητημα που παρουσιαζει ενδιαφερον ειναι το παππάς ή παπάς.

Το σωστο ειναι παππάς.

Συνανταται στον Ομηρο και σημαινει μπαμπας. Προερχεται απο διπλο διπλασιασμο της παιδικης γλωσσας στο πα-τηρ. Δηλαδη γινεται πα-πας και στη συνεχεια με διπλασιασμο του -π- που ειναι γωστο ως "εκφραστικος διπλασιαμος" και ειναι γνωστος στην παιδικη και συναισθηαμτικη γλωσσα. Εξ ου και μαμμη και απο κει προκυπτει και το μαννα ;) Ομοιως παραγεται και το παππους ;)

Συνεπως και παππάς οπως και πατερ για τους παππαδες της εκκλησιας ;)

Το πάπας πρηλθε παο το σχισμα με μια μικρη ορθογραφικη διαφοροποιηση αλλα και τονικη διαφοροποιηση. Ορθογραφικα θα επρεπε να γραψουμε πάππας ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:45
από eva...
3 Απαντήσεις
6115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:27
από KYRIAKOYLA123
53 Απαντήσεις
50464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/21, 21:39
από mad_nassos
2 Απαντήσεις
10005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 22:47
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
29905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
9874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej