Αποστολέας Θέμα: BOSS GT 10!!!!  (Αναγνώστηκε 19947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
BOSS GT 10!!!!
« στις: 19/01/15, 16:15 »



Από χτες είμαι κάτοχος μιας πεταλιέρας Βοss Gt 10!!!! Σε αυτο το ποστ θα προσπαθησω να παρουσιασω  την εμπειρια μου με αυτην την πεταλιερα και θα αναρτησω οτι καινουριο βρισκω ετσι ωστε να δημιουργηθει μια βιβλιοθηκη πληροφοριων για αυτο το μοντελο και οποιο μελος αυτης της κοινοτητας χρειαστει κατι να μπορει  να το βρει......


Εντυπώσεις με την πρωτη ματια!!!! Ανοιγεις το κουτι και βλεπεις μια heavy duty στιβαρη  κατασκευη σε inox εκδοση  σουπερ.....Κανεις το λαθος και βαζεις απλα το καλωδιο του τροφοδοτικου στη πριζα και το τερας ζωντανευει..... Μια ευδιακριτη χρωματος μπλε οθονη ικανοποιητικου μεγεθους  ειναι τοποθετημενη πανω αριστερα και διπλα της ειναι και το κεντρικο ποτενσιομετρο output level....απλα οκ!!
Ποδοδιακοπτες και οτιδηποτε κουμπακια υπαρχουν στο ταμπλο ειναι πολυ καλης ποιοτητας . Για να σερφαρεις στο μενου της χρησιμοποιεις και το περιστρεφομενο επιλογεα που εχει διπλα απο την οθονη αλλα και τα τεσσερα ποτενσιομετρα που ειναι κατω απο την οθονη.... αυτο με μπερδεψε παρα πολυ στα πρωτα 5 λεπτα..... λιγο ψυχραιμια και λιγο γιογκα και αρχισα σιγα σιγα να πειραματιζομαι.....   το πρωτο πραγμα που ηθελα, ηταν να επαναφερω την πεταλιερα στις εργοστασιακες ρυθμισεις για να δω και τι μας προτεινει η boss by default.... ok  ολα καλα... δευτερον παρατηρω θυρα usb..... εδω ειμαστε λεω.... βουρ για το site της boss.... χαμος πληροφοριων και συμβουλων με απλες οδηγιες..... κατεβαζω οτιδηποτε μου δινουν για το μοντελο αυτο και ελεγχω εαν ειναι τοποθετημενη τελευταια version firmware στην συσκευη.... οντως ηταν περασμενη και ολα καλα.....οποτε ξεκιναω και δοκιμαζω ενα-ενα τους ηχους και τα εφε νομιζω οτι τα ειδα ολα (νομιζω δεν ειμαι σιγουρος)..... αλλα καλα και στα γουστα μου αλλα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα αλλα δεν ακουγονται καθολου η γενικη εικονα ομως ειναι μετρια .... επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι ειδικος ουτε το παιζω ειδικος απλα βασει των γουστων μου καταγραφω την εμπειρια μου......ξεκινησα κατα τις 5 το απογευμα και κοιμηθηκα κατα τις 4 το πρωι  με ολα τα παραπανω.......συντομα θα ανεβασω και οτι λογισμικο εχω βρει οδηγους και patches απλα θελω να τα φτιαξω ενα αρχειο ολα γιατι  ειναι σκορπια και γινεται ψιλοχαμος........ επεται συνεχεια απλα θελει ψυχραιμια και πολυ γιογκα για να ειμαι ηρεμος....     
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/15, 16:22 από milemaster »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #1 στις: 19/01/15, 17:18 »
Μεγειά και καλόπαιχτη!..  :up
Περιμένουμε περισσότερα, όταν περάσει ο πανικός και πιάσει η γιόγκα (ή τα χάπια..)  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #2 στις: 19/01/15, 17:35 »
Ολα ξεκινανε απο τα απαραιτητα αρχεια που πρεπει να κατεβασουμε manual-drivers κ.λ.π....


Ενα link που εχει ολα αυτα που χρειαζομαστε  για να ξεκινησουμε  συν καποια patch


http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=941&tab=downloads&skip=true


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #3 στις: 19/01/15, 20:49 »
Δε μας είπες από που ακούς την πεταλιέρα. Και αν την ακούς από ενισχυτή πως τη συνδέεις. Παίζει τεράστιο ρόλο για να μπορέσει να βγάλει όσο πιο πιστά γίνεται τους ήχους που μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #4 στις: 19/01/15, 21:09 »
Δε μας είπες από που ακούς την πεταλιέρα. Και αν την ακούς από ενισχυτή πως τη συνδέεις. Παίζει τεράστιο ρόλο για να μπορέσει να βγάλει όσο πιο πιστά γίνεται τους ήχους που μπορεί.
γεια σου φιλε μου... εχεις απολυτο δικιο συγνωμη. Την συνδεω κατευθειαν σε εναν marshall mg15cfr  με τον κλασικο τροπο και την παιζω στο καθαρο καναλι... θα μπορουσα να την συνδεσω καπως αλλιως για να παρω ακομα καλυτερη ποιοτητα?  ειμαι πρωταρης φιλε μου και δεν ξερω πολλα για αυτο ρωταω μην παρεξηγηθω :)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/15, 21:18 από milemaster »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #5 στις: 19/01/15, 22:05 »
Η πεταλιέρα έχει μενού επιλογών για το τι σύνδεση "βλέπει". Μπορεί να έχεις κάνει την καλωδίωση που λες, αυτό δε σημαίνει ότι η πεταλιέρα το "ξέρει"! Πχ η δική μου Line 6 έχει επιλογές Combo Αmp front, Amp Stack front, Power Αmp κλπ, για σύνδεση από τυπική μπροστά στον ενισχυτή μέχρι direct στο PA σε live. Αν δεν έχεις κάνει τη σωστή ρύθμιση για τον τρόπο που την έχεις συνδέσει, τότε δεν θα πάρεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #6 στις: 19/01/15, 22:46 »
ευχαριστω πολυ παιδια μου δινετε ενα σωρο πληροφοριες.... καλο θα ειναι οποιος εχει την gt 10 να μοιραστει τις εμπειριες του μαζι μας.... βελτιωθηκε ο ηχος μου παρα πολυ οταν πηγα και εδωσα οτι κιθαρα μου εχει διπλοπηνιακους μαγνητες και οτι ο ηχος βγαινει απο μικρο ενισχυτη σε ευχαριστω μητσακο

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #7 στις: 20/01/15, 02:26 »
Για να αξιοποιήσεις τις δυνατοτητες της GT, συνδεσε την στην εισοδο line in του ενισχυτη σου (με σημα το ipod) και επελεξε line/phones στην GT. Ετσι θα παιξουν σωστα οι cosm προενισχυσεις, εκμεταλεβοντας και την εξομοιωση καμπινας/μικροφωνου. Θα ζωντανεψει αρκετα ο ηχος σου. Επισης δωσε βαση στο input level (εξαρταται απο τους μαγνητες της κιθαρας σου) και το presence, τα οποια πρεπει να ρυθμισεις σωστα ωστε να μην εχεις αδυναμο σημα αλλα ουτε να παραμορφωνει αμεσως η gt. Τελος εχε στο μυαλο σου οτι "less is more". Δεν χρειαζεται να ενεργοποιησεις ολα τα εφε που ειναι διαθεσιμα για να παρεις σωστο ηχο. Το αντιθετο θα ελεγα.

Καλοπαιχτο το εργαλειο. Ειναι μια πολυ καλη πεταλιερα, επαγγελματικου επιπεδου (λιγο παλια αλλα οχι τραγικα πισω) με τεραστια ευεληξια και δοκιμασμενη αντοχη στο χρονο. Οπως ολα τα πολυεφε θελουν διαβασμα και ψαξιμο για να αποδωσει τα μεγιστα. Οτι θες / δεν καταλαβαινεις ρωτα σε αυτο το ποστ (οχι με ΠΜ) και θα σε βοηθησω!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/15, 19:28 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #8 στις: 20/01/15, 10:32 »
Για να αξιοποιήσεις τις δυνατοτητες της GT, συνδεσε την στην εισοδο line in του ενισχυτη σου (με σημα το ipod) και επελεξε line/phones στην GT. Ετσι θα παιξουν σωστα οι cosm προενισχυσεις, εκμεταλεβοντας και την εξομοιωση καμπινας/μικροφωνου. Θα ζωντανεψει αρκετα ο ηχος σου. Επισης δωσε βαση στο input level (εξαρταται απο τους μαγνητες της κιθαρας σου) και το presence, τα οποια πρεπει να ρυθμισεις σωστα ωστε να μην εχεις αδυναμο σημα αλλα ουτε να παραμορφωνει αμεσως η gt. Τελος εχε στο μυαλο σου οτι "less iss more". Δεν χρειαζεται να ενεργοποιησεις ολα τα εφε που ειναι διαθεσιμα για να παρεις σωστο ηχο. Το αντιθετο θα ελεγα.

Καλοπαιχτο το εργαλειο. Ειναι μια πολυ καλη πεταλιερα, επαγκελματικου επιπεδου (λιγο παλια αλλα οχι τραγικα πισω) με τεραστια ευεληξια και δοκιμασμενη αντοχη στο χρονο. Οπως ολα τα πολυεφε θελουν διαβασμα και ψαξιμο για να αποδωσει τα μεγιστα. Οτι θες / δεν καταλαβαινεις ρωτα σε αυτο το ποστ (οχι με ΠΜ) και θα σε βοηθησω!
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου μου εδωσες ενα καρο πληροφοριες..... ετσι θα κανω σημερα το βραδυ...


χτες καναμε προοδο αρχιζα να παιζω λιγο με τους ηχους αλλα επειδη δεν το εχω ακομα με τον manual χειρισμο στραφηκα προς το προγραμμα που προτεινει η boss το gt- 10   LIBRARIAN. Αφου το εγκατεστησα βρηκα καποια patch ηχων και εφε που προτεινει η boss και προσπαθησα να τα βαλω μεσα στην πεταλιερα....... μετα απο 10 λεπτα ειχα ξεκρεμασει το δικανο και απειλουσα το pc και την πεταλιερα να συμμορφωθουν  και επιτελους να μου κανουν το χατηρι..... το προγραμμα ειναι πανδυσκολο και δυσκατανοητο.... ξεκινησα να  ψαχνω για αλλους editors και ευτυχως βρηκα το gt10 FXFLOORBoard και σωθηκα και εγω και σωθηκε και η πεταλιερα απο το να μπει χτες για πουλημα...


Στην συνεχεια εντοπισα και ενα καλο site με μεγαλη ποικιλια απο δωρεαν sound patch και ξεκινησα να κατεβαζω και να εγκαθισtω στην  πεταλιερα παραθετω συννημενα ενα φακελο με ολο το απαραιτητο υλικο....... και οπως ειπε και ο φιλος μου ο kkmspm (φλουτσ) χαος ρυθμισεων!!!!!


Aυτα ειναι τα link που χρησιμοποιησα


  http://fxfloorboard.sourceforge.net/info.php?model=gt-10


http://gt10.lefora.com/forums/153551/GT10-Patches/GT10-Patches?page=3#.VL4KwkesXX6
 


και εδω ενα για να κατεβασετε ολα τα απαραιτητα αρχεια.....




http://www.filehosting.org/file/details/470236/gt10.rar

« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/15, 10:37 από milemaster »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #9 στις: 20/01/15, 14:10 »
Και στο παρακάτω site μπορεις να βρεις πολλά (- και καλά? Τουλάχιστον για την Zoom G3X που έχω πολλά από αυτά είναι πολύ ποιοτικά με λίγο tweaking για προσαρμογή στους μαγνήτες/κιθάρα/γούστα σου- ) patches για την GT10:

http://guitarpatches.com/patches.php?unit=gt10

Καλές δοκιμές και υπομονή  ;) (το learning curve της GT-10 είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με άλλες συγχρονες πεταλιέρες, και λόγω της βαθειάς παραμετροποίησης που σου επιτρέπει και λόγω της δομής του μενου - IMHO πάντα  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #10 στις: 20/01/15, 15:15 »
σε ευχαριστω φιλε πολυ καλο οντως!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #11 στις: 21/01/15, 01:21 »
το librarian ειναι ενα εργαλειο διαχείρισης των patches. Δεν σου επιτρεπει τον προγραμματισμο της gt. Για να παρεις backup η να στειλεις patches εχει εναν βλακωδη τροπο αλλα αν το βρεις ειναι απλο. Πρεπει να ανοιξεις 2 παραθυρα (ενα με τα patches της gt και ενα με τα patches του pc) και κανεις απλα copy/paste απο το ενα στο αλλο....
Το FXfloor booard να πω την αληθεια πιο πολυ με κουρασε απαρα με βοηθησε. Αν μαθεις να χειρίζεσαι την gt απο το menu της (δεν ειναι τοσο δυσκολο...απορω γιατι σε παιδευει) θα φτιαξεις ευκολα βασικους ηχους. Το πραγμα δυσκολευει μονο οταν θες να κανεις το απολυτο tweaking σε εναν ηχο....
Τελος να σου πω την αληθεια δεν καταφερα ποτε να βγαλω καλο ηχο απο patch κατεβασμενο απο Internet. Ο λογος ειναι πολυ απλος. Το patch στηνεται για να δουλεψει σωστα με συγκεκριμενη κιθαρα, συγκεκιρμενη συνδεσμολογια και συγκεκριμενο ενισχυτη/pa. Απο τη στιγμη που δεν εχεις τον ιδιο εξοπλισμο με αυτον που εφτιαξε το Patch ο ηχος θα ειναι κακος. Μπορεις βεβαια να παίρνεις ιδεες  απο patches αλλων αλλα θα πρεπει παντα να τα παραμετροποιεις. (εκτός και αν παιζεις με ακουστικα/pa οποτε μπορεις να ψαξεις για patches φτιαγμενα για pa). Δοκιμασες να φτιαξεις ηχους με το EZ TONE? ειναι πολυ ευκολο και δινει αρκετα καλους ηχους (ακομα και σαν βαση να τους παρεις)

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #12 στις: 21/01/15, 10:44 »
φιλε μου τα ιδια λεμε οσο αναφορα για το librarian απλα εννοουσα οτι επιτρεπει την τακτοποιηση -διαχειριση ( με το λανθασμενο ορο "προγραμματισμο") που χρησιμοποιησα.... το fxfloοrboard μου φανηκε παιχνιδι γιατι ταυτοχρονα με την καλυτερη διαχειριση που μου προσφερει  μου επιτρεπει και να πειραξω-διαμορφωσω  τα εφε .... εχεις τεραστιο δικιο οσο αναφορα για τα ιντερνετικα patches απλα πιο πολυ τα χρειαζομαι σαν ενα οδηγο-μπουσουλα για να προσπαθησω να τα φερω οσο πιο κονταν στα γουστα μου.... το κακο αγαπητε μου φιλε ειναι οτι στο διαμερισμα που παιζω δεν μπορω να ανοιξω ενταση και να το κατευχαριστηθω οποτε απο οτι καταλαβαινεις δεν παιρνω ουτε το 1% των δυνατοτητων της πεταλιερας, της κιθαρας και του ενισχυτη..........δοκιμασα και με το ΕΖ ΤΟΝΕ καλο και απλο αλλα δεν εχω συνηθισει ακομα τα κουμπακια στην πεταλιερα 3 μερες την εχω μονο στην κατοχη μου..... αλλα επειδη εχω καταλαβει οτι το εχεις θεμα ριξε και καμια ιδεα για το που πρεπει να κατευθυνθω (αρχαριος βλεπεις)....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #13 στις: 21/01/15, 13:44 »
Πολύ άγχος, αγωνία πανικός..

Νίκο μετά από 10ετή και πλέον ενασχόληση μου με παρόμοιες πεταλιέρες, σε παρομοιάζω με τον σύζυγο, ο οποίος μόλις νοίκιασε ένα σπίτι, τον έχει πάει η γυναίκα του στην Ερμού να διαλέξουν κουρτίνες και καλύματα, του έχει απλώσει ο υπάλληλος 30 δειγματολόγια με 100 δείγματα το καθένα και έχει πήξει, έχει τερματίσσει, ιδρώνει και δεν ξέρει από που να φύγει.. είμαι μέσα?..

Άκου πως έχουν τα πράγματα: ακόμα δεν έχεις έπιπλα, έχεις ένα άδειο δωμάτιο, είναι αδύνατον να διαλέξεις κουρτίνες και καλύματα. Θα πρέπει να βάλεις μία ησυχία στην φασαρία και μία τάξη στην αταξία. Πρώτα θα διαλέξεις τα χοντρά κομμάτια, καναπέ, τραπέζι, και μετά όλα τα άλλα. Τα μπιμπελό στο τέλος τέλος.

Ξεκίνα με ένα άδειο preset, αν δεν υπάχει, φτιάξε ένα εσύ και αποθήκευσέ το. Αυτό θα είναι η βάση σου, το καινούργιο σου δωμάτιο. Χρησιμοποίησε τα ρυθμιστικά ΠΑΝΩ στην πεταλιέρα, όχι λογισμικό.  Χωρίς τίποτα, χωρίς προσομείωση ενισχυτών, καμπινών, τίποτα. Αδειο!. Στήσε όλα τα περιφερειακά settings, ώστε αυτό να ακούγεται καλά και φυσικά.

Μετά ξεκίνα να ακούς μία μία ΠΡΩΤΑ τις προσομειώσεις ενισχυτών. Διάλεξε αυτές ποια σου αρέσουν καλύτερα. Μετά κάνε το ίδιο με τις καμπίνες. Το ίδιο, διάλεξε μία που σου αρέσει. Κράτα αυτό τον συνδυασμό και αποθήκευσέ τον.

Μετά άρχισε να προσθέτεις ΕΝΑ εφε. Ξεκίνα από ότι θέλεις: delay, chorus, ότι θέλεις. Πέρασε όλες τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου μία μία. Κατάλαβε τι κάνουν και πως ακούγονται. Το ίδιο και με το επόμενο ΕΝΑ εφέ.

Σιγά σιγά θα αποκτήσεις αντίληψη του τι κάνει η πεταλιέρα, πως χτίζεται σιγά σιγά ο ήχος, πως φτιάχνονται τα presets και το σπουδαιότερο: Τι αρέσει ΣΕ ΣΕΝΑ και σου ταιριάζει στο αυτί.

ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος φίλε Νίκο, ΑΝ θέλεις να κατέχεις τον εξοπλισμό σου και να μην παίζεις πάντα με trial and error με επιλογές άλλων και ως αποτέλεσμα προτιμήσεις και γούστα άλλων.

EDIT: Το manual ειναι το Ευαγγέλιο σου!. Μην το αποφεύγεις, ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΤΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/15, 13:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #14 στις: 21/01/15, 14:18 »
Πολύ άγχος, αγωνία πανικός..

Νίκο μετά από 10ετή και πλέον ενασχόληση μου με παρόμοιες πεταλιέρες, σε παρομοιάζω με τον σύζυγο, ο οποίος μόλις νοίκιασε ένα σπίτι, τον έχει πάει η γυναίκα του στην Ερμού να διαλέξουν κουρτίνες και καλύματα, του έχει απλώσει ο υπάλληλος 30 δειγματολόγια με 100 δείγματα το καθένα και έχει πήξει, έχει τερματίσσει, ιδρώνει και δεν ξέρει από που να φύγει.. είμαι μέσα?..

Άκου πως έχουν τα πράγματα: ακόμα δεν έχεις έπιπλα, έχεις ένα άδειο δωμάτιο, είναι αδύνατον να διαλέξεις κουρτίνες και καλύματα. Θα πρέπει να βάλεις μία ησυχία στην φασαρία και μία τάξη στην αταξία. Πρώτα θα διαλέξεις τα χοντρά κομμάτια, καναπέ, τραπέζι, και μετά όλα τα άλλα. Τα μπιμπελό στο τέλος τέλος.

Ξεκίνα με ένα άδειο preset, αν δεν υπάχει, φτιάξε ένα εσύ και αποθήκευσέ το. Αυτό θα είναι η βάση σου, το καινούργιο σου δωμάτιο. Χρησιμοποίησε τα ρυθμιστικά ΠΑΝΩ στην πεταλιέρα, όχι λογισμικό.  Χωρίς τίποτα, χωρίς προσομείωση ενισχυτών, καμπινών, τίποτα. Αδειο!. Στήσε όλα τα περιφερειακά settings, ώστε αυτό να ακούγεται καλά και φυσικά.

Μετά ξεκίνα να ακούς μία μία ΠΡΩΤΑ τις προσομειώσεις ενισχυτών. Διάλεξε αυτές ποια σου αρέσουν καλύτερα. Μετά κάνε το ίδιο με τις καμπίνες. Το ίδιο, διάλεξε μία που σου αρέσει. Κράτα αυτό τον συνδυασμό και αποθήκευσέ τον.

Μετά άρχισε να προσθέτεις ΕΝΑ εφε. Ξεκίνα από ότι θέλεις: delay, chorus, ότι θέλεις. Πέρασε όλες τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου μία μία. Κατάλαβε τι κάνουν και πως ακούγονται. Το ίδιο και με το επόμενο ΕΝΑ εφέ.

Σιγά σιγά θα αποκτήσεις αντίληψη του τι κάνει η πεταλιέρα, πως χτίζεται σιγά σιγά ο ήχος, πως φτιάχνονται τα presets και το σπουδαιότερο: Τι αρέσει ΣΕ ΣΕΝΑ και σου ταιριάζει στο αυτί.

ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος φίλε Νίκο, ΑΝ θέλεις να κατέχεις τον εξοπλισμό σου και να μην παίζεις πάντα με trial and error με επιλογές άλλων και ως αποτέλεσμα προτιμήσεις και γούστα άλλων.

EDIT: Το manual ειναι το Ευαγγέλιο σου!. Μην το αποφεύγεις, ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΤΟ.
αδερφε μου Ανδριανε πως με καταλαβαινεις...χααχχαχαχαχαχα....εχεις απολυτο δικιο ...  ευτυχως εδω μεσα εχει πολλα θεματα που διαβαζω και προσπαθω να βγαλω μια ακρη και ολα τα παιδια με βοηθατε παρα πολυ.... βλεπετε εχουν περασει 10-14 χρονια απο την πρωτη πεταλιερα zoom 505 που ειχα αν θυμαμαι καλα....και το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και πλεον υπαρχει μεγαλο ευρος δυνατοτητων... σε ευχαριστω πολυ Ανδριανε...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT 10!!!!
« Απάντηση #15 στις: 01/02/15, 21:12 »
τα πραγματα ειναι οπως ακριβως τα λετε καλοι μου φιλοι..... πρωτα πρεπει  να συνδεσω σωστα την πεταλιερα και μετα ενα ενα εφε να δω τι ακριβως κανουν και πως.....


Ξετυλιγοντας σιγα σιγα το κουβαρι της gt10  πρεπει να σας ομολογησω οτι αφου διαβασα το manual μου λυθηκαν αρκετες αποριες και σιγα σιγα αρχισα να δημιουργω διαφορες  παραλαγες ηχων πανω σε ενα συγκεκριμενο εφε προσπαθωντας να βρω αυτο που μου ταιριαζει.... εχει 200 ετοιμα εφε  και αλλες 200 θεσεις που μπορεις να αποθηκευσεις τους δικους σου ηχους.   To  ez tone ειναι ενα πολυ ομορφο και απλο εργαλειο που μπορεις να κατασκευασεις τον δικο σου ηχο και με το απλο του μενου μπορεις να διαμορφωσεις τον χαρακτηρα του ηχου σου με πολυ απλο τροπο αν ειναι για rythm η αν ειναι για σολο κιθαρα....


Λιγα λογια για την ποιοτητα κατασκευης ..... ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΟ ΤΑΝΚΣ ..... δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο... αυθραυστη και αδιαπεραστη απο πασα βλημα!!!!!


Μου αρεσει παρα πολυ η καθαροτητα των εφε σε σημειο που με μαγευουν..... οι προσομειωσεις των διαφορων ενισχυτων ειναι εντυπωσιακες ..... βγαζει φανταστικους metal rock ηχους και μπορω να παραδεχτω οτι ανατριχιασα με τα καθαρα ατμοσφαιρικα της γεματα reverb... για blues δεν ξερω ακομα το ψαχνω δεν εχω ακομα την πειρα..... πιστευω  οτι σιγουρα παιζει ρολο και ο ενισχυτης απο  οπου ακουω το ολο αποτελεσμα της επιδρασης της πεταλιερα πανω στον ηχο μου.... ισως αργοτερα να χτυπησω και κανα ενισχητακο πιο ποιοτικο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Για την gt-8 της boss!

Ξεκίνησε από ag313 Εφέ

21 Απαντήσεις
11254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/15, 22:12
από xortopita me tzatziki
11 Απαντήσεις
6242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
Νεα boss gt-10!

Ξεκίνησε από PlusYeaR « 1 2 3 » Εφέ

60 Απαντήσεις
18794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 13:13
από Vicarious
Boss GP-20

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

4 Απαντήσεις
2658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 01:02
από Evangelos 123
BOSS ME-20

Ξεκίνησε από helkal Εφέ

7 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 13:01
από Evangelos 123
Boss DR-880

Ξεκίνησε από indie-anos laternative Εφέ

7 Απαντήσεις
4362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 10:28
από indie-anos laternative
boss gt8 rec???

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
2273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 09:29
από Kundera
BOSS ME-20

Ξεκίνησε από DEMONHUNTER Εφέ

3 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:21
από stepap#12
Boss gt-10

Ξεκίνησε από ibanezman Εφέ

14 Απαντήσεις
6011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 16:59
από teo_gp
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits