Αποστολέας Θέμα: Η ΕΠΙΤΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ.ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕ  (Αναγνώστηκε 4319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Φιλοι μου τα καταφερα....μετα απο 24 χρονια στον τομεα του Food & Beverage εφερα την καινοτομο συνταγη στην ελληνικη κουζινα.....Πλεον δε θα λεγεται Ελληνικη Κουζινα αλλα..... Ευαγγελικη κουζινα formerly known as Greek !!
Η καινοτομος ιδεα μπορει να συνδιαστει με ολα τα πιατα της πρωην Ελληνικης κουζινας οποτε μιλαμε για την κορυφαια ιδεα της γαστρονομιας πανδιαγαλαξιακα.....!!!
Να σας δωσω μια συνταγη να καταλαβετε το τι λεω......
Να παμε με το πιο παραδοσιακο φαγητο των Ελληνων την Φασολαδα.......Τι χρειαζόμαστε:
  • 500 γρ. φασόλια  χοντρά
  • 2-3 καρότα κομμένα  ροδέλες
  • 1 κρεμμύδι  ψιλοκομμένο
  • 4 κλωνάρια σέλινο
  • 1/2 κόκκινη πιπεριά
  • 200 γρ. ντομάτα  τριμμένη
  • 1 κ.σ. ντοματοπελτές
  • 1 φλ.τσαγιού  ελαιόλαδο
  • χυμό από μισό λεμόνι
  • 1 κ.γ. μπούκοβο  προαιρετικά
  • αλάτι,πιπέρι
Βάζουμε τα φασόλια από το βράδι σε νερό μαζί με μία  κουταλίτσα σόδα μαγειρικής.recipe imageΗ Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 2Η Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 2Το πρωί ξεκινάμε το μαγείρεμα. Αφήνουμε τα φασόλια να  πάρουν μια βράση και πετάμε το πρώτο νερό.2. Το πρωί ξεκινάμε το μαγείρεμα. Αφήνουμε τα  φασόλια να πάρουν μια βράση και πετάμε το πρώτο νερό.recipe imageΗ Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 3Η Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 3Μετά ξαναβάζουμε τα φασόλια στην κατσαρόλα και  ρίχνουμε βραστό νερό για να βράσουν πιο γρήγορα. Μόλις αρχίζουν να μαλακώνουν  ρίχνουμε και τα υπόλοιπα υλικά, αφήνοντας προς το τέλος την ντομάτα, τον  ντοματοπελτέ και το χυμό λεμονιού.3. Μετά ξαναβάζουμε τα φασόλια στην κατσαρόλα  και ρίχνουμε βραστό νερό για να βράσουν πιο γρήγορα. Μόλις αρχίζουν να  μαλακώνουν ρίχνουμε και τα υπόλοιπα υλικά, αφήνοντας προς το τέλος την ντομάτα, τον ντοματοπελτέ και το χυμό λεμονιού.Λίγα μυστικά ακόμαΤο χυμό λεμονιού το προσθέτουμε για να χυλώσει η φασολάδα. Καλή σας  όρεξη.
Η ΕΠΙΤΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ............ !!!!!!!!!!!!αφου τελειωσουμε την συνταγη .....προσθετουμε ψιλοκομενη ΠΑΠΑΓΙΑ ωριμη κατα προτιμηση ΚΑΙ Χυμο απο Γκουαρανα (προσοχη να μην παρει και τα κουκουτσια μεσα γιατι δημιουργουν δυσκοιλιοτητα η οποια σε αντιθεση με την παρατεταμενη he-samoli της φασολαδας ισως δημιουργησει ψυχολογικα στο εντερο.... !!!!! Δεν σας δινω τις ακριβεις ποσοτητες για ευνοητους λογους !!! Αυτα τα δυο κλεμμενα ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΑ φορουτα μπορουν να μπουν σε οοοοολα τα πρωην Ελληνικα παραδοσιακα φαγητα πλεον γνωστα ως..... Ευαγγελικη κουζινα formerly known as Greek !!  Περιμενω τις γνωμες σας !!!
Xarry Klynn - Doksaste me..
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 09:55 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ STICKY, M'AKOYEI H ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ;;;;;;
Υ.Γ. Vag θα σου πω και τη μυστική συνταγή για το philadelphia και τη μαρμελάδα... Το αξίζεις...!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος-εξτασιασμενος!
 
ειμαι πολυ περιφανος που ειμαι στο ιδιο φορουμ με 2 τερατα της παγκοσμιας τεχνης....γιατι τεχνη δεν ειναι μονο η μουσικη. ειναι και το φαϊ...
 
Πραγματικα ο πλανητης σας χρωσταει πολλα για την προσφορα σας!!!!1
 
 >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Είσαι πολύ μπροστά! Δεν έχω ξαναδεί πουθενά χρήση γκουαρανά (χωρίς κουκούτσια) σε φασολάδα! Ξεπερνάει ακόμα και το συνδυασμό μερέντα-φέτα! Για μένα είσαι για νόμπελ!
Πάω να φτιάξω φακές με ξερά σύκα και καραμελωμένες σαρδέλες!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Εντάξει, vag παίρνεις βραβείο, το ΤΡΟΛΛ της ΧΡΟΝΙΑΣ 2012! Θεός.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Διακρίνω σαφείς επιρροές από Ιζνογκούντ στην διατύπωση και την εκτέλεση της συνταγής.... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Διακρίνω σαφείς επιρροές από Ιζνογκούντ στην διατύπωση και την εκτέλεση της συνταγής.... ;D ;D

Εεεεεεε προσεχε τι λες στον γεροντα.....!!! Στους αιωνες μου επιρροες δεν παιρνει......  :P :P :P :P
Εμενα με ανησυχει που οτι βλεπεις ....διαγνωζεις ισνο....  μηπως σου λειπει ???? χαχαχαχαχαχαχα
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:31
από marios009^
7 Απαντήσεις
3859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/06, 02:51
από Light_Without_Heat
35 Απαντήσεις
13612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
48 Απαντήσεις
19393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
511 Απαντήσεις
144698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
24 Απαντήσεις
12236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 00:12
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 13:13
από zeoy
71 Απαντήσεις
18421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
3468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 10:30
από sfanfan
26 Απαντήσεις
7786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/18, 16:16
από panixgr