Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???  (Αναγνώστηκε 4776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Γεια χαρα παιδια... λοιπον, προβλημα...
Εχω ενα κεφαλι 100W και μια καμπινα 2χ12 120W ανοιγω λοιπον το power του κεφαλιου ολα ok μολις ανοιξω και το standby για να παιξω ειτε αμεσως ειτε μετα απο λιγο συνηθως τα ηχεια μου κανουν ενα τσαφ σαν να σκανε... χεζεσαι πανω σου λεμε... ;D και μιλαμε για volume 0.5/10
Τι να φταιει... το ορνανο ειναι στο input by the way... μηπως... ξερω γω... για πειτε...

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #1 στις: 19/04/08, 23:33 »
Συνηθως αυτοι οι θορυβοι η σκασιματα οφειλονται σε καποιο πυκνωτη του τροφοδοτικου ηλεκτρολυτικο . Για δωσε μας καποια στοιχεια για τον ενισχυτη σου για να παρεις μια ποιο συγκεκριμενη απαντηση ισως.
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #2 στις: 19/04/08, 23:44 »
Peavey Valveking Head με Marshall 2x12 1936 Celestion Vintage 30s ηχεια

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #3 στις: 19/04/08, 23:52 »
Εντωμεταξυ αυτο συμβαινει αμα ανοιξω στο μπαμ το κεφαλι, αμα  αφησω 2-3 λεπτα το power αναμμενο και ζεσταθουν οι λαμπες, οπως και ειναι το σωστο, θα ειναι οκ αλλα και παλι δεν δικαιολογειται γιατι μια φορα αν τυχει και το κανει, παρολο το ζεσταμα, σε ενα σχετικα μεγαλο volume... θα σπασει ο κωνος θα φυγει το ηχειο απο την μπαλκονοπορτα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #4 στις: 21/04/08, 09:06 »
Οπως ειπες κι εσυ κανονικα για αυτο υπαρχει το standby, για να ζεσταθουν οι λαμπες ωστε μετα να "ανοιξεις" κανονικα τον ενισχυτη. Οποτε οπως και να χει, να αφηνεις παντα ενα 5λεπτο τον ενισχυτη πριν να πας στο on. Απο κει και περα, το τσαφ που ακους απο τα ηχεια το κανει οταν ειναι εντελως κλειστο το volume; Κανονικα πταν κλεινεις τον ενισχυτη καλο ειναι να πηγαινεις το (master) volume στο 0. Οποτε αν δεν στο κανει οταν ειναι στο 0, πριν κλεισεις τον ενισχυτη σου, απλα πηγαινε στο 0 το master του και θα σαι οκ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #5 στις: 21/04/08, 13:03 »
Εντωμεταξυ αυτο συμβαινει αμα ανοιξω στο μπαμ το κεφαλι, αμα  αφησω 2-3 λεπτα το power αναμμενο και ζεσταθουν οι λαμπες, οπως και ειναι το σωστο, θα ειναι οκ αλλα και παλι δεν δικαιολογειται γιατι μια φορα αν τυχει και το κανει, παρολο το ζεσταμα, σε ενα σχετικα μεγαλο volume... θα σπασει ο κωνος θα φυγει το ηχειο απο την μπαλκονοπορτα...

Λοιπον , σιγουρα αφηνουμε τις λαμπες να ζεσταθουν 2-3- λεπτα , δεν καταλαβαινω γιατι ανοιγεις αμεσως power k stand by.Ο peavey εχει solid state ανορθωτη που σημαινει πως ριχνεις κατευθειαν πανω απο 400 volt στις ανοδους των 6L6 χωρις να εχουν τα νηματα δημιουργησει την προυποθεση δημιουργιας ρευματος στην λαμπα. Εγω πιστευω πως εχουν ζοριστει οι λαμπες πολυ αν δεν εχουν παθει ηδη ζημια! Αν εκτος απο τον κροτο ακουσ κ τιποτα χρατσ ενοχλητικα τοτε οι ηλεκτρολυτικοι δεν ειναι καλης ποιοτητας , καμμια φορα κανουν κ μικροσκασιματακια. Το εχει κανει ποτε αν εχουν ζεσταθει οι λαμπες πριν η το λες υποθετικα μηπως συμβει?
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #6 στις: 22/04/08, 00:11 »
Λοιπον απανταω σε ολα με την σειρα και ευχαριστω για την βοηθεια...
Το σκασιμο δεν μου το κανει φυσικα οταν το volume του κεφαλιου ειναι στο 0 αλλα στο 1 με 2 που συνηθως παιζω.
Οταν το κλεινω, πρωτα κλεινω το volume της κιθαρας μετα το master μετα το standby και μετα το power και ειναι ok.
Το τσαφ αν θα το κανει μονο μεσα στο πρωτο λεπτο που θα παιζω η αν πειραξω καποιο ποτενσιομετρο ισως και θα το κανει μονο για μια φορα οχι αλλη οσες ωρες κι αν παιζω μετα.
Αν τωρα γινει το τσαφ 2 περιπτωσεις παιζουν, η το εκανε και αντε γεια συνεχιζουμε να παιζουμε η που μου πηδηξε τον ηχο και πεφτει τρελλα η αποδοση του οποτε τον κλεινω και τον ξανανοιγω.
Τωρα αποδεδειγμενα αν ανοιξω το power για 2-3 και ζεσταθει δεν προκειται να γινει τιποτα και ειναι ολα οκ.
(ουτε χρατς ουτε σκασιματα που λεει ο φιλος εχει κανει ποτε)
Θα μου πειτε βεβαια γιατι δεν το ανοιγεις τοτε ρε συ πριν παιξεις να εισαι οκ? και απανταω... αυτο κανω μονο εκεινη την φορα ετυχε να τον ανοιξω στο μπαμ και ψαρωσα με τον κροτο γιατι ενας φιλος τυχαινει να εχει ιδιο κεφαλι-καμπινα και τον ανοιγει παντα κατευθυαν και δεν του το εχει κανει ποτε γιαυτο ρωτησα μηπως μπορει να παιζει κατι αλλο...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #7 στις: 22/04/08, 09:08 »
Nα πεις του φιλου σου οτι παιζει με την τυχη του. Υπαρχει λογος που ολοι οι ενισχυτες λυχνιας εχουν ξεχωριστο power και standby. Παντα να αφηνεις τις λαμπες τουλαχιστον 2-5 λεπτα να ζεσταθουν πριν απο standby πας σε on λειτουργια και καλο ειναι το ιδιο να το κανεις και οταν κλεινεις τον ενισχυτη (πρωτα κλεινεις master, μετα πας σε standby και μετα απο 2-3 λεπτα κλεινεις και το power).
Ειδικα αν μιλαμε για πιο vintage καταστασεις εκει καλο θα ηταν ακομα και 10 λεπτα αναμονης πριν να λειτουργησει κανονικα ο ενισχυτης. Με λιγα λογια λοιπον, οπωσδηποτε θα χρησιμοποιεις το standby ετσι οπως σχεδιαστηκε να λειτουργει. Το οτι στον φιλο σου δεν κανει καποιο θορυβο (προς το παρον) δεν λεει και πολλα. Αν καποια μερα του δωσει στα χερια ο ενισχυτης απο λαμπες μεχρι πυκνωτες και μετασχηματιστες, σιγουρα θα ξερει τι φταιει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #8 στις: 22/04/08, 09:48 »
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα με οσα λες, απλα για να καταλαβω... επειδη εμενα τωρα αν τον ανοιξω (χωρις ζεσταμα) θα μου κανει το τσαφ το ηχειο σημαινει οτι εχει μαμηθει κατι στο κεφαλι? τι? να διορθωσω κατι η τον ανοιγω απο εδω και περα με ζεσταμα και δεν τρεχει τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #9 στις: 22/04/08, 14:05 »
Ανοιγε τον οπως πρεπει, κλεινε τον οπως πρεπει, να θυμασαι και το master και εισαι OK. Λογικα δεν εχεις κανενα προβλημα. Μην αγχωνεσαι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
ΠΟΙΟΣ ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ???
« Απάντηση #10 στις: 22/04/08, 14:19 »
Εμένα μου κάνει η βλάβη σου.....σαν διαρροή σε πυκνωτή εισόδου (στην προενίσχυση).....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
9308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/02, 11:05
από placebo
1 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 14:04
από Heatseeker
5 Απαντήσεις
5091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 16:20
από t_c_bel
6 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:59
από Stel Andre
11 Απαντήσεις
6681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
0 Απαντήσεις
1924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:01
από sofison
3 Απαντήσεις
2599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 22:23
από mace
10 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/11, 08:15
από armagedon
5 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 10:32
από drakoumel
0 Απαντήσεις
6574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 21:45
από Βραζίλης