Αποστολέας Θέμα: Ενοχλησεις στους τενοντες  (Αναγνώστηκε 28492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ενοχλησεις στους τενοντες
« στις: 01/12/08, 16:48 »
Καλησπερα παιδια,
Παιζω κιθαρα 3 χρονια αλλα "σοβαρευτηκα" τους τελευταιους 2 μηνες(καθημερινα η μελετη μου ειναι περιπου 2 μιση με 3 ωρες).αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,πριν απο 3 εβδομαδες οπως εκανα μελετη στην κιθαρα ενιωσα καποιες ενοχλησεις στον τενοντα του καρπου του αριστερου χεριου.το λαθος μου ηταν οτι τις αγνοησα και συνεχισα.μετα απο 2 μερες αποφασισα να σταματησω για 3 μερες την κιθαρα.οταν την ξαναεπιασα αισθανθηκα και παλι τις ενοχλησεις και αποφασισα να σταματησω για 2 βδομαδες την κιθαρα.οταν περασαν οι μερες αυτες και ξεκινησα για μια ακομη φορα την μελετη διαπιστωσα οτι οι ενοχλησεις,αν και αμυδροτερες ηταν ακομα εκει.δεν μπορω να πω πως οι ενοχλησεις ειναι κατι ιδιαιτερα επιπονο αλλα επειδη φοβαμαι μην αυτο εξελιχθει σε τενοντιτιδα εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο να παω σε γιατρο.αν καποιος απο σας εχει περασει κατι παρομοιο και ξερει η μπορει να προτεινει κατι πραγματικα θα με βοηθουσε.Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #1 στις: 01/12/08, 16:58 »
 Φίλε μου καταρχήν καλώς μας ήρθες ;) ;) ;)

Για τις ενοχλήσεις δεν μπορώ να σου πω κάτι, ένας γιατρός είναι πάντα η εγκυρότερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτό που ξέρω να σου πω είναι πως πρέπει πάντα πριν παίξεις να κάνεις καμία ασκησούλα για ζέσταμα. Όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά κάτι που θα ''λύσει'' τα χέρια σου. Μην ανησυχείς πάντως, το πιθανότερο είναι να χρειάζεσαι απλά ξεκούραση (όλοι μας λίγο πολύ την έχουμε πατήσει...).

 Περαστικά λοιπόν και υπομονή ;) ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος prog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #2 στις: 01/12/08, 17:04 »
Σε ευχαριστω πολυ,ειλικρινα ανθρωποι σαν κι εσας βοηθαν πολυ εμας τους καινουργιους...με ανακουφιζει καπως αυτο που μου λες,θα ακολουθησω την συμβουλη σου αν και παντα κανω διατασεις πριν ξεκινησω,αλλα ισως καποια μερα το παρακανα... :-\ξεκουραση λοιπον... ;Dκαι παλι ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #3 στις: 03/12/08, 18:38 »
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα  :( Ενοχλησούλες-πονάκια που επανέρχονται μόλις ξαναπαίξω ακόμα και μετά από αποχή ολίγων ημερών.Φοβάμαι μη μου πει να σταματήσω τα πλήκτρα για κανα μήνα ή περισσότερο.Έχω κλείσει ραντεβού...
Παιδιά όμως σκεφτείτε όσοι κάνετε και πολύ υπολογιστή μήπως αυτός είναι ο κύριος ένοχος και όχι τα οργανάκια μας ! Για μένα ίσως έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο.ίδωμεν...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 18:42 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #4 στις: 03/12/08, 22:48 »
Περιληπτικα....

Για ενα ζεσταμα που θα "προστατευει" απο τραυματισμους και θα βοηθησει και στην επουλωση, χρειαζεσαι τα παρακατω:

1. Περιστροφες Καρπων (20 απο καθε μερια - clockwise kai counter-clockwise)
2. Διατασεις σε flexors & extensors στον πηχυ
3. Μινι-Διατασεις στα μεμονωμενα ζευγαρια δακτυλων

Ολο το προγραμα παιρνει περιπου 3-5 λεπτα και πρεπει να γινεται ΠΡΙΝ αρχισειw να παιζεις

Επισης, παιρνε μπολικη  βιταμινη C (1-2 γρμ την ημερα)  - 1.5 λιτρο νερο την ημερα και τον καιρο που εισαι τραυματισμενος να κοιμασαι 60-90' περισσοτερο ημερησιως

Τελος, ΜΗΝ ΜΕΛΕΤΑΣ τεχνικες ασκησεις μεχρι να γινεις καλα - εισαι τραυματιας!


                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
MYSPACE Profile        - http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
Youtube Channel       - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site      - http://www.ioannis.org
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/08, 22:54 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος Mahogany

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #5 στις: 22/12/08, 02:35 »
Κλασικα κ εγω αντιμετωπιζω συχνα πονους απο μελετη και παιξιμο-Φιλε Γιαννη ειναι πολυ κατατοπιστικο το post σου, πιστευω οτι αν ολοι μας το ακολουθουμε πιστα πριν τη μελετη μας θα εξαληψουμε τον κινδυνο τραυματισμου!Πολυ Σημαντικο!!!THNX!!

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #6 στις: 31/12/08, 00:17 »

2. Διατασεις σε flexors & extensors στον πηχυ
μμμμ... ok, εγώ μπορεί να είμαι και λίγο χαζός τώρα... αλλά έχω απορία (πάλι). Αυτά τα flextors και extensors καλά ρε παιδιά... πολύ ωραία... Αν κάποιος δεν ξέρει τις λέξεις (όπως πχ εγώ) πιάνει λεξικό... και βρίσκει κάτι τέτοιο:

"flexor: noun a skeletal muscle whose contraction bends a joint ή σε άλλο λεξικό: καμπτήρας...
extensor: n.   A muscle that extends or straightens a limb or body part, ή εκτατικός ή εκτατήρ μυς..."


Πολύ ωραία τώρα... τις λεξούλες τις μάθαμε... Μπορεί κάποιος τώρα να μου πει τί ακριβώς κάνω στα χέρια μου για να αποφύγω τραυματισμούς;  ???

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #7 στις: 31/12/08, 00:20 »
Α... σόρυ ξεχάστηκα... και μια τελευταία: γιατί να κοιμάται κάποιος 60-90 λεπτά παραπάνω τη μέρα όταν είναι τραυματίας;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #8 στις: 01/01/09, 20:43 »

2. Διατασεις σε flexors & extensors στον πηχυ
μμμμ... ok, εγώ μπορεί να είμαι και λίγο χαζός τώρα... αλλά έχω απορία (πάλι). Αυτά τα flextors και extensors καλά ρε παιδιά... πολύ ωραία... Αν κάποιος δεν ξέρει τις λέξεις (όπως πχ εγώ) πιάνει λεξικό... και βρίσκει κάτι τέτοιο:

"flexor: noun a skeletal muscle whose contraction bends a joint ή σε άλλο λεξικό: καμπτήρας...
extensor: n.   A muscle that extends or straightens a limb or body part, ή εκτατικός ή εκτατήρ μυς..."


Πολύ ωραία τώρα... τις λεξούλες τις μάθαμε... Μπορεί κάποιος τώρα να μου πει τί ακριβώς κάνω στα χέρια μου για να αποφύγω τραυματισμούς;  ???

Οι καμπτηρες του χεριου σου ειναι κατα μηκος ολου του πηχη και βρισκονται στην κατω πλευρα(παλαμιαια) ενω οι εκτεινοντες ειναι απο την πανω πλευρα(ραχιαια).....Ο φιλος που ανεφερε πιο επανω για διατασεις σωστα τα ειπε καθως το "ζεσταμα" ειναι απαραιτητο....Αλλα επειδη αυτες ομως οι συμβουλες ειναι για ΥΓΙΕΙΣ μη ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΥΣ κιθαριστες,για να προληφθουν τραυματισμοι, οταν ο αλλος εχει ΗΔΗ πονο δεν αρκουν μονο διατασεις....Φυσικοθεραπευτης ειμαι, και σε τετοια περιπτωση μαζι με διατασεις πρεπει να βαλεις "στο κολπο" και ειδικες ασκησεις που να "φορτισουν" τους τενοντες ουτως ωστε σιγα-σιγα να επελθει λυση του πονου....Το γιατι ομως πρεπει να "φορτισεις"(εννοω με αυτο ενεργητικη κινηση και ΟΧΙ διαταση!!!!) εναν τενοντα παρολο που ΠΟΝΑΕΙ και με την φορτιση αυτη θα σου βγαλει ΚΑΙ πονο,ειναι μεγαλο κεφαλαιο για να το αναλυσουμε....Παρα ταυτα ομως ειναι Η ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ αποκατασταση οχι μονο για μουσικους,αλλα και για ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ τενοντοπαθειες, που εχει ΚΑΚΩΣ επικρατησει ο ορος "τενοντιτιδα", δηλαδη φλεγμονη στον τενοντα κατι που δεν ισχυει σχεδον ποτε!!!!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #9 στις: 04/01/09, 21:34 »
Απο αυτά που κατάλαβα, κάποια ζημιά πρέπει να έχει γίνει..Μην πιέζεις τον εαυτό σου διότι έτσι δε θα θεραπευτείς.Στο λέω διότι έχω μόνιμη τενοντίτιδα στο αριστερό χέρι,η οποία επηρεάζει τα δύο τελευταία δάχτυλα..ούτε μπάσκετ δεν μπορώ να παίξω.Ενω ήξερα ότι είχα τενοντίτιδα, συνέχιζα να παίζω,άσχετα με τον πόνο,γι αυτό είναι σχεδόν μια μόνιμη φλεγμονή.Μπορείς να βάζεις πάγο στο σημείο πόνου ή να πάρεις την κρέμα ''biofreeze'',η γνωστή ''κρυοπαγική μέθοδος''.Δένε που και που το χέρι σου,κυρίως όταν κάνεις βαριές δουλειές ή και  όταν παίζεις κιθάρα.Πάνω απο όλα έχε αυτοσυγκράτηση και υπομονή ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #10 στις: 05/01/09, 15:44 »
Αγαπητη lilaki εσυ συμβουλες δινεις ως γιατρος η ως φυσικοθεραπευτης???? Καταρχην ξεχωρα απο το γεγονος οτι δεν μπορει να λεει ο καθενας οτι συμβουλη του κατεβει( οπως εγω πχ δεν μπορω να δωσω συμβουλες για νομικα θεματα γιατι δεν ειμαι δικηγορος ;)..) ποιος σου εχει μιλησει εσενα για...ΧΡΟΝΙΑ και ΜΟΝΙΜΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗ???? ο μεγαλυτερος μυθος της ιατρικης ειναι αυτος,για να δικαιολογουνται οι απειρες συνταγογραφησεις αντιφλεγμονωδων φαρμακων..Ο χρονιος πονος ειναι αποτελεσμα της ΚΑΚΗΣ ΑΠΟΚΤΑΣΤΑΣΗΣ και της αδυναμιας του κολλαγονου του τενοντα να αναμορφωθει και να μπορεσει να ειναι λειτουργικος σε καθημερινες απαιτησεις..... Η φλεγμονη ΜΟΝΟ σε οξειες φασεις τραυματισμων εμφανιζεται,οπου εκει περα εχει εναν "κυκλο" και σε 5-7 μερες υποχωρει, και σε περιπτωσεις σοβαρων παθησεων (π.χ. ρευματοειδης αρθριτιδα...)....
Το τι χρειαζεται για την αποκατασταση μιας ΤΕΝΟΝΤΟΠΑΘΕΙΑΣ (και ΟΧΙ τενοντιτιδας!!) ειναι αλλο κεφαλαιο!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #11 στις: 06/01/09, 13:52 »
Αγαπητη lilaki εσυ συμβουλες δινεις ως γιατρος η ως φυσικοθεραπευτης???? Καταρχην ξεχωρα απο το γεγονος οτι δεν μπορει να λεει ο καθενας οτι συμβουλη του κατεβει( οπως εγω πχ δεν μπορω να δωσω συμβουλες για νομικα θεματα γιατι δεν ειμαι δικηγορος ;)..) ποιος σου εχει μιλησει εσενα για...ΧΡΟΝΙΑ και ΜΟΝΙΜΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗ???? ο μεγαλυτερος μυθος της ιατρικης ειναι αυτος,για να δικαιολογουνται οι απειρες συνταγογραφησεις αντιφλεγμονωδων φαρμακων..Ο χρονιος πονος ειναι αποτελεσμα της ΚΑΚΗΣ ΑΠΟΚΤΑΣΤΑΣΗΣ και της αδυναμιας του κολλαγονου του τενοντα να αναμορφωθει και να μπορεσει να ειναι λειτουργικος σε καθημερινες απαιτησεις..... Η φλεγμονη ΜΟΝΟ σε οξειες φασεις τραυματισμων εμφανιζεται,οπου εκει περα εχει εναν "κυκλο" και σε 5-7 μερες υποχωρει, και σε περιπτωσεις σοβαρων παθησεων (π.χ. ρευματοειδης αρθριτιδα...)....
Το τι χρειαζεται για την αποκατασταση μιας ΤΕΝΟΝΤΟΠΑΘΕΙΑΣ (και ΟΧΙ τενοντιτιδας!!) ειναι αλλο κεφαλαιο!

Καταρχήν, οι συμβουλές που δίνω δεν είναι συνταγές γιατρού ούτε φάρμακα..μόνο να δένει το χέρι του και να βάζει πάγο ή την κρέμα, η οποία λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όπως και ο πάγος,δεν του προτείνω να πάρει και φάρμακα-χάπια,διότι όπως πολύ καλά τα λες δεν είμαι γιατρός ούτε φυσικοθεραπευτής.Το παιδί ζήτησε μια γνώμη και εγω την έδωσα..εξάλλου το forum δεν είναι forum ιατρικής,αλλά ζητημάτων κιθάρας,συμπεριλαμβανομένου και ζητημάτων ενοχλήσεων στα χέρια,που οι περισσότεροι κιθαρίστες αντιμετωπίζουν ;).Αν το παιδί ήθελε ,θα είχε πάει πρώτα σε γιατρό και μετά ή καθόλου θα ρωτούσε κάποια γνώμη απο τους φορουμίτες.Σχετικά τώρα με την χρόνια τενοντίτιδα, η διάγνωση είναι γιατρών που έχω επισκεφτεί,όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έπαιρνα φάρμακα.Πάντως θα ψάξω για την τεντονοπάθεια,μπορεί να έχεις και δίκιο..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #12 στις: 06/01/09, 14:33 »
Ολοι οι τραυματισμοί μαζί και η τενοντίτιδα, ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο. Ξεκούραση, παγοθεραπεία, αντιφλεγμονώδη φάρμακα κλπ κλπ.
Το μέγα ζήτημα όμως είναι γενικά να αντιληφθούμε όλοι ότι οι μυς έχουν κάποια όρια. Ελαστικότητα, αντοχή κλπ είναι κάποια χαρακτηριστικά των μυών που πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψην. Ειδικά οι λεπτοί μυς όπως είναι των δακτύλων θέλουν ειδικότερη αντιμετώπιση και βέβαια ειδικότερη προστασία.

Απλά να πω ότι καλό το ζέσταμα, διατάσεις κλπ απλά με μια αλλαγή. Οι περιστροφικές κινήσεις καρπού, αυχένα, γόνατος και ποδοκνημιαίας, έχουν πλέον αποδειχτεί επιζήμιες στους χόνδρους των αρθρώσεων. Οπότε καλό είναι να αποφεύγονται στο ζέσταμα. Υπάρχει λόγος που στα πρωτόκολλα αποκατάστασης οι στροφικές κινήσεις μπαίνουν προς το τέλος της αποκατάστασης.

Συνοπτικά λοιπόν:

Αγαπητέ φίλε, ξεκούραση εννοείται για λίγες μέρες χωρίς καθόλου επιβάρυνση στο χέρι. Παγοθεραπεία στο χέρι και ειδικά στον αγκώνα που είναι η απαρχή των μυών που καταλήγουν στον καρπό και τα δάκτυλα. Δεν ξέρω πόσων ετών είσαι και αν έχεις καλό σίδηρο στο αίμα γι'αυτό και θα σου πρότεινα να δεις κάποιο γιατρό για να σου δώσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

Οταν παρέλθει το διάστημα των ημερών ξεκούρασης θα πρέπει να φορτίζεις τους μυς σου σταδιακά και με λίγο χρόνο φόρτισης. Δλδ δε θα πιάσεις την κιθάρα και να παίξεις 3 ώρες Malmsteen. Θα πιάσεις την κιθάρα, θα κάνεις 5 λεπτάκια ζέσταμα με διατασούλες και μετά θα παίξεις κανά 15λεπτο μαλακά χαλαρά και όμορφα. Μόλις τελειώσεις θα κάνεις παγοθεραπεία για 3-4 λεπτά. Την επόμενη μέρα θα κάνεις τα ίδια παίζοντας 20 λεπτά. Την επόμενη μέρα το ίδιο με λίγο παραπάνω χρόνο κοκ. Αν αισθανθείς ενόχληση σταματάς αμέσως, δεν είναι μαγκιά να συνεχίσεις.

Αγαπητή LILALI, μόνιμη τενοντίτιδα δεν υπάρχει, λέγεται χρόνια τενοντίτιδα και μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξεις το ζήτημα. Οχι για να παίζεις κιθάρα ή μπάσκετ, αλλά επειδή χρόνιες τενοντίτιδες δεν καταλήγουν και πολύ καλά. Θα σου πρότεινα να πας σε ένα καλό γιατρό και να ξεκινήσεις ένα καλό και σωστό πρόγραμμα αποκατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #13 στις: 06/01/09, 19:11 »
Dear parlats,ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή,πρέπει να το κοιτάξω..έχεις δίκιο.(α,και ναι ο προσδιορισμός 'χρόνια' προσιδιάζει καλύτερα και σωστότερα απ το 'μόνιμη') :)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος progressive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #14 στις: 07/01/09, 13:12 »
Καλησπερα σε ολους,χρονια πολλα και ευχες για ενα παραγωγικο 2009!
Ειμαι ο prog που ξεκινησε το θεμα,απλα αλλαξα λιγο το ονομα σε progressive ;D.Λοιπον,επισκεφθηκα γιατρο για το ζητημα ο οποιος μου επισημανε πανω κατω αυτα που εχουν αναφερθει.Θα ηθελα να παραθεσω ωστοσο καποιες συμβουλες του ωστε να προστεθει μια ακομη επιστημονικη αποψη στο θεμα μας.Καταρχας μου εδωσε καποιες ενισχυτικες βιταμινες οι οποιες βοηθουν στην αναπλαση και αποκατασταση των μυων μαζι και με καποια μυοχαλαρωτικα χαπια που συνεισφερουν στην ξεκουραση των χεριων που μου προτεινε να ακολουθησω.Μου ειπε οτι η φυσικοθεραπεια δεν συνιθιζεται σε ατομα της ηλικιας μου(ειμαι 19).Συνηθως εφαρμοζεται σε ατομα μεγαλης ηλικιας στα οποια για ποικιλους λογους δεν μπορουν να χορηγηθουν αντιφλεγμονωδη.Παρολο που το θεμα με εχει ταλαιπωρησει καπου ενα 2μηνο τωρα μου ειπε οτι αντιφλεγμονωδη δε χρειαζονται.Ο λογος για τον οποιο τραυματιστηκα ειναι απλος.Αγνοουσα τα μηνυματα των χεριων μου πως ειναι στα ορια τους και συνεχιζα την μελετη μου εις βαρος τους.Οταν αποκατασταθω και ξαναπιασω την κιθαρα μου ειπε πως,οπως ηδη αναφερθηκε,θα πρεπει να ξεκινησω πολυ χαλαρα.LILAKI θα σε συμβουλευα κι εγω να δεις καποιον γιατρο.Αυτα λοιπον,και παλι να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας,και ως παθων πλεων να υπενθημισω πως πρεπει να φιλαμε τα χερια μας σαν τα ματια μας γιατι με αυτα κανουμε αυτο που αγαπαμε.Καλη χρονια!
Ταλεντο ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #15 στις: 07/01/09, 15:51 »
.Μου ειπε οτι η φυσικοθεραπεια δεν συνιθιζεται σε ατομα της ηλικιας μου(ειμαι 19).Συνηθως εφαρμοζεται σε ατομα μεγαλης ηλικιας στα οποια για ποικιλους λογους δεν μπορουν να χορηγηθουν αντιφλεγμονωδη.Παρολο που το θεμα με εχει ταλαιπωρησει καπου ενα 2μηνο τωρα μου ειπε οτι αντιφλεγμονωδη δε χρειαζονται.

Κοιτα αν ο γιατρος σου εννοουσε σαν "φυσικοθεραπεια" τιποτα φυσικα μεσα σαν υπερηχους,ρευματα και δεν συμμαζευεται τοτε ΝΑΙ!Ειμαι φυσικοθεραπευτης και τετοια μεσα ειναι πλεον ξεπερασμενα με μηδενικη συνεισφορα σε θεματα τενοντοπαθειων(λες και ειναι και αλλου χρησιμα,τελωςπαντων :) :))....Απο την αλλη ομως αν θεωρει οτι χωρις το καταλληλο προγραμμα ασκησεων (το οποιο ενας κλασσικος ορθοπεδικος,αν πηγες σε τετοιον, ΠΟΤΕ δεν ειναι αρμοδιος να το χορηγησει,παρα μονο ενας ειδικευμενος αθλητιατρος η φυσικοθεραπευτης!) θα γινεις πληρως καλα ειναι ΛΑΘΟΣ! Σαφως και η θεραπεια μπορει να εφαρμοστει σε ολες τις ηλικες....Μην σου πω οτι λογω αλλων επιπλοκων που αφορα την αυξηση της ηλικιας οσο ΝΩΡΙΤΕΡΑ καποιος ξεκινησει την θεραπεια του τοσο λιγοτερο πιθανο ειναι να αποκτησει χρονιοτητα στο προβλημα του, απο οτι αν το κοιταξει το προβλημα του στα 60 η 70 χρονια....Επισης μια π.χ. οσφυαλγια η αυχεναλγια εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ πιθανοτητες να "υποχωρησει" με την παροδο του χρονου(χωρις να σημαινει βεβαια οτι καποιος πρεπει να την αμελησει...) απο οτι μια τενοντοπαθεια...Ο λογος ειναι πως η τελευταια αφορα μοναδες(μυς-τενοντες) οι οποιες χρησιμοποιουνται κατα κορον στην καθημερινη ζωη και ευκολα υποτροπιαζουν με την παραμικρη επανοδο στην δραστηριοτητα (γιατι η "ξεκουραση" και τα αντιφλεγμονωδη δεν θα φερουν ΙΑΣΗ στο προβλημα).....Αυτα

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #16 στις: 07/01/09, 19:49 »
ως παθων πλεων να υπενθημισω πως πρεπει να φιλαμε τα χερια μας σαν τα ματια μας γιατι με αυτα κανουμε αυτο που αγαπαμε.
Δίκιο έχεις.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αλήθεια!! :shake
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/09, 19:53 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #17 στις: 08/01/09, 03:31 »
Τα αντιφλεγμονώδη φάρμακα φίλε μου δεν πρέπει να χορηγούνται χωρίς σκέψη. Ενας ενήλικας μπορεί να έχει πρόβλημα με τη χρήση τους και ένας ανήλικος να έχει άλλου είδους πρόβλημα με τη χρήση τους όπως πχ είναι το Voltarain που ρίχνει τα επίπεδα σιδήρου άρα και δεν ενδείκνυται σε άτομα με χαμηλά επίπεδα σιδήρου. Δεν πιστεύω ο γιατρός σου να είπε ακριβώς αυτά που έγραψες, μάλλον κάτι δεν κατάλαβες σωστά. Επίσης η φυσικοθεραπεία είτε αφορά ασκήσεις είτε αφορά μηχανήματα, δεν είναι κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει ένας οποιοσδήποτε γιατρός όπως ανέφερε και ο συνάδελφος πιο πριν. Οπως και να'χει, το ζήτημα στο πρόβλημά σου δεν είναι μόνο να φύγει η φλεγμονή αλλά και η σταδιακή φόρτιση του χεριού σου και σιγά σιγά να επαναφερθεί στην προ τραυματισμού κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #18 στις: 08/01/09, 10:42 »
γιατί κανένας άνθρωπος σε αυτό το άθλημα δεν κάνει ζέσταμα? Δεν σας λυπαστε?

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 15:34 »
Δυστυχώς δεν έγινε επειδή δεν έκανα προθέρμανση αλλά επειδή έπαιζα πολλή ώρα.Αυτό είναι το  χειρότερο..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #20 στις: 08/01/09, 15:49 »
Γενικοτερα τα μυοσκελετικα προβληματα σε μουσικους οργιαζουν αλλα δεν υπαρχει ΣΩΣΤΗ υποδομη και ενημερωση επι του θεματος....
Ας πουμε μονο σε Γαλλια και ΗΠΑ απο οσα ξερω υπαρχει ειδικευμενο κεντρο αποκαταστασης(!!) που ασχολειται ΜΟΝΟ με μουσικους και το προσωπικο που το απαρτιζει (ως επι το πλειστον η τριαδα νευροχειρουργοι-αθλητιατροι-φυσικοθεραπευτες) ειναι αναλογως ειδικευμενοι....Υπαρχει απο ελληνικης πλευρας ενα πολυ καλο βιβλιο επι του θεματος που το χει γραψει ενας ορθοπαδικος, ο Ιωαννης Ιγνατιαδης..Και παρολο που εχει μεσα ιατρικες ορολογιες το συνιστω ανεπιφυλακτα ακομα και σε οσους δεν ειναι εξοικειωμενοι με αυτες.....
Υ.Γ. ειναι απο τις εκδοσεις ΚΑΥΚΑΣ νομιζω.... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος progressive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #21 στις: 08/01/09, 17:45 »
Φιλε SPIROS26 η αληθεια ειναι οτι ο γιατρος που επισκεφθηκα ηταν οντωσ ενας κλασσικος ορθοπαιδικος,οποτε δεν επιμενω οσων αφορα το θεμα της φυσικοθεραπειας,προφανως ως φυσικοθεραπευτης χερεις καλυτερα.Πιστευω ομως πως αναφεροταν σε υπερηχους και τα αλλα που ανεφερες,σιγουρα ενα προγραμμα ασκησεων βοηθαει παντα σε τετοιες περιπτωσεις.parlats δεν ειπα το αντιθετο οσον αφορα τα αντιφλεγμονωδη,οντως ο γιατρος μου ειπε πως χορηγουνται με μεγαλη προσοχη.Οσο για το τελευταιο που ανεφερες περι της σταδιακης φορτισης του χεριου προκειμενου αυτο να επανελθει στην προ τραυματισμου κατασταση,προβληματιζομουν αν θα μπορεσω ποτε να επαναφερω το χερι μου στην φαση αυτη.Εχω ακουσει διαφορα σχετικα με καποια ευαισθησια που αφηνει η τενοντοπαθεια στα χερια των μουσικων.Αυτο που ρωταω ειναι αν ακολουθησω το σωστο προγραμμα επαναφορας του χεριου θα μπορω να παιξω καποια στιγμη οπως θα επαιζα αν δεν ειχα τραυματιστει ποτε? 
Ταλεντο ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις.

Αποσυνδεδεμένος progressive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #22 στις: 08/01/09, 18:22 »
Α και qrusticks θα συμφωνησω με το LILAKI δυστυχως πολλοι τραυματισμοι γινονται,περα απο το θεμα ζεσταματος,λογω της κουρασης.Εγω καθημερινα εκανα διατασεις στα χερια μου πριν πιασω την κιθαρα και αφου την επιανα δεν ξεκιναγα με shredding...(δεν θα μπορουσα αλλωστε δεν εχω φτασει σε τετοιο επιπεδο ακομα...)αλλα σταδιακα.Παρολα αυτα δε τη γλυτωσα οποτε περα απο το ζεσταμα πρεπει να εχουμε μετρο και στην ωρα που αφιερωνουμε στο οργανο.
Ταλεντο ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #23 στις: 08/01/09, 19:29 »
Αυτο που ρωταω ειναι αν ακολουθησω το σωστο προγραμμα επαναφορας του χεριου θα μπορω να παιξω καποια στιγμη οπως θα επαιζα αν δεν ειχα τραυματιστει ποτε? 

Η απάντηση είναι ναι, ΑΝ όμως κάνεις σωστή αποκατάσταση. Είχα και στα 2 χέρια τενοντίτιδες οι οποίες εδώ και χρόνια δεν με ξαναενόχλησαν.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #24 στις: 08/01/09, 21:43 »
Συν οτι θελει μεγαλη πειθαρχια στην καθημερινη εκτελεση ενος προγραμματος ασκησεων για ενα ΜΕΓΑΛΟ χρονικο διαστημα για να επελθει αποκατασταση....Και το κακο ειναι(και θα το ξερει  και ο parlats που ειναι και συναδελφος..) οτι αρκετοι φυσικοθεραπευτες μολις ολοκληρωνουν μια θεραπεια π.χ. 10 η 15 συνεδριων δεν τονιζουν στην αναγκη ο ασθενης να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να εκτελει καποιες κινησεις-ασκησεις και ΜΕΤΑ, για την πληρη ιαση του προβληματος....Ετσι η υποτροπη παει, δυστυχως, συννεφο και εδω βεβαια η ευθυνη βαρυνει ΚΑΙ εμας...Οχι λοιπον μονο τους γιατρους που γραφουν αβερτα χαπια παντος χρησης 8) 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 12:29
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
1678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 20:13
από elian
1 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 15:26
από Korgy
0 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 15:07
από Korgy
5 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 22:39
από YmiRLinG
60 Απαντήσεις
20832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 15:40
από Jezus
1 Απαντήσεις
1655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 21:30
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 21:57
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/18, 09:29
από ivikos
0 Απαντήσεις
1479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/19, 09:24
από ivikos