Αποστολέας Θέμα: Hχεια 2.1 ή 2?  (Αναγνώστηκε 2301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Hχεια 2.1 ή 2?
« στις: 23/01/10, 12:20 »
Ναι δεν ειναι η ερωτηση του ενος εκατομυριου δολαριων αλλα η ερωτηση των 40 ευρω περιπου οποτε οσοι ειστε του πολυ high end εξοπλισμου σνομπαρετε και προσπεραστε :P ;D

Απλα επειδη μετα απο χρονια επιτελους θα αλλαξω υπολογιστη λεω να αλλαξω και τα παλια μου Creative(τα οποια απο αποψη μουσικης με ικανοποιουσαν μια χαρα).Το θεμα μου ειναι..Να παρω ηχεια με woofer τα οποια πλεον μπορεις να βρεις απο 20-25 ευρω ή να παρω ενα καλο μοντελο 2 ηχειων?
Τεινω προς την δευτερη επιλογη επειδη μου τη σπαει να εχω ενα woofer στα ποδια μου και επειδη υποψιαζομαι πως τα φτηνα μοντελα των 2.1 δεν δινουν τιποτα παραπανω σε ποιοτητα απο τα ηχειακια που ηδη εχω.

Ας απαντησει καποιος που ξερει η εστω ειχε μια παραμοια εξωσωματικη εμπειρια...
Ναι ξερω πολυ σοβαρο θεμα ;D

Διαολοστελνεται(αυτοματα) οποιος δωσει λινκς με ακριβα ηχεια τα οποια δεν δυναμαι να αγορασω εκτος και αν στειλει σε πμ επιταγη με το υπολοιπομενο ποσο. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #1 στις: 23/01/10, 13:41 »
καλημερα...
δες,πολυ καλα ειναι αυτα και σε καλη τιμη...σκεψου το


Οκ Σοβαρα τωρα.εγω πηρα κατι ηχειακια της  logitech πριν κανα χρονο στα 58 ευρω(οποτε τωρα να κανουν το πολυ 45).ειναι 2.1 και η διαφορα στον ηχο ηταν μεγαλη.εμενα μ αρεσε το woofer.το αρνητικο ειναι οτι πανω στα ηχεια δεν εχει knob για να τον ελεγχο του woofer αλλα αυτο το κανεις μεσα απο τον ηχο.εγω θα σου ελεγα για 2.1.
Δεν νομιζω οτι με 40 θα παρεις ενα ΚΑΛΟ μοντελο 2 ηχειων(εννοω να αξιζει να πεις"εδωσα τοσα αλλα ο ηχος τα σπαει").πανω κατω στα ιδια θα εισαι με τα 2.1.Φανταζομαι οτι τα θες για μουσικη και games ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #2 στις: 23/01/10, 13:47 »
Δεν υπάρχει ζωή χωρίς 5.1 ηχεία, τουλάχιστον αν σε ενδιαφέρει ο καλός ήχος σε ταινίες και παιχνίδια και αν έχεις κάπου να τα στηρίξεις (μια βιβλιοθήκη ή ένα έπιπλο πίσω σου δηλαδή). Τα δικά μου Creative ήταν τα φθηνότερα που είχα βρει στο e-shop πριν 2-3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 50€ και δεν σκοπεύω να τα αλλάξω σύντομα. Πλέον μπορείς να βρεις και με κάτω από 40€.

Αν δεν πας για surround πάντως, εγώ λέω 2.1 ασυζητητί. Τώρα εξαρτάται από το χώρο σου αυτό με το woofer, εμένα ας πούμε δεν με ενοχλεί καθόλου μιας και το έχω κάτω αριστερά. Τρώει σούτια καμιά φορά βέβαια αλλά σπάνια. :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #3 στις: 23/01/10, 14:13 »
Xμμμ λετε ε?Για 5.1 δεεεεν..Κυριως γιατι ειναι ηδη γεματο καλωδια εδω μεσα και δεν ΘΕΛΩ αλλα...Αλλα αν λετε οτι και τα φτηνα 2.1 ειναι καλυτερα απο μετρια(γυρω στα 40 ευρω) 2 τοτε μαλλον προς τα κει θα παω..Γενικα ενταξει δεν με νοιαζει ο τελειος ηχος κλπ..Απλα οταν βλεπω ταινια  θελω να μην χρειαζεται να το τιγκαρω και οταν ακουω μουσικη να ακουγεται ικανοποιητικα στα αυτια μου(αλλωστε εχω κουφαθει απο το mp3)..
Θενξ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #4 στις: 23/01/10, 14:38 »
Eγω εχω αυτακαι πιστεψε με ο ηχος ειναι υπεραρκετος κ ας φαινοντε σκατουλικα...τα σπανε.γενικα θα σου ελεγα να μεινεις σε μαρκα και οχι τιποτα Kreatibe.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #5 στις: 23/01/10, 17:32 »
Nαι για logitech η Creative λεω αν και κατι ednet κλπ που εχω αγορασει κατα καιρους ορισμενα περιφερειακα ηταν μια χαρα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #6 στις: 23/01/10, 18:00 »
και εγω μονο τα logitech  και creative εχω δοκιμασει.(και τα trust αλλα δεν μπορω να πω πως τρελαθηκα).παντως logitech εχω δοκιμασει 3 μοντελα και τα 3 ηταν πολυ καλα
αν εχει και καποιος αλλος καμια προταση θα βοηθουσε νομιζω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Hχεια 2.1 ή 2?
« Απάντηση #7 στις: 23/01/10, 21:24 »
Τα Logitech X-210 που παραθέτει ο zeromancer είναι πράγματι επαρκέστατα έως πολύ καλά, ειδικά αν ληφθεί υπόψη το μικρό τους μέγεθος. Θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τα Χ-230 που έχουν ακόμα καλύτερη απόδοση χωρίς να είναι πολύ ακριβότερα.

Αν πάς σε 2.0 είναι σχεδόν σίγουρα ότι χάνεις κάτι από τα μπάσα, αν και κάποια ηχεία υποτίθεται ότι έχουν τεχνολογία για να αντισταθμίζουν αυτή την απώλεια. Kατά τη δική μου εκτίμηση το αποτέλεσμα δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως όταν έχεις subwoofer, με φωτεινή εξαίρεση ίσως τα Philips MMS321 που είχαν πραγματικά φανταστικό ήχο και σε μικρότερο βαθμό τα Creative T20. Αν δεν έχεις πολύ χώρο για κάτι μεγαλύτερο ή για κάποιον άλλο λόγο θέλεις να αποφύγεις το subwoofer, τότε θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα τα Philips ως την καλύτερη επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...