Αποστολέας Θέμα: Ασφαλιστικο  (Αναγνώστηκε 62412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #50 στις: 03/12/07, 13:54 »
Εχω μια απορία ρε παιδιά. Εχετε κάτσει να διαβάσετε τι λέει ο The Boss ή απλά σας τη δίνει και απαξιείτε?
Λοιπόν διαβάστε τι λέει ο άλλος και μετά ελάτε να κρίνετε. Αν συμφωνείτε καλώς, αν διαφωνείτε πείτε το γιατί, αν απλά τσαντίζεστε μην γράφετε καν στο θέμα.

Ναι στην Αμερική δεν είναι τόσο ωραία που τα είπε ο The Boss αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από δω. Πολλά πράγματα είναι καλύτερα στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα.
Στην Αμερική βέβαια, είναι ένας καλός τρόπος να χαλιναγωγείς το λαό, προσφέροντάς του καλούς μισθούς, ασφάλιση κλπ.
Γι'αυτό θα δείτε ότι οι Αμερικάνοι είναι λίγο "ζώα" με την έννοια του ότι, δεν τους απασχολούν και πολλά πράγματα όπως πολιτική κλπ (παράδειγμα ο πρόεδρος Μπους  ;D).

Το θέμα είναι ο λαός της Αμερικής έχει πολύ λιγότερα παράπονα από το λαό της Ελλάδας.
Εχουν καλύτερη εσωτερική οργάνωση, έχουν μηχανογραφημένα σχεδόν τα πάντα και γενικά είναι σε πιο ψηλό επίπεδο τα πράγματα.

Τώρα είτε σας αρέσει είτε δε σας αρέσει αυτά συμβαίνουν και είτε τα λέει ο The Boss είτε ο The Rambo το ίδιο και το αυτό.
Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο Parlats.. Όντως ο The Boss έχει εισπράξει το μένος ορισμένων κυρίως λόγω του απόλυτου στυλ γραψίματος του αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και έγραψα, έχει δίκιο σε ένα μεγάλο βαθμό..

Προτείνω να γίνει διάλεξη με τον The Boss στην Global Training με θέμα τον Αμερικάνικο Καπιταλισμό και τις σύγχρονες πρόκλήσεις :D

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #51 στις: 03/12/07, 13:59 »
Εχω μια απορία ρε παιδιά. Εχετε κάτσει να διαβάσετε τι λέει ο The Boss ή απλά σας τη δίνει και απαξιείτε?
Λοιπόν διαβάστε τι λέει ο άλλος και μετά ελάτε να κρίνετε. Αν συμφωνείτε καλώς, αν διαφωνείτε πείτε το γιατί, αν απλά τσαντίζεστε μην γράφετε καν στο θέμα.

Ναι στην Αμερική δεν είναι τόσο ωραία που τα είπε ο The Boss αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από δω. Πολλά πράγματα είναι καλύτερα στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα.
Στην Αμερική βέβαια, είναι ένας καλός τρόπος να χαλιναγωγείς το λαό, προσφέροντάς του καλούς μισθούς, ασφάλιση κλπ.
Γι'αυτό θα δείτε ότι οι Αμερικάνοι είναι λίγο "ζώα" με την έννοια του ότι, δεν τους απασχολούν και πολλά πράγματα όπως πολιτική κλπ (παράδειγμα ο πρόεδρος Μπους  ;D).

Το θέμα είναι ο λαός της Αμερικής έχει πολύ λιγότερα παράπονα από το λαό της Ελλάδας.
Εχουν καλύτερη εσωτερική οργάνωση, έχουν μηχανογραφημένα σχεδόν τα πάντα και γενικά είναι σε πιο ψηλό επίπεδο τα πράγματα.

Τώρα είτε σας αρέσει είτε δε σας αρέσει αυτά συμβαίνουν και είτε τα λέει ο The Boss είτε ο The Rambo το ίδιο και το αυτό.



Σοβαρά μιλάς  :o :o Μάλλον εσύ πρέπει να διαβάσεις όλες τις απαντήσεις του...
Τώρα αν στην Αμερική είναι καλύτερα, νομίζω πως είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και εσείς το παρουσιάζεται ως δεδομένο. Δεν γίνεται έτσι συζήτηση... Και δεν είναι δεδομένο! Εξαρτάται απο ποιά πλευρά το κοιτάς, απο την τσέπη σου ή απ' του συνόλου; Δεν πιστεύω πως το οικονομικό σύστημα της Αμερικής ευνοεί όλες τις κοινωνικές ομάδες. Ίσως απο τη άλλη να κάνω λάθος, δεν ξέρω...
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #52 στις: 03/12/07, 14:07 »
Φίλε VasilisG.J όταν κάποιος έχει άποψη, θα πρέπει να είναι σίγουρος και όχι με το "ίσως" και το "δε ξέρω"

Ναι βέβαια διάβασα όλα τα μηνύματα, ποτέ δεν απαντάω χωρίς να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Δεν είναι υποκειμενικό φίλε μου όταν παίρνεις 5-6 χιλιάδες δολλάρια το μήνα και φουλ ασφάλιση, αντικειμενικά είναι καλά λεφτά.
Οταν στην Ελλάδα παίρνεις 700 ευρώ με ή χωρίς ασφάλιση είναι αντικειμενικά λίγα, με πιανς?  ;)

Δεν κατάλαβα το περί τσέπης ή του συνόλου? Εσύ κοιτάς και τις τσέπες των άλλων δλδ να δεις αν σε συμφέρει?

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #53 στις: 03/12/07, 14:13 »
Εγώ αν είχα τη δυνατότητα να κόψω την κρατική και να πάω σε ιδιωτική ασφάλιση θα το είχα κάνει από καιρό τώρα.
Δινώ 600€ το μήνα κυριολεκτικά για το τίποτα.Και όσες φορές έτυχε να πάω σε γιατρό του ταμείου το μόνο που αντιμετώπισα είναι παντελή αδιαφορία από την πλευρά τους τόσο που βαριούνται και να σου μιλήσουνε.
Δεν ξέρω τι γίνεται στην αμερική αλλά στην Ελλάδα το έχω δει το έργο.
Φυσικά δίνοντας τόσα χρήματα στην ασφάλεια δεν είναι δυνατόν να πληρώνω ταυτόχρονα και ιδιωτική.

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #54 στις: 03/12/07, 14:17 »
Φίλε VasilisG.J όταν κάποιος έχει άποψη, θα πρέπει να είναι σίγουρος και όχι με το "ίσως" και το "δε ξέρω"

Ναι βέβαια διάβασα όλα τα μηνύματα, ποτέ δεν απαντάω χωρίς να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Δεν είναι υποκειμενικό φίλε μου όταν παίρνεις 5-6 χιλιάδες δολλάρια το μήνα και φουλ ασφάλιση, αντικειμενικά είναι καλά λεφτά.
Οταν στην Ελλάδα παίρνεις 700 ευρώ με ή χωρίς ασφάλιση είναι αντικειμενικά λίγα, με πιανς?  ;)

Δεν κατάλαβα το περί τσέπης ή του συνόλου? Εσύ κοιτάς και τις τσέπες των άλλων δλδ να δεις αν σε συμφέρει?

Το ίσως και το δεν ξέρω το έβαλα για να δείξω πως δέχομαι άλλη άποψη!... Φίλε parlats βλέπω πως δυσκολεύεσαι να κάνεις συζήτηση...
Ναι, κοιτάω τις τσέπες όλων για δώ αν κάποιος παίρνει περισσότερα απ' τους άλλους! Κοιτάς, λοιπόν, τις τσέπες όλων για να δείς αν τους συμφέρει όλους, να μη μένει κανείς απ' έξω...
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #55 στις: 03/12/07, 14:18 »
Εχω διαβασει σχεδον ολο το θεμα.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι βλεπω ατομα να αρπαζονται.Δημοκρατια εχουμε.Ο καθενας ειναι ελευθερος να παραθετει την αποψη του.Και χωρις να πεφτει κανεις πανω του επειδη διαφωνει.Δλδ με οποιον διαφωνουμε τον απαξιωνουμε?Η τον μειωνουμε?Αμα δεν συμφωνειτε..υποστηριξτε την αποψη σας ωριμα και πολιτισμενα.Η αμα βλεπετε οτι δεν υπαρχει γονιμος διαλογος κ οτι ισως ενα ατομο ειναι κολλημενο απλα δεν ασχολειστε.Ακομα και στην περιπτωση που καποιος θελει απλα να πει ακραια πραγματα για να τραβηξει την προσοχη η να προκαλεσει αντιδρασεις..μαλλον τον διευκολυνετε ετσι οπως κανετε.

Χαιρομαι πολυ που βλεπω να συμμετεχει πολυς κοσμος σε θεματα οπως αυτο.Ειναι καθοριστικος παραγοντας βεβαια ιδιως σε ενα τετοιο θεμα το να ξερει κανεις πως βγαινουν τα λεφτα.Βλεπω δλδ τους "νεοτερους" και ενδεχομενως ακομα μη ενεργους στην "βιοπαλη" να παραθετουν με παθος αποψεις και γνωμες.Ισως στην πορεια οταν βιωσουν καποια πραματα να σκεφτονται αλλιως.

Και για να μην ξεφευγω και απο το θεμα.Θεωρω οτι το προβλημα μας ειναι η διαφθορα και η μη σωστη λειτουργια του συστηματος.Καταλαβαινω απολυτα τον προβληματισμο οσον αφορα τα δημοσια ταμεια.Φυσικο ειναι κανεις να σκεφτεται και την ιδιωτικη ασφαλιση...ετσι οπως πανε τα πραγματα.Το αν τωρα πρεπει να καταργηθει η δημοσια ασφαλιση η να γινει προαιρετικη..δεν το ξερω.Ειμαι πιο πολυ υπερ του δημοσιου..γιατι δεν εχει ως σκοπο το κερδος.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #56 στις: 03/12/07, 14:23 »
Κοιτάς, λοιπόν, τις τσέπες όλων για να δείς αν τους συμφέρει όλους, να μη μένει κανείς απ' έξω...
δεν νομιζω φιλε βασιλη να ειναι αυτο το προβλημα..το προβλημα ειναι οτι ναι ειμαστε μια  χωρα με αθλια ασφαλιση...ειμαστε μια αναπτυσομενη χωρα και οχι μια αναπτυγμενη χωρα,το προβλημα ειναι οτι η ιδιωτικοποιηση πρωτα απο ολα θα ειναι απο ιδιωτες...και το καλυτερο που μπορει να καταληξει αυτη η ιδιωτικοποιηση ειναι ο ανταγωνισμος... αντι λοιπον να θελουμε να ασφαλιστουμε σε ιδιωτικες επιχειρησης δεν θα ηταν προτιμοτερο να "φτιαξουμε" την ασφαλιση στα μετρα μας και οχι οπως τωρα που μας εχει "φτιαξει στα δικα του μετρα..δεν ειναι αποτελεσματικο να κοιταμε την τσεπη ολων..αλλα την τσεπη και την κατασταση της ελλαδας που δεν εχει ουδεμια σχεση με αυτης της αμερικης ή και αλλων ευρωπαϊκων χωρων..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #57 στις: 03/12/07, 14:29 »
Κοιτάς, λοιπόν, τις τσέπες όλων για να δείς αν τους συμφέρει όλους, να μη μένει κανείς απ' έξω...
δεν νομιζω φιλε βασιλη να ειναι αυτο το προβλημα..το προβλημα ειναι οτι ναι ειμαστε μια  χωρα με αθλια ασφαλιση...ειμαστε μια αναπτυσομενη χωρα και οχι μια αναπτυγμενη χωρα,το προβλημα ειναι οτι η ιδιωτικοποιηση πρωτα απο ολα θα ειναι απο ιδιωτες...και το καλυτερο που μπορει να καταληξει αυτη η ιδιωτικοποιηση ειναι ο ανταγωνισμος... αντι λοιπον να θελουμε να ασφαλιστουμε σε ιδιωτικες επιχειρησης δεν θα ηταν προτιμοτερο να "φτιαξουμε" την ασφαλιση στα μετρα μας και οχι οπως τωρα που μας εχει "φτιαξει στα δικα του μετρα..δεν ειναι αποτελεσματικο να κοιταμε την τσεπη ολων..αλλα την τσεπη και την κατασταση της ελλαδας που δεν εχει ουδεμια σχεση με αυτης της αμερικης ή και αλλων ευρωπαϊκων χωρων..

Ναι, δεν έχεις άδικο... Απλά το βλέπω αλλιώς! :P
Και ευχαριστώ για το, σπάνιο πια, ύφος normal συζήτησης που είχες :-*
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #58 στις: 03/12/07, 14:33 »
Μάλιστα...ας συνοψίσω λοιπόν ορισμένες από τις θέσεις του αγαπητού The Boss (ελπίζω δε να μην αναφέρετε στον Springsteen). Νόμιζα πως για ορισμένα αυτονόητα πράγματα, δε θα χρειαζόταν καν συζήτηση, αλλά φευ. Άλλωστε φρόντισε να δώσει τα διαπιστευτήριά του και σε άλλες συζητήσεις, εκσφενδονίζοντας ύβρεις και χαρακτηρισμούς διόλου ευκαταφρόνητους απέναντι στους αριστερούς πιστούς:

* Το ασφαλιστικό σύστημα της Αμερικής λοιπόν "ειναι καλο επειδη βαδιζει σε καπιταλιστικα μονοπατια". Μμ...μάιστα. Ας δούμε τι λέει κι η Wikipedia που αρέσει και στο Αφεντικό:

In 2003, approximately 61 million adults, or 35 percent of individuals ages 19 to 64, had either no insurance, sporadic coverage, or insurance coverage that exposed them to high health care costs. Employers that do provide insurance, on average, spend between 4.6 and 8.7% of their payroll in health insurance premiums. The cost of health care premiums is rising much faster than the general rate of inflation or employee wages. Since 2001, premiums for family coverage have increased 78%, while inflation has risen 17% and wages have risen 19%, according to a 2007 study by the Kaiser Family Foundation.

In the absence of a national program, universal health care is being attempted at more local levels. The Commonwealth of Massachusetts is implementing a near-universal health care system by mandating that residents purchase health insurance by July 1, 2007. The City of San Francisco is also undertaking a universal health care system for uninsured residents. California, Maine, Vermont and Hawaii are also considering or seeking to implement universal or near-universal systems.

Ένα ζήτημα λοιπόν που έχει προκαλέσει διχασμό στους πολίτες των ΗΠΑ, έρχεται να το ισοπεδώσει πλήρως το παληκάρι ανακαλύπτοντας την ιδανική λύση που τόσοι άλλοι αγνοούν. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αν το σύστημα της Ελλάδας είναι μαρξιστικό ή καπιταλιστικό, αλλά πόσα λαμόγια τρώνε από το δημόσιο χρήμα και δεν περισσεύει φράγκο μετά στους δικαιούχους. Τα ταμεία δεν άδειασαν εξαιτίας μιας εγγενούς αδυναμίας του συστήματος, αλλά γιατί η κατασπατάληση κι η διασπάθιση αποτελούσαν κι αποτελούν φανατικό hobby.

* "Ολο το συστημα της Ελλαδος σου παιρνει λεφτα απο παντου, και σε ανταλλαγμα σου παρεχει σκουπιδια. (διαλυμενα νοσοκομεια, σχολεια της πλακας, υπηρεσιες υπο του μηδενος κτλ κτλ) Ο ορισμος του μαρξισμου δηλαδη."

Ενώ ο ορισμός του καπιταλισμού είναι "σου παιρνω λεφτα απο παντου και σε ανταλλαγμα σου παρεχω σκουπιδια. (διαλυμενα νοσοκομεια, σχολεια της πλακας, υπηρεσιες υπο του μηδενος κτλ κτλ)". Εκτός κι αν το σύστημα κυβερνητικής πολιτικής είναι μάλλον σοσιαλιστικό κι όχι πρωτίστως καπιταλιστικό, όπως το βιώνουμε άπαντες.

Ας μην αναφερθώ δε στην ακατάσχετη μπουρδολογία πάνω στην επιφανειακή αντιμετώπιση των οικονομικών φαινομένων και την παραίνεση να ασχοληθούμε με τον Adams Smith. Προφανώς τα χαστούκια που έχουν λάβει άπαντες οι οικονομολόγοι εδώ και 2 αιώνες, στην προσπάθειά τους να αποδείξουν πως υπάρχει σημείο ισορροπίας, που θα οδηγήσει μάλιστα στην καθολική ευμάρεια νομοτελειακά, είναι άγνωστος τόπος στο Αφεντικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 14:36 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #59 στις: 03/12/07, 15:30 »
Κι ας κάνουμε και μια γενική σούμα της φαιάς ουσίας και των σοφισμάτων που έχει καταθέσει ο φίλτατος Boss μέσα σε 24 post όλα κι όλα, για να δούμε τελικά ποιος υπήρξε ο ευγενής της ιστορίας μας:

* "Από μικρά μαθαίνουμε τις εξής τρείς προπαγανδιστικές αηδίες:
1) Τα ηλίθια παραμύθια της Παλαιάς Διαθήκης για φονείς, αιμομίκτες και παλιανθρώπους (Κάϊν, Αυνάν, Αβραάμ) αντί του να μαθαίνουμε εξαίσιες ιστορίες της μυθολογίας μας και της Γραμματείας μεστές κάλλους, απαράμιλλου ηρωϊσμού και πανανθρωπίνων ιδανικών.
2) Το μύθο για το Πολυτεχνείο, που από το Δημοτικό μαθαίνουμε απ' έξω τραγουδάκια, ιστοριούλες και άλλες αηδίες, αντί του να μαθαίνουμε για τους ήρωες του 21 και το Έπος του 40.
3) Το μύθο για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων και τα σαπούνια αντί του να μαθαίνουμε για τις αρίφνητες Γενοκτονίες που υπέστημεν σαν φυλή ανά τους αιώνας κυρίως από τους τουρκους.

...Η ίδια (η Ρεπούση) προτιμά να μαθαίνουμε από το Νηπιαγωγείο το γεγονός (ψεύδος φυσικά) ότι οι Εβραίοι γίνονταν σαπούνι."

* "Βλεπω οτι για την αριστερα "ο πιο προδοτης κερδιζει".
Για να μην παρεξηγηθω, δε κανω διακρισεις. Οτιδηποτε μη-καπιταλιστικο και ανθελληνικο ανηκει στην κατηγορια "αριστερα" (αναρχικοι,κνιτες,εθνικοσοσιαλιστες κτλ κτλ)"

* "Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει καπιταλιστικο (ουτε καν δεξιο) κομμα.
Το πολυ να βαζαμε το ΛΑΟΣ στην κεντροδεξια, αλλα και παλι ανετα κατατασσεται και στην πατριωτικη αριστερα..
Οποτε δε μπορω να καταλαβω γιατι κλαιγονται συνεχεια οι αριστεροι.
Εχουν: ΚΚΕ/ΣΥΝ (ακρα αριστερα), ΠΑΣΟΚ (σοσιαλδημοκρατες), ΝΔ(κεντροαριστερα)
Εχουν και ΛΑΟΣ/Παπαθεμελη (πατριωτικη αριστερα)."

* "Η ψήφος στις συνελευσεις για καταληψεις πρεπει να δινεται αποκλειστικα με ενα κριτηριο.
Δηλαδη, τι σταματαει τα σχεδια τοης αριστερας να διαλυσει εντελως το σχολειο και το πανεπιστημιο, μετατρεποντας τα σε οκνηρες,δυσκινητες και αντιπαραγωγικες δημοσιες υπηρεσιες."

* "ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι και η οικονομία αναπτύσσεται ομαλά. Στη συνέχεια, πουλάς όλο το
κοπάδι, γίνεσαι εισοδηματίας και ζεις καλύτερα."

...και τόσα άλλα καλούδια. Αλήθεια λοιπόν, αν υφίσταται η ανοχή απέναντι στο δικαίωμά του να ταυτίζει αριστερό με εθνικοσοσιαλιστή, νομίζω πως δικαιούμαι κι ο ίδιος να τον παίρνω στην πλάκα ολότελα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #60 στις: 03/12/07, 17:03 »
Τελικά schizm, ακόμα κι εσύ δεν άντεξες να μην απαντήσεις προσωπικά!

Για να λήξει επιτέλους αυτό το θέμα περί διαχωρισμού καπιταλιστικού - κομμουνιστικού συστήματος θα σας εξηγήσω τις διαφορές αλλά και τις ομοιότητές τους.

1) Ως προς την ελευθερία έκφρασης: Στα κομμουνιστικά συστήματα δεν σου επέτρεπαν να λες οτιδήποτε σκέφτεσαι. Αντίθετα στα καπιταλιστικά συστήματα μπορείς άνετα να λες ότι σκέφτεσαι αλλά δεν σου επιτρέπουν να σκέφτεσαι.

2) Ως προς το Πολιτειακό σύστημα: Στα κομμουνιστικά συστήματα έπρεπε να πας να ψηφίσεις έναν κυβερνήτη τον οποίο κανείς δεν ήθελε. Στα καπιταλιστικά συστήματα έχεις να διαλέξεις έναν κυβερνήτη από μια πλειάδα υποψηφίων, τους οποίους κανείς δεν θέλει.

3) Ως προς το οικονομικό σύστημα: Και στο κομμουνιστικό και στο καπιταλιστικό σύστημα για να ξεχωρίσεις οικονομικά και να καταφέρεις να ολοκληρωθείς ως τέλειο υπερκαταναλωτικό ον, πρέπει να πατήσεις "επί πτωμάτων".

Διαλέξτε ότι θέλετε, ποιο είναι το πρόβλημα? Ότι όμως κι αν διαλέξετε πιστεύετε πως υπάρχει ποτέ περίπτωση να έχουμε κάτι παραπάνω από αυτό που μας αξίζει?

Για ποιον λόγο όμως συγκρίνετε το Ελληνικό με το Αμερικάνικο μοντέλλο και δεν το συγκρίνετε με το Σκανδιναβικό? Για ποιον λόγο έχει ξεχαστεί το Σουηδικό μοντέλλο ας πούμε? Ένα καθαρά καπιταλιστικό μοντέλλο ασφάλισης και κοινωνικής πρόνοιας, άσχετα αν εφαρμόστηκε από κυβερνήσεις κομμάτων που "συντάσονταν" με τον "τρίτο δρόμο προς τον Σοσιαλισμό".

Βέβαια οι Σκανδιναβοί έχουν μια ιδιοποιό διαφορά από τους Έλληνες. Αγαπάνε την πατρίδα τους!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #61 στις: 03/12/07, 17:20 »
Κυρίες και κύριοι, νομίζω ότι το έχουμε υπεραναλύσει το ζήτημα.. Κανείς νομίζω δεν διαφωνεί ότι η ισότητα που ευαγγελίζεται ο κομμουνισμός είναι καλύτερη από τον ελιτισμό που προβάλλει ο καπιταλισμός.. Όμως ισότητα δεν μπορεί να επέλθει ποτέ οπότε ο καπιταλισμός μέχρι στιγμής φαντάζει η πιο σωστή λύση (όχι ότι είναι πανάκεια)..

Αν επιλεχθεί ένα οικονομικό σύστημα, αυτό θα πρέπει να υιοθετηθεί από όλες τις χώρες ανεξαιρέτως.. Δεν μπορεί ο Κουβανός να βλέπει τον πλούσιο Αμερικανό και να μην ζηλεύει.. Αν όμως όλες οι χώρες είχαν ακολουθήσει κομμουνιστικές διαδικασίες όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι διότι όλοι θα ήταν ίσοι.. Για να το πάμε και ένα βήμα πιο μπροστά, φανταστείτε μια παγκόσμια κυβέρνηση η οποία θα διανέμει το εισόδημα παγκοσμίως ανάλογα με τις ανάγκες και τις περιστάσεις.. Επειδή όμως αυτό είναι ουτοπιστικό εντελώς, μπορούμε, και μέχρι να εφευρεθεί κάτι καλύτερο, να ισορροπούμε μεταξύ ιδιωτικής πρωτοβουλίας και κρατικού παρεμβατισμού.. Μερικοί αυτό το έχουν βαφτίσει σοσιαλισμό.. Ίσως να έχουν και δίκιο :D..

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #62 στις: 03/12/07, 17:23 »
Αυτο συνοψιζει ιδανικά το ελληνικο κρατικο συστημα ασφαλισης:
Δινώ 600€ το μήνα κυριολεκτικά για το τίποτα.Και όσες φορές έτυχε να πάω σε γιατρό του ταμείου το μόνο που αντιμετώπισα είναι παντελή αδιαφορία από την πλευρά τους τόσο που βαριούνται και να σου μιλήσουνε.
Πεταμενα λεφτα, λεγεται επισης.


......

Thanks, που μελετας και συγκεντρωνεις τα ποστ μου. Μπορεις να κυκλοφορησεις και τα απαντα μου αν θες. Θα εχεις το 10% των εσοδων. Τι λες?
Ενημερωτικά παντως, το θεμα ειναι μονο το ασφαλιστικο, όχι τα κατορθώματα της αριστερας.
Αυτα μπορω να τα αναλυσω σε αλλα threads.

« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 17:39 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #63 στις: 03/12/07, 17:26 »
Από την στιγμή που όλοι έχετε υποψίες για τον ρόλο του The Boss και τι προσπαθεί να επιτύχει κάθε φορά που βάζει ένα θέμα, γιατί πέφτετε όλοι στην παγίδα του?


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #64 στις: 03/12/07, 18:36 »
@jimi pap(σε γενικοτερο πλαισιο)Οι ταξικες διαφορες μπορει ποτε να μην διαλυθουν.Το κρατος ομως εχει την υποχρεωση να προσπαθει να επιφερει την ισορροπια και επισης να παρεχει τα ιδια σε ολους τους πολιτες.Με την ιδια λογικη ο πλουσιος γιατι να πληρωνει τριπλασιους φορους απο τον φτωχο με τον κοπο του δεν τα βγαζει τα παραπανω? ::)...Δηλαδη εσυ τελικα πιστευεις οτι αφου ουτωσ η αλλω υπαρχουν οι ταξικες διαφορες ας φησουμε τον καθε φτωχο στον πονο του και εμεις που εχουμε ας γευτουμε αυτα που πρεπει επιτελους.
Επισης εγω δεν ειδα να διατυμπανιζω καμια ισοτητα μεταξυ ακαματηδων και δουλευταδων ???..Για ισοτητα μεταξυ των ανθρωπων μιλησα και προσπαθεια μη  διαιωνισης ψαλιδας μεταξυ φτωχων πλουσιων(ξερεις γεννιεσαι φτωχος πεθαινεις φτωχος και το αντιθετο πραγμα πυ γενικα στον καπιταλισμο ισχυει)..

Και μια ερωτηση.Γιατι κοιταμε μονο την Αμερικη? ???Το ρωτησε και καποιος αλλος παραπανω.

Και αλλη μια ερωτηση αφου διαβασα και τι μυνημα του chorrer απο κατω.Στην Ελλαδα οτι ειναι προβληματικο γιατι πρεπει να το κοβουμε και οχι να το διορθωνουμε? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 18:43 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #65 στις: 03/12/07, 18:36 »
Εχω πει κατα καιρους οτι δεν θα ξανασυμετασχω σε θεμα που δεν δεν αφορα την μουσικη γιατι στο τελος παντα γινομαστε μπαχαλο (οχι οτι στα μουσικα θεματα δεν συμβαινει αλλα τουλαχιστον εκει δεν συμβαινει παντα κι οι συμετεχοντες σε μουσικα θεματα επι το πλειστον εχουν και μια σχεση με το αντικειμενο)...παρολα αυτα ,καπου καπου, με πιανει κι εμενα να πω τη γνωμη μου κι ας φαω το βρισιμο παλι απο ειδικους κι ειδημονες των κοινωνικων δρωμενων...

...Δεν θα ασχοληθω με τις πολιτικες τοποθετησεις του καθενος απλα θα θελα να παραθεσω την δικια μου εμπειρια απο το ασφαλιστικο.
Δουλευω κοντα 17 χρονια τωρα (ισως και λιγο περισσοτερο), εχω μαζεψει μολις 1000 ενσημα (και να ναι καλα οι αλλοδαποι μεταναστες για αυτο , που αναγκασαν τις κυβερνησεις να εντεινουν τους ελεγχους για ασφαλισμενους εργατες,πρασινες καρτες, κλπ).
...Το λοιπον απο τοτε που αρχισα να κολαω ενσημα κι επαιρνα το χαρτι μισθοδοσιας του μηνα,μου εκανε παντα εντυπωση εκεινη η ρημαδα η φραση : " κρατησεις 20 χιλιαρικα/30/40" αναλογα με τα χρονια και βεβαια αργοτερα :"κρατησεις 150 ευρω" .
...Απο την αλλη ειχα την τυχη να με εχουν ασφαλισει οι γονεις σε μια ιδωτικη ασφαλεια απο τα 18 μου χρονια(μιλαω για μεγαλη ασφαλιστικη επωνυμη).

....καπου εδω να σας πω οτι μεχρι τωρα εχω κανει 7 εγχειρησεις και 3 επεμβασεις που χρειαστηκαν νοσηλεια (για αυτο αλλωστε μου ειχαν και την ιδωτικη ασφαλεια)...εχω κανει εξετασεις και χειρουργια και μεσω του ΙΚΑ και μεσω του ΤΕΒΕ (αλλη ρουφηχτρα κι αυτη) και μεσω της ιδωτικης ασφαλειας.

Και τωρα απλα μαθηματικα:

ΙΚΑ = 150 ευρω επι 12 μηνες = 1800 ευρω το χρονο-----Παροχες : εξετασεις σε γιατρους που βαριουνται τη ζωη τους , αραχτους σε μια καρεκλα, πολλες φορες λαθος διαγνωση , ραντεβου μετα απο κανα μηνα, υποδομες νοσοκομειων απαραδεκτες,φακελακια, 3 και 4 φορες απο επιτροπη για μια απλη μαγνητικη και 15ευρω την ημερα για καθε μερα που καθομαι σπιτι μου μετα απο εργατικο ατυχημα,συμετοχη στην νοσηλεια 75%,συνταξη στα 65 αμφιβολου ποσου.

ΤΕΒΕ= 300 ευρω το διμηνο=1800 ευρω το χρονο-----Παροχες: Ενα ζευγαρι γυαλια αξιας 150 ευρω καθε 2 χρονια με συνταγη γιατρου, νοσοκομεια οπως και στο ΙΚΑ, γιατροι λιγο καλυτεροι αφου μπορεις να τους επιλεξεις απο μια λιστα, σε περιπτωση εργατικου ατυχηματος φραγκο μηδεν,συμετοχη στην νοσηλεια 25%, συνταξη στα 65 κοντα στα 1000 ευρω.

ΙΔΙΩΤΙΚΗ= 600 ευρω το χρονο, ανα δεκαετια προσαυξηση 10% -----Παροχες: Οποιον γιατρο γουσταρω, οποτε γουσταρω, σε οποια κλινικη ή νοσοκομειο γουσταρω, καθε μερα που καθομαι στο νοσοκομειο μετα απο εγχειριση 60 ευρω, καθε μερα που καθομαι σπιτι μου μετα απο εργατικο ατυχημα 40 ευρω,φυσιοθραπειες ολες πληρωμενες, συμετοχη στην νοσηλεια 75% ,συνταξη οποτε θελω , αμφιβολου ποσου αφου εξαρταται απο  τα επιτοκια (παντως σιγουρα λιγοτερη κι απο αυτη του ΙΚΑ).

....Και συνεχιζω 1800 ευρω επι 35 χρονια = 63000 ευρω ....τοσα θα μου παρει συνολικα το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ
....(προσεγγιστικα)6000+7000+8000+5000=26000 ευρω ....τοσα θα μου παρει μια ιδιωτικη ασφαλεια για τα ιδια χρονια.

...Ας το παω λιγο παρακατω και να πω οτι θα βαζω στην ακρη μονο τα 900 απο τα 1800 που μου κραταει το ΙΚΑ :

900 ευρω επι 35 χρονια= 31500 ευρω θα ειχα στην ακρη ,οταν θα ηταν να βγω στην συνταξη αν ειχα ιδωτικη ασφαλεια...χωρις σε αυτα να υπολογιζω τα λεφτα που θα επαιρνα σαν συνταξη απο την ιδιωτικη.

Λεω και παλι οτι αυτα που γραφω τα εχω ζησει , δεν ειναι υποθεσεις, ουτε θεωριες , τοσα πληρωνα στην Ιδωτικη, τοσα πληρωνα στο ΤΕΒΕ, τοσα πληρωνα (και πληρωνω) στο ΙΚΑ.

....Για την ιστορια, αναγκαστηκα να κοψω την ιδιωτικη καθοτι τα λεφτα δεν εφταναν για να πληρωνω 2 ασφαλειες το χρονο ( εννοω οτι με τις αναγκαστικες κρατησεις του ΙΚΑ δεν μου εφταναν για να πληρωνω και την εξτρα ασφαλεια)...οταν λοιπον διεκοψα την ιδιωτικη ασφαλεια, πηρα "συνταξη" 1800 ευρω για δεκα χρονια εισφορων.

...Και παλι εγω δεν λεω να κοπει η ασφαλεια του ΙΚΑ....αλλα τουλαχιστον να μην ειναι υποχρεωτικη....ας γινει οπως τις ασφαλειες για τα οχηματα....να εισαι δηλαδη υποχρεωμενος να ασφαλιστεις καπου, αλλα να επιλεγεις μονος σου το που.

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #66 στις: 03/12/07, 19:35 »
Τελικά schizm, ακόμα κι εσύ δεν άντεξες να μην απαντήσεις προσωπικά!

Είναι τόσο προσωπική η απάντηση papou, όσο κι εκείνη που θέλει να εγκαλούνται όλοι εκείνοι που θεωρούν αστειότητα την εν γένει παρουσία του Αφεντικού κι οφείλουν να λογοδοτήσουν κι όλας γι' αυτό. Τόση συμπυκνωμένη ανοησία είχα καιρό να συναντήσω στο forum. Αν λοιπόν δικαιούται ο οποιοσδήποτε να χαρακτηρίζει σύσσωμη μια άλφα ομάδα και να τη βγάζει καθαρή, δεν βρίσκω κανένα λόγο να χρειάζεται να απολογούμαι ο ίδιος για την πεποίθησή μου πως ο χαρακτηρίζων είναι το άλφα ή το βήτα. Εκτός κι αν το πρόβλημα είναι η επικέντρωση στο πρόσωπο, ενώ η γενίκευση απενοχοποιεί. Τουλάχιστον δεν υποκρίνομαι απέναντι στα πιστεύω μου, ούτε διστάζω να καταθέσω την σκέψη μου, που από όσο μπορώ να καταλάβω είναι αρκούντως πιο ακίνδυνη από άλλες που ειπώθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #67 στις: 03/12/07, 19:59 »
Και τωρα απλα μαθηματικα:

ΙΚΑ = 150 ευρω επι 12 μηνες = 1800 ευρω το χρονο-----Παροχες : εξετασεις σε γιατρους που βαριουνται τη ζωη τους , αραχτους σε μια καρεκλα, πολλες φορες λαθος διαγνωση , ραντεβου μετα απο κανα μηνα, υποδομες νοσοκομειων απαραδεκτες,φακελακια, 3 και 4 φορες απο επιτροπη για μια απλη μαγνητικη και 15ευρω την ημερα για καθε μερα που καθομαι σπιτι μου μετα απο εργατικο ατυχημα,συμετοχη στην νοσηλεια 75%,συνταξη στα 65 αμφιβολου ποσου.

ΤΕΒΕ= 300 ευρω το διμηνο=1800 ευρω το χρονο-----Παροχες: Ενα ζευγαρι γυαλια αξιας 150 ευρω καθε 2 χρονια με συνταγη γιατρου, νοσοκομεια οπως και στο ΙΚΑ, γιατροι λιγο καλυτεροι αφου μπορεις να τους επιλεξεις απο μια λιστα, σε περιπτωση εργατικου ατυχηματος φραγκο μηδεν,συμετοχη στην νοσηλεια 25%, συνταξη στα 65 κοντα στα 1000 ευρω.

ΙΔΙΩΤΙΚΗ= 600 ευρω το χρονο, ανα δεκαετια προσαυξηση 10% -----Παροχες: Οποιον γιατρο γουσταρω, οποτε γουσταρω, σε οποια κλινικη ή νοσοκομειο γουσταρω, καθε μερα που καθομαι στο νοσοκομειο μετα απο εγχειριση 60 ευρω, καθε μερα που καθομαι σπιτι μου μετα απο εργατικο ατυχημα 40 ευρω,φυσιοθραπειες ολες πληρωμενες, συμετοχη στην νοσηλεια 75% ,συνταξη οποτε θελω , αμφιβολου ποσου αφου εξαρταται απο  τα επιτοκια (παντως σιγουρα λιγοτερη κι απο αυτη του ΙΚΑ).

....Και συνεχιζω 1800 ευρω επι 35 χρονια = 63000 ευρω ....τοσα θα μου παρει συνολικα το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ
....(προσεγγιστικα)6000+7000+8000+5000=26000 ευρω ....τοσα θα μου παρει μια ιδιωτικη ασφαλεια για τα ιδια χρονια.

...Ας το παω λιγο παρακατω και να πω οτι θα βαζω στην ακρη μονο τα 900 απο τα 1800 που μου κραταει το ΙΚΑ :

900 ευρω επι 35 χρονια= 31500 ευρω θα ειχα στην ακρη ,οταν θα ηταν να βγω στην συνταξη αν ειχα ιδωτικη ασφαλεια...χωρις σε αυτα να υπολογιζω τα λεφτα που θα επαιρνα σαν συνταξη απο την ιδιωτικη.

Λεω και παλι οτι αυτα που γραφω τα εχω ζησει , δεν ειναι υποθεσεις, ουτε θεωριες , τοσα πληρωνα στην Ιδωτικη, τοσα πληρωνα στο ΤΕΒΕ, τοσα πληρωνα (και πληρωνω) στο ΙΚΑ.

....Για την ιστορια, αναγκαστηκα να κοψω την ιδιωτικη καθοτι τα λεφτα δεν εφταναν για να πληρωνω 2 ασφαλειες το χρονο ( εννοω οτι με τις αναγκαστικες κρατησεις του ΙΚΑ δεν μου εφταναν για να πληρωνω και την εξτρα ασφαλεια)...οταν λοιπον διεκοψα την ιδιωτικη ασφαλεια, πηρα "συνταξη" 1800 ευρω για δεκα χρονια εισφορων.

Παντα οι αριθμοι λενε πολλα.
Απορω αν υπαρχει ακομα καποιος που να βρισκει την κρατικη ασφαλιση καλυτερη απο την ιδιωτικη.
Αν υπαρχει βεβαια, ειναι ελευθερος να παει στο ΙΚΑ. Δεν δεχομαι ομως να πληρωνω κι εγω με το ζορι το καθε κρατικο ταμειο.
Θελω να πληρωνω οποια ασφαλιση κρινω εγω καλυτερη. Οχι οποια θελει το κρατος.

ούτε διστάζω να καταθέσω την σκέψη μου

Η σκεψη σου ειναι τελειως off-topic απο το θεμα, που ειναι το ασφαλιστικο.
Εχεις να πεις κατι για το ασφαλιστικο? Συμφωνεις με την κρατικη ασφαλιση? Διαφωνεις? Για ποιο λογο?
Διαφορετικα, αν θες να κανεις αναλυση του The Boss, μπορεις να ανοιξεις αλλο θεμα και να γραψεις οτι θες.


« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 20:01 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #68 στις: 03/12/07, 20:04 »
Την άποψή μου περί του ασφαλιστικού κι όχι μόνο, καλό μου troll, την ανέφερα πασιφανώς στο εν λόγω post.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #69 στις: 03/12/07, 20:18 »
Μεσα στις 3 γραμμες on-topic λοιπον (αναμεσα σε δυο κατεβατα off-topic) δεχεσαι οτι ο κρατικος μηχανισμος ασφαλισης αποτελειται απο στην ουσια απο ρουφηχτρες.

Φροντιζεις να μας πεις ομως, οτι το συστημα δεν εχει αδυναμιες, αλλα φταινε κατι hobby... ::)
Ενα συστημα που επιτρεπει σε λιγους hobby-στες να διαχειριζονται τα λεφτα ολων (και μαλιστα υποχρεωτικα), για μενα ειναι απο μονο του μια αδυναμια.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #70 στις: 03/12/07, 20:32 »
Τελικά schizm, ακόμα κι εσύ δεν άντεξες να μην απαντήσεις προσωπικά!

Είναι τόσο προσωπική η απάντηση papou, όσο κι εκείνη που θέλει να εγκαλούνται όλοι εκείνοι που θεωρούν αστειότητα την εν γένει παρουσία του Αφεντικού κι οφείλουν να λογοδοτήσουν κι όλας γι' αυτό. Τόση συμπυκνωμένη ανοησία είχα καιρό να συναντήσω στο forum. Αν λοιπόν δικαιούται ο οποιοσδήποτε να χαρακτηρίζει σύσσωμη μια άλφα ομάδα και να τη βγάζει καθαρή, δεν βρίσκω κανένα λόγο να χρειάζεται να απολογούμαι ο ίδιος για την πεποίθησή μου πως ο χαρακτηρίζων είναι το άλφα ή το βήτα. Εκτός κι αν το πρόβλημα είναι η επικέντρωση στο πρόσωπο, ενώ η γενίκευση απενοχοποιεί. Τουλάχιστον δεν υποκρίνομαι απέναντι στα πιστεύω μου, ούτε διστάζω να καταθέσω την σκέψη μου, που από όσο μπορώ να καταλάβω είναι αρκούντως πιο ακίνδυνη από άλλες που ειπώθηκαν.

Με παρεξήγησες φίλε μου! Φυσιολογική η αντίδρασή σου. Στην παράθεση των απόψεων του δεν χρειάζονται καν σχόλια. Είναι δύσκολο να μένουμε απαθείς όταν εξελίσεται δίπλα μας ο παραλογισμός. Ας μην είμαστε λοιπόν κάθετοι και στον χαρακτηρισμό του τρόπου αντίδρασης των νεοτέρων σε παράλογες πρακτικές.







Είχα όχληση από 3 ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες. Οι αντιπρόσωποί τους έλεγαν απ' το τηλέφωνο το εξής κλισέ: "Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα πλεονεκτήματα της ιδιωτικής ασφάλισης μετά από τις δραματικές αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα". Παραδόξως τα ίδια λέγονται και σ' ένα μουσικό forum.
Βρε, μπας και είσαστε ασφαλιστές?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #71 στις: 03/12/07, 20:40 »
Και παρόλ' αυτά πάνω στην συζήτηση του αφαλιστικού στην βουλή και στην κατάρτιση των σχεδιασμών και στον δημόσιο διάλογο επί του θέματος συνέπεσε να εξελίσεται και η επιχείρηση στα Ζωνιανά για την εκρίζωση των ήδη αποψιλωμένων χασισόδεντρων! Ε, με το ασφαλιστικό θα ασχοληθούμε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #72 στις: 03/12/07, 20:50 »
Μεσα στις 3 γραμμες on-topic λοιπον (αναμεσα σε δυο κατεβατα off-topic) δεχεσαι οτι ο κρατικος μηχανισμος ασφαλισης αποτελειται απο στην ουσια απο ρουφηχτρες. Φροντιζεις να μας πεις ομως, οτι το συστημα δεν εχει αδυναμιες, αλλα φταινε κατι hobby... ::)
Ενα συστημα που επιτρεπει σε λιγους hobby-στες να διαχειριζονται τα λεφτα ολων (και μαλιστα υποχρεωτικα), για μενα ειναι απο μονο του μια αδυναμια.

Η αλήθεια είναι πως παρέθεσα -μέσα σε όλα- κι ορισμένους αμείλικτους αριθμούς από την πηγή που θεωρείς αξιόπιστη, αλλά τους έκανες γαργάρα βεβαίως βεβαίως.

Κοίτα Αφεντικό...το να προσπαθείς να πείσεις πως το εν λόγω σύστημα είναι τρωτό και προβληματικό, είναι μια καθόλα θεμιτή επιλογή. Δε νομίζω άλλωστε να βρεις και πολλούς που να μη συμφωνήσουν επί της ουσίας, για το αδιέξοδο στο οποίο περιήλθε. Καταντάς όμως γραφικός όταν αντιπαραβάλλεις ως υπέρτατη και όσια λύση την απόλυτη στροφή προς την ιδιωτικοποίηση της κοινωνικής ασφάλειας, ώστε να απολαμβάνουν πλέον οι έχοντες και κατέχοντες μόνο, θεωρώντας δε πως το συγκεκριμένο σύστημα θα είναι αδιάβλητο γιατί -ένας Θεός ξέρει πως- αυτοπροστατεύεται. Λες κι εκεί ο ανθρώπινος παράγοντας, η πολιτική βούληση, η δυναμική των συμφερόντνων δεν καθορίζει εν τέλει τους νόμους και τους κανόνες, δημιουργώντας παραθυράκια, λαμόγια και ρεμούλες, αλλά ξαφνικά ανακαλύφθηκε η ουτοπία σε καπιταλιστικό περίβλημα και ζήσαμε εμείς καλά κι εσύ καλύτερα (ως φανατικός οπαδός). Ή μήπως δεν έχουμε δει και τα καλά του υπαρκτού καπιταλισμού, όπως και του υπαρκτού σοσιαλισμού, κομμουνισμού κοκ για να μην περιμένουμε από το κάθε Αφεντικό να μας ανοίξει τα μάτια ως τυφλός προπαγανδιστής ενός συστήματος που όπως και κάθε άλλο διαθέτει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά τεχνηέντως προβάλλονται μονάχα τα πρώτα;

Δε διαφέρεις σε τίποτα από οποιονδήποτε άλλο που θα έμπαινε με φόρα και θα δήλωνε πως οι δεξιοί αποτελούν καρκίνωμα κοινωνικό, προδότες και σιχαμερά σκουλήκια, ενώ ταυτίζονται και με τους αναρχικούς. Δεν έχω τον παραμικρό λόγο να σε αντιμετωπίσω ως σοβαρό συνομιλητή, αλλά ως bot αναπαραγωγής ανοησιολογίας.

@papous

Πίστεψέ με...τα έγραψα στη νύφη, για να τ' ακούσει η πεθερά. Άλλοι είναι οι αποδέκτες...εκείνοι που αντί να σχολιάζουν και να επικεντρώνονται στη δράση, εξετάζουν την αντίδραση και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #73 στις: 03/12/07, 21:29 »
Η αλήθεια είναι πως παρέθεσα -μέσα σε όλα- κι ορισμένους αμείλικτους αριθμούς από την πηγή που θεωρείς αξιόπιστη, αλλά τους έκανες γαργάρα βεβαίως βεβαίως.
Εγραψα σε παρενθεση ρητα οτι δεν τη θεωρω αξιοπιστη. Μην παραπληροφορεις.

... την απόλυτη στροφή προς την ιδιωτικοποίηση της κοινωνικής ασφάλειας, ώστε να απολαμβάνουν πλέον οι έχοντες και κατέχοντες μόνο, θεωρώντας δε πως το συγκεκριμένο σύστημα θα είναι αδιάβλητο γιατί -ένας Θεός ξέρει πως- αυτοπροστατεύεται. Λες κι εκεί ο ανθρώπινος παράγοντας, η πολιτική βούληση, η δυναμική των συμφερόντνων δεν καθορίζει εν τέλει τους νόμους και τους κανόνες, δημιουργώντας παραθυράκια, λαμόγια και ρεμούλες, αλλά ξαφνικά ανακαλύφθηκε η ουτοπία σε καπιταλιστικό περίβλημα και ζήσαμε εμείς καλά κι εσύ καλύτερα (ως φανατικός οπαδός). Ή μήπως δεν έχουμε δει και τα καλά του υπαρκτού καπιταλισμού, όπως και του υπαρκτού σοσιαλισμού, κομμουνισμού κοκ για να μην περιμένουμε από το κάθε Αφεντικό να μας ανοίξει τα μάτια ως τυφλός προπαγανδιστής ενός συστήματος που όπως και κάθε άλλο διαθέτει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά τεχνηέντως προβάλλονται μονάχα τα πρώτα;

Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?
Θελω να ασφαλιστω σε οποια εταιρεια κρινω εγω καλυτερη. Γιατι το κρατος να μου παιρνει με το ζορι λεφτα για να μου δινει τη δικη του "ασφάλιση"?

Απλα και συγκεκριμενα ερωτηματα, στα οποια παιρνω γενικολογες απαντησεις.

Ή μήπως δεν έχουμε δει και τα καλά του υπαρκτού καπιταλισμού
Τα εχουμε δει σε χωρες που ξερουν να τον εφαρμοζουν και ειναι μιλια μπροστα απο εμας που τον δαιμονοποιουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 21:32 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #74 στις: 03/12/07, 21:45 »
Η αλήθεια είναι πως παρέθεσα -μέσα σε όλα- κι ορισμένους αμείλικτους αριθμούς από την πηγή που θεωρείς αξιόπιστη, αλλά τους έκανες γαργάρα βεβαίως βεβαίως.
Εγραψα σε παρενθεση ρητα οτι δεν τη θεωρω αξιοπιστη. Μην παραπληροφορεις.

... την απόλυτη στροφή προς την ιδιωτικοποίηση της κοινωνικής ασφάλειας, ώστε να απολαμβάνουν πλέον οι έχοντες και κατέχοντες μόνο, θεωρώντας δε πως το συγκεκριμένο σύστημα θα είναι αδιάβλητο γιατί -ένας Θεός ξέρει πως- αυτοπροστατεύεται. Λες κι εκεί ο ανθρώπινος παράγοντας, η πολιτική βούληση, η δυναμική των συμφερόντνων δεν καθορίζει εν τέλει τους νόμους και τους κανόνες, δημιουργώντας παραθυράκια, λαμόγια και ρεμούλες, αλλά ξαφνικά ανακαλύφθηκε η ουτοπία σε καπιταλιστικό περίβλημα και ζήσαμε εμείς καλά κι εσύ καλύτερα (ως φανατικός οπαδός). Ή μήπως δεν έχουμε δει και τα καλά του υπαρκτού καπιταλισμού, όπως και του υπαρκτού σοσιαλισμού, κομμουνισμού κοκ για να μην περιμένουμε από το κάθε Αφεντικό να μας ανοίξει τα μάτια ως τυφλός προπαγανδιστής ενός συστήματος που όπως και κάθε άλλο διαθέτει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά τεχνηέντως προβάλλονται μονάχα τα πρώτα;

Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?
Θελω να ασφαλιστω σε οποια εταιρεια κρινω εγω καλυτερη. Γιατι το κρατος να μου παιρνει με το ζορι λεφτα για να μου δινει τη δικη του "ασφάλιση"?

Ή μήπως δεν έχουμε δει και τα καλά του υπαρκτού καπιταλισμού
Τα εχουμε δει σε χωρες που ξερουν να τον εφαρμοζουν και ειναι μιλια μπροστα απο εμας που τον δαιμονοποιουμε.
Γιατί φίλε Boss,έτσι έχεις αξονικό και μαγνητικό τομογράφο στο δημόσιο νοσοκομείο,χωρίς να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου αν έχεις καρκίνο και τον προλαβαίνεις , έτσι έχεις ακόμα εξαιρετικούς γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία κι ας είσαι φτωχός και σε τελική ανάλυση ,αν υπολογίσεις όλες τις εξετάσεις ,αιματολογικές ,ορμονικές κλπ. ,τι κοστίζουν και οτι είναι προσβάσιμες σε όλους,τότε θα καταλάβεις τα υπέρ του συστήματος.Ρώτα οποιαδήποτε ασφαλιστική τι θα πλήρωνες για ένα πρόγραμμα με την κάλυψη ακριβώς του Δημοσίου και τότε θα αναθεωρήσεις πιστεύω.Φίλε δεν είμαι αριστερός,ούτε κρατιστής φυσικά ,αλλά αν αφήσουμε την υγεία εξ'ολοκλήρου στην ιδιωτική πρωτοβουλία,αυτή θα υποκύψει στο νόμο της ζούγκλας και όχι της ελεύθερης αγοράς.Εκτός και αν αυτά τα δύο είναι για σένα το ίδιο και πιστεύεις ότι είσαι λιοντάρι και ότι θα επιβιώσεις, αλλά αυτό δεν είναι και πολύ χριστιανικό,ούτε πατριωτικό.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/