Αποστολέας Θέμα: Αγορά από Banzai  (Αναγνώστηκε 6191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Αγορά από Banzai
« στις: 08/07/22, 17:34 »
Έκανα τις προάλλες τη 2η μου παραγγελία. Όπως και στην 1η πέρασαν μερικές μέρες χωρίς καμιά ειδοποίηση, αν και τα πράγματα ήταν ετοιμοπαράδοτα υποτίθεται. Έστειλα e-mail και - ως δια μαγείας - η παραγγελία βρέθηκε στο τμήμα αποστολών. Την ίδια μέρα πήρα ειδοποίηση ότι στάλθηκε. Το tracking number που μου έδωσαν έβγαζε λάθος, αλλά είπα να περιμένω το Σ/Κ. Κι από Δευτέρα τα ίδια, οπότε ξαναστέλνω mail και μαθαίνω ότι τελικά στάλθηκε με άλλη εταιρεία, ΟΚ κανένα πρόβλημα. Το πακέτο φτάνει στην ώρα του, προς τιμήν της Fedx, που αν και μου είπαν ότι πάει για Δευτέρα το έφεραν κανονικά παρόλο που οι φίλοι μας οι Γερμανοί είχαν συμπληρώσει στο πεδιο «τηλέφωνο» 1234567890 (αντί για το τηλέφωνο που φυσικά έδωσα).

Κι εδώ αρχίζουν τα όμορφα. Το βασικό αντικείμενο της παραγγελίας είναι ένα pre-wired kit ηλεκτρικών για LesPaul. Το είχαν 99 κάτι, βγήκε 103 κάτι λόγω του ελληνικού ΦΠΑ, ΟΚ μέχρι εδώ. Ανοίγω το κουτί και το πρώτο πράμα που πιάνει το μάτι μου είναι είναι 4 ποτενσιόμετρα σε ένα σακουλάκι. Όπα! Κάτι δεν πάει καλά. Συνεχίζω και εν ολίγοις ήταν σκόρπια τα μέρη και οι οδηγίες. Κοιτάζω το τιμολόγιο, το... "pre-wired kit" χρεώνεται 83 ευρώ! Κοιτάζω στο site και βλέπω ότι αυτή είναι η τιμή του μη συναρμολογημένου κιτ για ES-335! Όμως τα μέρη που έχω ταιριάζουν ακριβώς με τα μέρη που υπάρχουν στο μη συναρμολογημένο κιτ της LP, μόνο που εκείνο κοστίζει 30 ευρώ λιγότερα.

Κοιτάζω και τις υπόλοιπες τιμές στο τιμολόγιο (υπόψη ότι στο επιβεβαιωτικό mail μετά την παραγγελία όλα αναγράφονται όπως πρέπει και αυτά που παράγγειλα και οι τιμές τους). Όλες οι τιμές διαφορετικές, λίγο χαμηλότερες από τις πραγματικές οι περισσότερες και κάποιες ψηλότερες. Ωστόσο κάτι δε βγαίνει στον λογαριασμό! Κάνω τη σούμα και βγάζω 116 ευρώ. Έλα όμως που στο invoice το σύνολο είναι αυτό που πλήρωσα, 150!   

Η όλη ιστορία μόνο ως τυχαίο λάθος δεν μπορεί να ερμηνευτεί μιας και έχουμε παραποιήσεις τόσο στις τιμές (πχ οι πυκνωτές 22uF, που κανονικά χρεώνονται 9 ευρώ, στο τιμολόγιο είναι 12) όσο και στο σύνολο, πράγματα που φυσιολογικά γίνονται αυτόματα από ΗΥ. Προφανώς είναι μεθόδευση, χονδροειδής και κακοστημένη!

Έστειλα email και περιμένω να δω τι θα πούνε.   
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/22, 17:38 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Banzai
« Απάντηση #1 στις: 08/07/22, 21:53 »
Έκανα τις προάλλες τη 2η μου παραγγελία. Όπως και στην 1η πέρασαν μερικές μέρες χωρίς καμιά ειδοποίηση, αν και τα πράγματα ήταν ετοιμοπαράδοτα υποτίθεται. Έστειλα e-mail και - ως δια μαγείας - η παραγγελία βρέθηκε στο τμήμα αποστολών. Την ίδια μέρα πήρα ειδοποίηση ότι στάλθηκε. Το tracking number που μου έδωσαν έβγαζε λάθος, αλλά είπα να περιμένω το Σ/Κ. Κι από Δευτέρα τα ίδια, οπότε ξαναστέλνω mail και μαθαίνω ότι τελικά στάλθηκε με άλλη εταιρεία, ΟΚ κανένα πρόβλημα. Το πακέτο φτάνει στην ώρα του, προς τιμήν της Fedx, που αν και μου είπαν ότι πάει για Δευτέρα το έφεραν κανονικά παρόλο που οι φίλοι μας οι Γερμανοί είχαν συμπληρώσει στο πεδιο «τηλέφωνο» 1234567890 (αντί για το τηλέφωνο που φυσικά έδωσα).

Κι εδώ αρχίζουν τα όμορφα. Το βασικό αντικείμενο της παραγγελίας είναι ένα pre-wired kit ηλεκτρικών για LesPaul. Το είχαν 99 κάτι, βγήκε 103 κάτι λόγω του ελληνικού ΦΠΑ, ΟΚ μέχρι εδώ. Ανοίγω το κουτί και το πρώτο πράμα που πιάνει το μάτι μου είναι είναι 4 ποτενσιόμετρα σε ένα σακουλάκι. Όπα! Κάτι δεν πάει καλά. Συνεχίζω και εν ολίγοις ήταν σκόρπια τα μέρη και οι οδηγίες. Κοιτάζω το τιμολόγιο, το... "pre-wired kit" χρεώνεται 83 ευρώ! Κοιτάζω στο site και βλέπω ότι αυτή είναι η τιμή του μη συναρμολογημένου κιτ για ES-335! Όμως τα μέρη που έχω ταιριάζουν ακριβώς με τα μέρη που υπάρχουν στο μη συναρμολογημένο κιτ της LP, μόνο που εκείνο κοστίζει 30 ευρώ λιγότερα.

Κοιτάζω και τις υπόλοιπες τιμές στο τιμολόγιο (υπόψη ότι στο επιβεβαιωτικό mail μετά την παραγγελία όλα αναγράφονται όπως πρέπει και αυτά που παράγγειλα και οι τιμές τους). Όλες οι τιμές διαφορετικές, λίγο χαμηλότερες από τις πραγματικές οι περισσότερες και κάποιες ψηλότερες. Ωστόσο κάτι δε βγαίνει στον λογαριασμό! Κάνω τη σούμα και βγάζω 116 ευρώ. Έλα όμως που στο invoice το σύνολο είναι αυτό που πλήρωσα, 150!   

Η όλη ιστορία μόνο ως τυχαίο λάθος δεν μπορεί να ερμηνευτεί μιας και έχουμε παραποιήσεις τόσο στις τιμές (πχ οι πυκνωτές 22uF, που κανονικά χρεώνονται 9 ευρώ, στο τιμολόγιο είναι 12) όσο και στο σύνολο, πράγματα που φυσιολογικά γίνονται αυτόματα από ΗΥ. Προφανώς είναι μεθόδευση, χονδροειδής και κακοστημένη!

Έστειλα email και περιμένω να δω τι θα πούνε.   

οι γερμανοί είναι γνωστοί νεοναζί και γύφτοι, δεν είναι κάτι νέο αυτό. Στο mail θα σε υποτιμήσουν, οτι δεν ξερεις δεν κανεις δεν ράνεις, κλασική αντιμετώπιση... εγω πλεον μόνο ελλάδα, τα πάντα.
τα αγγλόνια σε κάτι τέτοια ψιλικά είναι πιο τίμιοι, σε κάτι τέτοια ψιλικα επαναλαμβάνω ... γτ .. αλλού .....

γενικά ένα άνοιγμα στις ανατολικές κοινωνίες θα εκτόξευε ποιότητα * 2, τιμές * 0.75 ... αλλά δυστυχως ειμαστε στην σωστη πλευρα της ιστορίας .

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Banzai
« Απάντηση #2 στις: 26/07/22, 13:32 »
Ένα update και το φινάλε της ιστορίας:
Στο αρχικό μου email απάντησαν να στείλω πίσω τα λάθος εξαρτήματα για να μου στείλουν τα σωστά. Πραγματικά, τα έστειλα και μου επέστρεψαν τα μεταφορικά. Αφού είδα ότι παραδόθηκαν περίμενα μερικές ημέρες, χωρίς καμιά ανταπόκριση. Έστειλα ένα μήνυμα, για να λάβω την απάντηση ότι «αύριο οι τεχνικοί μας θα ετοιμάσουν το κιτ και το στείλουμε».

Στο μεταξύ ψιλομετάνιωσα. Εντάξει, τα υλικά είναι καλής ποιότητας, αλλά τα 30 ευρώ για τη συναρμολόγηση (κάτι που θα μπορούσα να κάνω με λίγο παίδεμα κι εγώ ο ίδιος) είναι οριακά, ειδικά αν αναλογιστούμε και όλη αυτή τη φασαρία. Μάλλον έπρεπε να κρατήσω τα μέρη από την αρχή και να ζητήσω πίσω τη διαφορά ανάμεσα στο απλό και στο pre-wired kit. Ευκαιρία έψαχνα λοιπόν και μου την έδωσαν με το να μην ολοκληρώσουν την παραγγελία ούτε και τις επόμενες ημέρες. Οπότε έστειλα μήνυμα, ακύρωσα την παραγγελία και πάμε γι' άλλα.

Συνολικά κάκιστη εμπειρία αν και - οφείλω να ομολογήσω - ότι η ανταπόκριση στα μηνύματα που έστειλα ήταν σχεδόν άμεση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά ακουστικής

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

23 Απαντήσεις
14215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 08:51
από mleo
9 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 12:01
από teo_gp
3 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
2 Απαντήσεις
4020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 23:45
από Stinky
14 Απαντήσεις
7834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
6 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/11, 13:43
από Alexisonfire
3 Απαντήσεις
3554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 23:45
από metalmike
1 Απαντήσεις
4800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 17:07
από vaig3
1 Απαντήσεις
24463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/15, 00:30
από Βραζίλης