Αποστολέας Θέμα: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ  (Αναγνώστηκε 8923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lancelot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« στις: 17/03/10, 15:17 »
OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ

ΟΙ ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ ΑΒΡΑΜΗ !!!

ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK:

http://www.exoristoi.com/

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #1 στις: 17/03/10, 18:45 »
ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΕΙΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ!!!!!
               .
               .   
               .
               .
               .
('νταξει πλακα κανουμε, μην μας την πεσει κανενας και κανενας ηρωας αλλα και η ανακοινωση του comeback ειναι καβαλα στο καλαμι και βουρ για τον Ολυμπο. :P)
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #2 στις: 18/03/10, 00:45 »
Λογικο ειναι..Τοσα δεινα βρισκουν τη χωρα=πλησιαζει το γενος Μητσοτακη(Κατης)..Γενικα ο τυπος ειναι και ηταν πολυ γελοιος..
Εχουν κανα 2 κομματια που μ αρεσουν λιγο :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #3 στις: 18/03/10, 02:17 »
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #4 στις: 18/03/10, 02:46 »
Και πάνω που λέγαμε ότι δε θα έχει δεινόσαυρους φέτος το καλοκαίρι...  ;D

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #5 στις: 18/03/10, 11:08 »
Διαβάζοντας την ανακοίνωση νομίζεις ότι επανενώθηκαν οι Floyd, οι Zeppelin ή κάτι τέτοιοιο. Σιγά ρε παλικάρια…
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #6 στις: 18/03/10, 13:28 »
Για μενα ειναι πιο σημαντικο η επανασυνδεση Κατη και Αβραμη παρα μια επανασυνδεση Zep.
Οπως και να το κανεις, μιλαμε για μια μπαντα με μεγαλη ιστορια στην ελληνικη και οχι μονο μεταλ σκηνη.
Ισως ειναι λιγο υπερβολικη η ανακοινωση αλλα παρολαυτα
ΝΑΙ ΡΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ! ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #7 στις: 18/03/10, 15:59 »
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να του αρέσει κάτι/κάποιος που αρέσει σε κάποιον άλλο. Αλλά είναι υποχρεωμένος να σέβεται την γνώμη και τα γούστα του άλλου! (τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ)

Όταν δεν σας ενδιαφέρει κάποιο θέμα, προσπεράστε το! Ο χλευασμός δεν σας τιμά.

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #8 στις: 19/03/10, 00:04 »
Σωστος ο Βραζιλης,οποτε παω να συνεχισω τη δουλεια μου.

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ!

αλλα καλυτερα ας μιλησουμε αφου βγει ο δισκος,γιατι η μουσικη μας ενδιαφερει και οχι αν ο μεταλλας με τα περισσοτερα και αδιαφιλονικητα "κονέ" στην Ελλάδα επεστρεψε.
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #9 στις: 19/03/10, 12:49 »
δε μπορώ να πώ οτι μου αρέσουν οι Εξοριστοί αλλά δε με χαλάνε κιόλας όταν τους ακούω.
σίγουρα το παρατραβάνε πολλές φορές, αλλά το τραγελαφικό είναι ότι οι περισσότεροι που τους βρίζουν αν οι Εξόριστοι είχαν αγγλικό στοίχο και αγγλικό όνομα θα έλεγαν άλλα.. εδώ στο ''Ελλάντα'' είναι απαγορευμένες κάτι τέτοιες κινήσεις

...γιατι η μουσικη μας ενδιαφερει και οχι αν ο μεταλλας με τα περισσοτερα και αδιαφιλονικητα "κονέ" στην Ελλάδα επεστρεψε.

λογικό δεν είναι όταν  ασχολίσε με κάτι χρόνια επαγγελματικά να γνωρίζεις και να συναναστρέφεσαι με άτομα του χώρου που θές, αυτό λέγεται κονέ?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #10 στις: 19/03/10, 14:14 »


...γιατι η μουσικη μας ενδιαφερει και οχι αν ο μεταλλας με τα περισσοτερα και αδιαφιλονικητα "κονέ" στην Ελλάδα επεστρεψε.

λογικό δεν είναι όταν  ασχολίσε με κάτι χρόνια επαγγελματικά να γνωρίζεις και να συναναστρέφεσαι με άτομα του χώρου που θές, αυτό λέγεται κονέ?

Aλλο πραγμα εννοει ο Mπαμπης και εχει ενα δικιο, αλλα οπως σωστα ειπε η μουσικη ειναι αυτη που μενει.
Και αν κρινω απο την ορεξη και την  αποδοση του Δημητρη την τελευταια φορα που τους ειδα, πιστευω οτι μπορω να περιμενω σωστο comeback.

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #11 στις: 19/03/10, 18:53 »
λογικό δεν είναι όταν  ασχολίσε με κάτι χρόνια επαγγελματικά να γνωρίζεις και να συναναστρέφεσαι με άτομα του χώρου που θές, αυτό λέγεται κονέ?

θα επικαλεστω την παλαιοτητα μου στο χωρο και θα σου υπενθυμισω οτι ειναι γαμπρος του Μητσοτακη και συγγενης του Λαμπρακη.
ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΕ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

και κονε που δεν εχει καμμια σχεση με το οτι βρισκεται χρονια στο κουρμπετι,ολοι μας (ειδικα οι μεγαλυτεροι σε ηλικια) θυμομαστε την πρωτη Ελληνικη rock/metal τηλεοπτικη εκμπομπη που ξεκινουσε με Εξοριστους,επαιζε ΠΑΝΤΑ ενα κλιπ Εξοριστους και εκλεινε με...Εξοριστους και φυσικα παρουσιαζε..ο ιδιος.

αμα δεν γνωριζουμε,δε μιλαμε.
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #12 στις: 19/03/10, 19:11 »
Ενίοτε έβαζε και ενδιάμεσα Εξόριστους!!! Για τη Metal Mania μιλάμε έτσι; Εντάξει... δε φταίει το παιδί που γεννήθηκε σε οικογένεια μεγαλοεκδότη. Για το οτι δεν έκατσε να παίξει πραγματικά καλή μουσική (πόσο μάλλον κιθάρα αν και... είχε κάνει μαθήματα με το Blackmore)... εεε... κάπου φταίει και ο ίδιος. Μην κρίνουμε όμως απο το παρελθόν... ας ακούσουμε πρώτα τι έχει να μας πει και μετά τα λέμε καλύτερα
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #13 στις: 19/03/10, 19:12 »
Οπως λεει και ο φιλος bobkatsionis, εκμεταλλευομενος και την Metalmania (την θρυλικη εκπομπη), ο Κατης τοτε ειχε "κυκλοφορησει" και συλλογη με metal μπαλαντες, την classic metal ballads (νομιζω ειχε και σηματακι της ert σε καποιο σημειο στο εξωφυλλο), μεσα στην οποια ειχε "τσεκουρεψει" αρκετα κομματια (πχ το all the fools sailed away του dio) για να "χωρεσει" στο τελος της συλλογης και το δικο του "αριστουργημα", το "κανω μια ευχη" (το οποιο βεβαια δεν ηταν τσεκουρεμενο). Κινησεις οπως η παραπανω + τα κονε με πολιτικους, πλουσιοκρατια κτλ, + τα απιστευτα καραγκιοζιλικια που εκανε (ποιος θα ξεχασει τα απιστευτα σπαγγατα πανω στην γεφυρα με την κιθαρα ανα χειρας στην εισαγωγη της metalmania), για μενα τον κανουν οχι μονο αντιπαθητικο αλλα και "ψευτικο" σε σχεση με τα οσα υποτιθεται οτι πρεσβευει η μουσικη του...
Κατα τα αλλα, αν μιλησουμε καθαρα μουσικα, ειχαν οντως καποιες καλες μουσικες ιδεες, που οντως αν ειχαν Αγγλικο στιχο θα ηταν ακομα καλυτερες. Τπτ παραπανω βεβαια απο τα συνηθισμενα γκρουπακια γειτονιας που εχουν μερικα ευχαριστα κομματακια αλλα ποτε δεν καταφερνουν τπτ... Ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειχε και τα κονε που ειχε, κανεις δεν θα τον ηξερε...
Aντε και οπως λεγαμε και τοτε, "δοξα και τιμη στο καραφλο παιδι..."
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #14 στις: 19/03/10, 19:31 »
Παράθεση
Κατα τα αλλα, αν μιλησουμε καθαρα μουσικα, ειχαν οντως καποιες καλες μουσικες ιδεες, που οντως αν ειχαν Αγγλικο στιχο θα ηταν ακομα καλυτερες. Τπτ παραπανω βεβαια απο τα συνηθισμενα γκρουπακια γειτονιας που εχουν μερικα ευχαριστα κομματακια αλλα ποτε δεν καταφερνουν τπτ... Ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειχε και τα κονε που ειχε, κανεις δεν θα τον ηξερε...
Aντε και οπως λεγαμε και τοτε, "δοξα και τιμη στο καραφλο παιδι..."

Θα σταθω μονο σε αυτο, μιας και πιστευω οτι οποιοσδηποτε στη θεση του θα εκανε το ιδιο, και καλο ειναι να αποφευγουμε τους ηρωισμους και να το παιζουμε υπερανω.

Johny με ολο το σεβασμο, εχω την αισθηση οτι τα ισωπεδωνεις ολα. Αν ειναι δυνατον οι Eξοριστοι σαν ολα τα γκρουπακια της γειτονιας. Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν γρουπακια γειτονιας με πολυ καλυτερη μουσικη αλλα οχι κι'ετσι. Ειναι πολλοι, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου που λατρευουμε αυτην την μπαντα, και μας πωρωνει να την ακουμε. Και δεν νομιζω να μας αρεσει τοσο επειδη ο Κατης ειναι γαμπρος του Μητσοτακη η οτι αλλο.
Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι σεβομαι την αποψη σου, αλλα τιποτα απο αυτα που ειπες δεν ειναι αντικειμενικη αληθεια, εκτος απο το σκελος με τα κονε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #15 στις: 19/03/10, 19:47 »
Συμφωνω και με τις 2 πλευρες απλα stinky υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν ο Κατης δεν ειχε τα κονε που ειχε(ΚΑΙ ΕΧΕΙ-βραβευτηκε για τη ''ροκ οπερα'' 300 κ δεν μπορειτε να φανταστειτε τι γελοιοτητες ακουστηκαν) οι Εξοριστοι να μην ειχαν ακουστει ευρεως..Δηλαδη μπορει εσυ(και ο καθε εσυ) που ειναι ψαγμενος με το ελληνικο επικο κατα βαση μεταλ να τους ηξερε αλλα δεν νομιζω να θεωρουνταν απο τα ελληνικα μεταλ συμβολα που κανουν ρηγιουνιον με τυμπανοκρουσιες.

Επισης διαφωνω στο οτι αν ειχαν αγγλικο στιχο θα επαιζαν μπαλα καπου ψηλοτερα..Ενα απο τα πραγματα που κανει τους εξοριστους ιδιαιτερους ειναι και ο ''εξωτικος'' στιχος..Τα αγγλικα νομιζω θα τους εβαζαν στο σωρο με τις 80s μετριοτητες..
Ενταξει σιγουρα σε οτι λεω εμπεριεχεται και το γεγονος οτι ο Κατης ειναι αυτος που ειναι και εχει αναδειχτει ετσι αλλα βλεπεις με ποια οπτικη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #16 στις: 19/03/10, 19:48 »
Koιτα, ολα ειναι υποκειμενικα, αποψη μου ειναι, δεν μπορω να πω οτι οι εξοριστοι (επαναλαμβανω, περα απο τα υπολοιπα, μιλαω μονο μουσικα) ηταν κατι το ιδιατερο που θα μπορουσαν να κανουν καριερα εξω... Δεν προσεφεραν κατι διαφορετικο ή καινουριο στον χωρο. Ουτε ειχαν καποιο κομματι αξιομνημονευτο, με αυτη την λογικη ειπα γκρουπ γειτονιας. Και οπως ειπες κι εσυ, επειδη υπαρχουν πολλα γκρουπ γειτονιιας που παιζουν απειρως καλυτερα απο τους εξοριστους αλλα δεν εχουν κονε - σε αντιθεση με τον Κατη - για αυτο ειπα οσα ειπα... Δεν ειναι κακο να σου αρεσει η μουσικη τους, τα γουστα ειναι υποκειμενικα, αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι ηταν κατι το αξιομνημονευτο ως μπαντα κι ας ειχαν οσα κονε ηθελαν... Και ξερεις κατι; ο Κατης ειναι υπευθυνος για αυτο... Για φαντασου να μην ειχε χρησιμοποιησει ποτε τα κονε του, να μην το ηξερε κανεις για τον γαμπρο του, τους συγγενεις του, την ΕΡΤ κτλ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να ειχε τους εξοριστους... Τοτε ισως κατι παραπανω να αξιζε, αλλα με οσα εκανε, sry κι ολας, αλλα ειναι απλα γραφικος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #17 στις: 19/03/10, 20:03 »
Nαι , εχετε δικιο και οι δυο σας σε αυτο. Σιγουρα τον εκτοξευσε το γεγονος οτι ειχε την δικια του εκμπομπη στην κρατικη τηλεοραση και η γενικη προβολη του απο τα μιντια, αλλα οταν εισαι στον αερα, οπως και να φτασες εκει, πρεπει να βρεις ενα τροπο να μεινεις ψηλα, κατι που εγινε για καμποσα χρονια. Και μια αντικειμενικη αληθεια ειναι ο πλατινενιος δισκος με την EMI. Εκτος και αν αγορασε 35.000 κοπιες ο Ακατανομαστος και αλλες 35.000 ο Λαμπρακης ;D

Ξερω οτι σε πολλους δεν καθεται καλα στο αυτι το Epic Metal με ελληνικο στιχο, αλλα αυτο καθεαυτο ειναι μια πρωτοτυπια. Και καταλαβαινω οσους τους απεχθανονται. Και αυτες οι γραφικοτητες στη μεταλ σκηνη (σπαγκατα σε γεφυρες  :P) ειναι ενα κομματι που κανει αυτη τη μουσικη κατι ξεχωριστο. Και στους αντεργκραουντ κυκλους ακομη καλα κρατει.

Θελω να σταθω και σε κατι που ειπε ο Μπαμπης ειρωνικα απο'τι καταλαβα
Παράθεση
ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ!
Σκεφτειτε αυτο το στιχο στα Αγγλικα να βγαινει απο το στομα του Eric Adams. Δεν φαινεται και τοσο τραγικο ετσι? Ισα ισα που ειναι και συνιθισμενο.
Τωρα οσον αφορα το στιχο, δεν περιμενεις οι Manowar ας πουμε πισω απο τις καμερες και τις σκηνες να ειναι 4 ιπποτες πανω σε αλογα, να προσευχονται στον Odin και να σφαζουν "false" τυπους ε?
Απλα δεν εχουμε συνηθησει τον ελληνικο στιχο σε τετοιου ειδους μουσικη, παρολαυτα οταν Ταμτα και η καθε Ταμτα διασκευαζει αγγλοφωνο ποπ στα ελληνικα δεν μας πειραζει.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #18 στις: 19/03/10, 20:15 »
Φιλε stinky, τα πλατινενια και λοιπες αηδιες ειναι εφευρεσεις της μουσικης βιομηχανιας, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. οπου οπως θα χεις δει, ενας δισκος γινεται χρυσος και πλατινενιος ΠΡΙΝ κυκλοφορησει και οταν τελικα κυκλοφορει εχει και αυτοκολλητακι πανω του που λεει οτι ειναι χρυσος δισκος κτλ. Ξερεις γιατι γινεται αυτο; Γιατι οι χρυσοι και πλατινενιοι δισκοι, ΔΕΝ ειναι οσοι δισκοι πραγματικα πουληθηκαν σε ιδιωτες, αλλα ποσοι πουληθηκαν απο την εταιρια στα δισκοπωλεια. Αυτο λοιπον που κανουν οταν θελουν να προωθησουν εναν καλλιτεχνη, ειναι να βαλουν τα δισκοπωλεια να αγορασουν πχ 35000 δισκους και ας μην πουλησουν ουτε 1... Αυτοματα ο δισκος ανακοινωνεται πλατινενιος, ο "καλλιτεχνης" θριαμβευει και ετσι ολοι ειναι καλα... Με λιγα λογια, αν καποιος εχει τις ακρες/φραγκα, μπορει να βγαλει πλατινενιο δισκο... Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ολοι οι πλατινενοι δισκοι ειναι "μουφα", καθε αλλο, γιατι πολλοι καλλιτεχνες ΟΝΤΩΣ πουλανε τρελα και ναι μεν γινεται παλι η διαδικασια που προειπα, αλλα εκει εξαφανιζονται απο τα δισκοπωλεια οι δισκοι, δεν μενουν στα αζητητα μεχρι να αντικατασταθουν.
Ας πουμε λοιπον οτι δεν πειθομαι πως ο πλατινενιος δισκος των εξοριστων ειναι απο αυτους που οντως πουληθηκαν, αντιθετα πιστευω οτι ειναι απο αυτους που δημιουργηθηκαν... Εδω ο Κατης μεγαλωσε κι εκανε καριερα στην ΕΡΤ, δικια του εκπομπη, δισκογραφια, videoclips και την γκομενα του ειχε στην EΡΤ μεσα, χωμενος στα κονε, ρουσφετι κι ετσι... Κατα τα αλλα θα ηταν τιμιος δλδ; και δεν θα εμπαινε στο κολπο να δημιουργησει εναν πλατινενιο δισκο για παρτυ του, να κανει το παιδικο του ονειρο πραγματικοτητα;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/10, 20:16 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #19 στις: 19/03/10, 22:25 »
Είναι γεγονός οτι ο τύπος έχει κάνει πολλές γελιότητες, βέβαια κάποιες απο αυτές δεν τις έχουμε ας το πώ συνηθήσει να τις κάνει κάποιο Ελληνικό συγκρότημα


Παράθεση
ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ!
Σκεφτειτε αυτο το στιχο στα Αγγλικα να βγαινει απο το στομα του Eric Adams. Δεν φαινεται και τοσο τραγικο ετσι? Ισα ισα που ειναι και συνιθισμενο.
Τωρα οσον αφορα το στιχο, δεν περιμενεις οι Manowar ας πουμε πισω απο τις καμερες και τις σκηνες να ειναι 4 ιπποτες πανω σε αλογα, να προσευχονται στον Odin και να σφαζουν "false" τυπους ε?
Απλα δεν εχουμε συνηθησει τον ελληνικο στιχο σε τετοιου ειδους μουσικη, παρολαυτα οταν Ταμτα και η καθε Ταμτα διασκευαζει αγγλοφωνο ποπ στα ελληνικα δεν μας πειραζει.


θα συμφωνήσω απόλυτα

θα επικαλεστω την παλαιοτητα μου στο χωρο και θα σου υπενθυμισω οτι ειναι γαμπρος του Μητσοτακη και συγγενης του Λαμπρακη.
ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΕ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

και κονε που δεν εχει καμμια σχεση με το οτι βρισκεται χρονια στο κουρμπετι,ολοι μας (ειδικα οι μεγαλυτεροι σε ηλικια) θυμομαστε την πρωτη Ελληνικη rock/metal τηλεοπτικη εκμπομπη που ξεκινουσε με Εξοριστους,επαιζε ΠΑΝΤΑ ενα κλιπ Εξοριστους και εκλεινε με...Εξοριστους και φυσικα παρουσιαζε..ο ιδιος.

αμα δεν γνωριζουμε,δε μιλαμε.

ναι το γνωρίζω κ εγώ αυτό αλλά σόρρυ, δεν συμερίζομαι γενικά σαν άνθρωπος τον όρο κόνε και όλο αυτό το συνομωτικό που έχει μαζί του σαν όρος, προτειμώ να μην τον έχω στο λεξιλόγιο μου. για πιους λόγους δεν θα αναπτύξω γιατί θα βγώ off topic. μπόρεσε τα χρόνια που το έκανε αυτο και τα κατάφερε να το κάνει αυτό που είχε στο μυαλό του, τη ματαιοδοξία του.. δεν μ αρέσει να προσδιορίζω κάποιον γιατι την τύχη ή ατυχία του να έχει συγγενείς κάποια άτομα, αν δεν ήταν αυτός θα ήταν άλλος στη θέση του..


πάω να πιώ το γάλα μου τώρα 8)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #20 στις: 19/03/10, 22:37 »
Ο χρόνος έχει το γ**ημένο ταλέντο , να δημιουργεί που και που μύθους...Ένας τέτοιος "μύθος" είναι μάλλον και οι Εξόριστοι , οι οποίοι στην εποχή τους (την οποία την ξέρω πολύ καλά λόγω ηλικίας) δεν ήταν τίποτε παραπάνω από ένα ανέκδοτο...Η θέση τους στη καλλιτεχνική ιστορία αυτού του τόπου είναι μόνο στο ράφι με τις cult ιστορίες. Εκεί μαζί με τη "Ρόδα, τσάντα και κοπάνα" και τα "Τσακάλια". μου φαίνεται απίστευτο το ότι μετά από τόσα χρόνια ασχολούμαστε με τη συγκεκριμένη μπάντα.
Το ότι είχε κονέ, το αποδεικνύει μόνο και μόνο το γεγονός , ότι είχε εκπομπή στη κρατική τηλεόραση της δεκαετίας του 80...Όσοι είχαν ζήσει την εποχή καταλαβαίνουν. Όμως παρ' όλα αυτά αν είχαν πραγματικά ταλέντο, δεν θα έμενε αυτό στη μνήμη μας. Όμως δεν είχαν. Σήμερα , υπάρχουν τουλάχιστον 100 μπάντες στο χώρο της Ελληνικής μέταλ σκηνής που παίζουν καλύτερα από το Κατή και τη παρέα του. Και μέσα σε αυτές βάζω και απλές μπάντες της γειτονιάς... Γι αυτό επιμένω...Γιατί;;;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #21 στις: 19/03/10, 23:47 »
ΜΑCMISIAS κοιταξε, δεν προσπαθω  να πεισω καποιον οτι οι Εξοριστοι ειναι μπανταρα, θα ημουν τουλαχιστον χαζος.
Δεν αμφιβαλω οτι ξερεις περισσοτερα γιατι εζησες την περιοδο εκεινη, σιγουρα παραπανω απο μενα, αλλα αυτο που ειναι σκουπιδι για σενα, για μενα ειναι θησαυρος και το αναποδο.
Ξαναλεω, δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν πολλες μπαντες που παιζουν καλυτερα, αλλα δεν προσδιοριζω το επιπεδο ενος συγκροτηματος απο την τεχνικη του αλλα απο το συναισθημα που μου βγαζει. Και αυτοι οι ατιμοι κατι μου βγαζουν.

Παρε παραδειγμα εδω

Μanilla Road. Για πολλους ηταν "ανεκδοτο", και σιγουρα υπαρχουν μπαντες της γειτονιας που τους βαζουν κατω για πρωινο. Αλλα οπως και να το δεις εχουν αφησει το στιγμα τους και λατρευονται απο πολλους ακομα και σημερα. Το cult δεν ειναι παντα αρνητικο. Στην Ελλαδα εχει επικρατησει αυτο.
Για μενα "ανεκδοτο" (αν και δεν μου αρεσει καθολου ο ορος) ας πουμε ειναι ο Θανος Μικρουτσικος. Παραυτα δεν θα μπω σε ενα θεμα που τον αφορα να ρωτησω τους οπαδους του γιατι ασχολουνται ακομη με αυτον. Απλα θα το προσπερνουσα.
Με ολη τη φιλικη διαθεση, και χωρις να προσπαθω να ξεκινησω καυγα η οτιδηποτε. Ισα ισα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/10, 00:22 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #22 στις: 20/03/10, 00:19 »
Εντάξει , φυσικά και καταλαβαίνω ότι το γούστο είναι κάτι υποκειμενικό και το σέβομαι. Απλά επειδή κι εγώ δεν αναφέρομαι τόσο πολύ στα τεχνικά και αντιλαμβάνομαι πιο πολύ τα πράγματα με το συναίσθημα, εκεί μάλλον εγώ και οι Εξόριστοι δεν επικοινωνούμε... Τέλος πάντων το να πω σεβαστή η άποψη του καθενός μας , είναι και το μόνο που ισχύει τελικά.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #23 στις: 20/03/10, 01:03 »
Οι manilla ποτε δεν ηταν ανεκδοτο,αγνωστοι στο ευρυ κοινο μεχρι προσφατα ηταν, αντιθετως με γραφικους τυπου thor,manowar (οχι στο συνολο των lp τους) ,εδω μπαινουν κ οι Εξοριστοι,ενα, προφανως κομπλεξικο, παιδακι απο τα Β.προαστια με μπαμπα εκδοτη της (κραταιας τοτε) Απογευματινης και λοιπον συγγενων που εβγαζε το τσαμπουκα του παιζοντας το σκληρος μεταλλας και... βυζαντινολογος,ελληνικο μεγαλειο ,δικεφαλοι αετοι κλπ κλπ...
ΟΚ, καποιες καλες ιδεες αλλα μεχρι εκει (η μπαντα του stinky ειναι ετη φωτος καλυτερη)...
Και οπως προειπε και ενας φιλος λιγο παραπανω, αν ειχαν αγγλικο στιχο θα εμπαιναν στο ραφι διπλα στον thor...
Απο κει και περα περι ορεξεως....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: OI ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ
« Απάντηση #24 στις: 20/03/10, 01:38 »
Oσον αφορα τα κομπλεξιλικια δε σημαινουν τιποτα για μενα τουλαχιστον. Βλεπε Axl. Δεν προσπαθω να συγκρινω τους Εξοριστους με Guns απλα σαν τρανταχτο δειγμα.

O Thor που ανεφερες ειναι ανεκδοτο σαν ανθρωπος, οχι η μπαντα γενικοτερα. Ναι εχει καταντησει χειροτερα απο τον Κατμαν, αλλα αν δεις τα παλια με τον θεο Steve Price στις κιθαρες μενεις συξηλος. ;D


Προφανως και ο ανθρωπος Thor δεν μου λεει τιποτα.
Ετσι δεν μου λεει και ο ανθρωπος Δημητρης Κατης. Η μουσικη μου μενει.

Tωρα, ξερουμε τι εγινε οταν ο Κατης δοκιμασε αγγλικο στιχο. Και για οσους δεν εχουν παρει χαμπαρι


Ναι και γω γελαω με αυτο. Αλλα ειναι ετη φωτος μακρια απο το Δοξα και Τιμη.
Γιαυτο ελπιζω και χαιρομαι με το reunion με το πρωτο line up! Kαι μακαρι να μην καταληξει σαν το reunion των Thor!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/04, 17:28
από vangelis
25 Απαντήσεις
7548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 15:32
από Acanthor
0 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 18:10
από MammaMia