Αποστολέας Θέμα: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ  (Αναγνώστηκε 8987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« στις: 11/01/09, 23:30 »
Ύστερα απο περίπου 1.5 χρόνο παίζοντας ηλεκτρική κιθάρα, αποφάσησα να αρχίσω να μαζεύω κάποια χρήματα στην άκρη για να αγοράσω ίσως σε 1 χρόνο το συντομότερο, μια νέα κιθάρα, καθώς εχω την εντύπωση ότι αρχίζει και μου φαίνεται λιγάκι βαρετός πια ο ήχος αυτής που έχω. Καταστάλαξα επιτέλους στον ήχο που μου αρέσει να παίζω και έχω αποκλείσει οτιδήποτε δεν μου ακούγεται καλά, οπότε καλό θα ήταν πιστεύω, να αρχίσω να εξειδεικεύω κάπως τον εξοπλισμό μου.

Ο ενισχυτής μου αυτή την στιμγή είναι ένας Line 6 Spider III 30άρης, που μα τον θεό, μέχρι σήμερα έχω αμφιβολίες για την επιλόγη μου αυτή... Τέλος πάντων, ψάχνω κατά προτίμιση μια καινούρια κιθάρα γύρω στα 500-700 Ευρώ με κριτίριο επιλογής κυρίως τον ήχο. Ακούω κυρίως Tool, Rage Against The Machine, Pink Floyd, Porcupine Tree, Radiohead και γενιότερα ένα ψιλο-progressive-alternative-βάλε-και-λίγο-μέταλ-ρίξε-και-μια-μια-δόση-από-τα-παλιά στύλ. Δεν θέλω κιθάρα για thrash, death metal ή γενικότερα οτιδήποτε μπορεί να παραπέμψει σε μια βαβούρα με ενα ντάκα-ντούκα από πίσω (no offense, metalheads :D). Δεν έχω πρόβλημα ωστόσο να ασχόληθω με κάτι πιο ελαφρύ από αυτό που ακούω.

Έχω βάλει κάποια πράγματα στο μάτι αλλά θα ήθελα να ακούσω και κάποιες γνώμες επάνω σε αυτά από κόσμο που τα έχει, ή που έχει παίξει με αυτά και τα έχει απορρίψει ή λάβει υπόψην του. Προσθήκες, επίσης δεκτές:

ESP 1
Αυτή μου αρέσει ιδιαίτερα 1ον επειδή είναι μια μάυρη LP και 2ον επειδή έρχεται με EMG 81/60 μαγνήτες για τους οποίους, μεν έχω ακούσει καλά λόγια, απο την διάβασα σε ένα ποστ ότι αψτιωε μαγνήτες είναι καλύτεροι για μπάσσο παρά ηλεκτρική.

ESP 2
Επίσης μου αρέσει εμφανισιακά (βασικά είναι περιττό πια να το λέω αυτό οπότε ισχύει για όλες τις επόμενες  ;D), ωστόσο σε σχέση με την από πάνω, έχει EMG 81/85 οπότε είναι πιο βαρύς ο ήχος.

Schecter
Αυτή ουσιαστικά είναι η μόνη Schecter που βρήκα στον Thomman και μου φάνηκε εντάξει. Οι άλλες είναι out of stock αλλά αμα υπάρχει κάποια που να κυμαίνεται στην ίδια περίπου τιμή και να αξίζει δεν έχω πρόβλημα να κοιτάξω και εδώ στην Αθήνα.

Ibanez 1
Ibanez 2
Μου φαίνονται πολύ ωραίες κιθάρες και εννοείται ότι έχω ακούσει καλά λόγια για Ibanez από φίλους και γενικότερα στο Internet. Σε σχέση με τις άλλες όσον αφορά τον ήχο και την κατασκευή δεν μπορώ να ξέρω δυστυχώς...

Fernandes 1
Fernandes 2
Fernandes 3
Ένας φίλος μου ξεκίνισε με μια Fernandes πρόσφατα, κιθάρες τις οποίες ούτε καν τις είχα ακούσει ποτέ, οπότε τις κοίταξα λιγάκι και μου φάνηκαν εντάξει. Φαίνονται πιο πολύ για metal κιθάρες απ'ότι βλέπω αλλά δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει η χρήση τους, οπότε το αφήνω σε σας...

Λοιπόν, αυτά έχω βάλει στο μάτι εδώ και τόσο καιρό και δεν ξέρω τι να διαλέξω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για ποιαδήποτε βοήθεια επάνω στο θέμα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 00:04 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 11/01/09, 23:56 »
δε μου δουλεύουν τα λινκς!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 12/01/09, 00:04 »
δε μου δουλεύουν τα λινκς!

Τα links διορθώθηκαν και τώρα λειτουργούν κανονικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 12/01/09, 03:57 »
Αν και μεγάλος φαν των 7-χορδων, έχεις υπόψιν ότι μια που πόσταρες είναι τέτοια?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 12/01/09, 04:27 »
Αν και μεγάλος φαν των 7-χορδων, έχεις υπόψιν ότι μια που πόσταρες είναι τέτοια?

Oops... :-X

Δεν την πρόσεξα. Υποθέτω θα είναι κάπως διαφορετική εμπειρία για έναν σχετικά καινούριο στα κόλπα κιθαρίστα να παίξει με 7-χορδη? Είναι πιο φαρδής ο λαιμός δηλαδή? Και η νέα χορδή είναι πιο μπάσσα ή πιο ψιλή?

Τώρα, ψάνχοντας λίγο παραπάνω στο forum, σε παλαιότερα threads, βλέπω ότι οι πιο πολλοί λένε ότι ESP αξίζει να πάρει κανείς με 1500 Ευρώ+, καθώς οι LTD διαβάζω είναι από Κορέα και πολλοί αναφέρονται σε αυτές συνήθως με αηδία.

Αντιθέτως για τις Schecter διαβάζω πιο καλά λόγια, καθώς επίσης και ότι είναι πιο βαριά όργανα από το κανονικό (πιστεύετε πάιζει μεγάλο ρόλο αυτό στο παίξημο ή απλά θα πιαστεί το πόδι μου?  :'().

Υπάρχει ωστόσο, στην Αθήνα μέρος να πάω να δοκιμάσω μια Schecter ή μια ESP για να βγάλω ένα συμπέρασμα? Για Schecter βρήκα να αναφέρεται αντιπρόσωπος, αλλά για ESP τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 12/01/09, 10:09 »
Αν και μεγάλος φαν των 7-χορδων, έχεις υπόψιν ότι μια που πόσταρες είναι τέτοια?
Δεν την πρόσεξα. Υποθέτω θα είναι κάπως διαφορετική εμπειρία για έναν σχετικά καινούριο στα κόλπα κιθαρίστα να παίξει με 7-χορδη? Είναι πιο φαρδής ο λαιμός δηλαδή? Και η νέα χορδή είναι πιο μπάσσα ή πιο ψιλή?

Κοίτα, τη δικιά μου την αγόρασα παίζοντας 3 χρόνια κλασική, στα 16-17 μου. Να σου πω εγω αν θα σου φανεί περίεργο, είναι λίγο οξύμωρο. Ναι, είναι πιο φαρδύς ο λαιμός, αλλα ο συγκεκριμένος είναι ο Wizard-7, αν θυμάμαι καλά, ο πιο γνωστός λαιμός της Ibanez, και κατα τα δικά μου γούστα, ιδιαίτερα  βολικός.

Η extra χορδή, είναι μια μπάσα Σι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 12/01/09, 12:07 »
Ιsnogood την 1570 δεν έχεις? Αν θυμάμαι καλά το νούμερο...Εγώ για τη συγκεκριμένη εφτάχορδη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και δε διαφέρει και πολύ σε τιμή από εκείνη που πόσταρες στο λινκ...

Δώσε μας λίγο παραπάνω πληροφορίες για τα ακούσματά σου...

Η δική μου πρόταση είναι να μαζέψεις άλλα τόσα και να αλλάξεις κατηγορία ενδεχομένως κρατώντας την κιθάρα για μια ζωή με ελάχιστες αναβαθμίσεις...
Οι Schechter  πρέπει να είναι υπερκιθάρες για τα λεφτά τους από αυτά που ακούω...Και λέγεται μάλιστα οτι πατάνε κάτω οποιοδήποτε όργανο κάτω από 1000 ευρώπουλα...Αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με το χοντρό μπράτσο. Αυτό που λες για το βάρος σε ενδιαφέρει για τα live...Δυο ώρες όρθιος να σηκώνεις ένα σακί πατάτες στην πλάτη είναι πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 12/01/09, 12:39 »
Ιsnogood την 1570 δεν έχεις? Αν θυμάμαι καλά το νούμερο...Εγώ για τη συγκεκριμένη εφτάχορδη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και δε διαφέρει και πολύ σε τιμή από εκείνη που πόσταρες στο λινκ...

Δώσε μας λίγο παραπάνω πληροφορίες για τα ακούσματά σου...

Η δική μου πρόταση είναι να μαζέψεις άλλα τόσα και να αλλάξεις κατηγορία ενδεχομένως κρατώντας την κιθάρα για μια ζωή με ελάχιστες αναβαθμίσεις...
Οι Schechter  πρέπει να είναι υπερκιθάρες για τα λεφτά τους από αυτά που ακούω...Και λέγεται μάλιστα οτι πατάνε κάτω οποιοδήποτε όργανο κάτω από 1000 ευρώπουλα...Αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με το χοντρό μπράτσο. Αυτό που λες για το βάρος σε ενδιαφέρει για τα live...Δυο ώρες όρθιος να σηκώνεις ένα σακί πατάτες στην πλάτη είναι πρόβλημα...
Την 7420 έχω, που έχει σταματήσει πλέον, και βγαίνει ως 1527.

Προσωπικά, πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να αλλάξει κατηγορία. Είναι ένα καλό ποσό για 2η κιθάρα, απλά το παλικάρι πρέπει να κατασταλάξει στο τί μπράτσο θέλει, αν βγαίνει σε live, για το βάρος,κλπ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 12/01/09, 15:58 »
Ιsnogood την 1570 δεν έχεις? Αν θυμάμαι καλά το νούμερο...Εγώ για τη συγκεκριμένη εφτάχορδη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και δε διαφέρει και πολύ σε τιμή από εκείνη που πόσταρες στο λινκ...

Δώσε μας λίγο παραπάνω πληροφορίες για τα ακούσματά σου...

Η δική μου πρόταση είναι να μαζέψεις άλλα τόσα και να αλλάξεις κατηγορία ενδεχομένως κρατώντας την κιθάρα για μια ζωή με ελάχιστες αναβαθμίσεις...
Οι Schechter  πρέπει να είναι υπερκιθάρες για τα λεφτά τους από αυτά που ακούω...Και λέγεται μάλιστα οτι πατάνε κάτω οποιοδήποτε όργανο κάτω από 1000 ευρώπουλα...Αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με το χοντρό μπράτσο. Αυτό που λες για το βάρος σε ενδιαφέρει για τα live...Δυο ώρες όρθιος να σηκώνεις ένα σακί πατάτες στην πλάτη είναι πρόβλημα...

Τελευταία άρχισα να ακούω και λίγο Anathema και μ'αρέσουν οπότε βλέπω ένα καλό μέλλον προς τα κει. Κατά τ'άλλα πιστεύω πως γενικότερα τείνω προς ένα στυλ πιο psychedelic με delay, wah, flanger, κλπ. αλλά αυτά φτιάχνονται με πετάλια λογικά. A Perfect Circle μ'αρέσουν και οι Ashes Divide επίσης. Σε οτιδήποτε πιο τεχνικό θα έλεγα ότι μου αρέσει ο ήχος από Floyd και τελευταία βρίσκω και τον Satriani ωραίο.


Τώρα όσον αφορά το πως/που θα παίζω, απλά κάθομαι σε ένα δωμάτιο και την βρίσκω παίζοντας ό,τι να'ναι. Αυτήν την στιγμή έχω μια Jacson DK30, την κιθάρα με την οποία άρχισα δηλαδή. Ακούω ότι το μπράτσο από Jackson είναι γενικότερα φαρδύ, οπότε πόσο μεγάλη θα είναι η διαφορά με μια Schecter άμα είναι να διαλέξω μια στο τέλος? Το βάρος όπως καταλάβατε δεν είναι πρόβλημα καθώς δεν στέκομαι όρθιος ποτέ. Αν ποτέ δω ότι με πέρνει να παίξω και live, πιθανότατα τότε να έχω και αρκετή εμπειρία για να κάνω μια στροφή στον εξοπλισμό που θα χρειάζομαι. Αλλά μέχρι τότε θα είναι απλό jamming.

Επίσης ένα παράπονο που έχω είναι ότι δεν βλέπω μεγάλη ποικιλία απο Schecter εδώ στην Αθήνα αλλά και στον Thomman... Θα στείλω ένα e-mail στον Thomman να ρωτήσω αν παίζει να φέρουν τίποτα από Schecter μήπως καταφέρω και ευρύνω κάπως τις επιλογές μου. (εν τω μεταξύ, στο site της Schecter αποφάσησαν αυτόν ακριβώς τον καιρό να κάνουν αλλαγές... οπότε κάθε φορά που μπαίνω βλέπω μια αντίστροφη μέτρηση μέχρι την Παρασκευή...τι στο καλό?)

Η Ibanez η 7-χορδη μου φαίνεται πολύ ωραία και μένα... Το θέμα είναι ότι και η Schecter είχα δει παλαιότερα όταν μπήκα στο site της ότι έχει 7-χορδες, και εδώ στο forum λένε και γι'αυτές καλά λόγια. Μπορέι στην τελική η 7-χορδη να είναι και η αλλαγή που ψάχνω. ;D

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 12/01/09, 21:36 »
Πάντως φίλε Άλεξ θα επιτρέψεις να σχολιάσω. Δεν θελεις, οπως λες, κιθαρα με ηχο που να παραπέμπει σε μεταλο-καφρο-"βαβουρα". Εγω προσωπικα βρίσκω τις LTD και τις Schecter να προσανατολίζονται σε γενικές γραμμές προς τα εκεί. Και για να μην παρεξηγηγθώ, δεν λεω σε καμία περιπτωση οτι δεν μπορει να παιξει με αυτες πχ ροκ ή οπως λες εσυ παλιότερα είδη. Ειναι κοινο μυστικο νομιζω οτι με το σωστο σεταπ (απο χορδές μεχρι ρυθμίσεις στον ενισχυτή) παιζεις τα παντα με μια κιθαρα.Απλα βρισκω τις συγκεκριμενες να αποδιδουν καλυτερα στο μεταλ. Και γενικα σε δυνατότερα είδη μουσικης.

Χωρις να μπορω να ξερω για τις Fernades, oλες οι υπολοιπες που ποσταρες ειναι αρκετα αξιόπιστες κιθάρες και με αρκετα καλο value for money. Δεν νομιζω δηλαδη, οπως λες, να ειναι τοσο ''αηδιαστικές'' οι ltd γυρω στα 600, 700, 800 ευρω. Oπως ισως θα σου εχουν ηδη πει, κανε μια βολτα στα μαγαζια, πανε πιασε και ακου διάφορες κιθάρες. Ποτε δεν ξερεις ποια θα σου κατσει καλυτερα στο χερι/αυτι.

[Παντως σιγουρα δεν εχουν καμια σχεση τα μπρατσα των Ibanez με αυτα των Schecter και ltd. Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετά ως πολυ πιο λεπτα αυτα των Ibanez, το λεω απο προσωπικη εμπειρια.]

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 12/01/09, 23:44 »
exi kanis ipopsis poso pai i fernandes revolver?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 13/01/09, 15:32 »
Ο ενισχυτής μου αυτή την στιμγή είναι ένας Line 6 Spider III 30άρης, που μα τον θεό, μέχρι σήμερα έχω αμφιβολίες για την επιλόγη μου αυτή... Τέλος πάντων, ψάχνω κατά προτίμιση μια καινούρια κιθάρα γύρω στα 500-700 Ευρώ με κριτίριο επιλογής κυρίως τον ήχο. Ακούω κυρίως Tool, Rage Against The Machine, Pink Floyd, Porcupine Tree, Radiohead και γενιότερα ένα ψιλο-progressive-alternative-βάλε-και-λίγο-μέταλ-ρίξε-και-μια-μια-δόση-από-τα-παλιά στύλ.

Είναι κάτι που δε σχολιάστηκε...παίζεις με έναν ενισχυτή που απ'ότι λες δεν είσαι σίγουρος ότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Επειδή όπως θα διαβάσεις και σε άλλα threads, ο ενισχυτής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου σου, μήπως πριν προχωρήσεις σε αγορά νέας κιθάρας πάρεις αυτήν που έχεις και τη δοκιμάσεις σε άλλους ενισχυτές; Αν το έχεις κάνει ήδη και η κιθάρα σου δε σε ικανοποιεί πλέον σε οποιονδήποτε ενισχυτή, τότε πάσο. Αλλιώς σκέψου το μήπως στην πραγματικότητα πρέπει πρώτα να αλλάξεις τον ενισχυτή.

Κατά τ'άλλα πιστεύω πως γενικότερα τείνω προς ένα στυλ πιο psychedelic με delay, wah, flanger, κλπ. αλλά αυτά φτιάχνονται με πετάλια λογικά.

Αν δεν κάνω λάθος ο ενισχυτής που έχεις τώρα είναι modelling, και ίσως δεν είναι η καλύτερη βάση για συνεργασία με πετάλια.

Συγγνώμη που σου βάζω ιδέες για ενισχυτή εκεί που ψάχνεις για κιθάρα, αλλά το θεωρώ σημαντικό.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 13/01/09, 16:46 »
Πάντως φίλε Άλεξ θα επιτρέψεις να σχολιάσω. Δεν θελεις, οπως λες, κιθαρα με ηχο που να παραπέμπει σε μεταλο-καφρο-"βαβουρα". Εγω προσωπικα βρίσκω τις LTD και τις Schecter να προσανατολίζονται σε γενικές γραμμές προς τα εκεί. Και για να μην παρεξηγηγθώ, δεν λεω σε καμία περιπτωση οτι δεν μπορει να παιξει με αυτες πχ ροκ ή οπως λες εσυ παλιότερα είδη. Ειναι κοινο μυστικο νομιζω οτι με το σωστο σεταπ (απο χορδές μεχρι ρυθμίσεις στον ενισχυτή) παιζεις τα παντα με μια κιθαρα.Απλα βρισκω τις συγκεκριμενες να αποδιδουν καλυτερα στο μεταλ. Και γενικα σε δυνατότερα είδη μουσικης.

Το έχω υπ'όψιν μου αυτό που λες. Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ουσιαστικά κιθάρα που να φημίζεται στο ότι καλύπτει αυτά που ακούω καλύτερα από άλλες, όπως γίνεται πχ στη μέταλ. Και στο κάτω-κάτω πιστεύω ότι μου αρέσουν πιο πολύ τα βαριά παρά τα ελαφριά και ότι πιθανότατα κατά το 60% περίπου αυτά θα παίζω.

Παράθεση
Χωρις να μπορω να ξερω για τις Fernades, oλες οι υπολοιπες που ποσταρες ειναι αρκετα αξιόπιστες κιθάρες και με αρκετα καλο value for money. Δεν νομιζω δηλαδη, οπως λες, να ειναι τοσο ''αηδιαστικές'' οι ltd γυρω στα 600, 700, 800 ευρω. Oπως ισως θα σου εχουν ηδη πει, κανε μια βολτα στα μαγαζια, πανε πιασε και ακου διάφορες κιθάρες. Ποτε δεν ξερεις ποια θα σου κατσει καλυτερα στο χερι/αυτι.

[Παντως σιγουρα δεν εχουν καμια σχεση τα μπρατσα των Ibanez με αυτα των Schecter και ltd. Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετά ως πολυ πιο λεπτα αυτα των Ibanez, το λεω απο προσωπικη εμπειρια.]

Εγώ μέχρι στιγμής δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αρκετά καλή μια LTD σε αυτά τα χρήματα μέχρι στιγμής. Πρέπει να πάω σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω κιθάρες όπως λες και εσύ. Αυτή η βόλτα στα μαγαζία θα γίνει κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα. Αλλά κάτω στην Αθήνα θα βρώ LTD και Schecter? Ibanez ξέρετε μήπως που έχει?


Ο ενισχυτής μου αυτή την στιμγή είναι ένας Line 6 Spider III 30άρης, που μα τον θεό, μέχρι σήμερα έχω αμφιβολίες για την επιλόγη μου αυτή... Τέλος πάντων, ψάχνω κατά προτίμιση μια καινούρια κιθάρα γύρω στα 500-700 Ευρώ με κριτίριο επιλογής κυρίως τον ήχο. Ακούω κυρίως Tool, Rage Against The Machine, Pink Floyd, Porcupine Tree, Radiohead και γενιότερα ένα ψιλο-progressive-alternative-βάλε-και-λίγο-μέταλ-ρίξε-και-μια-μια-δόση-από-τα-παλιά στύλ.

Είναι κάτι που δε σχολιάστηκε...παίζεις με έναν ενισχυτή που απ'ότι λες δεν είσαι σίγουρος ότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Επειδή όπως θα διαβάσεις και σε άλλα threads, ο ενισχυτής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου σου, μήπως πριν προχωρήσεις σε αγορά νέας κιθάρας πάρεις αυτήν που έχεις και τη δοκιμάσεις σε άλλους ενισχυτές; Αν το έχεις κάνει ήδη και η κιθάρα σου δε σε ικανοποιεί πλέον σε οποιονδήποτε ενισχυτή, τότε πάσο. Αλλιώς σκέψου το μήπως στην πραγματικότητα πρέπει πρώτα να αλλάξεις τον ενισχυτή.

Κατά τ'άλλα πιστεύω πως γενικότερα τείνω προς ένα στυλ πιο psychedelic με delay, wah, flanger, κλπ. αλλά αυτά φτιάχνονται με πετάλια λογικά.

Αν δεν κάνω λάθος ο ενισχυτής που έχεις τώρα είναι modelling, και ίσως δεν είναι η καλύτερη βάση για συνεργασία με πετάλια.

Συγγνώμη που σου βάζω ιδέες για ενισχυτή εκεί που ψάχνεις για κιθάρα, αλλά το θεωρώ σημαντικό.  :)

Όντως ο ενισχυτής έχει υπάρξει μια μικρή αποτυχία πιστεύω. Αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζομαι ακόμα καινούριο ενισχυτή. Βασικά αν πάω για καινούριο ενισχυτή σκοπεύω να ξοδέψω πάλι γυρω στα 700-800 ευρώ. Αλλά είναι μια προταιρεότητα που έχω βάλει μετά την κιθάρα. Δεν είμαι πλήρως απογοητευμένος από τον ενισχυτή που πήρα. Απλά πιστεύω ότι στην κατηγορία του θα μπορούσα να το είχα ψάξει καλύτερα τότε και να έπερνα κάτι πιο καλό για αυτά τα χρήματα (230 ευρώ τον είχα πάρει). Επίσης τα πετάλια στο κάτω-κάτω μένουν. Οπότε ότι και να πάρω δεν αναιρείται με την αγορά νέου ενισχυτή ή κιθάρας...


exi kanis ipopsis poso pai i fernandes revolver?

Ένας φίλος μου πήρε την revolver xx (χωρίς το tremolo είναι η συγκεκριμένη) τώρα πρόσφατα, και έδωσε 350 Ευρώ περίπου, εδώ στην Αθήνα. Δεν μου έχει πει ακόμα εντυπώσεις οπότε δεν ξέρω τίποτα παραπάνω... Το μόνο που άκουσα είναι ότι του άρεσε πιο πολύ ο ήχος που έβγαζε η Fernandes από άλλες σε αυτές τις τιμές (200-400 ευρώ).

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 23/01/09, 16:21 »
Καταρχην πετα τον ενισχυτη σου και παρε ενα σοβαρο μηχανημα  ;D
Δευτερον, οι φερναντες φοβερες κιθαρες, αλλα εξω εχουν μιση τιμη απο οτι στην ελλαδα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 23/01/09, 21:19 »
Καταρχην πετα τον ενισχυτη σου και παρε ενα σοβαρο μηχανημα  ;D

απο το παραθυρο λολ  ;D ;D ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 23/01/09, 23:32 »
Καταρχην πετα τον ενισχυτη σου και παρε ενα σοβαρο μηχανημα  ;D
Δευτερον, οι φερναντες φοβερες κιθαρες, αλλα εξω εχουν μιση τιμη απο οτι στην ελλαδα...

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω καινούριο ενισχυτή τελικά... Εφόσον παίζει 90% ρόλο στον ήχο που πέρνεις, και στην τελική αυτό ψάχνω, καλύτερα θα ήταν να πάρω έναν καινούριο.

Τώρα που κοίταξα και στο forum σκέφτομαι για έναν μικρό λαμπάτο. Είδα τον Laney LC15 και μου φάνηκε εντάξει εφόσον δεν παίζω live και περιορίζομαι μόνο στο σπίτι. Η τιμή στον Thomman μου φάνηκε πολύ καλή και απο reviews και video στο YouTube μου φάνηκε ότι με ένα πεταλάκι distortion θα μπορέσω να παίξω αυτά που θέλω. Γύρω στα 500 Ευρώ θα μου κοστίσει όλο αυτό το πακέτο, αλλά πιστεύω πως τα αξίζει τα λεφτά του...

Τώρα τον παλιό ενισχυτή ρε παιδιά να τον πετάξω? Έλεος δηλαδή...  :'( Μπορώ να τον πουλήσω κάπου ίσως? Ενός χρόνου είναι και δεν έδωσα και λίγα χρήματα για να τον πάρω...

(Οι Fernandes οι κιθάρες τελικά όντως έχουν απαγορευτικές τιμές εδώ στην Ελλάδα... 350 Ευρώ έδωσε ο φίλος μου για ένα μοντέλο αντίστοιχο με την newbie κιθάρα της Jackson που έχω εγώ που κόστιζε 100 ευρώ λιγότερα...)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 23/01/09, 23:39 »

Τώρα που κοίταξα και στο forum σκέφτομαι για έναν μικρό λαμπάτο. Είδα τον Laney LC15 και μου φάνηκε εντάξει εφόσον δεν παίζω live και περιορίζομαι μόνο στο σπίτι. Η τιμή στον Thomman μου φάνηκε πολύ καλή και απο reviews και video στο YouTube μου φάνηκε ότι με ένα πεταλάκι distortion θα μπορέσω να παίξω αυτά που θέλω. Γύρω στα 500 Ευρώ θα μου κοστίσει όλο αυτό το πακέτο, αλλά πιστεύω πως τα αξίζει τα λεφτά του...

Μην ορκίζεσαι  :) Αρκετά λιγότεροο θα σου έρθει..
http://www.dv247.com/invt/48809/

Με τα λεφτά που θα έδινες στον thomann για τον laney παίρνεις από το dv247.. αυτόν που μαζί με το πεταλάκι που λέγαμε θα.. κάνει δουλειά.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/09, 23:42 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 23/01/09, 23:41 »
Τώρα τον παλιό ενισχυτή ρε παιδιά να τον πετάξω? Έλεος δηλαδή...  :'( Μπορώ να τον πουλήσω κάπου ίσως? Ενός χρόνου είναι και δεν έδωσα και λίγα χρήματα για να τον πάρω...

οχι ρε συ, πλακα καναμε ;D πουλα τον
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 24/01/09, 01:17 »
Μην ορκίζεσαι  :) Αρκετά λιγότεροο θα σου έρθει..
http://www.dv247.com/invt/48809/

Με τα λεφτά που θα έδινες στον thomann για τον laney παίρνεις από το dv247.. αυτόν που μαζί με το πεταλάκι που λέγαμε θα.. κάνει δουλειά.. ;)


 :o Φαίνεται υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό  ;D.
Τώρα από Αγγλία άμα έρθει θα είναι όπως με τον Thomman που δεν πληρώνεις τελωνίο ή θα με σκίσουν?  :P Και απ'ότι βλέπω στέλνουν και Ελλάδα με 16,5 Ευρώ...Παιδιά έχετε κάνει αγορές από εκεί, πως είναι? Γιατί άμα αξίζει και είναι και καλή η εξυπηρέτηση το χτυπάω έτσι όπως είναι. Και απ'ότι βλέπω κιόλας πεταλάκια τα έχουν στην μισή τιμή σχεδόν απ'ότι ο Thomman. Με 400 ευρώ πέρνω τον ενισχυτή, το Boss DS-1 και το DD-7... Όνειρο δηλαδή στα μάτια ενός nooba  ;D


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 24/01/09, 10:21 »
Τώρα από Αγγλία άμα έρθει θα είναι όπως με τον Thomman που δεν πληρώνεις τελωνίο ή θα με σκίσουν?
Παιδιά έχετε κάνει αγορές από εκεί, πως είναι?
Αγγλία = Ευρωπαϊκή Ένωση => Δεν χρεώνεσαι τελωνείο
DV247 = Αξιόπιστο (ψάξε, υπάρχει αντίστοιχο θέμα)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινούρια Κιθάρα 500-700 Ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 24/01/09, 10:56 »
Τώρα από Αγγλία άμα έρθει θα είναι όπως με τον Thomman που δεν πληρώνεις τελωνίο ή θα με σκίσουν?
Παιδιά έχετε κάνει αγορές από εκεί, πως είναι?
Αγγλία = Ευρωπαϊκή Ένωση => Δεν χρεώνεσαι τελωνείο
DV247 = Αξιόπιστο (ψάξε, υπάρχει αντίστοιχο θέμα)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, νομίζω πια το έχω σιγουρέψει για τον ενισχυτή και τα πεταλάκια, καθώς διαβάζω σε reviews ότι ο Laney από ήχο είναι ότι πρέπει, και ότι αν θές να αλλάξεις τον ήχο σου σε πιο μεταλ πχ. συνεργάζεται πολύ καλά με πεταλάκια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
13 Απαντήσεις
6286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
2 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
47 Απαντήσεις
12810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
10 Απαντήσεις
6500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 23:30
από Stamos4
0 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis