Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695083 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ξεκιναμε διαγνωστικα τεστ:

1. η  διοδος D5 εχει σωστη φορα ? Η μαυρη γραμμη πανω στην (γυαλινη) διοδο πρεπει να κοιταζει προς το κοκκινο καλωδιο του + της μπαταριας

2.  το κλιπ της μπαταριας ειναι σωστο? Το κοκκινο καλωδιο παει στην γραμμη (f) (δες το vero), το μαυρο καλωδιο παει στην (i) ή στην (k)
 
3. το chip εχει σωστη φορα? Η εσοχη πρεπει να κοιταζει προς τα πανω (οπως δειχνει το vero)

4. αφαιρεσε το chip απο την βαση του, συνδεσε την μπαταρια, ρυθμισε το πολυμετρο στα Volt και μετρα την ταση στους ακροδεκτες 8 & 1 (της βασης) του chip. Πρεπει ναι ειναι 8 - 8.5 volt.

5. ομοιως μετρα την ταση μεταξυ ακροδεκτων 3 & 4. Στη συνεχεια, μεταξυ 5 & 4. Και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να ειναι περιπου 4 - 4.5 volts.

Δωσε τα αποτελεσματα και προχωραμε

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ξεκιναμε διαγνωστικα τεστ:

1. η  διοδος D5 εχει σωστη φορα ? Η μαυρη γραμμη πανω στην (γυαλινη) διοδο πρεπει να κοιταζει προς το κοκκινο καλωδιο του + της μπαταριας

2.  το κλιπ της μπαταριας ειναι σωστο? Το κοκκινο καλωδιο παει στην γραμμη (f) (δες το vero), το μαυρο καλωδιο παει στην (i) ή στην (k)
 
3. το chip εχει σωστη φορα? Η εσοχη πρεπει να κοιταζει προς τα πανω (οπως δειχνει το vero)

4. αφαιρεσε το chip απο την βαση του, συνδεσε την μπαταρια, ρυθμισε το πολυμετρο στα Volt και μετρα την ταση στους ακροδεκτες 8 & 1 (της βασης) του chip. Πρεπει ναι ειναι 8 - 8.5 volt.

5. ομοιως μετρα την ταση μεταξυ ακροδεκτων 3 & 4. Στη συνεχεια, μεταξυ 5 & 4. Και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να ειναι περιπου 4 - 4.5 volts.

Δωσε τα αποτελεσματα και προχωραμε
1 Ειναι σωστο.
2 ειναι σωστο
3 Ειναι σωστο
4 εχουμε προβλημα. Δεν παιρνω σχεδον καθολου τιμες στη βαση και η μπαταρια εγινε λαμπαδα μεσα σε 1 λεπτο. Δοκιμασα και αλλο κλιπ και αλλη μπαταρια και παλι τα ιδια. Προβλημα στη βαση; Ηταν και το πρωτο που κολλησα να φανταστεις... Στο vero o πυκνωτης C12 ειναι με το + κατω ετσι δεν ειναι; Θα κοιταξω παλι μηπως εβαλα κατι λαθος, αλλα παλι με παραξeνευουν εκεινες οι δυο αντιστασεις R13 R14 με τις λαθος τιμες...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Υ.Γ Εκανα εναν ελεγχο στις αντιστασεις και κατι με παρεξενεψε... Στο σχειδαγραμμα οι R5 R13 R14 ειναι ιδιες 10K. Ελα ομως που οταν τις μετραω μονο η R5 βγαινει 10. Οι αλλες δυο μου δινουν τιμη 5... Και δεν τις μετραω απο τις κολλησεις αλλα απο τα συρματα τους. Στα χρωματα ομως ειναι ιδιες ολες..
Μην σε ανησυχεί αυτό...
Αν τις μετρήσεις εκτός κυκλώματος είναι πολύ πιθανό να είναι ίδιες...


Ξεκίνα να ελέγχεις από τη μπαταρία προς το υπόλοιπο κύκλωμα...
Κάπου έχεις απευθείας σύνδεση του κόκκινου της μπαταρίας με το μαύρο..
Φωτογραφίες ίσως?? μπας και εντοπίσει κάποιος άλλος το πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
4 εχουμε προβλημα. Δεν παιρνω σχεδον καθολου τιμες στη βαση και η μπαταρια εγινε λαμπαδα μεσα σε 1 λεπτο. Δοκιμασα και αλλο κλιπ και αλλη μπαταρια και παλι τα ιδια. Προβλημα στη βαση; Ηταν και το πρωτο που κολλησα να φανταστεις... Στο vero o πυκνωτης C12 ειναι με το + κατω ετσι δεν ειναι; Θα κοιταξω παλι μηπως εβαλα κατι λαθος, αλλα παλι με παραξeνευουν εκεινες οι δυο αντιστασεις R13 R14 με τις λαθος τιμες...

 ρυθμισε το πολυμετρο στα Ohm (αντισταση), βγαλε το τσιπ & την μπαταρια και μετρησε την αντισταση μεταξυ:
1. των δυο ακροδεκτων του κλιπ της μπαταριας (το κοκκινο καλωδιο του πολυμετρου στο κοκκινο του κλιπ, το μαυρο στο μαυρο))
2. ομοιως, αλλα αντιστροφα τους ακροδεκτες του πολυμετρου (το κοκκινο καλωδιο του πολυμετρου στο μαυρο του κλιπ, το μαυρο στο κοκκινο
3. μεταξυ (f26) & (f15)
4. μεταξυ (f9) & (f15)
5. μεταξυ (f15) & οποιοδηποτε σημειο στην (k)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. Και δεν τις μετραω απο τις κολλησεις αλλα απο τα συρματα τους. Στα χρωματα ομως ειναι ιδιες ολες..
.. παλι με παραξeνευουν εκεινες οι δυο αντιστασεις R13 R14 με τις λαθος τιμες...
Λοιπόν φίλε μου, λίγα βασικά για να μην μπερδεύεσαι:
1. Οι κολλήσεις και τα σύρματα από τις αντιστάσεις είναι το ίδιο και το αυτό, καθώς αποτελούν κύκλωμα. Ότι είναι αγώγιμο και συνδεδεμένο δίνει την ίδια μέτρηση, σε όλα τα σημεία του.
2. Τις αντιστάσεις τις μετράμε πάντα πριν τις κολλήσουμε και ποτέ μετά που τις έχουμε κολλήσει. Αυτό διότι όταν κολληθούν σε ένα κύκλωμα, αποτελούν μέρος ενός ποιό σύνθετου κυκλώματος και οι τιμές τους αλλάζουν σύμφωνα με τα υπόλοιπα υλικά με τα οποία έχουν συνδεθεί. Μετά την κόλληση, ο μόνος τρόπος να τις ελέγξουμε είναι με το να επιβεβαιώσουμε τα χρώματα τους.

Για σένα ειδικά, οι αντιστάσεις εφόσον είναι σωστά τα χρώματα τους, ξέχασε τις, δεν είναι το πρόβλημα.
Εϊναι φανερό ότι βραχυκυκλώνει κάπου η μπαταρία σου. Κάνε τις μετρησεις που σου έγραψε ο billonious αλλά παράλληλα τσέκαρε και προσεκτικά τις τρύπες που έχεις κάνει, να δεις ότι δεν έχεις παραλείψει καμμία, ειδικά κάτω από την θήκη του chip.

Πόσταρε μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες από και τις δύο πλευρές του κυκλώματος σου, να δούμε που ειναι το πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 11:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εβαλα παλι ολα τα καλωδια ενα ενα. Δεν ξερω τι τιμες πρεπει να περιμενω απο το πολυμετρο σε αυτα που μου ειπατε. Στα Οhm εχει να το βαλω 2000k 200k 20k 2000 200... Που το βαζω και θα ανεβασω τιμες και φωτο. Τωρα μετα την καλωδιωση δεν κανει ουτε βομβο στον ενισχυτή... Πραγματικα χαρηκα τοσο με το Βοστερ που δουλεψε χωρις προβλημα και εχω ξενερωσει με το overdrive.


 ρυθμισε το πολυμετρο στα Ohm (αντισταση), βγαλε το τσιπ & την μπαταρια και μετρησε την αντισταση μεταξυ:
1. των δυο ακροδεκτων του κλιπ της μπαταριας (το κοκκινο καλωδιο του πολυμετρου στο κοκκινο του κλιπ, το μαυρο στο μαυρο))
2.   ομοιως, αλλα αντιστροφα τους ακροδεκτες του πολυμετρου (το κοκκινο   καλωδιο του πολυμετρου στο μαυρο του κλιπ, το μαυρο στο κοκκινο
3. μεταξυ (f26) & (f15)
4. μεταξυ (f9) & (f15)
5. μεταξυ (f15) & οποιοδηποτε σημειο στην (k)

Εβαλα το πολυμετρο στην τιμη 200 στα Ohm...Οι τιμες που μου εδωσε στα 1 και 2 ειναι 0.7
Στο βημα 3 βγαζει 91
Στο βημα 4 το εβαλα στο 200k και μου εβγαλε 4.5
Στο βημα 5 Εχουμε ενα θεματακι. Δεν μου βγαζει σταθερη τιμη σε οπιαδηποτε ρυθμιση και οταν το βαλω στην επιλογη που κανει ηχο το πολυμετρο οταν γινει κυκλωμα, κατι παει να κανει αλλα σταματαει ο ηχος και μου βγαζει μια ενδειξη 91 οπου και αν πατησω πανω στην  f πριν την εγκοπη....Επισης στο βημα με την μπαταρια χωρις το chip δεν παιρνω καμια τιμη που να δειχνει 8 volt και 4.5volt παν στη βαση.

Δεν ξερω αν βοηθανε αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 14:45 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καμια λυση; Να εχω καποιο λαθος στις διοδους;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν πρέπει να είσαι μακριά, από τις φωτογραφίες βλέπω καλή κατασκευή και σωστά υλικά.
Γενικά τα έχεις πάει πολύ καλά!.
Οι δίοδοι είναι σωστοί.
Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν σωστή φορά.
Οι συνδέσεις με τα sockets και τα pots φαίνονται εντάξει.

Γενικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με τα υλικά, όμως:

1. Έχεις κάνει πολλές κακές κολλήσεις. Κάποιες είναι καλές και μία καλή κόλληση την έχω μαρκάρει με πράσινο κύκλο για να την δείς πως είναι. Το κολητήρι σου πρέπει να είναι πιο καυτό και να κάνεις την κόλληση σε λιγότερο χρόνο. Εξασκήσου!.
2. Έχεις βάλει πολύ παχιά καλώδια και ως συνέπεια οι κολλήσεις τους στην πλακέτα είναι χάλια. Θέλει πιο λεπτά.
3. Στα σημεία με κόκκινους κύκλους φαίνονται βραχυκυκλώματα. Μπορεί και να μην είναι, απλά βεβαιώσου ότι δεν κάνουν επαφή. Τσέκαρε όλη την πίσω πλευρά για βραχυκυκλώματα, πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα.
4. Τα jumpers που είναι στα m6-n6 και c20-d20 έχουν κρυφτεί κάτω από τα tripots TR1 και TR3 αντίστοιχα. Βεβαιώσου ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους.

Κοίταξε αυτά και τα λέμε.

« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 15:51 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μικρο το κακο. Μερικα σημεια φαινονται χαλια οντως αλλα δεν κανουν επαφη. Επελεξα χοντρα καλωδια γιατι πιο λεπτα μου κοβονταν πολυ ευκολα στις δοκιμες και στο booster στην αρχη ειχε κοπει ενα καλωδιο και εφαγα μια φρικη αλλα το ειδα αμεσως. Ειχα ενα θεμα με το κολλητήρι και πηγα και πηρα καινουριο. Θα τσεκαρω παλι. Παντως περασα με ενα λεπιδι αναμεσα στα αυλακια και τελικα πηρα καποιες τιμες σωστες στη βαση, τα 8 και 4.5volt που μου ειπαν. Αρα οντως καπου βραχυκλωνω  απο απροσεξια με το καλαι.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

Εβαλα το πολυμετρο στην τιμη 200 στα Ohm...Οι τιμες που μου εδωσε στα 1 και 2 ειναι 0.7 Βραχυκυκλωμα τροφοδοσιας, θα επρεπε να δειξει 20k περιπου,

Στο βημα 3 βγαζει 91 ok

Στο βημα 4 το εβαλα στο 200k και μου εβγαλε 4.5  Σφαλμα, θα επρεπε να ειναι 24.5

Στο βημα 5 Εχουμε ενα θεματακι. Δεν μου βγαζει σταθερη τιμη σε οπιαδηποτε ρυθμιση και οταν το βαλω στην επιλογη που κανει ηχο το πολυμετρο οταν γινει κυκλωμα, κατι παει να κανει αλλα σταματαει ο ηχος ok, Δεν ειναι σφαλμα, αποφορτιζουν οι ηλεκτρολ. πυκνωτες

και μου βγαζει μια ενδειξη 91 οπου και αν πατησω πανω στην  f πριν την εγκοπη... Βραχυκυκλωμα τροφοδοσιας, θα επρεπε να ειναι 20k


« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 17:13 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το βραδυ εχω δουλεια δηλαδη...Σε ποιο σημειο πρεπει να κοιταξω αν δεν εχω κολλησει καλα; Οι τιμες που εδωσα δειχνουν σφαλμα οτι δεν ειναι σωστα καποια αντισταση;
 Αυτη στο f15;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τσεκαρε με το πολυμετρο για πιθανες λαθος κολλησεις στα σημεια που σου κυκλωσε ο Ανδριανος

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχει εδω και μια ωρα που καθαριζω περιττό καλαι, τσεκαρω μηπως καποια κολληση ειναι επιπόλαια και τη διορθωνω, καθαριζω τα αυλακια και το μονο που καταφερα ειναι στο + - της μπαταριας να παιρνω τιμη 1 αντι για 0.7 με το πολυμετρο στη ρυθμιση 200. Υπαρχει περιπτωση να καηκε κατι με το κολλητηρι; Ασε που δεν μπορω να θυμηθω αν η μπαταρια μου ζεσταθηκε και στο booster... Εκεινο ομως δουλεψε σωστα...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
για ξεκολλα ρε φιλε αυτην την διοδο στο F27-K27, να δουμε τι διαλο φταιει και βραχυκυκλωνει την μπαταρια

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
για ξεκολλα ρε φιλε αυτην την διοδο στο F27-K27, να δουμε τι διαλο φταιει και βραχυκυκλωνει την μπαταρια
Καλή ιδέα, έτσι για την δοκιμή, μπορεί να έχουμε πέσει στην περίπτωση κακού υλικού!..

Επίσης:
Αφήστε πλέον τα ωμικά φορτία, δεν θα βγάλουμε άκρη, και billonious μιας και έχεις πρόσβαση στο κύκλωμα με δικές σου μετρήσεις, καθοδήγησε τον να αρχίσουμε συστηματικά να μετράμε voltages με αναφορά την γείωση, σε καίρια σημεία χωρίς να είναι συνδεδεμμένο το IC, αρχίζοντας από κοντά στην τροφοδοσία, R14, R15, και πηγαίνοντας πιο πέρα, στις R2, R4, R10, R11, κλπ, μήπως βρούμε κάτι από τις μετρήσεις εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 01:19 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον την ξεκολλησα και εκανα παλι τα βηματα. Αποτελεσμα. Χωρις τη διοδο με το πολυμετρο σε ολες τις ρυθμισεις στο 2000κ ειναι: 20 στο βυσμα της μπαταριας στα βηματα 1 και 2. Πηρα μια τιμη 91 στο βημα 3 αλλα στα 2000 το πολυμετρο, στο βημα 4 ενα 25 και στο 5 βημα τιμη 20. Συμπερασμα;

Υ.Γ Εβαλα τη μπαταρια απο περιεργεια και δεν ζεσταινεται και στη βαση πλεον παιρνω και τιμες που σιγουρα ειναι volt!!
Τι κανω τωρα; Λειτουργει χωρις διοδο ή πρεπει να βαλω αλλη; Μα τοσο γκαντεμης να ειναι  αστοχια υλικου; Τουλαχιστον τωρα πηρα τα πανω μου γιατι δεν εφταιγα μαλλον εγω ;D Ηχος τωρα βγαινει στον ενισχυτή παντως. Δεν το λες και ωραιο ή κατι που μοιαζει με Οverdrive, ισως φταιει που δεν εχει τη διοδο. Θελει να δω τις καλωδιωσεις στα ποτενσιομετρα μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 03:38 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπον την ξεκολλησα και εκανα παλι τα βηματα. Αποτελεσμα. Χωρις τη διοδο με το πολυμετρο σε ολες τις ρυθμισεις στο 2000κ ειναι: 20 στο βυσμα της μπαταριας στα βηματα 1 και 2. Πηρα μια τιμη 91 στο βημα 3 αλλα στα 2000 το πολυμετρο, στο βημα 4 ενα 25 και στο 5 βημα τιμη 20. Συμπερασμα;
.. Δεν το λες και ωραιο ή κατι που μοιαζει με Οverdrive, ισως φταιει που δεν εχει τη διοδο...
Δεν φταίει η συγκεκριμένη δίοδος για τον ήχο, δεν έχει να κάνει κάτι με αυτό, είναι απλή προστασία.
Οπότε παίρνεις τις ίδιες τιμές με τον billonious, καλό αυτό, φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, οπότε μάλλον είχαμε αστοχία υλικού με την δίοδο.

ΟΜΩΣ, επειδή αυτό είναι αρκετά σπάνιο, και σε συνδυασμό με τα χλιαρά σου σχόλια για τον ήχο, δεδομένου ότι οι υπόλοιπες 4 δίοδοι διαφορφώνουν την χροιά, με απασχολεί μήπως ήταν όλες μάπα και έχουν πρόβλημα ως ελλατωματική παρτίδα!..

Δες σε πρώτη φάση τα ρυθμιστικά και όλα τα άλλα ότι δουλεύουν κανονικά, και θα προχωρήσουμε κατευθείαν στο MOD που έχω φτιάξει, το οποίο παρακάμπτει τελείως αυτές τις 4 διόδους και χρησιμοποιεί άλλα υλικά για clipping.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
παιδες, δεν εχω φτιαξει το κυκλωμα. Υπολογιζω τις τασεις & αντιστασεις στην πλακετα απο το θεωρητικο διαγραμμα.
Καποτε την ειχα πατησει με την διοδο προστασιας γιατι την ειχα βαλει αντιστροφα   ;D .
Παντως, οπως λεει ο Ανδριανος, η συγκεκριμενη δεν επηρεαζει τον ηχο και, οπως προβληματιζεται ο Ανδριανος, ειναι εξαιρετικα σπανιο να μην δουλευει μια τετοια διοδος. Α ρε songless bird, ή την κολλησες με πετρογκαζι και την εκαψες  ;D ή ετυχες σε περιπτωση με πιθανοτητα αστοχιας f=0.0000001. Συμβουλη μου, για την δεδομενο σκοπο βαλτε τις μαυρες διοδους 1N4001-07 που εχουν μεγαλες ανοχες σε ρευματα και τασεις και καιγονται σπανιοτερα.
Αν ειναι ολη η παρτιδα διοδων για πεταμα ειναι αναμενωμενο να παιρνεις χαλια ηχο. Εχεις αλλου τυπου/ παρτιδας διοδους στην καβατζα?

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχουμε και λεμε. Το volume λειτουργει αλλα η ενταση που παιρνω σε σχεση με το καθαρο καναλι του roland ειναι μην πω και 10 φορες πιο κατω στην ιδια ρυθμιση του Volume στον ενισχυτη και κανει στον μεσο της διαδρομης και μια παρεμβολη/διακοπη σαν να μην παταει καλα καποιο καλωδιο. Το tone δεν καταλαβα διαφορα...Το Drive λειτουργει αλλα ο ηχος ειναι μπουκωμενος για να καταλαβω διαφορα. Ισως φταιει και το δευτερο καλωδιο στο out γιατι ειναι της πλακας και το εχω για το footswitch. Θα δοκιμασω το απογευμα στο ωδειο καλυτερα καλωδια. Θα ασχοληθω βεβαια ξανα λιγο με τις κολλησεις στα ποτενσιομετρα και τα jack. Η διοδος που εβγαλα δνε πρεπει να αντικατασταθει; Το clip mod σου παντως ειναι ετοιμο να μπει οποτε χρειαστει επανω για δοκιμες  ;D

Δυστυχως δεν εχω απο αλλη παρτιδα. Ο,τι μπηκε ηταν απο την ιδια. Τωρα που θα κατεβω θεσσαλονικη ισως παω να βρω εκει στις στοες τιποτα. Αλλα μπορω να βαλω και το Mod του andr1ανου για δοκιμη. Με 25watt κολλητιρι την κολλησα και μαλιστα ηταν και απο τις γρηγορες και καθαρες κολλησεις μου αν δεις τις φωτο...

Υ.Γ οπως ειπε και ο Ανδριανος να μην κοιταω αντιστασεις κτλ αφου εχουν μπει πανω στο κυκλωμα αλλα να δηλωσω οτι οι αλλες 4 δινουν τιμες (οχι τις ιδιες αλλα δινουν με ρυθμιση στο 2000κ κατι 470 και 1500 ) και αυτη που εβγαλα δινει 0.6 στη ρυθμιση 200 στα ohm.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 12:24 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Το volume λειτουργει αλλα η ενταση που παιρνω σε σχεση με το καθαρο καναλι του roland ειναι μην πω και 10 φορες πιο κατω στην ιδια ρυθμιση του Volume στον ενισχυτη και κανει στον μεσο της διαδρομης και μια παρεμβολη/διακοπη σαν να μην παταει καλα καποιο καλωδιο.
Αδικαιολόγητη η τόσο χαμηλή ένταση, Υπάρχει λοιπόν και κάποιο άλλο πρόβλημα. Οπότε:

Το clip mod σου παντως ειναι ετοιμο να μπει οποτε   χρειαστει επανω για δοκιμες  ;D
Ωραία, λοιπόν ΚΟΨΕ με ένα κόφτη και τις υπόλοιπες 4 διόδους και άσε το κύκλωμα χωρίς clipping προς το παρόν, να το κάνουμε να δουλέψει ως booster σε πρώτη φάση. Να δούμε το θέμα με την ένταση πρώτα. Μετά, βάζεις και το clipping MOD πάνω.

..δινει 0.6 στη ρυθμιση 200 στα   ohm.
Εσύ που μετά από 2 κυκλώματα έχεις πλέον αρκετή  εμπειρία, πρέπει πλέον να διαβάζεις σωστά το πολύμετρο σου.
Απόφυγε το "0.6 στη ρυθμιση 200" που δεν ξέρει κανείς τι σημαίνει γιατί δεν έχει τις κλίμακες του πολύμετρου σου.
Το 0.6 στη ρυθμιση 200, άν η κλίμακα είναι 200k, σημαίνει 0,6KOhm με μέγιστη κλίματα τα 200KOhm, δηλαδή 600 Ohm.
Προσπάθησε να διαβάζεις σωστά την κλίμακα και να αναφέρεις μετρήσεις με τις σωστές μονάδες, όπως πχ. να λές κατ ευθείαν 600Ohm, ή 1,2KOhm, ή 2,3Volts ή 200mVolts.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσύ που μετά από 2 κυκλώματα έχεις πλέον αρκετή  εμπειρία, πρέπει πλέον να διαβάζεις σωστά το πολύμετρο σου.
Απόφυγε το "0.6 στη ρυθμιση 200" που δεν ξέρει κανείς τι σημαίνει γιατί δεν έχει τις κλίμακες του πολύμετρου σου.
Το 0.6 στη ρυθμιση 200, άν η κλίμακα είναι 200k, σημαίνει 0,6KOhm με μέγιστη κλίματα τα 200KOhm, δηλαδή 600 Ohm.
Προσπάθησε να διαβάζεις σωστά την κλίμακα και να αναφέρεις μετρήσεις με τις σωστές μονάδες, όπως πχ. να λές κατ ευθείαν 600Ohm, ή 1,2KOhm, ή 2,3Volts ή 200mVolts.
Λογιστικη και μουσικη σπουδασα ο ανθρωπος, σε 2 μερες να τα μαθω; :'(
Ωραια τοτε αν το λεω καλα. Η ενδειξη που πηρα απο την κομμενη διοδο ειναι 0.6 Ohm...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
διοδος που εβγαλα δνε πρεπει να αντικατασταθει;
....
 Τωρα που θα κατεβω θεσσαλονικη ισως παω να βρω εκει στις στοες τιποτα. Αλλα μπορω να βαλω και το Mod του andr1ανου για δοκιμη.
....
 και αυτη που εβγαλα δινει 0.6 στη ρυθμιση 200 στα ohm.
προαιρετικα πρεπει να αντικατασταθει. Προστατευει απο τυχον λανθασμενη αντιστροφη τροφοδοσια αν βαλεις αναποδα το τροφοδοτικο/μπαταρια για να μην καψεις το chip.

εκει στις στοες εχει τον Μουτσουλη αν θυμαμαι καλα, εχει πολυ πραγμα. Παρε 10 τεμαχια 1Ν4148 και 4 τεμαχια 1Ν4001 ή 1Ν4007. Ειναι φτηνες.

αν εννοεις την διοδο, ειναι σωστη η μετρηση που σου βγαζει =600R. Αν μετρησεις την διοδο αντιστροφα σου βγαζει τιμη?

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βγαζει το ιδιο οπως και να την μετρησω...Λες να ειναι και αλλου το προβλημα; Παντως σιγουρα δημιουργουσε προβλημα.Τελικα ουτε στο ωδειο λειτουργησε . Δεν βγαζει ενταση. Το βραδυ θα κοψω και τις αλλες διοδους. Αν παλι τιποτα, θα αλλαξω τα καλωδια με πιο λεπτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 15:44 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
η διοδος ειναι καμμενη. Θα εβγαζε R=600 Ohm μονο οταν βαζεις το κοκκινο του πολυμετρου στο (+) της διοδου και αντιστοιχα το μαυρο. Αλλα αν εβαζες το κοκκινο του πολυμετρου στο (-) της διοδου θα εδειχνε απειρη αντισταση. 
Θεωρητικα, αν οι υπολοιπες διοδοι φταινε, θα ειχες πολυ μικρη ενταση γιατι βραχυκυκλωνουν την αναδραση του ενισχυτη. Ξεκολλησε τες να δουμε τι θα γινει,.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον εκοψα και τις 4 διοδους. Ο ηχος ειναι σε χαμηλα επιπεδα οσο ηταν και πριν. Το Volume μου κανει τα ιδια νερα, το Tone δεν καταλαβαινω να λειτουργει, αλλα το Drive ποτενσιομετρο λειτουργει. Και ετσι ως booster μου αρεσει ο ηχος του στο full  :D Σημερα θα κατεβω θεσσαλονικη , που δεν μπορω να δουλεψω το Overdrive μεχι το Σαββατο γιατι δεν εχω ενισχυτη και κιθαρα εκει. Θα παω να αγορασω αλλες διοδους αλλα για να αντικαταστηση την D5. Παντως οι διοδοι ηταν σωστες. Εδειχναν μια τιμη 557 κατι ohm και απο την αλλη δεν ειχαν ενδειξη, καμια σχεση με την καμμενη. Ετσι κι αλλιως θα μπει το MOD επανω. Το Σαββατο θα βαλω πιο λεπτα καλωδια και θα κανω καλυτερες κολλησεις και φυσικα θα μετρησω τα ποτενσιομετρα μηπως καποιο εχει προβλημα. Ευχαριστω για τις γνωσεις σας παντως. Τα λεμε το Σαββατο.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)