Σελίδες:
  • #1 από Metallos στις 12 Jan 2008
  • Λοιπον σημερα μου εδωσε ενας φιλος μου τους στοκ μαγνητες της gibson του(490t-490r) με σκοπο να τους βαλω στην kelly japan μου.Αλλα αντιμετωπισα ενα μεγαλο προβλημα.Εμενα η κιθαρα μου εχει ενα ποτενσιομετρο.Επισης οι μαγνητες εχουν και αυτοι ενα μονο καλωδιο το οποιο οπως διαβασα στο σαιτ της gibson ειναι ουσιαστικα 2.Μπορει μηπως να μου πει καποιος τι κολλησεις πρεπει να κανω?Το εχει δοκιμασει καποιος?Αν υπαρχει και καποιο σχεδιαγραμμα(επειδη εγω δεν βρηκα στο νετ) η' ακομα καλυτερα φωτο  θα ηταν κατι παραπανω απο ευπροσδεκτο :)Τελος τι ποτενσιομετρο να χρησιμοποιησω(εννοω τι αντιστασης?)?Ευχαριστω πολυ εκ των πρωταιρων οσους βοηθησουν :)
  • #2 από Απόλλων στις 12 Jan 2008
  • Δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι η κιθάρα σου και πώς είναι δυνατόν να έχει μόνο ένα ποτενσιόμετρο, αλλά κοίταξε εδώ μήπως υπάρχει κάποιο διάγραμμα που σε βοηθάει. Και αν πρόκειται για κιθάρα με δύο διπλούς μαγνήτες, μάλλον χρειάζεσαι ποτενσιόμετρο των 500Κ.
  • #3 από fenderiarhs στις 12 Jan 2008
  • προκειται οπως λες για 2 conductor μαγνητες..,...το εξωτερικο περιβλημα του καλωδιου ειναι η γειωση και θα το κολλησεις πανω στο volume ενω το μεσα καλωδιο ειναι το hot (το σημα των μαγνητων σου) και θα το κολλησεις στην αντιστοιχη θεση του επιλογεα.
  • #4 από jmone στις 12 Jan 2008
  • ρε μέταλε παλικ'αρι μου γιατί να το κάνεις αυτό στην κιθαρούλα σου πριν 6 μήνες τους άλλαξες τους μαγνήτες και έχει 2 high output τώρα η κιθάρα νομίζεις ότι θα βγάλεις πιο βρόμικο ήχο με τους gibson?
  • #5 από GreekDudeCovers στις 12 Jan 2008
  • Βασικά ο συνδυασμός μαγνητών Gibson σε Kelly δεν μου κάνει σε κάτι ιδιαίτερο (λόγω alder)... Τώρα ανάλογα τι ήχο ψάχνεις...
  • #6 από Joevaicci στις 12 Jan 2008
  • Βασικά ο συνδυασμός μαγνητών Gibson σε Kelly δεν μου κάνει σε κάτι ιδιαίτερο (λόγω alder)... Τώρα ανάλογα τι ήχο ψάχνεις...

    Μπόρεί να υπάρξει ένα θέμα για μαγνήτες χωρίς δικό σου ποστ? :P  :P :-*
  • #7 από GreekDudeCovers στις 12 Jan 2008
  • Μπόρεί να υπάρξει ένα θέμα για μαγνήτες χωρίς δικό σου ποστ? :P  :P :-*

    Ούτε για μαγνήτες, ούτε για πεταλιέρες χωρίς δικό μου πόστ!  ;D  ;D  ;D
  • #8 από Metallos στις 12 Jan 2008
  • ρε μέταλε παλικ'αρι μου γιατί να το κάνεις αυτό στην κιθαρούλα σου πριν 6 μήνες τους άλλαξες τους μαγνήτες και έχει 2 high output τώρα η κιθάρα νομίζεις ότι θα βγάλεις πιο βρόμικο ήχο με τους gibson?

    Ρε μαν τραμπα το εκανα με κατι πεταλακια ετσι για να δω τι λενε και οι γκιμπσον.Δεν τους κοβω να μενουν για πολυ ;D ;D ;D ;D ;D
  • #9 από Metallos στις 12 Jan 2008
  • Δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι η κιθάρα σου και πώς είναι δυνατόν να έχει μόνο ένα ποτενσιόμετρο, αλλά κοίταξε εδώ μήπως υπάρχει κάποιο διάγραμμα που σε βοηθάει. Και αν πρόκειται για κιθάρα με δύο διπλούς μαγνήτες, μάλλον χρειάζεσαι ποτενσιόμετρο των 500Κ.


    προκειται οπως λες για 2 conductor μαγνητες..,...το εξωτερικο περιβλημα του καλωδιου ειναι η γειωση και θα το κολλησεις πανω στο volume ενω το μεσα καλωδιο ειναι το hot (το σημα των μαγνητων σου) και θα το κολλησεις στην αντιστοιχη θεση του επιλογεα.



    Βασικά ο συνδυασμός μαγνητών Gibson σε Kelly δεν μου κάνει σε κάτι ιδιαίτερο (λόγω alder)... Τώρα ανάλογα τι ήχο ψάχνεις...


    Aπολλων Σε ευχαριστω πολυ για τα σχεδιαγραμματα,βοηθησαν αρκετα :)
    Fenderiarhs Σε ευχαριστω και εσενα για την περιγραφη :)
    Τony G Για αυτο ακριβως τον λογο θελω να δοκιμασω καθως δεν εχω βρει κατι αναλογο να ακουσω και με τρωει η περιεργεια ;D
  • #10 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Jan 2008
  •     ...για να μην ανοιξω και άλλο θέμα, λέω να ερωτήσω εδω!

       βρήκα εδω το σχέδιο για να έχω τους 2 χαμπακερς στη θέση 3, ΟΜΩΣ το συγκεκριμένο
    σχηματικό αναφέρεται σε tap coil μαγνήτες χωρίς push pull ποτενσιομετρα, πράγμα που δεν
    μου αφήνει την επιλογή του coil tap σε όποια θέση θέλω!!

    Ερώτηση: Πως μπορώ να "κάνω και γω το ίδιο" -φουσέκης- στη κιθάρα μου που ΕΧΕΙ 2 pull-push
    pots (1 για κάθε humbucker) και στι θέση 3 να παίζουν οι hum, και οποιον θέλω να τον splitαρω
    απο τα push pull μου?

    Απ'οτι έχω καταλάβει, το μόνο που χρειάζεται, είναι να αλλάξω τις θέσεις των μαγνητώνε πάνω
    στον επιλογέα, αλλά δεν είμαι και 100% σιγουρος!

       Για βοηθήστε, βρε παιδιά!
  • #11 από Metallos στις 12 Jan 2008
  • Λοιπον φιλοι μου δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα η κιθαρα δουλευει μεν,αλλα δεν δουλευει το ενα και μοναδικο ποτενσιομετρο(volume) και επισης στο βρωμικο βγαζει λιγο παραπανω βουητο απο το συνηθισμενο(μαλλον καποιο λαθος στην γειωση ;D)Λοιπον τα καλωδια που εχει η κιθαρα ειναι:2 απο τους μαγνητες,2 μικρα μαυρα που ειναι κατω απο τους μαγνητες και προφανως ειναι γειωση και μαλλον πρεπει να κολληθουν στην καμπινα των ηλεκτρικων που εχει μια βιδουλα με ενα ελασμα,ενα λιγο μεγαλυτερο καλωδιο το οποιο ειναι κολλημενο πισω εκει που ειναι τα ελατηρια,και 2 καλωδιακια απο εκει που μπαινει το βυσμα τα οποια εχω συνδεσει στον τριθεσιο επιλογεα.Αν μπορειτε σας παρακαλω βοηθειστε με επειδη κατι μου λεει οτι τα εχω κανει σαλατα αλλα δεν ξερω τι να κανω και το οτι ειμαι στοκος δεν βοηθαει και πολυ ;D ;D ;D ;DΑν θελετε μπορω να ανεβασω και φωτο επειδη εχω την εντυπωση οτι σας μπερδεψα ;D ;D ;D
  • #12 από giorgos_z στις 12 Jan 2008
  • δωσε ενα 20ευρω να τα πας σε τεχνικο για να σου κανει και σωστη ''καλυψη'' στα καλωδια.πιο απλο ειναι...
  • #13 από Metallos στις 12 Jan 2008
  • Οκ βρε Γιωργο αλλα ποιος τεχνικος παιρνει 20ε?Γιατι εγω που ρωτησα 2-3 μαγαζια μου ειπαν απο 20 εως 40 ο ενας μαγνητης δηλαδη 40-80 και οι δυο και να τους αφησω και την κιθαρα καμια εβδομαδα.
Σελίδες: