Αποστολέας Θέμα: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p  (Αναγνώστηκε 5688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« στις: 12/05/10, 01:19 »
Γεια χαρα συμφορουμιτες!! Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο ψητο...εχω εναν αθλιο ενισχυτη  :-\  και επειδη δν εχω την δυνατοτητα να τον αντικαταστησω συντομα αρχισα να πειραματιζομαι με το pc. Ποιο συγγεκριμενα εχω αρχισει να βλεπω καποια βιντεο για το gitar rig 4 και το amplitube 3 και μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενος με τον ηχο και την ποικιλια που προσφερουν τα συγγεκριμενα προγραμματα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα και τετοια. Εχω ενα laptop (sony vaio σειρας vgn-fw 41e)...μπορω απλα να συνδεσω την κιθαρα μου και με αυτα τα προγραμματα να βγαλω αναλογο ηχο με αυτον που ακουω στα videos? Συνηθως συνδεω το laptop με το στερεοφωνικο μου που εχει αρκετα καλο ηχο, σε αυτην την περιπτωση αν δεν κανω λαθος τον ρολο του ενισχυτη θα τον κανει το stereo και τον ρολο των εφε το προγραμμα στο laptop? Τελος ποιο απο τα δυο προγραμματα θα μου προτεινατε?
 
(το laptop διαθετει μια υποδοχη για μικροφωνο και μια για ακουστικα την οποια χρησιμοποιω για να το συνδεω με το stereo)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #1 στις: 12/05/10, 02:17 »
Λογικά και η υποδοχή του μικροφώνου θα κάνει...


Δες στο ακριβώς από κάτω thread του alex_van_halen τα δύο λινκ που του έδωσα. Παίζει και να μη χρειαστείς εξωτερική κάρτα αν ο ήχος δεν έχει μεγάλη καθυστέρηση.


:offtopic: Το Amplitube έχει άααααπειρα presets. Βαρέθηκα και μόνο που τα έβλεπα! Πρώτη φορά που έκανε το σκανάρισμα, κανα 5λεπτο πήρε! Αλλά έχει καλούς ήχους.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #2 στις: 12/05/10, 02:32 »
οντως εγω οταν το κατεβασα το amplitube και ειδα τα effects και τις επιλογες με επιασε κριση πανικου!! δεν ηξερα ποιο να πρωτοδιαλεξω  :o  Tnx
Tα link ειναι ακρως κατατοπιστικα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/10, 02:34 από ~Lef~ »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #3 στις: 12/05/10, 08:31 »
Πρόσεχε γιατί το σήμα από την κιθάρα έχει μεγαλύτερη ένταση από αυτή ενός μικροφώνου. Αν βάλεις την κιθάρα στην είσοδο του μικροφώνου, χαμήλωσε την ένταση από την κιθάρα. Αλλιώς, το σήμα θα παραμορφώνεται, έως μπορεί να κάνει ζημιά.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #4 στις: 12/05/10, 12:07 »
@Βραζίλης: Γι' αυτό κανονικά μπαίνει στο line in ε; Αλλά αυτό είναι το κακό με τους φορητούς, δεν έχουν line in...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #5 στις: 12/05/10, 12:55 »
Ακριβώς. Γενικά πάντως, πρέπει να αποφεύγεται αυτή η σύνδεση, καθώς υπάρχει και ένα άλλο ζήτημα: αυτό της σύνθετης αντίστασης, στην προσαρμογή εξόδου-εισόδου. Αλλά υπάρχει κάποια ανοχή στα κυκλώματα εισόδου, δεν καίγονται τόσο εύκολα (ελπίζω ::) )



Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #6 στις: 12/05/10, 15:18 »
Εγω βασικα πηγα και πειρα εναν adaptora για το καλωδιο της κιθαρας...αλλα οπως παντα μου συμβαινει με τα ηλεκτρονικα και τα προγραμματα δεν μπορω να τα κανω να δουλεψουν!!  >:(  χαχαχαχαχαχα!! Ξερετε που μπορω να βρω καποιο tutorial για να δω πως μπορει να δουλεψει αυτο το μαραφετι (guitar rig 4) ? Διαβασα τα manual που εχει αλλα εγω δεν εχω κατεφερει ακομα να ακουστει ο ηχος της κιθαρας....  :o
 

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #7 στις: 13/05/10, 01:26 »
Λοιπον επειδη και εγω εχω laptop και στις αρχες μου ειχαν σπασει τα νευρα ακου τι θα κανεις. Λογικα εχεις αγορασει το ανταπτορακι για να μπορεις να συνδεεις το καλωδιο της κιθαρας στην θυρα του μικροφωνου στο laptop. Οπως ειπαν και οι υπολοιποι επειδη το σημα της κιθαρας ειναι πιο δυνατο, πρεπει να χαμηλωσεις την ενταση του μικροφωνου απο τις ρυθμισεις του ηχου στον πινακα ελεγχου. Υστερα συνδεοντας την κιθαρα σου και στην προσπαθεια σου να παιξεις θα παρατηρησεις η τεραστεια καθυστερηση στον ηχο η και ελαχιστη, παρολα αυτα ομως ενοχλητικη. Θα κατευασεις το ακολουθο προγραμμα http://www.asio4all.com/ απο εδω. (θα πατησεις στο πρωτο download που εμφανιζεται.) Τωρα σχετικα με ποιο προγραμμα να διαλεξεις ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. και τα δυο πολυ αξιολογα προγραμματα. Εγω προσωπικα τα εχω χρησιμοποιησει και τα δυο. Απλα εχω καταληξει πλεον στο guitar rig 4. Οτι αλλο χρεαιστεις ρωτα! ;) :)

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #8 στις: 13/05/10, 01:51 »
ευχαριστω πολυ φιλε Πετρο...τα εκανα ολα αυτα που μου ειπες και δεν παρατηρω καθολου καθυστερηση στον ηχο χωρις παραλληλα να φορτωνω την cpu. Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τωρα...μπορω να συνδεσω και ηχεια που μπαινουν σε pc (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%C7%D7%C5%C9%C1&filter-538=1 πχ) και να παρω εναν αξιοπρεπη ηχο γιατι τωρα τα ηχεια του laptop οπως και να το κανουμε δν ειναι για αυτη τη δουλεια! Και παλι ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #9 στις: 13/05/10, 02:35 »
και βεβαια μπορεις! εγω εχω ηχοσυστημα 5.1 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με τον ηχο που βγαινει. Για μενα τετοιου τυπου ηχεια ειναι η καλυτερη λυση. μεχρι 2.1 ομως. μετα αν και οπως ειπα ικανοποιητικος ο ηχος, διαφερει με αυτο που θα ακους απο τα ακουστικα σου. Μια αλλη λυση ειναι να αγορασεις καποια καλα ηχεια κλειστου τυπου ετσι ωστε να μπορεσεις να προσεγγισεις τον "επαγγελματικο" ηχο. Τωρα βεβαια αν θες απλα να κανεις κατι δικο σου ετσι για να κρατας τα δικα σου πραγματα η για να κανεις το κεφι σου δεν χρειαζεται να αγορασεις τα ακουστικα! εισαι κομπλε και με τα ηχεια! για ακουστικα θα σου προτεινα αυτα

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Headsets/AKG-Headphones-K77-11-18-K77.htm

αλλιως για ηχεια http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802681 πιστευω πως ειναι καλο πακετο.

Τωρα με τα ηχεια για αυτην την περισταση (τυπικα ηχεια δλδ) δεν εχω και τοση καλη σχεση..οποτε αν καποιος αλλος ξερει κατι περισσοτερο ας πει..αντιθετως για ηχεια monitor εχω να σου προτεινω δυο καλες λυσεις.

1) http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/M-Audio-Speakers-Studiophile-Av-30-MI-EM-000220.htm
 τα οποια εχω ακουσει και απο κοντα και ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ

2) http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/Behringer-Studio-Monitor-Ms-16-544-BEH-035.htm
ειναι πολυ οικονομικα, ομως δεν εχω καποια αποψη απο θεμα ακουστικης..μονο οπτικης..

ελπιζω να σε βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #10 στις: 13/05/10, 16:17 »
Και βεβαια με βοηθησες! και παρα πολυ μαλιστα!  ;D  Λοιπον θα σε ταλαιπωρισω με μια τελευταια ερωτηση...η καρτα ηχου του laptop ειναι ικανη για να σηκωσει ενα τετοιο προγραμμα ? Η θα χρειαστω στο μελλον κατι καλυτερο?  Πρωσωπικα με την λιγη εμπειρια που εχω στο θεμα των effects και των ενισχυτων ο ηχος που μ δεινει  χωρις καποια εξωτερικη επεμβαση μου φαινεται αρκετα καλος.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #11 στις: 13/05/10, 16:42 »
κοιτα, η καρτα ηχου που σου παρεχει το laptop σου ειναι απλα για μια απλη χρηση. Σαφως οτι σηκωνει τετοιου ηδους προγραμματα, ομως αν πας να κανεις ηχογραφιση θα σου σπασουν τα νευρα γιατι δεν θα μπορεις να εχεις ταυτοχρονα 2 η και 3 καναλια ενεργα..οποτε εκει θα χρειαστεις να επενδυσεις σε κατι καλο. τωρα αυτο εξαρταται αποκλιστηκα σε εσενα και για ποιον σκοπο θες το laptop. Αν το θες απλα για να παιζεις με τα προγραμματα, να ψαχτεις με τον ηχο σου και να κανεις καποια στιγμη μια απλη ηχογραφιση εισαι κομπλε. Αν ομως θες να κανεις επαγγελματικη ηχογραφιση τοτε θα πρεπει να κοιταξεις μια καλη καρτα ηχου...

οπως αυτες :

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Professional-Sound-Cards/Lexicon-Sound-Card-Alpha-11-74-ALPHA.htm

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Professional-Sound-Cards/Lexicon-Sound-Card-Omega-11-74-OMEGA-STUDIO.htm

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #12 στις: 13/05/10, 16:45 »
Μόλις έγραφα και εγώ για το Lexicon:

Εγώ για ακριβώς το ίδιο setup, πάντα μιλώντας για laptop πήρα μετά από   μεγάλη έρευνα το Lexicon Alpha   Stereo USB Audio Interface:
..και είμαι πολύ ευχαριστημένος, γιατι:
 
1. Παίρνει κιθάρα και εξωτερικές πηγές
  2. Παίρνει ταυτόχρονα και μικρόφωνο
  3. Δίνει στο στερεοφωνικό μου όλα τα levels ρυθμιζόμενα
  4. 'Εχει πολύ χαμηλό έως μηδενικό latency.
 
  Για τα λεφτά του νομίζω είναι μία από τις πιο ολοκληρωμένες λύσεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #13 στις: 13/05/10, 16:46 »
πραγματικα ειναι παρα πολυ καλη λυση γιατι εχεις τα παντα..

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθηστε τον ασχετο !!! :p
« Απάντηση #14 στις: 13/05/10, 20:41 »
Οk ευχαριστω παιδια...μου λυθηκαν ολες οι αποριες ( και οχι μονο!! πλεον με ολες αυτες τις πληροφοριες δεινω συμβουλες και σε φιλους  :P  ) Αρχικα θα προχωρησω σε μια αγορα monitor ηχειων οπως αυτα που προτεινε ο Πετρος (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/M-Audio-Speakers-Studiophile-Av-30-MI-EM-000220.htm) και ισως αργοτερα για μια καρτα ηχου οταν μου δωθει η ευκαιρια.  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
54 Απαντήσεις
16244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 21:20
από pascal.
1 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/07, 19:57
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 19:14
από Jezus
16 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
3 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 03:21
από FABRICAUDIO
19 Απαντήσεις
5513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:48
από JohnKoutsou
67 Απαντήσεις
17824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:20
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
7401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 01:53
από doudo94