Αποστολέας Θέμα: Metal From Hellas. Ντοκυμαντερ για την ιστορια του ελληνικου Heavy Metal  (Αναγνώστηκε 27360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
χα ναι..η οπως λενε και στο χωριο μου αν δεν εχεις να πεις κατι σκασε και τρωγε..το φαι ειναι ετοιμο γκαρβιν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

δεν διαφωνω σε αυτο που λες...αλλα προσωπικα μου φαινεται λιγο δηθεν. σαν αναγκη να δειξεις ειτε στον ευατο σου ειτε στους αλλους (και περισσοτερο στους αλλους) οτι εχεις παραμεινει αναλοιωτος. εμενα μου αρκουν οι αποψεις τους και τα βιωματα τους και γι αυτο αλλωστε κληθηκαν να μιλησουν στο συγκεκριμενο ντοκυμαντερ...πως να στο πω...τους πιστευω ακομα και αν δεν εχουν μακρυ μαλλί ή ακόμα και αν δεν φορανε μπλουζα saxon. και να σου πω και κατι που θα μπορουσε να πει καποιος πιο κακοπροαιρετος απο μενα (η τελευταια φραση ειναι δανεισμενη απο τη νονα του κατακουζηνου  ;D),οταν μεγαλωνεις και λιγο θα πρεπει να διευρυνεις και τους μουσικους οριζοντες σου...ακουγανε metal στα 20,στα 30,στα 40...στα 50 δεν πρεπει παραλληλα με το metal να ακουνε και κατι ακομα; δεν ειναι οτι παει με την ηλικια αλλα οσο να ναι δε μπορεις να μενεις και κολλημενος εκει,εκει κι εκει...
Καταρχας δεν ξερεις αν ακουνε μονο μεταλ. Ενα ντοκιμαντερ κανανε οι ανθρωποι. Μονοπλευρα τα λεει το ειπαμε, ειπαμε τις προβληματικες αλλα ρε φιλε, ο καθενας σε τελικη ακουει οτι θελει. Γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ακους ΚΑΙ κατι αλλο σε τελικη? Και τι παει να πει να ακους και κατι αλλο οσο μεγαλωνεις? Αν ακουνε και σκυλαδικα δλδ θα ειναι οκ?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
σου φανηκαν πολύ ανοιχτομυαλα αυτα τα ατομα οσον αφορα τη μουσική; εμενα οχι. δεν ειπα οτι πρεπει να ακους κατι αλλο,απλα η γνωμη μου ειναι οτι θα ηταν καλο μεγαλωνοντας να ακους και αλλα πραγματα. αν διαφωνεις σε αυτο δε μπορω να σε πεισω οκ. τωρα το τι θα ακουσουν,νομιζω πως καταλαβαινεις πως δεν εννοω σκυλαδικα.
θελω με τον τροπο μου κι εγω να πω οτι τα λεει μονοπλευρα. κατα τη γνωμη μου ειναι μεν πολυ πιο δυσκολο για ελληνικη μπαντα να κανει πραγματα στο εξωτερικο,γιατι ομως δεν ρωτησανε και καποιους ανθρωπους που πετυχαν στο εξωτερικο περα απο τους battleroar και τους septic flesh; μενω σε αυτο που λεει ο chris kirk. ποσοι απο ολους αυτους ηταν διατεθειμενοι να τα παρατησουν όλα; Λίγοι! ο λόγος; αναφερεται παλι στο εν λογω ντοκυμαντερ: στη ελλαδα αν κανεις heavy metal εισαι καφρος,στη Γερμανια αν κανεις heavy metal παραγεις κουλτουρα. μην τα ξαναλεμε...
μου φανηκε σαν πολύ υπερβολικο ολο αυτο το κλαψομ***ιστικο ''δεν ενδιαφερονται οι ξενες εταιριες για τα ελληνικα συγκροτηματα''. Ε,καπου θα φταιμε και εμεις,δεν γινεται.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
χα ναι..η οπως λενε και στο χωριο μου αν δεν εχεις να πεις κατι σκασε και τρωγε..το φαι ειναι ετοιμο γκαρβιν.

ενω εσυ εχεις να πεις οτι λεω βλακειες! και το φασισμος σαν λεξη ειναι λιγο χοντρο οποτε καλα θα κανεις να ξανασκεφτεσαι και την εννοια της λεξης και το περιεχομενο,πριν το πεις σε καποιον. δεν εχουμε προηγουμενα,συζητηση κανουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 19:18 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Καποιος δεν διαβαζει το θεμα νομιζωωωωωω ::)..Οι battleroar ειναι συγκροτημα των 00s και οι Septic των 90s-00s..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
εγω δεν καταλαβα γιατι δεν υπαρχει καμια αναφορα στους rotting christ. τους θεωρουνε εμπορικους και πουλημενους;

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Μήπως γιατί μιλάνε για "Heavy Metal"?? ;D ;D
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
εγω δεν καταλαβα γιατι δεν υπαρχει καμια αναφορα στους rotting christ. τους θεωρουνε εμπορικους και πουλημενους;

Προφανώς οι μάγκες παραδοσιακοί μεταλλάδες με τα πέτσινα και τα καρφιά του νέου κύματος θεωρούν τέτοια συγκροτήματα mainstream φλώρια ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
εγω δεν καταλαβα γιατι δεν υπαρχει καμια αναφορα στους rotting christ. τους θεωρουνε εμπορικους και πουλημενους;
Μηπως γιατι το πρωτο τους full length album βγηκε το 1993?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
μα δεν αναφερεται μονο στα 80s το ντοκυμαντερ. μια αναδρομη γενικα στο ελληνικο metal κανει. γιατι αφου εχει τους septic flesh και τους battleroar να λενε τη γνωμη τους (που και αυτοι ειναι απο το 90 και μετα),να μην εχει το σακη ή τον gus g που ειναι δυο ανθρωποι που πετυχαν στο εξωτερικό; αυτο ειπα!

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαλλον πολυ θα θελανε να ειχανε κ εμφανιση απο rotting christ αλλα επειδη οι τελευταιοι αντι να π**αριζονται με καμερουλες μιλοντας για οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο μουσικη μαλλον κανανε κατι δημιουργικοτερο (περιοδεια ισως?) δεν τους κανανε το χατηρι να εμφανιστουν κ οι μεταλ φωστηρες αποφασησαν να τους αγνοησουν επιδεικτικα.

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Πολύ καλό ντοκυμαντέρ..
και επειδή δεν μαρέσει να με τότο μίζερος..
μου άρεσε πολύ αυτή η προσπάθεια.. ήταν αρκετά καλή!

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξερω ποια ειναι τα κριτηρια σου για το τι ειναι πολυ καλο ομως αν εξετασεις το συγκεκριμενο βιντεο με βαση αυτο που λεει οτι ειναι (ενα ντοκυμαντερ για την ιστορια του ελληνικου heavy metal) τοτε ειναι απλως απαραδεκτο.
Και δεν το λεω αυτο επειδη ειμαι μιζερος αλλα επειδη απλα ετσι ειναι.Καταρχην ενα ντοκυμαντερ πρεπει να ειναι οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο,αν εσυ βλεπεις αντικειμενικοτητα στο συγκεκριμενο βιντεο τι να πω δεν ξερω.
Ακομα αν δειξεις το συγκεκριμενο βιντεο σε καποιον ασχετο με τον χωρο τι θα καταλαβει για το ελληνικο μεταλ?Οτι ηταν δυσκολο να βρεις δισκους,να δεις συναυλιες κ οτι αν θες να στειλεις λεφτα καπου μπορεις να τα κρυψεις μεσα στην βιντεοκασσετα?Πολυ ενημερωτικο,μπραβο.Λες κ tapetrading  γινοτανε μονο στην ελλαδα κ πουθενα αλλου στον κοσμο.
Επισης η συγκεκριμενη εικονα του μεταλλα που πλασαρεται κυριως (ο περλεπες για παραδειγμα μια χαρα τα λεει) στο συγκεκριμενο βιντεο σαν ενας αξεστος γηπεδοβιος με κολλημενη την μπυρα στο χερι δε νομιζω οτι ειναι η αντιπροσωπευτικη πλεον.
Πραγματικα μπορω να αναφερω απειρα τετοια ακομα που αποδεικνυουν το οτι το συγκεκριμενο βιντεο δεν στεκει σαν ντοκυμαντερ(τι να λεμε τωρα εδω δεν αναφερει το πιο επιτυχημενο ελληνικο συγκροτημα).Μονο σαν ενα χαβαλετζιδικο βιντεο μπορει να σταθει κ παλι εξαρταται απο το πως αντιλαμβανεται τον χαβαλε ο καθενας.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 22:38 από PlasmaPool »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιταξα και δεν ειδα να το εχει ξαναποσταρει καποιος. Αν κανω καθος σορρυ :o
http://video.google.com/videoplay?docid=-2942712091615079909

Για ρι3τε μια ματια...


Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ο χριστός και η μανα του.... :o πως ελειψα εγώ απο τέτοιο τζερτζελε... :P λοιπόοοοοοοον......cult όντως....υπερβολικά cult θα έλεγα.....και με την καλή και με την κακη έννοια.....φιλότιμη προσπάθεια......αλλά μέχρι εκεί......το κόμπλεξ ποτέ δεν έκανε καλό σε κανέναν.....και όσο φιλοτιμο κι αν ειναι το βίντεο ....μια γερή δόση κομπλεξισμου την έχει.....γενικοτερα μ'αρεσει το στυλ "YEEEEEEEEEEEEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHH.....δερμάτιν α, harley, καρφια και breaking the law"...έχει κάτι ουτοπικό.....αλλά δεν υπήρχε, δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει περίπτωση να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο σ'αυτή τη χώρα......

ρε garvin να σε ρωτήσω λίγο κάτι.....? τι πάει να πει "μεγαλώνοντας πρέπει να ακούσει και άλλα πράματα"? αυτή η ατάκα μου θύμισε κατι θειους που βλέπουν τους νεοτερους να ακουν metal και λένε "φάση είναι θα περάσει...και θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις πόσο λάθος είσαι".....επιπλέον ο τίτλος γράφει ντοκιμαντερ για το ελληνικο heavy metal .....τι ήθελες να λεει ο αλλος μέσα....? για τον bb king?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
το παραπονο μου δεν ειναι οτι δεν αναφεραν αλλα ειδη μουσικής. το καταλαβα οτι προκειται για το ελληνικο μεταλ απο τη φωνη  ;D ;D
τελος παντων δε χρειαζεται περαιτερω αναλυση...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Μονο σαν ενα χαβαλετζιδικο βιντεο μπορει να σταθει κ παλι εξαρταται απο το πως αντιλαμβανεται τον χαβαλε ο καθενας.

Aυτο τελος.Προσθετοντας και τη σχεση που εχει ο καθενας με το αντικειμενο(οι περισσσοτεροι εχουν μεγαλυτερο κομπλεξ απο οσο εχει ολο το heavy metal ομως..)

Και τωρα καθηστε και δειτε το thrash 'em all.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Μαλλον πολυ θα θελανε να ειχανε κ εμφανιση απο rotting christ αλλα επειδη οι τελευταιοι αντι να π**αριζονται με καμερουλες μιλοντας για οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο μουσικη μαλλον κανανε κατι δημιουργικοτερο (περιοδεια ισως?) δεν τους κανανε το χατηρι να εμφανιστουν κ οι μεταλ φωστηρες αποφασησαν να τους αγνοησουν επιδεικτικα.
Από όσο ξέρω προσπάθησαν να κανονίσουν συνέντευξη με τον Σάκη από Rotting Christ αλλά τελικά δεν έκατσε. Τώρα, δε νομίζω ότι τους αγνόησαν ειδικά τους συγκεκριμένους αλλά απλά κινήθηκαν στα στενά όρια του heavy metal...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Διαβασα ολο το θεμα...αλλα κανεις μα κανεις σας..δεν ανεφερε τον...Θεο...!!!

Angelo Perlepes... ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Εννοείς τον Malmsteen-wannabe με το εξώφθαλμό? :P

Αυτός πέρασε εντελώς στα ψιλά της ελληνικής ροκ ιστορίας. Γιατί άραγε?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Ενταξει... ο αφηγητης ειναι λιαν επιεικως απαραδεκτος. Κανει ενα ντοκυμαντερ και καταφερνει να γινει γραφικος με το "καλημερα"! Παρ'ολ'αυτα ομως το υλικο και οι συνεντευξεις ειναι πολυ ενδιαφερουσες. Φανταζομαι πως τα μεσα που θα ειχαν αυτα τα παιδια δε θα ηταν και παρα πολλα. Εκαναν καλη δουλεια. Θα μπορουσαν απλως να μη μιλανε :P
 Απο εκει και περα δε χρειαζεται να γινομαστε και εμεις μιζεροι, θυμωνοντας επειδη δε συμπεριελαβαν καποιο γκρουπ μεσα στη δουλεια τους. Εδωσαν σε ικανοποιητικο βαθμο το στιγμα της εποχης και προσπαθησαν να δωσουν και τις θετικες και τις αρνητικες πλευρες του Ελληνικου Heavy Metal. Και επισης δε χρειαζεται να κατηγορουμε σωνει και καλα τις Ελληνικες μπαντες που δε καταφεραν να καταξιωθουν. Οχι οτι δεν εχουν μεριδιο ευθυνης και αυτες αλλα... πως θα γινεις γκρουπ επαγγελματικων προδιαγραφων οταν δε σου παρεχονται τα εφοδια για να το κανεις ειδικα εκεινη την εποχη; Οταν ενας Marshall ηταν κατι το απλησιαστο, οι χωροι οι εξοπλισμοι και η πειρα σε θεματα ηχου δε μπορουσαν να στηριξουν ενα καλο live απο ενα Ελληνικο σχημα; Οταν δεν υπηρχαν χρηματα για να βγει ενας καλος δισκος; Οταν δεν υπηρχε παραδοση και ακουσματα σε αυτη τη χωρα; Οταν το κρατος δε στηριζει τους Ελληνες μουσικους και τον πολιτισμο που παραγουν σε αυτο τον τοπο; Το Kerrang κανοντας κριτικη στο First Attack των Spitfire ειχε γραψει πως "το να βρεις Metal μπαντα στην Ελλαδα ειναι σα να ψαχνεις για παρθενα στο tour bus των Motley Crue"!!
 Ηταν δυσκολα και περιεργα εκεινα τα χρονια για αυτη τη μουσικη στην Ελλαδα και εφταιγαν πολλα για αυτο και οχι μονο οι μουσικοι. Ενα μεγαλο μπραβο αξιζει σε αυτους της παλιας εποχης που διατηρησαν την ειλικρινη αγαπη τους για αυτη τη μουσικη. Και καποιοι δεν κατεθεσαν τα οπλα (Spitfire-Die Fighting) και συνεχιζουν... οσο και οπως μπορουν.
 Και ακομα ενα μεγαλο μπραβο σε αυτες τις μπαντες που σημερα μπορουν να δουλευουν πιο επαγγελματικα  και εχουν μια καλη πορεια σε αυτη τη μουσικη. Εμεις παιρνουμε τα μηνυματα και μαθαινουμε και απο τους μεν και απο τους δε.. αν και οσο μας ενδιαφερει. Και οταν θελουμε να κανουμε μια αναδρομη στο παρελθον, βαζουμε να ακουσουμε ολα αυτα τα γκρουπ, βλεπουμε και το ντοκυμανταιρ πινουμε και τις μπυρες μας και μετα πιανουμε την κιθαρα μας να παιξουμε λιγο το "Lead Me On" η το "Do Me Love" ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/09, 03:35 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Δεν ξερω τι λετε εσεις... Εγω αυτα τα εζησα ως εφηβος οποτε περασα πολυ ευχαριστα 2 ωρες βλεποντας και ακουγοντας ανθρωπους που με γυρισαν πισω στο χρονο και με γεμισαν νοσταλγια!!!! Μην το παρουν στραβα μερικοι αλλα μονο οσοι ειναι 30+ εχει κατι να τους πει αυτο το ντοκυμαντερ... Καλως η κακως δεν ξερω, εμεις ετσι ειμασταν τοτε...
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Διαβασα ολο το θεμα...αλλα κανεις μα κανεις σας..δεν ανεφερε τον...Θεο...!!!

Angelo Perlepes... ;D


Πςςςςςςςςς.....
Υπηρξε τετοια μορφη στην Ελλαδα και δεν το ηξερα?????

Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
20 Απαντήσεις
9417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
99 Απαντήσεις
31375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
77 Απαντήσεις
26937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
18 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
93 Απαντήσεις
31763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
4 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 21:36
από Βραζίλης