Αποστολέας Θέμα: Aκουστικη κιθαρα για εντεχνο-ροκ γυρω στα 500 ευρω  (Αναγνώστηκε 3741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos-x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας! θελω να παρω μια κιθαρα γυρω στα 500 ευρω. με ενδιαφερει να εχει κ καλο φυσικο ηχο (δυνατο, γεματο ηχο) αλλα επιδη κανω ηχογραφισεις κ ισως τη χρειαστω κ σε καποιο live θα ηθελα να εχει κ καλα ηλεκτρικα. σκεφτομαι να παρω την takamine eg523sc αλλα δυστυχως δεν την εχω βρει σε καποιο μαγαζι για να τη δοκιμασω. πως σας φαινεται? κανει για αυτα που θελω? εχω ακουσει για τις takamine οτι οι φτηνες δεν ειναι πολυ καλες κ οτι αυτες που ειναι made in japan ειναι αρκετα καλες.. αυτη σε ποια κατηγορια ανηκει? εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη καλυτερη σε αυτα τα λεφτα?
Α κ κατι αλλο! ποια ειναι η γνωμη σας για τις Masterbilt της epiphone?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 21:24 από giwrgos-x »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για τη συγκεκριμένη Τakamine δεν έχω προσωπική άποψη, πάντως όσες Takamine έχω δει σε αυτή την κατηγορία μού άφησαν θετικές εντυπώσεις. Αν θέλεις οπωσδήποτε jumbo κιθάρα, τότε μια καλή λύση είναι και η Cort CJ-5FX. Μια πολύ καλή και ποιοτική κιθάρα με καπάκι από συμπαγές Engelmann spruce και σώμα από επίσης συμπαγές μαόνι, κλειδιά Grover και προενισχυτή Fishman Prefix PlusT with Matrix. Είναι ακριβώς στα λεφτά σου (πιθανόν να τη βρεις και πιο φτηνά από άλλα καταστήματα) και πιστεύω ότι σε καλύπτει για αυτά που θέλεις. Αλλιώς υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές σε dreadnought μοντέλα.

Oi Masterbilt δεν είναι άσχημες κιθάρες, αλλά οι περισσότερες που έχω δει είναι ακουστικές και όχι ηλεκτροακουστικές. Η μόνη ηλεκτροακουστική που γνωρίζω είναι η EF-500RCCE, η οποία μάλλον ξεφεύγει αρκετά από τον προϋπολογισμό σου, επομένως μάλλον δεν αποτελεί επιλογή. Βέβαια δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα και μπορεί να υπάρχουν μοντέλα που μού διαφεύγουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos-x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ ευχαριστω πολυ που απαντισες! φαινεται αρκετα καλη κιθαρα η cort θα την κοιταξω.

παντως αν υπαρχει καποια ακουστικη που να ειναι καλυτερη σε αυτα τα λεφτα τοτε ισως να την παρω γιατι ετσι κ αλλιως εχω ηλεκτρακουστικη (πιο φτηνη βεβαια αλλα την  κανει τη δουλεια της) απλα θελω να παρω μια καλη κιθαρα να την εχω για πολλα χρονια (οχι κ παρα πολυ ακριβη ομως κ να φοβαμαι να παιξω μηπως τη χαλασω.. :))  αν παρω ακουστικη τοτε θα μπορω να ηχογραφω με πυκνωτικο μικτοφωνο. πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να ηχογραφω ετσι ή να προτιμησω μια ηλεκτρακουστικη? τωρα για το λαιβ μπορω να χρησιμοποιω κ την παλια δεν με νοιαζει τοσο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οπωσδήποτε με τα ίδια λεφτά μπορείς να αγοράσεις μια πολύ καλύτερη ακουστική κιθάρα. Κοίτα π.χ. την Seagull S6, την Taylor Big baby ή την Martin DX1, κιθάρες που είναι σίγουρα ένα σκαλοπάτι παραπάνω. Το θέμα είναι να αποφασίσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι από πλευράς ήχου και χρήσης του οργάνου. Αν καλύπτεσαι με την ηλεκτρακουστική που έχεις, τότε ίσως είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε μια καλή ακουστική. Από ηχογραφήσεις δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, γι αυτό θα αφήσω να απαντήσουν οι πιο ειδικοί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos-x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σευχαριστω! τελικα για ακουστικη με βλεπω..

παιδια εβαλα το μικροφωνο (ενα απλο που τραγουδαω) μεσα στην κιθαρα κ ακουγοταν παρα πολυ ωραια!! μηπως τελικα ειναι καλυτερα να παρω ακουστικη ακομα κ για ηχογραφηση?? κατι μικροφωνα που ειναι ειδικα για ακουστικες κιθαρες ξερετε τι ειναι ακριβως?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 21:25
από AndreasD.
20 Απαντήσεις
7810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
20 Απαντήσεις
9126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
13 Απαντήσεις
6357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
15 Απαντήσεις
7619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
14 Απαντήσεις
5243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
3 Απαντήσεις
4340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
33 Απαντήσεις
9252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 00:34
από Jezus
10 Απαντήσεις
6564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 23:30
από Stamos4
13 Απαντήσεις
7589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 13:22
από Kosthrash