Αποστολέας Θέμα: Na arxisw i na to afisw?  (Αναγνώστηκε 4283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lost

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Na arxisw i na to afisw?
« στις: 31/10/08, 15:02 »
Γεια σας,
Ειμαι 18 χρονων και θα ηθελα να αρχισω κλασσικο τραγουδι αλλα δεν ξερω αν εχω τα προσοντα και το ταλεντο.Και με προβληματιζει και κατι που διαβασα πριν λιγο καιπο σε ενα συγγραμμα ενος καθηγητη μουσικης οτι ο δασκαλος του τραγουδιου στο πρωτο μαθημα κανοντασ μια απλη ασκηση οπως πατωντας το μεσο Ντο στο πιανο και ο μαθητης πρεπει να πιασει την νοτα αν δεν το καταφερει ουτε με την η φορα πρεπει να τον διωξει διοτι ειναι φαλτσος και δεν διορθωνεται ο φαλτσος διοτι ειναι ετσι λογω της κατασκευης του αυτιου.Εγω που το δοκιμασα να το κανω μονη μου δεν μπορεσα να πιασω την νοτα αλλα καταλαβαινω τον ηχο αλλα δεν μπορω να τον μιμηθω.Θα Ηθελα τελικα να ρωτησω αξιζει να ασχολειθω με το κλασσικο τραγουδι και δεν εννοω σιγουρα επαγγελματικα.Θ υπαρξει βελτιωσει η ο φαλτσος ετσι κι αλλιως δεν διορθωνεται οσα μαθηματα και να κανει?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουπασα και δεν ειμαι στο σωστο μερος για την δημοσιευση αυτου του θεματος

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #1 στις: 31/10/08, 17:59 »
Δεν ξερω απο φωνητικη αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια πως αν κατι σου αρεσει και θες να το σπουδασεις ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις, οτι καταληξη και να εχει το εγχειρημα. Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις οπωσδηποτε αν νιωθεις πως ειναι κατι που θες να κανεις. Ειναι ανθρωποι που γεννιουνται με περισσοτερο ταλεντο απο αλλους σε διαφορα πραγματα, αλλα ακομα κι ετσι, ολοι μπορουν να να μαθουν να κανουν κατι σωστα αν μελετησουν, προσπαθησουν, κοπιασουν κτλ. Μπορει ποτε να μην "φτασουν" καποιον με πραγματικα μεγαλο ταλεντο + γνωσεις, αλλα θα ειναι κι αυτοι αρκετα καλοι και θα εχουν μαθει καλα να κανουν κατι που τους αρεσει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #2 στις: 31/10/08, 17:59 »
Θα σου δωσω μια γενικη απαντηση. Μπορεις να πετυχεις σχεδον τα παντα με επιμονη και υπομονη. Αν το θες τοσο πολυ πανε χωρις δευτερη σκεψη. Πηγαινε ρωτα σε ενα ωδειο και ασε τι λεει ο καθε "επικουρος, καθηγητης, διδακτορ" και δε συμμαζευεται.

Γραψου και δες πως θα πας. Αν δεις οτι κατι παει να γινει συνεχιζεις, αν παλι δεν γινεται τιποτα (που ΔΕΝ νομιζω) σταματας. Δεν εχεις να χασεις τιποτα!    :up:

Προσωπικα πιστευω πως η χροια της φωνης ειναι το προβλημα. Δηλαδη αν <<δεν εχεις φωνη>> δεν μπορεις να βελτιωσεις πολλα πραγματα.  :-\
Περιμενω και γω καποιον εμπειρο για να μας διαφωτισει.  8)
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #3 στις: 31/10/08, 18:08 »
Εγω αρχισα 'συστηματικα' να ασχολουμαι στα 19 και 3/4.

Φυσικα ειμαι ακομα αθλιος προς το μετριο,αλλα καμια σχεση με πριν.
Αν σου αρεσει (οπως φανταζομαι στον καθενα θα αρεσει), και νομιζεις πως θα ασχοληθεις,επιδιωξε το.

Αν δεν θελεις να επενδυσεις οικονομικα,μπορεις να αρχισεις να κανεις φωνητικες κλιμακες,και διαφραγματικες ασκησεις μονος σου,
(ναι,εχει αποτελεσμα και θα δεις διαφορα) και βλεπεις στην πορεια.  :)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #4 στις: 31/10/08, 19:10 »
Λοιπον..επειδη εχω δει ζωντανο παραδειγμα φαλτσου ανθρωπου και μαλιστα ισως του πιο φαλτσου ανθρωπου που εχω ακουσει ποτε..θα σου λεγα να ξεκινησεις.Με δουλεια και επιμονη ολα μπορουν να ξεπεραστουν.Και μονο για την δικη σου ευχαριστηση θα σου λεγα καντο.Τπτ δεν συγκρινεται με αυτο το υπεροχο συναισθημα της μουσικης μεσα σου..αλλα και με την συνδυασμενη χημεια τον ατομων(οταν π.χ. θα τραγουδας με φιλαρακια που θα παιζουν πιανο η κιθαρα..)

Το παλικαρι που ξερω..ξεκινησε σαν υπερφαλτσος..(ελεος δεν υπαρχει τετοιος ορος! ;D) και τωρα πλεον τραγουδαει συμπαθεστατα.Και θα μπορουσε να ειναι καλυτερος αλλα σταματησε τα μαθηματα..(κανα χρονο εκανε νομιζω..αλλα το παλευε πολυ σε αυτο το διαστημα).

Ασε τα σαπια κοπελια λοιπον...και αρχισε το 8)!Δοξα το Θεο..εξω υπαρχουν πολλοι αξιολογοι δασκαλοι που αγαπανε και την δουλεια τους.Τωρα να πας σε ενα δασκαλο με ολη την θετικη ενεργεια..να το νιωθεις ζεστα μεσα σου και να σου πει αυτος ξερεις δεν..ε σορρυ αλλα θα του απαντουσα κανοντας μια "κολακευτικη" χειρονομια με το μεσο δαχτυλο ;D

Go for it... :)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος k@inourg!a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #5 στις: 03/12/08, 19:19 »
δοκίμασε! τι έχεις να χάσεις? :)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Na arxisw i na to afisw?
« Απάντηση #6 στις: 11/02/09, 03:15 »
Όπως έχει πει ένας σοφός... υπάρχουν αυτοί που γεννιούνται, αυτοί που γίνονται και αυτοί που τα παρατάνε. Αν δεν είσαι το πρώτο, φρόντισε να γίνεις το δεύτερο και όχι το τρίτο αφού το αγαπάς...

Όσο για αυτο που διάβασες πιθανά να έχει μια βάση αλλά σίγουρα ειναι υπερβολικό. Μη σε πτοεί.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 00:31
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 02:21
από Απόλλων