Αποστολέας Θέμα: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?  (Αναγνώστηκε 11938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ




Περί Kemper Profiling Amp ο λόγος...

Αυτό το άσχημο μαραφέτι είναι μάλλον ότι πιο καινοτόμο και σύγχρονο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο χώρο του modeling. Δεν είναι απλά ένα νέο Αxe Fx ή κάτι τέτοιο. Ο τρόπος λειτουργίας του -το Profiling- είναι πολύ διαφορετικός και πολλά υποσχόμενος.


Με 2 λόγια το πώς λειτουργεί
Το KPA μπορεί να αποδώσει με πολύ μεγάλη πιστότητα τον ήχο οποιουδήποτε ενισχυτή μέσω της διαδικασίας του profiling. Από μια έξοδο του KPA ένα καλώδιο συνδέεται στο input του ενισχυτή της επιλογής μας, με τις ρυθμίσεις που θέλουμε. Μπροστά στην καμπίνα του ενισχυτή υπάρχει τοποθετημένο με τον τρόπο που εμείς θέλουμε ένα μικρόφωνο της επιλογής μας συνδεδεμένο σε έναν προενισχυτή μικροφώνου, μέσω του οποίου το σήμα επιστρέφει στον KPA. Κατά τη διαδικασία του profiling -η οποία διαρκεί λιγότερο από ένα λεπτό- ο ΚΡΑ παράγει κάποιους περίεργους, διαστημικούς ήχους οι οποίοι περνούν μέσα από τη λούπα που αναφέραμε. Με τον τρόπο αυτό, ο KPA αντιλαμβάνεται τον τρόπο που το σύνολο ενισχυτής-καμπίνα-μικρόφωνο επιδρά στο καθαρό σήμα της κιθάρας και κάνει κι αυτός το ίδιο.

 
Τι λέει ο ίδιος ο δημιουργός του...



Α/B συγκρίσεις
Μια χρήσιμη δυνατότητα του ΚΡΑ είναι ότι με το που γίνεται το profiling μπορείς να κάνεις A/B σύγκριση ανάμεσα στην προσομοίωση και τον πραγματικό ενισχυτή. Κάποια βίντεο που δείχνουν τις δυνατότητες του είναι τα παρακάτω (αν και είναι βίντεο του δημιουργού και όχι κάποιου τυχαίου αγοραστή):

KPA vs Soldano SLO100

KPA vs Bogner Ecstasy



Η τιμή του
Πριν ανακοινωθεί επίσημα η τιμή του, οι εκτιμήσεις έλεγαν για 5.000-8.000 €...
Tελικά, για αυτά που φαίνεται να προσφέρει, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά..

Τιμή Thomann



Πώς σας φαίνεται? Προσωπικά πιστεύω αν η τεχνολογία αυτή αναπτυχθεί και μπουν στο κόλπο κι άλλες εταιρείες (βλ. Line6, Digitech κλπ) θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές! ;D

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #1 στις: 17/01/12, 14:43 »
στην ουσία πρόκειται  για ένα μίμο ενισχυτών -καμπινών  !! Φανταστικό !! δεν ξέρω αν η μίμηση θα είναι πιστή αλλά αν είναι με ενα τέτοιο μαραφέτι θα μπορείς να έχεις  τον ήχο αποιουδηποτε ενισχυτή-καμπίνας αρκεί να έχεις πρόσβαση σε αυτό μια μοναδική φορά !! Μένει να δοκιμαστεί στην πράξη  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #2 στις: 17/01/12, 15:41 »
λένε πως η απόδοση του ήχου που μιμείται είναι σε τεράστιο ποσοστό επιτυχημένη....

ξέρουμε ποιος φέρνει Ελλάδα?


edit: άκυρο,το βρήκα


http://www.gpanagopoulos.com/eshop/
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 15:44 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #3 στις: 17/01/12, 16:41 »
Καλη σαν ιδεα, αλλα απο οσα εχω διαβασει, εχω σχηματισει την εικονα οτι ουσιαστικα κανει profile αναλογως του πως εχεις ρυθμισει εσυ τον ενισχυτη (τον αυθεντικο που κανεις profile) σου. Πχ αν τον κανεις profile με Α master volume, ετσι θα ειναι και το profile, το ιδιο και για το eq και drive, presence κτλ. Αυτο ουσιαστικα σημαινει οτι οταν εχεις τα ιδια settings στο καθε patch σου με αυτα που ειχε ο ενισχυτης (ο αυθεντικος) οταν τον κανανε profile, θα εχεις πολυ πειστικο ηχο. Οταν ομως αρχισεις να πειραζεις τα settings του profiled ενισχυτη, τοτε δεν παιρνεις την κανονικη "αποκριση" και αρα ηχο των νεων settings (μιας και το profile ειναι ουσιαστικα "στατικο").
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα εχει ασχημο ηχο, αλλα ειναι πολυ πιθανο να ειναι πολυ πιο χρησιμο εργαλειο για καποιον που εχει προσβασξ σε κανονικους ενισχυτες, καλα μικροφωνα και χωρο για ηχογραφησεις, ωστε να κανει ανα πασα στιγμη οτι profile θελει με οποια settings θελει (και ετσι να εχει παντα τον ιδιο ηχο οπου και να τον χρησιμοποιει).
Για τους πιο απλους χρηστες (που θα θελουν καποια ετοιμα μοντελα και αντε μεσω ανταλλαγης αρχειων με αλλους χρηστες), αυτο θα σημαινει οτι θα περιοριζονται στα profiles που εχει απο μονο του το μηχανημα ή σε profiles που εχουν κανει αλλοι σε ενισχυτες με τα συγκεκριμενα settings που θελει ο καθενας. Αλλιως, ολοι οι ηχοι θα ειναι στο περιπου, μιας και δεν εξομοιωνεται η λειτουργια του ενισχυτη, των μερων του κτλ, αλλα απλα γινεται μια "αντογραφη" του ηχου του σε καποια Α settings.
Βεβαια ειναι καλη ιδεα και σε ορισμενες περιπτωσεις θα ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο, αλλα η επανασταση που αναφερθηκε στο 1ο μηνυμα, εχει γινει εδω και καποια χρονια απο την Fractal audio και ειδικα τωρα με το axe fx 2, οπου εχεις πραγματικη εξομοιωση ενισχυτη (μπορεις οχι μονο να τον περιαξεις και να περιμενεις να εχει την ιδια αποκριση και ηχο με τον κανονικο ενισχυτη, αλλα μπορεις ακομα και να πειραξεις πραγματα που κανονικα δεν θα μπορουσες), καμπινων, εφφε κτλ σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ επιπεδο ολα (ο Kemper εχει πολυ βασικα εφφε πχ, καμια απολυτως σχεση με οσα δινει η fractal και στην αψογη ποιοτητα που τα δινει).
Εξαλλου, το axe fx κανει περιπου ΚΑΙ την δουλεια του kemper αν αυτο θελει καποιος. Μπορει οποιος θελει δηλαδη να κανει capture ηχους για πολλες χρησεις και να φτιαξει δικα του IRs απο καμπινες μεχρι EQs, μεχρι και ενισχυτες. Απλα, οπως και στο kemper, χρειαζεσαι μικροφωνο, προενισχυτη μικροφωνου κτλ και ολα τα αλλα τα αναλαμβανει το axe fx.
Ετσι, μπορεις πχ να κανεις capture μια καμπινα που γουσταρεις, να την αποθηκευσεις και ετσι να την εχεις στο οπλοστασιο σου οποτε την θελησεις.
Με λιγα λογια, καλος ο Kemper, αλλα αργησε πολυ για την επανασταση.  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #4 στις: 17/01/12, 16:56 »
Johnie το εχεις τοσο καιρο το Axe-fx δεν μας ριχνεις μια demia να το ακουσουμε λιγο????  :P
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #5 στις: 17/01/12, 17:39 »
Έχει ένα βίντεο κάπου στο Youtube που κάνει live profiling και τα αποτελέσματα είναι τρομακτικά...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #6 στις: 17/01/12, 18:53 »
Eχω δει πολλα videos και ειναι οντως καλος ο ηχος που βγαζει.
Αν δεις ομως videos που κανουν editing σε καποιο patch (πχ για να το φερουν εκει που θελουν ηχητικα), θα δεις οτι ο ιδιος ο κατασκευαστης αναφερει αυτα που ειπα κι εγω πιο πανω. Οτι δηλαδη κανεις profiling με καποια A settings στον κανονικο ενισχυτη και μετα ολα τα eqs, drive, master volume, presence κτλ του μοντελου που χρησιμοποιεις, λειτουργουν απλα διαμορφωνοντας τον ηχο σαν ενα generic eq και drive και οχι οπως λειτουργουν στον κανονικο ενισχυτη. Αυτο ειναι ενα τεραστιο μειον κατα την γνωμη μου, ειδικα για καποιον που ξερει τον κανονικο ενισχυτη και πως αυτος φερεται στην πραγματικοτητα.
Πχ, οι ενισχυτες δεν λειτουργουν γραμμικα, ανεβαζοντας πχ το master τους, δεν δυναμωνεις απλα την ενταση. Πειραζοντας πχ τα πριμα (και αναλογως του κατασκευαστη) μπορει να επηρεαζεις και αλλα πραγματα εκτος των πριμων. Ειναι δηλαδη μια αλυσιδα που δημιουργειται απο καθε τι που βρισκεται μεσα σε εναν ενισχυτη και καθε τι απο αυτα κανει κατι.
Οταν εσυ κανεις profile εχοντας πχ ολα τα κουμπια του κανονικου ενισχυτη στη μεση, θα εχεις ενα καλο profiling για αυτα τα settings, αλλα μονο για αυτα. Αν αρχιζεις και πειραζεις to eq μετα του profile, θα αλλαξει μεν ο ηχος, αλλα οχι οπως θα αλλαζε αν ειχες εναν πραγματικο ενισχυτη ή ενα καλο simulation του. Θα ειναι πιο πολυ σαν να παιρνεις τον ηχογραφημενο ηχο ενος ενισχυτη και μετα να του κανεις πειραγματα με post recording effects. Μπορεις δηλαδη να αλλαζεις τον ηχο, αλλα οχι και την αισθηση, την αποκριση κτλ που θα προσφερε μια αλλαγη settings στον κανονικο ενισχυτη. Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος...
Τεσπα, δεν ειναι καθολου ασχημη λυση, αλλα στα χρηματα του (και με την εμφανιση που εχει   >:D ) και με βαση οσα προσφερει, δεν τον θεωρω μια συμφερουσα αγορα μιας και εχει σοβαρες ελλειψεις σε πολλα πραγματα (με πρωτο τα εφφε  - και σε ποιοτητα και σε αριθμο και ποσα διαθεσιμα ταυτοχρονα - και την παραμετροποιηση τους καθως και το routing αυτων) που ουσιαστικα τον κατεβαζουν απο την "επαγγελματικη" κατηγορια, χωρις ομως αυτο να αντικατοπτριζεται και απο την τιμη του (που ειναι σε επιπεδα επαγγελματικου μηχανηματος).
Προσωπικα, προτιμω να εχω μια πολυ καλη εξομοιωση ενισχυτη που να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στον πραγματικο και να φερεται και ετσι και να μπορω ολα αυτα να τα παραμετροποιω οπως θελω, παρα να βασιζομαι σε ενα στανταρντ τυπου settings καποιου profile.

Οσο για το axe fx, οτι και να πω θα ναι λιγο...
Το χω σκεφτει να κανω ενα review, αλλα απο που να ξεκινησεις και ποσες σελιδες να γραψεις; Το axe fx ειναι πραγματικα (τουλαχιστον για μενα και για παρα πολλους αλλους κιθαριστες) αυτο που λεμε "dreams do come true".
Αν βρω χρονο ισως καποια στιγμη να γραψω 5 πραγματα, απλα ξερω οτι κανονικα χρειαζεται σελιδες ολοκληρες και δεν εχω τον χρονο (και την ορεξη) για να κανω κατι τετοιο τωρα...
 
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #7 στις: 17/01/12, 19:03 »
εμενα τα πολλα κουμπακια μου προκαλουν αναφυλαξια...φανταζομαι οτι οταν τον αγοραζεις εχει ηδη αποθηκευμενους ενισχυτες ετσι?Δεν διαβασα γι αυτο ρωταω

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #8 στις: 17/01/12, 19:43 »
Ναι εχει ετοιμα profiles απο "μαμα" και φανταζομαι οτι μετα θα μπορεις να κατεβαζεις απο οσους κανουν share (λογικα μεσα απο το forum τους)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #9 στις: 18/01/12, 10:39 »
Οπότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα τέτοιο και μερικά διαρρηκτικά εργαλεία προκειμένου να περάσεις ένα "όμορφο profiling Σαββατοκύριακο" στον Thommann  :P :P :P

Κι αν σε πιάσουν, θα κατηγορηθείς μόνο για την παραβίαση μιας και δε θα λείπει απολύτως τίποτε απο το κατάστημα...  ;) ;) ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #10 στις: 18/01/12, 11:11 »
Οτι μπλιμπλικια και να βγαλουν ημιμετρα θα ειναι ........ο ηχος του καλου ενισχυτη και η ..αυλα του να τον βλεπεις και μονο οταν παιζεις δεν αντικαθισταται με τιποτα... ;)
Τωρα αν ειναι να δωσεις 1400ευρα να παρεις κουμπια ...τα δινεις (ισως και με λιγοτερα) και παιρνεις εναν ωραιοτατο vintage ενισχυτη (delux, super reverb, twin reverb etc)  και εισαι σουπερ...!
Ειναι απλα η γνωμη μου γιατι γενικα δεν μ αρεσουν τα digital στον ηχο,  σε καμια περιπτωση δεν απαξιωνω την τεχνολογια και αυτο που εχει καταφερει...!! αντιθετα δινω μεγαλο σεβασμο !!
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #11 στις: 18/01/12, 11:15 »
Οτι μπλιμπλικια και να βγαλουν ημιμετρα θα ειναι ........ο ηχος του καλου ενισχυτη και η ..αυλα του να τον βλεπεις και μονο οταν παιζεις δεν αντικαθισταται με τιποτα... ;)
Τωρα αν ειναι να δωσεις 1400ευρα να παρεις κουμπια ...τα δινεις (ισως και με λιγοτερα) και παιρνεις εναν ωραιοτατο vintage ενισχυτη (delux, super reverb, twin reverb etc)  και εισαι σουπερ...!
Ειναι απλα η γνωμη μου γιατι γενικα δεν μ αρεσουν τα digital στον ηχο,  σε καμια περιπτωση δεν απαξιωνω την τεχνολογια και αυτο που εχει καταφερει...!! αντιθετα δινω μεγαλο σεβασμο !!

Vag, μετά το Axe Fx για έναν touring ή Live Κιθαρίστα που δεν μπορεί να σηκώνει 60 κιλά σε κάθε live, η ζωή έγινε πολύ πολύ ευκολότερη...
Εννοείται ότι μπορείς να έχεις την ενισχυτάρα σου. Αλλά πλέον το Axe Fx σε γλυτώνει από πολλά. :)

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #12 στις: 18/01/12, 12:16 »
Axe fx! Απλα οσοι δεν το εχουν ακουσει δεν μπορουν να καταλαβουν!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #13 στις: 18/01/12, 12:44 »
Η ποιότητα του profiling που κάνει το KPA δεν εξαρτάται από το μικρόφωνο & τον προενισχυτή μικροφώνου, του χώρου που γίνεται η διαδικασία και της ηχομόνωσης??? Προενισχυτή μικροφώνου δεν έχει ενσωματωμένο απ'ότι κατάλαβα, σωστά?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #14 στις: 18/01/12, 16:32 »
Οποιος ακουσει axe fx 2 (με patches απο καποιον που ξερει τι του γινεται) και μου πει οτι μπορει να καταλαβει οτι ειναι digital, εγω θα υποκλιθω στα θεϊκα αυτια αυτου του ανθρωπου.
Μερικοι δεν το χουν καταλαβει γιατι προφανως δεν εχουν εμπειρια με το μηχανημα (axe fx 2), αλλα οταν μιλαγα πριν για επανασταση, το εννοουσα. Πραγματικα, το ΜΟΝΟ που πλεον μενει στους αυθεντικους ενισχυτες σαν +, ειναι η εμφανιση και ολα τα αλλα ειναι πλεον μαλλον - παρα + σε σχεση με το τι μπορει να σου δωσει το axe fx.
Τιποτα παραπανω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #15 στις: 18/01/12, 17:24 »
Οι δυναμικές και η αίσθηση στο παίξιμο έχουν εξισωθεί δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #16 στις: 18/01/12, 17:44 »
Δεν έχετε ακόυσει κανένα άλμπουμ ηχογραφημένο με Axe Fx;

Θα πάθετε πλάκα.

Και το Kemper σίγουρα σε κάποια πράγματα θα είναι καταπληκτικό σε σχέση με το Axe Fx.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #17 στις: 19/01/12, 14:19 »
Υπάρχει κάποιο album που οι κιθάρες να είναι εξ'ολοκλήρου ηχογραφημένες με το Axe FX για να μπορέσουμε να ακούσουμε; Διότι η μόνη μου ανησυχία σχετικά με το μηχάνημα είναι αν ο ήχος του ανταποκρίνεται συχνοτικά άριστα σε μια μίξη.. μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #18 στις: 19/01/12, 16:32 »
Γιατι κανετε την ζωη σας δυσκολη;
Μπειτε στο forum της fractal, πηγαινετε στο section recordings (Axe fx II) και θα βρειτε τα παντα, για ολα τα ειδη. Καποια φυσικα ειναι πετυχημενα περισσοτερο σε σχεση με αλλα (δεν ειναι ολοι ηχοληπτες) αλλα θα παρετε μια ιδεα.
Κοιταξτε κυριως για videos του Mark Day και ριξτε μια ματια και στα τελευταια demos που ανεβασε ο cliff (ο δημιουργος του μηχανηματος και της εταιριας) τωρα τελευταια με preview του αναμενομενου firmware update (που μεταξυ αλλων, προσθετει και δυναμικη αποκριση στις εξομοιωσεις καμπινων μουχαχαχαχα).
Οι δυναμικες πλεον μπορει να ειναι και ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ απο τον πραγματικο ενισχυτη μιας και μεσω των settings που υπαρχουν για πειραγμα, πολλα απο αυτα εξομοιωνουν το πως θα αντιδρουσε ο ενισχυτης αν ηταν "καυτος" (βλεπε λαμπατος που εχει "ανοιξει" και παιζει πολυ δυνατα για αρκετη ωρα). Οι δυναμικες (στον πραγματικο ενισχυτη) σε τετοιες συνθηκες γινονται πολυ εντονες (πολυ μεγαλο touch sensitivity, τρελο blooming στις νοτες και "3d" ηχος γενικοτερα). Ε, ακομα κι αυτο εξομοιωνεται με απιστευτη πιστοτητα...
Για οσους δεν εχουν καταλαβει, πλεον δεν μιλαμε για το αν η εξομοιωση στο axe fx II ειναι πολυ κοντα στον πραγματικο ενισχυτη (μιας και απο πραγματικο ενισχυτη σε ενισχυτη, ακομα και ιδια μοντελα να ειναι, υπαρχουν μικροδιαφορες λογω ελαφρων διακυμανσεων των ανοχων των διαφορων ηλεκτρονικων μερων που αποτελουν τους ενισχυτες) .
Πλεον μιλαμε οτι αυτη η τεχνολογια εχει αρχισει και ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τους πραγματικους ενισχυτες σε "αυθεντικοτητα", ποιοτητα και ευκολια χρησης και παραμετροποιησης.
Οσο κι αν αυτο ακουγεται τρελο, ισχυει.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #19 στις: 19/01/12, 17:15 »
Πλεον μιλαμε οτι αυτη η τεχνολογια εχει αρχισει και ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τους πραγματικους ενισχυτες σε "αυθεντικοτητα", ποιοτητα και ευκολια χρησης και παραμετροποιησης.
Οσο κι αν αυτο ακουγεται τρελο, ισχυει.

Συγνώμη αλλά δεν είναι δυνατόν η προσομοίωση να ξεπερνάει (ηχητικά...σε ευκολία χρήσης και παραμετροποίησης σίγουρα είναι πολύ πιο μπροστά) τους πραγματικούς ενισχυτές, να γίνει το ίδιο ηχητικά και σαν αίσθηση να το δεχτώ...απλά από εκεί και πέρα έχουμε κάτι άλλο...το real thing θα είναι πάντα το real thing, όσο κι αν δε μου αρέσει κι εμένα αυτός ο όρος και ας συμπαθώ τα πολυεφέ κλπ. :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #20 στις: 19/01/12, 17:34 »
Πλεον μιλαμε οτι αυτη η τεχνολογια εχει αρχισει και ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τους πραγματικους ενισχυτες σε "αυθεντικοτητα", ποιοτητα και ευκολια χρησης και παραμετροποιησης.
Οσο κι αν αυτο ακουγεται τρελο, ισχυει.


καλά...αυτό προφανώς από σκοπιάς λογικής δε στέκει... :P


προφανώς εννοεί πως προσφέρει απλόχερα το peak των ιδεατών εννοιών που έχουμε όλοι μας για ενισχυτές...κάτι μάλλον σαν:


πολυ μεγαλο touch sensitivity, τρελο blooming στις νοτες και "3d" ηχος γενικοτερα


και διάφορα άλλα...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #21 στις: 19/01/12, 18:22 »
Υπάρχει κάποιο album που οι κιθάρες να είναι εξ'ολοκλήρου ηχογραφημένες με το Axe FX για να μπορέσουμε να ακούσουμε; Διότι η μόνη μου ανησυχία σχετικά με το μηχάνημα είναι αν ο ήχος του ανταποκρίνεται συχνοτικά άριστα σε μια μίξη.. μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;

Perphery -Icarus lives (Axe fx ultra)
Animals as leaders- Animals as leaders (Axe fx ultra)
&
Animals as leaders-Weightless (Axe fx II)!

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #22 στις: 19/01/12, 19:02 »
Γι αυτο σου λεω ρε Τζονι ... Δεν θελουμε γραπτο review... Ανεβασε στο utube ενα demaki!!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #23 στις: 19/01/12, 19:19 »
Υπάρχει κάποιο album που οι κιθάρες να είναι εξ'ολοκλήρου ηχογραφημένες με το Axe FX για να μπορέσουμε να ακούσουμε; Διότι η μόνη μου ανησυχία σχετικά με το μηχάνημα είναι αν ο ήχος του ανταποκρίνεται συχνοτικά άριστα σε μια μίξη.. μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;

Perphery -Icarus lives (Axe fx ultra)
Animals as leaders- Animals as leaders (Axe fx ultra)
&
Animals as leaders-Weightless (Axe fx II)!
Ασχετο αλλα τι παιχτουρα Θεε μου!!!Αντε ρε παιδια ας κανει καποιος το 'πειραματοζωο' να τον παρει πρωτος να ακουσουμε κι εμεις!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #24 στις: 20/01/12, 00:35 »
Ασχετο αλλα τι παιχτουρα Θεε μου!!!

Συγγνώμη θες να μου πεις ότι άμα σου δώσω μια 8χορδη και ένα Axe FX δε μπορείς να παίξεις το CAFO; :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 10:37
από freemind
4 Απαντήσεις
2239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:21
από γεροντας
1 Απαντήσεις
1972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:08
από Aganippi
3 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:50
από taxfreesax
31 Απαντήσεις
10261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 15:05
από papous
15 Απαντήσεις
4631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 12:10
από Baroness
0 Απαντήσεις
1270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 17:56
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/11, 14:37
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
56 Απαντήσεις
15093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
15 Απαντήσεις
4605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:41
από Kosthrash