Αποστολέας Θέμα: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή  (Αναγνώστηκε 8044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« στις: 26/10/07, 16:34 »
Τι γίνεται ρε παιδιά με κείνη την κωλομουσική που λεγόταν Punk Rock και γ... και έδερνε? Έμεινε κανένας που να ακούει Ramones, Punx Romana, Sex Pistols, Minor Threat μέχρι και Pennywise ή πάμε κατά διαόλου???? >:(
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #1 στις: 26/10/07, 16:56 »
σημερα ειδα το classic albums:never mind the bollocks.

πολυ γ**ω οι sex pistols, μακαρι να μην ειχαν διαλυθει.

απο την στιγμη που εφυγε ο glen matlock πηρε τα κατω του το γκρουπ.
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος YouknowIknow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • im a talented artist but my hearts not in it
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #2 στις: 26/10/07, 17:01 »
Φιλε υπαρχουν παρα πολλοι που ακουνε αυτη την μουσικη!
Im a talented artist but my hearts not in it no more...Im a good shag but i find nobody fit...and i play in a band but ive got no talent...and i spit and i drawl but i just dont change a thing

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #3 στις: 30/10/07, 23:03 »
σημερα ειδα το classic albums:never mind the bollocks.

πολυ γ**ω οι sex pistols, μακαρι να μην ειχαν διαλυθει.

απο την στιγμη που εφυγε ο glen matlock πηρε τα κατω του το γκρουπ.
εγω σημερα (ξανα)ειδα το classic albums:nevermind
μακαρι να μην αυτοκτονουσε ο cobain.
πιστεψε με φιλαρακο, ειμαστε πολλοι εδω που ακουμε Ramones , Pistols , Black Flag , Mudhoney κτλ κτλ...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #4 στις: 31/10/07, 00:04 »
Εδω βγαλαν νεο σιντι οι Bad Religion, κ εσυ κλαιγεσαι!?

PUNK ALIVE!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #5 στις: 31/10/07, 13:34 »
Ναι, το ξέρω είμαι ένας από τους παλιότερους φανατικούς πανκ ρόκερ, από την εποχή του ' έλληνα, είσαι σκουλίκι'....
Εδώ όμωε δε βλέπω πολύ τζερτζελέ γύρω από αυτό το θέμα. Όσον αφορά τους Bad Religion, προσκυνήσατε....
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Punk rock, God dammit!
« Απάντηση #6 στις: 31/10/07, 14:20 »
Υπάρχουν, πίστεψέ με.... Αν έρθεις μια βόλτα κατά δω, θα καταλάβεις!
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #7 στις: 08/08/08, 12:49 »
Ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για το αν η Punk μουσική ζεί.Όταν λέω ζεί δεν εννοώ τους παλιούς Punk κτλ.
Προσωπικά εκτιμώ την Punk μουσική αν και θέλω να θεωρούμαι μεταλάς-ροκάς.Πολλοί απο τους ανθρώπους με τους οποίους συζήτησα αυτό το θέμα υποστηρίζουν ότι η Punk είναι νεκρή.Μιλάμε για ανθρώπους μεγάλους , οχι μόνο εφήβους στην ηλικία μου.Εγώ εδω και μερικούς μήνες "ερεύνησα" περισσότερο την Punk επειδή μου άρεσε.Απο αυτήν μου την έρευνα κατέληξα να ακούω λίγο Punk και να έχω και αγαπημένο συγκρότημα.Τώρα είμαι σε μια φάση μέταλ και Punk.Βέβαια η μέταλ και ρόκ υπερτερούν του Punk μέσα μου αλλά επειδή όπως προείπα την θεωρώ μια καλή μουσική δεν θέλω να δεχθώ ότι έχει πεθάνει.Ναι το κίνημα του παλαιού καιρού δεν ζεί σύμφωνοι.Αλλα τι γίνεται με την μουσική , τις ιδέες , τις πεποιθήσεις , τα ιδανικά και τα πιστεύω αυτής της κουλτούρας και μουσικής.

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι τόσο σπουδαία συγκροτήματα όπως οι Misfits , οι Sex Pistols , Οι (Iggy Pop) Stooges κ.α δεν """υπάρχουν"""" πλέον.

Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αδάμ_Α

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα ξαναβρεθούμε
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #8 στις: 08/08/08, 23:39 »
Ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για το αν η Punk μουσική ζεί.Όταν λέω ζεί δεν εννοώ τους παλιούς Punk κτλ.
Προσωπικά εκτιμώ την Punk μουσική αν και θέλω να θεωρούμαι μεταλάς-ροκάς.Πολλοί απο τους ανθρώπους με τους οποίους συζήτησα αυτό το θέμα υποστηρίζουν ότι η Punk είναι νεκρή.Μιλάμε για ανθρώπους μεγάλους , οχι μόνο εφήβους στην ηλικία μου.Εγώ εδω και μερικούς μήνες "ερεύνησα" περισσότερο την Punk επειδή μου άρεσε.Απο αυτήν μου την έρευνα κατέληξα να ακούω λίγο Punk και να έχω και αγαπημένο συγκρότημα.Τώρα είμαι σε μια φάση μέταλ και Punk.Βέβαια η μέταλ και ρόκ υπερτερούν του Punk μέσα μου αλλά επειδή όπως προείπα την θεωρώ μια καλή μουσική δεν θέλω να δεχθώ ότι έχει πεθάνει.Ναι το κίνημα του παλαιού καιρού δεν ζεί σύμφωνοι.Αλλα τι γίνεται με την μουσική , τις ιδέες , τις πεποιθήσεις , τα ιδανικά και τα πιστεύω αυτής της κουλτούρας και μουσικής.

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι τόσο σπουδαία συγκροτήματα όπως οι Misfits , οι Sex Pistols , Οι (Iggy Pop) Stooges κ.α δεν """υπάρχουν"""" πλέον.



Οι sex-pistols ήταν ένα πρωτοποριακό συγκρότημα στη δεκαετία 1980 ,
ο Iggy ήταν μια πολύ ταλαντούχα προσωπικότητα .
πολύ ιδιότυπος και πολύ πρωτότυπος .
Μελωδικός υπήρξε και πολύ ευρωπαϊκός ή μάλλον ... βαλκανικός .

Υπάρχουν ακόμα όλα αυτά άμα υπάρχουν μέσα στην ψυχή σου .
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/08, 23:41 από Αδάμ_Α »
Σε μιαν άκρη τού νου
τετράγωνη γωνία δωματιού
ακόμα υπάρχεις .

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #9 στις: 09/08/08, 04:06 »
Δεν υπάρχει πιστεύω κάτι κακό στο να αποδεχτεί κανείς οτι μια μουσική έχει πεθάνει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά πολύ απλά διότι δεν έχει λόγο ύπαρξης πια! Όπως και τόσα άλλα είδη, τα οποία με την πάροδο του χρόνου έδωσαν στοιχεία για καινούρια πράγματα. Π.χ. Punk --> Post Punk που με την σειρά της επιρρέασε πληθώρα τεράστια άλλων ειδών, με κεντρική, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, την Gothic. Ή αντίστοιχα Punk --> Hardcore --> άπειρες υποδιαιρέσεις, επιρροές και είδη.

Όπως εγώ ορίζω την νεκρή μουσική, το οτι είναι νεκρή, δεν θα πεί οτι δεν υπάρχουν συγκροτήματα απο αυτήν, ή οτι δεν μπορούν να υπάρξουν ακόμα και αξιόλογα συγκροτήματα απο αυτό το είδος μουσικής. Απλούστατα έχει σταματήσει η λειτουργικότητα, η ακμή και δημιουργικότητα, η μουσική προσφορά της, και κατέληξε καλώς ή κακώς και ενσωματώθηκε ώς συμβατικό πλέον στοιχείο μουσικά και ακόμα και κοινωνικά αν την ακολουθούσε κάποια ιδεολογία.
(π.χ. δεν πιστεύω πως κανείς μπορεί να ισχυριστεί οτι το να είσαι μεταλλάς ή punk-ιό μπορεί πια να θεωρηθεί τοσο αντισυμβατικό και αντιδραστικό όσο ήταν όταν πρωτοβγήκε)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #10 στις: 14/08/08, 21:07 »
Ρε παιδιά θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για το αν η Punk μουσική ζεί.Όταν λέω ζεί δεν εννοώ τους παλιούς Punk κτλ.
Προσωπικά εκτιμώ την Punk μουσική αν και θέλω να θεωρούμαι μεταλάς-ροκάς.Πολλοί απο τους ανθρώπους με τους οποίους συζήτησα αυτό το θέμα υποστηρίζουν ότι η Punk είναι νεκρή.Μιλάμε για ανθρώπους μεγάλους , οχι μόνο εφήβους στην ηλικία μου.Εγώ εδω και μερικούς μήνες "ερεύνησα" περισσότερο την Punk επειδή μου άρεσε.Απο αυτήν μου την έρευνα κατέληξα να ακούω λίγο Punk και να έχω και αγαπημένο συγκρότημα.Τώρα είμαι σε μια φάση μέταλ και Punk.Βέβαια η μέταλ και ρόκ υπερτερούν του Punk μέσα μου αλλά επειδή όπως προείπα την θεωρώ μια καλή μουσική δεν θέλω να δεχθώ ότι έχει πεθάνει.Ναι το κίνημα του παλαιού καιρού δεν ζεί σύμφωνοι.Αλλα τι γίνεται με την μουσική , τις ιδέες , τις πεποιθήσεις , τα ιδανικά και τα πιστεύω αυτής της κουλτούρας και μουσικής.

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι τόσο σπουδαία συγκροτήματα όπως οι Misfits , οι Sex Pistols , Οι (Iggy Pop) Stooges κ.α δεν """υπάρχουν"""" πλέον.



Οι sex-pistols ήταν ένα πρωτοποριακό συγκρότημα στη δεκαετία 1980 ,


Συγγνώμη για την ....επίδειξη γνώσεων :P,απλά να πω ότι οι Pistols ήταν μπάντα των late 70's
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #11 στις: 15/08/08, 01:19 »
Είμαι της άποψης ότι το καλύτερο Punk είναι αυτό που βγαίνει από τη χώρα σου, γιατί είναι πιο κοντά σε σένα και στα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζεις. Ε και τέτοια, "μικρά" συγκροτήματα υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Τώρα οι πατέρες της σκηνής, νομίζω ότι έχουν δώσει ό,τι ήταν να δώσουν.

ΥΓ: Flogging Molly = Από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο Punk συγκρότημα σήμερα (και όχι μόνο) κατά τη γνώμη μου.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #12 στις: 16/08/08, 01:03 »
Ποτέ δεν θα πεθάνει η Punk και άλλες μουσικές (blues) που βγαίνουν από την καρδιά του λαού.Αυτές οι μουσικές δημιουργήθηκαν από αντίσταση στο κατεστημένο.Η Punk ως αντίσταση στην πολιτική και τα Blues ως αντίσταση στην φτώχια

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #13 στις: 16/08/08, 05:27 »
Δεν υπάρχει πιστεύω κάτι κακό στο να αποδεχτεί κανείς οτι μια μουσική έχει πεθάνει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά πολύ απλά διότι δεν έχει λόγο ύπαρξης πια! Όπως και τόσα άλλα είδη, τα οποία με την πάροδο του χρόνου έδωσαν στοιχεία για καινούρια πράγματα. Π.χ. Punk --> Post Punk που με την σειρά της επιρρέασε πληθώρα τεράστια άλλων ειδών, με κεντρική, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, την Gothic. Ή αντίστοιχα Punk --> Hardcore --> άπειρες υποδιαιρέσεις, επιρροές και είδη.

Όπως εγώ ορίζω την νεκρή μουσική, το οτι είναι νεκρή, δεν θα πεί οτι δεν υπάρχουν συγκροτήματα απο αυτήν, ή οτι δεν μπορούν να υπάρξουν ακόμα και αξιόλογα συγκροτήματα απο αυτό το είδος μουσικής. Απλούστατα έχει σταματήσει η λειτουργικότητα, η ακμή και δημιουργικότητα, η μουσική προσφορά της, και κατέληξε καλώς ή κακώς και ενσωματώθηκε ώς συμβατικό πλέον στοιχείο μουσικά και ακόμα και κοινωνικά αν την ακολουθούσε κάποια ιδεολογία.
(π.χ. δεν πιστεύω πως κανείς μπορεί να ισχυριστεί οτι το να είσαι μεταλλάς ή punk-ιό μπορεί πια να θεωρηθεί τοσο αντισυμβατικό και αντιδραστικό όσο ήταν όταν πρωτοβγήκε)

Ποτέ δεν θα πεθάνει η Punk και άλλες μουσικές (blues) που βγαίνουν από την καρδιά του λαού.Αυτές οι μουσικές δημιουργήθηκαν από αντίσταση στο κατεστημένο.Η Punk ως αντίσταση στην πολιτική και τα Blues ως αντίσταση στην φτώχια

Μα η ίδια η punk πλέον έχει περάσει σε ένα σημείο οπου είναι μέρος του κατεστημένου (ελπίζω να μπορείς να βρείς μόνος σου το τεράστιο πλήθος παραδειγμάτων), έχει κοπάσει και έχει και αυτή γίνει συμβατική και γραφική σε πολλά θέματα, δεν νομίζω να νοείται να πεί κανείς οτι μπορεί να εξυπηρετήσει τον ίδιο σκοπό που εξυπηρετούσε στα 70s και κυρίως στον ΤΟΠΟ που τον εξυπηρετούσε (διότι αν και δεν συμφωνώ εντελώς με τον TheTr00p3r, έχει πάρα πολύ δίκιο ώς προς την γεωγραφική τοποθέτηση).

Άλλωστε, η blues δεν δημιουργήθηκε τόσο για αντίδραση/αντίσταση στην φτώχια. Δημιουργήθηκαν απο την καταπίεση ενός ολόκληρου λαού που βίωνε την καθημερινή απαξίωση απο ανθρώπους που κατα πολύ ειρωνικό τρόπο αργότερα οικειοποιήθηκαν άπειρα στοιχεία των έγχρωμων και της κουλτούρας τους. Εγώ παραθέτω την απάντηση μου προηγουμένως που όρισα πώς "πεθαίνει" μια μουσική.

Δεν νομίζω να έχει νόημα να ταυτίζεις την γενικότερη και παντοτινή "πάλη" μεταξύ του όλου κοινωνικού διαστρώματος με κινήματα που αναγκαστικά έχουν ημερομηνία λήξης, κάτι απόλυτα φυσιολογικό και όχι απαραίτητα και αρνητικό κατ' εμέ.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #14 στις: 16/08/08, 13:04 »
Θα θελα να πιστευώ πως η Punk δεν έχει γίνει πλεόν μέρος του κατεστημένου αλλά δυστυχώς έτσι είναι.Απο κει και πέρα πιστεύω πως υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που προσπαθούν να διατηρήσουν ακόμα ζωντανή την ουσία αυτής της μουσικής

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #15 στις: 18/08/08, 00:18 »
punk is dead
i killed it
πλάκα κάνω
απλά δέν ακούω
άντε γειά
 ;D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #16 στις: 18/08/08, 22:20 »
Είμαι της άποψης ότι το καλύτερο Punk είναι αυτό που βγαίνει από τη χώρα σου, γιατί είναι πιο κοντά σε σένα και στα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζεις. Ε και τέτοια, "μικρά" συγκροτήματα υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
Σωστότατος.. Η punk είναι η μόνη μουσική που ακούω περισσότερο με ελληνικά συγκροτήματα!!

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #17 στις: 07/10/08, 18:33 »
Η punk μουσική δεν πέθανε αυτοκτόνησε από τότε που αρχισαν να αποκαλούντε punk κάτι συγκροτήματα σαν τους green day,offspring(από το smash και μετά) και blink182

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #18 στις: 08/10/08, 09:46 »
Είναι άδικο να μπαίνουν στο ίδιο καλάθι Green Day & Offspring με "power pop" συγκροτηματάκια σαν τους Blink182.

Είμαι ...λίίίίγο  ;D μεγαλύτερος και έζησα την punk περίοδο (στα τελειώματά της βέβαια), τότε που οι Pistols είχαν διαλυθεί, οι Clash βγάζανε τους τελευταίους τους δίσκους και κάτι φασιστόμουτρα στον αντίποδα της punk ιδεολογίας λυμαίνονταν τον χώρο. Για μένα δεν πρέπει να συζητάμε για punk στη δεκαετία του 80 και μετά, όπου ακουγόταν περισσότερο σαν hardcore, post-punk, new wave, κλπ.

Οι Green Day, οι Bad Religion και άλλοι απλά αποτέλεσαν μια αναβίωση, πιο εμπορική από την 1η περίοδο, αν θεωρήσουμε ότι αυτή η 1η punk περίοδος ήταν εκεί γύρω στα 1976-77 και όχι με τους Stooges στα '60s.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #19 στις: 30/10/08, 15:40 »
Γεια σας,θελω να πω οτι η πανκ σκηνη εξακολουθει να υπαρχει απλα κινειται σε πιο "υπογεια" κ "κλειστα" μονοπατια.Ειδικα στην Θεσσαλονικη ειναι πολυ δυνατη σκηνη με πολλα συγκροτηματα κ πολυ συχνες συναυλιες.Προσωπικα μαρεσουν κυριως τα 80ς - αρχες 90ς  ελληνικα συγκροτηματα οπως στρες,γενια του χαους,αντιδραση,αδιεξοδο,πανξ ρομανα κτλ, γιατι κακα τα ψεματα εκεινη την περιοδο εκφραζοτανε καλυτερα τα πανκ μυνηματα κ γενικοτερα σοκαρανε περισσοτερο αποτι μια μπαντα σημερα κ αυτος αλλωστε ηταν κ ο (αυτο)σκοπος της συγκεκριμενης μουσικης.

Ισως κατα καποιο τροπο να εχει πεθανει η πανκ "μουσικη" οχι γιατι δεν υπαρχουνε αξιολογες μπαντες αλλα γτ δεν νομιζω οτι εχει να προσφερει καποια καινοτομια στον μουσικο κοσμο αφου η συγκεκριμενη σκηνη εχει κλεισει τον κυκλο ζωης της κ οτι (κοινωνικοπολιτικα) μυνηματα ηθελε να περασει τα εχει περασει εδω κ πολλα χρονια.

Συμπερασμα η καθαροαιμη πανκ "μουσικη" μαλλον εχει πεθανει αλλα αρνειται να το παραδεχτει.Η πανκ σκηνη παντως ζει κ βασιλευει απλα ειναι πιο αντεργκραουντ κ εχει κ πολλα παιδια (ξωγαμα παντα) με αλλα παραπλησια κ οχι μονο ειδη οπως χαρντκορ,σκα,μεταλ,χιπ χοπ! κ οτι μπορει να φανταστει κανεις

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #20 στις: 31/10/08, 01:50 »
Ειναι σχετικο το εχει πεθανει. Γενιακ σαν μουσικη παντως δεν προχωραει παραπερα. Πανω κατω οτι ηταν να παιχτει παιχτηκε απο το πανκ. Τωρα υπαρχουν συγκροτηματα που κυριως ομως αναπαραγουν και αναμασουν τα παλια. Στην ελλαδα υπαρχει μια αρκετα δυνατη DIY punk σκηνη με καλες συναυλιες και αξιολογα συγκροτηματα. Κυριως υπαρχουν αναρχοπανκ συγκροτηαμτα και κινουνται σε αυτους τους χωρους (π.χ. συναυλιες σε καταληψεις και τετοια).
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #21 στις: 25/11/08, 09:30 »
Πιστεύω/ελπίζω ότι πάντα θα υπάρχουν συγκροτήματα που θα μας εκπλήσσουν με καινούργια πράγματα, και σε αυτό το είδος της μουσικής.
Αλλά ακόμα κι αν παίζουν μόνο "παλιά" πράγματα, πού είναι το κακό; Πχ. οι παλαιοροκάδες δεν παίζουν τα ίδια πράγματα 30-40 χρόνια τώρα;

Προσωπικά δηλώνω νοσταλγός της ελληνικής πανκ σκηνής της δεκαετίας 80-90, άντε και αρχές 00, και αναρωτιέμαι από που μπορώ να μαθαίνω για συναυλίες αυτού του είδους. Πχ. έχω να δω τους Deus X Machina κάτι χρόνια και μου λείπουν...

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #22 στις: 02/12/08, 17:37 »
το ''γνησιο'' πανκ κατα τη γνωμη μου εχει σταματησει εκει καπου στα 80'σ..... τοτε ηταν τροπος ζωης και εκφρασης για τα ατομα που δημιουργουσαν ενα πανκ συγκροτημα.... και οπως και οι ιδιοι ελεγαν απο τη στιγμη που μπηκαν στη μεση οι δισκογραφικες εταιριες και προσπαθουσαν να μπουν σε καποια απο αυτες το κινημα αρχισε να παιρνει την κατω βολτα.... βεβαια υπαρχουν πολυ αξιολογα συγκροτηματα συνεχιστες αυτησ τησ μουσικης κυριωσ και οχι τησ κουλτουρας... κινηματα οπωσ το britpop,η garage rock(που εχει τις ριζες της στα 60'σ,βλεπε iggy pop)εχουν να δειξουν πολυ καλα δειγματα μουσικης που θυμιζει τισ παλιεσ καλεσ αποχεσ του πανκ!!!!!!
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #23 στις: 19/12/08, 03:00 »
NOFX ρε!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: PUNK Νεκρή ή Ζωντανή
« Απάντηση #24 στις: 23/12/08, 22:51 »
Η punk μουσική δεν πέθανε αυτοκτόνησε από τότε που αρχισαν να αποκαλούντε punk κάτι συγκροτήματα σαν τους green day,offspring(από το smash και μετά) και blink182
εγώ έχω συνδιάσει το πάνκ με αυτά τα συγκροτήματα,και κάθε φορά που ακούω ''πάνκ'' μου γυρνούν τα λαμπάκια
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/04, 10:25
από Arg0
1 Απαντήσεις
2320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 23:56
από ssIonion1934
1 Απαντήσεις
1775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 23:00
από Neikos
5 Απαντήσεις
3296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 12:24
από Stergios Kourou
8 Απαντήσεις
4942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 02:45
από woodaki
1 Απαντήσεις
1595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 14:37
από Aganippi
2 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
15 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 19:48
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/13, 22:23
από krios80
0 Απαντήσεις
1517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/17, 13:01
από ivikos