Αποστολέας Θέμα: Το Χειρότερο Solo Κιθάρας που έχετε ακούσει!!!  (Αναγνώστηκε 39674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Δεν θα το χαρακτήριζα ως το χειρότερο αλλά από τα πιο άκυρα, το σόλο του crawl through knives των in flames. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει με το όλο τραγούδι και είναι και αρκετά σύντομο, και ούτε πολυμοιάζει με τα κλασσικά τους σόλο που ''μιλάνε''.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Σχεδον ολα τα σολο των Πυξ-Λαξ....αυτο που βγαινει ειναι κατι σε μπουζουκι παιγμενο σε ταστιερα κιθαρας (ειδικα στα πιο παλια τους).....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Το δικό μου!!!

Μια απο τα ιδια και για μενα  ;D
+1 αδελφια!  :P
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
δεν ξερω....ειναι καθαρα θεμα γουστου...δλδ..αλλοι κοβουν φλεβες και μαλιστα ασχημα για τον loomis αλλα...εμενα οι κλιμακες και ο τροπος που τις χρησιμοποιει με αφηνει αδιαφορο...αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι λεω οτι δεν ξερει ναπαιζει....τον παραδεχομαι 1000 σε αυτο που κανει..απλα εμενα δεν μου αρεσει..και δεν μιλαμε για συγλροτηματα οπως slayer ου οντως πολλες φορες δεν ακους καν τι παιζει...και φυσικα...καποια σολο οπως το double trouble απο nitro...ενταξει...δεν το ακους ( εγω τουλαχιστον ) 2η φορα χωρις μια μεγαααλη δοση μαζοχισμου....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Για να πικάρω και μερικούς απ εδω μέσα θα έλεγα ότι το χειρότερο σόλο (απ΄τα γνωστα και χιλιοακουσμένα) για μένα ειναι αυτό το FREE BIRD-LYNYRD SKYNYRD... το βρισκω ανουσια μεγάλο, επαναλαμβανόμενο και μοιάζει περισσότερο με ασκηση παρα με συναισθηματικη εκρηξη (οπως είναι το υπόλοιπο κομμάτι).....
Για πάμε....


Πραγματι ειναι ενα ανουσιο κ πολυ βαρετο.....το τραγουδι ειναι πολυ ωραιο αλλα το σολο..... :'( :'( :'(

 

I like it ρε γ**ώτο....
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Αυτό του Frusciante στο Californication... Δεν κράταγαν τον Navaro καλύτερα? Και δεν διώχνουν τον Rubin?...
το σολο του john Frusciante στο Californication ειναι πολυ απλο αλλα σε καμια περιπτωση ''το χειροτερο μπλα μπλα μπλα...''
ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..
εσυ δλδ τι ηθελες να κανει ο ανθρωπος στο σολο???να λιωσει τα ταστα απ'το γρηγορο σολαρισμα σε μπαλαντοτετοιο τραγουδι???
και γιατι λες να κρατουσαν τον navaro?δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???δεν υπαρχει κιθαριστας που να ταιριαζει ΑΠΟΛΥΤΑ στους rhcp εκτος απ'τον john Frusciante,τελος.-
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..

Ψαγμένο????? Ε όχι δα, κόψε κάτι...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Αυτό του Frusciante στο Californication... Δεν κράταγαν τον Navaro καλύτερα? Και δεν διώχνουν τον Rubin?...
το σολο του john Frusciante στο Californication ειναι πολυ απλο αλλα σε καμια περιπτωση ''το χειροτερο μπλα μπλα μπλα...''
ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..
εσυ δλδ τι ηθελες να κανει ο ανθρωπος στο σολο???να λιωσει τα ταστα απ'το γρηγορο σολαρισμα σε μπαλαντοτετοιο τραγουδι???
και γιατι λες να κρατουσαν τον navaro?δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???δεν υπαρχει κιθαριστας που να ταιριαζει ΑΠΟΛΥΤΑ στους rhcp εκτος απ'τον john Frusciante,τελος.-

Φίλε μου αν διάβασες όλα μου τα μηνύματα πρέπει να κατάλαβες ότι κι εγώ προτιμώ τον Frusciante αλλά όπως έπαιζε στην πρώτη περίοδο με τους RHCP. Και φυσικά δεν θέλω να παίξει τα υπεργρήγορα σόλο κλπ. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο ειδικά στους RHCP και ειδικά με τον Flea δίπλα του. Για να γίνω και λίγο κακός όμως νομίζω ότι και να ήθελε ακόμα δεν θα μπορούσε... Δεν με απασχολεί πάντως. Μη μου μιλάς για αναγέννηση όμως και γενικά μην είσαι τόσο απόλυτος... Ξεπούλημα θα το έλεγα και μάλιστα λόγω Rubin (με τη συγκατάθεση βέβαια του συγκροτήματος). Λάβε το υπόψη σου αυτό αν θέλεις γιατί είμαι από αυτούς που άκουσαν RHCP πολύ πριν γίνουν ευρέως (ή Εβραίος...) γνωστοί. Και όσον αφορά στους κιθαρίστες... Ο Hillel Slovac σου λέει τίποτα?

Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ φανατικός των RHCP ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/07, 15:42 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Traveller in time

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχεδον ολα τα σολο των Πυξ-Λαξ....αυτο που βγαινει ειναι κατι σε μπουζουκι παιγμενο σε ταστιερα κιθαρας (ειδικα στα πιο παλια τους).....

Συμφωνώ.
And then there was silence!!!

Just a voice from the other land....!!!!

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ

δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???
Μη μου μιλάς για αναγέννηση όμως και γενικά μην είσαι τόσο απόλυτος... Ξεπούλημα θα το έλεγα ...
Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ φανατικός των RHCP ;)
για κατσε λιγο φιλε μου ...εγω μιλω για το πρωτο αλμπουμ οταν επεστρεψε ο Frusciante...εννοω το californication...το θεωρεις ξεπουλημα αυτο το αλμπουμ???εγω το θεωρω αριστουργημα χωρις υπερβολη γιατι πιστευω πως μπορεις να το ακουσεις ολο απ'την αρχη ως το τελος χωρις να βαρεθεις και γιατι ολα τα τραγουδια ειναι υπεροχα...νομιζω πως δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης απλα οι αποψεις μας (ψιλο)διαφερουν! ;) (πχ εγω πιστευω οτι ο Frusciante ειναι guitar hero..προσωπικη αποψη παντα και οχι guitar hero με την εννοια οτι μπορει να κανει σολο αλα vai αλλα με την εννοια πως οταν σολαρει (ειδικα στα λαιβ) σολαρει ρε παιδι μου)φιλικα ,χρηστος!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Καλημέρα φίλε Χρήστο. Η αλήθεια είναι ότι το Californication είναι το album που για τον ένα ή τον άλλο λόγο τους ανανέωσε αρκετά. Απλά εγώ τους προτιμώ όπως ήταν παλιά. Γούστα είναι αυτά ;). Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω τίποτα για τον ήχο του Frusciante ο οποίος είναι καταπληκτικός πραγματικά και σαφώς ανώτερος από πριν. Cheers!!!
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους! Δυστυχώς η πατρίδα δε με αφήνει να σας μιλάω συχνά αλλα πάντα σας σκέφτομαι! Λοιπόν... η δική μου άποψη για τα solos... Ένα guitar solo υποτίθεται πως έχει κάποιο λόγο ύπαρξης... την ανάγκη να εκφραστεί ο μουσικός όχι μέσω των στίχων, αλλα μέσα απο αυτό τον υπέροχο εξάχορδο σύντροφο που πολλές φορές έχει περισσότερα να πει... και αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την τεχνική ή με την ταχύτητα του εκάστοτε μουσικού... αρκεί μέσω της κιθάρας ο μουσικός να μπορεί να μιλά σε μένα. Αυτό όμως δεν αποτελεί και δικαιολογία για διάφορους ατάλαντους και "αδιάβαστους" μουσικούς να περνάνε την ασχετοσύνη τους για "άποψη"! Εγώ πλέον ζητάω απο ένα guitar solo να "μιλά" σε μένα χρησιμοποιόντας υψηλή τεχνική όπου χρειάζεται αλλά και αργό, απλό παίξιμο όπου η μουσική και το συναίσθημα επιτάσσουν... Πάντως δε θα έκρινα ποτέ τους SLAYER απο τα solos τους.. Τα φοβερά τους riffs ειναι που με ενδιαφέρουν και πραγματικα εχω πολύ πολύ καιρο να τα ακούσω απο αυτούς... δυστυχώς! Λυπάμαι αν κάποιοι διαφωνήσουν μαζί μου αλλα τους ακούω τόσα χρόνια που τουλάχιστο θεωρώ πως έχω ένα μικρό δικαίωμα να εκφέρω άποψη για αυτό. Τεσπά... Αφτό που θέλω να πω είναι πως αυτό που πρέπει να επιζητούμε είναι η καλή μουσική και στα solos αλλα και στο σύνολο ενός τραγουδιού και να μην εντυπωσιαζόμαστε εύκολα απο τρελλές τεχνικές ή να μην κατακρίνουμε τα "ευκολα" πράγματα έτσι αβίαστα. Φιλιά πολλά σε όλους απο τα Ελληνικά Στρατά και απο Αύγουστο θα τα λέμε καλύτερα!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Traveller in time

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Californication sigoura apo ta xeirotera.
And then there was silence!!!

Just a voice from the other land....!!!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Το δικό μου!!!

Μια απο τα ιδια και για μενα  ;D
+1 αδελφια!  :P

Κι εγώ στα ίδια! Και μάλιστα έτυχε αυτό το χειρότερο σόλο να το παίξω μπροστά σε 300 άτομα! :-\ :-\ :-\ πωωπω πράσινες!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

+1 και οτιδηποτε εχω ακουσει απο slayer

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Τσεκαρε τε λιγο εδω;)
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Τσεκαρε τε λιγο εδώ !  ;)

Απαράδεκτη λίστα >:(

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απαράδεκτη λίστα >:(
Ηταν η λιστα που βγηκε απο τους αναγνωστες του Guitar World.
Κοιτα και για εμενα εχει μεσα καποια σολο τα οποια δεν επρεπε να μπουν.
Αλλα τα περισσοτερα ειναι παρε το ενα και χτυπα το αλλο ;D!
Γουστα ειναι αυτα  ;)!
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D

Τα ριφ είναι σαφώς ανώτερα (όχι πως είναι ΤΑ αριστουργήματα) και είναι ό,τι πρέπει για αυτή τη μουσική. Αλλά εδώ μιλάμε για τα σόλο...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D

Τα ριφ είναι σαφώς ανώτερα (όχι πως είναι ΤΑ αριστουργήματα) και είναι ό,τι πρέπει για αυτή τη μουσική. Αλλά εδώ μιλάμε για τα σόλο...

Πάντως Joevaicci, θα περίμενε κάποιος τέτοια άναρχα σόλο (που στην ουσία είναι ανούσια ανεβοκατεβάσματα μιας κλίμακας χωρίς μελωδία, τα σόλο της στιγμής εγώ τα ονομάζω) να μην μπορεί να τα παίξει πανομοιότυπα αλλά ο άτιμος κάθε φορά τα αναπαράγει σχεδόν ίδια. Θέλει και κάποιο ταλέντο αυτό, έτσι δεν είναι; ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απαράδεκτη λίστα >:(
Ηταν η λιστα που βγηκε απο τους αναγνωστες του Guitar World.
Κοιτα και για εμενα εχει μεσα καποια σολο τα οποια δεν επρεπε να μπουν.
Αλλα τα περισσοτερα ειναι παρε το ενα και χτυπα το αλλο ;D!
Γουστα ειναι αυτα  ;)!

Όντως. Πάντως όσον αφορά το Dust in the Wind και μόνο να αναφέρεις ότι το solo επιδέχεται κριτικής είναι ιεροσυλία...

Αποσυνδεδεμένος zephyrous

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλά τα λέτε αλλά το χειρότερο σόλο είναι αυτό,φανταστήτε ντροπή να το παίζει και live!!!

Αν ήμουν εγω κάποιος άλλος κι εσύ σαν εμένα θα είχα μιαν άλλη εικόνα τελείως για 'σένα...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Πάντως Joevaicci, θα περίμενε κάποιος τέτοια άναρχα σόλο (που στην ουσία είναι ανούσια ανεβοκατεβάσματα μιας κλίμακας χωρίς μελωδία, τα σόλο της στιγμής εγώ τα ονομάζω) να μην μπορεί να τα παίξει πανομοιότυπα αλλά ο άτιμος κάθε φορά τα αναπαράγει σχεδόν ίδια. Θέλει και κάποιο ταλέντο αυτό, έτσι δεν είναι; ;)
Θέλει  ;) Ο Kerry είναι ταλαντούχος στο να μην παίζει ωραία!  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/05, 17:38
από Χάρης(DJ Ha)
291 Απαντήσεις
110431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:20
από fenderakias23
21 Απαντήσεις
7465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
19 Απαντήσεις
7689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
10 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
17 Απαντήσεις
6159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 12:23
από morpheas
0 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 14:04
από names
14 Απαντήσεις
5230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 15:11
από groovymood
13 Απαντήσεις
12406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/17, 22:30
από johnjohn
8 Απαντήσεις
16040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/18, 20:55
από saved