Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)  (Αναγνώστηκε 2736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)
« στις: 01/04/11, 18:08 »
Καλησπερα.

Ειναι λιγο κουφο το θεμα που θα θεσω (ισως).

Εχω μια Carvin custom Dc-127 (maple neck through alder wings, ebony fingerboard).
H κιθαρουλα ειναι σκετη χαρα για high gain ηχους, αλλα δυσκολευομαι λιγο να βγαλω ηχους προς rock blues που θελω...
Γενικα τα πριμα της θελουν μαζεμα και ακουγεται λιγο "λιγνη" σε low gain καταστασεις.

Επειδη ειναι γνωστη ιστορια οι μαγνητες της Καρβιν και ουκ ολιγοι εχουν βρει την υγεια τους με αλλαγη μαγνητη, ελεγα να το δοκιμασω. Το αξιζει οπωσδηποτε διοτι η κιθαρα πεταει απο γενικοτερη ποιοτητα και στησιμο-εργονομια.

Προσανατολιζομαι βασει χαρακτηριστικων στη σειρα Breed της Dimarzio. Λογω μιας οικονομικης δυσκολιας, ομως, κι επειδη γενικα δεν εχω σαφη εικονα του κατα ποσο θα βελτιωθει ο ηχος μου, λεω να αλλαξω μονο τον εναν εκ των δυο. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ?

Δε μπορω να πω οτι χρησιμοποιω τον εναν η τον αλλον περισσοτερο. Σιγουρα προσανατολιζομαι πιο πολυ προς lead παιξιμο και προσεχω πιο πολυ τον Νεκ ηχο αλλα νομιζω ειναι πιο ευκολο να υποκαταστησω ολους τους ηχους με εναν καλο bridge ενω ειναι αδυνατο με "πειραγμα" των ρυθμισεων να βγαλω ηχο γεφυρας με νεκ μαγνητη. Διαφωνειτε?

Θελω απαντηση στα εξης:

1) Θα αλλαζατε μαγνητη λαιμου η γεφυρας στη θεση μου? (εγω προσανατολιζομαι πιο πολυ προς γεφυρας)
2) Ποια η γνωμη για Breed? Mε βαση αυτα που διαβαζω πρεπει να ειναι οτι πρεπει για τον ηχο που θελω.
3) Που θα τον πηγαινατε για αλλαγη. Η λεξη κλειδι ειναι "φτηνα"  ;D

Να στε καλα!

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)
« Απάντηση #1 στις: 01/04/11, 18:31 »
οι Carvin κιθάρες είναι απίστευτες , με πολύ καλό ήχο για μεταλ(κοφτερος).Μπορείς σιγούρα να μειώσεις το gain  αλλα  οι μαγνήτες πέζουν ρόλο μόνο στο 20%(όπως ελέγε και ο van halen) του ήχου σε μια κιθάρα,το ηχόχρωμα της κιθάρας θα παραμείνη ίδιο.

Γνώμη μου ,κρατας τον bridge μαγνήτη(και τον κατεβάζεις οσο πιο κάτω μπορείς απο τις χορδές για να μειώσες το out του αρα και το gain),αλλάζεις τον neck με έναν gibson(με αρκετα μπασα και ισοροπιμένα μεσαια),όπου τον ανεβάζεις τόσο όσο για να έχει μια ισοροπία με τον bridge.

Έτσι θα έχεις αρκετα rock ήχο απο τον bridge(την μεγαλυτερή σημασία εδώ έχει η τεχνική στο χέρι και ο όχι ο μαγνήτης), και στο neck  απιστευτό ήχο για σολο rock(οχι για πολυ extreme πραγματα),αλλά και καθαρό (ακομά και για καθαρα ριθμικά ή με λίγο gain)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)
« Απάντηση #2 στις: 01/04/11, 18:50 »
Φιλε μου και εγω εχω τον breed neck και παρολο που τον εχω σε μια custom κιθαρα φτιαγμενη με parts απο ebay τιποτα ιδιαιτερο δηλαδη ...ακουγεται κορυφαιος.Τον breed για γεφυρα μονο τον εχω ακουσει αλλα απο οτι φαινεται ειναι αυτο που θες....vintage on steroids ενα πραγμα......και οσο gain θες αλλα αρκετα ευγενικος.Θα σου ελεγα να κοιταξεις επισης τον μαγνητη που φοραει και ο andy timmons στην γεφυρα  αλλα πριν απο ολα πιστευω οτι θα μεινεις εντυπωσιασμενος απο τους Bare Knuckle μαγνήτες.Ακου πχ τον cold sweat και θα παθεις πλακα.Η κιθαρα που εχεις ειναι καλης ποιοτητας και αξιζει ενα μαγνητη αναλογο.Στειλε mail στον τυπο της bareknuckle με τα specs της κιθαρας σου και τους προβληματισμους σου και θα σου πει ακριβως τι θα παρεις.Οσοι ξερω που πηραν δεν το μετανιωσαν.Βεβαια φθηνοι σιγουρα δεν ειναι.Στα αυτια μου παντως  ακουγονται  σαν καλυτερης ποιοτητας dimarzio.Ακου και αποφασισε 8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)
« Απάντηση #3 στις: 01/04/11, 20:45 »
Παιδες δεν εχω την εμπειρια να παω σε τοσο εξεζητημενες επιλογες. Δε μπορω να βρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι ειναι αυτο που μου φταιει.

Αυτο που απλα θελω να κανω ειναι να πειραματιστω (για πρωτη φορα) με αλλαγη μαγνητη σε κιθαρα για να δω τελοσπαντων τι θα καταφερω. Μ'αρεσει ο ηχος των Dimarzio και με βαση τις περιγραφες καταληγω στον Breed, χωρις να κοβω και το λαιμο μου, ομως. Αλλα δε λεει να παω σε κατι ακριβο (bareknuckle) εφοσον δεν εχω σαφη αποψη και απαιτησεις.

Chris, σεβαστη η αποψη, αλλα δε θα παω σε Γκιμπσον.

Οσο για την κιθαρα αυτη καθεαυτη, αν δεν πετυχει το εγχειρημα με το μαγνητη, μαλλον θα τη βγαλω προς πωληση. Ειναι καταπληκτικο οργανο και με εκανε πολυ καλο παιχτη χαρη στην ευκολια και την ευελιξια της, αλλα τωρα που αρχιζω να ψαχνω τη φωνη μου βλεπω οτι μαλλον πρεπει να παω σε κατι διαφορετικο. Ωρες ωρες μου ακουγεται καλυτερα η epi SG μου, πολυ υποδεεστερη κιθαρα βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητη (B ή N???)
« Απάντηση #4 στις: 03/04/11, 20:22 »
Περιμενω κι αλλες απαντησεις, παιδια....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/05, 18:51
από Aggelo
26 Απαντήσεις
11349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 14:57
από Ikaros
2 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 16:31
από kostasmel
6 Απαντήσεις
4662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 21:27
από gremlinakos
38 Απαντήσεις
16656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 09:42
από myster maze
2 Απαντήσεις
9877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/13, 21:49
από noe13
3 Απαντήσεις
10515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:39
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/14, 22:50
από gmw
5 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/15, 21:25
από DeprecatedGuitar
3 Απαντήσεις
9454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 17:33
από Βραζίλης