Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 699782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ



Πράγματι έπαιξε αμέσως! Ουτε βομβους ουτε τιποτα! Δοκίμασα και το άλλο κύκλωμα με το 2N5088. Χαλαρά καλύτερο κύκλωμα με το bs170! Πιο δυνατο σαν booster. Στο τελος το κυκλωμα με το bs170 βγάζει μια "βρώμα" γαργαλιάρικη πως να το πω;  ;D





Καλόπαιχτο και από μένα  :D


Τι άλλο έχει σειρά τώρα?

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πράγματι έπαιξε αμέσως! Ουτε βομβους ουτε τιποτα! Δοκίμασα και το άλλο κύκλωμα με το 2N5088. Χαλαρά καλύτερο κύκλωμα με το bs170! Πιο δυνατο σαν booster.
Μπράβο, συγχαρητήρια και καλόπαιχτο!..  :up

Ελπίζω όταν δοκίμασες το 2N5088 να το τούμπαρες (με την καμπύλη από αριστερά) αλλιώς δεν άκουσες τι δίνει πραγματικά. Έχει διαφορετικό pinout.


Το εκανα και στην κατασκευη του bs170 (αναποδα οπως λες) αλλα και με την άλλη κατασκευη την πρώτη που είχα φτιάξει.  Το bs170 έχει πιο "γκάζι."


Kbasilis : Περιμενω τα ανταλλακτικα απο εξωτερικο για την επομενη κατασκευη μαζι με το mod του adrianou.
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τώρα που τα πήγες μια χαρά και απέκτησες κάποια εμπειρία, απάντησε μου σε μία ερώτηση:
Τι ξεχωρίζει τον Επιστήμονα από τον "Μπακάλη"?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα που τα πήγες μια χαρά και απέκτησες κάποια εμπειρία, απάντησε μου σε μία ερώτηση:
Τι ξεχωρίζει τον Επιστήμονα από τον "Μπακάλη"?..


τι να σου πω... ο επιστημονας πειραματίζεται;
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..και ο μπακάλης πειραματίζεται και μάλιστα περισσότερο για να διορθώσει αστοχίες.

Αυτό που ξεχωρίζει τον Επιστήμονα από τον "Μπακάλη" είναι το προσεκτικό Διάβασμα.

Ξέφυγε από την κλασική απέχθεια του Ελληνα για το manual που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, βιάζεται και τρώει τα μούτρα του κάθε φορά. Εδώ δεν είμαστε στο σχολείο, εδώ κάνεις την επιθυμία σου πραγματικότητα. Κανένας δεν σε πιέζει, κανένας δεν σε βαθμολογεί. Διαβαζεις γιά αυτό που γουστάρεις να μάθεις, να φτιάξεις και να απολαύσεις.
Εξυπνάδα φανερά έχεις, ικανότητες επίσης, αν προσθέσεις και το προσεκτικό διάβασμα θα φτιάχνεις πάντα παπάδες και δεν θα σε σταματάει τίποτα!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
..και ο μπακάλης πειραματίζεται και μάλιστα περισσότερο για να διορθώσει αστοχίες.

Αυτό που ξεχωρίζει τον Επιστήμονα από τον "Μπακάλη" είναι το προσεκτικό Διάβασμα.

Ξέφυγε από την κλασική απέχθεια του Ελληνα για το manual που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, βιάζεται και τρώει τα μούτρα του κάθε φορά. Εδώ δεν είμαστε στο σχολείο, εδώ κάνεις την επιθυμία σου πραγματικότητα. Κανένας δεν σε πιέζει, κανένας δεν σε βαθμολογεί. Διαβαζεις γιά αυτό που γουστάρεις να μάθεις, να φτιάξεις και να απολαύσεις.
Εξυπνάδα φανερά έχεις, ικανότητες επίσης, αν προσθέσεις και το προσεκτικό διάβασμα θα φτιάχνεις πάντα παπάδες και δεν θα σε σταματάει τίποτα!


Είσαι τυπος που εμψυχώνει! Παντως αυτη η 'κινηση' σου να μοιράσεις γνωσεις είναι ανεκτίμητη. Ελπίζω να το φτιάξω και το άλλο κυκλωματακι με το extra mod by adr1anos.




υ.γ Ο στόχος με τον καιρό είναι για πετάλι με λάμπα! :)
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μια χαρά, προχώρα όπως είπαμε και εδώ θα είμαστε να τα λέμε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα!
αυτή ήταν η απάντηση που μου είχες δώσει πριν καιρό για το bias,αν θέλω να ακυρώσω το εξωτερικό pot.
επειδή τώρα αξιώθηκα να το ολοκληρώσω,να κάνω ακόμα 2-3 ερωτήσεις??



και πώς ακριβώς γίνεται η σύνδεση?? γιατί αυτά έχουν 3 ποδαράκια.
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και το pot, μόνο που το βάζεις πάνω στην πλακέτα.
Το ποδαράκι 2 σε αυτά είναι το μεσαίο, αυτό που είναι μόνο του πάνω.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για Pcb pot πήρα αυτό



όπως το βλέπουμε το κάτω αριστερά είναι το 1ο,το πάνω το 2ο και το κάτω δεξιά το τρίτο έτσι? σε αντιστοιχία με το εξωτερικό εννοώ.
και τώρα πρέπει να συνδέσω το 2ο και 3ο στο a11??
λιγο ζογκλερικό μου φαίνεται γι'αυτό ρωτάω :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/14, 10:37 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι, δεν βλέπω το τρίτο ποδαράκι, αλλά αν έχει κάνει μια χαρά.
Ρώτα ότι θέλεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το τρίτο είναι στην πάνω πλευρά στη μέση,δεν φαίνεται από αυτή την κάτωψη,πρέπει να το γυρίσεις τ'ανάποδο.
δεν γνωρίζω ποιο είναι ποιο σε αντιστοιχεία με το ποτενσιόμετρο που χρησιμοποιήσαμε για bias και δεν θέλω να κάνω λάθος πάνω στην πλακέτα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κοίτα βασικά αυτό που θες είναι μία μεταβλητή αντίσταση μεταξύ a11 και c11, όχι πλήρη διάταξη ποτενσιόμετρου. Για τους τύπους συνδέουμε και το ποδαράκι 3 με το 2 αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Απλά σύνδεσε το 1 στο c11 και το 2 στο a11 και το 3 αγνόησε το. Θα είναι μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ αδριανέ!!!
ελπίζω να το καταφέρω σήμερα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλή επιτυχία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το πιο είναι 1ο,2ο κτλ είναι στάνταρ(όπως στο ποτενσιόμετρο) ή απλά ονομάζω όποιο θέλω εγώ σαν 1ο?


Κοίτα βασικά αυτό που θες είναι μία μεταβλητή αντίσταση μεταξύ a11 και c11, όχι πλήρη διάταξη ποτενσιόμετρου. Για τους τύπους συνδέουμε και το ποδαράκι 3 με το 2 αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Απλά σύνδεσε το 1 στο c11 και το 2 στο a11 και το 3 αγνόησε το. Θα είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile




To 2 είναι πάντα το μεσαίο (που μεταβάλλεται), το 1 η αρχή και το 3 το τέλος του taper.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/14, 11:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
το πιο είναι 1ο,2ο κτλ είναι στάνταρ(όπως στο ποτενσιόμετρο) ή απλά ονομάζω όποιο θέλω εγώ σαν 1ο?

μπορείς και να μετράς με το πολύμετρό σου το πως αυξάνεται η τιμή της αντίστασης για να καταλαβαίνεις το 1ο,2ο,3ο, αν και για την δουλειά που το θέλεις (το να το φιξάρεις δλδ στην τιμή που σε βολεύει) δεν έχει και τόση σημασία αν το βάλεις ανάποδα.

αδριανέ μου άρεσε πολύ η απάντηση σου για το διάβασμα παραπάνω. γιατί έχω περάσει ώρες ατελείωτες διαβάζοντας ότι έπεφτε μπροστά μου. σε φόρουμ, μπλόγκσ κτλ. και νομίζω πως το να πεις πως κατέχεις κάτι μικρό που το κατάλαβες μόνος σου απλά διαβάζοντας για αυτό που σε ενδιαφέρει, σου δίνει μια ικανοποίηση αρκετά κοντά με αυτή που παίρνεις όταν δουλεύει το πετάλι που φτιάχνεις π.χ. τουλάχιστον έτσι δουλεύει για μένα.

και ρίξε καμιά ιδέα ρε συ! θα μπορούσα να προτείνω κι εγώ κάτι στον κόσμο εδώ, αλλά δεν έχω τόσο καλή εικόνα για το συλλογικό επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/14, 12:54 από adr1anos »

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια χαρά φαίνεται..  :up


Πράγματι έπαιξε αμέσως! Ουτε βομβους ουτε τιποτα! Δοκίμασα και το άλλο κύκλωμα με το 2N5088. Χαλαρά καλύτερο κύκλωμα με το bs170! Πιο δυνατο σαν booster. Στο τελος το κυκλωμα με το bs170 βγάζει μια "βρώμα" γαργαλιάρικη πως να το πω;  ;D


Ακόμα τα ανταλλακτικά για το επόμενο κυκλωμα δεν εχουν έρθει... Τα πήρα απο το tayda electronics σχεδον ~9 ευρώ μαζι με τα μεταφορικα με το καλό ολοκληρωμένο opa.


Ηρθαν τα ανταλλακτικα!!! Εχω πάθει πλάκα. Ολα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα ειναι χωρισμενα μεσα σε σακουλακια  και γραφουν τι ειναι το καθε ενα απ'εξω και να μου το ελεγαν δεν θα το πίστευα!!!!
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Μιας και καλοκαίριασε και μου κόπηκε η όρεξη για κιθάρα, αποφάσισα και αξιώθηκα να τελειώσω (95%) ένα delay. Για την ακρίβεια, το rebote delay 2.5.
To είχα τσεκάρει εδώ και αρκετό καιρό κι όλο έλεγα να το φτιάξω, κι όλο με έπιανε η υπέρτατη βαρεμάρα.
Τελικά αποφάσισα να ξανασχεδιάσω το pcb και να το δώσω για παραγωγή.



Αφού ήρθαν τα PCB και κάποια υλικά που μου έλειπαν κι αφού -ευτυχώς- εντόπισα κι ένα λάθος στα boards που μου είχε ξεφύγει, διορθώθηκαν όλα και επιτέλους μπήκε σε ένα ωραίο hammond enclosure που περίμενε υπομονετικά στη ντουλάπα  ;D



Προς το παρόν, μου λείπει ένα ποτενσιόμετρο των 25k, το οποίο ρυθμίζει τις επαναλήψεις, αλλά όλα δοκιμάστηκαν και παίζουν ΟΚ!

Ωραίο πραγματικά κυκλωματάκι, μάλιστα υπάρχει και σε vero layout. Πραγματικά δεν το περίμενα τόσο καλό, αν και απ' ότι έβλεπα στο internet πρέπει να είναι το #1 diy delay, προφανώς όχι τυχαία.

Το κύκλωμα βασίζεται ως επί το πλείστον πάνω στο schematic του datasheet του PT2399 (το οποίο να σημειώσω έχει πλήρη ανάλυση των τιμών των επιμέρους εξαρτημάτων και τι αποτέλεσμα έχουν στον τελικό ήχο.

Τώρα μένει να ασχοληθώ λίγο και με το decoration, αλλά έχουμε μέλλον ακόμα  ;D

Edit: Και το PCB τελειωμένο:


 

Edit #2:

Για όποιον ενδιαφέρεται:

Εδώ είναι το datasheet του PT2399: http://sound.westhost.com/pt2399.pdf
Κι εδώ η σελίδα του rebote delay 2.5: http://www.tonepad.com/project.asp?id=51
Έχει και το τυπωμένο και τα schematics κλπ, και πουλάει ο τύπος και έτοιμες πλακέτες...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/14, 23:45 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα


@adr1anos
Eρωτησούλες με αφορμή το παραπάνω κύκλωμα:
1) Η αντίσταση 3.9kΩ είναι λίγο-πολύ στάνταρ τιμή όταν συνδέουμε LEDάκια, στα 9V;
2) Υπάρχουν LEDάκια που θα προτιμούσαν άλλη αντίσταση; (δηλαδή να έχουν άλλες απαιτήσεις σε ρεύμα)
3) Πόσο κρίσιμη είναι αυτή η τιμή Ω; Π.χ. αν βάλουμε λίγο μικρότερη ή λίγο μεγαλύτερη τιμή θα έχουμε σχετικά μικρή ή μεγάλη επίπτωση στην φωτεινότητα και στην κατανάλωση ρεύματος;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Eρωτησούλες με αφορμή το παραπάνω κύκλωμα:
1) Η αντίσταση 3.9kΩ είναι λίγο-πολύ στάνταρ τιμή όταν συνδέουμε LEDάκια, στα 9V;
2) Υπάρχουν LEDάκια που θα προτιμούσαν άλλη αντίσταση; (δηλαδή να έχουν άλλες απαιτήσεις σε ρεύμα)
3) Πόσο κρίσιμη είναι αυτή η τιμή Ω; Π.χ. αν βάλουμε λίγο μικρότερη ή λίγο μεγαλύτερη τιμή θα έχουμε σχετικά μικρή ή μεγάλη επίπτωση στην φωτεινότητα και στην κατανάλωση ρεύματος;
Γειά σου Βασίλη, ενδιαφέρουσες ερωτησούλες για ένα  θέμα στο οποίο ελάχιστοι εμβαθύνουν και όμως έχει την ουσία του.

Δυστυχώς η τιμή είναι προσεγγιστική, ενώ στην πράξη κάθε χρώμα LED έχει διαφορετικές ιδιότητες. Συνήθως βλέπεις το σύνηθες 4,7kOhm ενώ εγώ προτιμώ τα 3,9kOhm. Η τιμή δεν είναι κρίσιμη, αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.

LED: είδη, κατανάλωση και υπολογισμός αντιστάσεων

Υπάρχουν δύο ηλεκτρολογικές παράμετροι που καλό είναι να ξέρουμε όταν χρησιμοποιήσουμε κάποιο LED, αυτές είναι η:
Πτώση Τάσης (Forward Voltage) στο LED και το..
Ρεύμα με το οποίο το LED ανάβει με το μέγιστο φώς(και αποτελεί και το μέγιστο επιτρεπτό).

Εδώ είναι οι τιμές για κάποια χρώματα:
Red LED:      2V       15mA
Green LED:   2.1V   20mA
Blue LED:      3.2V   25mA
White LED:   3.2V   25mA

Όταν κάνουμε τον υπολογισμό της αντίστασης, ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ την ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ από την ΤΑΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ και υπολογίζουμε το ρεύμα με την υπόλοιπη τάση.

Για παράδειγμα:
Με μπαταρία 9volt, ένα Μπλέ LED καταλήγει με τάση 9-3,2=5,8volts τροφοδοσία.
Άρα για να ανάψει με την μέγιστη απόδοση, δηλαδή με 25mA, πρέπει να βάλουμε αντίσταση 5,8/0,025=232Ohms.
ΔΕΝ πρέπει λοιπόν να πέσουμε κάτω από αυτή την τιμή διότι θα κάψουμε το LED.
Αυτά με την θεωρία.. Σαφώς υπάρχουν και LED Calculators που κάνουν τους υπολογισμούς εύκολα..

Είναι όμως η βέλτιστη τιμή αυτή?..

Όχι, διότι στην πράξη όμως δεν υπάρχει λόγος να έχουμε τόσο φωτεινά LED, για διάφορους λόγους, κυρίως γιατί τραβούν ρεύμα από τις μπαταρίες, αλλά και διότι τυφλώνουν σε μία περίσταση όπου κάνουμε live σε σκοτεινές σκηνές, όπου μπορούν να είναι μεγάλη ενόχληση.
Παράλληλα στις κατασκευές αυτές χρησιμοποιούμε LED που σημειώνονται ως Low Current, τα οποία ανάβουν επαρκώς (και φαίνονται καθαρά και από ευρείες γωνίες θέασης) ακόμα και με 2mA. 

Έτσι καταλήγοντας, ανάλογα με το Forward Voltage των χρωμάτων, και με δεδομμένα τα 2mA ελάχιστο ρεύμα, τιμές κάπου γύρω στα 3,9kOhm είναι κατά την γνώμη μου οι πιο ικανοποιητικές αναφορικά με την σχέση απόδοσης και οικονομίας σε μπαταρία.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/14, 16:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Να προσθέσω στην καταπληκτική ανάλυση του Αδριανού και μια ακόμα παράμετρο:

Υπολογίζοντας την τιμή της αντίστασης, δεν το πάμε οριακά στα πετάλια, γιατί μπορεί να τα χρησιμοποιήσουμε πχ με κάποιο ΜΗ σταθεροποιημένο τροφοδοτικό, το οποίο μπορεί μεν να έχει ονομαστική τιμή 9V, αλλά με μικρό φορτίο ή χωρίς, να βγάζει και 12V (ή και παραπάνω, ανάλογα την ποιότητά του).
Προτιμάμε λοιπόν να φωτίζει λιγότερο, παρά να το κάψουμε.
Αυτό φυσικά ισχύει για το οριακό του θέματος.

Προσωπικά, αντίθετα με τον Αδριανό, προτιμώ τα 4.7k, οπότε αν ποτέ μάθω κιθάρα και παίζουμε μαζί, τα πετάλια του θα φωτίζουν περισσότερο από τα δικά μου  ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 16:13 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Και με την ευκαιρία, να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον Αδριανό, καθώς αυτό το topic είναι σεμινάριο για όλους.
Δεν είναι ότι έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες, αλλά ότι έχει -τις- σωστές πληροφορίες!

Keep up the good work Αδριανέ, που λέμε και στο χωριό μου  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 16:13 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προσωπικά, αντίθετα με τον Αδριανό, προτιμώ τα 4.7V, οπότε αν ποτέ μάθω κιθάρα και παίζουμε μαζί, τα πετάλια του θα φωτίζουν περισσότερο από τα δικά μου  ;D ;D ;D ;D ;D
:roll :roll :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες του Αδριανού. για τα LED. Μου λύθηκαν οι απορίες, και έμαθα κι άλλα σημαντικά που δεν φανταζόμουν.  :up

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)