Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #775 στις: 11/10/11, 17:01 »
Τι να σας πω! Πολύ σας χαίρομαι για τον τρόπο με τον οποίο προσπαθείτε να βρείτε κοινούς τρόπους αναφοράς για τόσο βαρυσήμαντους όρους, όπως δημοκρατία, νόμος, ηθική, φασισμός, καλό, κακό, ορθό, λάθος κλπ.

Αλλά, νομίζω, ότι τα κάνετε ανάποδα. Οι κοινές αναφορές έχουν αξία σε ήρεμες εποχές. Σε καταστάσεις ροκ, όπως αυτές που ζούμε, η εξατομίκευση και οι συγκρούσεις είναι που οδηγούν σε λύσεις και κανόνες. Να θυμίσω... την Παρισινή κομμούνα!

Πολύ φοβάμαι ότι σε καναδύο βδομάδες θα αντιληφθούμε όλοι τι έστι φασισμός, ώστε να μην πελαγοδρομούμε σε ατέρμονες συζητήσεις!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #776 στις: 11/10/11, 21:59 »

Το κουράζουμε. Ό,τι επιχειρεί να φιμώσει την αντίθετη άποψη, και μάλιστα προάγοντας τη βία, είναι φασιστικό. Τέλος. Δεν έχει "ναι μεν αλλά" και "ναι αλλά αυτοί πρώτοι". Το νόμιμο και το παράνομο επίσης δεν χρίζουν δεύτερης ερμηνείας. Το σωστό και το λάθος ή το δίκαιο και το άδικο δεν υφίστανται σαν έννοιες αν δεν εκφράζονται, αν όχι απαραίτητα νόμιμα, τουλάχιστον δημοκρατικά. Και το να κατηγορούμε κάποιον επειδή θέλει να είναι νομοταγής το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο.
Άρα λοιπόν στις πολιτίες των ΗΠΑ που ισχύει η θανατική ποινή, όταν γίνεται μια εκτέλεση δεν χρίζει κρίσης, καθότι νόμιμο και συνεπώς δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον επειδή είναι νομοταγής αν είναι ποτέ δυνατόν. Είχα αρχίσει να γράφω και άλλα παρδείγματα αλλά είναι πολλά, μπορείς να τα σκεφτείς και μόνος σου.

Όπως τα είπε και ο Βουλγαράκης, νόμιμο=ηθικό. Φυσικά και το νόμιμο/παράνομο δεν χρίζει 2ης ερμηνείας αν θεωρείς ότι οι νόμοι είναι απόλυτοι και υποστηρίζεις την παραπάνω άποψη.

Επίσης, περίεργο ορισμό έχεις για τον φασισμό. Δηλαδή ήταν φασιστικό ας πούμε που καταδικάστηκε ο μπαμπάς Πλεύρης για όσα έγραψε στο βιβλίο του. Η δημοκρατία σου είναι φασιστική γιατί καταδίκασε έναν φασίστα επειδή κατηγορούσε τους εβραίους. Δεν έχει σημασία για σένα τι έλεγε, δεν έχει σημασία τι πρέσβευε, μπορούσε να το πει. Και ας ήταν ψέματα, και ας ήταν φασιστικά, και ας ήταν ναζιστικά, και ας καλλιεργούσαν το μίσος την έχθρα και τον πόλεμο. Δεν έχει σημασία. Ο νόμος.

Ο νόμος ο νόμος ο νόμος.
Ο νόμος.

Για το τέλος άφησα μερικούς ακόμα ανήθικους ανθρώπους αλλά και μερικούς ηθικούς.
Ανήθικοι: Σωκράτης, Τσε Γκεβάρα, Μαρξ, Καθιστός Ταύρος, Malcolm X, Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ, Άρης Βελουχιώτης.
Ηθικοί: Κλίντον, Ομπάμα, Γιωργάκης Παπανδρέου, Ιωάννης Μεταξάς, Σαντάμ Χουσειν, Άνγκελα Μέρκελ, Σαρκοζί



Συγγνώμη, βάσει ποιας διεστραμμένης λογικής συγκρίνεται η θανατική ποινή και ο Πλεύρης με το δικαίωμα κάποιου να κάνει μάθημα; Όπως και να 'χει, ούτε στο Τέξας είμαστε, ούτε χρειάζεται νομίζω να επιχειρηματολογήσω για το πού σταματάει η ελευθερία κάποιου. Το νόμιμο = ηθικό εσείς το είπατε. Είμαι πολύ συγκεκριμένος σ' αυτά που λέω νομίζω.


Μπορούμε άλλωστε να μιλάμε για ώρες για τον Ομπάμα και τον Βελουχιώτη προκειμένου να αποφύγουμε το κυρίως θέμα: http://www.skai.gr/news/greece/article/182996/kleidabarosan-kathigites-sto-panepistimio-kritis-/
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #777 στις: 12/10/11, 01:06 »
Παράθεση
Στο τετράγωνο φασιστική όταν η μεν άποψη είναι η νόμιμη και η δε παράνομη.
Παράθεση
Και το να κατηγορούμε κάποιον επειδή θέλει να είναι νομοταγής το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο.
Mην παιρνεις και ορκο..

Για να καταλαβω δηλαδη..Το κυριως θεμα περιοριζεται σε λινκακια για ολα τα κακα που κανουν οι φοιτητες στους αθωους νομοταγεις καθηγητες-πρυτανεις?Παω πασο.
Στην τελικη αφου εχει γινει νομος του κρατους γιατι καθομαστε και το συζηταμε κιολας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #778 στις: 12/10/11, 14:12 »
Το κυρίως θέμα ήταν το άσυλο. Μετά μπήκε και το κίνημα στη μέση. Ε, αυτά που ανέφερα με αυτά έχουν να κάνουν. Σίγουρα πάντως δεν είναι ο Πλεύρης.


Αν το συζητούσαμε καλά θα ήταν, αλλά μπορούμε να συνεχίσουμε να παραθέτουμε αποσπασματικά και να μιλάμε για οτιδήποτε άλλο προκειμένου να μην σχολιάσουμε το τι γίνεται. Αλλά επειδή δεν έχω καμία όρεξη να το κάνω για 1000οστή φορά εδώ μέσα, καλή συνέχεια να 'χετε.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #779 στις: 12/10/11, 22:19 »
Τον ξεχειλωσες τον Πλευρη..Εσυ εκανες το φασισμο πλακατ για να μας χαρακτηρισεις την κινηση της αφισας.

Το πανεπιστημιακο και οποιοδηποτε ασυλο δεν ειναι τιποτε ξεκομμενο απο το υπολοιπο γιγνεσθαι ωστε να συζητιεται ως κατι αυτουσιο.Ειναι τελειως φυσικο να πεις για το κινημα που το υπερασπιζεται για αυτους που ειναι εναντιον και για το τι στην τελικη πρεσβευει αυτο το ασυλο αν δηλαδη το θεμα μας ειναι εκει μεσα απλα να διατηρουνται οι κανονικοτητες των εκπαιδευτικων διαδικασιων η κατι αλλο...Αν εσυ την πραγματικοτητα του ασυλου την βλεπεις μεσα απο αποσπασματικα λινκς παραθετοντας μονο ενα γεγονος(χωρις καμια αναλυση αιτιου-αιτατου εστω και της δικιας σου οπτικης) οκ δεν σου απαγορευει κανεις να το κανεις αλλα σε βαζει και σε μια θεση να υποστηριξεις αυτα που ποσταρεις..Εκτος αν κανουμε το αλλο,παρατιθεται το γεγονος χτισιματος καθηγητων και μεις απο κατω προσπαθουμε αποσπασματικα να σχολιασουμε..Ε ολοι στο ιδιο θα καταληξουμε.

Οπως και να χει καλη συνεχεια και σε σενα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #780 στις: 12/10/11, 22:43 »
Το όλο μου point είναι ότι δεν μπορώ να παλεύω για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών μαζί με άτομα που δεν πιστεύουν σ' αυτήν, όπως κατά τη γνώμη μου φαίνεται από αυτά που ποστάρω, αλλά και πολλά άλλα που έχω ακούσει/ζήσει. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Τώρα θα μου πεις ότι είναι μεμονωμένα περιστατικά που δεν χαρακτηρίζουν το κίνημα, αλλά με την ίδια λογική μπορεί κάποιος να πει πχ ότι οι αυθαιρεσίες κάποιων μπάτσων δεν χαρακτηρίζουν την ΕΛΑΣ. Ε και η επαφή μου με άτομα του "κινήματος" είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 2-3 πράγματα που μπορεί να κυκλοφορήσουν στο internet.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #781 στις: 12/10/11, 23:03 »
Οπως λες και συ γνωστες ειναι οι προθεσεις τους δεν ειναι κατι μυστικο..Θα σε πειραζε αν το κειμενο ελεγε καταδικαζουμε την κινηση των εξεις καθηγητων (ονοματα)  για την αποφαση τους να στηριξουν τον νομο για αυτους και για αυτους τους λογους?Θα τη θεωρουσες φασιστικη κινηση?

Θεωρείς δηλαδή οτι το "καταδικάζω μια απόφαση " είναι το ίδιο με το "να σας δώ να τρέχετε".... Το ένα είναι δήλωση διαφωνίας, το άλλο απειλή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #782 στις: 13/10/11, 10:45 »
Ως αντικειμενικός παρατηρητής δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άτομα τα οποία χαρκτηρίζουν ως φασιστικό αυτό:

Να διαβαστει απο φιλους και εχθρους παρακαλω >:D
http://wp.me/p1pa1c-c9D


να δέχονται ως δημοκρατικό και "αγωνιστικό" το άλλο...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #783 στις: 13/10/11, 11:34 »
Ως αντικειμενικός παρατηρητής δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άτομα τα οποία χαρκτηρίζουν ως φασιστικό αυτό:

Να διαβαστει απο φιλους και εχθρους παρακαλω >:D
http://wp.me/p1pa1c-c9D


να δέχονται ως δημοκρατικό και "αγωνιστικό" το άλλο...

Γαλουχηθηκαμε με σειρες που υπαρχουν οι ξεκαθαρα κακοι και οι ευδιακριτα καλοι και τα πραγματα ειναι παντα απλα: Τσακιστε τους.
Απλα για μερικους η εποχη των πολλων κακων ντισεπτικονς εναντια στον καλο Οπτιμους (changed) πραιμ και τα δικα του (παντα λιγοτερα αλλα τελικα πιο ευελικτα και εξυπνα) τρανσφορμερς δεν περασε ποτε.


Να φοβασαι τους σιγουρους για τα δικια τους. Και απο τις δυο πλευρες. Εχουν ηδη πειστει οτι δικαιολογουνται πολλα πραγματα στο ονομα του δικαιου αγωνα τους (το ονομαστικο "outing" (=κραξιμο) κατα ομοφυλοφιλων, αντιφρονουντων, διαφωνουντων καθηγητων ΑΕΙ, μειονοτητων, το να τους χτιζεις, να τους απαγαγεις, να τους κρατας παρα την θεληση τους καπου, να τους βιαζεις, να τους τρομοκρατεις, να τους σφαλιαρωνεις, να τους ασκεις βια, να κανεις καταχρηση εξουσιας να δημοσιευεις φωτογραφιες τους παραποιημενες η μη, να τους λιντσαρεις, να τους γιαουρτωνεις, να τους καις τις περιουσιες κλπ ειναι σαφως μεσα σε αυτα)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/11, 13:22 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #784 στις: 13/10/11, 12:54 »
...εναντια στον καλο ουλτιμους πραιμ ...
Είναι "'Οπτιμους Πράιμ"!! Άμα δεν ξέρεις, να μη μιλάς!!! :D :D :D :P :P :P

Πάντως απο αυτά που έχω διαβάσει μάλλον προκύπτει πως στην Ελλάδα , βασικές έννοιες λέξεων έχουν καταντήσει να έχουν καθαρά πολιτικοιδεολογική ερμηνεία! Λέξεις όπως "νόμιμο", "ηθικό", "άσυλο", φασισμός", "δημοκρατία" καταλήγουν να έχουν καθαρά ιδεολογική ερμηνεία κατα το πως συμφέρει κάποια ομάδα ανθρώπων, ερμηνεία που πρέπει πάση θυσία να επιβληθεί και στους υπολοίπους! Διότι ως γνωστόν: "Η Ελληνική γλώσσα ερμηνεύεται βάσει του συσχετισμού δυνάμεων..."!!! :P

Και μέσα σε αυτή την παρανοική (αλλα όχι τωρινή) κατάσταση παρελαύνει ο Ομπάμα, ο Μεταξάς, ο Βελουχιώτης (τώρα που αποκαταστάθηκε κιόλας... ;) ) και μάλιστα θεωρόντας ως αυτονόητο πως ΟΛΟΙ μας έχουμε την ίδια άποψη για αυτούς!! Και όλο αυτό γίνεται προκειμένου να ενισχυθεί μια λογική τύπου:"Μπουζούκι=όργανο, μπάτσος= όργανο, άρα μπάτσος= μπουζούκι"! Σόρρυ κιόλας, αλλα κατα την ταπεινή μου άποψη, μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο συμβαίνει...

Απο όλα αυτά συμπεραίνω πως όλο το σύστημα εκπαίδευσης (ειδικά συμπεριλαμβανομένου ΚΑΙ του Πανεπιστημίου με το μέχρι τώρα άσυλο) έχει αποτύχει παταγωδώς να φτιάξει σωστά μορφωμένους, ορθά σκεπτόμενους και καλά παιδευμένους πολίτες! Με αποτέλεσμα, οι "υγιείς" δυνάμεις της χώρας, όσο επαναστατικά αισθήματα και να έχουν, δεν προκειται ΠΟΤΕ να καταφέρουν να τα βάλουν με ένα καταπιεστικό σύστημα, γιατί πολύ απλά ΔΕ μπορούν να το κατανοήσουν πλήρως, παρα μόνο μικρές πτυχές του που συμφωνούν με την καθαρα ιδεολογική "παρωπιδική" προσέγγιση του καθενός...

...αλλα δεν είδα ποτέ να πραγματοποιείται καμία κατάληψη για αυτό...

Υ.Γ. Ησυχάστε βρε! Το άσυλο δεν καταργήθηκε... απλά μεταφέρθηκε πίσω απο το βιβλιοπωλείο του Γεωργιάδη  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #785 στις: 13/10/11, 13:02 »
Οπως λες και συ γνωστες ειναι οι προθεσεις τους δεν ειναι κατι μυστικο..Θα σε πειραζε αν το κειμενο ελεγε καταδικαζουμε την κινηση των εξεις καθηγητων (ονοματα)  για την αποφαση τους να στηριξουν τον νομο για αυτους και για αυτους τους λογους?Θα τη θεωρουσες φασιστικη κινηση?

Θεωρείς δηλαδή οτι το "καταδικάζω μια απόφαση " είναι το ίδιο με το "να σας δώ να τρέχετε".... Το ένα είναι δήλωση διαφωνίας, το άλλο απειλή.
Μα αυτο τονισα και εγω..Για αυτο προσπαθησα να διευκρινησω αν ενοχλει η καγκουρια-τραμπουκια ειτε η λιστα ανθρωπων που ουτως η αλλως θα βγει και στις εφημεριδες,ανθρωποι που ειναι διαθεσιμοι για ενα δημοσιο αξιωμα(αυτο των συμβουλιων) με ξεκαθαρη πολιτικη χροια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #786 στις: 13/10/11, 15:44 »

Πάντως απο αυτά που έχω διαβάσει μάλλον προκύπτει πως στην Ελλάδα , βασικές έννοιες λέξεων έχουν καταντήσει να έχουν καθαρά πολιτικοιδεολογική ερμηνεία! Λέξεις όπως "νόμιμο", "ηθικό", "άσυλο", φασισμός", "δημοκρατία" καταλήγουν να έχουν καθαρά ιδεολογική ερμηνεία κατα το πως συμφέρει κάποια ομάδα ανθρώπων, ερμηνεία που πρέπει πάση θυσία να επιβληθεί και στους υπολοίπους! Διότι ως γνωστόν: "Η Ελληνική γλώσσα ερμηνεύεται βάσει του συσχετισμού δυνάμεων..."!!! :P

.......................................

Απο όλα αυτά συμπεραίνω πως όλο το σύστημα εκπαίδευσης (ειδικά συμπεριλαμβανομένου ΚΑΙ του Πανεπιστημίου με το μέχρι τώρα άσυλο) έχει αποτύχει παταγωδώς να φτιάξει σωστά μορφωμένους, ορθά σκεπτόμενους και καλά παιδευμένους πολίτες!

Έλααααα!!!!! Δηλ τι υπονοείς? Ότι η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο δεν στάθηκε ικανή να μάθει στα παιδιά την Ελληνική γλώσσα?

Δεν το πιστεύω!!!  :o
τς, τς, τς, τς.....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #787 στις: 13/10/11, 22:45 »

Πάντως απο αυτά που έχω διαβάσει μάλλον προκύπτει πως στην Ελλάδα , βασικές έννοιες λέξεων έχουν καταντήσει να έχουν καθαρά πολιτικοιδεολογική ερμηνεία! Λέξεις όπως "νόμιμο", "ηθικό", "άσυλο", φασισμός", "δημοκρατία" καταλήγουν να έχουν καθαρά ιδεολογική ερμηνεία κατα το πως συμφέρει κάποια ομάδα ανθρώπων, ερμηνεία που πρέπει πάση θυσία να επιβληθεί και στους υπολοίπους! Διότι ως γνωστόν: "Η Ελληνική γλώσσα ερμηνεύεται βάσει του συσχετισμού δυνάμεων..."!!! :P

.......................................

Απο όλα αυτά συμπεραίνω πως όλο το σύστημα εκπαίδευσης (ειδικά συμπεριλαμβανομένου ΚΑΙ του Πανεπιστημίου με το μέχρι τώρα άσυλο) έχει αποτύχει παταγωδώς να φτιάξει σωστά μορφωμένους, ορθά σκεπτόμενους και καλά παιδευμένους πολίτες!

Έλααααα!!!!! Δηλ τι υπονοείς? Ότι η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο δεν στάθηκε ικανή να μάθει στα παιδιά την Ελληνική γλώσσα?

Δεν το πιστεύω!!!  :o
τς, τς, τς, τς.....
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! Με κατατρόπωσες ετεροχρονισμένα!!!!!! :D :D :D

Πλην όμως, έτσι όπως γινόταν η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο, όχι μόνο δεν τα δίδαξε, απεναντίας, τα έκανε να μισήσουν τη γλώσσα τους με ό'τι αυτό συνεπάγεται! Σε αυτό όμως δε φταίνε ούτε τα αρχαία Ελληνικά ούτε η ιδέα του να διδάσκονται στο Γυμνάσιο, έτσι δεν είναι;

Γιατι αν ήταν να καταργήσουμε ό'τι δε διδάσκεται σωστά.....
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #788 στις: 14/10/11, 16:30 »
Και παίρνω την πάσα, κατεβαίνω στο κέντρο και......

Ειμαι της αποψης οτι οταν κάτι εχει προβληματα προσπαθεις να το διορθωσεις, όχι να το καταργησεις.

Οκ garvin, βρήκαμε μια κοινή βάση αναφοράς. Ας ξεκινήσουμε από εδώ την συζήτηση λοιπόν ως πολιτισμένοι άνθρωποι οι οποίοι προσπαθούν να βρουν λύσεις στα προβλήματα που έχουν ικανοποιητικές για τους περισσότερους.

Ποιά είναι τα προβλήματα του Πανεπιστημίου κατά την γνώμη σου?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #789 στις: 14/10/11, 20:16 »
Οπως λες και συ γνωστες ειναι οι προθεσεις τους δεν ειναι κατι μυστικο..Θα σε πειραζε αν το κειμενο ελεγε καταδικαζουμε την κινηση των εξεις καθηγητων (ονοματα)  για την αποφαση τους να στηριξουν τον νομο για αυτους και για αυτους τους λογους?Θα τη θεωρουσες φασιστικη κινηση?

Θεωρείς δηλαδή οτι το "καταδικάζω μια απόφαση " είναι το ίδιο με το "να σας δώ να τρέχετε".... Το ένα είναι δήλωση διαφωνίας, το άλλο απειλή.
Μα αυτο τονισα και εγω..Για αυτο προσπαθησα να διευκρινησω αν ενοχλει η καγκουρια-τραμπουκια ειτε η λιστα ανθρωπων που ουτως η αλλως θα βγει και στις εφημεριδες,ανθρωποι που ειναι διαθεσιμοι για ενα δημοσιο αξιωμα(αυτο των συμβουλιων) με ξεκαθαρη πολιτικη χροια.

Oποιος επιθυμεί έχει κάθε δικαίωμα να παίρνει δημόσια θέση σε οποιοδήποτε ζήτημα. Απο κει και πέρα διαφωνώ στο οτι αφορά μια λίστα "που όυτως ή άλλως θα βγεί στις εφημερίδες". Το οτι κάποιοι επέλεξαν να το δημοσιεύσουν ΜΕ τη προσθήκη απειλών, ναι θεωρώ οτι ξεφεύγει απο τα λογικά όρια.Απο κεί και πέρα, όταν το έγραφες, είναι αρκετά φανερό πιστεύω οτι δεν πήγες να διευκρινήσεις καποια ενόχληση, αλλά έκανες ένα ατυχές παραλληλισμό στη προσπάθεια να αφαιρέσεις απο τη λίστα με τις απειλές το χαρακτήρα του φασιστικού. Οπότε σε ρωτάω απλά: Θεωρείς τη παραπάνω στοχοποίηση και κατα όνομα απειλή που χαρακτηρίζουν την αφίσα κίνηση δημοκρατικού περιεχομένου? Κίνηση που χαρακτηρίζει αυτό που λέμε "Δημοκρατία"?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #790 στις: 14/10/11, 21:49 »
Οπως λες και συ γνωστες ειναι οι προθεσεις τους δεν ειναι κατι μυστικο..Θα σε πειραζε αν το κειμενο ελεγε καταδικαζουμε την κινηση των εξεις καθηγητων (ονοματα)  για την αποφαση τους να στηριξουν τον νομο για αυτους και για αυτους τους λογους?Θα τη θεωρουσες φασιστικη κινηση?

Θεωρείς δηλαδή οτι το "καταδικάζω μια απόφαση " είναι το ίδιο με το "να σας δώ να τρέχετε".... Το ένα είναι δήλωση διαφωνίας, το άλλο απειλή.
Μα αυτο τονισα και εγω..Για αυτο προσπαθησα να διευκρινησω αν ενοχλει η καγκουρια-τραμπουκια ειτε η λιστα ανθρωπων που ουτως η αλλως θα βγει και στις εφημεριδες,ανθρωποι που ειναι διαθεσιμοι για ενα δημοσιο αξιωμα(αυτο των συμβουλιων) με ξεκαθαρη πολιτικη χροια.

Oποιος επιθυμεί έχει κάθε δικαίωμα να παίρνει δημόσια θέση σε οποιοδήποτε ζήτημα. Απο κει και πέρα διαφωνώ στο οτι αφορά μια λίστα "που όυτως ή άλλως θα βγεί στις εφημερίδες". Το οτι κάποιοι επέλεξαν να το δημοσιεύσουν ΜΕ τη προσθήκη απειλών, ναι θεωρώ οτι ξεφεύγει απο τα λογικά όρια.Απο κεί και πέρα, όταν το έγραφες, είναι αρκετά φανερό πιστεύω οτι δεν πήγες να διευκρινήσεις καποια ενόχληση, αλλά έκανες ένα ατυχές παραλληλισμό στη προσπάθεια να αφαιρέσεις απο τη λίστα με τις απειλές το χαρακτήρα του φασιστικού. Οπότε σε ρωτάω απλά: Θεωρείς τη παραπάνω στοχοποίηση και κατα όνομα απειλή που χαρακτηρίζουν την αφίσα κίνηση δημοκρατικού περιεχομένου? Κίνηση που χαρακτηρίζει αυτό που λέμε "Δημοκρατία"?
Koιτα προσωπικη αποψη ειναι οτι αν θελαν να εχει καποιο αντικτυπο η παρεμβαση τους μεσω της αφισας επρεπε να το κανουν με τροπο που να δειχνει σε αυτον που θα τη δει τι παιζει με αυτους τους καθηγητες και οχι να δειχνουν καγκουρια και τραμπουκισμο.Το αν θα εχει επιθετικο πολιτικο λογο ή οχι η αφισα δεν με ενοχλει.Η αστικη δημοκρατια ειναι γεματη απο βια καθε ειδους,το πανεπιστημιο επισης(πχ καθηγητες στο Ηρακλειο αποφασισαν να μη γινει η εξεταστικη επειδη εγινε ΜΙΑ βδομαδα καταληψη) και δεν νιωθω τοσο θιγμενος ειδικα οταν αυτο γινεται απο εκεινους που δεν την ασκουν συνηθως...Επειδη ξερω οτι θα υπαρχει παρεξηγηση δεν εννοω την κατασκευη απειλων της φασης κονσερβοκουτι.

Επισης ξαναλεω την αλλη αφισα την εβαλα για να δειξω την υπερβολη στη χρηση ''φασιστικο''..Και εκεινη η αφισα στοχοποιει τους βουλευτες που ψηφισαν το μεσοπροθεσμο αλλα περα απο τη συνολικη της γελοιοτητα(στυλιστικα) πληροφορει με ευστοχο τροπο για καποιους που  ψηφισαν ανοιχτα αποφασεις που επηρεαζουν τους παντες.Ειναι παρομοιας φυσης(καταζητουνται οι προδοτες) περα απο τα ''να σας δω να τρεχετε''..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #791 στις: 17/10/11, 22:31 »
Ax βρε Garvin... ακόμα περιμένω τα προβλήματα του πανεπιστημίου! Γιαβρί μ' μου φαίνεται πως σε έχουν καθηλώσει οι εξετάσεις... Ανάθεμά σε εξεταστική!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #792 στις: 18/10/11, 16:04 »
αρνουμαι να συμμετεχω στη συζητηση. ανοιγουμε 30 θεματα ταυτοχρονα και δεν βγαινει ακρη. ασε που οταν σε ρωταω απαντας γενικολογα και θετεις αλλο θεμα. εχω αναφερει τα προβληματα του πανεπιστημιου, ή μάλλον τα παρέθεσε ο darko και εν ολιγοις συμφωνησα. τροπο δε βρηκαμε. και δε χαμπαριαζω απο ειρωνειες....ας πουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 16:07 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #793 στις: 18/10/11, 17:12 »
Ανάθεμά σε εξεταστική!
Τώρα άμα εγώ σε βρίσω με τέτοιες μπιχτές θα φάω ban κατάλαβες. Συνέχισε έτσι, σε καταρρέουσες κοινωνίες το πιο εύκολο να είναι κανείς είναι εξυπνάκιας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #794 στις: 18/10/11, 23:24 »
Μην στενοχωριέσαι, σαν να με έβρισες είναι, μπορείς να ηρεμήσεις.

Σε μια χώρα που καταρέει δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω την θέση του σάκου του μποξ αν αυτό σου λύνει τα προβλήματα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ