Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gibsonlp

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #175 στις: 20/11/07, 11:16 »
να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου,αν το χαπι το παρει καποια μεσα σε 8 ωρες τι ποσοστο επιτυχιας υπαρχει?επειδη ειδα οτι γραφατε με τα ποσοστα επιτυχιας...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #176 στις: 20/11/07, 11:40 »
Παει ο Bruce Dickinson τον σκοτωσαμε κατηγορηματικα παντα  :P

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #177 στις: 20/11/07, 16:05 »
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό το θέμα μου θύμισε την Παναγιώτα. Η Παναγιώτα είναι ένας άνθρωπος με χαρακτηριστικό το σύνδρομο Down. Η μητέρα της, η Νίκη, έχει χαρακτηριστικό το σύνδρομο van de Βerg. Ανάμεσα στ' άλλα έχει συγγενή κώφωση. Η Χρυσούλα δεν έμαθε ποτέ να μιλάει - την εποχή που μεγάλωσε δεν είχαν αναπτυχθεί οι ειδικές μέθοδοι διδασκαλίας γι'αυτούς τους ανθρώπους - γνωρίζει όμως την γλώσσα των κωφών. Η Χρυσούλα έχει κι ένα άλλο κορίτσι, την Δώρα, που είναι "φυσιολογική" και παντρεμένη "στα ξένα".

Η Παναγιώτα πήγε σε ειδικό σχολείο όπου ανάμεσα στην υπόλοιπη μόρφωση που έλαβε, έμαθε και την γλώσσα των κωφών. Η Παναγιώτα εξυπηρετεί την μητέρα της τώρα πια στην επικοινωνία με τους υπόλοιπους ανθρώπους που "γνωρίζουν" να μιλάνε. Όταν έρχονται συζητάμε με την Παναγιώτα για απλά πράγματα: Για το πόσο όμορφη ήταν η σημερινή ανατολή, για το πόσο αρέσει και στους δυό μας η θάλασσα, για συνταγές μαγειρικής, για τους έρωτές μας...

Η Παναγιώτα είναι 32 χρονών και είναι ένα ώριμο παιδί, όπως κι εγώ άλλωστε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #178 στις: 20/11/07, 20:16 »
Είσαι θεός  ;)και όσο για αυτό να συμπληρώσω
Όλα είναι απλώς μία απόφαση. Η οποία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Στην αφρική οι ανθρωποι χρειάζονται, νερο, φαγιτό αγάπη, μόρφωση...

και  προφυλαχτικά !!!
Αλλο ενα κατηγορηματικο ναι κι απο μενα...


Κι ενα απο μενα...δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο ατομο, που ξερει οτι το παιδακι του θα γεννηθει υγιες, σε ενα σωστο περιβαλλον, και οτι θα μπορει να το μεγαλωσει, και υπο αυτες τις προυποθεσεις θα αποφασιζε να κανει εκτρωση... Και ειναι ευκολο για μενα η για οποιονδηποτε αλλο που μιλαει εκ του ασφαλους να λεει οτι η εκτρωση ειναι φονος και λοιπα κηρυγματα...αλλα δεν ειναι τοσο απλα ολα...

Το βίντεο το είδες ?
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #179 στις: 20/11/07, 20:36 »
Πολύ δύσκολο θέμα...Μεγάλη προσοχή στην αντισύλληψη , προφυλακτικό οπωσδήποτε και ελπίζω να μην σας σοκάρω , αλλά και αρκετό εναλλακτικό ερωτικό "παιχνίδι" , ιδιαίτερα στα "σταθερά" ζευγάρια. Τώρα δεν ξέρω αν θα σας φανεί συντηρητική η άποψή μου ,αλλά εγώ είμαι κατά της έκτρωσης για τρείς λόγους. Πρώτον γιατί το θεωρώ αφαίρεση ζωής ,δεύτερον γιατί πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας ,ιδιαίτερα στα λάθη μας και τρίτον γιατί η ικανότητα τεκνοποίησης ,δεν είναι παντοτινή όπως μπορεί να νομίζουν κάποια παιδιά...Ζούμε πιά σε ένα οικολογικό θρίλερ που επηρρεάζει αυτόν τον τομέα σε μεγάλο βαθμό.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #180 στις: 20/11/07, 23:30 »
Αυτο το θεμα μου θυμησε ενα βιντεο κατα των εκτρωσεων που μας εδειξε ο φιλολογος μας περσυ, ηταν φρικτο μας εδειχνε καθαρα μεσω υπερηχου εναν γιατρο να κανει εκτρωση σε μια ασθενη...ειχαμε φριξει αρεν και θυλεν. Η επομενη ταξη που επρεπε να δει το βιντεο τους προειδοποιησαμε και δεν εδωσαν σημασια..ομως ενα κοριτσακι με ευαισθητο στομαχι εκανε το λαθος να το προσεξει το βιντεο ενω οι υπολοιποι οχι,με αποτελεσμα η κοπελα να βγει απο την ταξη σοκαρισμενη και κλαιγοντας.... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #181 στις: 20/11/07, 23:43 »
Για μένα οι λόγοι για τους οποίους μια κοπέλα φτάνει στο σημείο να κάνει έκτρωση, είναι πολλοί. Ένας από τους σημαντικότερους λόγους για τους οποίους πιστεύω ότι εγώ θα το έκανα, είναι αν σε προγενετικό έλεγχο διαπίστωνα ότι το παιδί θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Γιατί το θεωρώ αμαρτία να φέρω στον κόσμο ένα παιδί που θα ζει δυστυχισμένο (για όσο θα ζήσει) και γιατί (ίσως ακουγεται εγωιστικό) ούτε εγώ θα μπορούσα να μεγαλώνω ένα τέτοιο παιδί, θα ήταν αρκετά ψυχοφθόρο. Βεβαίως, καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να ζητάμε και 2ο και 3ο έλεγχο για να είμαστε σίγουροι. Τώρα βέβαια όλα αυτά εγώ δεν τα έχω ζήσει, επομένως όσα λέω είναι θεωρητικά, άρα δεν νομίζω να έχουν κ ιδιαίτερη σημασία...
Εγώ είμαι κατά της άμβλωσης στην περίπτωση που γίνεται ως μέθοδος αντισύλληψης. Δλδ δεν παίρνουμε προφυλάξεις (έλα μωρέ, δεν θα συμβεί σε εμάς!) και αν συμβεί το μοιραίο, έλα μωρέ, θα το ρίξω... Όχι γτ γίνεται κ αυτό!...
Πάντως αν συνέβαινε σε εμένα, δεν ξέρω τι θα έκανα... Ανάλογα με την ηλικία μου, την ωριμότητά μου, την επαγγελματική μου αποκατάσταση... Και νομίζω πως λίγο θα με ένοιαζε η αντίδραση του πατέρα...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #182 στις: 21/11/07, 00:08 »
Να ζητησω συγνωμη εκ των προτερων, διοτι δεν διαβασα τις αποψεις ολων των υπολοιπων μελων, αλλα θα απαντησω κατευθειαν στο αρχικο ερωτημα.

Πιστευω πως η εκτρωση για λογους υγειας ( κινδυνος της μητερας, προβλημα στο εμβρυο που αναγνωριζεται απο τις αρχικες εξετασεις, κλπ ) ενδεικνυται. Δεν ειμαι αντιθετος δηλαδη στην ιατρικη εκτρωση.
Αντιθετως, ειμαι αντιθετος στην εκτρωση για λογους κοινωνικους, προσωπικους, οικογενειακους. Στην περιπτωση οπου επελθει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, ειτε απο ελλειψη προστασιας, ειτε απο χαζομαρα, ειτε ακομα και απο "νυμφομανια" ( δεν ειναι λιγες περιπτωσεις ), θα πρεπει ολες οι πλευρες να αναλαβουν τις ευθυνες τους. Δεν ειναι λυση να καταστρεφεται μια ψυχη, επειδη καποιοι εκαναν το λαθος.
Και τωρα ερχεται το διλημμα του βιασμου. Νομιζω πως σε αυτες τις περιπτωσεις σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση τοσο ο "πατερας" να αναλαβει την ευθυνη, οσο και η μητερα να ειναι σε θεση να κρατησει και να μεγαλωσει το παιδι.
Υπαρχουν 2 λυσεις. Η μια ειναι η εκτρωση, την οποια καλυτερα να αποφευγουμε εαν δεν υπαρχει ιατρικος λογος, και η αλλη ειναι η φροντιδα του παιδιου απο το κρατος. Βεβαια δεν ζουμε σε καποιο ουτοπικο κρατος, οπου οι συνθηκες της κοινωνικης προνειας ειναι σε εκπληκτικα επιπεδα, ομως κριμα δεν ειναι να χαθει ενα παιδι; Εστω και εαν ειναι "μπασταρδο", ειναι μια ψυχη...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #183 στις: 21/11/07, 00:11 »

Στην περιπτωση οπου επελθει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, ειτε απο ελλειψη προστασιας, ειτε απο χαζομαρα, ειτε ακομα και απο "νυμφομανια" ( δεν ειναι λιγες περιπτωσεις )



Τι σημαίνει ''μένω έγκυος από νυμφομανία''; Και οτι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις; Να αρχίσω να ανησυχώ; Μας αφορά όλους  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/07, 00:15 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #184 στις: 21/11/07, 00:13 »
Στην περιπτωση οπου επελθει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, ειτε απο ελλειψη προστασιας, ειτε απο χαζομαρα, ειτε ακομα και απο "νυμφομανια" ( δεν ειναι λιγες περιπτωσεις )



Τι σημαίνει ''μένω έγκυος από νυμφομανία''; Και οτι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις; Να αρχίσω να ανησυχώ; Μας αφορά όλους  ;D

Προφανώς εννοεί ότι πολλές γυναίκες, ακόμα και σήμερα, μένουν έγκυες (υφίσταται τώρα αυτή η λέξη? ??? ) για να "τυλίξουν" τον γαμπρό. Δλδ να αναγκάσουν κάποιον να τις παντρευτεί... Μέγιστη βλακεία...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #185 στις: 21/11/07, 00:14 »
Κατι εγινε με τα quotes Chcome. Παντως, καταλαβα τι ρωτας.
Εννοω τις περιπτωσεις μιας ψυχολογικης παθησης που εχει σχεση με την ερωτικη ζωη ενος ατομου. Βεβαια, και επειδη σιγουρα δεν αναζητησες την εξηγηση του ορισμου :D, ειναι πιο επιρρεπες ενα τετοιο ατομο σε συνεχομενες εγκυμοσυνες.
Ομως, το θεμα δεν ειναι μια γραμμη, αλλα ολοκληρη ηθικη/κοινωνικη/θρησκευτικη συζητηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #186 στις: 21/11/07, 00:17 »
Κατι εγινε με τα quotes Chcome. Παντως, καταλαβα τι ρωτας.
Εννοω τις περιπτωσεις μιας ψυχολογικης παθησης που εχει σχεση με την ερωτικη ζωη ενος ατομου. Βεβαια, και επειδη σιγουρα δεν αναζητησες την εξηγηση του ορισμου :D, ειναι πιο επιρρεπες ενα τετοιο ατομο σε συνεχομενες εγκυμοσυνες.
Ομως, το θεμα δεν ειναι μια γραμμη, αλλα ολοκληρη ηθικη/κοινωνικη/θρησκευτικη συζητηση.

Nαι, δεν ήξερα τι ειναι νυμφομανης..Τωρα το έμαθα!  :P
Απλως είμαι πεπεισμένη πως αυτός ο όρος χρησιμοποιειται καθ'υπερβολή πλέον και πολλές φορές για να χαρακτηρίσει εντελώς άσχετες συμπεριφορές.

Οσο για τα quotes, κλασσικές απροσεξίες μου πάνω στη βιασύνη!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/08, 19:43 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #187 στις: 21/11/07, 00:26 »
Δεν ειμαι ειδικος ψυχολογος ή γιατρος για να πω εαν ο ορος χρησιμοποιειται σε ασχετες περιπτωσεις. Απλως, προσπαθησα να καλυψω και τη ψυχολογικη πλευρα του θεματος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #188 στις: 21/11/07, 00:30 »


 ::) ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος gibsonlp

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #189 στις: 21/11/07, 01:49 »
ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζει μια εκτρωση?οχι οτι ενδιαφερομαι απλα για να λεμε και για τα νουμερα.νομιζω οσο κοστιζει και μια κανονικη γεννα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #190 στις: 21/11/07, 02:38 »
Εμ τι παει να πει "εχουμε το δικαιωμα να κανουμε εκτρωση"? Εμεις θα την κανουμε? Δεν θα την αποφασισει η γυναικα η το ζευγαρι που περιμενει το παιδι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #191 στις: 21/11/07, 02:50 »
Αλλο ενα κατηγορηματικο ναι κι απο μενα...


Κι ενα απο μενα...δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο ατομο, που ξερει οτι το παιδακι του θα γεννηθει υγιες, σε ενα σωστο περιβαλλον, και οτι θα μπορει να το μεγαλωσει, και υπο αυτες τις προυποθεσεις θα αποφασιζε να κανει εκτρωση... Και ειναι ευκολο για μενα η για οποιονδηποτε αλλο που μιλαει εκ του ασφαλους να λεει οτι η εκτρωση ειναι φονος και λοιπα κηρυγματα...αλλα δεν ειναι τοσο απλα ολα...
Κοιτα οταν δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα για ανηλικες μητερες, απορες ενηλικες μητερες, ταυτοχρονα ψυχολογικη υποστηριξη, και κυριως σεξουαλικη διαπεδαγωγιση στα σχολεια στο Κωστακη και στην Αννουλα, οπως γινεται σε ολα τα οργανωμενα κρατη, ειναι λογικο να ακουγοντε τετοιεσ "κατηγορηματικες" αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #192 στις: 21/11/07, 04:57 »
εγω εκνευριζομαι μ τν ανευθυνοτητα.....
αν δε θες να μεινεις εγκυος κ προσεξεις δε μενεις...

σε περιπτωση π συμβει πραγματικα δ ξερω τι ν πω......
ενα παιδι ειναι οχι απλα μεγαλη... τεραστια ευθυνη.....
κ οχι με την κακη εννοια... οταν το επιδιωξεις ειναι πολυ ευχαριστη κ γλυκια ευθυνη....

αλλα απ το να γεννησεις ενα παιδι λογω "ατυχηματος" (εκνευριζομαι αφανταστα κ μονο λεγοντας το), κ στο μελλον να το κακομεταχειριστεις, ή να το αφησεις στη μοιρα του, τοτε ναι... προτιμω την αμβλωση.... οσο σκληρο κι αν ακουγεται...

πως μπορεις να φερεις στο κοσμο ενα παιδι απ τη στιγμη που θ φερει καποια βαρια ασθενια;... ή απ τη στιγμη που δν εχεις τη δυνατοτητα να το φροντισεις κ να το μεγαλωσεις;...
και δε σκεφτομαι εγωιστικα απ την πλευρα του γονιου...
σκεφτομαι ενα παιδι που θα τυραννιεται για οσα χρονια ζωης θα εχει...

πραγματικα θαυμαζω ανθρωπους που εχουν το κουραγιο και τη δυναμη να το κανουν...
το θεμα ειναι οτι αυτοι το επιλεγουν.... το παιδι ομως που θα γεννηθει  δν εχει καμια επιλογη....
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/07, 15:59 από eleos* (Βάλια πια....) »
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #193 στις: 21/11/07, 09:31 »
Δικό μου βίωμα περιλαμβάνει μια κάπως ιδιόμορφη περίπτωση....
Εγώ και η σύζυγός μου έχουμε το "στίγμα" της Μεσογειακής Ανεμίας, φυσικά αν και το μάθαμε έγκαιρα (προ του γάμου) η αγάπη μας ήταν τέτοια που δεν υπήρχε περίπτωση να χωρίσουμε. Αποφασίσαμε να μάθουμε για προγεννετικούς ελέγχους κλπ αν και αργήσαμε να μάθουμε την σωστή διαδικασία με αποτέλεσμα ο πρώτος προγεννετικός έλεγχος στην κόρη μας να γίνει στον πέμπτο μήνα κύησης..... ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη (στον δεύτερο μήνα περίπου) διαπιστώθηκε πρόβλημα στο έμβρυο και χωρίς να πάρουν την συγκατάθεση κανενός μας προχωρησαν σε άμβλωση.....
Εκεί που εμείς κάναμε τον προγεννετικό έλεγχο υπήρχαν ζευγάρια που έκαναν την τέταρτη ακόμα και την πέμπτη απόπειρα για να αποκτήσουν ένα παιδί..... σκέφτομαι σε τι μεγάλη αντίθεση έρχεται αυτό με τόσους και τόσους που δεν τα θέλουν και τα σκοτώνουν, φέρνω στο μυαλό μου γνωστα μου πρόσωπα που έχουν κάνει τα πάντα για να αποκτήσουν αυτό το Θείο Δώρο της μητρότητας, με εξωσωματικές, ορμονοθεραπείες, ακόμα και με υιοθεσία και δεν τα καταφέρνουν και απο την άλλη αυτούς που τους έρχονται τα παιδιά σαν δώρο από τον ουρανό και αυτοί αντί να ευχαριστούν.........
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/07, 12:14 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #194 στις: 21/11/07, 18:18 »
Εμ τι παει να πει "εχουμε το δικαιωμα να κανουμε εκτρωση"? Εμεις θα την κανουμε? Δεν θα την αποφασισει η γυναικα η το ζευγαρι που περιμενει το παιδι?

Όταν λέμε αν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση εννοούμε αν λέω αν ρε παιδί μου την δεις γιατρός έχεις το δικαίωμα να κανείς έκτρωση σε κάποια κοπέλα η θα βγάλεις πλαστά πιστοποιητικά και θα πιάσεις δουλειά στον ευαγγελισμό? ;D ;D ;D
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #195 στις: 21/11/07, 23:44 »
ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζει μια εκτρωση?οχι οτι ενδιαφερομαι απλα για να λεμε και για τα νουμερα.νομιζω οσο κοστιζει και μια κανονικη γεννα...
400 Ε ξερω..αλλλα νομιζω αυτο εξαρταται..δεν παιρνω και ορκο.. :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #196 στις: 03/12/07, 00:49 »
ρε σεις πραγματικα..αν δε θες να μεινεις εγκυος δε μενεις...
αν προφυλασεσαι εινια ελαχιστες εως μηδαμινες οι πιθανοτητες να συμβει...
και δεν καταλαβαινω γιατι καποια ζευγαρια παιρνουν το θεμα της προφυλαξης τοσο αψηφιστα..περα απο μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, υπαρχουν απειροι αλλοι κινδυνοι..:/ :-\:|

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #197 στις: 03/12/07, 01:10 »
Δικό μου βίωμα περιλαμβάνει μια κάπως ιδιόμορφη περίπτωση....
Εγώ και η σύζυγός μου έχουμε το "στίγμα" της Μεσογειακής Ανεμίας, φυσικά αν και το μάθαμε έγκαιρα (προ του γάμου) η αγάπη μας ήταν τέτοια που δεν υπήρχε περίπτωση να χωρίσουμε. Αποφασίσαμε να μάθουμε για προγεννετικούς ελέγχους κλπ αν και αργήσαμε να μάθουμε την σωστή διαδικασία με αποτέλεσμα ο πρώτος προγεννετικός έλεγχος στην κόρη μας να γίνει στον πέμπτο μήνα κύησης..... ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη (στον δεύτερο μήνα περίπου) διαπιστώθηκε πρόβλημα στο έμβρυο και χωρίς να πάρουν την συγκατάθεση κανενός μας προχωρησαν σε άμβλωση.....
Εκεί που εμείς κάναμε τον προγεννετικό έλεγχο υπήρχαν ζευγάρια που έκαναν την τέταρτη ακόμα και την πέμπτη απόπειρα για να αποκτήσουν ένα παιδί..... σκέφτομαι σε τι μεγάλη αντίθεση έρχεται αυτό με τόσους και τόσους που δεν τα θέλουν και τα σκοτώνουν, φέρνω στο μυαλό μου γνωστα μου πρόσωπα που έχουν κάνει τα πάντα για να αποκτήσουν αυτό το Θείο Δώρο της μητρότητας, με εξωσωματικές, ορμονοθεραπείες, ακόμα και με υιοθεσία και δεν τα καταφέρνουν και απο την άλλη αυτούς που τους έρχονται τα παιδιά σαν δώρο από τον ουρανό και αυτοί αντί να ευχαριστούν.........
Πω πω πραγματικά με συγκίνησε η ιστορία σου, επειδή έχω ζήσει και σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο το να μην μπορείς να αποκτήσεις παιδί...!Είναι πολύ άσχημο για μια γυναίκα να ξέρει οτι άλλες μπορούν να κάνουν παιδιά και μάλιστα τόσο έυκολα, ώστε χωρίς πολλές σκέψεις ''σκοτώνουν' κάποια, ενω εκείνες δεν μπορούν καθόλου....Είναι πολύ τραγικο συναίσθημα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #198 στις: 03/12/07, 20:13 »
Δικό μου βίωμα περιλαμβάνει μια κάπως ιδιόμορφη περίπτωση....
Εγώ και η σύζυγός μου έχουμε το "στίγμα" της Μεσογειακής Ανεμίας, φυσικά αν και το μάθαμε έγκαιρα (προ του γάμου) η αγάπη μας ήταν τέτοια που δεν υπήρχε περίπτωση να χωρίσουμε. Αποφασίσαμε να μάθουμε για προγεννετικούς ελέγχους κλπ αν και αργήσαμε να μάθουμε την σωστή διαδικασία με αποτέλεσμα ο πρώτος προγεννετικός έλεγχος στην κόρη μας να γίνει στον πέμπτο μήνα κύησης..... ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη (στον δεύτερο μήνα περίπου) διαπιστώθηκε πρόβλημα στο έμβρυο και χωρίς να πάρουν την συγκατάθεση κανενός μας προχωρησαν σε άμβλωση.....
Εκεί που εμείς κάναμε τον προγεννετικό έλεγχο υπήρχαν ζευγάρια που έκαναν την τέταρτη ακόμα και την πέμπτη απόπειρα για να αποκτήσουν ένα παιδί..... σκέφτομαι σε τι μεγάλη αντίθεση έρχεται αυτό με τόσους και τόσους που δεν τα θέλουν και τα σκοτώνουν, φέρνω στο μυαλό μου γνωστα μου πρόσωπα που έχουν κάνει τα πάντα για να αποκτήσουν αυτό το Θείο Δώρο της μητρότητας, με εξωσωματικές, ορμονοθεραπείες, ακόμα και με υιοθεσία και δεν τα καταφέρνουν και απο την άλλη αυτούς που τους έρχονται τα παιδιά σαν δώρο από τον ουρανό και αυτοί αντί να ευχαριστούν.........
Πω πω πραγματικά με συγκίνησε η ιστορία σου, επειδή έχω ζήσει και σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο το να μην μπορείς να αποκτήσεις παιδί...!Είναι πολύ άσχημο για μια γυναίκα να ξέρει οτι άλλες μπορούν να κάνουν παιδιά και μάλιστα τόσο έυκολα, ώστε χωρίς πολλές σκέψεις ''σκοτώνουν' κάποια, ενω εκείνες δεν μπορούν καθόλου....Είναι πολύ τραγικο συναίσθημα...
Και τα πράγματα είναι το ίδιο άσχημα για τους άντρες που έχουν πρόβλημα, γιατί εκτός από την προσωπική στενοχώρια,έχουν να αντιμετωπίσουν και έναν ηλίθιο ρατσισμό από τους γύρω τους και ένα σωρό υποτιμητικά "επίθετα". Θα έπρεπε να έχουμε καλύτερη πρόνοια από το κράτος, ούτως  ώστε να μην πετάμε παιδιά στα σκουπίδια.Άλλη μια διάσταση του θέματος είναι και το ότι οι νόμοι για την υιοθεσία είναι σε πολλά σημεία παράλογοι.Πρέπει να είσαι ο Βαρδινογιάννης (που λέει ο λόγος),για να σου δώσουν ένα παιδί. Ενώ αν είσαι ο φυσικός γονιός ,δεν έχει καμμιά σημασία αν είσαι για τα παρατράγουδα της Πάνια,η αν έχεις πέντε παιδιά το ένα πάνω στο άλλο σε ένα δωμάτιο,ή αν τα βγάζεις στα φανάρια να πουλάνε λουλούδια και χαρτομάντηλα...Με όλα αυτά δεν θέλω να υποτιμήσω το πόσο δύσκολη απόφαση είναι να κρατήσεις ένα παιδί,ειδικά όταν είσαι ανήλικη ή αν ζεις σε μια κλειστή κοινωνία.Απλά προσέχουμε να μην συμβεί,γιατί αν συμβεί , τότε η ζωή του παιδιού είναι πλέον υπερπολύτιμη...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #199 στις: 03/12/07, 20:50 »
Ναι παιδια, προσέχουμε για να έχουμε.... ( για να μην έχουμε στην συγκεκριμενη περίπτωση :P )

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί παρολο που καταλαβαίνω το πρόβλημα κάποιων ανθρώπων που δεν είναι έτοιμοι για παιδί και τους "ερχεται", άλλο τόσο με στεναχωρει και η άμβλωση, γιατι όσο προοδευτικα και να το σκεφτείς σκοτώνεις μια ψυχή...

Το καλύτερο για μένα θα ήταν το κράτος να είχε κάποιον οργανισμό που να δίνουν οι μητέρες τα νεογέννητα μωρά τους και από κει μεσω κάποιας απλής διαδικασίας να παραχωρούντε για υιοθεσία... Αλλά που τέτοια πράγματα στην Ελλάδα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/07, 23:58 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous