Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!  (Αναγνώστηκε 4557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Πώς γίνετασι στα Vista να ακούγεται απ τα ηχεία η κιθάρα που έχει συνδεθεί στο line in τοι μικροφώνου? Βλέπω στον πίνακα των ρυθμίσεων ότι όταν παίζω λαμβάνεται ο ήχος από την υποδοχή του μικροφώνου, αλλα δεν ακούγεται τίποτα απ τα ηχεία...

ΕDIT: Συνέδεσα την κιθάρα στην υποδοχή aux in των ηχείων, αλλά έτσι απλά ακούγεται απο τα ηχεία. Δε νομίζω να μπορεί να γίνει ηχογράφηση έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/07, 19:23 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #1 στις: 14/11/07, 15:27 »
Μήπως στις ρυμίσεις ήχου είναι επιλεγμένο το "σίγαση"/"mute" στο mic/line in? Μήπως φταίει το βύσμα που χρησιμοποιείς για μετατροπή από το καρφί της κιθάρας στο μικρό καρφί του line in?
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #2 στις: 14/11/07, 15:36 »
Πες τι καρτα ηχου εχεις, και ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #3 στις: 14/11/07, 15:49 »
Νομιζω οτι για να ακουγεται πρεπει να ηχογραφησεις πρωτα... Εκτος κι αν ενεργοποιησεις την επιλογη για monitor (οπου ακους real time οτι ηχογραφεις). Επειδη ομως τα settings δεν ειναι ιδια για ολες τις καρτες ηχου... θελει ψαξιμο... Κοιτα στα settings του ηχου να εχεις επιλεξει σωστα ποια πηγη ηχογραφει και κατοπιν στο playback τσεκαρε επισης την αντιστοιχη συσκευη και ανεβασε το volume εκει που θες
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #4 στις: 14/11/07, 20:40 »
Συνέδεσε την κιθάρα στο "line in" h sto "MIC" αναλόγως τί έχει το pc σου, αν έχεις laptop υπάρχει MIC εκτός κι αν έχεις εξωτερική κάρτα ήχου...
όπου και να την συνδέσεις βεβαιώσου ότι στις ρυθμίσεις των ήχων έχεις ενεργοποιημένα τα αντίστοιχα...
Π.χ αν έχεις συνδέσει στο mic τότε βάλε το mic από τις ρυθμίσεις των ήχων στο full και βάλε Mute καλύτερα το mic και το ανάποδο...Δεν νομίζω πως το πρόβλημα βρίσκεται αλλού...Κάτι εκεί δεν κάνεις σωστά...
Τέλος αν το κάνεις ορθώς τότε θα ακούγεσαι χωρίς να χρειάζεται να έχεις ηχογραφήσει πρώτα.
Το ωραίο είναι πως αξίζει αν συνδέσεις και ακουστικά μαζί και βάλεις να παίξει ένα κομμάτι από το pc σου...η κιθάρα ακούγεται σαν ενιαία με το κομμάτι...αξίζει...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #5 στις: 14/11/07, 21:06 »
Συνδέω την κιθάρα με αντάπτορα στο line in του μικροφώνου (το ροζ 3,5 χιλ) και δεν έχω ήχο απ τα ηχεία. Το μικρόφωνο το ενεργο[οιώ και όταν παίζω η ένδειξη της έντασης στο μικρόφωνο αυξομειώνεται σωστά. Αλλά απ τα ηχεί δε βγαίνει ήχος. Μόνο άμα συνδέσω πάλι με αντάπτορα στο aux in των ηχείων. Στα Vista στις ρυθμίσεις του ήχου δεν είναι όπως στα XP που έβγαζες τη σίγαση και τέρμα. Δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #6 στις: 15/11/07, 02:57 »
Δες εδω, δεν το διαβασα το θεμα αλλα ο τιτλος ταιριαζει με το προβλημα σου... ;)
www.jemsite.com/forums/showthread.php?t=66872&highlight=major

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #7 στις: 16/11/07, 09:27 »
Συζητάνε αυτό ακριβώς που ρωτάω κι εγώ, αλλά δεν ήταν και μεγάλη βοήθεια γιατί καθονται και πλακώνονται για το αν την παλεύουνε τα Vista...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ibanez aeg8bl

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #8 στις: 19/11/07, 02:58 »
Γεια σας παιδιά...εδώ ένασ νεοσ φίλος  της σελίδας και γενικά αρχάριος με κιθάρα..
Συγγνώμη πως γίνεται να συνδέσο τη κιθάρα μου με τον υπολογιστή...αφού δεν ταιριάζει το βίσμα με τις υποδοχέσ το pc.Υπάρχει κάποιο αλλα καλώδιο?Κάποιος μετατροπέας???
Αν ναι απο που μπορώ να το προμιθευτώ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βοήθεια με τις ρυθμίσεις ήχου στα Vista!!
« Απάντηση #9 στις: 19/11/07, 03:21 »
Γεια σας παιδιά...εδώ ένασ νεοσ φίλος  της σελίδας και γενικά αρχάριος με κιθάρα..
Συγγνώμη πως γίνεται να συνδέσο τη κιθάρα μου με τον υπολογιστή...αφού δεν ταιριάζει το βίσμα με τις υποδοχέσ το pc.Υπάρχει κάποιο αλλα καλώδιο?Κάποιος μετατροπέας???
Αν ναι απο που μπορώ να το προμιθευτώ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υπάρχει ένας απλός αντάπτορας για το καρφί, από μικρό σε μεγάλο. Μπορείς να τα βρείς σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρικά (εξειδικευμένο μαγαζί βέβαια, ξέρεις, καλώδια κλπ.) Μετά απ'αυτό τη συνδέεις είτε στο line in (προτιμώτερο) είτε στη θύρα μικροφώνου (μπάααα). Δεν θα σου συνιστούσα όμως να συνδέσεις καρφί την κιθάρα στο pc. Ο ήχος που θα έχεις θα είναι μόνο καθαρός (αν και υπάρχουν διάφορες virtual πεταλιέρες), κι επίσης υπάρχει μια περίπτωση κάτι να πάει στραβά και κάτι να καεί...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
25788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 23:40
από taxfreesax
106 Απαντήσεις
68132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 13:41
από Wise_One
8 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 14:48
από Jezus
1 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 06:21
από FloatingPoint
4 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 02:06
από Vicarious
15 Απαντήσεις
7498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
33 Απαντήσεις
9366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
3 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
6 Απαντήσεις
11098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/12, 16:09
από bilaros