Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 35048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #50 στις: 10/11/10, 10:38 »
Ανδριανέ, συμφωνώ μαζί σου και με τα video σου, αλλά πόσο θα πληρώσεις μία ηλεκτρική με το ξύλο που κελαηδάει και την ανάλογη ποιότητα κατασκευή της. Διότι από κάποια τιμή και κάτω η παρόμοια ράβδος να κάνει ΣΤΟΚ εκ του στόκου! Οπότε από ποια τιμή και πάνω και μάλιστα από ποιον αξιόπιστο κατασκευαστή θα πάρεις τέτοια κιθάρα. Το άλλο είναι το εξής, όταν αρχίσεις και το κόβεις αυτό εκεί το ξύλο για να φτιάξεις τη κατασκευή σου, πόσο θα περιοριστεί αυτό το κελάηδημα? Θεωρώ πάντως, ότι όλα αυτά μπορούν να μετρηθούν με σύγχρονα μηχανήματα και όχι απλώς με θεωρίες και μεσοβέζικα παραδείγματα, που αποδεικνύουν πράγματα, κατά το ήμιση όμως.
 
Κατά κάποιο τρόπο ας πούμε Απόλλων λες κιόλας, ότι χάρη στην εμφάνιση, ένας φθηνός κατασκευαστής και όχι μόνο, μουσικού οργάνου, δηλαδή ηχητικού οργάνου, θυσιάζει τον ήχο, για ένα ωραίο μακιγιάζ. Χωρίς επιστήμη πάντως και μετρήσεις οργάνων στο τελικό αποτέλεσμα, δεν νομίζω ότι μπορούμε να απαντήσουμε σωστά στο συγκεκριμένο θέμα.
 
JPM. Πες σύμφωνοι και με τα ξύλα κακής ποιότητας! Αλλά πόσο κακής ποιότητας πρέπει να είναι τέλος πάντων για να ζορίζονται τόσο!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 10:40 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #51 στις: 10/11/10, 10:43 »
Ερ. Ποιές είναι αυτές οι παράμετροι;
Π.Λ: Σημαντικότατο ρόλο παίζουν τα βερνίκια. Στα εργοστασιακά όργανα χρησιμοποιούνται κυρίως πολυεστερικά βερνίκια που είναι σκληρά και δεν αφήνουν το όργανο να πάλλεται περισσότερο τα χρησιμοποιούν για προστασία από θερμοκρασία ή υγρασία. Ακόμα και οι κόλλες που χρησιμοποιούνται παίζουν σημαντικό ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα, πρέπει να είναι σκληρές και άκαμπτες.


Δηλαδή ουσιαστικά παραδέχεται ο ίδιος ότι στην πράξη το βερνίκι (που είναι μόνο μία παράμετρος) εξουδετερώνει σε κάποιο βαθμό τις όποιες ακουστικές ιδιότητες των ξύλων. Και ας μη μιλήσουμε για το παχύ στρώμα χρώματος που καλύπτει το σώμα των περισσότερων ηλεκτρικών κιθάρων. Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλές ακουστικές και κλασσικές κιθάρες αφήνουν τα ξύλα στο φυσικό τους χρώμα, γιατί είναι γνωστό ότι ακόμα και η μπογιά δεν επιτρέπει στα ξύλα να πάλλονται. Αν λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε για το τι ισχύει και όχι τι πιστεύει ο καθένας, ας παραθέσουμε στοιχεία με τεκμηρίωση και όχι απόψεις.

Πές τα χρυσόστομε...Θα επαναλάβω (για μία ακόμα φορά), ότι μιλάμε για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ όργανα.


κι εγώ πιστεύω ότι ο βαθμός επιρροής του ξύλου στα ηλ/κά όργανα σε σχέση με τ'ακουστικά είναι πολύ μικρότερος,αλλά όχι πως δεν υπάρχει.

Μα προφανώς και όλα τα συστατικά όπως και το (υπόβαθρο) ξύλο παίζουν το ρόλο τους...αλλά όχι τόσο όσο νομίζουμε και όσο θέλουν να το πουλάνε οι μπουτικοcustomshop...


πάντως εγώ συμφωνώ μ'αυτό το κομμάτι του άρθρου,και συγκεκριμένα όταν αναφέρει πως σε κακής ποιότητας ξύλα ότι μαγνήτες και να βάλεις απλά...δεν παίζει.

Και αυτό δεν ισχύει...αυτή η κιθάρα έχει γίνει με κομμάτια που βρήκα δωρεάν (και πεταμένα) από φίλους, το μόνο που αγοράστηκε είναι οι Tonerider και παίζει παραπάνω από αξιοπρεπώς για τα 200 ευρώ που κόστισε συνολικά. Και όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες...έχω και άλλες Strat για να κάνω τη σύγκριση.
http://www.customshop.gr/stratosphere.html
To εάν παίζει ακόμα καλύτερα..κάντε λίγο υπομονή για κλίπς γιατί δοκιμάζεται πάνω σε ένα ΑΧΕ FX των 2000 ευρώ...ακριβώς γι αυτό. Να δείξει ότι ότι τα ξύλα περνάνε σε δεύτερη μοίρα όταν τα οutput συστήματα είναι υψηλού επιπέδου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 10:47 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #52 στις: 10/11/10, 10:50 »
φίλε Μαραθων μη λειτουργείς δημοσιογραφικά ( :) )κι απομονώνεις φράσεις.
ο Χρυσόστομος λέει πως τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο....

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #53 στις: 10/11/10, 10:52 »

To εάν παίζει ακόμα καλύτερα..κάντε λίγο υπομονή για κλίπς γιατί δοκιμάζεται πάνω σε ένα ΑΧΕ FX των 2000 ευρώ...ακριβώς γι αυτό. Να δείξει ότι ότι τα ξύλα περνάνε σε δεύτερη μοίρα όταν τα οutput συστήματα είναι υψηλού επιπέδου.
και μετά βάλε πάνω και τις άλλες strat...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #54 στις: 10/11/10, 10:54 »

φίλε Μαραθων μη λειτουργείς δημοσιογραφικά ( :) )κι απομονώνεις φράσεις.


Ο μηχανισμός δημιουργίας ακουστικού ήχου που βασίζεται όντως στα ξύλα δεν έχει μεγάλη σχέση με τη δημιουργία ήχου σε μια ηλεκτρική κιθάρα.
Μα...νομίζω ότι ξέρω να διαβάζω Ελληνικά ;D


και μετά βάλε πάνω και τις άλλες strat...
Με διαφορετικούς μαγνήτες...τι συμπέρασμα θα βγάλεις...μόνο ότι το ΑΧΕ είναι κορυφαίο και αξίζει όλα τα λεφτά του ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #55 στις: 10/11/10, 11:09 »
Στην ηλεκτρική κιθάρα είναι συνήθως συμπαγές, και χρησιμοποιείται για να στεγάσει τους μαγνήτες, τα ποτενσιόμετρα που ρυθμίζουν ένταση και τόνο, καθώς και τυχόν ηλεκτρονικά που μπορεί να υπάρχουν. Κι εδώ όμως το υλικό και η ποιότητα κατασκευής παίζουν ρόλο, γιατί επηρεάζουν τον τρόπο που δονείται ολόκληρο το όργανο παράγοντας ήχους.
Το ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένο το μπράτσο είναι, όπως και το σώμα, καίριας σημασίας
 
σαφώς και ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά,αλλά μάλλον καμμιά φορά μπερδεύεσαι.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #56 στις: 10/11/10, 11:11 »

      Με διαφορετικούς μαγνήτες...τι συμπέρασμα θα βγάλεις...μόνο ότι το ΑΧΕ είναι κορυφαίο και αξίζει όλα τα λεφτά του ;)
 
αφού έχεις την δυνατότητα,γιατί δεν κάνεις το τεστ με τους ίδιους?

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #57 στις: 10/11/10, 11:18 »
αφού έχεις την δυνατότητα,γιατί δεν κάνεις το τεστ με τους ίδιους?

Για έλα να το κάνουμε παρέα. Ψευτοκλιπ, 2 κιθάρες...ποιά είναι η φτηνή?
http://soundclick.com/share.cfm?id=6989595

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #58 στις: 10/11/10, 11:26 »
...σοβαρά τώρα θα το ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα.
δεν νομίζω πάντως πως αν πέσω μέσα εγώ στο τεστ ή όχι θα αποτελέσει κριτήριο.
 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #59 στις: 10/11/10, 11:31 »
δεν νομίζω πάντως πως αν πέσω μέσα εγώ στο τεστ ή όχι θα αποτελέσει κριτήριο.

Γενικό όχι, προσωπικό σου ίσως...και μην το πέρνεις σαν διαγώνισμα... ;)  δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά όλα αυτά τα χρόνια, έχω επενδύσει αρκετά λεφτά, ώστε να έχω ξεπεράσει πιά τέτοιες απορίες. Εξ ου και η ασχολία μου πλέον με "μοντέρνα" υλικά...fiber, γραφίτες....
Το επόμενο μου ( επιθυμητό) project... ;)
http://www.fibersonixx.com/solid_bodies.htm

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #60 στις: 10/11/10, 11:41 »
Marathon, να σε αρωτήσω! Αν είχες λοιπόν 2.500 ευρώ στη τσέπη, θα έπαιρνες μία squier affiniity να της αλλάξεις ηλεκτρικά και ένα axe fx tωn 2000 ευρωπούλιων ή μία ηλεκτρική αξίας 2000 ευρωπουλίων και έναν λαμπάτο ? Δεν χρειάζεται να περιοριστείς σε αυτό που σε ρωτάω, πες ότι παραπάνω θες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #61 στις: 10/11/10, 11:52 »
Marathon, να σε αρωτήσω! Αν είχες λοιπόν 2.500 ευρώ στη τσέπη, θα έπαιρνες μία squier affiniity να της αλλάξεις ηλεκτρικά και ένα axe fx tωn 2000 ευρωπούλιων ή μία ηλεκτρική αξίας 2000 ευρωπουλίων και έναν λαμπάτο ? Δεν χρειάζεται να περιοριστείς σε αυτό που σε ρωτάω, πες ότι παραπάνω θες.

Δεν παίζω με ενισχυτή, δεν έχω ενισχυτή και δεν σκοπεύω να αποκτήσω...παίζω καρφί στην κάρτα ήχου και χρησιμοποιώ προσομειώσεις...δεν είμαι λάτρης του vintage ήχου. Εάν ήμουν σοβαρός παίχτης (που δεν είμαι), με κλειστά μάτια θα έδινα το 2000ρο για το ΑΧΕ (το οποίο έχω δοκιμάσει αρκετές φορές)...από την άλλη είμαι και τεμπέλης για να κάτσω να διαβάσω το maual του ΑΧΕ ώστε να εκμεταλευτώ τις δυνατότητές του. ;)
Πάμε στις κιθάρες τώρα.
Έχω γύρω στις 12 κιθάρες, οι περισσότερες είναι φτιαγμένες από parts και όλες παίζουν πολύ καλά και έχουν τη δικιά τους προσωπικότητα. Αυτό το ξέρω γιατί τις μοιράζομαι πολλές φορές με φίλους, ώστε να έχω και μία πιο σφαιρική άποψη.
Η πιο ακριβή μου είναι μια Gibson Dublecut Pro (που την έχω κατασκευαστικά σαν σημείο σύγκρισης) και η πιό φτηνή μου ή Stratosphere των 200 ευρώ...
H πιο ακριβή partcaster μου είναι αυτή
http://www.customshop.gr/giger.html
Σε όλες τις κιθάρες προσπαθώ να έχω καλό setup και με αυτό τον τρόπο τις ευχαριστιέμαι όλες πραγματικά. Νομίζω ότι έχω ξεπεράσει σαν αγοραστής το λογότυπο.
Για να απαντήσω στην ερώτησή σου (λίγο) αλλιώς, ναι νομίζω ότι με 2.000 ευρώ που κάνει το FX, όλες οι καλοσεταρισμένες κιθάρες παίζουν καλά.


Προφανώς και το ότι έχω φτιάξει 5-6 κιθάρες, δεν με κάνει εξπέρ...αλλά λίγο πιο υποψιασμένο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 11:55 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #62 στις: 10/11/10, 11:59 »
θα έπαιρνες μία squier affiniity να της αλλάξεις ηλεκτρικά
Και για να συμπληρώσω...δεν θα αγόραζα καμμία squier...θα έφτιαχνα μία από την αρχή, όπως θα τη φανταζόμουν

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #63 στις: 10/11/10, 12:16 »
Λοιπόν, βάλε όποια κιθάρα θέλεις στο AXE FX και προσπάθησε να έρθεις κοντά στον ήχο του Κώστα Σούκα (καθαρός ήχος δημοτικού παίκτη με σκάφος 335 -βάθος και σκάσιμο) Μετά κάνε άθροιση πόσα ξόδεψες σε εξοπλισμό (ενισχυτή εφέ κιθάρα).
Εγώ για να πετύχω αυτόν τον ήχο βάζω μια κιθάρα των 2000 καρφί σε έναν ενισχυτή των 1000.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #64 στις: 10/11/10, 12:20 »
Λοιπόν, βάλε όποια κιθάρα θέλεις στο AXE FX και προσπάθησε να έρθεις κοντά στον ήχο του Κώστα Σούκα
Εγώ για να πετύχω αυτόν τον ήχο βάζω μια κιθάρα των 2000 καρφί σε έναν ενισχυτή των 1000.
Μην μπερδεύουμε τον ήχο με το παίξιμο....μέγα λάθος...άλλο η προσομείωση ήχου και άλλο προσωπικότητας...
Μεταξύ μας...δεν έχεις δώσει και λίγα....Νομίζω ότι ο Σούκας πρέπει να το πετυχαίνει με λιγότερα λεφτά ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #65 στις: 10/11/10, 12:28 »
 ;D   ;D   ;D   ;D   ;D
Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα πάντως να μιλάς αληθινά.
 :-[   :-[   :-[   :-[   :-[
Ο ήχος του είναι χαρακτηριστικός (δοκίμασα 5-6 κιθάρες για να βρώ ποιά ταιριάζει) για το παίξιμο άσε έχω ακούσει και καλύτερους -φυσικά εμείς δεν πλησιάζουμε καν κοντά)

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #66 στις: 10/11/10, 13:05 »
Ρε παιδια γιατι εξεταζετε τα πραγματα τοσο απομονωμενα??
 
Καταρχην, εαν δεν παιζουν ρολο τα ξυλα, ποιος ειναι τοσο αδαης να πιστευει οτι θα παρει ηχο SRV ή Hendrix απο lespaul?? Ποιος πιστευει οτι θα παρει ποτε το σολιστικο ηχο του Gary Moore με strato?? Τους πιο ακριβους ενισχυτες να χρησιμοποιησεις, τα παραπανω δεν θα τα εχεις ΠΟΤΕ!
 
Συνεπως, τα ξυλα παιζουν σημαντικο ρολο. Αλλα οταν αγορασεις ενα ακριβο οργανο, δεν πληρωνεις μονο καλα ξυλα. Πληρωνεις καλα ηλεκτρικα, ποιοτητα κατασκευης που συνεπαγεται οτι το οργανο κουρδιζει και intonaρει παρα πολυ καλα, καλους μαγνητες και διαφορα αλλα, τα οποια ακουγονται μικρα, αλλα μονο οταν ειναι ΟΛΑ προσεγμενα σε ενα οργανο θα ειναι και το οργανο πραγματικα καλο, ωστε ο παιχτης να μην εχει περιορισμους.
 
Εχω Fender stratocaster, εχω Gibson lespaul strd, αλλα μονο οταν πηρα τη suhr Scott Henderson καταλαβα τι σημαινει πραγματικα καλο οργανο! Ισως ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα, αλλα πιστευω οτι καταλαβαινεις πως ειναι τα πραγματικα καλα οργανα μονο οταν αποκτησεις ενα. Εαν δεν εχεις, δεν εχεις μετρο συγκρισης οποτε και οι κιθαρες των 300 ευρω μια χαρα σου φαινονται.
 
 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #67 στις: 10/11/10, 13:10 »
Ρε παιδια γιατι εξεταζετε τα πραγματα τοσο απομονωμενα??
 
Καταρχην, εαν δεν παιζουν ρολο τα ξυλα, ποιος ειναι τοσο αδαης να πιστευει οτι θα παρει ηχο SRV ή Hendrix απο lespaul??
Mα τι σχέση έχουν τα ξύλα με τους 3 μονούς σε σχέση με τους 2 διπλούς....?


Ποιος πιστευει οτι θα παρει ποτε το σολιστικο ηχο του Gary Moore με strato??
Εάν ήσουν στη πρόσφατη συναυλία του πάντως στην Αθήνα, θα άκουγες ότι μέσα στο νταβαντούρι, η Tele του μόνο σαν Tele δεν έπαιζε...πρός τη Gibson του πλησίαζε... ;)


[/size]Ισως ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα, αλλα πιστευω οτι καταλαβαινεις πως ειναι τα πραγματικα καλα οργανα μονο οταν αποκτησεις ενα. Εαν δεν εχεις, δεν εχεις μετρο συγκρισης οποτε και οι κιθαρες των 300 ευρω μια χαρα σου φαινονται.
Συμφωνούμε...τα υλικά της partcaster Tele που έχω φτιάξει πλησίασαν τα 1400 ευρώ...και δεν πλήρωσα και κανένα όνομα ;D

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #68 στις: 10/11/10, 13:51 »
παιδια δεν πιστευω να αφησε κανενας να εννοηθει οτι με σκουποξυλο θα φτιαξεις ηλεκτρικη κιθαρα.υπαρχουν καποια βασικα ξυλα που αποδιδουν καποια χαρακτηριστικα.ειτε τα λενε alder ειτε τα λενε maple ειτε τα λενε mahagony.απο και και περα εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το εχουμε κανει επιστημη το θεμα σχετικα με τα ξυλα.γνωμη μου ειναι οτι το βασικο ειναι το στησιμο,το σεταρισμα και τα βερνικια,οπως ειπε πολυ σωστα ο απολλων.γιαυτο και συμφωνω απολυτα στις custom κιθαρες.με την προυποθεση να ξερεις τι θελεις και να εχεις κανει καποιες δοκιμες.εδω παλια συγκροτηματα με κιθαρες του κολου εβγαζαν ηχο απιστευτο.γιατι ηταν σεταρισμενες στα μετρα του παιχτη.και τα μηχανηματα εβγαζαν αυτο που ηθελε ο παιχτης.το ξεχωριστο ,το διαχρονικο.και μεις αγοραζουμε κιθαρες 2500ε και μετα απο λιγες μερες τρωνε σουτ.και σε αυτο συμμετεχουν και οι επαγγελματιες διοτι πολυ απλα πληρωνονται για να προωθησουν μια κιθαρα η μια συγκεκριμενη μαρκα.τους χαριζουν οργανα τους πληρωνουν για διαφημηση και τους μοστραρουν στα site.και αναθεμα αν αυτη που παιζουν η προμοταρουν εχει σχεση με αυτες που φτανουν στα χερια μας.οποτε η γνωμη μου ειναι φτιαχνουμε μια κιθαρουλα στα μετρα μας,να γουσταρουμε να παιζουμε,και με μερικες μετατροπουλες στους μαγνητες και τα καταλληλα μηχανηματα παιζεις και μεταλ σε stratocaster. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #69 στις: 10/11/10, 13:58 »
Γιατί λίγοι παίζουν metal με stratocaster ?
Πού πήγε που ήρθε το θέμα πάλι στα ξύλα γύρισε....

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #70 στις: 10/11/10, 14:02 »
ισα ισα.αυτο λεω και γω φιλε μου.γιαυτο ειπα και στην αρχη το στησιμο,το σεταρισμα,οι μαγνητες,και τα βερνικια,ειναι το 90% ενος ηλεκτρικου οργανου

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #71 στις: 10/11/10, 14:12 »
Mαγκες, εγω εχω κιθαρα απο κοντρα πλακε...εχω ομως βαλει Dimebucker στη γεφυρα κι ετσι κι απο μαρμαρο να ηταν η κιθαρα, metal παιζει σουπερ! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #72 στις: 10/11/10, 14:13 »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #73 στις: 10/11/10, 14:19 »
παιδια δεν πιστευω να αφησε κανενας να εννοηθει οτι με σκουποξυλο θα φτιαξεις ηλεκτρικη κιθαρα.

Eγώ πάντως έφτιαξα από fiber.... ;) ...
http://www.customshop.gr/fiber.html


ισα ισα.αυτο λεω και γω φιλε μου.γιαυτο ειπα και στην αρχη το στησιμο,το σεταρισμα,οι μαγνητες,και τα βερνικια,ειναι το 90% ενος ηλεκτρικου οργανου

Kαι εγώ είμαι μαζί σου...εκτός από τα βερνίκια...


http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/BodyWoodOptions.aspx
....κι αυτοί ψεύτες....

Εάν θέλεις να φτιάξεις ακουστική κιθάρα, είναι μία χαρά...δεν βλέπω πουθενά να υπολογίζουν πυκνότητα ξύλου, sealer, μπογιές (αλήθεια...μία μεταλλική μπογιά έχει την ίδια επίδραση με μία ανυλίνης κατά την άποψή σου?) και finish (αλήθεια...nitro finish έχει την ίδια ηχητική επίδραση με την πολυουρεθάνη κατά την άποψή σου?)
Δεν τα βλέπω -ατυχώς- να τα υπολογίζει η warmoth...εκτός εάν δεν παίζουν ρόλο ;)
Με λίγα λόγια η Warmoth μας λέει πολύ ωραία πως αρχίζει ένα όργανο...δεν μπορεί να ξέρει πως θα καταλήξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 14:24 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond