Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 35032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #25 στις: 06/11/10, 20:55 »
Τις ίδιες απόψεις με πολλούς είχα κι εγώ μέχρι που ασχολήθηκα με κατασκευές κιθάρων (για χόμπυ).
Δεν παίζει ρόλο μόνο το σχήμα το είδος του ξύλου κλπ, παίζει να φτιάξεις κιθάρα από το ίδιο δέντρο και η μιά να είναι φοβερή και η άλλη μπουρούχα....
Το κάθε ξύλο έχει τις ιδιότητές του αλλά και κάθε κομμάτι την τονικότητά του.
Εγώ έχω βρεί αυτό που μ΄αρέσει (μαόνι με καπάκι μέιπλ στο σώμα και μέιπλ με έβενο στο μανίκι).... οι υπόλοιποι πάρτε Plywood.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #26 στις: 06/11/10, 21:13 »
Τις ίδιες απόψεις με πολλούς είχα κι εγώ μέχρι που ασχολήθηκα με κατασκευές κιθάρων (για χόμπυ).
Δεν παίζει ρόλο μόνο το σχήμα το είδος του ξύλου κλπ, παίζει να φτιάξεις κιθάρα από το ίδιο δέντρο και η μιά να είναι φοβερή και η άλλη μπουρούχα....
Το κάθε ξύλο έχει τις ιδιότητές του αλλά και κάθε κομμάτι την τονικότητά του.
Εγώ έχω βρεί αυτό που μ΄αρέσει (μαόνι με καπάκι μέιπλ στο σώμα και μέιπλ με έβενο στο μανίκι).... οι υπόλοιποι πάρτε Plywood.
Δεκτον....αλλα το ερωτημα φιλε μου    παραμενει αναπαντητο..... μπορεις να ξεχωρισεις οτι η κιθαρα που ακους ειναι μαονι με maple καπακι και μπρατσο maple με εβενινη ταστιερα αν δεν ξερεις την κιθαρα και απλα την ακους?κανονικα θα πρεπει να την αναγνωριζεις με κλειστα ματια γιατι πως αλλιως ειναι ο αγαπημενος σου συνδιασμος....πρεπει να ξεχωριζει.Οπως πχ ξεχωριζει το κοκκινο απο το μπλε......δεν χρειαζεσαι πτυχιο μαστερ για να τα ξεχωρισεις απλα το ξερεις....δεν μιλαμε για το playability πχ καταλαβαινεις οταν παιζεις ακομα και οταν δεν βλεπεις οτι η ταστιερα ειναι εβενος....... αλλα ο ηχος ειναι αλλο καπελο.Σε μερικες κιθαρες με πανομοιοτητα specs setup μαγνητες ενισχυτες κτλ κτλ.........αμα εσυ πχ μου πεις οτι αυτη που ακουω ειναι μαονι αυτη plywood και αυτη ειναι απο plexiglass εγω θα σε παραδεχτω....αν ομως δεν μπορεις( οπως το 99,9999 της εκατο) τοτε φιλε μου τα παντα ειναι κολληματα και προκαταληψεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #27 στις: 08/11/10, 14:44 »
φίλε denisgiann προφανώς δεν διάβασες καλά τι λέει ο φίλος studio 54.
φτιάχνεις  2 κιθάρες από το ίδιο δέντρο και η μία φυσάει και η άλλη δεν παίζει με τίποτα.
αυτό το έχω (ξανα)ακούσει και από άλλους οργανοποιούς επαγγελματίες.
2 οργανοποιούς επαγγελματίες και με αρκετά καλή φήμη έχω την τύχη να γνωρίζω και οι 2 τυχαίνει να έχουν την ίδια άποψη,όπως επίσης και όλοι οι κατασκευαστές οργάνων παγκοσμίως.
τώρα αν έχουμε πέσει όλοι εμείς που ασχολούμαστε έστω κι ερασιτεχνικά με την μουσική,θύματα μίας παγκόσμιας συνομωσίας των κατασκευαστών και των εμπόρων τότε....
επίσης να τονίσω πως με όποιον επαγγελματία μουσικό έχω μιλήσει,(και δεν μιλάω για ονόματα παγκοσμίου φήμης που λανσάρουν εταιρείες)πάλι την ίδια άποψη έχουν.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #28 στις: 08/11/10, 14:55 »
αν τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο, τότε να πάω να πάρω μία μηδαμινής αξίας κιθάρα, να την φορτώσω με ο,τι μαγνήτη θέλω, άντε να πειράξω και κάνα τρεμολο και τέτοια αν έχει και είμαι τζετ....

δεν νομίζω...

Ας μην είμαστε και σίγουροι πάντως...ούτε απόλυτοι...Η τελευταία μου κατασκευή...κιθάρα με σώμα από fiber και μπράτσο από γραφίτη...το μόνο ξύλινο κομμάτι είναι ένα εσωτερικό block όπως μπορείτε να δείτε από τις φωτογραφίες...Κιθάρες (ηλεκτρικές επί το πλείστον), μπορούμε να φτιάξουμε από ότιδήποτε υλικό και να είναι υψηλού επιπέδου
http://www.customshop.gr/fiber.html

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #29 στις: 08/11/10, 17:34 »
Όταν φτιάχνω κιθάρα για μένα μπορεί να αλλάξω 5-6 σώματα, μανίκια και μαγνήτες - ηλεκτρικά κλπ.
Αυτό που θα μου κάτσει καλά στο αυτί είναι αυτό που θα κρατήσω, χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό ή και πολλά.
Πιό "μπουρούχα" σώμα από ένα μαόνινο στρατ δεν ξαναείχα ποτέ, όμως μόλις έβαλα ΆΛΛΟ ΣΕΤ ΜΑΓΝΗΤΕΣ (που δεν έπαιζαν πουθενα καλά) η κιθάρα απογειώθηκε

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #30 στις: 08/11/10, 20:01 »
φίλε denisgiann προφανώς δεν διάβασες καλά τι λέει ο φίλος studio 54.
φτιάχνεις  2 κιθάρες από το ίδιο δέντρο και η μία φυσάει και η άλλη δεν παίζει με τίποτα.
αυτό το έχω (ξανα)ακούσει και από άλλους οργανοποιούς επαγγελματίες.
2 οργανοποιούς επαγγελματίες και με αρκετά καλή φήμη έχω την τύχη να γνωρίζω και οι 2 τυχαίνει να έχουν την ίδια άποψη,όπως επίσης και όλοι οι κατασκευαστές οργάνων παγκοσμίως.
τώρα αν έχουμε πέσει όλοι εμείς που ασχολούμαστε έστω κι ερασιτεχνικά με την μουσική,θύματα μίας παγκόσμιας συνομωσίας των κατασκευαστών και των εμπόρων τότε....
επίσης να τονίσω πως με όποιον επαγγελματία μουσικό έχω μιλήσει,(και δεν μιλάω για ονόματα παγκοσμίου φήμης που λανσάρουν εταιρείες)πάλι την ίδια άποψη έχουν.

Φιλε μου καταλαβα τι ειπε το παιδι απλα εγω αυτο που υποστηριζω ειναι οτι κατα ενα(πολυ μεγαλο)βαθμό υποβαλλομαστε και απο τις προκαταληψεις μας αλλα και απο την περιρρεουσα ατμοσφαιρα ενω θα πρεπει να εμπιστευομαστε μονο τα αυτια μας.Οταν κατι πρωτα το δεις και μετα το ακουσεις αμεσως...θες δεν θες επηρεαζεσαι ειτε θετικα ειτε αρνητικα ενω η μουσικη κατα κυριο λογο ειναι (η θα επρεπε να ειναι ) μονο ακοή.Αν δεν εχεις δει τι κιθαρα παιζει ποιος ειναι ο καλλιτεχνης κτλ κτλ κτλ και μεινεις μονο στο ηχο θα μου ξεχωρισεις εσυ αν το σωμα της κιθαρας ειναι μαονι η alder? αν ειναι set neck ή bolt on? αν δεν ειναι καν ξυλο αλλα κατι αλλο?(με το ιδιο υπολοιπο set up παντα).Και καλα να μην το ξεχωρισεις(που κανονικα θα επρεπε αν η διαφορα δεν ηταν απειροελαχιστη) αλλα εισαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει περισσοτερο αυτη με το μαονι (που πχ θεωρεις ανωτερο για χ λογους) απο αυτη με το ανθρακονημα αν δεν σου εχουν πει ποια ειναι ποια?Μολις στο σφυριξουν αμεσως μπαινουν στο παιχνιδι οι προκαταληψεις και θες δεν θες επηρρεαζεσαι.Και προσεξε δεν μιλαω πως σου καθεται στο χερι το playability και τα σχετικα...αυτο ειναι αλλο καπελο που εχει να κανει με την ποιοτητα την κατασκευης κτλ κτλ....εγω μιλαω για τον ήχο.
Με λιγα λογια αν τα ξυλα επηρρεαζουν ενα πχ 5% του τελικου ηχητικου αποτελεσματος(μεχρι και το ειδος της πενας και το πως συναντα τις χορδες περισσοτερο επηρεαζει τον ήχο) τοτε δεν δικαιολογει ολη την παραφυλολογια γυρω απο τα ξυλα.....αν ισχυε θα μπορουσες σχεδον αυτοματα να αναγνωρισεις το τυπο του ξυλο..ενω απλα....δεν μπορεις.....δεν υπαρχει ποιο μεγαλη αποδειξη απο αυτο.
Βεβαια αλλη μαγκια ειναι να σου λεει ο αλλος φιλε αυτο το σωμα ειναι απο ξυλο απο τα βαθη των βραζιλιανικων δασων.....καταπληκτικο...με κροκοδειλους παλευανε οι βραζιλιανοι να το αποσπασουν....koa..moa..πως λεγεται....ετσι και το βαλεις η κιθαρα σου θα αποκτησει σκοτεινο χαρακτηρα....εντονο sustain και αλλα τετοια ομορφα.Και το χρυσοπληρωνεις ενω θα εβγαζες το ιδιο αποτελεσμα με κατι πολυ φθηνοτερο αν δεν ειχες μπει στο τριπακι αυτο.
Αρα λοιπον οποιος θελει πραγματικα την αληθεια κανει το τεστακι αντικειμενικα και βλεπει...αλλα λιγοι θελουν καθως πιστευω οτι ειναι μεγαλη ηττα να βγαλει καποιος την κιθαρα απο κοντρα πλακε οτι ακουγεται καλυτερα απο αυτη με το μαονι με το ψαρωτικο maple καπακι(που ολοι μας γουσταρουμε 0:) ) γιατι πρωτον θα πρεπει να δικαιολογησει το σκασμο λεφτα παραπανω που εχει ξοδεψει και δευτερον γιατι θα αποδειχτει οτι τελικα αυτα που νομιζει οτι "ακουει" δεν ανταποκρινονται ακριβως στην ωμη πραγματικοτητα της ακοης χωρις συντηριτικα και προσθετα αρα δεν ειναι τοσο ειδημονας οσο νομιζει.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #31 στις: 09/11/10, 10:40 »
Δεν έχω κανένα απολύτως λόγω να διαφωνήσω σ'αυτά που λες.
Εγώ για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα,δεν μπορώ βέβαια εγώ να πω σε τι βαθμό και ποσοστιαία.
 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #32 στις: 09/11/10, 12:15 »
Εγώ για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα,δεν μπορώ βέβαια εγώ να πω σε τι βαθμό και ποσοστιαία.
Άρα...δεν ξέρεις γιατί το λές? Άμα δηλ το ποσοστό συμμετοχής είναι 0..005% ή 5% είναι σημαντικό?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #33 στις: 09/11/10, 14:05 »
αν είναι 35%?
...Εγώ είπα σημαντικό...(και δεν είναι μόνο δική μου άποψη)....
 τώρα αν είναι 20-30% ή ότι είναι δεν μπορώ να το ορίσω ποσοστιαία εγώ.
Εσύ (χωρίς πλάκα)μπορείς να μας δώσεις τα ποσοστά της συμμετοχής για το κάθε τι που επιρρεάζει τον ήχο.
 
(μας έφτιαξες με τα όργανα που είδαμε στο site σου...)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/10, 15:01 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #34 στις: 09/11/10, 14:38 »
εγω παιδια εχω να πω το εξης.οτι εχουμε πεσει (οπως ειπε και ενας φιλος) θυματα εκμεταλευσης .μιλαμε για ηλεκτρικα οργανα τα οποια οι μαγνητες και ο εξοπλισμος ειναι το 90% του ηχου.οποτε τι συζηταμε για ξυλα και μαλακιες?και οταν απο 2 ιδια κομματια ξυλο φτιαχνεισ 2 οργανα και ειναι διαφορετικα ηχητικα μεταξυ τους, αυτο ειναι αποδειξη οτι ρολο παιζουν οι λεπτομερειες κατα την κατασκευη.εδω ενα λουκι στο nut να μην ανοιξεις σωστα και η κιθαρα δεν παιζει.και ας ειναι ολα τελεια και πανακριβα.το βασικο ειναι να σε καβλωνει η κιθαρα οταν την πιανεις να παιζεις ανετα πανω σε αυτη ,και με τα καταλληλα μηχανηματα βγαζει οτι ηχο θες.γιαυτο οι επαγγελματιες εχουν ενα οργανο χρονια για στανταρ.η μηπως ηταν απο το καλυτερο ξυλο που εγινε ποτε? απλα εφτιαξαν ενα οργανο custom στα μετρα τους και ολα τα αλλα περισσευουν.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #35 στις: 09/11/10, 15:00 »
δηλαδή ρε παιδιά ένα λάθος ανοιγμένο λούκι στο nut παίζει ρόλο και το δεχόμαστε όλοι,και τα ξύλα της κιθάρας δεν παίζουν ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #36 στις: 09/11/10, 15:51 »
δηλαδή ρε παιδιά ένα λάθος ανοιγμένο λούκι στο nut παίζει ρόλο και το δεχόμαστε όλοι,και τα ξύλα της κιθάρας δεν παίζουν ρόλο?
Ενα λαθος στο nut μπορει να κανει την κιθαρα να μην παιζει καθόλου ειναι νευραλγικο σημειο σαν να εχεις ξεχασει να βιδωσεις το λαιμο στο  σωμα ενα πραγμα.Τα ξυλα στην ηλεκτρική ειναι περιπου οπως και οι τριχες στο  σωμα ενος στιβιστα.Νομιζει οτι αμα τις ξυρισει κερδιζει σε αεροδυναμικη λιγοτερη τριβή και αλλα τετοια  γραφικα.....αλλα περισσοτερο  ειναι για  ψυχολογικο boost να θεωρει δηλαδη οτι εχει κανει οτι περνα απο το  χερι του για να βελτιωθει...οχι οτι βαθια μεσα του πιστευει οτι μερικες τριχες πανω μερικες κατω...θα κανουν τη διαφορα.
Εγω σου λεω βαλτα κατω ενα προς ενα κατα σειρα  σπουδαιοτητας.......Ενισχυτης η βαση του ηχου σου...αυτο που θα φτασει στα αυτια σου ειναι κατα 60% θεμα ενισχυτη(και λιγο βαζω)  βαλε μετα τα οποια πεταλακια ή εφφε οποιασδηποτε μορφης χρησιμοποιεις ......μετα βαλε  τους μαγνητες της κιθαρας σου....μετα  την ποιοτητα κατασκευης(αυτος ειναι ο πραγματικα ασταθμητος παραγοντας) που ειναι κατα πολυ υπευθυνη για sustain καλο intonation  κτλ κτλ...και τελευταια τα ξυλα και πες μου μετα ποσο ειναι το ποσοστο που επηρεαζουν τα ξυλα το τελικο αποτελεσμα(Δεν εβαλα τα χερια σαν παραγοντα γιατι αυτο νομιζω οτι εννοειται σαν το νουμερο ενα).
Βλεπεις δεν σου εβαλα ποσοστα για τα υπολοιπα παρα μονο για τον ενισχυτη.Προσπαθησε να τα βαλεις μονος σου η πχ να διαφωνησεις οτι τα ξυλα επηρεαζουν περισσοτερο τον ηχο απο τον ενισχυτη....ή απο τα πεταλια και τα εφε ή απο τους μαγνητες  ή απο την ποιοτητα κατασκευής.Τα ξύλα οχι απλα ερχονται τελευταια σε σειρα σπουδαιότητας αλλα το ποσοστο που τους αναλογει(  οσο και αν ειναι αυτο) δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να δικαιολογει διαφορες  σημαντικες στον ηχο και ολη αυτη την παραφιλολογια.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #37 στις: 09/11/10, 16:01 »
αν είναι 35%?
Εσύ (χωρίς πλάκα)μπορείς να μας δώσεις τα ποσοστά της συμμετοχής για το κάθε τι που επιρρεάζει τον ήχο.
 
(μας έφτιαξες με τα όργανα που είδαμε στο site σου...)
Eγώ θα σου πώ ότι κατα 99% το ρόλο στον ήχο τον παίζουν οι μαγνήτες και ο ενισχυτής...αφήνω το 1% για όλα τα υπόλοιπα...θα με πιστέψεις? ;D
...ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ηλεκτρικά όργανα έτσι?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #38 στις: 09/11/10, 16:03 »
...να σου πω την αλήθεια θά'θελα νά'χεις δίκιο(θα μας συνέφερε όλους οικονομικά).
στην σειρά όπως την αναφέρεις την βρίσκω λογική.
υπόθεση ότι τον ενισχυτή τον έχουμε ρυθμισμένο σε καθαρό ήχο,και κάνουμε ένα τεστ με όσο το δυνατόν περισσότερο
πανομοιότυπες κιθάρες κατασκευαστικά,ποιοτικά και με ακριβώς τα ίδια specs,και με μόνη διαφορά το ξύλο της ταστιέρας.
επίσης να τις τεστάρει φυσικά ο ίδιος κιθαρίστας.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούσουμε την διαφορά...
τώρα πες μου τα ποσοστά βγάζοντας το 60% του ενισχυτή..
κάπου είχε κυκλοφορήσει κι ένα τεστ σ'αυτό που σου λέω τώρα(νομίζω κι εδώ μέσα)
αλλά δεν θυμάμαι να το βρώ...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #39 στις: 09/11/10, 16:16 »
κάπου είχε κυκλοφορήσει κι ένα τεστ σ'αυτό που σου λέω τώρα(νομίζω κι εδώ μέσα)
αλλά δεν θυμάμαι να το βρώ...
Τα περισσότερα τεστ και άρθρα που κυκλοφορούν, αναφέρονται σε ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ξύλα, χωρίς να υπολογίζουν πυκνότητες (αμερικάνικο alder έχει διαφορά από καναδέζικο ή κινέζικο...) και τελικές επεξεργασίες ( sealer, χρώμα, finish κλπ)...Προφανώς και πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα ακούν τη διαφορά του nitro finish με τη πολυουρεθάνη... ;D
Επίσης τέτοιες ιδιότητες ισχύουν επί το πλείστον για ακουστικά όργανα, που εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιον.


...να σου πω την αλήθεια θά'θελα νά'χεις δίκιο(θα μας συνέφερε όλους οικονομικά).
Ατυχώς ή ευτυχώς...πιο φτηνό υλικό από το ξύλο σήμερα δεν υπάρχει.


υπόθεση ότι τον ενισχυτή τον έχουμε ρυθμισμένο σε καθαρό ήχο,και κάνουμε ένα τεστ με όσο το δυνατόν περισσότερο
πανομοιότυπες κιθάρες κατασκευαστικά,ποιοτικά και με ακριβώς τα ίδια specs,και με μόνη διαφορά το ξύλο της ταστιέρας.
επίσης να τις τεστάρει φυσικά ο ίδιος κιθαρίστας.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούσουμε την διαφορά...
Το αυτό και γι αυτούς που ακούνε το νίτρο... ;D

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #40 στις: 09/11/10, 18:48 »
...να σου πω την αλήθεια θά'θελα νά'χεις δίκιο(θα μας συνέφερε όλους οικονομικά).
στην σειρά όπως την αναφέρεις την βρίσκω λογική.
υπόθεση ότι τον ενισχυτή τον έχουμε ρυθμισμένο σε καθαρό ήχο,και κάνουμε ένα τεστ με όσο το δυνατόν περισσότερο
πανομοιότυπες κιθάρες κατασκευαστικά,ποιοτικά και με ακριβώς τα ίδια specs,και με μόνη διαφορά το ξύλο της ταστιέρας.
επίσης να τις τεστάρει φυσικά ο ίδιος κιθαρίστας.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα ακούσουμε την διαφορά...
τώρα πες μου τα ποσοστά βγάζοντας το 60% του ενισχυτή..
κάπου είχε κυκλοφορήσει κι ένα τεστ σ'αυτό που σου λέω τώρα(νομίζω κι εδώ μέσα)
αλλά δεν θυμάμαι να το βρώ...

Καντο και ετσι....απλα δεν ξερεις τι...διαφορα θα ακουσεις........αν απλα και μονο ακουσεις τις κιθαρες χωρις να τις δεις....και προσεξε...οταν λες πανομοιοτυπες κιθαρες κατασκευαστικα αυτο μπορει να το εγγυθει μονο κατασκευή απο τον ΙΔΙΟ τεχνίτη.Σημαινει ιδιος τεχνιτης ,πανομοιοτυπες κιθαρες, ιδιο μεγεθος ,ιδιο scale,ηλεκτρικα τα παντα ιδια....μονο το ειδος του ξυλου αλλαζει.Τοτε λοιπον κατσε ακου και ξεχωρισε το μαονι απο το basswood.......το alder απο κοντρα πλακε......το maple απο την ακρυλική...και ακομα και αν δεν τα ξεχωρισεις κανε και το αλλο....να τα ηχογραφησεις ενω τα παιζει ο ιδιος παντα παικτης....και να τα ακουσεις μετα απο κανα μηνα.....οταν θα εχεις παλι ξεχασει ποιο ειναι ποιο......πας ενα στοιχημα οτι παλι θα βγαλεις αλλα αποτελεσματα απο κεινα που εβγαλες την πρωτη φορα?Και βεβαια......αν θες να εισαι αντικειμενικός δεν θα τεσταρεις αναμεσα σε δυο κιθαρες.....γιατι τοτε ειναι 50-50  και ευκολα κατα τυχη μπορεις να βρεις αυτο που νομιζεις οτι ξερεις.....Βαλε 5 κιθαρες με τις τρεις ασχετες και τις δυο μονο τις πανομοιοτυπες.......εκει να σε δω.....

Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #41 στις: 10/11/10, 00:30 »
βεβαιως και υπαρχει φθηνοτερο υλικο.απο το ξυλο.και  ελαφρυτερο. το αλουμινιο και το plexiglass.ηδη εφαρμοζεται η τεχνικη του σε μπρατσα για μπουζουκια και καπακια.για σταθεροτητα και σκευρωματα.σε μερικα χρονια θα δειτε ποσο θα ασχολουμαστε με τα κολοξυλα.ηδη φτιαχνονται και ηλεκτρικα μπουζουκια.(ροτσκος θεσσαλονικη.ξυλοηχος).μπας  και βαλουν μυαλο ορισμενοι που με τα ελατα και τα οστρακα εκαναν περιουσιες και κοροιδευουν το κοσμακη.μπειτε να δειτε τα ηλεκτρικα μπουζουκια του ροτσκου και τη μεθοδο που χρησιμοποιει ο φρονιμοπουλος αναμεσα στα ξυλα..μεχρι να καταργηθουν εντελως.η επιστημη εξελισεται.φιλικα δημητρης

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #42 στις: 10/11/10, 01:31 »
τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο ρεεεεεεεεεε  ;D

παρακαλώ συνεχίστε σας παρακολουθώ με μεγάλη αγωνιά


ΥΓ: marathon για τα MAC δεν μας είπες τίποτα, παίζουν ρόλο στον ήχο αν είναι G5  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 01:33 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #43 στις: 10/11/10, 09:23 »
...Tότε οπωσδήποτε φίλοι μου ισχύει το σενάριο ότι όλοι οι κατασκευαστές μας δουλεύουν κανονικά και όλοι οι επαγγελματίες μουσικοί συμμετέχουν σ'αυτό το σχέδιο εξαπάτησης τόσα χρόνια,από τότε που κατασκευάζονται ηλ/κά όργανα.Ο Les Paul ας πούμε τα φαντασιώνονταν αυτά που πίστευε για τα ξύλα και την επίδρασή τους στον ήχο.
Σ'όλα αυτά τα χρόνια πάντως μου κάνει εντύπωση πως ούτε ένας από τους προαναφερθέντες "δολοπλόκους" και "καταχραστές" της αγάπης μας γι'αυτά τα όργανα δεν έσπασε το απόστημα,και να τεκμηριώσει όλα αυτά που λέτε.
Επίσης να υποθέσω πως τα ηλ/κά όργανα που εσείς παίζετε είναι από το φθηνότερο ξύλο που μπορούσατε να βρείτε,γιατί δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος θα πλήρωνε κάτι σε πολλαπλάσια τιμή μόνο και μόνο για το εφέ?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #44 στις: 10/11/10, 09:33 »
   Ερ. Υπάρχουν επίσης διχογνωμίες όσον αφορά την ηλεκτρική κιθάρα και το κατασκευαστικό κομμάτι. Πολλά λέγονται κατα καιρούς, ποιά είναι η δικία σας γνώμη;
Π.Λ: Στο κεφάλαιο ηλεκτρική κιθάρα λέγονται πολλά για το τι παίζει καθοριστικό ρόλο στα τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω ότι τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, γιατί αν ένα όργανο ηχεί ακουστικά, και με μέτριους μαγνήτες μπορεί να παίξει και ηλεκτρικά. Αντίθετα σε κακής ποιότητας ξύλα όσο καλούς μαγνήτες να βάλουμε δεν θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα ελαφριά ξύλα, όπως το μαόνι ακούνε καλύτερα σε κάποιες δύσκολες συχνότητες. Ευαισθητοποιούνται δηλαδή από απαλές δονήσεις των χορδών, όπως ακριβώς ένα καλό ηχείο για παίξιμο με δυναμικές piano/forte. Τα σκληρά ξύλα πάλι, όπως το σφενδάμι έχουν άλλα προτερήματα, όπως τη διαύγεια ή τον καλύτερο διαχωρισμό των συχνοτήτων. Γι' αυτό κάποιος που έχει μια εμπειρία πάνω στα ξύλα και έχει ακούσει πολλές κιθάρες, μπορεί να διαλέξει ένα όργανο της αρεσκείας του με ένα μανίκι στα μέτρα του και με τους μαγνήτες που αυτός κρίνει καλύτερους. Βέβαια υπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν γνωρίζει ο κόσμος.
http://www.theartofwood.gr/inter.php

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #45 στις: 10/11/10, 09:43 »
Σώμα   Το σώμα είναι το πλατύ μέρος της κιθάρας. Ο βασικός ρόλος του είναι να αποτελέσει το σημείο στο οποίο κομπλάρουν οι χορδές για να στηριχτούν σωστά, και περιλαμβάνει τη γέφυρα (ή αλλιώς καβαλάρη) που τεντώνει τις χορδές πάνω από την υπόλοιπη κιθάρα. Χρησιμεύει επίσης και σαν σημείο στήριξης του χεριού που χτυπάει τις χορδές. Στην κλασική και ακουστική κιθάρα είναι κοίλο και χρησιμεύει σαν αντηχείο που ενισχύει τον ήχο της κιθάρας με φυσικό τρόπο, ενώ το ξύλο, το σχέδιο και η ποιότητα κατασκευής του παίζουν αποφασιστικό ρόλο στον τελικό ήχο που θα βγάλει το όργανο. Στην ηλεκτρική κιθάρα είναι συνήθως συμπαγές, και χρησιμοποιείται για να στεγάσει τους μαγνήτες, τα ποτενσιόμετρα που ρυθμίζουν ένταση και τόνο, καθώς και τυχόν ηλεκτρονικά που μπορεί να υπάρχουν. Κι εδώ όμως το υλικό και η ποιότητα κατασκευής παίζουν ρόλο, γιατί επηρεάζουν τον τρόπο που δονείται ολόκληρο το όργανο παράγοντας ήχους.
 Μπράτσο   Το μπράτσο της κιθάρας είναι το μακρόστενο μέρος της, και περιλαμβάνει την ταστιέρα, τον ζυγό και τα κλειδιά. Στις κλασικές κιθάρες είναι ενσωματωμένο με την υπόλοιπη κατασκευή, ενώ στους άλλους τύπους (κυρίως στις ηλεκτρικές) μπορεί να είναι και αποσπώμενο. Το μπράτσο χρησιμεύει για να μπορεί ο κιθαρίστας να μεταβάλλει τον ήχο που βγάζει το όργανο, πατώντας τις χορδές σε διαφορετικά τάστα. Ο ζυγός αποτελεί το απέναντι από τον καβαλάρη σημείο τεντώματος των χορδών, ενώ τα κλειδιά είναι τα σημεία όπου καταλήγουν οι χορδές και διαθέτουν κοχλία που επιτρέπει το μεγαλύτερο ή μικρότερο τέντωμά τους, για σωστό κούρδισμα.
Το πίσω μέρος του μπράτσου είναι καμπυλωτό, για να διευκολύνεται το πιάσιμο και η στήριξη του χεριού που πατάει τις χορδές. Στις ηλεκτρικές κιθάρες, αυτή η καμπυλότητα είναι μικρότερη απ' ότι στις υπόλοιπες.
Το ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένο το μπράτσο είναι, όπως και το σώμα, καίριας σημασίας. Για την ταστιέρα επιλέγεται συνήθως έβενος ή τριανταφυλλιά, που δίνουν καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και αντέχουν στις φθορές. Για το πίσω μέρος χρησιμοποιούνται ξύλα που διακρίνονται για την αντοχή τους, καθώς λόγω της τάσης των χορδών δεν είναι δύσκολο να παρουσιαστεί σκέβρωμα (καμπύλωση) στο μπράτσο, πράγμα που καταστρέφει τον ήχο μιας κιθάρας και δυσκολεύει το παίξιμο. Πολλές ακουστικές και ηλεκτρικές κιθάρες έχουν μέσα στο μπράτσο ενσωματωμένη μια σιδερένια ράβδο, η καμπυλότητα της οποίας (και επομένως και του μπράτσου) μπορεί να ρυθμιστεί με κλειδί, επαναφέροντας τυχόν σκέβρωμα του μπράτσου.
http://el.wikipedia.7val.com/;fitMlBoxIDarticle=e0f6beb/wiki/%CE%9A%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1#articleNavigation
 


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #46 στις: 10/11/10, 09:48 »
Με μία γρήγορη ματιά τα παραπάνω.
Όποιος θέλει λοιπόν να το ψάξει και λίγο περισότερο θα βρει κι άλλες γνώμες και από αξιόπιστες πηγές.
Άλλο το τι ισχύει κι άλλο το τι πιστεύω(ακούω).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #47 στις: 10/11/10, 10:01 »
Οποιος νομίζει ότι σε μία κιθάρα δεν παίζουν ρόλο τα ξύλα, δείτε τα παρακάτω και μετά διαμόρφώστε μία πιο ενημερωμένη άποψη:
PAUL REED SMITH 02 | BRAZILIAN ROSEWOOD - The HOLY GRAIL - Private Stock
  Ειδικά στο 1:40'

Επίσης για γενική ιδέα του πόσος κόπος πηγαίνει στην διαδικασία προετοιμασίας του ξύλου πριν ακόμα αρχίσει να γίνεται κιθάρα:
PRS Factory Tour Part 1/2

PRS Factory Tour Part 2/2


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #48 στις: 10/11/10, 10:03 »
Φίλε JM.P, προσωπικά δεν θα συμφωνούσα με αυτή την πρόταση:

Εγώ πιστεύω ότι τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, γιατί αν ένα όργανο ηχεί ακουστικά, και με μέτριους μαγνήτες μπορεί να παίξει και ηλεκτρικά. Αντίθετα σε κακής ποιότητας ξύλα όσο καλούς μαγνήτες να βάλουμε δεν θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ο μηχανισμός δημιουργίας ακουστικού ήχου που βασίζεται όντως στα ξύλα δεν έχει μεγάλη σχέση με τη δημιουργία ήχου σε μια ηλεκτρική κιθάρα. Δεν λέω ότι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο, απλά η δική μου εντύπωση είναι ότι η συνεισφορά τους είναι πολύ μικρότερη απ' ό,τι σε ακουστικά όργανα, για τα οποία ισχύει σε μεγάλο βαθμό η όλη φιλολογία περί ηχητικής απόδοσης κάθε ξύλου. Γι αυτό και το πρώτο άρθρο που παρέθεσες κάνει λόγο για πολλές άλλες παραμέτρους, μερικές από τις οποίες αναφέρει στη συνέχεια:

Ερ. Ποιές είναι αυτές οι παράμετροι;
Π.Λ: Σημαντικότατο ρόλο παίζουν τα βερνίκια. Στα εργοστασιακά όργανα χρησιμοποιούνται κυρίως πολυεστερικά βερνίκια που είναι σκληρά και δεν αφήνουν το όργανο να πάλλεται περισσότερο τα χρησιμοποιούν για προστασία από θερμοκρασία ή υγρασία. Ακόμα και οι κόλλες που χρησιμοποιούνται παίζουν σημαντικό ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα, πρέπει να είναι σκληρές και άκαμπτες.


Δηλαδή ουσιαστικά παραδέχεται ο ίδιος ότι στην πράξη το βερνίκι (που είναι μόνο μία παράμετρος) εξουδετερώνει σε κάποιο βαθμό τις όποιες ακουστικές ιδιότητες των ξύλων. Και ας μη μιλήσουμε για το παχύ στρώμα χρώματος που καλύπτει το σώμα των περισσότερων ηλεκτρικών κιθάρων. Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλές ακουστικές και κλασσικές κιθάρες αφήνουν τα ξύλα στο φυσικό τους χρώμα, γιατί είναι γνωστό ότι ακόμα και η μπογιά δεν επιτρέπει στα ξύλα να πάλλονται. Αν λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε για το τι ισχύει και όχι τι πιστεύει ο καθένας, ας παραθέσουμε στοιχεία με τεκμηρίωση και όχι απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 10:11 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #49 στις: 10/11/10, 10:34 »
το διάβασα το άρθρο Απόλλων.
το θεωρώ βέβαιο ότι επιρρεάζει τον ήχο του ξύλου το βερνίκι.
κι εγώ πιστεύω ότι ο βαθμός επιρροής του ξύλου στα ηλ/κά όργανα σε σχέση με τ'ακουστικά είναι πολύ μικρότερος,αλλά όχι πως δεν υπάρχει.
πάντως εγώ συμφωνώ μ'αυτό το κομμάτι του άρθρου,και συγκεκριμένα όταν αναφέρει πως σε κακής ποιότητας ξύλα ότι μαγνήτες και να βάλεις απλά...δεν παίζει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
3011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond