Σελίδες:
  • #1 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Καλησπέρα σε όλους! Ξέρω ότι το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να έχει αναφερθεί πολλές φορές αλλά θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοήθησετε. Λοιπόν σκέφτομαι να ξεκινήσω ακουστική κιθάρα. Αυτή τη στιγμή μπορώ να διαθέσω μέχρι 150 ευρώ. Ξέρω ότι με τόσα χρήματα δεν παίρνω και ότι καλύτερο αλλά τι να κάνουμε ας όψεται η κρίση... Από μια μικρή έρευνα που έκανα πιστεύω ότι αρκετά καλές είναι η Fender CD-60, η Lag T66D, οι Cort AD-850 και 880, και η Yamaha F130. Εγώ έχω μια μικρή προτίμηση προς τη Fender. Ποιά είναι η άποψή σας;
    Να διευκρινίσω ότι με ενδιαφέρει να απλά να μάθω κιθάρα για μένα και για την παρέα μου που και που :) . Επίσης θα ήμουν διατεθειμένος, με λίγη δυσκολία βέβαια, να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ αν πιστεύετε ότι αυτά τα 50 ευρώ θα κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.

  • #2 από Dr Wolf στις 23 Jan 2012
  • Προσωπικά στα ποσά που αναφέρεις θα πήγαινα για την CORT. Γενικά είναι αξιοπρεπή όργανα. Σαν δεύτερη επιλογή μάλλον θα επέλεγα την Yamaha.
  • #3 από Μelexdy στις 23 Jan 2012
  • εγω θα εμενα μακρια απο τις fender κατω των 300 εβρο
  • #4 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Δηλαδή η Fender δεν; Και μέχρι 200 ευρώ αυτή θα ήταν η επιλογή σου;  Α και την Cort 880 φαντάζομαι θα εννοείς έτσι;
  • #5 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Μάλιστα. Και από τις άλλες;
  • #6 από Edward The Great στις 23 Jan 2012
  • Κοιτα και αυτες εδω:
    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7168
    http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=132271&Category=1763
    Αλλα απο αυτες που παρεθεσες, μαλλον θα κοιταγα ειτε για μια απο τις Cort ειτε για την Lag
  • #7 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Κατάλαβα, να τη ξεχάσω τη Fender ε; Και κάτι άλλο. Την Cort γιατί δεν μπορώ να τη βρω σε κανένα ελληνικό μαγαζί σε χρώμα sunburst;
  • #8 από Dr Wolf στις 23 Jan 2012
  • Ναι την 880 εννοώ. Νομίζω αξίζει το 50άρικο παραπάνω.
    Δεν γνωρίζω για το sunburst χρώμα. Προσπάθησε να ρωτήσεις και σε άλλα μαγαζιά..
  • #9 από rodort1 στις 23 Jan 2012
  • Aν έχεις εμπειρία από κιθάρες ή έχεις κάποιον που να μπορεί να αξιολογήσει,ηχητικά και κατασκευαστικά,μια κιθάρα,σου προτείνω να
    δεις και σε αγγελίες.
    Άλλο είναι να πάρεις μια μεταχειρισμένη κιθάρα που αγοράστηκε 250-300 ευρώ με 150-200 ευρώ.
    Και άλλο να δώσεις 150 ευρώ για καινούργια που πιθανό να κοστολογείται τιμή/μονάδα στα 30 ευρώ βγαίνοντας από το εργοστάσιο με ότι συνεπάγεται αυτό...
  • #10 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Δυστυχώς ούτε εμπειρία έχω ούτε γνωρίζω κάποιον που να παίζει. Κάτι για το χρώμα κάποιος άλλος;
  • #11 από Απόλλων στις 23 Jan 2012
  • Λοιπόν, μέχρι 150 Ευρώ θα σού πρότεινα την Vintage VEC400, ενώ με λίγα παραπάνω χρήματα υπάρχει η Ibanez V105S, η Cort Earth 70, η Washburn WD10S και η Epiphone Dove. Η προσωπική μου ψήφος θα πήγαινε στην Cort και τη Washburn, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι άλλες τρεις δεν είναι πολύ καλές κιθάρες για τα λεφτά τους.

    Όλες οι παραπάνω κιθάρες έχουν καπάκι από συμπαγές ξύλο, το οποίο θεωρώ σημαντικό προσόν για ένα ακουστικό όργανο.
  • #12 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Δηλαδή η Cort Earth 70 έχει τόσο μεγάλη διαφορά από την AD 880;
  • #13 από Απόλλων στις 23 Jan 2012
  • Κατ' αρχήν η ΑD880 είναι ηλεκτροακουστική, και εσύ είπες ότι θέλεις απλή ακουστική. Ούτως ή άλλως εγώ θα προτιμούσα την Earth 70, δεδομένου ότι η AD880 δεν έχει συμπαγές καπάκι και είναι πιο ακριβή. Αν μπορέσεις να βρεις κάπου να δοκιμάσεις δυό παρόμοιες κιθάρες από την ίδια μάρκα, εκ των οποίων η μία έχει συμπαγές καπάκι και η άλλη όχι, έχω την εντύπωση ότι θα καταλάβεις εύκολα τη διαφορά στον ήχο.
  • #14 από Arwindan στις 23 Jan 2012
  • Νομίζω ότι η 880 βγαίνει και σε ακουστική και σε ηλεκτροακουστική ( η AD 880 CE). Όσο για το άλλο συμφωνώ. Δύσκολη η επιλογή πάντως. Από ότι παρατηρώ η Fender σαν εταιρεία δεν εμφανίζεται σε κανενός της προτάσεις.
Σελίδες: