Αποστολέας Θέμα: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...  (Αναγνώστηκε 4096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Γεια σας Παιδια.. Επειδη μου το τραγουδι αυτο μου αρεσει πολυ καθησα και εφτιαξα μια Ελληνικη Εκδοση με Ελληνικους Στιχους... Μπορειτε να το κατεβασετε και να το ακουσετε απο εδω....  http://radioyet.de/TEST7.mp3
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.... Χρηστος... Να Και Ελληνικοι στιχοι...

Σήμερα τα έχω πάλι χαμένα
και δεν αντέχω ούτε και εμένα...
Μες στους δρόμους τρέχουν παιδάκια
Που κουβαλάνε δάκρυα στα μάτια..
Πίσω απ τα δένδρα πέφτουν Αστέρια
που μου ζεσταίνουνε τα Κρύα μου χέρια...
μέχρι και οι Λύκοι βγαίνουν στο Δάσος
Και τραγουδάνε με χορό...
Hey oh.....
Listen what i say oh....
I got your hey oh...
Listen what i say oh....   oh...
Ακόμα και η Θάλασσα αρχίζει να φουσκώνει...
Με κοιτάζει με ένα βλέμμα που νομίζεις πως σκοτώνει...
και τα Κύματα πλησιάζω και τα παίρνω αγκαλιά..
Και γεμίζω Ροδοπέταλα που μοίραζαν φιλιά....
Δεν αντέχω πια το μίσος που απλώθηκε στην Γη
Κάτι πρέπει να είναι λάθος φτιάχτα όλα απ την αρχή...
Το μυαλό μου δεν χωράει πως ο Γέρος στην Γωνιά...
Να χαϊδεύει και να πιάνει  έτσι τα μικρά  παιδιά...
Hey oh.....
Listen what i say oh....
I got your hey oh... Listen what i say oh....   oh...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/13, 19:56 από hot_sauce »
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #1 στις: 13/08/13, 15:00 »
Έχουν περάσει αρκετά μερόνυχτα από εκείνο το μεσημεράκι που ανέβασα το τραγουδάκι στο Φόρουμ.... Απάντηση καμιά..σχόλιο κανένα.... Τώρα δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν...  Το κομμάτι να είναι τελείως χάλια... να μην άρεσε σε κανέναν και να με αγνοήσατε όσο δεν πάει...η να σας άρεσε και.. και... και....τώρα δεν ξέρω τι να γράψω.... Χα...χα..χα.. Όπως και να έχει το πράγμα σας εύχομαι καλό απόγευμα.... Να είστε καλά.... :) :) :)
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #2 στις: 13/08/13, 15:21 »
καλή προσπάθεια.
οι στίχοι σου πιστεύω ότι θέλουν δουλειά στην ομοιοκαταληξία , στη ροή και στο νόημα.
τα φωνητικά μ'αρεσαν, θυμίζουν λίγο Σαβόπουλο

η μουσική είναι καραόκε ?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #3 στις: 13/08/13, 15:40 »
Σε ευχριστω για τον χρονο σου... Ναι  την Μουσικη μου την εδωσε το φιλαρακι απο το Στουντιο... Τον στιχο τον εγραψα επιτηδες ετσι γιατι ηθελα να σπασω το κατστημενο της ομοιοκαταληξιας... Αν αυτο ειναι σωστο η οχι ειναι φυσικα συζητησιμο... Το τραγουδι μιλαει για την Παιδεραστεια...Στην αρχη ο Ακροατης ακουει κατι παραξενα πραγματα που γινονται γυρω μου και στο τελος στο τελευταιο στιχακι  του.......ξεφουρνιζω , ας το πουμε ετσι χοντρα, τον λογο γιατι γινονται ολα αυτα... Ειναι ο γερος παιδεραστης που κατστρεφει μια παιδικη ψυχη.... Η ιδεα για αυτο το τραγουδι μου ηρθε οταν πριν απο λιγο καιρο εζησα προσωπικα το δραμα ενος παιδιου που ο Παπους του την δεκαετια του 70 βιαζε συστηματικα την Κορη του και τωρα μετα απο τοσα πολλα χρονια κανει το ιδιο και στον 12χρονο εγγονο του... Και το χειροτερο...ολοι κλεινουν αυτια και ματια και αυτο στην Γερμανια του 2013... Οταν εγω προσπαθησα να φερω το συμβαν στν επιφανεια...ολοι με σταματησαν... Ακομα και οι συγκενεις των Θυματων και τα ιδια τα θυματα... Εκει ειναι που επρεπε να βγαλω την Οργη ειχα μεσα μου μεσο των στιχων... Στον τελευταιο στιχο υπαρχει ενα ουρλιαχτο... Αυτο ειναι αποκορυφωμα της Οργης και του μισους... Και παλι σε ευχαριστω για την Κριτικη σου....  :) :) :) :) :)
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #4 στις: 13/08/13, 15:55 »
Τον στιχο τον εγραψα επιτηδες ετσι γιατι ηθελα να σπασω το κατστημενο της ομοιοκαταληξιας... Αν αυτο ειναι σωστο η οχι ειναι φυσικα συζητησιμο...

γνώμη μου, εφάρμοσέ το σε όλο το κομάτι .

Το τραγουδι μιλαει για την Παιδεραστεια...
Η ιδεα για αυτο το τραγουδι μου ηρθε οταν πριν απο λιγο καιρο εζησα προσωπικα το δραμα ενος παιδιου που ο Παπους του την δεκαετια του 70 βιαζε συστηματικα την Κορη του και τωρα μετα απο τοσα πολλα χρονια κανει το ιδιο και στον 12χρονο εγγονο του... Και το χειροτερο...ολοι κλεινουν αυτια και ματια και αυτο στην Γερμανια του 2013... Οταν εγω προσπαθησα να φερω το συμβαν στν επιφανεια...ολοι με σταματησαν... Ακομα και οι συγκενεις των Θυματων και τα ιδια τα θυματα... Εκει ειναι που επρεπε να βγαλω την Οργη ειχα μεσα μου μεσο των στιχων... Στον τελευταιο στιχο υπαρχει ενα ουρλιαχτο... Αυτο ειναι αποκορυφωμα της Οργης και του μισους...

σωστή ή ιδέα σου να το βγάλεις σε στίχους αλλά για να αποκτήσει νόημα κάνε το στην πράξη. μην ακούς κανένα και πήγαινε στην αστυνομία να κάνεις καταγγελία . μην το αφήσεις να συνεχιστεί
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #5 στις: 14/08/13, 18:48 »
Ενδιαφέρουσα διασκευή στίχων. Tο "backing track" είναι πολύ καλό και βέβαια βοηθάει στο να ακουστεί το τραγούδι πιο ευχάριστα.
Δεν έχεις πολλέ κριτικές επειδή -πιστεύω- είναι πεσμένη η κίνηση στο φόρουμ λόγω καλοκαιριού, και υπάρχει μόνο η φωνή και οι στίχοι για κριτική, δεν μπορεί να γίνει κριτική στην μουσική (backing track) επειδή δεν είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #6 στις: 16/08/13, 02:21 »
Συγνώμη παιδιά που απαντώ τόσο αργά αλλά έχω μπλέξει και προσπαθώ να φτιάξω ένα χαλασμένο Iphone και δυστυχώς αντί να το φτιάξω χάλασα κάτι άλλο... Αλλά θα το καταφέρω που θα μου πάει...! Για να πω την αλήθεια modfori...Όταν άρχισα να κάνω αυτό το πείραμα με τις ομοιοκαταληξίες όσο πέρναγε ο χρόνος και έγραφα περισσότερα τόσο δεν μου άρεσε καθόλου.... Έτσι μετά τον πρώτο στίχο άρχισα και γύριζα σε νορμάλ καταστάσεις..και έτσι βγήκε αυτό το ....μπασταρδεμένο αποτέλεσμα . ας το πούμε έτσι... Όσο για την Καταγγελία είναι πολύ δύσκολο να γίνει γιατί ότι έμαθα το έμαθα εμπιστευτικά και αν την κάνω θα χάσω ένα αγαπημένο πρόσωπο που είναι άμεσα αναμεμιγμένο στην Υπόθεση.... Έτσι είμαι υποχρεωμένος να κρατήσω το στόμα κλειστό εκτός αν και καταφέρω να πείσω κάποιο από τα άτομα να με υποστηρίξουν... Αν πάω εγώ στις Αρχές μόνος μου θα με βγάλουν τρελό...όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι αρνηθούν τα πάντα.... Άσε που με τις Αρχές απο την Εφηβεία μου στο Παγκράτι δεν τα πήγαινα και τόσο καλά και έχω τις προκαταλήψεις μου με αυτούς... Καλώς η κακώς λόγω των ιδεών μου...
Γεια Σου Βασίλη!!  Χρόνια έχουμε να ανταλλάξουμε κάποια κουβέντα... Σε ευχαριστώ και εσένα για τον χρόνο σου.... Ναι συμφωνώ μαζί σου για το "backing track... Ολόκληρο το Instrumental κομμάτι ήταν γύρω στα 9,5 λεπτά αν δεν απατώμαι...Για να γίνει αυτό που έγινε...έκανα πολύ Κόψε Ράψε στον υπολογιστή... Αλλά τελικά πέτυχε νομίζω... Θέλει φυσικά ακόμα δουλειά ίσως με έναν κομπρέσορα και να ανεβοκατεβάσω λίγο τα φωνητικά γιατί δεν γράφτηκαν στην σειρά άλλα κάθε μισό στιχάκι ξεχωριστά... Το τραγούδι είναι πολύ γρήγορο και θα μου ήταν αδύνατο να το πω με την μια...Δεν έπαιρνα τις κατάλληλες ανάσες.... Είμαι και καπνιστής βλέπεις.... Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους...Χρήστος....
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #7 στις: 16/08/13, 12:15 »
τα φωνητικα μου εδιναν την εντυπωση οτι ετρεχαν αλλα δεν προλαβαιναν τη μουσικη, χωρις ομως να καταλαβαινω για ποιο λογο.
Οσον αφορα το περιστατικο, για κατι τοσο τραγικο οσο ο βιασμος ανηλικου, συγνωμη αλλα ας με πουν τρελο. Ακομα και να χασω αγαπημενο μου προσωπο αξιζει. αν ειναι δυνατον να κλεινουμε το στομα σε τετοια περιστατικα τον 21ο αιωνα.....μπορεις να ενημερωθεις απο το χαμογελο του παιδιου μηπως μοπρεις να κανεις ανωνυμη καταγγελια αν σε διευκολύνει. Η σιωπη ειναι συνενοχή... >:(

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #8 στις: 16/08/13, 12:35 »
Η σιωπη ειναι συνενοχή... >:(

ακριβώς
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Hey Oh Red Hot Chili Peppers Ελληνικη Διασκευη...
« Απάντηση #9 στις: 16/08/13, 14:43 »
Παιδια...το περιστατικο δεν συμβαινει στην Ελλαδα αλλα στην Γερμανια... Δεν εχω κατι χειροπιαστο στο χερι μου για να τους Μυνησω... Αν το κατανγγειλω θα με βγαλουν ολοι τρελο γιατι δεν θελουν να βγει το πραγμα προς τα εξω! Οσο οι παθοντες τοσο και οι οικογενειες τους θελουν να το θαψουν το γεγονος οπως εκαναν απο την δεκαετια του 70...  Και ειδικα για την Κοπελια που ειναι μεγαλη πια τωρα δεν θελει ουτε να το σκεπτεται... Αρκετα περασε με μακρυχρονιες Θεραπειες για να το ξεπερασει... ΕΙναι η επιλογη της και εγω δεν μπορω να κανω κατι αντιθετο απο την Θεληση της... Ελπιζω να με καταλαβαινετε...Το θεμα ειναι πολυ λεπτο αλλα και πολυπλοκο... Οσο για αυτο που εγραψες kkmspm για τα φωνητικα που ετρεχαν.,,, Ναι εχεις δικαιο... Και εγω το βλεπω ετσι και με τσαντιζει αφανταστα...Προσπαθησα να το φτιαξω ξαναγραφοντας του στιχους στο Μικροφωνο δεκαδες φορες αλλα δεν τα καταφερα... Ισως να μου λειπει η καταληλη Τεχνικη... Δεν ειμαι Τραγουδιστης και ουτε το εχω διδαχτει το...Αθλημα.... Αλλα δεν εχω καποιον να το τραγουδησει... Ετσι αναγκαζομαι και το γραφω εγω... Στο μικρο μερος που μενω οι Ελληνες και Ελληνιδες ειναι ειδος προς Εξαφανιση... Οι περισσοτεροι ειναι πια μεγαλης Ηληκιας και εχουν μεινει στην Εποχη του 60... Δεν ενδιαφερονται για τα Καλιτεχνικα....
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 00:20
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 18:51
από Joef - Über Alles
17 Απαντήσεις
5777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:07
από Fteo
0 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/07, 13:37
από TAXIS
13 Απαντήσεις
4816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:28
από red hot
10 Απαντήσεις
3618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 21:36
από onfire
57 Απαντήσεις
16482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 18:00
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/18, 19:40
από tolisguitar12
1 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 17:26
από Dagoth